LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS Weec&ecicfit DE BAAS. 4 Praag op de hoogte gesteld, Verbazing over den korten termijn. Praag aanvaardt de plannen van München. „Geen andere keuze". Toestand langzamerhand weer normaal. Maatregelen worden geleidelijk opgeheven. De Commissie naar Berlijn. De menigte brengt Daladier hulde. Herhalingsoefeningen blijven opgeschort. DE HERFST BEGINT. Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht BEIOONING VOOR DEN PRIJSWINNER. TWEEDE BLAD. iOMGICOKBIGKEIB). De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat te Praag officieel is medegedeeld, dat de Tsjechoslowaak- sche regeering door bemiddeling van den Britschen gezant, Newton, een boodschap van Chamberlain heeft ont vangen, waarin de premier de verwach ting uitspreekt, dat vanmiddag het Tsjechoslowaaksche antwoord op de be slissingen van München wordt over handigd. De regeering heeft Newton medege deeld, dat zij uiterst verbaasd is over den korten termijn, die gegeven wordt voor het bestudeeren van een aangelegenheid van zoo historische beteekenis en zoo overweldigende verantwoordelijkheid. Uit Praag wordt gemeld, dat de Tsjechische regeering het te München opgestelde plan heeft aanvaard. Dat de Tsjechische regeering haar goedkeuring aan het plan zou hebben gehecht, wordt door dit bericht offi cieel bevestigd. Uit Praag wordt officieel gemeld, dat de Tsjechische regeering, na de zonder haar en tegen haar te München genomen beslissing te hebben onder oogen gezien, geen anderen weg open staat dan aan te nemen; De regeerings persdienst meldt: In verband met den verbeterden in ternationaal politieken toestand heeft de regeering besloten de voormobili- satie niet te doen plaats hebben. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Vrjjdag 30 September 1938. Vorige laatste koers 2.45-3.00 STAATSLEENINGEN. 3—3y, Nederl. 1938 99 100 3 Ned.-lndië 1937 98«/a 1C0S/8 5'A DuitschL '30 m. verkl. 27 31V, BANK-INSTELL1NGEN. Amsterd. Bank 135'/, 142 Handel Mij. Cert. v. 250 H2 V, 149 Koloniale bank 14»i/a 148 Ned. Ind Handelsbank 126 130t/, INDUSTR. OND. B1NNENL. 437,-4 Alg. Kunstzijde Unie 403/, g Calvé Delft Cert. 86'/, 91 Nederl. Ford 310 320 Philips GloeiL Gem. Bezit 224V» 234-67, Unilever 1401/4 146-7, INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting 341/IC 347, Anaconda §24>%6 26-7,« 44*/,-5 Cities Service 5'/4 513/ig Generaal Motors 34'1/1, 36-7.6 Kennecott Copper 3113/J0 327,-3 14-7,6 Standard Brands 5»/, 57, Steel comm 43VI6 45-78 U. S. Leather 3>%6 4 CULTUUR MAATSCH. H. V. A 451V, 465-7 Java Cultuur 162V, 166 Ned. Ind. Suiker Unie 161 166 Vereen. Vorstenlanden 741/, 763/4-9 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 59 60 165 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 3201/4 326'/, Kon. Petr. 33 -1/4 343-4 Perlak 693/, 71 Phillips Oil 291/4 293/, 1 lw/,«-12 107,17. RUBBERS. Amsterd. Rubber t 2271/, 2331-6; Deli Bat. Rubber 143 1557,-6 Hessa Rubber 121 1243/, Oostkust 136 1457« 112-'3/4 Interc. Rubber t 3»/18 37,6 -7,6 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 108i/, 110 JavaChinaJapan lijn '63/, 82-4 Kon. Ned. Stoomboot 108 1147, Scheepvaart Unie 115 1181/4-1 TABAKKEN. Deli Batavia 215 218 Oude Deli 274 278-81 Senembah 249 2507, AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka 25 Southern Pacific 127,6 13 i '/16 Southern Railw. Cert.. 81t-/,6 9*7,. Union Pacific 651/4 67 Canadian Pac. 43/16 4®/l6 tExclaim. *Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers 2 y,, heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.86*/» 1.83"/** Londen 8.86 8.90 Berlijn 74.50 74. Parijs 4.96 4.89 y, Brussel (Belga) 31.55 31. Zürich 42.05 41.90 Kopenhagen 39.55 39.75 Stockholm 45.60 45.95 Oslo 44.50 44.82)4 Regelingen zullen worden getroffen om de voorbereidende maatregelen, die ten behoeve van een vlot verloop der vooi-mobilisatie zijn genomen, geleide lijk op te heffen. De genomen maatregelen met betrek king tot de grensbeveiliging worden tot nader order gehandhaafd. Het ligt in de bedoeling bij voortgaande ontspanning in de internationale omstandigheden te zijner tijd ook deze maatregelen gelei delijk in te trekken. De leden der bij de besprekingen van gisteren benoemde internationale commis sie hebben vanochtend om half elf München per Vliegtuig verlaten en zich naar Berlijn begeven. Deze commissie bestaat uit de te Berlijn geaccrediteerde ambassadeurs van Groot- Brittannië, Frankrijk en Italië, staatssecre taris baron von Weizsaecker en een Tsjechisch