E WIND BLAAST. HONIG's KEUKEHSTROOP^ft&vuA^ tBitwmtand Landdag V.P.R.O. «g-ezondketd. is de grootste schat "TXfacrtjls bedenken voe dit alleen, als we ongesteld zijn. 6n als we ons wolkomen gezond woelen, vergeten we ket waak weer. "^ratsma wan Valkenburg's levertraan kan 1i.\a grootste schat helpen bewaren. ZeuiiCeitM 2 TWEEDE BLAD. Meer dan 7000 bezoekers. Gistermiddag heeft de Vrijzinnig Protestantsche Radio Omroep zijn 12 Y,-jarig bestaan herdacht met een landdag in de groote tentoonstellings hall van Houtrust te Den Haag. In den voormiddag hebben honderden be zoekers uit heel het land de godsdienst oefeningen bijgewoond in een viertal ker ken, waar vrijz. hervormde predikanten een wijdingswoord spraken. Om 2 uur werd de door 7100 personen be zochte meeting geopend met den intocht van de V.P.R.O.-koorleden en leden van de ver schillende vrijzinnig christelijke jeugdorga nisaties met haar banieren, welke langs de wanden van de zaal werden geplaatst. Na een inleidend zangnummer door het koor, dat onder leiding stond van Anton van der Horst, sprak ds. Spelberg een welkomst woord tot de vele aanwezigen, onder wie w;j (behalve het voltallige bestuur van den V.P. R.O. opmerkten den burgemeester van 's-Gravenhage mr. S. J. R. de Monchy, prof. ir. C. I. van der Bilt, wethouder van onder wijs, kunsten en wetenschappen, oud-mi nister mr. P. J. Oud, vertegenwoordigers van de radio-controle-commissie, van de andere omroepvereeingingen en bestuursleden van vrijzinnig christelijke organisaties. De voorzitster van den V.P.R.O., mej. dr. Nicolette A. Bruining, zette in een korte rede uiteen de beginselen, welke den V.P. R.O. ten grondslag liggen. Een radio-technische moeilijkheid, n.L twee kruisgesprekken met Amerika en Ba tavia, hield de aanwezigen langen tijd in spanning, waarna dr. H. Jansen uit Batavia een kort woord tot de vergaderden richtte. Het gesprek met Amerika wilde niet vlotten, doordat naar later werd medegedeeld in Belmont een orkaan woedde, waardoor prof. Fagginger Auer niet ter plaatse had kunnen komen. De herdenkingsrede werd uitgesproken door prof. R. Casimir, die het ontstaan en den groei van den V.P.R.O. naging, daarbij herinnerde aan het feit, dat deze omroep- vereeniging door den aether steeds leering, stichting en kunst tot de luisteraars heeft gebracht. Spr. legde de principes vast vol gens welke de V.P.R.O. zich ook in de toe komst krachtig zal blijven ontwikkelen, wanneer de jeugd van thans volwassen zal zijn geworden. Na een inleidend woord van den vice- voorzitter van den V.P.R.O., prof. ir. W. Schermerhorn, vroeg een aantal spreeksters en sprekers uit verschillende deelen van het land en uit diverse standen aandacht voor korte toespreken. Ds. B. J. Aris sloot de middagbijeenkomst. In den avond werd tenslotte eén godsdienst oefening gehouden, waarin prof. dr. J. Lin deboom uit Groningen voorging. „BEWAPENINGSPOLITIEK EN PACIFISTISCHE VOLKS VERDEDIGING". Bijeenkomst der J.V.A. De Jongeren Vresdes Actie belegde Za terdagavond in het gebouw der Vrije Ge meente te Amsterdam een bijeenkomst onder het motto: „bewapeningspolitiek en pacifistische volksverdediging". De verga dering stond onder leiding van den heer F. Minderaa, die in zijn openingswoord den dood herdacht van ds. Bart de Ligt, die het pacifisme maakte van utopie tot weten schap. De eerste spreker was het lid der Tweede Kamer, de heer H. van Houten, die betoog de, dat ook in het staatkundige leven Gods woord richtsnoer dient te zijn. Onze getuige nis moet derhalve uitgaan tegen den mo dernen oorlog .waarbij de eerbied voor het leven op den voorgrond staat., Wy moeten