SPORT EN WEDSTRIJDEN Alcmaria ontvangt de Enkhuizers. Alcmaria Vicfrixl West-Frisia I GEMENGD NIEUWS. Wat doen de eersteklassers, die reeds verloren? AJAX MOET OPPASSEN. Alcmaria - West-Fris'a. De withemden favoriet. DE DERDE KLASSERS. De elftallen voor morgen. Zondag a.s. 2 uur: DE VIERDE KLASSERS Langs de N.H.V.B.-velden. TWEEDE BLAD. De commandant van het veldleger pro beerde bij dezen aanval nog persoonlijk of het mogelijk was de bemanning buiten gevecht te stellen door achterop den wagen te springen en een revolver te gebruiken Het verrassende oprukken van deze blauwe „rupsen" bereikte inderdaad resul taat. Een nieuw hevig gevecht werd geleverd bij den Grebbefcerg en de brug over de Grebbe, waaromheen de belangrijke ver dedigingswerken 'iggen, bij het begin van de waterlinie, welke tot diep in de Gel- dersche vallei doorloopt. Prins Bernhard kwam te paard op dit punt aan juist toen de wielrijders der roode partij een aanval op de brug deden, welke zoo hevig was, dat de commandopost van de blauwe huzaren zoo snel mogelijk moest verdwijnen. Dit geschiedde prompt, gedekt door pantserwagens. Maar ook nu kon rood zijn overmacht toonen, want wederom moest de blauwe commandant het bevel tot te rugtrekken geven. In keurige orde trokken de troepen in de richting Wageningen-Bennekom terug op Heelsum, waar nieuwe stellingen zul len worden ingericht met voorposten ten westen van Renkum. Inmiddels achtervolgden de roode troe pen regelmatig haar blauwe tegenstan ders, maar over enkele uren zal de nacht over de Veluwe zijn gevallen en „de nacht is de beste bondgenoot van den oorlog" Blauw zal er inderdaad in slagen zijn stellingen in de buurt van Heelsum sterk en onopvallend te maken oir. den laatsten rooden aanval van deze tweede oefening te kunnen verijdelen. Deze komende nacht zal geen stilte ken nen en geen rust voor de troepen, welke steeds blijven in oorlogstoestand. Maar de vliegers krijgen dan geen kans de bewegingen der onderdeelen te rapporteeren eh evenmin om door middel van lichtkogels aan te geven, dai er een „bom" is gevallen Later is bericht gekomen dat de oefe ningen als geëindigd worden beschouwd. LANDBOUWER DOOR TRACTOR OVERREDEN. Tijdens zijn werkzaamheden, het om ploegen van een stuk land met behulp van een tractor, sloeg de motor van de tractor van den landbouwer P. Rijs, af. Toen de man de tractor wederom op gang wilde brengen, vergat hü, dat de motor niet uit geschakeld was, waardoor de tractor zich direct in beweging zette. Rijs wilde nog voor de tractor weg loopen, doch hy kwam daarbij te struikelen, waardoor de tractor over zijn beenen en schouder reed. Door eenige arbeiders, die in de nabijheid werk zaam waren, werd dit ongeval opgemerkt. Zij boden onmiddellijk hulp en riepen medische hulp in. Dr. Burgerink, die eer- ste hulp verleende, constateerde een schouderbreuk, eenige gebroken ribben en een beenbreuk. In ernstigen tosetand is het slachtoffer naar zijn woning overgebracht. BIJ HET OVERSTEKEN VAN DEN WEG AANGEREDEN. Wielrijder ernstig gewond. Gistermiddag werd op den Rijksstraat weg bij de Weyermanstraat -te Wassenaar, de zestigjarige wielrijder van H. uit den Haag, toen hij den Rijksstraatweg overstak, aangereden door een auto, bestuurd door den heer P. uit Sasser.heim. De bestuurder trachtte hem nog te ontwijken, doch hij kon niet verhinderen, dat de man werd gegrepen. Van H. werd ruim tien meter over den weg geslingerd, waar hij bewus teloos bleef liggen. Met een ernstige her senschudding, een hoofdwonde en een ge broken rechteram is het slachtoffer, nadat de eerste hulp verleend was, overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in den Haag. Men vreest voor zijn leven. DOOR SNELRIJDENDE AUTO AANGEREDEN. Ernstig gewond. Gisteren is bij den oprit van 't viaduct aan den Kreekweg te R'dam een 20-j. juffrouw aangereden door een snel rijdende auto, bestuurd door den 42-jarigen G. F. T. uit Vlaardingen. De juffrouw kwam eerst op den autokap terecht en werd er vervolgens afgeslingerd. Met een ernstige schedel breuk is zij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Het slachtoffer is nog niet ge identificeerd kunnen worden. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Gisteravond is te Wormerveer op de kruising van den Provincialenweg en de Stationsstraat een motorrijder verongelukt. Een bejaarde motorrijder,die later bleek uit Medemblik afkomstig te zijn, reed langs den Provincialenweg in de richting Krommenie. Hij moest bij de kruising voorrang verleenen aan twee dames, die uit de Stationsstraat kwamen. Door tot nog toe onbekende oorzaak raakte de man zijn stuur kwijt, botste tegen de beide wielrijdsters en viel daarna tegen het trottoir. De man werd met ernstige won den en een hersenschudding naar het ge meentelijk ziekenhuis gebracht. Een der dames werd licht gewond. ZE DROEGEN EEN UNIFORM. Overtreders kregen proces-verbaal De Amsterdamsche politie heeft gister avond een tiental bezoekers van de vergade ring van de nationaal-socialistische Neder- landsche arbeiderspartij aldaar naar het bureau Singel overgebracht, waar tegen hen proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding van het uniformverbod. SULTAN VAN LANGKAT BIJ KONING LEOPOLD. Geschenk aangeboden. De koning heeft den sultan van Langkat, Z. H. Toeankoe Machmoed Abdul Djalil Rachmatsjahn, in audiëntie ontvangen. Z. H. was vergezeld van zijn echtgenoote en dochters, benevens van zijn broeder DOOR DEN ELECTRISCHEN TREIN OVERREDEN. Man te Haarlem op slag gedood. Gisteravond ongeveer elf uur is even vooi het station Haarlem op den overweg bij de Muntenlaan een tot nu toe onbekend gebleven man, die zich, na het klaphek te hebben opgelicht, op de spoorbaan had be geven, door trein 1178 gegrepen. De trein kwam onmiddellijk tot stilstaan. Bij onder zoek bleek dat het slachtoffer op slag ge dood was. Het lichaam was onherkenbaar verminkt. Sterfgvallen mond- en klauwzeer. - Het aantal sterfgevallen-ten gevolge van mond en klauwzeer heeft in de week van 11 tot en met 17 September bedragen: 163 runde ren, 86 kalveren, 153 varkens, en biggen. 7 schapen. Sedert de week 1926 September Pangeran Indri Diradja, vice-president van de inlandsche rechtbank van Langkat. De sultan heeft koning Leopold een Maleische dolk in goud, afkomstig uit Su- matra, aangeboden. 1937 zijn aftn rnond- en klauwzeer bezwe ken: 3639 runderen, 4383 kalveren, 3415 var kens en biggen, 2è6 schepen en 67 geiten. Boeihaave herdenking te Harderwijk. - Ongeveer honderdzestig deelnemers aan de Boerhaaye-herdepking, die gisteren te Lei den is gehouden, hebben zich gistermiddag naar Harderwijk begeven, waar de groote geleerde den 13en Juli 1693 tot doctor in de geneeskunde promoveerde. De voorzitter der Ned. Maatschappij tot Bevordering der geneeskunst, dr. C. Feh- mers uit Rotterdam, onthulde bij deze ge legenheid een bronzen gedenkplaat. Telegram aan Chamberlain. - De Ne- derlandsche Roomsch-katholieke Vredes- bond heeft aan den Engelschen minister president Chamberlain een telegram ge richt, waarin hij Gods zegen afroept over de bewonderenswaardige pogingen van Enge land en zijn eersten minister om het oor logsgeweld af te wenden. Twee nieuwe gevallen van