NEDERLAND ZAL ALTIJD ONZIJDIG BLIJVEN- RADIO-REDE VAN Dr. COLIJN. Maatregelen in verband met den politieken toestand. Toestand van oorloQSQevaar geproclameerd. VOOR-MOBILISATIE NOODIG. In zijn gisteravond gehouden radio-rede heeft dr. Coiijn onze minister-president, medegedeeld, dat met het oog op' deni huidigen toestand vandaag waarschijnlijk de voor mobilisatie in ons land zal worden afgekondigd, tenzij er een ontspanning in den internationalen toestand zou in- trodan. Dr. Coiijn deelde verder mede, dat wettelijke maatregelen zullen worden genomen tegen prijsopdrijving en voor de distributie van levensmiddelen. P» algemeene toestand. Instelling Economischen Defensieraad. Wetsontwerpen ingediend. Uitvoerverboden afgekondigd. De minister var. Algemeene Zaken, voorzitter van den ministerraad, dr. H. Coiijn, heeft gisteravoLd voor de Nederlandsche zenders, de volgende rede uitgesproken: Wat tot voor kort door zeer velen in den lande en daarbuiten in de wereld niet meer denkbaar werd geacht, hangt ons thans dreigend boven het hoofd. Weer pakken de oorlogswolken in Europa zich saam; weer moet de vrees worden gekoesterd, dat de bloem van Europa's jeugd en van mannen van middelbaren leeftijd op groote schaal aan vernietiging zal worden prijs ge geven, om maar niet te gewagen van het gevaar, dat ook vrouwen en kinderen uit de lucht bedreigen kan. Aangezien wij buiten het geschil staan, dat tot dezen toestand aanleiding heeft gegeven en wy er ook buiten willen blijven, ligt het niet op mijn weg u bezig te houden met beschouwingen over de vraag op wien de verantwoordelijkheid rust voor het ontstaan van den gespan nen toestand, waarin wij thans ver- keeren. Dit standpunt sluit tevens in, dat wy onzerzijds zoo bitter weinig kunnen doen om invloed ten goede uit te oefenen. Wel mag ook onzerzijds dit worden gezegd, dat het haast ongeloofelijk moet worden geacht, dat de nog bestaande verschillen gedurende de dagen, die ons nog van den fatalen dag van 1 October scheiden, niet te overbruggen zouden zijn. Aan die hoop houd ik dan ook nog vast, tegen allen schijn van het tegendeel in. Immers, de volken begeeren den oorlog niet, zij willen vrede. Dan kan het niet volstrekt onmogelijk zijn, dat de leiders der volken, zij het te elfder ure, den uitweg vinden die ons den vrede bewaart. Intusschen eischt het verstand van het Nederlandsche volk en de Neder landsche regeering beide, dat er reke ning worde gehouden met het tegen deel, dat we ons dus indenken in den toestand, dat er in Centraal Europa tot wapengeweld zal worden overgegaan en Alkmaar, 29 September. Wat er in enkele uren tijds al niet ge beuren kan! Nog gistermiddag moest men zich neerleggen bij de vreeselijke gedachte, dat een nieuwe Europeesche oorlog onver mijdelijk geworden was en dat het uitbreken van dezen wereldbrand nog slechts een kwestie van enkele uren was. En nog voor dat de duisternis gevallen was, nog voor het avondeten op tafel stond, was eensklaps alles veranderd: de vrede was gered! Misschien is dat laatste iets te positief uit gedrukt, maar zeker is, dat er kostbare tijd gewonnen is en dat die tijd benut zal wor den met beraadslagingen door de eerste mannen van de vier groote mogendheden van Europa. En zoolang er tijd en gelegen heid tot onderhandelen is, zoolang is er nog steeds een groote kans op het behoud van den vrede. Men weet, dat Mussolini met Hitier heeft gesproken, zulks op verzoek van Chamber- lain, die in werkelijkheid de man is geweest, die voorloopig den vrede heeft gered. Cham- berlain heeft gistermiddag in het Engelsche Lagerhuis een lange rede gehouden, waarin hij als 't ware een uitvoerig verslag gaf van zijn beide besprekingen met Hitier en van de ontwikkeling van den internationalen toestand en welke rede hij eindigde met de sensationeele mededeeling, dat er een nieu we conferentie gehouden zou worden te München. H Gaan wij thans even in *t kort na, wat er allemaal gebeurd is, dan