dagblad voor alkmaar en omstreken. Waarom Tsjecho-Slowakije mobiliseerde. Hitler's memorandum was onaanvaardbaar. Beraadslagingen in Londen en Parijs. Hitier spreekt hedenavond. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. No. 226 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 26 September 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. AUEMA. 140e Jaargang Door middel van de radio heeft de regeering van Tsjecho- Slowakije Zondagmiddag bekend gemaakt, waarom het bevel tot algeheele mobilisatie gegeven was: het memoran dum van Hitier, dat Chamberlain aan Praag zou overhan digen, bleek zoover te gaan, dat het voor Tsjecho-Slowakije onaanneembaar was. Waar bovendien Tsjechische grens plaatsen door gewapende benden werden aangevallen, meende de Tsjechische regeering niet langer passief te mogen blijven en besloot zij tot algemeene mobilisatie. Opvallend in deze radio-mededeeling was, dat Chamberlain aan Hitier verklaard zou hebben, dat hij Praag het memo randum niet zou kunnen aanbevelen. De geheele Zondag is zoowel in Londen als Parijs gebruikt om te beraadslagen. In Parijs en Londen is een ministerraad gehouden, waar de algemeene toestand be sproken werd. Frankrijk nam nieuwe maatregelen betref fende den uitvoer van verschillende producten, terwijl Chamberlain na den kabinetsraad een bezoek aan den koning bracht en dezen op de hoogte stelde van de situatie. Belangrijk is voorts nog de officiëele verklaring van Roemenië en Zuid-Slavië, dat zij Tsjecho-Slowakije zouden steunen bij een niet-uitgelokten aanval door Duitschland. Tenslotte werd uit Berlijn gemeld, dat Hitier hedenavond om 8.20 uur (Ned. tijd) een radio-rede zal houden, die zal worden uitgezonden over alle Duitsche zenders en die „een historische rede" genoemd wordt. gedurende de steguiiing terug te trek Hitler zal spreken vanavond voor de radio. Praag en de Poolsche eischen. Praag bereid tot onderhandelingen. Roosevelt maant tot vredelievendheid. Beroep op Hitler, Benesj, Frankrijk en Engeland. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar Zondagavond. De Zaterdag en Zondag hebben voor de buitenwereld niet veel tast bare resultaten opgeleverd. Er kan niet gesproken worden van eenige ont spanning en evenmin kan gezegd worden, dat de toestand meer kritiek geworden is. Het jongste week-end is er een van besprekingen en vergaderingen ge weest, sensationeele gebeurtenissen bleven achterwege. Slechts dit heeft de Zondag ons geleerd: de toestand blijft hoogst gevaarlijk en vrijwel alle Europeesche landen zijn blijven door gaan met het nemen van voorzorgs maatregelen. Wanneer wij den grooten voorraad kopij doorwerken, dan blijkt, dat een der meest belangwekkende berichten het memoran dum van Hitier betreft. Men weet, dat Hit- Ier aan Chamberlain 'bij diens tweede be zoek een memorandum overhandigde en dat Chamberlain zich bereid verklaarde, dit aan Praag te zullen toezenden. Over den inhoud van dat memorandum werd slechts bekend gemaakt, dat het de nieuwe eischen van uDitschland bevatte en dat deze eisch veel verder ging dan de oorspronkelijke. Chamberlain heeft het memorandum aan Praag toegezonden en thans zijn bizonder- heden er over bekend geworden. Duitschland dan zou eischen, dat de Tsjecho-Slowaaksche strijdkrachten de Sudeten-Duitsche gebieden ontruimen en dat Duitsche troepen deze zullen be zetten. Districten met een sterke Duitsche meerderheid van meer dan 75 zouden direct onder de souvereiniteit der regeering te Berlijn moeten komen. In districten met een gemengde be volking zou een volksstemming worden georganiseerd. Hitier zon er in toestem men, dat de stemming geschiedt onder controle van een internationale commis sie. Zelfs zou hij aanbieden zijn troepen ken, doch hij zou essentieel vasthouden aan een voorafgaande bezetting. Hij zou voorts goedkeuren, dat dezelf de internationale commissie belast zou worden met de afbakening van de nieuwe grens tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije. Dit