Aspirin S AMBO DE OLIFANT 7fc zeg ^Binnenland DE BAAS. Jiidschciften £ands en Jain&outu JCetk S. School fucfituaart Herhalingsoefeningen uitgesteld. Echtelijk drama. OM IN DROOMSFEER TE KOMEN. Moordaanslag te Utrecht. GEMENGD NIEUWS. Glimlachje TWEEDE BLAD. Liever dadelijk een paar Aspirintjes dan een paar dagen onder de wol. Geen beter middel tegen verkoud heid dan HET PRODUCT VAN VtRTROUWENI De regeeringspersdienst meldt: De opkomst van de dienstplichtigen, behoorende tot de koninklijke land macht, die in 1938 op of na 29 Septem ber in werkelijken dienst moeten ko men voor herhalingsoefening, is tot na der order uitgesteld. 25-jarige vrouw dood op bed aan getroffen. Gisternacht heeft zich te Kerkraae een drama afgespeeld, waarbij een jonge vrouw om het leven gekomen is. Het slachtoffer is de 25-jarige echtgenoote van den 26-jari gen mijnwerker W. J. Geilenkirchen, wo nende aan het Oud-Ehrenstein. Het echt paar woont in bij de ouders van de vrouw. Deze werden vanochtend om vijf uur door G. gewekt met de mededeeling, dat er in zijn slaapkamer brand was uitgebroken en dat zijn vrouw in de vlammen was omgeko men. Hij had haar uit het brandende bed ge sleept. Zij snelden onmiddellijk toe en von den de vrouw inderdaad met verschillende brandwonden overdekt, voornamelijk aan gelaat, hals en een der armen. Het bed smeulde hier en daar en de vlammen kon den gemakkelijk gedoofd worden. Volgens den man zou de brand veroorzaakt zijn door een petroleumlamp, die in de kamer stond. De vader van de vrouw heeft dadelijk de politie gewaarschuwd, die een onderzoek in stelde. Volgens haar staat het vast, dat de vrouw niet tengevolge van de brandwonden overleden kan zijn. In het gebeurde vond de politie aanleiding den man, die bij haar in verband met vroegere misdrijven bekend was, in arrest te stellen. Door sectie op het lijk zal de doodsoorzaak moeten worden vastgesteld. De vrouw was moeder van twee kinderen. Daderes gearresteerd. In het park „Oog en Al" heeft zich gister avond een liefdesdrama afgespeeld. Een 19- jarigen jongeman werd hierbij door zijn vroegere verloofde een diepe steek in den buik toegebracht, waardoor hij zoo ernstig werd gewond, dat men voor zijn leven vreest. De daderes, een negentienjarige jongeda me uit de Jan Pieterszoon Coenstraat te Utrecht had eenigen tijd verkeering gehad met een eveneens negentien jarigen jonge man, wonende in dezelfde straat. Met deze verkeering boterde het niet erg, zoodat het al spoedig tot een breuk kwam. Toch had tusschen de vroegere gelieven gisteravond om een of andere reden nog een ontmoeting plaats in het park „Oog en Al" aldaar. Het kwam hierbij tusschen hen tot een hoogloo- pende ruzie, waarbij de jongedame don jon geman Biet een scherp voorwerp, een mes of een schaar, een diepen steek in den buik toebracht. De jongeman zag nog kans de politiepost in de Jan Pieterszoon Coenstraat te bereiken, waar hem de eerste geneeskun dige hulp werd verleend. Later werd hij overgebracht naar het stads- en academisch ziekenhuis, waar terstond operatief werd in gegrepen. Voor zijn leven wordt gevreesd. De daderes werd in den loop van den avond in de nabijheid van haar ouderlijke woning gearresteerd en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. BEPERKING VAN DUUR VAN TELEFOONGESPREKKEN. In verband met den gespannen inter nationalen toestand en waarschijnlijk ook met de uitvoering van tal van overheids maatregelen als gevolg daarvan, is op sommige tijdstippen het interlocale en in ternationale telefoonverkeer dermate over