Aanbod Chamberlain liet zich wachten. GODESBERG Niet de Britsche premier, doch Ward Price stak den Rijn over. Poolsche antwoord. Voorstellen aan Praag en andere hoofdsteden. De algemeene toestand. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitena contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Een Miinhardtie bij De Tsjechische mobilisatie. ^BimtmCand Schriftelijk beantwoorde vragen. Rente woningvoorschotten. TWEEDE BLAD. (Van onzen eigen verslaggever.) Godesberg, 23 September. (Per telefoon.) Vrijdag zette des morgens minder zonnig in dan de ochtend van Donder dag. Zou dit een ongunstig teeken wor den? De verwachtingen van het publiek waren overigens niet minder hoog ge spannen. Hotel Dreesen is den geheelen nacht door S.S.-lieden bewaakt. Onder mijn raam in de Rheinstrasse, waar ik den voorgevel van het hotel kon zien, klonken den geheelen nacht de zware laarzen over het plaveisel, en tegen den ochtend kwamen nieuwe detachemen ten onder luide bevelen de oude aflos sen, om de straat links en rechts te be zetten. De bewoners van Godesberg maakten he denmorgen, voor zoover zij over vrijen tijd beschikten, evenals zy die van elders geko men waren om hier iets sensationeels te be leven, een wandeling naar den Rijnkant, waar zy op den oever van Godesberg de omtrekken van Hotel Dreesen konden zien en waar zij hoog aan de overzijde, half in ochtendnevel, de masieve vormen van Hotel Petersberg in het oog hadden. Als een sprookje ligt dit hotel op een der hoogste punten van het Zevengebergte, terwijl links en rechts de bergkammen zich als elegante guirlandes en fraaie koepels tegen den he mel afteekenen. Heelemaal rechts wordt men de scheeve ruïne van de Drachenfels gewaar. Het pu bliek stelt zich op in de buurt van het Rijn- veer, dat de verbinding onderhoudt tusschen Godesberg en Nieder-Dollendorf. Vanoch tend is er echter van een regelmatige ver binding geen sprake. De boot ligt stijf en stil aan den anderen oever. Kleurig gepa- voiseerd en met groote slingers en palmen versierd, eveneens in afwachting van den buitenlandschen gast. Iedereen vraagt aan iedereen wanneer Chamberlain zal komen. En niemand weet precies het ware, maar het zal wel, zoo is de algemeene meening, elf uur worden. In Hotel Godesberg, waar het bureau van de buitenlandsche pers is gevestigd, heerscht, bij het ontbijt een kalme stemming, ook al melden de Duitsche ochtendbladen, die propvol politieke sensaties staan, dat de ^op stand in Tsjecho-Slowakije zich vee) ernsti ger voordoet dan gisteren, daar de „Tsje chische soldateska" zich in Sudeten-Duitsch- land, speciaal in het Egerdistrict, weer van de macht meester zou hebben gemaakt en de Sudeten-Duitschers, die in het Sudeten- land de politie op vredige wijze zou hebben ontwapend, wederom hebben verjaagd. Op den machtigen, in het grijze diffuse ochtendlicht, bijzonder stemmigen en indruk- wekkenden Rijnstroom gaat 't scheepvaart verkeer rustig voort. Ik weet naar de over zijde te komen, en ontdek hoe ook aan dezen kant van den Rijn vrijwel iedereen in ge spannen afwachting verkeert. Pal tegenover Hotel Dreesen, welks gevel met hakenkrui sen overdekt is, stellen zich nieuwsgierigen op, die den kijker op de ramen richten, zon der natuurlijk iets bijzonders te kunnen waarnemen. Aan den voet van het Hotel gemeerd te gen de Rijnkade ligt een gloednieuwe, sneeuwwitte salonboot met gelen schoor steen „Hansestatt Köln". Iemand zegt, dat het de bedoeling is, dat vandaag op deze boot, den Rijn op- en afvarende, de onder handelingen gevoerd zullen worden. Dit is wel in overeenstemming met de romantiek van deze streek! De salonboot Prinses Juliana passeert het hotel en strijkt driemaal de hakenkruis- vlag zoowel als de „Union Jack" (aan den achtersteven blijft het rood-wit-blauw rus tig staan), welke groet vanwege het hotel hoffelijk wordt beantwoord door het even eens strijken van de Engelsche vlag; want op en om Hotel Dreesen, zoo