Vraag en aanbod 'Publicaties In 1798 alkmaarsche courant EERSTE BLAD. Alkmaar in de crisisdagen. Men leeft intens mee met het wereldgebeuren. de wieringermeer. Denkt U er aan Uw voor Zaterdag op te geven Alkmaar, Donderdag. EEN VERSCHRIKKELIJK ONGELUK. Vader haalt zijn dochtertje uit het water. Er is gistermiddag in het zomerbad naast het Sportpark een zeer ernstig en zeer tra gisch ongeluk gebeurd. Twee meisjes Kaandorp, de 7-jarige Jacoba, een dochtertje van den conciërge van het Sportpark en de 8-jarige Sytje, een buurmeisje en vriendinnetje uit de Nieuw- poortslaan, dat toevallig ook Kaandorp heet, waren op het Sportpark aan het spe len. Zij maakten een opening in de afschei ding naar het zomerbad en begaven zich naar het bassin. Dit bad is, nu het seizoen geëindigd is, buiten gebruik gesteld maar in het bassin staat nog ongeveer 1.50 water. Waarschijnlijk hebben de beide meisjes met het water willen spelen of zijn zij er spelend ingegleden. In allen gevalle ge raakten beide kinderen in het bassin, kwa men in het voor hen diepe water en zagen geen kans meer bij den kant op te komen. Toen het ongeluk bemerkt werd, heeft men allereerst de 8-jarige Sytje uit het water gehaald. De conciërge van het Sport park heeft met behulp van eenige H. B. S.- ers, die op het Sportpark waren, in het bijzonder den H. B. S.-er De Jager herhaal delijk gedoken, en toen bleek, dat zich nog een kind in het bassin moest bevinden. Het moet een vreeselijk oogenblik ge weest zijn, toen de heer Kaandorp tot de conclusie kwam dat het boven gebrachte meisje zijn eigen dochtertje was. De gemeentelijke geneeskundige dienst werd- gewaarschuwd, waarna men nog langen tijd getracht heeft de levensgeesten weer op te wekken. Dat gelukte bij de 8-jarige Sytje, maar helaas niet meer bij de 7-jarige Jacoba. Het kleine meisje bleek reeds overleden te zijn. Groot is de deernis met het zoo zwaar getroffen gezin. De kleine Sytje werd per ziekenauto naar het Centraal ziekenhuis overgebracht. Het lijkje van de kleine Koosje werd naar de ouderlijke woning vervoerd. VAN EEN ZWEEFTOESTEL GEVALLEN. De paal brak door. Gistermiddag heeft op de r.k. speelplaats St Agnes een ongeluk plaats gehad, dat ge lukkig nog vrij goed is afgeloopen Op die speelplaats staat een zweefpaal, die er van buiten gezien soliede uitzag, maar van binnen vermolmd bleek te zijn. Aan de zweeftouwen hingen 4 meisjes, die op 'n oogenblik alle aan één zijde van den paal op een bepaald punt bijeenkwamen. De paal kon dit gewicht niet dragen en knapte af. Het gevolg daarvan was, dat de 12-jarige D. de Jong met haar hoofd tegen den paal sloeg. Het meisje is na het ongeluk op medisch advies direct naar bed gebracht en schijnt een lichte hersenschudding te hebben be komen. HET HOOFD VAN DEN LUCHT BESCHERMINGSDIENST ZAL SPREKEN. Hedenavond over lijn 5. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst te Alkmaar zal hedenavond half tien over lijn 5 van de gemeentelijke radiodis tributie een toespraak houden over de lucht bescherming te Alkmaar en de a.s. oefening. Het is opmerkelijk hoe de menschen reageeren op het wereldnieuws. Reeds is hier ter stede de bekende oranje-enveloppe bezorgd aan adressen waar men er in spanning op zat te wach ten en hebben dienstplichtigen afscheid van hun familie genomen. Het was voor velen een overhaast ver trek en aan het station werd men herin nerd aan de droeve dagen van 1914 toen alle jeugdige dienstplichtigen door familie en vrienden uitgeleide werden gedaan en met den trein naar een welbekende be stemming en een onzekere toekomst wer den gevoerd. Nu waren het er nog heel wat minder maar het afscheid