'Buitenland ONVERWACHTE TERUGKOMST DER TSJECHISCHE TROEPEN. Ministers beraadslagen van uur tot uur. Onoverzichtelijke situatie. Maatregelen van Belgische regeering. Specialisten onder de wapenen - - geroepen. In Tsjecho-Slowakije heerscht rust. Mobilisatiebevel goed opgevolgd. In hei Sudetenland Beangstigend gebeuren in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Men weet niet wat elders gebeurt. OBDAM ST. PANCRAS EGMOND A. D. HOEF DERDE BLAD. Vervolg van de Voorpagina. Wy hebben in onze inleiding reeds melding gemaakt van ministerieele be raadslagingen in Londen en Parijs. Hoe wel over de resultaten dier conferenties niets tastbaars bekend is, mag men uit het volgende lystje todh opmaken, dat de toestand in Europa heel veel zorgen baart. Men oordeele slechts Zondagmorgen: Britsche kabinetsraad. Zondagmiddag: Chamberlain bij den koning. Zondagmiddag: Tsjechische gezant by Chamberlain. Zondagavond: Dalaèüer en Bonnet arri veeren op Croydon Zondagavond: Daladier en Bonnet spre ken met Chamberlain. Middernacht: Britsche kabinetsraad. Maandagmorgen 1 .uur: Daladier en Bon net spreken met Chamberlain ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 SEPTEMBER 1938. Tegen luchtaanvallen. Er is nog meer, dat op naderend gevaar wijst. Reeds Zaterdag hebben de bewoners van tal van Londensche stadswijken bezoek ge had van „Air Raid Wardens" functionnaris- sen, die belast zijn met de organisatie van de verdeeling van gasmaskers en het ver strekken van inlichtingen aan de bevolking over in geval van luchtaanvallen te nemen maatregelen. Naar gelang van de buurt ontvingen de bewoners adressen, waar zij voor zichzelf en hun familieleden, indien dat noodig mocht zijn, gasmaskers zullen kunnen verkrijgen. De „wardens" hebben den gezindshoof- den voorts aangeraden er voor te zorgen, dat alle ramen voorzien zijn van gordijnen, welke geen lichtstralen doorlaten. Voorts werd de raad gegeven zich van zaklantaarns te voorzien voor het geval de overheid de electriciteitsvoorziening zou stoppen. Ons dunkt, dat bovenstaand overzicht voldoende is, om den toestand te illustreeren. Dit lystje is niet ve/lledig, want wy heb ben slechts Londen aangehaald. Maar voor dat Daladier en Bonnet; naar Londen gingen, hebben ze eerst vele uren in Parijs geconfe reerd. En wij zouden verder Brussel kunnen noemen, waar minister Spaak conferenties gehad heeft met verschillende ambassadeurs, o.a. met den Nederla/ndschen gezant. Om natuurlijk mtaar heelemaal niet te spreken van Praag en Berlijn, waar op het oogenblik alles in -de weer is. Het zyn ongetwijfeld belangrijke bespre kingen geweest in al deze hoofdsteden, maar in alle gevallen is geheimhouding opgelegd, zoodat de wereld niets weet en nog steeds in het onzekere verbeert. Onrustig Europa. En toch, hoe gaarne hadden we willen weten, hoe de werkelijke situatie is. Thans moeten we gissen, al zyn er eenige punten, waaraan we houwast hebben. Zoo weten we, dat de Fransche en Brit sche ministers het eens zijn over het nieuwe Duitsche memorandum en dat zij allen dit memorandum "voor Praag onaannemelijk achtte. En zoo weet de Times, dat de Tsje chische regeering de jongste voorstellen van Berlijn verworpen heeft. Dat alles wijjst op naderend oorlogsgevaar. Want nu hangt waarschijnlijk alles van Hitier af, ten?:ij de Times het al weer goed weet: zij verf.elt, dat Engeland en Frankrijk opnieuw een stap willen doen bij Berlijn, om nog een laatste poging te doen, om den vrede te redden. En zegt het blad verder dan zou de beslissing over oorlog en vrede by Duitschland en by Duitschland