DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Praag aanvaardt de Britsch-Fransche voorstelien. Groote verbittering in Tsjecho-Slowakije. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven irancc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HF.RMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 221 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 20 September 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Van gezaghebbende zijde uit Praag wordt vernomen, dat deTsjecho-Slowaakscheregee ring besloten heeft, de Britsch-Fransche aan bevelingen te aanvaarden, doch een meer concrete toelichting wenscht, teneinde tot in bijzonderheden te kunnen antwoorden. De vergadering van 't Tsjecho-Slowaaksche kabinet eindigde vannacht om kwart voor één. De voornaamste overweging, welke bij de beraadslagingen heeft gegolden, was het vaste voornemen, een oorlog en bloedvergieten te vermijden. Hedenmorgen om 11 uur zou het kabinet opnieuw bijeenkomen. HET VOLK PERPLEX Ommekeer bij de Sudeten-Duitschers? Protest aan den Volkenbondsraad. Duitsche pers maant tot spoed. De algemeene toestand. n ALKMAARSCHE COURANT. Vrijwel niemand in Tsecho-Slowakije had verwacht, dat Frankrijk en Enge land zouden capituleeren voor Hitler's eischen en algemeen had men dan ook op werkelijken steun van beide landen gerekend. Toen de Britsch-Fransche voorstellen dan ook bekend werden in Praag, bracht dit een ware ontsteltenis teweeg. De bevolking begreep er niets meer van. Geen wonder ook! Dag in dag uit had zij in de dagbladen kunnen lezen van den trouw van den bondgenoot, die Frankrijk heette, en van de volkomen overeenstem ming, die er to.v. het Tsjechische vraagstuk tusschen Londen en Parijs heerschte. En nu in eens kwam dan het bericht, dat Londen en Parijs Tsjecho-Slowakije in den steek lie ten, plotseling, zonder met de Tsjechisch- Slowaaksche regeering ook maar even in overleg te zijn getreden. Praag was verrast en de bevolking was ver bitterd. Want het begreep plotseling hoe veel waarde aan overeenkomsten gehecht kon worden. Ministerraad in Praag. En terwijl het volk in stad en land zich afvroeg, wat er in Londen gebeurd was en wat de Praagsche regeering zou doen, ver gaderde de Tsjechische ministerraad onder voorzitterschap van Benesj, den nieuw ge schapen toestand bestudeerende. Met als re sultaat, dat in den loop van den nacht de regeering zwichtte.... Zij kon niet anders, nu zij zoo plotseling alleen gelaten werd. Intusschen moest de regeering rekening houden met den geest die onder de bevol king heerschte en met het leger, dat tot een oorlog tegen Duitschland bereid was. En bo vendien moest zij rekening houden met de Sudeten-Duitschers, die wel eens al te vroo- ljjk de vrij-wording zouden kunnen vieren. Daarom richtte de Tsjechische regeering gisteravond een oproep tot de bevolking, waarin zij deze waarschuwde tegen berich ten over de conferentie te Londen, „wegens de duidelijke onjuistheid dezer berichten, die nog geen concreet verslag van de beslis singen te Londen konden geven, aangezien de strekking dier beslissingen nog niet ge heel bekend was. De beraadslagingen te Londen waren slechts een etappe in de dra matische ontwikkeling der crisis en betee- kenden niet het laatste woord". „Wacht met een kalmte, geïnspireerd door de rechtvaar digheid en de waarheid der Tsjechische zaak, op de beslissingen der regeering", al dus besloot de oproep der regeering. De situatie in Tsjecho-Slowakije. De teerling is geworpen, het lot heeft be slist. Straks zullen de grenzen van den 20 jaar ouden staat gewijzigd worden ei. zal een nieuw Tsjecho-Slowakije gevormd wor den, dat kleiner is dan het huidige. En dan zal er rust heerschen in Midden- Europa Zoo althans wordt verzekerd. Intusschen berichten Sudeten-Duitsche vluchtelingen aan het D.N.B., dat de Tsje chen reeds begonnen zijn, de Sudeten-Duit sche gebieden te ontruimen. De Tsjechen verklaarden echter, dat zij, alvorens af te trekken, het geheele land in puin zouden leggen. Het D.N.B. voegt hieraan nog ver schillende uitlatingen van vluchtelingen toe, o.a. dat in de boschgebieden tusschen Meiersgruen en Tillenberg door auto's groote vaten benzine en petroleum zijn af geladen, teneinde eventueel het geheele bosch