DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Chamberlain's redelaatste waarschuwing aan Duitschland. Engelsche vloot gemobiliseerd. Duitsche mobilisatie verwacht. „ZOOLANG ER MOGELIJKHEID IS, ZALIK VOOR DEN VREDE WERKEN" HITLER'S HOUDING ONREDELIJK. Rusland treft militaire maatregelen in de geheele Unie. Toestand zeer kritiek. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 228 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 28 September 1938 Hooidredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Sinds gisteravond is de toestand in Europa gansch veranderd. De rede van Chamberlain maakte het ons duidelijk, dat het oorlogsgevaar thans grooter is dan ooit. En mocht men aan dit groote gevaar nog twijielen, de mobilisatie der Engelsche vloot en de militaire maatregelen in alle andere Europeesche landen wijzen er op, dat thans iedereen rekening houdt met onmid dellijk oorlogsgevaar. Duitschland brengt ons echter het meest alarmeerende bericht: volgens Reuter zou de Duitsche regeering tot hedenmiddag 2 uur wachten op een gunstig antwoord van Praag. Zou dit uitblijven, dan zou Duitschland mobiliseeren en oprukken met zijn legers. Zoo meldt Reuter, dat de Britsche admiraliteit gisteravond besloten heeft, bij wijze van voorzorgsmaat regel de geheele vloot te mobili seeren. In de Londensche tuinen der huizen en in de parken worden loopgraven gegraven om te schuilen bij luchtaanvallen en op NEDERLANDSCHE MAATREGELEN. VERSTERKING GRENSTROEPEN. 's-Gravenhage, 27 September. De regeeringapersdienst meldt: In verband met den internationalen politieken toestand heett de Neder- landsche regeering maatregelen ge- trotien tot versterking van de grens troepen. üesbetrettende waarschu wingen zijn verzonden. De reeds onder de wapenen zijnde grens troepen hebben haar stellingen in genomen. Minister Colijn hedenavond voor de radio. Göbbels spreekt vanavond voor de radio. 260.000 man Belgische troepen gemobiliseerd. De Britsche premier heeft gisteravond in zijn radiorede verklaard, dat de toestand zeer somber is. Tot dusver aldus de premier veranderde de situatie elk oogenblik, doch thans is het oogenblik gekomen, om mijn landgenooten toe te spreken. COURANT. Terwijl Chamberlain in Downing- street 10 zyn radio-rede hield de sombere, ernstige klank moet ook hen, die geen Engelsch verstonden, getroffen hebben zijn de generale staven van alle landen, druk aan het werk geweest, om vergaande mili taire maatregelen te nemen. En reeds is in enkele landen de mobilisatie afgekondigd. Verder heeft België zes lichtingen ter sterkte van 270.000 man opgeroepen. Italië heeft talrijke officieren en specialisten onder de wapenen geroepen, Hongarije heeft de algemeene mobilisatie afgekon digd en Nederland heeft eveneens een groot aantal reserve-officieren en specia listen naar hun mobilisatiebestemming ge dirigeerd. Laatste voorzorgsmaatregelen. Het besluit tot mobilisatie der Britsche vloot is gisteravond in de toen gehouden zitting der regeering genomen nA de rede van Chamberlain. In een verklaring van de admiraliteit wordt gezegd, dat tot de vlootmobilisatie zuiver bij wijze van voorzorgsmaatregel is besloten, waarop dan da instructies vol gen, die hedenochtend, nadat de koning de koninklijke proclamatie, waarbij de reservisten van de marine worden opge roepen, heeft uitgevaardigd, ter algemeene kennis zouden worden gebracht. Uit de door de admiraliteit gegeven bijzonderheden blijkt, dat het geen totale mobilisatie is, daar een aantal reservisten nog niet wordt opgeroepen. Echter is de reserve der klasse b of de koninklijke vlootreserve, die thans moet opkomen, veel belangrijker dan de koninklijke marine reserve, die pas in het uiterste geval on als aanvulling wordt opgeroepen Het ministerie van oorlog heeft mede gedeeld, dat besloten is een organisatie voor vrouwen op te richten, die in een tijd van nood zekere hulpdiensten zal ver richten, in samenwerking met het gere gelde leger. In vredestijd zal de organisatie voor verschillende hulpdiensten worden ge bruikt Voor de organisatie zijn 25.000 personen, hierbij inbegrepen 20OU officieren. De organisatie zal den naam dragen „Auxiliary Territorial Service pleinen en op sommige daken wordt lucht doelgeschut opgesteld. De ondergrondsche spoorwegmaat schappij deelde gistei avond mede ,dat acht stations gesloten zullen worden voor drin gende werkzaamheden. Algemeene mobilisatie in Duitsch land? Gisteravond werd de toestand in welingelichte kringen te Berlijn ern stig ingezien. Men meent te weten, dat, indien de Duitsche regeering hedenmiddag om twee uur nog geen gunstig bericht var. Praag heeft ont vangen, algemeene