alleen berusten. Men moeit op alles voorbereid zijn. Want alle landen nemen voorzorgsmaatregelen. Zoo heeft Hongarije drie lichtingen onder de wapenen geroepen en het heeft thans de directe beschikking over 160.000 man ge wapende troepen. Zoo heeft Frankrijk het uitvoerverbod op rubber, metalen en chemi sche producten in werking gesteld. Zoo heeft Engeland, eenige oorlogsbodems uit verre zeeën teruggeroepen. Zoo heeft België zyn grenzen nogmaals versterkt. Zoo is Polen op alles voorbereid. Men ziet, hoe alles wijst op dreigend oor logsgevaar, hoe alles paraat is en hoe groot de onrast in gansch Europa is. Praag krijgt steun. Maar er is nog iets, dat o.i. veel be langrijker is dan bovenstaande. Volgens berichten uit Boekarest en Belgrado hebben de vertegenwoordigers v an Roemenië en Zuid-Slavië te Praag Katerdag de Tsjecho-Slowaaksche regee- 7.*ing er n.L van in kennis gesteld, dat ('hun landen zich nog steeds op grond van de verdragen der kleine Entente verplicht achten, Tsjecho-Slowakije in geval van een niet-uitgelokten Hongaar- schen aanval gewapenderhand bij te staan. Deze belangrijke mededeeling is door Roemeensche diplomatieke kringen te Boedapest bevestigd. Pro-Tsjechische betoogingen Belgrado. Een speciale trein met Tsjecho-Slowaak sche reservisten, die hun woonplaats in Zuid- Slavië hebben, is Zaterdagavond van Bel grado vertrokken. Velen waren bij het ver trek aanwezig om een ovatie te brengen aan de Tsjecho-Slowaaksche republiek, haar lei ders en haar leger. Voor het Tsjecho-Slo waaksche gezantschap werd een sympathie- betooging gehouden. De betoogers begaven zich daarna naar het Duitsche gezantschap, doch de politie verspreidde hen, zonder dat het tot incidenten kwam. Op het Tsjecho-Slowaaksche gezantschap worden voortdurend betuigingen van sym pathie ontvangen. Ter vermijding van inci denten hebben de autoriteiten alle openbare betoogingen verboden. Uit dit alles mag men opmaken, dat Tsje cho-Slowakije toch niet alleen staat, maar dat het op steun kan rekenen van diverse landen. Spoorwegverbindingen verbroken. Wy spraken hier over onrust in Europa. Welnu, die onrust wordt nog op andere wijze dan hierboven geschetst, bevestigd. Niet alleen, dat de spoorwegverbindingen met Polen geheel verbroken zijn, ma&r u Britsche re geer in g heeft het Zaterdag noodig Tegen Maandag is overigens het geoordeeld Z de Britsche kolonie te Praag I bevoorrading te adviseeren, terug te keeren naar land. De Ehgelschen moeten over Zweden en Noorwegen reizen, om hun land te un nen bereiken. En ook Nederlanders die in Tsjecho-Slowakije werkzaam zijn, hebben zij het niet officieel den wenk gekregen om terug te keeren naar het moederland en velen hebben dien wenk begrepen- te (Van onzen correspondent). De- gespannen internationale toestand heeft, begrijpelijkerwijze, ook te Brussel egn weerslag gekend en sedert de crisis is begonnen, is het de eerste maal dat, althans gedurende enkele uren, een pa niekstemming heeft gehéerscht, welke zich ook van de bevolking heeft meester - gemaaktr. De berichten over een breuk te Godesberg, de mobilisatie in Tsjecho Slowakije, ^de Fransche maatregelen hebben daar het meest toe bijgedragen doch ook vooral maatregelen van de règeering zelf welke uitsluitend tot doel hadden het dekkingsysteem aan de Bel gische grenzen-te verstevigen, te vol- ledigen. In .het ministerie _van Buitenlandsche Zaken is een bestendige wacht aanwezig van hooge ambtenaren. Dat is voor het pu bliek van geen beteekenis. Doch toen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de ver schillende