in brand te steken. Op alle stations tusschen Hof en Waldsassen houdt de stroom van vluchtelingen aan. Voorts meldt het D.N.B., dat te Warns- dorf gisteren de electrische stroom is afge sneden, om te verhinderen, dat men naar de Sudeten-Duitsche betooging te Dresden zou luisteren. Deze betooging werd in het tentoonstel lingspaleis te Dresden gehouden en een der leiders der Sudeten-Duitsche partij hield een redevoering, waarin hij o.a. zeide: Wij zijn niet de grens overgekomen om ongewapend te blijven, zooals wij het ginds waren. Wij zullen gewapend en zegevierend naar ons vaderland terugkeeren, en zich richtend tot de in Tsjecho-Slowakije gebleven Duit- schers verklaarde hij: Wij zullen spoedig terugkeeren als soldaten van ons geboorte land. Wij zullen overwinnen omdat Hitier het wil. Kameraden in het moederland, het uur der bevrijding nadert. De slavernij gaat een einde nemen. Wij zijn in de laatste phaze van den strijd. Na uitvoerig gesproken te hebben van de „wreedheden" en „moordpartijen" der Tsje chen, verklaarde de spreker, dat de vrij korpsen thans „in het strijdperk treden, de wapens in de vuist". Hij besloot met de woorden: Wij willen met de wapens in de vuist strijden voor ons vaderland, onze Fiihrer is Hitier". Chamberlain, Bonnet en Daladier. Het Tsjecho-Slowaaksche gezantschap in den Haag deelt ons mede: Het kenmerkende van de situatie in Tsje cho-Slowakije op dit oogenblik is wel dat een algeheele ommekeer in breede lagen der Sudeten-Duitsche bevolking heeft plaats ge vonden. Uit Noord-Bohemen wordt gemeld, dat de geheele organisatie der vroegere aanhangers van Henlein zich in de gelederen der Duit- sche socialisten heeft geschaard. Te Reichen- berg heeft ongeveer 90 pCt. der Duitsche bevolking zich uitgesproken tegen de poli tiek van Henlein en tegen de aansluiting bij Duitschland. De vlucht van Henlein en zijn medeleiders naar Duitschland is zeer scherp veroordeeld. Vele Sudeten-Duitschers, die tydens den opstand naar Duitschland zijn gevlucht, vragen thans toestemming naar Tsjecho-Slowakije terug te keeren. Uit Eisenstein zijn eenige vluchtelingen terug gekeerd. Zy vertellen dat uit de vluchtelin gen uit Tsjecho-Slowakije groepen arbeids krachten voor de verdedigingswerken wor den gerecruteerd. Zij, die weigeren, worden naar een concentratiekamp gebracht. Nabij Trautenau heeft een groep gevluch te opstandelingen getracht naar Tsjecho-Slo wakije terug te keeren. Zij werd echter op de grens door de Duitsche grenswacht met geweld naar Duitschland teruggedreven. De districts-vertegenwoordiging te Op- pau heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat zij het niet eens is met de politiek van Henlein. Ook vroe gere leden van de Sudeten-Duitsche partij hebben hun goedkeuring aan deze verkla ring gehecht. Volgens mededeelingen van de Katholieke Club zullen in de komende dagen vergade ringen 'van de leiding der vroegere Duitsch- Christelijke Socialistische Volkspartij in Tsjecho-Slowakije worden gehouden, ten einde een beslissing te nemen inzake de werkzaamheden van de partij. Verscheidene persoonlijkheden van Duitsch-nationalisti- sche zijde staan met den voorzitter van de sociaal-democratische beweging in verbin ding, zoo b.v. dr. Lodgman, die de politiek van Henlein scherp veroordeelt en die er eveneens de voorkeur aan geeft in het kader van de voorstellen der Tsjecho-Slowaaksche regeering tot een oplossing van de moeilijk heden te komen. Het comité van waakzaamheid van anti- nationaal-socialistische intellectueelen heeft aan den voorzitter van den Vol kenbondsraad een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „Het comité van waakzaamheid, ge vormd door duizend Nederlandsche man nen en vrouwen van wetenschap, kunst en letteren, geeft uiting aan het gevoel van diepe verontwaardiging, welke een kleine natie vervult wegens het feit, dat over het lot van een andere kleine natie met nauwelijks een schijn van haar me dezeggenschap door groote mogendheden wordt beschikt. Het protesteert met den grootsten na druk tegen de thans opnieuw plaatsvin dende verkrachting van het volkenrecht en tegen de verzaking van het volken bondsbeginsel van rechtsgelijkheid voor kleine en groote naties. Het drukt zijn vu rige hoop uit, dat de