mobilisatie zal volgen. Gedurende meer dan vijf uur zijn gis termiddag na vier uur, steed gemotori seerde troepen van alle wapens door Ber lijn getrokken. De soldaten droegen noch op de kraag, noch op de pet een nummer. Ook de nummers van de auto's waren be dekt. De talrijke menigte op de trottoirs sloeg dit ononderbroken voorbij trekken der oorlogsmachines zonder geestdrift en zelfs met ongerustheid gade. Onder de bevolking neemt de bezorgdheid van uur tot uur toe, en de aankondiging van de rede, die Göbbels heden in den Lustgarten zal houden, op dezelfde plaats waar in 1914 een soortgelijke betooging in tegen woordigheid van den keizer werd gehou den, draagt er niet toe bij, deze bezorgd heid weg te nemen. Italië neemt maatregelen. Ofschoon in Italië officieel nog geen enkele maatregel van militairen aard is genomen, zijn talrijke officieren en spe cialisten individueel opgeroepen. Voorts hebben de banken order gekre gen, geen buitenlandsche deviezen meer te leveren. Hongarije mobiliseert. Hongarije is begonnen te mobiliseeren. Er speelden zich dezelfde tooneelen af als in Tsjechoslawakije, doch op veel kleiner schaal, terwijl elke geestdrift ontbrak. Deensche lichtingen blijven onder de wapenen. De effectieven van de kustverdediging en de marine van Denemarken, waarvan de diensttijd zoo juist geëindigd is, zijn voorloopig onder de wapenen gehouden Amerikaansche kruisers ver trekken. Naar gisteravond onthuld werd, worden de lichte Amerikaansche kruisers „Cin- cinnati", „Trenton" en „Concord" in allerijl uitgerust met voldoende voorraden voor zes maanden. De oorlogsbodems zul len vandaag gereed zijn om te vertrekken, doch de bestemming is niet bekend ge maakt. In aansluiting op het bericht van den regeeringspersdienst betreffende versterking der grenstroepen verneemt het A.N.P., dat het hier betreft oudere lichtingen, waaruit troepen worden gerecruteerd van verschil lende wapens, voornamelijk infanterie en luchtdoelartillerie, ter versterking van de grensbeveiliging. De opgeroepenen zijn meerendeels bewo ners van de grensstreken. De minister-president dr. H. Colijn zal hedenavond om 8.30 uur over de drie zenders een radiorede houden. Hedenavond te 6.20 uur zal de Duitsche minister van propaganda, Göbbels, een rede houden in een massavergadering in de Lust garten te Berlijn. Hij zal den politieken toe stand behandelen. De rede welke rijksminister Göbbels om 6.20 uur Hollandsche tijd in de Lust garten in Berlijn zal houden zal voor de distributie-luisteraars over lijn 5 worden doorgegeven. De radio-distributie hier ter stede volgt dezer dagen nauwkeurig de aankondiging van belangrijke redevoeringen en geeft deze dan over de vijfde lijn door aan de abonneé's. De Belgische kabinetsraad heeft gisteren vergaderd en na afloop een communiqué uitgegeven, waarin o.m. gezegd werd, dat de regeering beslo ten heeft de reeds genomen militaire voorzorgsmaatregelen te voltooien. Zij heeft voorts bepaald, dat het leger gebracht zal worden op ver sterkten vredesvoet. Het besluit wordt slechts ingegeven door een verlangen naar veiligheid en vrede, aldus het communiqué. Eveneens zijn een aantal economische maatregelen bestudeerd, die door den toe stand noodig zijn geworden. De uitvoer van bepaalde goederen is beperkt. Ten aanzien van de militaire voor zorgsmaatregelen schrijft de „Derniere Heure" dat zes lichtingen, ieder van ongeveer 45.000 man, dus in totaal 270.000 man, onder de wapenen zijn geroepen. Van deze lichtingen bevon den zich reeds 20.000 man onder de wapenen, zoodat 250.000 thans zijn opgeroepen. Alle autobussen van Brussel zijn gis teren door de militaire autoriteiten gere- quireerd. Zie verder pagina 1 van het 3e blad en Laatste Berichten op pag.2, 3e blad. Chamberlain verklaarde, dat hij heden in het parlement een verklaring af zal leggen over de gebeurtenissen, welke hebben geleid tot den huidigen angstigen en critieken toestand. Hij voegde hieraan toe: „Het was niet mogelijk eerder een verklaring af te leggen, toen ik heen en terug over Europa vloog en de toestand zich ieder uur wijzigde. Doch vandaag is het voor korten tijd kalm en ik wensch een paar woorden te zeggen tot de jonge mannen en vrouwen van Engeland en het Britsche Rijk, en misschien ook wel tot anderen. Eerst moet ik iets zeggen tot hen, die of wel mij of mijn vrouw hebben geschre ven in deze weken, om ons te zeggen, dat zy dankbaar waren voor mijn pogingen: en ons hun hoop op mijn succes verzekerden. De meesten van deze brieven waren afkomstig van vrouwen, moeders en zusters van onze eigen landgenooten. Doch er waren ook ontelbare brieven van anderen, behalve uit Frankrijk, België en