kazernen geheel den nacht ver licht waren, toen er drukte ontstond van heen- en weergaande estafettes, toen be richten verschenen voor opvordering van vrachtauto's en 4.400 reservisten, die be- hooren tot de gespecialiseerde genietroepen werden opgeroepen, ontstond er een paniek stemming, welke tot op den middag heeft geduurd. De kabinetsraad, die Zaterdag onmiddel lijk door eerste-minister Spaak werd bijeen geroepen, heeft den toestand onderzocht aan de hand van het contact dat met Parijs en Londen bestendig is verzekerd en zoodoende is er, bij kennisneming van de juiste feiten een ontspanning ingetreden. Eerste minister Spaak had reeds bekend gemaakt dat hij het woord zou voeren voor de radio, doch dit is verzaakt geworden in den na middag. En na afloop van den kabinets raad werd een mededeeling gedaan, luidende dat militaire maatregelen waren genomen om de bescherming van het grondgebied volledig te verzekeren, dat genisten waren opgeroepen met dit doel alsmede de reser visten van een enkel artillerieregiment en dat verder alle veiligheidsmaatregelen waren genomen in alle eenheden. Dit beteekent dus dat geheel het be schermingstelsel dat door den gene- ralen staf is voorzien, in werking is ge treden en dat de wachtdienst voor de luchtbescherming volledig is ingevoerd Op de vliegvelden staan de machines gewapend gereed. Maar er is geen sprake van mobilisatie. In goed ingelichte kringen wordt te verstaan gegeven, en dat ligt overigens ook voor de hand, dat verdere maatregelen zullen afhangen van de gebeurtenissen. Men ziet hier uit naar wat er van de zijde van Frankrijk zal gebeuren. Het is duidelijk dat eventueele mobilisatie bij de Belgische buren op groote schaal, ook door mobilisatie van Belgische troepen zal worden gevolgd. Een dergelijke maatregel is slechts eventueel ingegeven door de onwrikbaren wil van de Belgische regeering en bevolking, de onafhankelijke neutraliteit van het land te verzekeren. Men kijkt vooral uit naar het Zuiden. In den vooravond heeft de heer Spaak Zaterdag achtereenvolgens den Franschen ambassadeur en den Duitschen zaakgelas tigde ontvangen. Wat hij aan deze heeren heeft gezegd, ligt voor de hand: België zal zyn internationale positie handhaven, des noods met de wapenen. Een mededeeling dienaangaande werd nopens de gesprekken niet gedaan. In den loop van Zaterdag heeft de heer Spaak ook het bezoek gekregen van den Luxemburgschen minister van Staat, Bech, die overleg is komen plegen over den toe stand, met het oog ook op de militaire maat regelen van België. De heer Bech signa leerde ook de concentratie van een Fransch legerkorps in de nabijheid van de Luxem- burgsche grens. Sedert verscheidene dagen kan men te Brussel en in de provincie waarnemen dat de bevolking, om op alles voorbereid te zijn, levensmiddelen inslaat. Zaterdag heeft dit een groote uitbreiding genomen. Men leeft immers nog met de herinnering aan de moeilijke tijden van tijdens de bezetting. Hooger Comité voor de bevoorrading van het land bijeengeroepen, onder het voorzitterschap van den gewezen eerste-minister Theunis. Het alarm van Vrijdagnacht in de kazer nen had tot gevolg dat in de nabijheid van de kazernen groote samenscholingen zyn ontstaan. Enkele troepenverplaatsingen had den, het spreekt van zelf, plaats doch in den namiddag werd als uitleg gegeven voor het alarm dat men hier slechts te doen had met oefeningen, voor het geval dat er werkelijk gevaar zou dreigen Meer dan wat anders ook toont zulks aan dat de paniekstemming, welke overigens geenszins veronderstelt dat men de kluts was kwijt