christelijke gerechtigheid betrachten geen sociaal onrecht dulden. .io De schrijfster mevr. Mawwwe Phüips, die vervolgens het woord voerde het het lich vallen op de irrationeele krachten, die zulk een belangrijke rol in het menschelijk leven vervullen en die den vurigstcn pacifist in het tegendeel kunnen verande ren. We moeten in dit opzicht zeker zijn van ons zelf en onder geen omstandigheid geweld aanvaarden, ook niet om de hooge goederen der democratie te verdedigen, aangezien dit niet door geweld geschieden kan. Een volksverdediging door middel van den geest vereischt een even groote scho ling als de militaire defensie. Ons pacifisme is slechts onkwetsbaar, wanneer het niet gebouwd is op emotioneelen tegenzin, m®8*' voortkomt uit wat in ons diepste innerlijk leeft. De volgende spreker, mr. H. Vrind zeide, dat de oorlog nooit problemen kan oplos sen. Van de regeeringen, die nooit een zelfbewuste politiek tegenover de dreiging van het fascisme hebben gesteld en reëele vredesmiddelen nooit hebben beproefd, is niets te verwachten. Door de vereenigde economische machten zouden de dictatuur- landen bedwongen kunnen worden. In den arbeid en niet in kanonnen ligt de oplossing. Dr. J. C. Brandt Corstius constateerde, dat de vrede van Hitier er eer. is van verdruk king en vernedering en die van Chamber- lain een krampachtig vasthouden aan een verouderd sociaal systeem. Spr. constateer de, dat de bewapening een ondermijning der volkskracht beVekont. De militaire ver dediging is een onbruikbaar systeem geble ken, dat de hoogste onveiligheid geeft. Tenslotte sprak ds. A Padt over het on vermogen van hel mihtairc apparaat om welke cultuur ook te beschermen. IR. A. HELDRING TER AARDE BESTELD. Groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling is Zaterdagmiddag op de begraafplaats Zorgvlied het stoffelijk overschot van ir. A. Heldring, in leven directeur hoofdredacteur van het „Algemeen Handelsblad" ten grave gedragen. De stoet kwam te ruim één uur op de be graafplaats aan, nadat voor het gebouw van het Handelsblad, waarlangs de laatste gang van den overleden directeur ging, een krans aan de baar was gehecht namens het tech nische, redactioneele en administratieve personeel. Op den doodenakker waren honderden bijeengekomen om ir. Heldring de laatste eer te bewijzen. Vele directeuren van cou ranten in Amsterdam en elders, o.w. de heeren F. H. J. Holdert, directeur van „De Telegraaf", H. Nygh, directeur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant", Y. G. van der Veen, directeur van „Het Volk", waren aanwezig. Voorts J. W. Henny, voor zitter van het bestuur van de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers", H. H. J. van de Pol, pres.-directeur van het A. N. P., Gottfr. H. Crone, voorzitter van de Kamer van Koophandel, D. Kouwenaar, namens de vereeniging „De Amsterdamsche Peis" en vele anderen. De president-commissaris van het Alge meen Handelsblad, mr. Chr. P. van Eeghen, sprak vervolgens een herdenkingsrede uit. Het Handelsblad zoo zeide hij o.m. kan Heldring niet dankbaar genoeg zijn voor hetgeen hij in de zestien zoo bewogen jaren voor de krant heeft gedaan. En er laat zich geen betere plaats van werkzaam heid denken voor hem met zijn encyclopse- dische kennis en zijn levendigen geest, wiens belangstelling gelijkelijk naar verleden en toekomst uitging. „Lux et Libertas", de kernspreuk, waar onder het Handelsblad in 1828 verscheen, herstelde Heldring in 1928. Hij gaf daarmede zijn hooge opvatting te kennen van hetgeen een cóurant, zijn courant, moet zijn: leiding moet ze geven aan en weerklank vinden bij haar lezers