HET „WERKFONDS 1934". HEEMAF f90.« Dat Alkmaar een politiebureau schonk en een nieuw Gymnasium beloofd heeft. SINTERKLAAS UIT DEN HAAG. Dampo geneest alle verkoudheden STOFZUIGER met den beroem den S.K.A. motor één model één prijs HEUSEVELDT N.V., EGMOND AAN ZEE HEILOO BERGEN OUDE NIEDORP OTERLEEK DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938. Wij leven in een tyd, dat op de raadsver gaderingen zelfs het traditioneele kopje thee niet meer geschonken mag worden omdat de gemeentebegrooting de kosten daarvan niet kan dragen. De beroemde en nog meer beruchte pot lood-commissie. uit Den Haag dat is een min of meer oneerbiedige maar in de gege ven omstandigheden begrijpelijke betiteling van de heeren, die onze begrooting naplui zen om te kijken of wij wel zuinig genoeg zun geweest die commissie dan schrapt alle mogeiyke subsidies en gratificaties en is zoo weinig vrijgevig voor onzen Plant soendienst, dat het gras tusschen de straat- steenen begint te groeien. Die commissie is als het ware in het leven geroepen om geduld, bescheidenheid en zelfbeheersching te leeren aan alle raadsle den, die zoo prat gingen op de gemeentelijke autonomie en altijd verkondigd hebben, dat wij zelf wel zullen weten wat wij te doen en te laten hebben. Wy zullen, om geen raadsleden te prikke len, het marionettenvraagstuk maar niet naar voren brengen, maar onze edelachtba- ren weten wel wat wy daarmee bedoelen en zullen het met ons eens zijn, dat het in de zen tyd allesbehalve gemakkelijk is om hier den scepter te zwaaien. De thee verdwynt en er is geen geld voor een tuinman, die het onkruid van de stads- bermen maait, maar we moeten een nieuw politiebureau hebben omdat het oude niet meer mee kan en inplaats van een soort houten barak die men ons in Den Haag noodgedwongen zou toestaan te bouwen verschijnt er op het Kerkplein een schep ping van meneer Kropholler, welke de eeuwen kan trotseeren. Het is een bouwwerk van over de f 80.000 voor welk geld er tot in het vierde ge slacht gratis thee in den Raad kon worden geschonken en het is Kropholleriaansch, dat wil zeggen, het is massief en zwaar en er zyn deuren, die er uitzien als kluisdeu ren en een kruk zoo groot en zoo zwaar, dat er minstens een hoofdagent noodig is om ze om te draaien. Zoo'n gebouw kan er in Alkmaar alleen maar gezet worden in een tyd, dat er geen geld is. We hebben een gymnasium dat vroeger een Weeshuis is geweest, maar de weezen, die er vroeger huisden hebben al weer wee zen achtergelaten en het gebouw is langza merhand een van onze merkwaardigste an tiquiteiten geworden. Als de leerlingen voor straf op de gang worden gestuurd kijken ze door de gebarsten deuren en kunnen zoo de les blijven volgen en als er eens iemand een potlood of een vulpen laat vallen dan rolt dat over den vloer en verdwynt in de een of andere spelonk om nooit meer te voor schijn te komen. Dat was en is op het oogenblik nog ons gymnasium en we hebben al jaren en jaren geweten, dat wy eens een nieuw moeten hebben, maar iedereen begreep wel, dat de tijden er op het oogenblik niet naar waren om er zelfs met eenig succes op te kunnen zinspelen. Maar ziet, terwyl er uit Den Haag bericht komt, dat er nog wel een paar subsidies ge schrapt kunnen worden, blijken er ook nog vriendelyke en royale heeren in de resi dentie te zyn, want wy ontvangen tegelij kertijd de verblijdende mededeeling, dat we op ons verzoek een nieuw gymnasium zullen krijgen en dat we zelf maar een teekening moeten maken hoe wy het graag willen hebben. Het is geen bezwaar er ook een toren op te zetten of een sterrewacht aan te maken en een specialen kruidtuin of nog andere dingen. Geld spielt keine