geraakt, was voorbij gedreven. Hoe de toestand zich ook ontwikkelt blijft in breede kringen van het land, de meening overheerschen, dat België buiten een geschil blijven zal, indien dit moest uitbreken. Er wordt in dit verband op gewezen, dat aan de Duitschen grens geen bijzondere Duit sche troepen zijn samengetrokken. Geheel de aandacht van de bevolking gaat echter J naar de internationale gebeurtenissen. Men is diep doordrongen van den ernst van den toestand en de gemeenteverkiezingen, die binnen veertien dagen moeten plaats heb ben zijn volledig naar den achtergrond ver drongen. Gisteren heeft de sjecho-Slowaaksdhe omroep het volgende medegedeeld: „De nacht van Zaterdag op Zondag is in het geheele Tsjecho-Slowaaksche gebied en in de grensstreek rustig verloopen. Overal was het kalm. Alleen te Bruntas in Mora- vië heeft zich een klein incident voorge daan, daar werd uit de vensters van een huis op schildwachten geschoten. Nadat eenige schoten waren gewisseld, werd de (Van onzen eigen verslaggever) Graslitz, Vrijdagavond. Zeven uur Donderdagavond. Wéér een dag voorbij en wat voor één. De gebeurtenissen jagen de menschen zooals de menschen jagen op het wild, dat zich in wilde vlucht in zekerheid tracht te stellen. Wij zijn hier van de buitenwereld afgesneden en kunnen - ook niet naar Praag gaan, waarom trent wy de dolste geruchten hooren. Op den post, waarbóven het Burger- meisteramt is, wemelt het van jonge -Sudeten-Duitschers-en zij allen hebben al hun bepaalde functie. Geen oogenblik rust hersteld. De Duitsche bevolking laat -wordt-ge-door den verkeerde geholpen. zich niet beinvloeden door de tendentieuze en leugenachtige mededeelingen van de Duitsche zenders, die haar tot opstand aanzetten. De groote meerderheid dezer bevolking kon zich rekenschap geven van de onwaarheid der Duitsch? berichten. Aan den oproep tot ongehoorzaamheid van Henlein, die gisteren meermalen door een Duitsch station herhaald werd, hebben slechts jonge extremisten van de Sudeten Duitsche partij gevolg gegeven. In haar groote meerderheid heeft de bevolking het mobilisatiebevel stipt opgevolgd." De omroep deelde verder mede, dat de autoriteiten in geen enkele geval haar toe vlucht tot het standrecht hebben behoeven te nemen. Er heeft geen enkele militaire terechtstelling plaats gehad. Alle anders luidende berichten zijn verzonnen en leu genachtig. Mofcilisatiebevel goed opgevolgd. De Tsjechische legatie te Londen heeft Zaterdag verklaard, dat het mobilisatie bevel in de geheele republiek in volmaakte orde en met enthousiasme werd opge volgd. In de Duitsche districten heeft een groot aantal mannen aai. den oproep ge hoor gegeven Alleen in de districten, welke onder invloed van Henlein staan, is het bevel niet overal opgevolgd. De meeste mannen, die in de Duitsche districten zijn opgekomen, zijn democraten. De toestand te Asch, Een speciale correspondent van Reuter in het Sudetenland meldt uit Asch, dat de atmosfeer aldaar er op wijst, dat de bevol king zich op een beleg voorbereidt. Het district is geheel van Tsjecho-Slo wakije afgesneden. Zaterdagavond bewogen zich eenheden van het Sudetxen-Duitsche vrijcorps van Haslau naar het district van Asch. Tsjechische troepen hebben het moei lijke heuvelachtige gebied van Schwader- bach wederom bezet, evenals alle andere districten, welke gedurende korten lijd in handen der Henleinisten waren. Asch is het eenige deel van het Tsjecho- Slowaaksche grondgebied met 'n Sudeten- Duitsch bestuur. De Sudeten-Duitschers, die Asch bezit houden, hebben hun front lijn een mijl voortuitgeschoven, zoodat