droeg vaak een min of meer tragisch karakter. Schreiende vrouwen en omhoog geheven kinderen waren er ook nu en de omstan digheden maakten dit alleszins begrijpe lijk. Men kent nog te goed de slachting van 19141918, men weet hoe het oorlogstuig sindsdien geperfectionneerd is en niemand kan voorspellen of Nederland ook ditmaal buiten den strijd zal kunnen blijven. De toestand was gister zéér ernstig en al mag men zeggen, dat het Nederlandsche volk zijn kalmte bewaard heeft, toch stond de ernst van het wereldgebeuren op ieders gelaat te lezen. Men begreep ook hier ter stede, dat er voor ons land en ons volk de grootste be langen op het spel stonden en dat, zelfs al bleven wij buiten den oorlog, het meest dramatische 'en belangrijkste moment van de geschiedenis der volkeren met rasse schreden naderde. Er was onrust in de huizen waar jonge mannen, zoons en vaders in spanning op een oproepingsbevel zaten te wachten en met hun familie de kansen overwogen of zy er al dan niet al „bij" zouden zyn. Er was spanning in de menigte, die zich dagen lang voor ons bureau verzamelt en die wij wel eens vergelijken met honge rige leeuwen, wien men zoo nu en dan een bulletin als voedsel kan toewerpen. Een bulletin waarvoor men zich ver dringt en dat meestal door een der voor sten met luiden stemme wordt voorgelezen In Engeland werden voor de burgerbe volking millioenen en millioenen gasmas kers beschikbaar gesteld en overal in alle groote centra waar gevaar dreigde was de luchtbeschermingsdienst met schuilkelders, schuilloopgraven en afweermiddelen vol komen gereed zijn droeve taak te begin nen. We hebben bij de bespreking van de luchtbescheming in Nederland en in Alk maar in Mei van dit jaar al uiteengezet hoe onverantwoordelijk men hier achter aan komt. Slechts onder den druk der oorlogsdrei ging heeft de regeering besloten de gelden voor de bescherming van burgers tegen luchtgevaar op de thans ingediende be grooting eenigszins te verhoogen en nog is het bedrag van dien omvang, dat er geen sprake van is, dat men daarvoor een ook maar eenigszins doeltreffende bescherming zal kunnen verkrijgen. Zoo is de toestand in Nederland en even „gemoedelijk" gaat het vaak in di verse groote en kleine steden. Men begint gewoonlijk met een plan en zet dan een comitétje in elkaar, dat uit een meneer of een mevrouw van christelijken huize, een van liberale richting, een katho liek en een Israëliet bestaat. Zoo'n comité vergadert en confereert en voelt zich ge weldig gewichtig maar tot practisch werk schijnt het maar langzaam te kunnen ko men. Wat Alkmaar betreft verkeeren wij nog altijd in de uitzonderlijke omstandigheid, dat er hier geen afdeeling van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescher ming is opgericht. Wij hebben daarop al maanden lang te vergeefs aangedrongen. Hier heeft men alleen maar een goedge keurd plan en tegenwoordig nog een door de gemeente bezoldigd hoofd van den luchtbeschermingsdienst en al schijnen er dan ook reeds mannen en vrouwen ge oefend te hebben, er zijn er blijkbaar nog veel te weinig om in tijd van gevaar met succes te kunnen optreden. Noggisteren, terwijl de wereldbrand op uitbreken stond, schijnt men over de radio een oproep om medewerksters en mede werkers te hebben gedaan en we hebben nu bericht gekregen, dat dezer dagen de eerste algemeene oefening zal worden ge houden. Van gasmaskers is hier geen sprake of men moet de maskers tegen flinken prijs in een particulieren winkel koopen en dan nog zal het menigeen tegen de borst stui ten zich van een gasmasker te kunnen voorzien met de wetenschap, dat minder goed gesitueerden in tijd van nood