belast, dat de rijkstelefoon tot beperking van den duur der gesprekken moest over gaan. Gesprekken, welke gister te Amsterdam werden aangevraagd met Londen, Stock holm, Brussel c Weenen, mochten maxi maal slechts zes minuten duren of werden na zes minuten verbroken. Met Praag wa ren geen particuliere gesprekken meer mo- gelijk, maar dat de verbinding niet is ver broken blijkt uit het feit, dat slechts regee- rings- en diplomatieke gesprekken werden doorgegeven. Gistermorgen tusschen 11.15 uur en 12.30 uur was het telefoonverkeer tusschen Am sterdam, den Haag en Rotterdam zoo inten sief, dat slechts gesprekken van drie minu ten werden toegestaan. Voor Arnhem gold dat vrijwel den geheelen dag en ook het telefoonverkeer met andere plaatsen moest op sommige tijdstippen, als het aantal aan vragen zeer hoog was, worden onderwor pen aan deze beperking van den gesprek- duur. DE N.V.C. EN DE VARKENSHANDEL. De Nederlandsche Bond van Varkens handelaren heeft het volgende tele gram aan den minister van economische zaken gezonden: „De Nederlandsche Bond van Varkens handelaren, kennis genomen hebbende van de plaatshebbende overname van zware varkens door de N.V.C. en verzending daarvan buiten den varkenshandel om, protesteert met alle kracht tegen dit sy steem van uitschakeling. Hij protesteert ten zeerste tegen het feit, dat naast de ontnomen werkzaamheden en verdienstmogelijkheden t.a.v. de bacon varkens voor Engeland Uwe Excellentie den varkenshandelaar ook nu nog verder gaat uitsluiten van de transacties mét de andere soorten en dientengevolge hem ge heel en al zijn kostwinning ontneemt. De aankoop der thans geannonceerde zware varkens kan zonder eenig onoverko melijk bezwaar economisch en met toepas sing van gelyke rechten voor alle aanvoer ders gemakkelijk via de varkensmarkten geschieden De nu gevolgde methode vernielt het be drijf en het bestaan van exporteur en han delaar en houdt tevens in een voortschrij dende vernietiging van de bestaande var kensmarkten ii t de velerlei belangen daar aan verbonden. De bond verzoekt Uwe Excellentie mits dien zeer dringend aan bovenstaande ver- la'" -ens wel tegemoet te willen komen". DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Op slag gedood. Vannacht is de 29-jarige M. Boutkam, wo nende te Rijswijk (Z.H.), toen hij op den nieuwen rijksweg onder Ridderkerk liep, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. DE HEELE ETALAGE WERD LEEG GEHAALD. Vannacht is te Ridderkerk aan den La gendijk in de rijwielbergplaats annex win kel van E. J. Verschoor, die gister onder de wapenen is geroepen, ingebroken. De geheele inventaris der etalage werd leeggehaald. Door de afwezigheid van den heer Verschoor heeft men nog niet precies kunnen vaststellen, wat vermist wordt. De politie stelt naar den tot nu toe onbe kenden dader een onderzoek in. HET ECHTELIJK DRAMA TE ROTTERDAM. Het slachtoffer van de poging tot moord in de Rodenryschestraat te Rotterdam is Dinsdagavond geopereerd en haar toestand was gistermorgen zóó, dat zij kon worden gehoord. Uit haar verklaringen en wat de kostgangers hebben meegedeeld, is komen vast te staan, dat de dader reeds sedert een paar weken niet meer in de echtelijke wo ning verblijf hield. Dinsdagmiddag is hij daar echter onder valsche voorwendsels binnen gekomen, waarna tusschen het echt paar dadelijk ruzie is ontstaan. De twist liep over het wangedrag van den man. Er blijkt geen sprake te zijn geweest van eenig wan gedrag van de vrouw, al werd in de eerste berichten over de mogelijkheid daarvan wel gerept. Vrij kort nadat de woordenwisseling was ontstaan, heeft de man zijn dolkmes gegrepen en zijn vrouw gestoken. BINNENLANDSCHE K.L.M.