goed als op de veerbooten waaien de Engelsche vlaggen even fleurig als de roode vanen met het ha kenkruis. Bij Nieder-Dollendorf aan het punt waar de veerboot ligt, die Chamberlain moet ver voeren, hebben zich honderdtallen nieuws gierigen geposteerd, zooals aan de andere zijde van den Rijn duizendtallen. Een heel meisjespensionnaat in witte blouses en zwarte rokken bevindt zich onder de wach tenden. Een vertegenwoordiger van de recherche verzekert mij, dat Chamberlain om 11.10 'verwacht wordt, en hij weet mij zelfs te vertellen, dat hij in de eerste auto zal zit ten rechts achterin. Ik stel mij dus op een gunstig punt op, maar het wachten duurt langer dan men gedacht had. Het wordt halftwaalf en er is nog niets te zien van Chamberlain's auto. Het meisjespensionaat vertrekt Zou het bezoek van Chamberlain uit gesteld zijn? Dan rijdt een fraaie auto naar de veerboot. „Lord Ward Price", zegt een S.S.-man, en inderdaad is de eenige inzittende de befaamde Engel sche journalist, die in Duitschland op het oogenblik nog bekender is dan in zijn eigen vaderland. Als de boot op het punt staat te vertrekken, bemand met een aantal S.S.-mannen en als eenige burger-passagier Ward Price, stap ik ook op de veerboot en krijg gelegenheid de brutalen hebben de halve wereld mee de overvaart te maken, die voor Chamberlain bestemd was. Ik heb een gesprek met den donker-ge- bruinden Ward Price, die somber kijkt, zacht spreekt en zijn monocle voor het linker-oog op en af zet. Hij komt direct van Hotel Pe tersberg, waar hij logeert, en vertelt mij zoodat ik de eerste journalist ben die in ver trouwen genomen wordt dat de onder handelingen moesten wachten op nadere gesprekken, die Chamberlain had te voeren met Londen. Waarover? Ward Price wist het niet nauwkeurigte zeggen, maar het ligt voor de; hand te veronderstellen, dat de aombere gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije de oor zaak waren. Wij hebben te Godesberg vernomen, dat generaal Syrovy, de nieuwe Tsjechische pre mier, de dictator van Praag is geworden en een soort wraakcampagne in Bohemen zou voeren. Is dit waar, dan is inderdaad op nieuw de vrede ernstig bedreigd. Het pu bliek is hier diep teleurgesteld over dezen gang van zaken. In Hotel Godesberg Hof zet Ward Price, ondervraagd door zijn grijzen Franschen col lega Sauerwein, de situatie uiteen, zooals hij die ziet, begeerig aangehoord door de colle ga's die dringende telefoongesprekken aan vragen met het buitenland, Een wild gerucht waait binnen, de onder handelingen zijn afgebroken. Niemand weet er het ware van, maar de rustige ontbijt- stemming is in dezen lunchtijd totaal omge slagen. En men kan gerust van een soort paniek onder de journalisten spreken. De laatste berichten melden echter, dat in den loop van den middag Chamberlain en Hitier alsnog de uitgestelde onderhandelingen zul len voeren. De Poolsche zaakgelastigde heeft op dracht gekregen het volgende te ant woorden op de Russische nota, waai in de Poolsche regeering ervan in kennis gesteld wordt, dat de Sovjet-regeeiing het Russisch-Poolsche niet-aanvalsvei- drag zou opzeggen, ingeval de Poolsche regeering troepen Tsjechisch gebied zou laten binnentrekken. „Maatregelen met betrekking tot de verde diging van den staat gaan uitsluitend de Poolsche regeering aan, die niemand daar van uitleg schuldig is. De Poolsche regee ring kent den tekst der door haar gesloten overeenkomsten volledig". Verder heeft de zaakgelastigde order gekregen uiting te ge ven aan zijn verwondering over den Rus- sischen stap, aangezien aan de Russische grens geen enkele speciale maatregel van Poolsche zijde is genomen. Het officieuze Poolsche agentschap P.A. T. verklaart, dat het in geding zijnde arti kel 2 in het pact werd opgenomen met het oog op de Poolsch-Roemeensche alliantie en de vriendschappelijke relaties, welke Polen met andere buren van Rusland onderhield. Uit de wordingsgeschiedenis en den geest van het pact