weerloos aan de vernietiging worden prijs gegeven. Datzelfde komt tot uiting bij het zooge naamde hamsteren, het opkoopen in pa niekstemming van levensmiddelen waar aan men zich ook in Alkmaar reeds heeft schuldig gemaakt. Het is een feit, dat ook hier ter stede de levensmiddelenwinkels bestormd zijn ge worden en nu is het begrijpelijk als men iets méér bestelt dan gewoonlijk het geval is, maar er zijn ook voorbeelden dat het hamsteren bij sommigen ongelooflijke af metingen heeft aangenomen. Er werden ons voorbeelden verteld van ingezetenen die per auto gingen winkelen en volgeladen huiswaarts keerden en van vrachtauto's van levensmiddelenbedrijven en fabrieken, die aan huizen van ingezete nen werden uitgeladen. Minister Colijn heeft over dat hamsteren gister iets in zijn radio-rede gezegd en verteld, dat hij ditmaal niet over het im- moreele daarvan wilde spreken om de een voudige reden dat al dit gehamster nut teloos en noodeloos was omdat er in ons land meer dan voldoende voorraden zijn. Maar desniettegenstaande blijft het immo reel, zooveel voor zich zelf te koopen en daardoor de prijzen zoozeer op te drijven, dat minder bedeelden geen kans krijgen het allernoodigste voor hun gezinnen te kun nen koopen. Dat alles wreekt zich reeds heden en het blijkt uit het feit, dat vrijwel alle Neder landsche couranten geen advertenties van levensmiddelenzaken krijgen, omdat geen enkele prijs als vaststaande kan worden aangegeven. Gelukkig heeft minister Colijn ook maat regelen voor prijsopdrijving in uitzicht ge- seld en zal, naar wy hopen, het verloop der gebeurtenissen er nog het meeste toe bij dragen, dat aan hamsteren en prijsopdrijven een einde gemaakt wordt. Wy kunnen niet verhelen, dat wij den internationalen toestand gistermiddag zeer ernstig inzagen en de ernst van het oogen blik drukte op de geheele stad en lag op de gezichten van allen, die bij elkaar stonden en de buitenlandsche problemen bespraken. Uit alle landen kwamen berichten van mo bilisatie in meerdere of mindere mate. En al spreken wij nu niet over militaire maatregelen, omdat wy zelfs niet die schijn willen wekken, dingen te zeggen, die niet gepubliceerd mogen worden, het eigen aardige is, dat de geheele bevolking door officieele oproepingen wel weet en wel ziet, dat er ook hier tijdelijke maatregelen worden getroffen. Toen kwam het bericht met de verbly dende mededeeling van de conferentie der machtige mannen in München. Toen kwam de zekerheid, dat Mussolini, die steeds minder over de noodzakelijkheid van een verdeeling van Tsjecho-Slowakije sprak, naarmate Italië zelf in een wereldconflict betrokken dreigde te worden, zich bereid verklaarde met zijn vriend Hitier nog eens gemoedelijk te gaan praten. Nu kwam er twijfel aan een samengaan van Duitschland en Italië en daardoor aan de vastberadenheid van Duitschland om he op te nemen tegen de geheele wereld. Toen was er de verlossende gedachte, da de geladen geweren bij den voet waren gezet en dat de groote mannen naar voien waren getreden om nogmaals en thans me groote kans op succes, te trachten he Europeesche probleem op vredelievende wijze te regelen. Het is opmerkelijk, hoe dat alles de span ning heeft gebroken. Want nog is er geen accoord bereikt, nog is nergens de mobili satie in welken vorm ook, ongedaan ge maakt, nog blijkt men ook hier te lande voortgang te maken met de militaire voor bereidingen. En tochtoch is er een algemeen ver trouwen in den goeden afloop gekomen en denkt men met een zucht van verlichting, dat het welhaast niet mogelijk zal zijn, dat de grooten der aarde in München niet tot een accoord zullen komen. Gisteravond klonk