in het hoog houden der geeste lijke en zedelijke waarden, die der mensch- heid zijn toevertrouwd. „Lux et Libertas" aldus spr. mogen de woorden zijn, die we hem meegeven, aan deze plaats. Bevrijd van de zorgen dezer aarde, beschijne hem hooger licht in de hoede des Vaders, wien zijn ziel bevolen zij Vervolgens spraken nog aan de groeve de heer J. W. Henny, voorzitter van „De Nederlandsche dagbladpers" en ir. G Tegelberg, namens de maatschappij e Kondor", waarvan ir. Heldring president commissaris was. Ds. J. Eykman las vervolgens een ge deelte voor uit het tiende hoofdstuk van e evangelie van Johannes, waarna hij ie beeld van den goeden herder nader ui - werkte. Aan de groeve dankte de oudste zoon van den overledene, de heer B. Heldring, voor de belangstelling, waarna ds. Eykman het „Onze Vader" heeft gebeden. KINDERVERLAMMING. Een geval te Dedemsvaart. Te Dedemsvaart is bij een negenjarigen knaap een geval van kinderverlamming geconstateerd. De patiënt is terstond ver voerd naar het ziekenhuis te Groningen. LIBERALE LEDEN VAN PROVINCIALE STATEN EN GEMEENTERADEN. Bestuur nieuwe vereeniging gevormd. Zaterdag werd te Amsterdam de eerste vergadering gehouden van de nieuw opge richte vereeniging van liberale leden van provinciale staten en gemeentebesturen (V.L.P.G.), ontstaan uit de samensmel ting van de afzonderlijke vereenigingen van statenleden en gemeenteraadsleden. Het nieuwe bestuur werd als volgt sa mengesteld: C. G. Roos. te Lekkerkerk voorzitter, mr. J. de Blieck te De Wijk (Dr.) ondervoorzitter, Wt. J. Bastiaan te Scheveningen secretgrls-penningmeester, mej. H. H. Blaauw te 's-Gravenhage, J. A. de Boer te Bedum. mr. J. van der Dus- sen te Hengelo (O.), mr. B. F. Everts te Arnhem, A. E. Hannema te Harlingen, ir. C. Houtman te Schiedam, mr. J. Pleyte te Breda, mr. Th. Portlieine te Middelburg, dr. I. H. J. Vos te Amsterdam en J. Vuyk te Velp (Gld.) DE INTERNATIONALE TOESTAND EN DE HARINGVISSCHERIJ. Wagonladingen versche haring in Duitschland vastgehouden. Vischexporteurs in IJmuiden hebben uit Duitschland bericht ontvangen, dat de door hen verzonden wagons versche haring be stemd voor Tsjechoslowakije, tengevolge van de stagnatie in het gewone spoorweg verkeer langs de Tsjechisch—Duitsche grens, in Duitschland zijn vastgehouden. Het betreft hier 15—20 wagonladingen, zoodat de schade groot is, temeer, omdat, zelfs wanneer de zendingen terug zouden komen, de haring in IJmUiden onverkoop baar zou zijn. DE K.L.M. VLOOG ZATERDAG NIET NAAR CENTRAAL-EUROPA. Machine uit Budapeset landt niet te Praag. Met het oog op, den onzekeren toestand in Centraal-Europa heeft de directie der K.L.M. besloten de dienst in de richting Praag-Weenen-Budapest niet te laten uitvoeren. Het K.L.M.-toestel, dat dezen dienst waarneemt, is Zaterdagochtend na aan komst uit Londen op Waalhaven vastge houden. De machine, die zich in Budapest bevindt, keerde Zaterdagmiddag via Weenen en Frankfort naar Nederland terug. Hierbij werd dus het overvliegen van Tsjechisch grondgebied vermeden. VLIEGDIENSTEN OP PRAAG, WEENEN EN BOEDAPEST HERVAT. Naar de directie van de K. L. M. mede deelt zullen, behoudens onvoorziene wijzi ging' in den internationalen toestand, de diensten op Praag, Weenen en Boedapest worden hervat. Gisterochtend is het K. L. M.