kinderver lamming. -, Te Gouda zijn in de week van 15-22 September nog twee nieuwe gevallen J van kinderverlamming geconstateerd, wanr- I door het totaal aantal patiënten tot 22 is 'gestegen. X-.V 'H-» Voetbal. Wij zullen ook nu nog geen volledig overzicht geven over de te «pelen wed strijden, want na een enkelen voetbal- Zondag valt er nog niets te voorspel len. Wanneer we hier eenige punten en eenige wedstrijden behandelen, dan moeten we allereerst nog even herinne ren aan de nederlagen, welke de jonge pas gepromoveerde eerste klassers te slikken kregen, hetgeen even merk waardig is als de nederlagen van- de hekkesluiters van het vorig jaar. Dat zou er dus op wijzen, dat er sinds Juni weinig of niets veranderd is en dat we het misschien ook zonder promotie wedstrijden wel hadden kunnen stellen. Maarde competitie begint pas en waarschijnlijk zullen de nieuwelingen wel spoedig aan de sfeer in de hoogste klasse ge woon raken en misschien zullen de z.g. zwakkeren zich spoedig herstellen. Wat nu de komende wedstrijden betreft, Hermes ontvangt A.D.O., D.O.S. gaat naar R F.C., Quick speelt thuis tegen Z.A.C., Bleijerheide zal als gastvrouwe optreden voor M.V.V. en F.V.C. mag op eigen terrein Sneek bestrijden. Dit zijn dus de wedstrijden voor nieuwe lingen en vroegere hekkesluiters. Afgaande op de verrichtingen van A.D.O., dat blijkbaar over een gave ploeg beschikt, zou Hermes weinig kans hebben om te winnen, maar in al de overige gevallen mogen de zwakkeren niet kansloos geacht worden. Wat de overige wedstrijden betreft, mag men benieuwd zijn naar het resultaat van Ajax, dat Zondag j.L maar ternauwernood van 't Gooi won en dat nu een bepaald moeilijken uitwedstrijd tegen D.F.C. voor den boeg heeft. Verder is het voor Haarlem te hopen, dat zy het tegen het sterke D.H.C. weet te bolwerken, want twee ach tereenvolgende nederlagen zouden 'n leelijke handicap beteekenen voor de club, die „de koers kan loopen". In het Oosten mogen we een herstel van Heracles verwachten, nu het thuis speelt tegen Wagen'ngen, maar met Enschede is het anders: het speelt weliswaar thuis, maar de tegenpartij is 't vlotte A.G.O.V.V., dat een week celeden top-scorer was. Be Ouick, G.V.A.V. en Veendam krijgen gelegenheid om zich te herstellen en zullen waarschlinlyk zij het met moeite wel winnen van hun re«nectievpliike tegenstan ders, t.w. Achilles, Leeuwarden en Veloci- tas. In alle drie eevallen is er bovendien no" terreinvoordeel. Tot zooVer de eersteklassers. De historie wil, dat West-Frisia op Alkmaarschen grond geen wedstrijd kan winnen. Misschien is dat in de grijze oudheid v.-el eens gebeurd, maar de laatste jaren bleef Alcmaria heer en meester van Let terrein. En nu zal het Alkmaarsche publiek voor het eerst weer kennis kunnen ma ken met de withemden door middel van een wedstrijd tegen diezelfde Enk huizers. Als dat niet trekt, weten we het niet! De berichten uit het Alcmaria-kamp lul den niet ongunstig. Het resultaat van de vorige week tegen R.C.H. mocht er zijn en al ontbrak er nog de noodige rust in de ploeg, het verrassende element speelde een hartig woordje mee. We mogen hopen, dat Maassen, die tegen R.C.H. wat zwak begon, maar geleidelijk beter werd, thans wat spoediger over de zenuwen heen is en dan kan de witte middenlinie misschien wat meer aandacht schenken aan haar aan vallende taak. Van West-Frisia is heel weinig bekend; alleen weten we, dat het gelijke spel tegen W.F.C. een alleszins verdienstelijk resul taat was. We verwachten een snellen wedstrijd en meenen dat de thuisclub de beste kansen heeft. De Kennemers leden tegen