moeten wij begin nen met Berchtesgaden en Godesberg. Toen het Sudeten-Duitsche vraagstuk langs diplo- matieken weg niet oplosbaar bleek en een gewapend conflict dreigde, vloog Chamber- lain naar Berchtesgaden, waar hij 'n onder dat de groote mogendheden in Het westen bij het conflict betrokken kunnen wor den. De toestand is dan niet dezelfde als in 1914. Toen richtte het aanvallende leger zich naar het westen en ontstond er dus voor Nederland een direct ge vaar in den oorlog betrokken te worden en wel reeds in het begin er van. Thans is dat gevaar naar mijne mee ning niet aanwezig. De gewapende actie, als men er toe overgaat, richt zich thans in oostelijke richting en dit ver mindert voor ons althans het onmid dellijke gevaar. Dit verschil neemt echter de nood zaak van voorzorgsmaatregelen niet weg, al dragen ze een ietwat ander karakter dan in 1914. We behoeven, naar mijne vaste overtuiging, thans in eerste instantie geen schending van ons grondgebied te duchten, maar wat wy wel hebben te doen is een practische onderstreeping te geven van het stand punt der Nederlandsche regeering, zoo als dit o.a. laatstelijk te Geneve door minister Patijn is uiteengezet. Dit komt in het kort hierop neer, dat we het voornemen hebben onder alle omstan digheden onze onzijdigheid te hand haven en dus ook aan geen enkel leger doortocht door ons land zullen verlee- nen, terwijl, gelijk vanzelf spreekt, elke aanval op ons grordgebied zal worden geweerd. Vanuit dit gezichtspunt moeten de maatregelen door de Nederlandsche regeering reeds genomen of nog te nemen, worden beoordeeld. Reeds een paar weken geleden werden de eerste maatregelen tot verhoogde waakzaamheid aan de landgrenzen, zoowel oost- als zuidwaarts, getroffen. De. verscherping van de politieke ver houdingen heeft er vervolgens toe ge leid, de grensbeveiliging te versterken, door in den afgeloopen nacht de dienst plichtigen op te roepen, die ingedeeld zijn bij de 16 afzonderlijke grensbatal- jons, die een paar jaar geleden in het leven werden geroepen. Verder is hedenmorgen aan de burgemeesters toegezonden het tele gram, dat de waarschuwing tot de oproeping van die dienstplichtigen bevat, die by voormobilisatie in wer- houd met Hitier had. Helaas, dit onderhoud duurde kort en de beide staatslieden kwa men niet tot overeenstemming. Toen de Brit- sche eerste minister te Londen terugkwam, moest hij mededeelen, dat zyn poging mis lukt was. Er is daarna eenige dagen druk geconfe reerd tusschen Londen, Parijs en Praag en een tweede bijeenkomst volgde te Godes berg. Op dat oogenbilk had Hitier zyn zin gekregen en waren de Duitsche eischen van Berchtesgaden ingewilligd. Helaas, Godesberg werd een nog grootere teleurstelling dan Berchtesgaden, want plot seling eischte Hitier méér dan hij gevraagd had. Hy overhandigde toen aan Chamber- lain het bekende memorandum aan Praag, dat deze aan Benesj zou overhandigen zon der drang op de Praagsche regeering uit te oefenen. En Praag accepteerde het memorandum niet. Toen volgden de spannende dagen! Gene rale staven beraadslaagden, regeeringen confereerden, draad-gesprekken tusschen de hoofdsteden volgden elkaar op en plotse ling stelde Hitier het reeds dreigende ulti matum aan Praag: de Tsjechische regeering moest vóór Woensdagmiddag 2 uur capitu- leeren, anders zou Duitschland mobilisee- ren! Toen was het meest kritieke uur aange broken, het meest kritieke uur na den groo- ten wereldoorlog van 19141918. En al weer trachtte Chamberlain de vrede te red den. Twee keer was zyn vredesboodschap mislukt, de derde maal.... Horace Wilson werd naar Berlijn gezon den met een boodschap van Chamberlain. Geen resultaat. En Chamberlain zag geen uitweg meer. Ja toch! Er was misschien één persoon in Europa, die de vrede zou kunnen redden: kelyken dienst moeten komen. Tenzij tusschen nu en morgen een ontspan ning in den politieken toestand zou intreden, ligt het in het voornemen, morgen het telegram