het geluid van vast beslotenheid maar ook van vertrouwen in de radiorede van minister Colijn en men heeft het algemeen als een buitengewoon gelukkig symptoom gevoeld, dat de „rede", welke door een man als minister Göbbels voor een pasklaar gemaakt publiek te Berlijn zou worden uitgeschreeuwd, plotseling wegens „technische moeilijkheden" geen voortgang kon hebben. Men heeft vertrouwen, dat het verstand het zal winnen van het geschrreeuw van hen, die op de massasuggestie speculeerqn. Gisteravond was de belangstelling voor ons bureau nog zeer groot en een onzer redacteuren heeft de rede van minister Colijn aan de daar verzamelden voorge lezen. Het was kenmerkend voor de algemeene ontspanning, dat er zich hedenmorgen maar weinig belangstellenden vertoonden, al is hun aantal in den loop van den dag weer gegroeid, want men weet, dat de toestand nog altijd critiek is, zoolang men in Mün chen nog niet tot een definitieve beslissing is gekomen. Wij hebben hedenmorgen sterke lampen aan den gevel van ons bureau laten aan brengen, zoodat onze bulletins vanavond beter leesbaar zullen zyn. Wij verwachten de belangstellenden weer in grooten getale en zullen er voor zorg dragen, dat alle belangrijke berichten zoo spoedig mogelijk ter kennis van de wach tenden gebracht worden. Laten wij hopen, dat onze berichten dan van dien aard kunnen zijn, dat wij met zekerheid kunnen constateeren, dat Europa voor den ondergang gespaard is gebleven. Toewijzing van 54 boerderijen. De toewijzing van boerderijen in in de Wieringermeer heeft ook voor dl 1 haScht»54 van de meer dan 1000 gegadig den konden worden bevredigd, omdat er dit jaar nu eenmaal niet voldoende bedryven beschikbaar waren om in ruimere mate aan de aanvragen te voldoen. De nieuwe pachters zyn uit verschillende deelen van ons land afkomstig. Groningen, Friesland, Noordholland en Zeeland leveren dit jaar elk negen pachters, Zuidholland zes, Geldefland vier, Overysel en Noord brabant elk drie en Drente twee. Met deze uitgifte is het aantal verpachte boerderijen in de Wieringermeer tot 268 gestegen, ter wijl de oppervlakte in particuliere exploi tatie daarmede tot 11750 H.A. zal zijn op gevoerd. Van de overblijvende voor uitgifte in pacht bestemde oppervlakte zal in 1939 en 1940 telkens circa 3000 H.A. van boerde rijen worden voorzien en worden verpacht. De blijvende staatsexploitatie wordt tot on geveer 1000 H.A. beperkt. Ruim 75 pro cent van de thans in particulier gebiuik zijnde gronden worden als bouwland geëx ploiteerd. Op het resteerende gedeelte wordt het weidebedrijf uitgeoefend. De opbrengsten der producten zijn met uitzondering van de wintergerst, waarin door den storm eind Juni veel zaad verloren ging, ook dit jaar zeer bevredigend. De veehouders hebben evenmin te klagen, al heeft het koude voorjaar den grasgroei en daardoor den hooioogst in belangrijke mate belemmerd. De melkproductie uit de Wieringermeer wordt voor het overgroote deel nog aan de zuivelfabrieken in de randgemeenten gele verd, welke er een jaarlijkschen prijs voor betalen. In het komende voorjaar, wanneer de nieuwe pachters zich in den polder hebben gevestigd, zal tot verwezenlijking van deze plannen tot bouw van een eigen zuivelfa briek worden overgegaan. EEN MILITAIR TEHUIS. De voorzitter van de afd. Alkmaar van den Volksbond schrijft ons: Toen ik gisteravond voor een vergade ring in de stad kwam, zag ik vele opge komen militairen in de straat, die de groote belangstelling van de jeugd gaan de maakten en, na afloop van die verga dering weer buiten komend, kon ik vast stellen, dat het straatpubliek reeds bezig was zich met de militairen te verbroede