waren dan de grondslagen van de Duitsche voorstellen. En naar aanleiding daarvan mobiliseerde Tsjecho-Slowakije. Waarom Praag mobiliseerde. Of liever, dat was één der redenen, waar om Tsjecho-Slowakije tot algemeene mo bilisatie overging. Want de hier boven genoemden radio-mededeeling gaf de wereld gelegenheid, om bizonderheden te vernemen over de houding der nieuwe Tsjechische regeering. Nadat deze tevoren had laten aankondigen, dat om half een Zondagmiddag helangrijke mededeelingen bekend gemaakt zouden worden, volgde de hieronder gepubliceerde regeeringsver- klaring: Te Godesberg legden de Duitschers Chamberlain nieuwe voorstellen voor, welke veel verder gaan dan de regeering van Tsjecho-Slowakije had ingewilligd. Deze nieuwe voorstellen zijn vervat in een memorandum, dat Chamberlain slechts als bemiddelaar aan de regee ring van Tsjecho-Slowakije heeft doen toekomen. Dit memorandum werd Zondagochtend aan de regeering van Tsjecho-Slowakije overhandigdd. Vóór dit memorandum werd overhandigd, hebben de gezanten van Frankrijk en Groot-Britannië de regeering van Tsjecho-Slowakije er Vrijdagavond van in kennis gesteld, dat dit memorandum haar zqu worden overhandigd, met de mededeeling, dat, aangezien de voorwaarden, welke in dit memorandum worden gesteld, veel verder gaan dan de voorwaarden welke vroeger waren aanvaard, Chamberlain voor zijn vertrek uit Godesberg namens de beide regeeringen aan Hitier heeft doen weten dat hij aan de regeering van Tsjecho-Slowakije de aanvaarding dezer Minister Göbbels heeft bekend ge maakt, dat hedenavond in het Sport paleis te Berlijn een groote volksbijeen komst zal worden gehouden, die door alle Duitsche zenders zal worden uitge zonden. Op deze bijeenkomst, die om acht uur Duitsche tijd (8.20 uur Nederl. tijd) aanvangt, zal Hitler het woord voeren. De rede, die Hitler zal houden, zalv naar de Duitsche radio verklaart, „een histori sche manifestatie" op een „historisch uur" zijn. Göbbels mobiliseert alle partij organisaties, opdat iedereen naar Hitler kan luisteren. Op straat zullen luidsprekers worden wor den opgesteld, waardoor het publiek de rede zal kunnen volgen. nieuwe voorwaarden niet zou kunnen aanbevelen. Onder deze omstandigheden, na dezen stap der beide gezanten bij de regeering van Tsjecho-Slowakije, is de regeering Vrijdagavond om acht uur bijeen ge komen en heeft zij besloten tot een al gemeene mobilisatie. Dit ernstige besluit, aldus de mede deeling, werd gerechtvaardigd door het feit, dat gewapende benden, komende van Duitsch grondgebied, zonder uitda ging op verscheiden punten aanvallen hadden gedaan op Tsjecho-Slowaaksche grensposten. De organen aan de grens van Tsjecho- Slowakije hadden order in geen geval gebruik te maken van hun vuurwapenen en onder geen beding naar Duitsch grondgebied over te gaan. Na dezen stap van de beide gezanten van Frankrijk en Groot-Britannië en met het oog op deze gebeurtenissen, welke zich aan de grens voordeden, was de regeering van Tsjecho-Slowakije er van overtuigd, dat nog langer passief te 'bleven het gevaar zou opleveren tot een conflict te leiden. Zij besloot tot mobi lisatie. Geen der besluiten werd genomen tegen den raad der groote mogendheden in, noch buiten haar medeweten. Het agentschap Ceteka wenscht op deze wijze de feiten in een duidelijk licht te stellen als antwoord op de leugenachtige beweringen van een vijandige propa ganda. Hitler Officieel is te Warschau medegedeeld, dat, nadat Polen eraan herinnerd had, dat het nog steeds wacht op antwoord op zijn nota van 21 dezer, de secretaris van de Poolsche legatie te Praag ervan in kennis is gesteld, dat dit antwoord thans is overhandigd. De Tsjecho-Slo waaksche regeering verklaart zich in dit antwoord bereid, met Warschau te onderhandelen over de Poolsche aan spraken op Silezisch Teschen. Het bericht van de principieele aanvaar ding is overal in Polen met groote voldoe ning ontvangen. Vooral in Teschen, waar de