VIM 1 ffiinnetitand JUiAlicaties tTAKKERTJE GEMENGD NIEUWS Inschrijving voor den dienstplicht. UwLtuutfyli Alkmaarsche Politierechter' TWEEDE BLAD. Luchtbescherming. - De luchtbeseher-'' mingstentoonstelling, welke van Donderdag tot en met Zondag j.1. te Den Haag gehou- den werd, is in totaal door ongeveer 5000 personen bezocht. In tal van plaatsen in ons land is het ledental in de afgeloopen week sterk toege. nomen. Verlenging van contingenteeringen. Naar wij vernemen, is over eenige dagen de afkondiging van enkele koninklijke besluiten te verwachten betreffende de voortzetting per 1 October 1938 van de contingenteerin gen van triplex en multiplex en van coco». stukgoed. Den Haag beschermt zich. - De Haag- sche gemeenteraad heeft gistermiddag zon der hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. tot het treffen van maatregelen ter bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen en het hiervoor be schikbaar stellen van crediet aangenomen. Nationaal Jongeren-Verbond. - De al- gemeene vergadering van het Nationaal Jon geren-Verbond zal gehouden worden o£ Zaterdag 15 October in het kasteel Nyenrode te Breukelen. Druivendiefstal ontdekt. - De politie heeft gister een inval gedaan in de woning van Van V. te Terheide (Z.H.) Zij vond een partij van driehonderd pond druiven. Het verder onderzoek bracht aan het licht, dat een zoon van Van V. met zijn vriend B. deze druiven van een tuinder te Terheide had ge stolen. Met een bakfiets was het fruit naar de woning vervoerd. De daders hebben be kend cn zijn opgesloten. Bij vergissing ammoniak gedronken. Het ontbreken van een waterleiding in de gemeente 's-Gravenzande heeft de gewoonte doen ontstaan een flesch met drinkwater ge reed te zetten ten behoeve van dorstigen. Gistermiddag kwam het negenjarig doch tertje van de familie Ottervanger dorstig van het buiten spelen thuis. Het meisje greep een flesch ammoniak, in de veronder stelling, dat deze water bevatte en nam eenige slokken. Zij bekwam inwendige brandwonden en werd op geneeskundig advies naar een ziekenhuis te 's-Gravenhage overgebracht. Indische vorsten naar de Hembrug. - Gistermiddag hebben vier Pangerans onder leiding 'van den heer A. A. G. Feuillteau de Bruyn, generaal majoor b.d. van het K.N. I.L., hoofd van de zesde afdeeling van het departement van koloniën, een bezoek ge bracht aan het staatsbedrijf der artillerie inrichtingen aan de Hembrug. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat in October a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, DIE GEBOREN ZIJN IN 1920. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven in de VOORZAAL van het STADHUIS, Langestraat, voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters: - A.Br. op Maandag 10 October 1938 van 1012.30 uur; Br.EI. op Maandag 10 October 1938 van 2.304.30 uur; El.Hof. op Dinsdag 11 October 1938 van 1012.30 uur; Hof.K. op Dinsdag 11 October 1938 van 2.304.30 uur; K.Lou. op Woensdag 12 October 1938 van 1012.30 uur; Lou.O. op Woensdag 12 October 1938 van 2.304.30 uur; O.Ros. op Donderdag 13 October 1938 van 1012.30 uur; Ros.St. op Donderdag 13 October 1938 van 2.304.30 uur; St.Vo. op Vrijdag 14 October 1938 van 1012.30 uur; Vo.Z. op Vrijdag 14 October 1938 van 2.304.30 uur. Bij de inschrijving gelieve men mede te brengen het trouwboekje der ouders of andere familiepapieren; is één der ouders of zijn beide ouders overleden, of zijn zij ge scheiden van echt, dan moeten worden over gelegd de stukken, die betrekking hebben op de voorziening in de voogdij. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving, die in sommige gevallen bin nen een anderen termijn moet plaats heb ben, gelden de volgende bepalingen van de Dienstplichtwet en het Dienstplichtbesluit. WIE WEL EN WIE NIET INGESCHREVEN MOETEN WORDEN. Voor den dienstplicht wordt ingeschreven: a. de Nederlander, die op 1 October van hot jaar, waarin hij 18 jaar oud wordt, woon plaats heeft in Nederland of wiens wette lijke vertegenwoordiger op dat tijdstip aldaar woonplaats heeft; b. de niet-Nederlander, die op dat tijdstip ingezetene is; c. voor den dienstplicht wordt niet inge schreven de ingezetene, niet Nederlander, die: a. is geboren in Nederlandsch-Indië, Su riname of Curagao; b. blijkt te behooren tot een Staat waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onderworpen, of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. IN WELKE GEMEENTEN DE INSCHRIJVING MOET GESCHIEDEN. De inschrijving voor den dienstplicht geschiedt: a. indien de wettelijke vertegenwoordiger in Nederland woonplaats heeft, in de ge meente, waarin deze woonplaats is gelegen; b. indien de in te schrijven persoon in Nederland woonplaats heeft in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen, tenzij hij een wettelijke vertegenwoordiger heeft, die in een andere gemeente in Nederland woonplaats heeft. Voor de toepassing van het vorig lid wordt in aanmerking genomen de woon plaats, die de ingevolge artikel 6 der wet in te schrijven persoon of zijn wettelijke ver tegenwoordiger had op 1 October van het jaar, waarin eerstbedoelde persoon 18 jaar oud wordt, of de woonplaats, die de inge- gevolge artikel 7 der wet in te schrijven persoon of zijn wettelijke vertegenwoordi ger had op den dag, waarop het in dat ar tikel bepaalde van toepassing is geworden. zusters in deze plaats. Hij verkocht bij elk een electrisch warmwatertoestel, na onthuld te hebben, dat niet het P.E.N. maar de firma te Amsterdam ze zou leveren, en alles zou in orde geweest zijn, zoo hij niet had gezegd, dat de verpakking van de toe stellen tien gulden per stuk zou kosten, een bedrag, dat door de koopers bij voor uitbetaling moest worden voldaan. De koopers geloofden dat en betaalden hun. tientje aan den reiziger. Al spoedig bleek", dat de firma in kwestie de verpakking nimmer berekende en dat er dus door den reiziger iets verkeerds was gedaan. De man werd achterhaald en de firma was zoo fair de geheele transactie te anuleeren. De twee tientjes werden door den reiziger, die verklaarde al spoedig spijt te hebben ge had, terug betaald. Maar doordat de pastoor en de zusters in den beginne meenden, wat heel begrijpelijk was, met een heele oplichtingsaffaire te doen te hebben, ook wat den koop van de toestel len betrof, hadden ze onmiddelijk de poli tie er in gemengd, en zoo had het leelijke muisje ook nog een justitieel staartje. De officier sprak minder vriendelijk over het gilde van reizigers, die tegen woordig het platteland met allerlei elec- trische en andere toestellen, goede en slechte, zouden afstroopen tot overlast der plaatselijke menschheid en wenschte, door 35 of 15 dagen te eischen, een voorbeeld te stellen. De verdediger, mr. Muller Massis uit Amsterdam, hield een pleidooi, waarin hij via allerlei redeneeringen tot de conclusie kwam, dat er weliswaai door verdachte leelijke dingen waren gedaan, maar dat er niet van oplichting kon w orden gespro ken, zooals de officier deed, zoodat ontslag van rechtsvervolging het eenige vonnis kot. zijn. De officier repliceerde daarop uitvoe rig, al scheen hij toe te geven, dat er twistpunten waren en de verdediger du pliceerde weer, hetgeen allemaal met elkaar de zaak zoo onoverzichtelijk maak te, dat mr. Krabbe 8 dagen den tijd wenschte te nemen om tot een juist oor deel te komen. Een ruitentikker. Twee stukken glas van 36 x 35 centi meter hebben minder waarde dan twee briefjes van tien, maar de omstandigheden kunnen zoo zijn, dat het stelen van de twee eersten zwaarder wordt aangerekend dan het inpikken van de twee laatsten. De arbeider Fedde. H. uit Wieringen werd door zijn baas, den uitvoerder bij de N.V. Grond Mij,, den heer Keulen, bij een onderzoek naar een verdwenen stuk touw,, in het bezit gevonden van twee glasruiten van genoemde afmetingen, welke in een zak zaten. De vreemde vondst werd vei ligheidshalve in beslag genomen en al spoedig kwam uit, dat den heer Boomsma te Slootdorp twee ruiten van precies de zelfde afmetingen ontstolen waren. Gezien het samenvallen van den tijd en gezien de ongewone maten der ruiten lag het voor de hand, dat Fedde ze gestolen had, vooral, omdat hij beweerde de ruiten langs den weg te hebben gevonden. Ondanks zijn ontkenning werd hij, over eenkomstig den eisch, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, aan welk vonnis zijn houding en een vorigen dief stal niet vreemd waren. Palingdiefstal. Een verdachte kan alleen maar veroor deeld worden, wanneer het bewijs vol- bij Gevatte Kou, Griep, Influenza, ffus Koorts, Onbehaaglijkheid enz. TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6