lid. Zij zal zich reeds vanmiddag te Berlijn constitueeren. Naar te München verluidt, zal als verte genwoordiger van Tsjechoslowakije de Tsje chische gezant te Berlijn, Mastny, optreden. Men verwacht, dat de individueele ver tegenwoordigers der regeeringen zich in de commissie nog zullen laten adviseeren door bijzondere deskundigen, waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan de mili taire attaché's der te Berlijn gevestigde ambassades. Voor hotel Vier Jahreszeiten te München, waar Daladier zijn intrek heeft genomen, stond vanochtend vroeg reeds een groote menschenmenigte, die den Franschen minis ter-president een hartelijke hulde bracht. Op het herhaalde geroep om Daladier, kwam de Fransche premier voor het open raam van zijn werkkamer, waarop de me nigte hem met levendigen bijval en heil- roepen begroette. Daladier heeft tegenover den vertegen woordiger van het D.N.B. een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. deed uitkomen: Ik geloof, dat de bijeenkomst te München een historischen datum kan worden in het leven van Europa. Ik heb de vreugde gehad zelf vast te stellen, dat in Duitschland geenerlei gevoelens van haat of vijandigheid jegens Frankrijk heerschen. Gij kunt er zeker van zijn, dat de Franschen hunnerzijds geener lei gevoelens van vijandigheid jegens Duitschland koesteren. De beide volken moeten zich op hartelijke wijze met elkan der verstaan. Verklaring van Göring. Göring heeft vanochtend een vertegen woordiger van Havas in zijn hotel ontvan gen en tegenover hem zijn vreugde geuit over de regeling der kwestie. Hij zeide ver der: „De staatslieden, die te München bijeen waren, hebben een zeer groote overwinning behaald: die overwinning heet vrede. Als journalist te Berlijn, hebt u zelf gedurende de laatste weken van spanning kunnen waarnemen, dat in Duitschland geen sprake is van een spoor van haat of chauvinisme tegen Frankrijk. Niets mag onze beide groo te volken, die wederzijds zooveel achting voor elkaar hebben, verhinderen in vrede naast elkander te leven. Het doet mij bui tengewoon veel genoegen te weten, dat de Fransche oudstrijders zullen deelnemen aan de internationale controle in TsjechoSlowa kije, want waar oudstrijders zijn, heerscht vrede en gerechtigheid. Ik geloof, dat de vier te München vertegenwoordigende lan den in gelijke mate tevreden kunnen zijn". Göring bracht nog hulde aan de loyale houding van Daladier. Chamberlain bij Hitier. Chamberlain heeft vanochtend om half twaalf een bezoek gebracht aan Hitier in diens particuliere woning in de Prinz Re- gentenstrasse. Hitier had Chamberlain per auto laten halen. De auto werd bestuurd door den chauffeur van den Führer. Chamberlain was vergezeld van lord Dou- glas. Alleen dr. Schmidt, de tolk, was bij het onderhoud tegenwoordig. CHAMBERLAIN'S GESPREK MET H1TLER GEËINDIGD. Het bezoek van den Britschen premier Neviile Chamberlain aan den Führer in diens woning aan de Prinz Regentënplatz was, aldus wordt van Duitsche officieuze zijde medegedeeld, om tien voor één geëindigd. Den Britschen minister-president werden door de op het plein wachtende menschen menigte, zoowel bij zijn vertrek als bij zijn aankomst, vriendelijke ovaties gebracht. Ook voor het Regina Palast Hotel en over al op straat, waar de Britsche staatsman werd herkend, heeft de bevolking van München uitdrukking gegeven aan haar vriendschappelijke gevoelens. De voor zijn hotel opgestelde menigte heeft net zoo lang om Chamberlain geroepen tot dat deze op het balkon verscheen om een hartelijke ovatie in ontvangst te nemen. Naar wij vernemen, blijft het de bedoeling der regeering, de herhalingsoefeningen, welke, als alles normaal ware geweest, op of na 29 September zouden zijn aangevan gen, voorloopig niet te doen doorgaan. De bekendmaking van den minister van defen sie pp dit punt zal dan ook nog eenigen tijd worden gehandhaafd, zoodat noch de dienst plichtigen, voor deze herhalingsoefeningen aangewezen, noch de officieren, onderoffi cieren, korporaals en soldaten, behoorende tot het reserve- en overige personeel der Koninklijke Landmacht, op wie genoemde bekendmaking betrekking had, voorloopig in werkelijken dienst zullen worden ge roepen. Wanneer begint de herfst? Officieel is hij in de afgeloopen week begonnen, maar een datum is tenslotte vrij willekeurig en de herfstteekenen, de herfstsymptomen storen zich aan geen kalender. Hier voor ons huis zagen de door de voorjaarsstormen geteisterde kastanjes in het plantsoen er in Juni al herfstig uit: verweerde, bruine, gele bladeren immers toén al dragend. Maar wie dat het be langrijkste herfstteeken vindt: het dorrei) en kleuren van het zomerloof, die zal in de bosschen van de Veluwe zelfs midden September nog weinig herfsttinten hebben gevonden. Ik doorkruiste ze in die dagen en slechts hier en daar was er iets van het welken van den herfst en het branden en vlamftien van het vurig en in gloed van kleuren stervend loof te bespeuren. Dat zal tot in October duren: nu was er nog het strakke, donkere en wel eens eentonige volle groen van zoovele zomerweken. Wanneer begint de herfst? Bij onze kastanjes in Juni al, dit jaar tenminste; ln een deel althans der bosschen van den Veluwezoom is hij nu nog niet aange vangen. Terwijl andere teekenen toch wel over al van herfstbegin getuigen. Trekkende vogels roepen en zingen er van. Leege plaatsen zijn er al hier en daar: voor de koekoek is al in Juli, de vertrektijd, de herfsttijd dus gekomen. Rijpe en rijpende vruchten zijn een dui delijk najaarsteeken, ook al is hun aantal gering dit jaar en al zal de oogst bedroe vend zijn, zij hangen toch hier en daar als een schoone tooi van September tusschen de bladeren. En wat bovenal van herfst getuigt, dat is iets ondefinieerbaars. Een stemming, een sfeer, een lucht, een bewolking, een matte of ook wel juist een stralende, maar toch niet meer zoo zómersch stralende zonneglans. Er is iets anders in de wereld gekomen, er kwam iets anders over de aarde in den loop van Augustus al bij 't korten der dagen, bij 't voortschrijden der zomerweken. 't Is een welkend blad, een roep, een beven Van een windvlaag in het zomergroen, Enkele teekens nog, die even, even Boodschap van het naderend einde doen... De herfst begint. Dt. herfst is al begon nen. En dag op dag zullen de teekenen menigvuldiger worden Door al meer dorre bladeren zullen onze voeten gaan. Al meer vogelgestalten, ons lief en vertrouwd sinds lente en zomer, zullen verdwijnen. De leege akkers getuigen ervan en zullen er steeds meer van getuigen. Het graan is geoogst en het fruit wordt geplukt. De bloemen van den zomertuin, van den uit- bundigen herfsttuin, zij zullen welken. Wij zullen ons tot stiller seizoen moeten voorbereiden, tot ee seizoen, dat toch rijk aan schoonheid, vol stemming en sfeer zal zijn. Rijker in vele opzichten dan den vollen zomer. Teerder, fijner aan den eenen kant, vol stille, als gewijde oogen- blikken. Feller aan den anderen kant, ook al zal zonnegloed minderen, feller in herfstige vlagen, in bewogenheid van win den en stormen. De herfst begint en welkom zal het derde getijde opnieuw voor ons wezen. Reeds dort het groen der volle blader- vervcn tot najaarsgeel en rood metalen tint; ik proef uit ieder ding: nu gaat de zomer sterven, de herfst begint Vruchtboomen in den hof staan zwaar te dragen en bronzen zwelt het ooft in zon en wind; dit is het schoone eind van zooveel schoone dagen: de herfst begint. A. L. B. Een DAGBLAD wordt werh'lijh gelezen j Dal moet foch afdoend' voor U wezen! Wal hebt g' aan een blad, Dat „oud-nieuws" steeds bevat1 Dat geen serieus mensch ooit zal lezen 7 In grooten getale stonden de belangstel lenden voor de toegangen naar het Lagerhuis, waar de zitting gehouden werd, welker verloop door de wereld met span ning werd tegemoet gezien. TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Zwakke tot matige westelijke tot zuide lijke wind; gedeeltelijk bewolkt; plaatselijk regenbuien; weinig verandering in tempe ratuur. Hier en daar regen. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Oostzeegebied nam weer in beteekenis toe. In de randstaten steeg de barometer weer boven 770 m.m. De depressie over de Brit sche eilanden vulde gedeeltelijk op, doch bleef vrijwel stationnair. In Scandniavië, Duitschland, oost- en midden-Europa hield het mooie herfstweer nog aan met zwakke zuid-oostelijke winden. Op de Britsche eilanden, onze omgeving en Frankrijk waaien zuid-westelijke winden met gedeel telijk bewolkte lucht cn plaatselijk regen buien. De temperatuur daalde op de Brit sche eilanden, in onze omgeving en in Frankrijk. In Engeland en in Frankrijk is de temperatuur thans onder normaal, ove rigens is zij meest boven normaal. Voor morgen wordt gedeeltelijk be wolkt weer met plaatselijk regenbuien verwacht. De wind zal meest zuidwest zijn met matigen kracht. De tempera tuur zal weinig veranderen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 19.12 uur tot 6.30 uur licht op. —fn" rtOSTKH.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8