-LIJNEN WORDEN GESTAAKT. „Bizondere omstandigheden". De K.L.M. verzoekt bekend te willen ma ken, dat in verband met bijzondere omstan digheden vanaf heden tot en met 1 October het verkeer op de binnenlandsche lucht lijnen zal zijn stilgelegd, met uitzondering van den avonddienst naar Groningen en Leeuwarden, welke van Schiphol te 1"6.50 uur vertrekt en van Groningen te 17.35 uur via Leeuwarden terugvliegt. De dienst op de Indische route en het Europeesche verkeer wordt Donderdag nor maal uitgevoerd. WINKEL UITGEBRAND. Gister heeft te Rotterdam een uitslaande brand gewoed in den boekwinkel van de firma J. Westerling aan de Pretorialaan 18 b. Met twee stralen op de waterleiding heeft de brandweer het vuur gebluscht, de winkel is grootendeels uitgebrand. Vredesoproep tot Hitier en Benesj. - De groep Rotterdam van de Nederlandsche Vredesbeweging heeft telegrammen gezon den ten eerste aan rijkskanselier Hitier, waarin het volgende wordt gezegd: „Als oud-front-soldaat weet u, hoe on noemlijk veel en onherstelbaar leed en el lende bij het gebruik van oorlogsgeweld zal worden toegebracht, juist aan deze men- schen en aan millioenen met hen. Op dit ernstig moment vragen wij. u, het welzijn van de Sudeten-Duitschers werkelijk te dienen, door hun leven te eerbiedigen en een geweldlooze oplossing te brengen". Ten tweede aan het Fransche en aan het Engelsche parlement: „De achting van heel de wereld zal blij vend zijn voor die natie, die, zij het mis schien ten koste van eigen nationale eer, er in slaagt, een oorlog tegen te houden". En tenslotte aan president Benesj een brief van den volgenden inhoud: „In deze ernstige dagen vragen wij u, uw volk en de menschheid werkelijk te dienen, zooals uw groote voorganger Masaryk en zoovele groote Tsjechen, o.a. Comenius, dat vóór u hebben gedaan, door met geheel uw hart en geheel uw verstand te zoeken naai en mede te werken tot een oplossing zonder geweld". De Luthersche kerken en de vrede. - De kerkeraden der beide Luthersche kerken te Amsterdam hebben zich gezamenlijk tele grafisch tot de staatslieden Hitier, Cham- berlain en Daladier gewend (met Praag was geen telegrafisch verkeer mogelijk), om hen te bezweren geen middel onbeproefd te laten tot behoud van den vrede, hun toe- biddende wijsheid bij al wat zij ondernemen. De Hersteld Evangelisch Luthersche ker- keraad richtte zich buitendien tot de leden zijner gemeente met een oproep tot gebed voor den vrede. Eerste Kamer. - De Eerste Kamer van de Staten-Generaal is bijeengeroepen ter openbare vergadering op hedenavond half negen. De „Gelderland" 40 jaar. - Ondanks de spanning in den internationalen toestand is de feestelijke herdenking te Den Helder van het feit, dat H. Ms. „Gelderland" veertig jaar geleden van stapel liep zij in het in beperkten omvang toch doorgegaan. Geval van kinderverlamming te Zijder- veld. - Te Zijderveld (gemeente Assen) is een geval van kinderverlamming geconsta teerd bij een meisje van vier jaar. Het kind is in het r.k. ziekenhuis te Assen opge nomen. Alg. Ned. Vrouwen Vrede-Bond tele grafeert aan Hitier. - Onderstaand telegram werd gistermorgen verzonden door het hoofdbestuur van den Algemeenen Neder- landschen Vrouwen Vrede-Bond: „Rijkskanselier Hitier Berlijn. Tienduizend Nederlandsche vrouwen en moeders vragen Uwe Excellentie u te bezin nen op het leed, dat een oorlog over Duit- sche en andere