zij nog slechts 1600 meter van de Tsjechische voorposten verwijderd zijn. De Ascher Zeitung, het orgaan van het bestuur der Sudeten-Duitsche partij, heeft Zaterdagmiddag een proclamatie gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat het mo bilisatiebevel van Praag niet geldt voor de vrije districten van Asch en dat degene, wie dan ook, die gehoorzamen zou, door de Sudetenpartij als een verrader zou wor den behandeld. Mislukte aanval op militaire post. Radio Praag heeft medegedegeld, dat een troep gewapende Sudeten-Duitsche vluch telingen een overval heeft gepleegd op een militairen post op den berg Spicak in het Boheemsche Woud. De aanvallers wer den echter door de achttien Tsjecho-Slo waaksche soldaten, die den post bezet houden, teruggedreven. De toestand in Teschen. Ongeveer 300 Poolsche vluchtelingen uit Tsjecho-Slowakije naar Polen, van den leeftijd van 19 tot 35 jaar, zijn 20 KM. van Teschen, ondergebracht. Volgens een per radio verspreid commu niqué werd „nog geen bevel gegeven op te marcheeren tegen Tsjecho-Slowakije. De vrijwilligers, die op eigen initiatief de grens van Tsjecho-Slowakije overschrij den, kunnen ernstige moeilijkheden onder vinden." De telefoon- en telegraafverbindingen tusschen Teschen en Tsjechc-Slowakije zijn verbroken. Belangrijke politie- en gen darmerieversterkingen zijn Zaterdagmid dag in Teschen aangekomen. Floraliatentoonstelling. Zondagmiddag hield de floraliavereeni- ging haar jaarlijksche tentoonstelling weer in café Stammes. Het aantal inzendingen in de diverse af- deelingen van bloemen, tuinbouwpoducten en huisvlijt was flink te noemen; ook de kwaliteit van het ingezondene viel te loo- ven, met uitzondering van de bloemen en planten, die we wel eens beter gezien heb ben. De jury bestond voor de bloemen en planten uit den heer Koster te Benning- broek en voor de huisvlijt uit mej. Oonk te De burgemeester keerde Donderdagmorgen .van over de grens terug en nam het be wind oogenblikkelijk in handen. Misschien vindt men op. veiligen afstand gezien het laf te vluchten, maar wanneer zy het niet hadden gedaan, waren zij zeer waar schijnlijk nóóit fn de gelegenheid geweest terug te komen. Wij dachten óók nog eens over de deser tie van Konrad Henlein na en misschien is ook deze vlueht -wel uit taktische overwe gingen te verklaren. Wy Nederlanders hebben daar een voorbeeld van en niet een voorbeeld van den eersten den besten. Men denke eens aan het oogenblik dat onze prins Willem van Oranje zich van zijn vriend en medestrijder graaf Egmond scheidde en de historische woorden geval len moeten zijn: „Vaarwel Prins zonder moed". „Vaarwel Graaf zonder hoofd". Wij maakten Donderdagmiddag nog eens een wandeling door het stadje waaruit alles wat Tsjechisch is, was verdwenen en waar de bevolking in grooten getale op de Marktplatz stond. Wij zagen de mannelijke bewoners de orde regelen, ongewapend, tenminste niet noemenswaard. Het deed overigens eenigszins zonderling aan man nen in burgerkleeren te zien met een ba jonet of met een geweer. Naast mijn kamer sliep in het hotel een Tsjechisch belastingambtenaar géén be roep erg geschikt om de algemeene sympa thie te veroveren en helaas is de man laat wakker geworden. Hij had waarschijn lijk een zuiver geweten. Toen hij op straat keek, zag hij met ontzetting wat was ge beurd. Zelden of nooit zal iemand zich zóó vlug hebben aangekleed, in een oogwenk was hij beneden en rende het hotel uit in de richting van de eerste de beste Tsjechi sche post Donderdagavond half zeven. Het is artil lerie die daar schiet! Men