-vliegtuig op den volgens de dienstregeling vastgestelden tijd vertrokken. Dit toestel nam de post voor Centraal-Europa mee. Het Tsjechische toe stel, dat Zaterdagmiddag via Praag en Weenen naar Boedapest had moeten vliegen, is toen op Waalhaven blijven staan. Deze machine is gisteren weer naar Tsjecho slowakije vertrokken. PROF. TELDERS VOORZITTER DER LIBERALE STAATSPARTIJ. In de Zaterdag j.L gehouden buitenge wone algemeen» vergadering van de liberale staatsparty werd prof. mr. B. M. Telders te Leiden bü enkele candidaatstelling tot voor- ^(^openingswoord wees de aftredende voorzitter, mr. W. C. Wendelaar op den buitengewoon moeilijken internationalen toestand en sprak daarby de hoop uit, dat de vrede bewaard moge biyven. In gevoelvolle woorden herdacht spr. net overiyden van mr. P. Droogleever Fortuyn, in wien de liberale party een overtuigd medestander heeft verloren In deze ver gadering herdacht spr. in het binder het geen mr. Droogleever Fortuyn als lid vin het hoofdbestuur en van het dageiyksch bestuur voor de pertij heeft gedaan. Na de verkiezing van den nieuwen voor zitter richtte mr. Wendelaar enkele woorden van waardeering tot den eere-voorzitter mr. Foch en tot zyn naaste medewerkers en ïn- salleerde vervolgens prof. Telders als voor zitter van de party. Prof. Telders dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en gaf de verzekering, dat hy, geschraagd door zijn in het diepst van zyn ziel gewortelde liberale levensovertuiging, al zyn krachten zal in spannen om aan het liberalisme de plaats te geven, welke het toekomt. Mr. de Boer bracht vervolgens aan den aftredenden voorzitter dank voor de vele opofferingen, welke deze zich voor de party heeft getroost, en voor het vele werk, dat hy in zoo moeiiyke jaren in het belang van de liberale party heeft verricht. De vergadering stemde door een warm applaus met deze woorden in en bracht den aftredenden voorzitter staande een ovatie. GASMASKERS ZONDER GOEDKEURINGSMERK IN DEN HANDEL. De dienst der volksgezondheid van het departement van sociale zaken schryft dat er gegronde redenen bestaan om te ver moeden, dat onverantwoordeiyke elementen trachten in deze dagen van internationale 'spanning gasmaskers aan het publiek te verkoopen, welke niet voldoen aan de van overheidswege gestelde eischen en dan ook niet zyn voorzien van het officieele goed- keuringsmerk. Dergelyke gasmaskers bie den den drager geen enkelen waarborg, dat zy hem bescherming geven tegen oorlogs- gassen. Het bezit van een dergelyk masker is een gevaar, omdat men in geval van nood daarop vertrouwt en dit vertrouwen met verlies van gezondheid of leven zal kunnen bekoopen. Het publiek wordt derhalve met klem aangeraden by aankoop van een gasmasker te letten op het officieele goedkeuringsmerk Dit bestaat uit twee ovale ringen, waarin boven een kroon, links de letter G, rechts het getal 37, onder de letters S. Z. en in het midden het nummer. Dit merk komt op het gelaatstuk en op de filterbus voor. Op beide onderdeden moe ten tevens voorkomen 't jaar van aanmaak en naam en adres van den fabrikant of im porteur. De medewerking van het publiek wordt verzocht om te voorkomen, dat ondeugde- lyke gasmaskers in omloop worden ge bracht. Bij aanbieding van gasmaskers welke niet van het goedkeuringsmerk zyn voorzien, waarschuwe men den directeur van den keuringsdienst van waren in het gebied waarin die aanbieding plaats vindt, zoo noodig door tusschenkomst van de plaatselyke politie. DE KONINGIN BEANTWOORDT HET ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE. De voorzitter van de Eerste Kamer heeft een brief ontvangen van den directeur van het kabinet der koningin naar aanlei ding van het antwoord dier kamer ter beantwoording van de troonrede. De inhoud van dezen brief luidt als volgt: Soestdyk, den 23 Sept. 1938 Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer u hoogwelgeboren te verzoeken de betuiging van Harer Majesteits dank te willen over