moeders zal brengen". Bidstond gereformeerde kerken. - De classis 's-Gravenhage van de gereformeerde kerken in Nederland heeft de kerken opge roepen tot een bidstond in verband met den gespannen internationalen toestand tegen hedenavond, of waar zulks niet meer moge lijk is, tegen morgen. Belgische woningbouwkundigen bezoe ken Nederland. - Een groot aantal Belgische deskundigen op het gebied van stedebouw en volkshuisvesting brengt onder leiding van den senator E. Vinck een bezoek aan ons land ten einde een studie te maken van het geen in Nederland in dit opzicht wordt en is verricht. Zij werden gistermiddag door het gemeen tebestuur 's-Gravenhage ontvangen. Prov. Staten. - Het centraal stembureau heeft tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland benoemd verklaard den heer L. Harms te Zaandam, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. Gravestein (a.r.) Oud-burgemeester Oostveen. - Naar O. Crt. verneemt, is de oud-burgemeester van Blokker, de heer H. Oostveen, ten bu- reele van het departement van binnenland sche zaken aangesteld. Personenvervoer met motorrijtuigen. - Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van het vervoer van personen met motórrijtuigen. Hierin worden achtereen volgens behandeld: a. het stelsel van het ontwerp; b. de soorten van het personen vervoer; c. het karakter der vergunningen en de daaraan te verbinden voorwaarden; d. de organen met de verleening van ver gunningen belast; e. duur, verlenging, overdracht, wijziging en intrekking der vei gunningen; f. beginselen voor het al dan niet verleenen van vergunningen. KENNEMERLAND. De markt stond in het teeken van een grooten aanvoer en vpor het grootste deel van den aanvoer lage prijzen. En bij den lagen prijs komt dan als regel een luie handel en „doordraai-prijzen". Op eiken regel is een uitzondering en dat is voor den aanvoer op de markten (want het is over al gelijk) van boonen en vruchten. Moge lijk is dat er opleving komt, want Amster dam gaf een vluggeren handel te zien en hoewel geen verhooging van prijzen, zal dat wel volgen. Bloemkool maakte een slechte week door, doch nu is er een ietsje opleving. De prijzen van le soort waren 7.50 a 11 en voor 2e soort 4.50 k f 6. Andijvie gaf een varieerenden handel te zien met prijzen van 0.75 tot 2.15. Sla was best te verkoopen, doch voor geen hoogeren prijs dan 0.65 tot 2.20, alles per 100 stuks. Spinazie en postelein, waar van een beduidende aanvoer, golden resp. 0.10 a 0.25 en 0.15 a 0.28 per kist. Bosgroente zit in den put, doch na een matigen handel kwam er een kleine ople ving. We noteerden voor bospeen 4 a 6.50, rabarber 3 a 5, selderie en peterselie 0.80 a 1.50, per 100 bos. In kool was nog al handel en de prijzen vielen niet tegen. We noteerden voor roode kool f 2 k f 4.20 en gele kool 2 k 3 per 100 kg. Komkommers waren duurder voor zoover le soort. De noteering was 2.50 a 6.50 per 100 stuks. Met uitzondering van pronkboonen waren de boonen duur. Snij- boonen maakten een prijs van 13 a 24, pronkboonen 4.50 5.50, dubb. boonen 12 k f 19, enkele id. 14 a 20, rente gevers 11 a 14 en trosboonen 16 a 21, per 100 kg. Tomaten golden een prijsje van 4.50 a 6.50 per 100 kg. Druiven moest noodig zoo wezen, een prijs van 20 a 27 per 100 kg., is niet hoog. Me loenen waren goed te plaatsen tegen prij zen van 10 a 20 per 100 stuks. Appelen en peren, in hoofdzaak middelmatige kwa liteit, waren duur. Appelen maakten een prijs van 11 a 19 en peren 13 a 24 per 100 kg. De overige aanvoer had niet veel te beteekenen, zoodat