volgt, volgens dit agentschap dan, dat de Russische démarche van uitslui tend formeelen aard is en in den grond over bodig is. Uit goede bron wordt te Warschau verno men, dat de Poolsche gezant te Praag gister morgen een nieuwen stap heeft ondernomen. Hij heeft de regeering gevraagd een spoe dig antwoord op de Poolsche nota van 21 September, waarin Warschau had geëischt, dat de Poolsche minderheid eenzelfde be handeling zou genieten als de andere natio naliteiten. De Tsjecho-Slowaaksche regee ring zou geantwoord hebben, dat zij niet on middellijk kon antwoorden in verband met de kabinetswisseling. Een speciale correspondent van Havas meldt uit Godesberg: Nadat Hitier geweigerd had zijn instem ming te verleenen op basis van het Britsche regelingsvoorstel, heeft Chamberlain, zoo meldt men in Britsche kringen, op zich ge nomen, aan Praag de Duitsche oplossing voor te leggen, inhoudende een veel groo teren en veel spoediger gebiedsafstand, en zonder Duitsche verplichtingen. Het pessimisme 'bij sommige leden der Britsche delegatie is te wijten aan den dui- delyken indruk, dat de Tsjecho-Slowaak sche regeering deze voorstellen niet zal kun nen aanvaarden. De voorstellen zijn van nacht ook meegedeeld aan Parijs en andere hoofdsteden. Chamberlain's vertrek. Chamberlain, die er goed uitzag, werd vanochtend in de hal v.an. zyn hotel door von Ribbentrop op opgeruimde wijze be groet. De Duitsche minister schudde Cham berlain hartelijk de hand. De Britsche gast poseerde glimlachend voor de persfotografen en sprak eenige woorden van dank voor de ontvangst in Duitschland. Schmidt verge zelde hem naai Keulen. In een verklaring tegenover den verte genwoordiger van Reuter, voor zijn vertrek, zeide Chamberlain: „Het communiqué van hedennacht was er natuurlijk een, waarover wij tot overeenstemming waren gekomen. Ik kan daaraan nu niets toevoegen. Ik keer naar Londen terug en zal daar onmiddellijk mijn collega's raad plegen! Gedurende de volgende dagen blijft er een zware verantwoordelijk heid op alle belanghebbenden rusten. Wij moeten de zaken zeer omzichtig behan delen en ons nog groote inspanning ge troosten om den vrede in Europa te redden". Britsche ministerraad. Kort voor zijn vertrek verklaarde Cham- ALKMAAR, 24 September. De berichten volgen elkaar op het oogenblik met een razende snelheid op en de algemeene toestand is zoo verward, dat het moeilijk is, om precies weer te geven, hoe de toestand zich thans ont wikkelt. De groote vraag, welke thans algemeen gedaan wordt, is: komt er oorlog? Het is moeilijk, om deza vraag te beantwoorden. Daar zijn aan den eenen kant feiten ge noeg, om te zeggen, dat het oorlogsgevaar op het oogenblik dreigender is dan ooit; daar zijn aan den anderen kant eenige mededeelingen, welke nog hoop geven op een behoud van den vrede. Wij weten het niet en niemand weet het. Wij weten alleen, dat de toestand zeer, zeer kritiek is en dat vandaag of morgen de beslissing moet vallen. Wanneer wij nu eens nagaan, wat er sinds gistermiddag gebeurd is, dan is daar allereerst het plotselinge einde van de conferentie te Godesberg. Hitier moet Chamberlain gezegd heb ben, dat de Duitsche troepen spoedig Tsjecho-Slowakije zouden binnen rukken en dat het bevel daartoe niet zou afhangen van het verloop der besprekingen tusschen hem en Chamberlain. Toen heeft Cham berlain er Hitier op gewezen, dat deze on danks de toezeggingen van Londen en Parijs daarmede een militaire oplossing wilde forceeren en toen dat niet hielp, heeft Chamberlain den Duitschen rijks kanselier duidelijk gemaakt, dat Frankrijk en Engeland nog steeds achter Tsjecho- Slowakije stonden. Het hielp niets: Hitier liet zich niet van de wijs brengen en hield vol, dat zijn troepen Tsjecho-Slowakije zouden binnen rukken en dat daar niets aan te veranderen was. Op dit belangrijke punt zijn de bespre kingen in Godesberg vastgeloopen. Dat alles was echter Donderdagavond al gebeurd. Om nu Hiller nog tot