H.F.C. een onverwachte nederlaag. Thans zal de club uit Beverwijk op eigen veld E.D.O. ontmoe ten, dat de vorige week ook al teleurstelde. Wat zullen de beide elftallen doen? Van het resultaat kan veel afhangen voor het ver dere verloop der competitie. O.S.V. speelt thuis tegen R.C.H. en zal met een gelijk spel tevreden kunnen zijn, terwijl H.R.C., dat thans volledig kan uit komen, thuis tegen H.F.C. een goede kans maakt om te winnen, hetgeen noodig zal zijn, om de pleeg het vertrouwen terug te geven. Zooals men weet is de wedstrijd W.F.C. Alkm. Boys uitgesteld. De overige wedstrijden in de tweede klasse laten we voorloopig nog rusten. Lastige trip voor Z.V.V.! De blauw-zwarte Zaandammers, die j.L Zondag hun competitie zoo slecht inzetten, krijgen een lastige trip te verwerken, daar een bezoek gebracht moet worden aan Q.S.C., dat bij Helder zoo goed van start ging. En juist dit mooie succes zal de rood witte Wormerveerders voldoende sterk heb ben gemaakt. We weten, dat Z.V.V. veel beter kan, dan ze in haar eerste ontmoeting tegen Purmersteijn liet zien. Of ze dit beter kunnen morgen ten volle zal demonstree- ren, meenen we te móeten betwijfelen. We verwachten dan ook nu opnieuw eenig ver- lies. f Zaandijk, dat het heel wat beter deed, speelt in eigen huis tegen Assendelft. We weten, dat deze betrekkelijke derby niet tot de gemakkelijke behoort en de Assendelfters er alles op zullen zetteh, maar we weten ook, dat de Zaandijkers de zaak au serieux nemen en daarom verwachten we opnieuw een zege voorde blauw-witten. Wil Kinheim niet te veel op achter raken, dan dient ze bij Purmersteijn eenige winst vandaan te halen, wat haar mogelijk net niet lukken zal. Ook voor Helder, dat een bezoek aan Hól- landia gaat brengen, wordt het geducht op passen, daar de rood-wit gestreepten even eens op winst belust zijn. We verwachten hier veel spanning en mogelijk een punten deeling. Bij SuccesBeverwijk zal het eveneens aan spanning niet ontbreken. Vermoedelijk dat hier terreinvoordeel de Wieringers het meeste succes bren'gt. In de derde klasse B gaat de volle be langstelling weer uit naar Bloemendaal. De kampioenen krijgen het nu echter zwaar, daar een bezoek gebracht moet worden aar, het pittige Zandvoort. Beide ploegen boek ten vrijwel reeds eenzelfde resultaat, dus het kan daar aan den zeekant spannen. Mo gelijk dat terrein voordeel de Zandvoorters iets meer geeft. Zal V.V.A. zich herstellen nu thuis tegen Alcmaria: Keuris Maarssen Koning Rootring' de Grand Helderman Keppel v.d.Pol v.Wieringen Gerritse Hamstra Ou dorp (thuis tegen Zaandijk II): Blom Sol Zuidam v. 't Voort, de Jong Mollevanger Bakker Rootring Tuinier Bakker Delfs Seizoenkaarten f 3.—, f 5,— en f 7.— aan de Kassa verkrijgbaar Smits (voor) en Derksen (achter) op de Utrechtsche wielerbaan, waar^ zij Donder dagavond eenige records verbeterden. (Cliché U. N.) bepaald gemakkelijk krijgen, daar de Oud- karspelieren op 't sportpark goed van start gingen en een puntendeeling ons nu niet zoo onwaarschijnlijk voor komt. In de tweede klasse D krijgt Alkmaarsche Boysy IV bezoek van K. V. V. IV en indien de rood-witten ge ducht aanpakken, kunnen ze eenige winst noteeren. Krommeniedijker Boys I ontvangt W. F. C. VI en dat kan een hardnekkigen strijd worden. De uitslag zal niet ver van een puntendeeling afliggen. Mogelijk dat de gastheeren nog door terrein-voordeel win nen. Z. F. C. VII zal at home, de punten w^l aan Uitgeest II laten. De derde klasse D. Koedijk II krijgt bezoek van Vrone II en in deze hardnekkigen burenstrijd, zullen de Vrone-reserves wellicht beide punten mee nemen. D. T. S. III ging goed van start, zoodat we deze Oudkarspelieren by Bergen II wal kans op eenige winst geven. M. E. V. O. IISchoorl II zouden even eens de punten kunnen deelen, terwijl Dirkshorn I het bezoekende Dudorp II wel met ledige handen naar huis zal zenden. In de vierde klasse D zal het opnieuw thuis-spelende Nieuwe Niedorp III ook wel met D. T. S. IV raad wéten. V. y. S. I gaat in eigen omgeving van start tegen Dirkshorn II, waarbü we de „Spoorvogels" wel kans op de volle winst geven. De Zeemeeuwen gespeeld wordt? 