voor de eigen lijke z.g. voormobilisatie te doen uit gaan. Die voormobilisatie heeft be trekking op enkele tienduizenden dienstplichtigen, die dan onder de wapens komen om in de mobilisatie centra de overige dienstplichtigen wanneer die opgeroepen zouden moe ten worden te ontvangen, ter uit reiking van de wapens en verdere uitrusting. Of en wanneer die laatste oproeping, d.w.z. de volledige mobi lisatie, zal plaats vinden, hangt geheel af van de verdere ontwikkeling van den politieken toestand. De voormo bilisatie is evenwel noodig om de volledige mobilisatie, indien zy noo dig wordt, ongeveer even snel te kun nen doen verloopen als in 1914 het geval is geweest In verband met al deze maatregelen is ook een andere voorziening noodig gebleken. Om n.1. in den byzonderen toestand, waarin wy verkeeren, de noodige wettelijke maatregelen te kun nen toepassen, is bij K.B. „de toestand van oorlogsgevaar" geproclameerd. Dit beteekent dus niet dat een werke lijk gevaar voor oorlog reeds aan wezig is, maar bewerkt slechts, dat byv. mogelijk wordt gemaakt de in- kwartieringswet toe te passen, zekere vorderingen mogelijk te maken en soortgelijke andere handelingen te verrichten. Dit voor zoover betreft de maatre gelen van militairen aard door de re geering genomen. Echter zijn ook op ander terrein voor zieningen noodig gebleken. Sommige in 1914 voorgekomen verschijnselen bij de bevolking, doen zich ook nu weer voor. Met name heb ik het oog op het z.g. „hamsteren" van levensmiddelen en het opvragen van gelden bij spaarbanken. Ik laat nu rusten de bezwaren van zede lijken aard tegen deze handelingen, want ik heb een argument dat wel is waar van zuiver practischen aard is, maar tevens veel sterker uitwerking kan hebben. Deze handelingen, waarop ik het oog heb, zijn volstrekt onnoodig en boven dien helpen ze niet. Naast eenige andere Mussolini! En Chamberlain richtte via zijn ambassadeur te Rome een verzoek tot den Duce, om een laatste poging te doen, om den vrede te redden. Men weet uit wat er gisteren gebeurd is, dat deze laatste poging gelukte: Hitier bleek genegen, het mobilisatie-bevel voor 24 uur in te trekken en noodigde Chamberlain, Da- ladier en Mussolini uit voor een conferentie te Münchên. Deze conferentie wordt vandaag gehou den. En nu wacht de heele wereld op het resul taat van deze conferentie. Algemeen meent men, dat het oorlogsgevaar voorbij is en dat vandaag een oplossing gevonden zal wor den voor het Tsjechische nationaliteiten- vraagstuk. En Chamberlain zal dan de vrede gered hebben. Het oorlogsgevaar is afgewend en overal, in alle landen, heerscht ontspanning. Al blijft men overal ook nog gereserveerd. Want men kan maar niet vergeten, dat tot nog toe de eene partij steeds maar weer concessies gedaan heeft en van de andere partij steeds weer provocaties en afpersin gen zijn gekomen. Hoe zal het thans gaan in München? Zal Hitier eindelijk ook eens bereid zyn tot het doen van concessies? In Engeland meent men, dat Chamberlain zich, te München moet hoeden voor het gevaar, datgene los te laten, wat hij stevig moet vast houden, indien hy althans wil, dat het Tsjecho-Slo- wakije van morgen levensvatbaarheid be zit en de moeilijkheden van heden over eenige maanden niet terugkeeren. Maar daarnaast meent men ook, dat de conferentie van München groote kans tot slagen heeft. Laat ons dat hopen! ontwerpen zal de regeering morgen by de Tweede Kamer twee wetsontwerpen indienen, die betrekking hebben op de distributie van levensmiddelen en de prijsregeling ervan. De voorraad levensmiddelen in het land is ruim voldoende en dus is „ham steren" onnoodig. Maar het helpt ook niet, want de regeering z»l niet aarzelen de gehamsterde voorraden weer in be slag te nemen. Bovendien zal de regee ring aan de Staten-Generaal bevoegd heden vragen om prijsopdrijving tegen te gaan. Laten nu allen, die neiging tot deze afkeurenswaardige, onnoodige en nutte- looze maatregelen mochten