andere gedachten te brengen, schreef Chamber lain den bekenden brief, waarop eindelijk gistermiddag het antwoord kwam. Dit antwoord is niet bekend geworden, maar men mag aannemen, dat het voor Cham berlain (en voor Eurooa!) teleurstellend was, want anders had de Britsche premier niet nog vannacht zijn koffers gepakt. Misschien, heel misschien heeft het laatste onderhoud tusschen Hitier en Chamberlain, dat vannacht plaats vond, nog een laatste sprankje hoop gegeven voor het behoud van den vrede. We moeten blijven hopen, maar de Fransche- en Engelsche maatregelen op militair gebied, het intrekken van de ver loven hier in Nederland, het pessimisme, dat in België heerscht, dat alles wijst op den ernst van den toestand. Men zou kunnen zeggen, dat op het oogenblik alles afhangt van Praag. Maar dan zou Praag nieuwe Duitsche eischen moeten inwilligen, dan zou Praag er feite lijk in moeten toestemmen, om geheel te capituleeren. Want beteekent Hitler's plan iets anders dan het laten verdwijnen van den Tsjecho-Slowaakschen staat? Echter, Praag is vastberaden. Het heeft hedenmorgen reeds het memorandum van Hitier via Chamberlain ontvangen. Aan nemen beteekent zeer waarschijnlijk uit stel van oorlog, verwerpen beteekent on verbiddelijk oorlog. En Praag heeft ge mobiliseerd. Het wil niet wijken, het wil vechten om het behoud van het land. Er zou een groot wonder moeten ge beuren, wanneer Praag opnieuw zou zwichten voor Hitler's eischen, die inder daad voor het land onaannemelijk zijn. Praag mobiliseert. En Duitschland con centreert zijn troepen naar de zuidelijke grenzen en staat gereed, om Tsjecho- SlowaÊije binnen te vallen. Nog is het be vel tot oprukken niet gegeven, nog heerscht er vrede in Midden-Europa. Maar als Praag wat te lang wacht met het antwoord op het memorandum? Of als Praag er afwijzend op antwoordt? Dan is het mis. Praag weet, dat Rusland haar niet in den steek zal laten. Litwinov heeft het gisteren nog verklaard in Genève. Hij deelde daar o.a. mede, dat Rusland geen gelegenheid zoekt, om van haar verdrags verplichtingen af te komen. De sovjetre- geering had dus, ondanks de aanvaarding van het Duitsch-Engelsch-Fransche ulti matum door de Tsjechische regeering, ge antwoord dat Sovjet-Rusland nog steeds bereid was het Russisch-Tsjechisch ver drag te blijven toepassen, wanneer Tsje cho-Slowakije op grond van nieuwe Duit sche eischen alsnog besluiten zou zich te verdedigen, en daarbij ook op Fransche hulp zou kunnen rekenen. Dié Fransche hulp schijnt thans ver zekerd te zijn. Althans, wanneer Duitsch land Tsjecho-Slowakije zou binnen ruk ken. Daarop duiden ook de Fransche mi litaire maatregelen, waarvan wij hier nog enkeele bizonderneden mededeelen. Het bureau van den Franschen minis ter-president deelt n.1. mede: „In verband met de ontwikkeling van den buitenland schen toestand heeft de regeering zich ge noopt gezien de maatregelen van voor zorg, reeds getroffen ter beveiliging van de noordelijke en oostelijke grenzen, te versterken. In het bijzonder is besloten tot het oproepen met spoed van zekere cate gorieën reservisten van alle lichtingen. Er is in het geheel geen sprake van alge meene mobilisatie. De opgeroepen reser visten moeten zich onverwijld melden. Faiallel, met deze maatregelen en om den troepen de noodige hulpmiddelen te ver schaffen wordt overgegaan tot requisitie op een deel van het Fransche gebied." Woensdags en Zaterdags. Cvrus" Heerenrijw als nieuw 19.00, "cyrus" dienstrijw. 16.50, D. ryw. 13.00, 14.00, Jongensf.-Meis- iesf f 12.50, enz. NIEROP, Heerenstr. 