Rolle, en het mag 263.000 kosten, als het maar mooi en maar goed is. Wat zyn dat voor Sint Nicolazen daar in Den Haag die maar in heel ons land kerken en scholen en politiebureaux laten bouwen, die wegen in orde maken en voor riolee- ringen zorgen en alle mogelijke dingen doen, die niemand kan betalen? Dat zyn geen Sint Nicolazen, maar de heeren van het Werkfonds, of om het offi cieel te zeggen, de heeren van het „Werk fonds 1934", dat is een directeur-generaal met een staf van ingenieurs en dat zyn geen geheimzinnige figuren maar doodnuchtere ambtenaren in de goede beteekenis van het woord. En als men ongeloovig het hoofd wenscht te schudden, dan kunnen we verzekeren, dat we het met eigen oogen gezien en on dervonden hebben omdat wy Donderdag met deze heeren op stap zyn geweest en eens bekeken hebben, wat er door hun vry- gevigheid den laatsten tyd alleen al in Am sterdam en in Haarlem tot stand is gekomen. Wy staan nu voor een moeilijke taak, want de millioenen-nota is pas verschenen en alle couranten hebben vol cijfers ge staan, terwyl de redacties van die couran ten wel begrepen, dat maar een betrekke lijk klein percentage van de abonné s dat alles zou bestudeeren. Cijfercopie, vooral als het officieele cy fers en statistieken betreft, is de droogste en vervelendste copie die er is en nu heb ben wij weer de taak om het een en ander over het „Werkfonds 1934" te verellen en is het maar de kunst om het zoo te doen, dat het niet alleen wordt gedrukt maar ook wordt gelezen. Vandaar de eenigszins ongebruikelyke aanloop en al zullen wy trachten het Haag- sche exposé hier en daar met wat peper en zout te bestrooien om het wat smakelijker ie maken, wy zullen toch niet aan een veelvuldige vermelding van feiten en cijfers kunnen ontkomen. De allereerste vraag welke wij moeten stellen en die wij ook zullen beantwoor den is: wat is eigenlijk, dat geheimzinnige en royale Werkfonds? Dat is een fonds, dat gesticht werd in 1934 toen ongeveer 30 procent van de Ne derlandsche arbeiders werkloos was en men algemeen begreep, dat daartegen maatregelen moesten worden genomen. Het werd gesticht met een kapitaal van 60.000.000, dat in 1936 werd verhoogd met 6.300.000, in 1937 met 33.700.000 en in 1938 met 60.000.000 en dat thans ongeveer 160.000.000 bedraagt. Het doel van het fonds was en is om in het belang van de werkverruiming het uit voeren van werken ter hand te nemen, waarvan de tot standkoming door de finan- cieele omstandigheden nog jaren lang op zich had moeten laten wachten of die wel licht men mag wel zeggen waarschijn lijk in het geheel niet zouden worden uitgevoerd. Het is vanzelfsprekend, dat alleen nuttige werken tot stand mogen komen en het Werkfonds zoekt projecten in de groote werkloozencentra maar ook in kleinere plaatsen waar rekening kan worden ge houden met de werkloosheid in de naaste omgeving. Het bureau van het fonds staat onder leiding van een Algemeen Secretaris, dat is in dit geval de heer Dr. Ir. A. H. W. Hacke, de Directeur-Generaal van den Arbeid. Deze wordt bijgestaan door 8 ingenieurs en 3 controleurs en het geheel is gehuisvest in het gebouw van den Centralen Dienst van de Arbeidsinspectie in Den Haag. Dit bureau zoekt naar geschikte projecten en het is vanzelfsprekend, dat men niet alles zelf behoeft te zoeken omdat tal van gemeenten al projecten hebben gevonden en deze bij het bureau hebben ingediend. Het bureau neemt alle maatregelen voor voorbereiding en uitvoering der werken en laat het ontwerpen van de plannen aan be langhebbenden over, omdat het zich niet met de technische details kan bemoeien. Vraagt een gemeente om financieelen steun dan wordt er eerst een advies uitge