hebben, van my eens een goeden raad aannemen. Maak u aan dit volstrekt onnoodige hamsteren niet schuldig. Het zal u aan het noodige in niets ontbreken en ge spaart u zelf en de regeering vele moei lijkheden, terwijl gij uw geld ook rustig op de spaarbank kunt laten. De tucht in een volk is van even groote waarde als de voorzorgen die de regee ring neemt. Herinnert u zoo vraag ik u het koninklijke woord, dat ook een klein volk groot kan zyn, door zijn houding in moeilijke tijden en toont die grootheid door met de regeering mee te werken in stede van haar een stok tusschen de beenen te steken. Andere mededeelingen heb ik u thans In verband met de buitengewone gebeurtenissen heeft de minister van economische zaken besloten een economische defensieraad in te stel len. De taak van dezen raad zal zijn de economische maatregelen voor te bereiden, die in verband met den nieuwen toestand noodzakelijk zyn. Minister van economische zaken voorzitter. De minister zal zelf als voorzitter van dezen raad optreden. Voorts zullen daarin zitting hebben: als onder-voorzitter mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van economische zaken, dr. H. M. Hirsch- feld, directeur-generaal van handel en nijverheid, ir. A. L. H. Roebroek, direc teur-generaal van den landbouw, ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, F. V. Valstar, regeeringscommissaris voor de groenten-, fruit- en sierteelt, dr. W. L. Groene veld Meijer, chef van de afdeeling middenstand en G. J. Teppema, chef van de afdeeling nijverheid van het departe ment van economische zaken. Ten einde het noodige contact met an dere departementen te bevorderen, zullen voorts in dezen raad zitting hebben: als vertegenwoordiger van het departement van defensie kapitein K. van Rijn, als ver tegenwoordiger van het departement van financiën, dr. C. C. Hulst en als vertegen woordiger van het departement van bin- nenlandsche zaken mr. D. G. W. Spitzen. Voorts vernemen wij, dat op het depar tement van economische zaken een aantal wetsontwerpen is gereed gemaakt, welke ontwerpen morgen bij de Staten-Generaal zullen worden ingediend. Deze ontwerpen betreffen: wet, houdende regelen met betrekking tot het vorderen van goederen ten behoeve van volkshuishouding en landsverdediging in tijden van oor log, oorlogsgevaar en andere buiten gewone omstandigheden (vorderings- wet); wet, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving (prijsopdrijvingswet) wet, houdende maatregelen, die waarbor gen, dat Nederland in voldoende mate de beschikking blijft behouden over schepen (schepenuitvoerwet); wet, tot vorderen van zeeschepen (sche- penvorderingwet) wet, houdende machtiging tot het aangaan van verzekeringsovereenkomsten op het terrein van de scheepvaart en de luchtvaart ingeval van oorlog, oor logsgevaar dan wel in tyden van buitengewone spanning ir het bui tenland (oorlogszee- en luchtverze- keringswet) wet, ter verleening van bevoegdheden met betrekking tot de bodemproductie in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en soortgelijke omstandigheden (bodem- productiewet); wet, houdende regelen met betrekking tot de medewerking aan de voorberei ding van de voorziening in tyden van oorlog, oorlogsgevaar en andere bui tengewone omstandigheden in de be hoeften van de volkshuishouding en de landsverdediging, zoomede aan de voorbereiding van de financiering dier voorziening; wet, houdende tijdelijke voorziening in een doelmatige distributie van le vensmiddelen, grondstoffen van levensmiddelen, brandstoffen, huis houdelijke artikelen en andere goe- niet te doen. Ik zou u nog hebben kun nen aanraden vooral de noodige kalmte niet te verliezen, die juist in spannende dagen zoo noodig is. Maar ik laat dit n® uit vrees, uw goeden naam te na te komen. De toestand in de wereld is on getwijfeld niet zonder ernstige gevaren, maar de pogingen om tot een vreedzame oplossing te komen worden voortgezet en de laatste uitnoodiging