hoort het met geregelde tusschenpoosen boem boem boem. Angstig groepen de menschen bui ten samen. Daar hoort men het wéér en heel duidelijk boem boem boem. Ik laat de schrijfmachine in den steek en haast mij naar beneden. Daar beneden is alles stikdonker, de breede deuren van het hotel zijn dichtge- grendeld en in de keuken hokken de in het hotel werkende vrouwen angstig bijeen. Een van haar krijgt een toeval en wanneer wij haar onder de armen nemen, hooren wij weer een kanonschot dreunen. Wat ons te wachten staat weten wij niet, maar één ding weten wij wel en dat is dat Tsjèchen teruggekomen zijn. Pantserwagens rukken het stadje binnen, aangekondigd wordt dit gebeuren door ijlings zich naar hun wo ningen begevende menschen. Wie deze jachtende mannen en ook enkele vrouwen ziet, dien schieten de woorden uit het „Lied von der Glocke" te binnen: „Alles rennetrettetflüchtet" Wij slaan met den Hofmeister dit weer terugkomen der pantserwagens vanaf de bin nenplaats gade en loeren door de spijlen van een hek. Doch niet alleen deze wagens komen terug, wij zien óók soldaten, die aan weerszijde der straat loopen en zich naar de Marktplatz begeven, waar men by het aan breken van den avond de meeste vlaggen weer had ingehaald. En weer is de toestand van den vorigen dag teruggekomen. Men ziet geen bewoner meer op straat. In het hotel is alle licht gedoofd en men raadt ons óók op onze kamers geen licht te maken. Waar dat nu eenmaal onmogelijk is, daar wij aanteekeningen willen maken, ver stoppen wij een kleine nachtlamp onder de dekens en wachten met ons drieën den loop der dingen af. De kamer is dus in donker gehuld en wij kijken voorzichtig uit het ven ster. Soldaten houden de wacht, wy zien vlak by onzen vroegeren uitkijkpost aan 't hek, hoe de Tsjechische soldaten met het geweer met bajonet op en weer loopen en wij hooren af en toe de korte woorden: StoiHoch die Hande"Ook vallen schoten, revolver-, geweer- en kanon schoten wy hooren ook een salvo, nu is het dichterbij, dan weer verder af.. Dan zien wij, hoe twee soldaten met de kolf van het geweer op de deur van een huis beuken, en wanneer niet wordt opengedaan, een schot afgeven. Het is verre van gemoedelijk en iedereen vraagt zich af: „Wanneer komen in vredesnaam de Duitsche troepen? Er is toch gezegd dat de Sudeten-Duitsche gebieden vrij werden gegeven?" Dan dringt het dreunen der pantserwagens weer tot ons door, zy maken een ronde door de omgeving en soldaten op motorfiet sen flitsen door de stad. Af en toe wordt er geschoten. Pang pang boem boem. Met zyn tweeën sluipen wij in het stikduis ter de tappen af komen in het restaurant. Het hotel ligt vlak aan de Marktplatz en héél voorzichtig loeren wij d or een spleet van het gordijn. De Markt is leeg alleen op den hoek by het Hotel „Weisser Schwan", waar gisteren nog de Tsjechische gendarmen huisden, toen de Duitsche Ordnungsdienst haar hoofdkwartier had opgeslagen, patrouil leeren nu vier Tsjechische soldaten. Zoo sluipen wij door het stikdonker en onder onze voorzichting neergezette voeten knarsen trappen en vloeren. Wij spreken af, te gaan slapen, voor zoo ver mogelijk, maar elkaar op de hoogte te houden. Van werkelijk slapen is toch geen sprake. Men sluimert. En nauwelijks heb ik mij in bed gelegd, of ik hoor motorlawaai. Ik richt mij op en zie om en by de dertig camions met soldaten volgeladen naar de Marktplaats trekken. Af en toe wordt nog geschoten, dan wordt het stiL Morpheus heeft my verslagen Nu ik dit tik is het zeven uur Vrijdag morgen en wij weten nog niets. Wij weten alleen, dat de Tsjechen