brengen aan de Eerste Kamer der St&len- Generaal voor haar adres van antwoord op de troonrede, Harer Majesteit aangeboden bij uw schrUven van den 22 September 1938. Hare Majesteit heeft my opgedragen om aan de Eerste Kamer tevens te kennen te geven, dat Hare Majesteit met ingeno menheid de instemming vernam met hoogst derzelver bede dat de Almachtige God ons allen de noodige kracht en wyshaid schenke." SCHIPPERSJONGENS IN WERKKAMPEN. Voorkeur voor gratis huisvesting by aanmelding vóór 1 October. De minister van sociale zaken heeft goed gekeurd, dat in de werkkampen van de Centrale voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den raad van Nederlandsche kerken, voor een tydsduur van zes maanden zullen worden opgenomen visschers- en schippersjongens, die aldus in de gelegen heid kunnen worden gesteld, een binnen vaart opleiding te krygen. In aanmerking zullen komen Jongeps van 18 tot 24 jaar en het verbiyf in de werkkampen zal geheel kosteloos geschieden. Indien visschers- en schippersjongens zich vóór 1 October a s. opgeven voor plaatsing in een der werkkampen van de Centrale voor werkloozenzorg, zullen zy voorkeur hebben boven andere categorieën jongelui. Zy zullen gelegenheid krygen, de lessen te volgen aan een der binnenvaartscholen, die in de nabyheid gelegen zal zyn van hét kamp, waarin zy geplaatst worden. Jeugdige visschers en schippers, die hier voor in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich tot uiterlijk 1 October opgeven by de Centrale voor werkloozenzorg. Stad houderslaan 43 te Utrecht. DE A. N. V. V. EN HAAR TOEKOMSTPLANNEN. In het gebouw van de algemeene Neder landsche vereeniging voor vreemdelingen verkeer is een tweedaagsche bespreking ge houden van het directorium der A. N. V. V. met de vertegenwoordigers der A. N. V. V. uit Stockholm, Kopenhagen, Londen, Ant werpen, Parijs, Keulen en Gcneve en de vertegenwoordigers «der Nederlandsch— Amerikaansche kamer van Koophandel. By de behandeling van eenige speciale punten waren mede aanwezig de regeeringscom- missaris by de A. N. V. V., dr. W. L. Groe* neveld Meyer, vertegenwoordigers van de Nederlandsche spoorwegen, van het Neder landsche reisbureauwezen, de K. N. A. C. en A. N. W. B. en de Horecaf. Tal van ba- langryke onderwerpen zyn uitvoerig be handeld, alle verband houdend met de pro paganda voor toeristenverkeer uit het bui tenland naar Nederland. Waardevolle ad viezen zyn door de buitenlandsche verte genwoordigers gegeven en er heeft, onder leiding van C. R. T. baron K»-ayenhoff, een gedachtenwisseling plaats gehad over het geheele gebied der propaganda voor Ne derland in het buitenland, die de basis zal vormen voor de uitvoerige werkzaamhe den, die de A. N. V. V. voor het komende jaar op haar programma heeft staan. AFNEMING VARKENS DOOR DE VEEHOUDERIJCENTRALE. Wy vernemen van bevoegde zyde, dat de Nederlandsche veehouderijcentrale morgen 27 September een aanvang zal maken met de afneming van de varkens van 150 K g. en zwaarder, waartoe zy zich heeft ver plicht. Al deze varkens zullen in de drie weken vóór 15 October in ongeveer geiyke weke- lyksche deelen worden afgenomen. De uit betaling zal geschieden naar het geslachte gewicht. Varkens afkomstig van boerderyen waar mond- en klauwzeer heerscht mogen inge volge voorschrift van den veeartsenykundl- gen dienst niet worden geleverd. Degenen, die zich verplicht hebben tot levering, doch een bewys kunnen overleggen, dat op hun bedryf mond- en klauwzeer heerscht, kun nen van hun verplichting tot levering worden vrygesteld. Bericht zal worden gegeven waar en op welken dag geleverd zal kunnen worden. Voorshands