't Is wei mogelijk. Die zelfde vraag stellen we tevens voor Schoten in de ontmoeting bij Aalsmeer. We meenen hier echter te mogen vreezen. En wat doet A.P.G.S. bij De Germaan? Mogelijk boeken de politiemannen ook hun eerste winstpunt. Bij T.I.W.Ripperda kan het eveneens spannen en is elke uitslag mogelijk. Zal Texel zich herstellen? De Texelaars spelen nu in eigen om geving, en wel tegen M.F.C. en dit nu is juist een ontmoeting voor de groen-zwar- ten, om zich van de jongste nederlaag te herstellen. Misschien dat ze deze kans be nutten. Wieringerwaard speelt thuis tegen Atlas en indien de rood-broeken weer wat van plan zijn, dient er in elk geval nu toch ge wonnen te worden. We verwachten dan ook een zege, al zullen de benjamins zich ech ter geducht weren. D.T.S. boekte inmiddels reeds een mooie overwinning, die de Oudkarspelieren vol doende gesterkt kan hebben. In de „derby" bij Nieuwe Niedorp zal het natuurlijk niet gemakkelijk gaan, maar eenige winst ver wachten we toch wel voor hen. Zal Watervogels zich van de jongste neder laag herstellen, nu B.K.C. op bezoek komt? Ook hier verwachten we zwaren strijd, met wellicht een puntendeeling. Schagen kan bij Strandvogels een nieuwe zege aan den start toe voegen. Of zijn de Spartanen nog even wisselvallig? In de vierde klasse B gaat K.V.V. een be zoek brengen aan Andijk en de goede start van de Krommeniërs kon wel eens tot ge volg hebben, dat we overwinning nummer twee kunnen noteeren. Ook E.V.C., dat nu thuis tegen Sporters speelt, zal wel voor een hernieuwde zege zorg dragen. Of Uitgeest zich tegen het bezoekende I.V.V. geheel zal kunnen herstellen, mee nen we te moeten betwijfelen. - j BergenC.S.V. kan een zeer hardnekki ge strijd worden. Laat ons hopen dat de ontmoeting nu qua spel, pittigheid, maar ook sportief genomen, den K.N.V.B. waardig is. Dan valt er voor het publiek veel te geme ten en is elke uitslag mogelijk. Terreinvoor- deêl kan de Bergenaren de meeste winst geven, of denken de Castricummers er an ders over? Alkmaar I van start. Lastige trip voor O. F. C. I. Goed 2e klasse-programma. Het programma laat ook nu weer vele zeer interessante ontmoetingen zien. Het groen-witte Alkmaar I gaat in de eerste klasse A met een thuiswedstrijd tegen K. V. V. III van start enhet zou toch al heel raar moeten loopen, als de volle winst niet bij de kaasmenschen terecht zou komen. De groen-witten toch, hebben reeds eerder in hoogere regionen wel zooveel routine opge daan, dat men gerust mag vertrouwen, dat zij in den N. H V. B. een dragelijk figuur zullen slaan. We hopen echter, dat de Wes- terwegbewoners ons niet zullen teleurstel len, door met een „overschattings-gevoel" te gaan rond loopen. Groen witten, we re kenen nu op beide punten! Oudorp I speelt in de morgenuren even eens in eigen omgeving, waartoe Zaan dijk II een bezoek zal komen brengen. Natuurlijk zullen de Zaandijkers die schoone bedoelingen hebben geen ge makkelijke tegenstanders blijken te zijn, doch gezien het goede resultaat van j.1. Zondag, verwachtten we juist nog 'n zwaar bevochten