10. Tel, 3827. Voor Naaimachines bij DEKKER, Spoorstraat 5. Alleen betrouwbare Singer, Naumann, enz. vanaf 4.50 met gar., z. g. a. n. Inkoop van Naai machines en inboedels. Te koop aangeboden een goed onder houden haardkachel. RITSEVOORT 22, Alkmaar. Te koop z. g. a. n. kachels, Godin, St. Joseph, Couvin, Mona, Salamander, Godin keukenfornuis, prima. Tevens •een ijzeren L. Vat, koopje. Rep. Inr. Fa. SCHEPPERS, Laat 24. Tel. 2798. Prima motorfiets 1935 te koop. SNAARMANSLAAN 53. Singer inzaknaaimachine te koop, weinig gebruikt, in pracht salonkast gebouwd, voor lagen prijs. Te zien FNIDSEN 29, Alkmaar. Te koop goed onderhouden mooie groene kachel. Adres FR. ENGELSSTRAAT 12. Te koop gevraagd een gebruikte haard. Br. met uitersten prs. BAANSINGEL 32. Te koop een mooi afgewerkt mahonie houten schrijfbureau, in uitstekenden staat. Te bevragen bij J. KRAAKMAN, Slempad 180, Heiloo. Te koop: 1 mooi plat wagentje, 3 gebr. driew. karren, prijs zeer billijk, gene gen te ruilen. Elec. Wagenmaker(j „DE VALK", Friescheweg 4, Alkmaar. Tel. 3939. Te koop heel mooi Damesrijw. 10, zw. em. Godinkacheltje, goed onderh. 9.50, 2 pits gasstel met ulaat 4.50. LIJTWEG 21, Bergen. Gebruikte kachels voor een beetje geld. Kachelpijpen, platen, vulemmers, pe troleumlampen. Alle soorten meubelen, bedden, dekens, karpetten, enz. J. L. Sostman Jr., Verk.lok., Ridderstr. 10. Hoofdpijn, Klaspijn, Zenuwpijnen, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbexwaren. Eén „Mijnhardtje" 5 ct - 12 ituki 50 et berlain, dat hij vanavond een kabinetszit ting te Londen heeft belegd. Halifax bij den koning. De koning van Engeland heeft Halifax ontvangen, die een ernstigen en bezorgden indruk maakte. Luchtdienst Londen-Praag gestaakt. In verband met het mobilisatiebevel der Tsjecho-Slowaaksche regeering zijn de luchtdiensten Londen-Praag voorloopig ge staakt. De Tsjecho-Slowaaksche radio-omroep heeft te tien uur het volgende medegedeeld: „De mobilisatie verloopt op het geheele Tsjecho-Slowaaksche gebied normaal. De meeste soldaten waren vanochtend te zes uur in hun garnizoenen aanwezig. De ministers van binnenlandsche za ken en van financiën hebben thans ge antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Steinmetz (r.k.) betreffende verlaging der rente van reeds verleen de en nog te verleenen voorschotten krachtens de woningwet. Op de vraag of de ministers niet van oor deel zijn, dat aan de rentebetaling van rijks- voorschotten, krachtens de woningwet, steeds de gedachte ten grondslag heeft gelegen, dat het Rijk het percentage berekent, dat het zelf geacht kan worden te betalen, wordt geantwoord, dat onderscheid dient te wor den gemaakt tusschen te verleenen en reeds verleende voorschotten. Ten aanzien van laatstgenoemde voor schotten moet de vraag ontkennend worden beantwoord. De in 1934 inge voerde renteverlaging had een speciaal doel, n.1. het mogelyk maken van huur- verlaging voor woningwetwoningen als onderdeel van de aanpassingspolitiek der regeering. Ten aanzien van eerstbedoelde voorschot ten moet de vraag bevestigend worden be antwoord, al lag in werkelijkheid, naar ach teraf bleek, het door het Rijk berekende percentage, veelal beneden de rente, welke het Rijk voor de in verband met de voor- schotverleening aangegane staatsleeningen te betalen had. Ook is welbewust een lagere rente aangenomen; zoo werd gedurende den wereldoorlog de rente van de woningwet voorschotten aanvankelijk gefixeerd op 3 7/8 pet. en later op 4 1/4 pet., terwijl op het huidige oogenblik zich het omgekeerde geval voordoet. Verlaging van rente op voorschotten. De tweede vraag luidde: Zijn de ministers, indien vraag 1 bevesti gend moet worden beantwoord, bereid in het belang van een juiste exploitatie van be staande woningwetwoningen hun medewer king tot verlaging der rente op de gegeven voorschotten te verleenen, zulks a. ter vermindering van de z.g. extra te korten, welke op vele met woningwetsteun gebouwde complexen worden geleden- b. ter vermindering van rijks- en gémeen- teby dragen; c. in bepaalde gevallen ter financiering van noodzakelijke huurverlaging? De ministers hebben hierop als volet Be antwoord: °ef d*ze vrfa8 bedoelde aangelegenheid heeft de bijzondere aandacht van de mi- nisters. Daaraan zyn echter zoovele kanten dat eerst na ampele overweging een beslis sing kan worden genomen. Door de mi nisters wordt reeds sedert eenigen tijd t-v zake overlegd; binnenkort zal een defini tieve beslissing kunnen worden tegemoet gezien. 