van president Roosevelt .zoomede de laatste stap van Hitier, inhoudende de uitnoodiging aan Chamberlain, Daladier en Mussolini om te München een onderhoud met hen te hebben, kan stellig leiden tot opklaring van den toestand en behoud van den vrede. Daarom kan er, ook zonder aan sporing my'nerzyds, bij u een rustig vertrouwen aanwezig zijn. En laat voorts ons gebed uitgaan tot den Koning der koningen, dat hy de harten van de leidslieden der volken neige tot het behoud van den vrede, die ons allen, de regeering en u, zoo zeer ter harte gaat. De hoop daarop is weer ver levendigd, waarvoor gü met my den eersten minister van Groot-Britannië, dank zult weten, Hy deed den eersten stap, waarvan wy allen hopen, dat deze morgen zijn bekroning vinden zal. Dit doet my dit korte woord besluiten met denzelfden wensch, waarmede Chamber lain gisteravond eindigde: „Goeden nacht". deren, welke in Het algemeen voor de volkshuishouding van belang wor den geacht (distributiewet). Door deze maatregelen is een zoo nor maal mogelijke gang van zaken in het economische leven verzekerd. Met name wordt hierdoor bereikt, dat de voedsel voorziening regelmatig zal functionneeren en dat hamsteren en prijsopdrijving wor den voorkomen. Byeenroeping der Tweede Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer heeft de Kamer in openbare vergadering heden te 12 uur bijeengeroepen. Aan de orde is de mededeeling van het besluit der centrale afdeeling op een door den voorzitter te doen voorstel tot het hou den van afdeelingsonderzoek te 2 uur van bovenstaande in te dienen ontwerpen, als mede van het wetsontwerp-voorziening ten behoeve van de voedselvoorziening, waar van het afdeelingsonderzoek aanvankelijk was bepaald op 4 October a.s. De bedoeling is dat alle ontwerpen nog vandaag in openbare vergadering worden behandeld. Treden terstond in werking. In verband met de ontwikkeling van den internationalen toestand heeft de regeering besloten op grond van de ge- \Vyzigde wet van 3 Augustus 1914 eenige uitvoerverboden af te kondigen. Het doel van deze maatregelen is te voorkomen, dat de voorziening van de nationale behoefte in gevaar komt. Zij dragen derhalve een preventief karak ter. Indien de hier te lande aanwezige voor raden zulks toelaten, zullen dispensaties van deze uitvoerverboden kunnen worden gegeven. Met de uitvoering van deze maat regelen is het belast het crisis-uitvoer-bu- reau te 's-Gravenhage, by welk bureau verzoeken om dispensaties kunnen worden ingediend. De uitvoerverboden treden terstond in werking. Zij gelden voor de volgende ar tikelen: Wol, wollen garens, wollen en halfwollen dekens, militair laken, sokken van wol, on gespannen katoen, katoenen garens, dekens van katoen, afval van ongesponnen katoen en linters. Hennep, jute en vlas, al dan niet be werkt, de garens, kabels, touw en koord mede hieronder begrepen, alsmede nieuwe ledige juten zakken en juten doek. Verbandwatten en verbandstoffen. Kinabast,zwavelzure kinine en andere zouten der kina-alcaloiden kamfer en chloroform. Leder, huiden en vellen, (uitgezonderd van hazen, van konijnen, van reptielen) pelterijen, lakleder en zeemleder, laarzen en schoenen van leder. Plantaardige looistoffen en looiextracten. Vliegmachines en onderdeelen en toebe- hooren daarvan. Latex, al dan niet bewerkte rubber, rub berbanden en rubberafval. Cement van alle soorten, cementklinker, gips en kalk. Punt- of prikkeldraad, vertind blik in bladen, strippen en band. Metalen en metaallegeeringen in: a. Koeken, blokken, schuitjes, gietelingen, korrels of anderen grondstofvorm. b. in poedervorm c. in staven, bladen, draad-, plaat-, buis- of kabelvorm, in balken of andere gepro fileerde vormen. Afval van metalen en metaallegeeringen. Ijzererts, tinerts, zinkerts, mangaarnerts, magnesiumerts, en pyriet. Benzolkoolwaterstoffen, phenol, Naphta- line. Teer asphalt en aephaltbitumen, mede

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9