teruggekomen zyn en dat zy Vrijdagmorgen weer overal in stad en omgeving op post staan. Het blad heeft zich weer gekeerd. Niemand weet er het fijne van en men komt weer tot aller lei veronderstellingen. Ik maak in den vroegen ochtend van den 23sten September een kleine wandeling. Het marktplein staat vol auto's, lastwagens en ook de pantserwagens staan daar. „Doorloo- pen" beveelt de Tsjechische soldaat. En dus ga ik verder. Het is een heerlijke dag in een heerlyk land. En toch, hoe benauwend is dit alles. De mensch is als een cameleon. Onze waard is er een voorbeeld van. Donderdag morgen groette hij ons met een van vreugde stralend gezicht, met „Heil Hitier", nu klinkt by ons verschijnen beneden ons zijn voor zichtig en onderdanig, akelig onderdanig, en zielig langgerekt „Habe die Ehre" tegen. De menschen zijn als boombladen in dezen tijd; het hangt er maar vanaf uit welken hoek de wind waait En dat is, op dit oogenblik, de Tsjechische Zoo juist heb ik voor wy probeeren willen onze copy via Duitschland te verzen den nog een kleine wandeling gemaakt. Wil men een indruk van de stad op dezen stralenden herfstmorgen? Om dezen tijd loopt men door een doode stad alle winkels zyn dicht. Slechts enkele passanten ontmoet men. Wel overal Tsjechische solda ten, een machinegeweer bestrijkt een men- schenleege straat de zaak van een slager is vannacht kapot geschoten door het tank- geschut naar men zegt is er uit deze zaak geschotenAnders schieten ze niet te rug" zegt mij iemand. In een der zeer wei nige winkels die nog open zijn, drink ik een glas melk, en geef de twee mannen die daar met eenige vrouwen in gedachten verzon ken staan, Hollandsche tabak. Iedereen kent ons: „Aha neutrale Journalisten" en dan: „Bitte, berichten Sie, berichten Sie doch". Ik ga naar het station. Daarvoor een me nigte menschen met inderhaast meegesleep te bagage. Zij kunnen niet weg. „Wanneer gaat er een trein naar Klingenthal?" vroeg ik den chef. Hij haalt de schouders op, hy weet niets, er komt geen post, er komen geen kranten.... Voor ons hotel staan de camions en in den hof naast ons hotel de pantserwagens. Zy worden nagezien. In de vrachtauto's spelen soldaten kaart, een chauffeur speelt op een mondharmonica. Een weemoedige melodie in een stad, die, levend, gestorven is Obdam en mevr. BlauwKok te Hens broek. Het bezoek was goed; het mooie weer, wat als het ware tot een uitstapje noodigde, zal hiertoe ook zeker wel bijgedragen heb ben. Ter versterking van de kas waren weer verschillende attracties opgesteld, als het draaiend rad, sjoelbak, etc. Boterdiefstal. Zaterdagavond werd uit de wagen van den heer P. J. v. d. Hurk 30 pond boter ontvreemd. Terwijl de heer v. d. Hurk bij een zijner klanten binnen was, werd de diefstal gepleegd. Het vorige jaar werd ook steeds boter ontvreemd, zonder dat de dader achterhaald kon worden. Moge het de politie thans ge lukken de dader(s) te achterhalen. Geslaagd. By het gehouden machinisten-examen te Den Haag slaagde de heer J. de Haan voor het diploma scheepswerktuigkundige groote stoomvaart. Een jubileum. Den 1 October hoop de heer D. de Haan den dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden bij het staatsbedrijf der Posterijen in dienst trad. Geslaagd. By het gehouden machinisten-examen te den Haag slaagde de heer J. de Haan voor het diploma scheepswerktuigkundige groote vaart. Een jubileum. Den 1 October hoopt de heer D. de Haan den dag te herdenken dat hy 25 jaar geleden by het Staatsbedrijf der posterijen in dienst trad.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 21