blijft de gelegenheid tot het opgeven van varkens opengesteld. D Door DONN BYRNE. Uit het Engelsch door J. van P 46) En daar in de wapenkamer waren de be kers van Alan Donn, gewonnen met zeilen en golf, en de linten door paarden gewon nen. En in de zitkaifier lag het handwerk van zyn moeder, het nauwkeurige, prach tige borduurwerk, zoo geheel als zyzelf, peuterig, mathematisch, onbeduidendEn in de keuken was de roode turf en hingen de zy'den spek aan de balken, daar waren de dikke dienstmeiden haastig bezig en de knechts met hun pilo-broeken, met biezen om de knie vastgebonden, met hun zware schoenen, hun eerlyke grappen als die van Rabelaisen in de kooi de zwygende schapen en in hun warmen stal de groote plechtige koeien. Vyf jaren het zesde al begonnen was het geleden, sedert hy de zee verliet, zyn fortuin belegd had in een werf te Bel fast en het woonhuis van de clan Campbell had overgenomen om het te gebruiken, zooals het steeds gebruikt was, wys, even wichtig, gezond. Daar waren de meiden en de knechts met een goed dak boven het hoofd, daar waren de pachters, zeker van rechtvaardigheid; op tentoonstellingen won nen de korthoorns linten, voor plaatselyke liefdadigheid deed hij zijn plichtmaar er was iets, iets, dat ontbrak. Vredigheid was het niet; vrede had hy in overvloed; de veerkracht van de heide, het zilte van de zee brachten vrede; de vleermuizen by schemering en de wilgen- takken en de forellen, opspringend in de rivier aan het einde van den dag en dan de schemering zelf, als een verlegen meis jeUit dit alles kwam een straling, een wiegelied, dat rust gaf als het gezang van kleine golven. En wat vermaak betrof,er was vermaak in het luisteren naar de vo gels tusschen de boomen, in het zien optas sen van gerst, in het zien van de blauwe vanen van het vlas, in het loopen over be- rypte wegen op groote sterrenachten, in het ryden ter jacht, onhandig by de vangst, even vergenoegd als de jager of de jacht meester zelf, in het afloopen van de sim, als de groote blauwe zalm wegschiet Vermaak en vrede en toch geen voldoening. Eens meende hy, dat wat hy miste de schepen waren en dat er, onbewust, een heimwee voor de zee in hem gekomen was. Hy was toen naar Belfast gegaan in de meening, dat met beweeglyke planken on der de voeten het het vacuum in hem zou worden gevuld, maar toen hy er was, faalde de gedachte aan een schip hem op te heffen. Hy hield steeds van hen, de lange, beweeglyke schepen, het zeildoek wit als een meeuw, de sierlykheid van rondhouten al de schoone zakeiykheid. Maar om er weer een te voeren, om rond de wereld te gaan, zonder doel, slechts voor het verhandelen van lading en aan het ein de van de reis met een som gelds terug te keeren neen! neen! niet genoeg! En dus kwam hy terug naar den vrede en de genoeglijkheid van de valleien, de paarse heide en de roode bessen en het ge knars van kiezel op het strand, naar de jachtritten 's morgens bij vriesweer, naar het zalmvisschen, naar de tentoonstellingen van vee, naar vrede, naar vermaak En hy vroeg zich plotseling af, wat hy gedaan had om dezen vrede, deze genoeg- lyke dagen te verdienen? Welk recht had hy er op? Wat had hy het leven geschon ken, wat tot stand gebracht voor de we reld, dat hy een heiligdom zou gevonden hebben? Het antwoord bracht hem 'n ril ling van paniek. Niets! Hy had geen recht, geen eigendom erin. Hy liep naar de vyf tig, was byna achten veertig en hy had niets gedaan, niets ge wrocht, hy had geen vrouw, geen kind, had geen dappere onzelfzuchtige daad volbracht geen zelfs geen zelfs geen klein liedje. II. Een vreemd iets het was hem in het eerst