bracht door een zoogenaamde Commissie van Overleg inzake de Gemeentebegrootin- gen om na te gaan op welke financieele voorwaarden het crediet kan worden ver strekt, welke commissie in dezen tyd dus zoo'n beetje de functie van een adviseeren- den Armenraad vervult. Daarna komt het plan in de zoogenaamde „Interdepartementale Commissie van Advies inzake Aangelegenheden van het Werkfonds en de Werkverschaffing" en de commissie met dezen eindeloozen naam brengt weer advies uit aan de Ministerieele Commissie, die ten slotte het plan goedkeurt of afkeurt. Wie al deze instanties ziet en al deze namen leest en wie bovendien bedenkt, dat de betrokken heeren in Den Haag wonen, kan wel begrijpen, dat het nog lang niet eenvoudig is om een of ander werk uitge voerd te krygen en dat de nood al zeer hoog moet zijn als er op het kloppen zal worden opengedaan. De Interdepartementale Commissie enz. bestaat uit hoofdambtenaren van diverse departementen en enkele niet-ambtelijke leden en de Ministerieele Commissie, waar van de Minister-president voorzitter is, telt onder hare leden o.a. de ministers, wier de partementen belang hebben by de uitvoe ring van de door het Werkfonds te finan cieren objecten. In het stadium van voorbereiding wordt vaak aan verschillende departementen ad vies gevraagd en als de credieten verstrekt worden, dan is het meestal tegen een rente voet van 2 waarbij de aflossingsduur varieert van 20 tot 50 jaren, terwijl in sommige gevallen van deze regeling wordt afgeweken. Wanneer een plan goedgekeurd is, wordt over de loonen overleg gepleegd met de arbeidersorganisaties, in dit geval dus met de organisaties van de bouwvakarbeiders en ook de arbeiders zijn in den regel bereid een offer aan de tijdsomstandigheden te brengen door goed te keuren, dat de loonen bij de werken van het Werkfonds iets beneden die van het Collectief Contract van de Bouw bedrijven liggen. Het is wel voorgekomen, dat arbeiders na bij het Werkfonds weer geschoold te zyn, voor een hooger loon in het vrije bedrijf overgingen en hieruit blijkt wel, dat een en ander zoo geregeld is, dat men steeds de waarborg heeft, dat het 't allerbeste is om in het normale bedrijfsleven te werken. Het doel van het Werkfonds is slechts productieve werkverschaffing zoolang het vrije bedrijf de arbeiders niet kan gebruiken. Alle werken van het fonds worden ge regeld bezocht en er worden steekproeven genomen by de uitbetalingen van de loonen. Wanneer een project zal worden uitge voerd, wordt in overleg met den betrokken Inspecteur van de Werkverschaffing onder zocht in hoeverre het mogelijk is het werk gedeeltelijk in werkverschaffing uit te voe ren, waarbij dan ongeschoolden tegen het daarvoor geldende loon tewerk gesteld wor den. Het is vanzelfsprekend, dat wanneer men met Hollandsch geld groote werken uitvoert om de werkloosheid tegen te gaan, men daarbij vaststelt, dat voor de materialen overal Nederlandsch fabrikaat moet wor den gebruikt. Men helpt zoodoende niet al leen de bouwvakarbeiders maar ook de ar beiders in Nederlandsche fabrieken en werk plaatsen. Alle benoodigde materialen worden terdege onderzocht door deskundige ambte naren van de Arbeidsinspectie. In de eerste plaats worden overal te werk gesteld de ingeschreven werklooze arbeiders uit de plaats waar het werk wordt uitge voerd met een vast te stellen percentage jeugdige werkloozen, terwyl de tekorten door naburige gemeente kunnen worden ge leverd, dat wil zeggen de tekorten aan ge schikte werkloozen en niet van de financiën natuurlijk. Het maakt geen verschil of een arbeider al dan niet steun geniet, de mannen werken onder een aannemer en de vakarbeiders krijgen daar