atmosfeer sedert eenige dagen zeer gespan nen was, gaf het aanleiding tot groote geest drift. De reactie in Hongarije. De berichten, volgens welke Tsjecho-Slo wakije zich bereid verklaard heeft de eischen van Polen te onderzoeken, houden de aandacht van het Hongaarsche publiek bezig. Hongarije, dat tot dusverre geen twij fel mogelijk heeft gelaten over de houding, die het in geval van een conflict zou aan nemen, had in het Poolsche standpunt een krachtige bemoediging gevonden. Het ge loofde verder te kunnen rekenen op de af zijdigheid van Roemenië en Zuid-Slavië, wanneer de groote westelijke mogendheden geen verplichtingen op zich zouden nemen en Polen en Italië invloed zouden oefenen op deze twee staten der Kleine Entente. Maar de mogelijkheid van een minnelijke schikking tusschen Warschau en Praag en de verzekeringen, die Roemenië en Zuid- Slavië Praag hebben gegeven, zijn twee fac toren, die de Hongaarsche staatslieden tot nadenken stemmen. Die staatslieden zullen nu nieuwe oplossingen voor het vraagstuk der Hongaarsche minderheid moeten zoe ken. De bladen verklaren, dat het gebaar der Tsjecho-Slowaaksche regeering te War schau met zekere reserve is ontvangen en leggen er den nadruk op, dat Polen waar borgen zou vragen. Vanochtend heeft president Roosevelt een telegram verzonden aan Hitler, Be nesj, de regeering van Frankrijk en die van Engeland, waarin hij een oproep tot de regeeringen richt ten gunste van den vrede. Even na middernacht had Roosevelt Huil en Welles naar het Witte Huis geroepen. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelde toen mede, dat een zeer belang rijke verklaring gepubliceerd zou worden. Roosevelt In zijn telegram aan Hitler en Benesj, dat vijfhonderd woorden lang is, zegt Roosevelt onder meer: „Uit naam van 130.000.000 be woners der Ver. Staten en ter wille van de geheele menschheid dring ik er bij u met den meesten nadruk op aan de onderhande lingen voor een vredelievende, billijke en opbouwende regeling der bestaande kwes ties niet af te breken. Ik herhaal met klem, dat de geschillen bijgelegd kunnen worden, zoolang de onderhandelingen voortduren. Zoodra zij afgebroken worden, is de rede verbannen en heerscht het geweld. En het geweld brengt geen oplossing voor het toe komstig welzijn der menschheid". Het telegram schildert verdtV de ver schrikkingen van den oorlog, die millioenen mannen en vrouwen in alle betrokken lan den het leven kost en de sociale structuur volkomen ontwricht. (Zie verder pagina 1 van het derde blad en Laatste Berichten.) ALKMAAR, 26 September. De meeste aandacht trekt op het oogen- blik wel het Duitsche memorandum, dat thans geleidelijk bekend is geworden. Wij hebben elders reeds uitvoerig den inhoud van dit memorandum gepubliceerd en zullen ons hier bepalen tot enkele bizon derheden, welke nadien 'bekend zijn ge worden. De hoofdpunten van Hitiers memoran- rum zijn aldus samen te vatten: Terug trekking van alle Tsjechische strijdkrach ten, politie, gendarmerie, douane-beamb ten en grenswachten uit de te ontruimen gebieden. Het ontruimde gebied moet in zijn tegenwoordigen toestand worden over gedragen, d.w.z. zonder dat de militaire en economische inrichtingen vernield of onbruikbaar gemaakt zijn. Het standpunt, dat men te Praag inneemt t. a. v. deze bepalingen is, dat de aanvaar ding van het memorandum gelijk zou staan met algeheele capitulatie van de staatssouvereiniteit. Er wordt daar o.a. op gewezen, dat het gebied, dat moet worden afgestaan, de voornaamste linie der Tsje cho-Slowaaksche verdedigingswerken in sluit, zoodat Tsjecho-Slowakije zonder middel van verdediging zou worden ge laten. De eisch, dat alle Sudeten-Duitschers, die dienst doen bij het Tsjechische leger en de politie, ontslagen worden en huiswaarts kunnen keeren, zou, zoo redeneert men verder, indien hij werd ingewilligd, dezen Sudeten-Duitschers in staat stellen, van binnen uit tegen den nieuwen Tsjechischen staat te ageeren. Een andere vraag, die