ren. Want bij het gebouw „De Unie" werd ik bijna omvergeloopen door een sliert militairen, ieder met een meisje aan den arm. Dit tafreel riep bij my den mobilisatie tijd in herinnering, toen ook een groot aantal militairen hier was ingekwartierd en er door de bevolking veel gedaan is om die militairen buiten hun dienst gepaste afleiding te bezorgen. De Volksbond tegen drankmisbruik heeft toen met veel succes een ALGEMEEN TEHUIS VOOR MILI TAIREN in de Langestraat ingericht en gedurende den mobilisatietijd geëxploi teerd, waarin onder behoorlijke controle de soldaten bezig werden gehouden en er voor afleiding werd gezorgd. Deze Volksbond heeft nog altijd in Alk maar een afdeeling, die thans nog welis waar sluimerende is omdat voor haar niets te doen was, doch die thans weer nuttig werk kan verrichten, en dan ook bereid is het destijds verrichte werk weer ter hand te nemen, mits zij daarbij van de Burgerij in ruime mate steun ondervindt. In de eerste plaats is geld noodig voor de inrichting en de exploitatie van een daartoe geschikte gelegenheid waarvoor reeds de hulp van de autoriteiten is in geroepen. Is een dergelijke gelegenheid gevonden dan zijn voor de inrichting vervolgens meubilair, gezelschapsspelen en derge lijke meer noodig. Voor de aanschaffing van dit laatste zal nog nader een oproep tot de bevolking worden gericht. Wanneer men met dit plan sympathi seert, wordt men verzocht zijn geldelijke bijdrage te storten of wel als lid van den Volksbond 2.50 contributie te storten onder het motto: „Algemeen Mi litair Tehuis" op de girorekening 99261 van den penningmees te- van de afdeeling den heer A. Winkelman Metiusgracht 11 te Alkmaar, die ook in de mobilisatieja ren zijn beste krachten aan het Militair Tehuis heeft gegeven. AANBESTEDING VLIEGTUIGLOODSEN. Naar wij vernemen zal op Dinsdag 11 October a.s. in de infanterie kazerne aan den Koudenhorn te Haarlem worden aan besteed: het voltooien van 6 vliegtuig- loodsen op het vliegveld te Bergen. De ra ming hiervan bedraagt 316.300. DE BELGISCHE MAATREGEL INZAKE DEN KAASIMPORT. De Nederlandsche Vereeniging van Kaas handelaren, gevestigd te Gouda, heeft in verband met de meer en meer bekend wor dende gevolgen van den Belgischen maat regel betreffende den kaasimport, met name ten aanzien van den veel te groot genomen minimumimport per firma in 'n adres aan den minister van economische zaken onder diens aandacht gebracht het feit, dat hier door de geheele Nederlandschen kaasexport zal worden ontwricht. Zy verzoekt, dat de regeering hiertegen krachtig, beslist en snel stelling zal nemen en wijst er op, dat iedere dag vertraging bij dit optreden funeste ge volgen kan hebben. HET TWINTIGJARIG BESTAAN VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP". Men schrijft ons: Op 9 December 1917 won ter gelegenheid van een Kwartettenwedstrijd op den feest avond van het toentertijd zoo bekende Ge mengde Koor „Nieuw-Leven met Orpheus" een dubbel mannenkwartet, genaamd „Pathé-Kwartet" onder leiding van den heer B. Essen den eersten prijs. Directeur en zangers hadden zich op dien wedstrijd getooid met hoofddeksels, voor stellende Pathéfoons, waarop namen ver meld stonden van beroemde zangers als Orelio, Kubbinga, Isalberti, etc. Eenige maanden later opperden enkele van die kwartetzangers het plan om onder de zelfde leiding een bestaand kwartet op te richten, en zulks geschiedde op den 28sten Mei 1918, waarbij aan dit kwartet den naam werd gegeven van Alkmaarsch Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriendschap". De namen van de zangers waren: G. Keysper, W. Koster, J. J. Haasbroek, A. Boll, A. Haas