weer de noodige scholing om later in het vrije bedrijf te kunnen over gaan. Er wordt alleen de eisch gesteld, dat de in dienst te nemen arbeiders gerecruteerd moeten worden uit diegenen, die al drie maanden of langer werkloos zyn. Door de heeren van het Werkfonds wordt aangeno men, dat waar één man op de bouwplaats wordt tewerkgesteld, een tweede noodig is voor het maken en leveren van de materia len, zoodat men kan rekenen, dat wanneer men één man aan het werk zet, er eigenlijk twee aan den arbeid komen. Dat is de beteekenis van het Werkfonds en dat was de rijstebrijberg van cyfers en officieele bepalingen waar we even doorheen moesten worstelen om weer leesbare copie te kunnen leveren. Dit werkfonds is het nu, dat als een red dende engel optreedt voor tal van gemeen ten, die dringend ziekenhuizen, scholen, kantoren, raadhuizen, politiebureaux, brug gen, wegen, kerken, sluizen, vliegvelden en rioleeringen noodig hebben en ze niet kun nen betalen. Het Werkfonds heeft over het geheele land al millioenen uitgegeven. Voor Alk maar een politiebureau van 80.700, een wegverbetering van 63.500 en reeds toege stane credieten van 263.000 voor een nieuw gymnasium en van 384.000 voor restau ratie van de Groote Kerk, die al lang afge- loopen zou zijn als niet vastgesteld was, dat ook anderen daaran moeten betalen. Het is begrijpelijk, dat het Werkfonds ook eens naar buiten wil laten blijken, dat er thans reeds ten behoeve van de uitvoering van goedgekeurde plannen een bedrag van ongeveer 141.000.000 excusez du peu vastgesteld is en vandaar de invitatie, via den Regeeringspersdienst, aan de daarvoor in aanmerking komende bladen om eens te komen praten en eens te komen kijken. De Directeur-Generaal en zyn ingenieurs zouden de heeren journalisten graag mee genomen hebben door het geheele land van Den Helder naar Maastricht en van Gro ningen naar Terneuzen omdat overal de monumenten van hun initiatief en arbeid prijken, maar dat was nu eenmaal onmo gelijk en daarom hebben wy ons bepaald tot een kijkje in Haarlem en in Amstedam, waarbij wij tevens van voorlichting gediend werden door den burgemeester van Haar lem, baron De Vos van Steenwyk, den wet houder 'van Openbare Werken ter plaatse, den heer Reinalda, den Directeur van Open bare Werken Ir. Maas en in Amsterdam door den wethouder van Publieke Werken den heer De Miranda, den Directeur Ir. de Graaf, den Stadsarchitect Ir. Hulshof en de Werkfonds-ingenieurs, de heeren Noppen, Willeumier, Bos, Hidde, Nijland, Kohlbrug- ge, de Haan en de 1'Espinasse, van wie laatstgenoemde de „trip" georganiseerd had. Wij hebben in het fraaie raadhuis te Haarlem, na door den Directeur-Generaal verwelkomd te zijn, de werkzaamheden van den nieuwen aanbouw gezien, waarmede een bedrag van ettelijke honderdduizenden gemoeid is, de restauratie van de Vleesch- hal, het fraaie oude gebouw met zijn kap- betimmering, waarvoor 900 soorten natuur steen noodig zijn en waaraan door allen, die daaraan arbeiden met grooe liefde ge werkt wordt omdat men weet, dat men een monument herstelt, dat, door den tand des tijds aangevreten, een ruïne dreigde te wor den. Wij hebben gezien hoe de oude Sint Janskerk, die dreigde afgebroken te moeten worden, herschapen is in een stadsarchief, dat modern ingericht en volkomen brand vrij gebouwd werd en wij hebben een ge bouw van den Geneeskundige Dienst be zocht, dat geheel nieuw is opgetrokken en zich aanpast by de andere bouwwerken, welke het beeld van de Nieuwe Gracht sieren. Hier heeft men de controle over de amb tenaren en over 80.000 ziekenfondspatiënten hier heeft men o.a. een afdeeling hoofd- en haarziekten, een afdeeling zuigelingenzorg met