democratische staten, leden van den Volkenbond, te elfder ure tot de beginselen van het bondspact zul len terugkeeren en zich niet langer tot medeplichtigen van de fascistische ge- weldpolitiek zullen maken, maar geza menlijk een dam daartegen opwerpen, als eenige duurzame waarborg voor den vrede en de vryheid der naties". Het telegram is onderteekend door prof. dr. H. J. Pos, voorzitter, en dr. D. Loenen, secretaris. Afschrift van dit telegram werd gezon den aan de diplomatieke vertegenwoordi gers van Frankrijk, Groot-Britannië en Tsjecho-Slowakije te 's-Gravenhage. Hier volgen nog eenige uitlatingen van de Duitsche pers, nopens het Tsjecho-Slowaak sche vraagstuk: De Deutsche Allgemeine Zeitung: Duitsch land zal den Sudeten-Duitschers de hulp, die de Führer te Neurenberg voor het oogenblik van het grootste gevaar beloofd heeft, in ieder geval brengen, indien het noodig is. Dit is geenszins onvereenigbaar met den oprechten wensch van Duitschland, dat de actie van Chamberlain succes moge hebben. Het hangt echter van het tempo van die actie af en van de besluitkracht, die er achter staat. Nachtausgabe: Men heeft te Londen en Parijs nog niet ingezien, dat er in het ge heel geen onderhandelingsbekwame Tsje cho-Slowaaksche staat en geen tot een vre- desactie in staat zijnde Tsjechische regee ring meer aanwezig is. Berliner Tageblatt: Het zou waanzin zijn de Europeesche cultuur en de jeugd van Europa aan den moloch van het Tsjechisch- bolsjewistische militairisme op te offeren. Berliner Börsenzeitung: De Tsjecho-Slo waaksche staat, die het bloed van eigen on derdanen vergoten heeft en met middelen van uiterste bruutheid bijeengehouden wordt, heeft geen recht op voortbestaan. Hamburger Fremdenblatt: Wat zich nu af speelt is een wedloop met den tijd. Iedere verloren minuut stijft Praag in zy'n houding. Iedere gewonnen minuut is een kostbare winst voor den vrede. Het blad wijst erop, dat thans ook de Polen en de Hongaren de rechten van hun nationaliteiten opeischen. De diplomatieke loop der gebeurtenissen heeft zich thans met plastische duidelijkheid toegespitst op de antithese Praag of Europa. Italiaansch pleidooi voor de andere minderheden. Het officieuze Italiaansche persagentschap Stefani meldt: De oplossing van het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk, gelijk deze door Mussolini in zijn rede te Triest is voorgesteld, te weten een volksstemming voor alle nationaliteiten in Tsjecho-Slowakije, wordt door de pers on derstreept in verband met de recente berich ten uit Londen. De daar genomen beslissing, zoo schrijft de Giornale d'Italia, beteekent indien de berichten uit Londen tenminste juist zijn nog geen werkelijke, definitieve oplossing. De Tribuna schrijft, dat het Fransch-Engelsche standpunt, volgens het welk niet alleen geen plebisciet wordt toe gestaan aan de Hongaarsche en Poolsche minderheden, maar dat ook een internatio nale garantie wil van den nieuwen Tsjechi- schen staat, waaraan ook Warschau en Boe dapest zouden moeten meedoen, verstoken is van den meest elementairen rechtszin. De bladen wenschen over het algemeen, dat zoolang een oplossing van het vraagstuk nog onder discussie is, het rechtvaardig- Alkmaar, 20 September. Londen en Parijs hebben besloten, Praag heeft moeten capituleeren. Ziedaar het feit van den dag, dat wij thans even nader onder de oogen moeten zien. En dan stellen wij ons allereerst de vraag: is de „oplossing" van Londen toe te juichen? Wanneer wij deze vraag bezien vanuit een eng en egoïstisch standpunt, dan moeten wij zeggen: „Natuurlijk, want nu is een oorlog voorkomen". En dan moet men vooral niet verder denken en zich gelukkig prijzen er gens te wonen op veiligen afstand van een onrustige, woelige wereld, in het kleine Ne derland, dat met nationaliteiten-vraagstuk ken niets te maken heeft. Wanneer wij echter deze vraag in groot Europeesch verband zien, wordt de kwestie anders en dan wordt de houding van Frank rijk en Engeland misschien begrijpelijk, maar zeker, heel zeker ook minder sympa thiek. Toen Hitier Oostenrijk geannexeerd had, riepen Londen en Parijs: Tot hier toe en niet verder. En toen Hitier dreigde met de an nexatie van Sudeten-Duitschland, protes teerden Londen en Parijs krachtig en lieten het aan een