Italië, zelfs uit Duitschland. Het was hartverscheurend de groeiende bezorgdheid, welke hieruit bleek, te lezen en de groote opluchting, wanneer zy te vroeg dachten, dat het gevaar voor oorlog geweken was. Op het oogenblik zie ik niet, wat ik mogelijk nog zou kunnen doen door bemiddeling." Met merkbare ontroering vervolgde de minister-president: „Hoe verschrikke lijk, hoe ongelooflijk fantastisch is het, dat wy loopgraven graven en gasmaskers beproeven, omdat volken in een afgelegen land twisten. Volken van wie we niets weten. Het schijnt byna onmogelijk, dat een twist, welke in beginsel reeds is bijge legd, een reden tot een oorlog zou worden. Ik kan begrijpen, waarom de Tsjechische regeering zich niet in staat achtte de voorwaarden aan te nemen, welke haar zyn voorgelegd, in het Duitsche memorandum. Ik voel evenwel, na mijn besprekingen met Hitier, dat indien slechts tijd werd gelaten, het mogelijk zou zyn een regeling te treffen. Ge weet reeds, dat ik alles heb gedaan, wat een man kan doen om dezen twist by te leggen. Na mijn bezoeken aan Duitschland voel ik zeer goed hoe Hitier zich; voelt. Hy moet de voorvechter zyn van de zaak der Duitschers, aan wier) grieven tot nu toe niet is tegemoetgekomen. Hij heeft mij per soonlijk gezegd en gisteravond heeft hy het herhaald, dat wanneer het vraagstuk der Sudeten geregeld zal zyn, de territoriale eischen van Duitschland in Europa ver vuld zullen zijn. Na mijn eerste bezoek aan Berchtesgaden deed ik aan dej Tsjechische regeering voorstellen, die de kern gaven van wat hy verlangde en ik was zeer verrast, by myn terugkeer in Duitschland te vernemen, dat hy erop stond, dat het gebied, dat hy verlangde, onmiddellijk aan hem zou worden overgedragen, en onmiddellijk door de Duitsche troepen zou worden bezet zonder dat eerst een regeling werd getroffen, voor de bescherming van de inwoners van dit gebied, die geen Duitschers zijn, en niet in het Duitsche Rijk wilden worden opgenomen. Ik moet zeggen, dat ik deze houding onredelijk vind. Indien de reden hiervan is, dat Hitier twyfelt aan de bedoelingen van de Tsjechische regeering in het uitvoeren van de belofte en het overgeven van het gebied, dan heb ik aangeboden om uit naam van de Britsche regeering de woorden van de Tsjechi sche regeering te garandeeren en ik ben er zeker van, dat de waarde van onze belofte nergens wordt onderschat. Ik zal de hoop op een vreedzame regeling niet opgeven, of myn pogingen voor den vrede staken, zoolang hoop bestaat. Ik zou niet aarzelen een derde bezoek te brengen aan Hitier, indien ik zou meenen, dat het iets zou helpen, doch op het oogenblik zie ik niet, wat ik verder voor nuttigs zou kunnen doen op den weg van bemiddeling. Toch zyn er enkele dingen, welke wy kunnen en moeten doen, thuis. Nog steeds worden vrijwilligers gevraagd voor de verdediging tegen aanvallen uit de lucht, voor brandweer en politie en de territoriale eenheden." De minister-president vroeg vervolgens mannen zoowel als vrouwen hun dien sten aan te bieden. „Weest piet bevreesd, wanneer ge hoort van mannen, die onder de wapenen zijn geroepen voor de verdediging tegen luchtaanvallen of om de schepen te be-; mannen. Dit zyn slechts voorzorgsmaatregelen, welke de regeering in tijden als thans moet nemen. Zy beteekenen geenszins, dat wy besloten zijn oorlog te gaan voeren of dat de oorlog voor de deur staat. Wy moeten evenwel sympathie gevoelen voor een klein land, dat door een groote, krachtige buurtstaat wordt bedreigd. We kunnen evenwel niet in alle omstandigheden het geheele Britsche imperium in een oorlog storten alleen voor dit land. Als we moeten strijden, dan moet het om belangrijker redenen zyn. Ik ben zelf een man des vredes in het diepst van myn ziel. Het conflict tusschen mogendheden is voor my een nacht merrie, doch wanneer ik overtuigd was, dat eenig land voornemens was om de geheele wereld te regeeren door de vrees voor zyn kracht, dan hen ik van meening, dat tegenstand moet worden geboden. In een dergelijke overheersching zou het leven van volken, die in de vrijheid gelooven, het leven niet waard zyn. Oorlog is een vreeselyk ding en we moeten wel overwegen, voor wij er toe overgaan, dat werkelijk groote belangen op het spel staan en dat de roep, om alles te riskeeren in de verdediging, onweerstaanbaar is, nadat alle gevolgen zyn overwogen. Op het oogenblik vraag ik u, wacht zoo kalm als ge kunt op de gebeurtenissen: van de eerstkomende dagen. Zoolang de oorlog nog niet is begonnen is er nog hoop, dat hy voorkomen zal worden en ge weet, dat ik tot het laatste oogenblik voor den vrede zal werken,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1