o.a. garage voor plus minus 50 kin derwagens kamers voor de directie, voor doktoren en administratief personeel, een afdeeling voor bacteriologie en pathologi sche anatomie, voor het gemeentelijk school toezicht, voor proefdieren en%, en wie ziet hoe perfect alles ingericht is en hoe hy giënisch alles er uitziet, mag zich verbazen over het feit, dat er in Haarlem nog zieke menschen kunnen wonen. We zijn met de autoriteiten naar Amster dam gereden en we hebben er geluncht op Schiphol in den bovenbouw voor de breede ramen waar men het veld overziet, waar de grijze vogels onophoudelijk dalen en stij gen. We hebben er geluncht op rekening van het Werkfonds, dat een kapitaal van 160.000.000 bezit en we willen daarmee niet zeggen, dat het geld nu öp is, maar wel, dat de lunch zeer behoorlijk is ge weest. Hier zijn over en weer vriendelyke woor den gesproken en heeft Ir. De Graaf, de di recteur van Gemeentewerken een leerzame causerie gehouden waarin hij uiteenzette wat Amsterdam aan het Werkfonds ver schuldigd is. Dat is o.a. de uitbreiding van het lan- dingsterrin op Schiphol, welke luchthaven gelukkig haar groote beteekenis als cen traal vliegveld zal behouden, dat is de rio- leering van de binnenstad en de ombouw van het Wilhelmina-Gasthuis tot acade misch ziekenhuis, waar de dubbele chirur bij groot en klein, snel en radicaal. Groote doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. gische kliniek gereed kwam, alsmede een oogheelkundige kliniek en een obeservatie- huis voor infectiepatiënten en waar thans nog gewerkt wordt aan de uitbreiding van de kliniek voor zenuwzieken met isoleer- kames voor onrunstige mannen. Hier zyn ook, zy het dan niet voor het ziekenhuis, nachtaslyen voor mannen en vrouwen ge bouwd. We zyn naar den bouw van het groote nieuwe hoofdbureau van politie gaan ky- ken, dat een der meest moderne bureaux van dezen tijd belooft te worden, we heb ben de verbeteringen aan den Sloterweg gezien en bekeken waar de nieuwe schut sluis zal komen, die het oude Overtoom sluisje binnenkort zal vervangen en we hebben de waterkeeringen bewonderd bij de Stadiongracht welke, evenals de be staande sluizen tusschen Amstelland en het stadswater zoo noodig gesloten kunnen worden. Wy hebben ons er van overtuigd, dat er overval verbeteringen en vernieuwingen aan wegen, bruggen, sluizen en gebouwen tot stand zyn gekomen en we hebben ge loofd, dat er ook een zeer belangrijke ver betering in de rioleering gebracht is. We hebben door raadhuizen, vleeschhal- len, archieven, gemeentegebouwen, vlieg veldgebouwen, ziekenhuizen en andere wer ken gedwaald en overal cijfers gehoord, waarvan we alleen willen noemen, dat er voor Haarlem een bedrag van 6.400.000 en voor Amsterdam een bedrag van 13.800.000 geblokkeerd is en daarna zijn we met onze gastheeren naar het restaurant van het nieuwe Boschplan gegaan, dat bijna 900 H.A. groot is, maar waar in de toekomst toch minder boomen zullen staan dan er guldens in Amsterdam door het Werkfonds besteed zijn. En daar hebben wij overdacht, dat het toch eigenlijk maar gelukkig is, dat er zoo iets als dit Werkfonds bestaat, omdat anders al die werken niet tot stand waren gekomen, omdat anders overal diensten in verwaar loosde en ongeschikte gebouwen waren on dergebracht, omdat er op tal van plaatsen geen goede wegen en geen rioleeringen zou den zijn en bovenal omdat vele millioenen dan niet verwerkt waren en zoowel de bouwvakarbeiders als de werkers by in dustrie en transport betrokken ze niet aan arbeidsloon hadden ontvangen. Het Werkfonds voert slechts noodzakelijke projecten uit en er moet bij de aanvrage om gedacht worden, dat men wel een groot en fraai