we ons van be spreking ontslagen achten. BEROEP AANGENOMEN. Ds. L. J. van der Kam, hervormd predi kant te Heerhugowaard, heeft het beroep naar Beetgum aangenomen en voor dat naar Blankenham bedankt. „Astra", geill. maandschrift. In het October-nummer van Astra ko men wij, naast vele bekende, ook eenige nieuwe medewerkers tegen. G. K. H. de Bont is er een van. Hij schreef een vlot reisverhaal: „Zijn avontuur". Van Hans van Haefte is er een humoristisch en fijngevoe lig schetsje over een conflict tusschen twee jonggehuwden. Margery Allingham schrijft een detective-verhaal. Amy Groskamp ten Have geeft een huiselijk tafreeltje in „Een kunstenares getrouwd". „Het raadsel van het spookraam", dat door een astroloog wordt opgelost, houdt den lezer van begin tot eind in spanning. Verder een goede Indische schets en een verhaal over de toe standen in Sowjet Rusland, alsmede een serie belangrijke artikelen. Tot slot een puzzle. De zoon van den schaakmeester! 167. Tenslotte waren alle dikke boeken doorgelezen, heele rollen papier hadden ze beschreven en moedeloos hadden de wijzen hun boeken opzij gelegd. Al gauw weefden de spinnen hun web over de boeken, kleine torretjes kropen tussen de bladen en vernielden het pa- pitr. En de sultan bleef boos, want al die geleerdheid kon hem niet helpen. 168. Ook de straten in de stad van den sultan zagen er treurig uit. De hele bevolking leefde met den armen sul tan mee en als teken van hun droefheid hadden ze grote zware lappen boven hun deuren gehangen. En Sambo? Die dacht niet meer aan de narigheid, die hij eerst de jongens en daarna den sultan bezorgd had. Die leefde vrij en blij in de grote bossen. Ds. VAN DUYLL WEER HERVORMD PREDIKANT. De kerkelijke gemeenten Ooster- en Wester-Blokker hebben zich met Schel linkhout gecombineerd en hebben als pre dikant toezegging van beroep gedaan aan ds. r. van Duyl te Hilversum, die dit be roep reeds aangenomen heeft. Ds. van Duyl heef£ reeds eerder als predikant gesproken in Blokker, terwijl ds. Diephuis van Oostwoud hem enkele malen heeft laten preeken in de kerk aldaar. Ds. van Duyl is vijftig jaar oud, aanvaardde het predikambt in zijn eerste gemeente Hee renveen in 1917, vertrok in 1921 naar Assen, verwisselde deze plaats in 1925 met Hilversum, waar hij voorganger werd van den Ned. Protestantenbond. In 1929 ver bond hij zich aan de Vrijz. Religieuze Ge meenschap te Hilversum, tevens voorgan ger van de afdeeling Vrijzinnig Hervorm den aldaar. Ds. van Duyl is thans nergens meer in functie en woont te Amsterdam. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de Gier Ban- doeng en de Ibis Basra. Van de Buizerd kwam geen bericht binnen. Op de thuisreis bereikten de Valk Athene en de Oehoe Rangoon. Hedenmorgen om 6 uur vertrok van Schiphol de Pelikaan met als gezagvoerder te Roller. Aan boord bevond zich 197 K.g. vracht, 373 K.g. briefpost en 5 K.g. pakket- post. Tien passagiers zijn vanuit Amster dam vertrokken resp. 2 voor Athene, 5 voor Karachi, 1 voor Allahabad, 1 voor Bang kok en 1 voor Palembang. Verder hebben gebokt: 1 passager voor de reis Athene Bagdad, 1 voor AlexandriëKarachi en 1 voor BangkokSingapore. IR. DE KOK OP YPENBURG AANGEKOMEN. Om vier uur gistermiddag is ir. J. E. F. de Kok, die met den heer Schmidt Crans een vliegtocht naar Indië zou maken en in verband met den internationalen toestand zou terugkeeren, op het vliegveld Ypen- burg geland. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! BIJ COSTER.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7