6 Ten aanzien van de onder a-c genoemde doeleinden zyn intusschen het navolgende opgemerkt. a. Extra tekorten, geleden tot het tijdstip van eventueele renteverlaging, kunnen niet voor dekking door de baten daarvan in aan merking komen. Jaarlijks terugkeerende extra tekorten, waaronder niet begrepen zijn extra tekorten, ontstaan door overschrijding van gestelde normen, komen, nu deze worden opgevsr.- gen door de baten van het huurverlagings- fonds en het gemeenschappelijk fonds, be doeld in artikel 29 van het woningbesluit, slechts in betrekkelijk gering aantal voor. b. Vermindering van rijks- en gemeente- bydragen zou inderdaad een gevolg kunnen zijn van renteverlaging, tenzij de middelen, vrijkomende door renteverlaging, zouden worden aangewend tot dekking van extra afschrijving op de in zeer vele gevallen ab normaal hooge bouwkosten. c. Noodzakelijke huurverlagingen, als hierbedoeld, kunnen ook zonder rentever laging tot stand komen. Ter financiering van dergelijke huurverlagingen toch kan ook thans een bijzondere bijdrage worden ver leend. Ten slotte wordt medegedeeld, dat bij het hierboven bedoeld overleg ook betrokken is de bepaling van de rente van nieuw te ver leenen voorschotten. Ook te dezer zake zal binnenkort een defc nitieve beslissing kunnen worden genomen. DE OEFENINGEN DER LICHTE BRIGADE. Een nieuwe strijd ontbrand. Er werd gister weer gevochten aan den zuidrand van de Veluwe met een ver bluffende hardnekkigheid en een ijzeren uithoudingsvermogen. De tweede oefening van de gevechts groepen der lichte brigade is gisterochtend om elf uur ingezet en zou eerst heden eindigen. Drie blauwe pantserwagens verrasten Veenendaal, dat in roode handen was en schoten met hun mitrailleurs alle troepen van de wereld. Evenwel bleek, dat men op dezen aan val niet gerekend had en hoezeer men ook den moed bewonderde, waarmede de pantserwagen-bemanningen in het hol van den leeuw waren doorgedrongen: Veenen daal moest in handen blijven van de roode partij, omdat het verloop van de oefening anders niet te overzien ware geweest. Voor deze oefening was verondersteld, dat blauwe (oost) strijdkrachten sinds 20 September een stelling hadden bezet in de algemeene lijn Putten-Voorthuizen-Lunt- teren-Ede. Roode (west) troepen, in opmarsch in oostelijke richting, gingen in den vroegen morgen van 23 September tot den aanval over op de hoofdweerstandstrook van de blauwe stelling. Inderdaad geluk'e het rood in den voor-1 middag van 23 September om ver in de blauwe stellingen door te dringen. Bij Barneveld dreigde een doorbraak. De commandant van de roode partij had opdracht zich meester te maken van het terrein tusschen Wageningen en Bennekom en vervolgens om blauw zoo noodig te achtervolgen. De opdracht van blauw was: te verhin deren, dat rood zou doordringen naar het hooge terrein tusschen Wageningen en Bennekom. De gevechtsgroep van de blauwe partij bestond uit het eerste regiment, huzaren het tweede regiment huzaren, een eska dron huzaren motorrijders, een afdeeling artillerie, een settie rupspantserwagens, een peleton pantserwagens en vier vlieg tuigen. Om elf uur gisterochtend trad de oor logstoestand in e.. begon de roode infante rie aan te vallen van Veenendaal uit oos telijk langs de Buurtsteeg. Rood beschikte echter over een groote en tegen half één was het dui delijk, dat de blauwen hun stellingen niet zouden kunnen behouden en genoodzaakt waren terug te trekken in de richting van den Grebbeberg bij Rhenen. De blauwen zouden niet hebben kunnen terugtrekken, wanneer de kleine rupspant serwagens niet een laatsten uitval op de roode linies hadden gedaan. Deze aanval, welke dus het terugtrekken van de blauwe troepen moest voorberei den, werd ingezet om kwart over één.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6