bouwwerk kan verzoeken, maar dat men zelf den last krijgt het te onderhouden en te verwarmen. Maar wie nagaat, dat er voor 141.0QP-000 plannen gereed en in uitvoering zyn, be grijpt wel wat een dergelijke instelling in dezen tijd van financieelen achteruitgang en werkloosheid voor Nederland beteekent. Het Werkfonds is nu eenmaal een instelling, waarvan de naam hoopvol wordt uitgespro ken in tal van in nood verkeerende gemeen ten en de by dit fonds betrokkenen zijn al zoo vaak als de goede feeën uit het sprookje opgetreden, dat wij hier openlijk willen ver klaren, dat Nederland zich gelukkig mag prijzen in dezen voor allen zoo financieel moeilijken tijd een dergelijke kapitaalkrach tige en nuttige instelling te bezitten. Verkrijgbaar bij Langestr. 24,76, Achterstr. Houttil, Alkmaar, Telefoon 4170. JfcouiHciaai Tlieuws Nationale schietwedstrijden. Van 20 tot 26 September worden te Egmond aan Zee nationale schietwedstrij den gehouden, ter eere van het veertigjarig jubileum van het korps Scherpschutters der Egmonden. De stand der korpswedstrijden is tot he den als volgt: Alkmaarsche politie 267 p., schietver. Prins Hendrik I te Egmond aan Zee 260 p., 3de afd. Burgerwacht Alkmaar 258 p., Burgerwacht I Alkmaar 257 p., Bur gerwacht II Alkmaar 253 p., schietver. Nim rod Alkmaar 256 p., schietver. Alcmaria, Alkmaar 238 p., schietver. D. O. V. te Broek op Langendijk 237 p., schietver. Prns Hendrik II te Egmond aan Zee 234 p., Bijzondere Vrijw. Landstorm te Heiloo 226 p., schietver. D. O. V. I Heerhugowaard 219 en schietver. D. O. V II te Heerhugowaard 176 punten. Het maximum aantal punten bedraagt 300. Voor deze wedstrijden zijn tal van fraaie prijzen beschikbaar gesteld, als be kers, lauwerkransen en medailles, w.o. een medaille van H. M. de koningin. In de jubileumwedstrijden hebben thans de leiding de heeren Blauenhof te Haarlem met 56 punten, Heeze te Haarlem met 55 punten en Genefaas te Alkmaar en Luttik te Haarlem met 54 punten. Een dagprijs werd gewonnen op de vrije baan door wethouder J. Dekker te Egmond aan Zee. Er bestaa voor de wedstrijden buitenge woon groote belangstelling. Op de vrije baan werd tot heden door reeds meer dan 350 personen geschoten. Jaarvergadering damclub. De damclub „Heiloo" hield Donder dagavond een drukbezochte jaarvergade ring in de lunchroom Bolten. De voorzitter, de heer J. Spaans Hzn., weidde in zijn openingswoord uit over de beteekenis van het damspel en spoorde alle leden aan om regelmatig aan de spe len deel te nemen. De heer Burggraaf bracht rapport na mens de kascommissie uit en memoreerde het werk van den penningmeester. De ontvangsten en uitgaven waren 79.20, saldo 15.38. Hierna werden 11 nieuwe leden geïnstalleerd. De voorzitter bracht verslag uit van de kringvergadering te Zuidscharwoude, welke spr. als gast mee maakte. Na zijn uiteenzetting werd z. h. st. besloten om aan te sluiten. Hierna kwam ter tafel de deelname aan de bekerwedstrijden. Besloten werd om aan een 5-tal wedstrijden, waaronder uit wedstrijden te Zuidscharwoude, Burger- brug, Alkmaar en St. Pancras, deel te nemen. Als bestuurslid (vac.-A..Wit) werd ge kozen de heer J. Marsman. Verslag simultaanwedstrijd1 A. Springer. De ontvangsten en de uitgaven waren 23.60, nadeelig saldo 1. Aan den heer Ros, die zich geheel had gegeven om den avond te doen slagen, werd spontaan dank gebracht. Het huren van een clublokaal werd uit voerig besproken, omdat de huur niet boven het budget mag gaan. Men zal bij een komen by Bolten en bij grocte wed strijden (als daar geen plaats is te krygen) by Haebe. Breedvoerig werd de competi tie besproken. Het had nog al wat voeten in de aarde om de kracht van de