ieder weten, dat Hitier voor eens en altijd van dit gedeelte van Tsjecho- Slowakije moest afzien. Maar Hitiers vleugel-adjudant Henlein trok zich van de dreigementen uit het Wes ten niets aan, Hitier zelf stoorde zich er evenmin aan en Chamberlain ging „den vrede redden" door zijn vliegtocht naar Berchtesgaden. Waarna de conferentie te Londen volgden. Men moet zich eens even kunnen ver plaatsen in de positie van Tsjecho-Slowakije. Tot het laatste oogenblik heeft de re geering te Praag kunnen bouwen op Londen en Parijs. Of liever: zij méénde te kunnen wen op de twee groote mogendheden. En zij hééft haar politiek daarop gebouwd, zij heeft haar schip van staat gestuurd op het Westersche kompas. Om plotseling te erva ren, dat de kompasstand verkeerd was. Wat moet dat voor Praag een bittere ont goocheling geweest zijn. De vrede werd gered door Londen en Parijs. Maar geen dezer hoofdsteden heeft zich bekommerd over het lot van den staat, waarover men confereerde en zonder wel ken men confereerde. Dat geeft te denken. En als wij in één enkelen zin de werkelijke situatie weergeven, dan moet deze zin aldus luiden: een klein land is opgeofferd, zonder met de belangen en wenschen van dat kleine land rekening te houden. Wat zou de Nederlander zeggen, als de grenzen van z ij n land gewijzigd werden zonder dat er over gepraat was met de Ne derlandsche regeering? En wat zou hij zeg gen, als een dergelijk besluit genomen was na een voortdurende verzekering, dat zijn land nimmer in den steek zou worden gela ten? Hij zou verbitterd zijn, den vuist bal len en een dergelijk besluit scherp veroor- deelen. Ook al zou een oorlog er door vermeden zijn. Maar er is méér. Er is in deze jaren een groote strijd gaande tusschen twee wereld ideeën: het nationaal-socialisme en de de mocratie. Duitschland en Italië vertegen woordigen hier in Europa de eerste, Enge land en Frankrijk zijn de groote verdedi gers van de tweede gedachte. En nu mag men zeggen wat men wil, maar tot heden is het succes steeds aan den kant van het nationaal-socialisme geweest en heeft de de mocratie klap op klap gehad. En de grootste moreele slag heeft de democratie gekregen door het jongste besluit van Londen en Parijs. De vrede is gered; een oorlog is verme den. Hoe belangrijk dit ook moge zijn, wij kun nen volkomen begrijpen, dat de Fransche politicus Blum schrijft: „De gevolgen van het accoord van Londen zullen zich ver in Europa en Frankrijk doen gevoelen. Waar schijnlijk is een oorlog vermeden, maar ik, die nooit opgehouden heb voor den vrede te werken, kan er niet verheugd over zijn". Zoo schrijft een vechter voor den vrede, omdat hij denkt; denkt over de toekomst. De toekomst! Tsjecho-Slowakije is een eigenaardige staat. Want als wij het kaartje, dat wy hier afdrukken, bekijken, dan zien we, dat hier Duitschers en Hongaren in de grensgebie den wonen, en we weten, dat ook een be langrijk percentage Polen tot den Tsjechi- schen staat behooren. De Duitschers eischen aansluiting bij het Derde Rijk; de Polen en Hongaren eischen aansluiting bij hun moederland. En de stem men van beide laatste groepen worden dui delijker. Waaruit al weer te leeren valt, dat ook straks, als de capitulatie van Praag een feit zal zijn geworden, de nationaliteiten kwestie nog niet is opgelost. En vraagt men het ons, dan wordt ze nim mer opgelost. Maar komt, laat men volksstemmingen houden Mussolini schreeuwt er toch om! in Zuid-Tirol, in Abessinië, in... China. Laat men ze houden in alle landen. Wie weet, welk een schoone toekomst er voor de wereld zou zijn weggelegd. De toekomst! Zy is als een onbeschreven blad, zij laat zich moeilijk voorspellen. Laten we over die toekomst vooral niet al te lang nadenken; wij zouden anders gaan twijfelen aan die schoone woorden: de vrede is gered. Laten wij alleen dit nog zeggen: de vrede is niet gered door Chamberlain en Daladier, de vrede is gered door de regeering te Praag die zich bukte, die zich opofferingen ge troostte. Arm klein land, dat aan zijn lot werd overgelaten, ondanks alle beloften, ondanks alle verdragen Misschien ook: arm Europa, waar een ein de is gemaakt aan het geheele veiligheids stelsel, dat in de verdragen was opgebouwd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1