Oudorper-zege. O. F. C. I gaat een moeilijke trip onder nemen naar Sint Pancras. De Vronianen zyn goed van start gegaan en het zou ons niets verwonderen, dat de goede start het noodige zelfvertrouwen zal hebben gege ven. We vreezen dan ook dat de Oostzaners er niet zonder kleerscheuren af zullen ko men, Beemster I kan van het bezoekende R. C. Z. I winnen. In de tweede klasse B gaat Alkmaarsche Boys III in eigen huis tegen Akersloot I van, start. Indien de rood- witten weer eens een kans op e. v. t. pro motie willen maken, dienen ze deze ont moeting zeker te winnen. Zullen de geblok- ten er voor zorgen? Het kan! Alcmaria V gaat naar Ursem I en dat is nu niet bepaald een gelegenheid voor ge heel herstel. We vreezen dat de withemden bij de pittige Ursemmers, hun tweede ne derlaag tegemoet gaan. Alkmaar II zal het bij D. T. S. II ook niet UIT HET KATHOLIEKE KAMP. Een onvolledig program. Ook deze week speelt L.S.V.V. nog niet voor de competitie, aangezien zij de N.H.D.- beker zullen gaan verdedigen op het Vios- terrein tegen onze plaatselijke 2e klasser A.F.C., die deels door goed spel en deels door gelukkige loting het tot de finale heeft weten te brengen. Intusschen belooft het een zeer spannende kamp te worden, waar vele stadgenooten getuige van zullen willen zijn. zijn. Voor de competitie is de meest interes sante wedstrijd wel de wedstrijd R.E.O. Zeevogels, hier immers spelen twee ploegen tegen elkander die reeds beide een overwin ning op hun naam hebben. Alhoewel de Eg- monders tot heel wat in staat zijn, houden wy het toch op de thuisclub, al zal de uit slag wel niet ver van een gelijk spel af liggen. H.S.V.De Valken zyn eveneens twee ongeslagen clubs, al heeft H.S.V. in de vo rige wedstrijd met een gélijk spel genoe gen moeten nemen. Nu zij échter op eigen grond spelen geven wij haar een goede kans om beide punten thuis te houden. Er zal dan echter enthousiast aangepakt m.e- ten worden. U.S.V.K.G.B. is waarschijnlijk wel voor de bezoekers. Het is n.1. bekend, dat K.C.B. momenteel over een zeer 'erk elftal be schikt en de Uitgeesters door verschillende oorzaken een zwaar seizoen tegemoet gaan. Doch laten de mannen uit Bovenkarspel de Uitgeesters niet onderschatten,' want hun routine in deze klasse kan voor menige club nog wel eens een struikelblok wezen, vooral nu zij op eigen terrein spelen. W.S.V.E.S.V. is ongetwijfeld een wed strijd waar de techniek van de W.S.V.-ers wel zal zegevieren. Weliswaar hebben de W.S.V.-ers verleden week verloren, doch met wat meer geluk zullen zij E.S.V. wel met een groote nederlaag naar huis sturen. In de tweede klasse Centrum is A.F.C. dus vrij van spelen voor de competitie en zijn slechts drie wedstrijden vastgesteld, waarbij niet minder dan vijf Amsterdam sche clubs betrokken zijn. Eén wedstrijd wordt te Wormerveer gespeeld, n.1. S.D.E. St. Louis. Wij vertrouwen dat S.D.E. zich wel van haar groote nederlaag zal herstel len en de Amsterdammers met leege handen naar huis zal sturen. N.V.A.S.V.O. en Oranje-ZwartP.V.C.B. zyn dus derbys en een uitslag is dan ook wel zeer moeilijk te voorspellen. Berdos uit Bergen en S.V.W. uit Heerhu- gowaard komen dus ook Zondag nog niet aan den start. Paarden. DRAVERIJ TE ENKHUIZEN. Voor de harddraverij te Enkhuizen waren 26 paarden opgekomen. De uitslag was: 1 Zus Braun, eig. stal Valkeveen, Naarden, berijder W. Geersen; 2 Anzolor, eig. J. de Vlieger, Haarlemmer meer, beryder J. v. Leeuwen Jr.; 3 Welkom eig. M. Kout, berijder J. v. Leeuwen Jr.; 4 Clossy Silk, eig. L. Combee, berijder L. Combee.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7