volgens den di- plomatieken correspondent van Reuter te Praag gesteld wordt, is, wat er gebeurt met de nationale schuld en hoe het ge weldige aantal economische kwesties moet worden geregeld, die zouden voortvloeien uit de verdeeling van een gebied, dat dui zend jaar lang een economische eenheid is geweest. Aanvaarding van de Duitsche eischen zou, zoo verklaart men, neerkomen op financieele en economische capitulatie. Andere punten van kritiek zijn, dat het plan geen woord bevat omtrent Hitiers standpunt ten aanzien van de Poolsche en Hongaarsche eischen, en ook geen melding maakt van een Duitschen waarborg voor het gebied, dat Tsjecho-Slowakije wordt gelaten, noch van een algemeenen waar borg overeenkomstig het Britsch-Fransche plan. In het kort, zoo verklaart men te Praag, komen Hitiers eischen hierop neer, dat van het eens zoo trotsche koninkrijk Bohemen weinig meer zou overblijven dan een soort concentratiekamp, weerloos en zonder mogelijkheid van een behoorlijk economisch leven. De beteekenis van het Duitsche memo randum blijkt pas uit de kaart, die eraan toegevoegd is. Deze kaart bewijst name lijk, dat de nieuwe Duitsche eischen on eindig ver uitgaan boven den eisch tot in lijving bij Duitschland van alle gebieden met een Duitsche meerderheid, die Hitler te Berchtesgaden had gesteld. Hitler ver langt thans ook een volksstemming voor de gebieden, waar het Duitsche element niet noemenswaardig vertegenwoordigd is. Dit is bijvoorbeeld het geval met de gebieden tusschen Opava en Moravska Ostrawa, het geheele gebied rond Olmutz, de grenzen aan de Sudeten-Duitsche ge bieden ten noorden van de Elbe en die rond Brünn. De gevolgen hiervan zouden vooral zijn, dat practisch een Duitsche muur wordt opgericht tusschen Moravië en Bohemen, die slechts met elkaar in verbinding zouden staan door een corridor van 25 tot 30 K.M. zonder spoorweg Geen wonder dan ook, dat de Parijsche ochtendbladen van heden het er over eens zijn, dat de Duitsche eischen exorbitant hoog zijn. Met name wijzen de bladen er op, dat Duitschland hiermede de Tsjechi sche verdedigingswerken tracht te ver krijgen, zonder waarborgen te geven ten aanzien van de Tsjechische onafhankelijk heid en onschendbaarheid. Na de diploma tieke overwinning, welke Hitler behaald heeft door de concessies, welke hem ver leend zijn, valt het niet te excuseeren, dat hij zijn eischen nog verder verhoogt. Zoo schrijft de „Petit Parisien": Elk plan van Hitler beoogt duidelijk Tsjecho- Slowakije in een onhoud'baren toestand uit politiek en economisch opzicht bekeken te brengen, en dit land het levensbestaan onmogelijk te maken. Zijn eischen zijn zoo vérstrekkend, dat Engeland en Frankrijk onmogelijk Tsjecho-Slowakije kunnen aanraden dezen te aanvaarden. De „Epoque" bespreekt den strategischen kant uit Fransch oogpunt van het Tsje chische vraagstuk. In geval van oorlog vormden de Tsjechische versterkingen een vitaal bestanddeel der Fransche nationale verdediging, aangezien zij minstens dertig divisies aan het oostelijke- front vastleg den, en daarmede het Frdnsche leger zou den verlicht hebben. De „Figaro" schrijft uit Londen: De Britsche ministers hebben naar een mid del gezocht om het Duitsche volk te laten weten, dat zijn eischen betreffende Sudetenland zonder een schot aanvaard zijn, en dat, indien een oorlog zou uitbre ken, andere redenen dan wettige eischen in het spel zouden zijn, en dat Duitschland dan op een krachtige coalitie zou stuiten. In de „Populaire" schrijft Leon Blumf Sinds 8 dagen is de overwinning van Hit ler op de westelijke democratieën een vol dongen feit: het Sudetenland wordt bij het Duitsche rijk ingelijfd. De vraag is thans, of hij daarbij blijft, of de opoffering hem tevreden heeft gesteld, en of hij mis schien niet doorgaat met Tsjecho-Slowakije te vernietigen en zijn overwinningen voort te zetten. De vraag is, of hij aan de over winning nog een oorlog wil toevoegen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 13