nieuwe lingen te meten. De heeren Burggraaf en Ros stelden voor om de nieuwelingen „uit te dagen". Hiertoe werd besloten en dat zal gebeuren vóór de competitie aanvangt. Na een drukke rondvraag volgde sluiting. De L. T. B. ter bedevaart. De boete-bedevaart van den L. T. B., welke Donderdag voor de tweede maal plaats had (in één keer kunnen de dui zenden geen onderdak vinden) was weder om druk bezocht. Ongeveer een 1500 deel nemers waren uit vele plaatsen uit Noord en Zuidholland bijeen gekomen en met hen vele geestelijke adviseurs uit de afdeelin- gen. Om 10 uur werd de hoogmis opge dragen door prof. Cleophas, die ook een predicatie hield. Vele leden van het hoofd bestuur en geestelijke adviseurs hadden in het priesterkoor plaats genomen. Na den middag werd de boete-processie gehouden, welke nog drukker was bezocht. Vertrokken personen. W. van Zalinge (wed. van P. Dubbeld), N.H., zonder beroep, naar Alkmaar. A. IJ. Eggers, N.H., zonder, naar Alkmaar. A. J. W. Baas, R.K., zonder, naar Alkmaar. T. Andringa, geen, kapper, naar Sneek. M. E. Leuver, N.H., dienstbode, naar Am sterdam. C. Druiven, R.K., zonder beroep, naar Egmond aan Zee. A. Gorter, N.H., zonder beroep, naar Moordrecht. J. Kla ver, R.K., zonder, naar Alkmaar. H. C. J. Scheffel, E.L., bakker, naar Alkmaar. H. M. Marquering, R.K., huishoudster, naar Laren. J. Schut, R.K., cafébediende, n. Wormerveer. C. R. Grootenboer (echtgen. van J. A. Dissel), N.H., pensionhoudster, n. Amsterdam. L. Blokker, geen, dienst bode, naar Hoorn. L. A. J. van Veen (echtgen. (gesch.) v. v. Hees), geen, propa gandiste, naar Amsterdam. A. C. Slijker- man, R.K., dienstbode, naar Amsterdam. J. W. van Lingen, N.H., kapper, naar Am sterdam. J. B. H. Jansen, N.H., zonder, naar Utrecht. H. Veltman, geen, dienst bode, naar St. Pancras. L. F. Britzei, D.G., zonder beroep, naar Harlingen. W. Wob- bes, geen, huishoudster, naar Harlingen. J. K. G. Möller, geen, havenmeester, naar Ned. Indië. A. van Diepen, R.K., musicus, naar Alkmaar. P. Muller, geen, brug- beambte, naar Warmenhuizen. E. van Heyst, N.H., zonder beroep, naar Hooge- zand. M. Godijn, geen, zonder beroep, n. Rijswijk. C. Huidekoper, geen, kunstschil der, naar Marokko. N. Walg, N.I., zonder beroep, naar Amsterdam. Aanbesteding veldwachterswoning. Ten gemeentehuize vond Vrijdagmiddag te twee uur door B. en W. de aanbesteding plaats van een nieuw te bouwen veldwach terswoning te Zijdewind. De inschrijving luidde als volgt: Timmerwerk: J. W. de Boer, Zijdewind 1189, gegund; Burgemeijer, 't Veld 1190; gebr. Boekei, 't Veld 1290. Metselwerk: gebr. Boekei, 't Veld 1130, gegund; J. Jaspers, Zijdewind 1290. Metsel- en timmerwerk gecombineerd: gebr. Boekei 2388; Leek, Oude Niedorp 2778. Sanitair-, lood-, zink- en electriciteits- werk: Hoebe, 't Veld 173.65, gegund; L. Valk, Zijdewind 184; Feys, Oude Niedorp 194. Schilder-, glas- en behangwerk: Groen, 't Veld 231.50, gegund; J. Langendijk, Oude-Niedorp 265; v. d. Eng, 't Veld 265; de Graaf, Zijdewind 320. Bouw van bruggen enz. onder de gemeente Abbekerk. Vrijdagmorgen ontvingen de aannemers J. van Harskamp te Oterleek en J. Moejes te Obdam bericht dat hun als laagste in schrijvers van de op 13 Sept. j.1. te 's Gra- venhage gehouden aanbesteding ten behoe ve van den Rijkswaterstaat voor 't bouwen van vier duikerbruggen en een dijkdoor- gang van gewapend beton, een schotbalken- loods, opritten met verhardingen en bijko mende werken onder de gemeente Abbekerk, ten behoeve van den aan te leggen weg no. 7 (AmsterdamWieringen) van het Rijkswegenplan 1938 was gegund. Door deze aannemers was ingeschreven voor S 139900.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9