broek, P. Haasbroek, A. van der Goes en J. Bijl. En thans bestaat dit dubbel mannenkwar tet twintig jaar, voorwaar een ongewoon verschijnsel, en zulks valt nog meer op door het feit, dat er enkele zangers vanaf de oprichting af nog lid zyn. En zoo bestaat het kwartet thans uit de volgende zangers: J. Pijpers, G. Keysper, A Boll, G. Hagenaar, A. Haasbroek, P. Haas broek, A. Schalkwijk Ch P. Dalenberg. Aanvankelijk werd de kwartetzang eenigszins luchtig opgevat, doch na 4 jaar, dus ca. 16 jaar geleden, werd de thans zoo bekende dirigent, de heer Corn. Jonker directeur van dit kwartet en werd er van dien tijd flink aangepakt, zoodat het kwartet langzamerhand groote bekendheid in Alk maar en omgeving verwierf Het kwartet is den heer Corn. Jonker veel dank verschuldigd voor diens grooten ijver en buitengewoon initiatief. Talrijk zyn de concerten en medewer kingen van het kwartet geweest, waarvan het volgende resumé een bewjjs is. 58 eigen concerten en 12 soirée-avonden werden gegeven, 116 malen werd medewer king verleend bij Zang- en Muziekvereeni- gingen, Vereenigingen op Sportgebied, Ge nootschappen, etc., 51 maal werd opge treden bij feest-avonden van intieme ver eenigingen., 10 maal werd deelgenomen aan kwartetten-concoursen, waarvan tweemaal in het buitenland, uit welke wedstrijden het kwartet steeds gelauwerd naar huis keerde. In het ziekenhuis en in de diaconie, en later ook in huize „Westerlicht" en „Prins Hendrik Stichting" werd minstens éénmaal in den winter een concert gegeven. Veel heeft het kwartet ook gedaan voor Liefdadigheid en het mocht met deze con certen gelukken in totaal 2106,39)4 aan noodlijdende instellingen af te dragen. Vanzelfsprekend heeft het kwartet in die 20 jaren ook moeilijkheden gehad, doch steeds heeft men die met vereende krachten en goed overleg het hoofd weten te bieden; al was het wel eens heel moeilijk. Men heeft het verband steeds kunnen behouden. Dat mutatie s, hetzij door verhuizingen van leden naar elders of anderszins, plaats von den in een dergelijk bestaan is ook be grijpelijk. Het kwartet gedenkt met erkentelijkheid de zangers (in 't bijzonder de trouwe oud leden A. v. d. Goes en W. de Vries) en be langstellenden die op eenigerlei wijze het kwartet hebben gediend. Ook die zangers die wegens ziekte of verhindering van een kwartet-lid, hun medewerking bij een con eert of feest-avond gaven. Voorts heeft het kwartet groote waardee ring voor de pers (inzonderheid voor de Alkmaarsche Courant), die in de voorbije twintig jaar zooveel over het kwartet heeft geschreven en in niet geringe mate aan de groote bekendheid van het kwartet heeft medegewerkt. Op de beide Paaschdagen in het jaar 1928 werd toen ter gelegenheid van het tienjarig bestaan, door het kwartet een groot en slaagd zang-concours gehouden in schouwburg „Harmonie". ge- de LUCHTBESCHERMING. De burgemeester van Alkmaar maakt be kend, dat in die gemeente een luchtbed schermingsdefening op Vrijdag 30 Sept 1938, des avonds van 9 tot 10 uur, Wordj gehouden. Een openbare bekendmaking hieromtrent wordt geplaatst in de dagbladen dier ge. meente van Jien dag. De daarvoor vastgestelde voorschriften moeten, op straffe der wet, worden nage leefd. Alkmaar, 29 September 1938. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. TIJDAANWIJZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in den nacht van 1 op j OCTOBER a.s. te 3 uur de stadsklokken één uur zullen worden teruggezet. Alkmaar, 29 September 1938. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeestet, A. KOELMA, Secretaris. By de plannen voor dit concours had het kwartet de eer notaris mr. C. J. de Lange bereid te vinden het beschermheerschap over het kwartet te aanvaarden en sindsdien zijn de zangers notaris de Lange grooten dank verschuldigd voor zyn intense belang, stelling in het kwartetbestaan. Ook voor de steeds wederkeerende be langstelling van de zijde van het publiek is het kwartet hoogst dankbaar. Deze belangstelling heeft het kwartet doen besluiten het twintigjarig bestaan niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Het heeft gemeend dit bestaan zonder groot vertoon of huldigingsgelegenheden te vieren, doch het feit niet waardiger te kunnen herdenken, dan door het geven van een mooi kerk-concert, hetwelk, zooals wy reeds mededeelden, zal plaats vinden op den avond van den 8sten October. Een comité van aanbeveling, waarvan onzen burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot het eere-voorzitterschap heeft aan vaard, is bereids samengesteld. Aan dit concert zal behalve het jubilee- rende kwartet medewerken het beroemde Hofstad's Matrozenkoor (ook wel genoemd „De Hollandsche Sangerknaben") uit Den Haag, alsmede de dames mej. Annie Vee- nenbos (alt) en mej. Nelly Keyser (viool), terwijl de vleugel bespeeld zal worden door den neer Corn. Jonker. Nu reeds is de belangstelling voor dit concert groot en het is dan ook te ver wachten, dat velen zich den avond van den 8sten October zullen opmaken het jubi leum-concert by te wonen, waardoor men het kwartet groote hulde kan bewijzen. DE NIEUWE BUSDIENSTEN VAN ALKMAAR NAAR AMSTERDAM. In ons nummer van gister deelden wij mede, dat de „Combinatie Stormvogels— Naco" de eerste was, die een busdienst van Alkmaar op Amsterdam, tegen een retour- prens van 0.80 organiseerde. Dit is niet juist. Wel exploiteert de „Naco" geruimen tijd een autobusdienst van Alkmaar op Amster dam, doch deze loopt over Purmerend en de retourprijs is hooger. De combinatie StormvogelsNaco heeft pas Dinsdag een dienst van Alkmaar op Amsterdam via Wormerveer, ingesteld voor een retourprijs van 1 0.60, toen de vo rige week bekend werd, dat de N.V. met de groene bussen, met ingang van 27 Sept., een busdienst op Amsterdam via Wormer veer zou instellen, waarvoor een enkele reis slechts 0.40 zou kosten. De Naco zag zich hierdoor bedreigd en stelde denzelfden dag eveneens een wüden busdienst in, waarvoor de prijzen niet aan concessievoorwaarden zijn gebonden en stel de den prijs voor een enkele reis op 0.35 en voor een retour op 0.60. De eerste onderneming, die de buskaartjes verkrijgbaar stelde bij het reisbureau van den heer S. Oorbeek, Laat 36, vanwaar deze bussen vertrekken, bleef hierop het ant woord niet schuldig en het gevolg is, dat beide diensten thans voor de passagiers en kele reizen voor 0.30 en retourkaarten voor 0.50 beschikbaar stellen, prijzen die ten eenenmale een loonend bedrijf niet mo gelijk zullen maken en slechts zoo laag zul len gelden tot een van beiden den dienst opheft oftot het thans door minister v. Buuren ingediende wetsontwerp, ter ver vanging van „Het Reglement Autovervoer Personen", dat 15 Febr. a.s. afloopt, wet zal zyn geworden, waardoor ook de door N.V.'s geëxploiteerde wilde autobusdiensten aan bepaalde regelen zullen zijn onderworpen. Intusschen blijkt reeds, dat de goedkoope vérvoergelegenheid tal van menschen naar Amsterdam brengt, voor wien tot nog toe de hooge vervoer prijzen een beletsel waren. Alléén 2de handsch goederen. 33 ct. p, 5 regels, uitsluitend contant- der begon de geschiedenis 139 jaar lang kon de middenstand in do ALKMAARSCHE COURANT zyn reclame plaatsen. Uw advertenties m dit eenige FAMILIEBLAD hebben de grootste wa»rde!

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2