niet ingevallen, maar nu kwam het by hem op, toen hy er over nadacht op de winteravonden en dat was: dat Alan Donn Campbell, hoewel hy al zes jaren en langer dood was, nog leefde, nu grooter was, dan hy ooit in het leven geweest was. Omdat het Shane tegen de borst stuitte om een mooie boot op het droge te zien, had hy de Righ nam Bradon, de Zalmko ning, Alan Donn's groote dertigvoeter, weer in dienst gesteld en had haar te Bal- lycastle en Kingston laten mededingen, maar had beide keeren verloren. Hy had dat toen toegeschreven aan zeilersgeluk, het afnemen van een bries, het afzetten door het gety, een gelukkige haal van een tegenstander; maar te Cowes zou hy heb ben moeten winnen, alles liep hem mee en toch kwam hy als vijfde binnen. „Ik kan het niet begrypen", zeide hy tot een van Alan's oude bemanning. „Man", zeide de Antrimsche zeeman plompweg, „je hebt de gave niet". „Maar, Feardoracha, ik ben een zee man". „Zeker, Shane Campbell, zeker ben je dflt, vyfmaal zeven jaar heb je de zeven zeeën bevaren, maar voor wedstrydzeilen heb je de gave niet. Alan Donn had die en Alan Donn had ook de gave voor golf en de gave voor paarden, niets anders dan de gave. Je moet jezelf niet de schuld geven, Shane na fairrge, er zyn weinig Alan Donns". En nadenkende in de kamer onder het lamplicht, vond Shane uit, wat de oude man bedoelde: onder het gebronsde gelaat, de overdonderehde manieren van Alan Donn, school een geheim van alchemie rhytme en concentratie als wit vuur. Op den meest preciesen tik van de sterren kon hy een boot over de lyn brengen als het schot viel; iets vertelde hem, waar wind was door wilskracht dwong hy zich tot de ken.' nis van een beteren koers. Wat paarden be trof, waar was zyn geiyke om er een over een hindernis te leiden? Op de juiste haar breedte van tyd was hy van een mensche- lyk wezen in geest veranderd en het waren niet langer Alan Donn en zyn paard, als hy zyn handen op den nek liet zakken, er was een samenvloeiing en een centaur sprong Op de golflinks herinnerde hy zich hem het glimlachende gelaat, de houding, het heen en weer wiegelen, de witte bal; het gelaat werd strak, de oogen flikkerden de geweldige, preciese plof! Niet een man met een stok en een stuk rubber, maar geest en wil, die een wonder wrochtten met het stoffelyke. En Alan Donn was al zes jaar dood en toch leefde hy. Hy leefde, omdat hy van groote waarde was geweest, hy wu een maatstaf, een groot ideaal; kinderen, die hem gezien hadden, zouden zich hem voor altyd herinneren en trachten zyn vuur en zyn kracht na te doen en hem als maat staf te nemen, zooals een zeeman de ster heeft om te meten. In vreemde landen zou den zy over hem vertellen: er was eens een groot sportsman in Noord-Ierland. Alan Donn Campbell was zyn naam Ook zyn vader, die al zoo lang dood was de dood had hem niet overwonnen. Eens in Ballycastle had Shane een meisje met een sjaal gezien, dat met groote, sta rende oogen en scheefgetrokken mond over de zee uitkeek en half fluisterend, staccato, met geheel gezongen, terwyi haar vingers aan de sjaal frommelden, kwam een lied uit haar bleeke lippen: Tiocfaidh an samhradh agag fasfalds an fear, Agus tiocfaidh an duilleabhar glas do bharr nan gcraobh. Tiocfaidh mo chead gradhale banaghadh an lae, Agas bvailfidh se port ciuin le cumhaidh 'm dhlaidh. De zomer zal komen en het jonge gras zal groeien; fc-n er zullen groene botten komen aan de toppen der boomen. En mijn honderd liefden zullen met den dageraad opryzen, En hij zal een zachten toon aanslaan uit eenzaamheid om mU. (Wordt vervolgd);

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 18