WITTE DOEK. Z] if PAULA WESSELY en PETER PETERSEN in een film met een belangwekkend gegeven DE KORTE INHOUD. PAULA WESSELY. ONZE BIOSCOPEN. Miniatuur-filmpjes. „Gunga Din" van Kipling wordt verfilmd. Fairbanks Jr. in een der hoofdrollen. Eeri van „Hoeder Carey's Kuikens". Het thema van deze film is de strijd tusschen de ge neeskunde en de kwakzal verij. Niet echter de strijd van de geneeskunde tegen de kwakzalverij; kennelijk is het de bedoeling geweest het oordeel aan den toe schouwer zelf over te laten. De juwelier Karfreit is tevens een bekende wonder dokter met veel aanhangers. Zijn dochter Hanna studeert medicijnen. Zij heeft niet alleen liefde voor het vak, doch ook voor een jongen geneesheer, den assistent Eberle. Karfreit beweert, dat hij in de oogen van zijn stervende vrouw het geheim van zijn wetenschap heeft gevonden. In de oogen kan hij zien, waaraan iemand lijdt, want de oogen zijn de „spiegel des levens". Hanna is natuurlijk vaak in con flict met haar vader en dit conflict wordt nog ver scherpt, nu zij een dokter tot levensgezel heeft uitver koren. Op een avond verschijnt ten huize van Karfreit een opgewonden vrouw, die druppels verlangt voor haar zieke moeder. Hanna, die de vrouw te woord staat, om dat haar vader niet thuis is, weigert die druppels, een zwaar vergif. De opgewon den vrouw schreeuwt uit, dat zij Karfreit zal aanklagen wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde. Hanna's verloofde is toevallig getuige van dit too- neel en verlangt nu, dat Hanna kiest voor hem, tegen haar vader-kwakzalver. Om haar vader te redden trekt Hanna 's avonds naar de woning van de zieke vrouw om haar de druppels te geven. Terwijl zij aan het ziekbed vertoeft, ver- schijnt daar een door een buurvrouw ont boden arts, die, zoodra hij merkt, dat Hanna geen bevoegdheid heeft tot het uitoefenen der geneeskunde, maar de pa tiënte toch druppels heeft gegeven, een klacht tegen haar indient bij den Senaat van de Universiteit. Hanna wordt voor den Senaat gedaagd. Dr. Eberle verschijnt ten tooneele en neemt het voor zijn verloofde op. Ook Hanna's vader verschijnt en steeks zijn minachting voor de officieele wetenschap niet onder stoelen of banken. Dank zij de tusschenkomst van Dr. Eberle besluit de Senaat Hanna slechts een berisping te geven. Dr. Eberle verlangt echter, dat Paula Wessely Hanna haar vader voorgoed verlaat. Han na, die tusschen haar vader en verloofde te kiezen heeft, ontwijkt een beslissing: zij zal, zoo deelt zij haar vader mede, in Zwitserland verder gaan studeeren. In werkelijkheid trekt zij zich ergens terug in het gebergte om haar kind te ver wachten. Twee goede vrienden waarschu wen op het juiste oogenblik vader en ver loofde en tegenover dit nieuw geboren leven verzoenen zich de dokter en Hanna's vader weer met elkaar. Een film met Paula Wessely is steeds een sensatie. Het werk wordt met span ning verwachtdoor het, publiek en zoo dra het verschijnt trekt het volle zalen. Weinige kunstenaressen hebben ook in derdaad de toeschouwers in alle landen zoo snel en volledig veroverd als deze Weensche actrice. Het is moeilijk te zeg gen, waarin het geheim van haar kunst schuilt. Paula Wesely is niet een van die stralende schoonheden van het witte doek. Wanneer men haar tusschen hon derd andere vrouwen plaatst en iemand, Paula Wessely en Peter Petersen als Hanna en haar vader Karfreit. DE OLYMPISCHE FILM. Bioscooptheater Harmonie. De nieuwe filmweek begint in het bioscooptheater Harmonie met de vertoo ning van een tweetal goede journalen, waarvan het eerste o.a. verschillende kieken geeft van het bezoek van Cham- berlain aan Hitier; het andere ruimt een groote plaats in voor „Prinsjesdag", den dag van de opening der Staten-Generaal. Na een gekleurde teekenfilm met een ruzie onder kippen volgt dan het tweede en laatste deel van de film der Olympi sche spelen in Duitschland. Dit tweede deel doet zeker niet onder voor het eerste, het brengt ons in beeld de prestaties van ruiters en renners, loopers en zwemmers, turners en wielrijders, zeilers en roeiers, voetballers en hockeyers. En die prestaties hebben de bezoekers gisteravond verrukt, al werd er uit den aard der zaak niet ge juicht, zooals op de verschillende wed strijdterreinen wèl is gebeurd, soms zóó erg dat hooren en zien verging. De mili tary bracht, behalve intense belangstel ling voor den zwaren rit, dien paard en ruiter hadden te maken, ook veel hilariteit, als een der deelnemende rossinanten vlak vóór een der veie vaak moeilijke hinder nissen bleef staan of wel als de berijder, nadat het paard den sprong over een hindernis had volbracht, in het onmiddel lijk daarachter gelegen water tuimelde. Deze film, met groote deskundigheid samengesteld, verdient inderdaad door eiken liefhebber van sport te worden ge zien. die niets van de film afweet, de op dracht geeft in dit gezelschap de gioote kunstenares te zoeken, dan zal hij we - licht in de allerlaatste plaats de juiste keuze doen. „Groote kunstenares" schreven wij even. Want dat is Paula Wesely. Wellicht zelfs de grootste Duitsche film-kunstenares. Weinig andere actrices weten het publie zoo te boeien. Weinig anderen maken op het publiek steeds weer een zoo sterke in druk. En waarom? Het is moeilijk een an - woord te geven op deze vraag. Vermoede lijk is het eenige juiste antwoord: Paula Wessely is een geboren kunstenares. Zij is een meester van de nuances, zoowel :n haar mimiek als in haar taal. Haar mimiek en haar woord zijn altijd juist en daarom ook altijd natuurlijk. Wanneer zij speelt vergeet men meestal, dat men slechts in een bioscoop zit en dat hetgeen zich voor onze oogen afspeelt, geen werkelijkheid is. Het wordt realiteit door Paula Wessely. De rol van den vader wordt vertolkt door Peter Petersen, die in „Maskerade" de rol van den chirurg speelde. Het eigenaar dige is, dat Peter Petersen, die thans de rol van kwakzalver vertolkt, in werkelijkheid een geneesheer van beroep is. Hij is een in drukwekkende verschijning. Een man, die voor elk woord de juiste nuance weet te vinden. Opmerkelijk is ook, dat Peter Pe tersen een baard (zijn eigen baard!) draagt en deze voor geen enkele film laat verwij deren. Zoo ziet men deze acteur dus onge schminkt, zooals hij in werkelijkheid is. De verloofde van Paula Wessely in deze film is Attila Hörbiger in het dagelij ksche leven haar echtgenoot. Kleinere rollen worden vertolkt door Walter Szurovy, Jane Tilden, Karl Ehmann, Dagny Servaes, Alfred Neu- gebauer. Robert Donat maakt zes films voor Metro-Goldwyn-Mayer. Zooals wij reeds eerder meldden, zal de bekende jonge Engelsche acteur Robert Do- nat de hoofdrol vertolken in de M.GM.-film The Citadel, welke film in Engeland zal wor- den opgenomen. Rosalind Russell vervult de vrouwelijke hoofdrol, terwijl de beroemde regisseur King Vidor de regie voert. Robert Donat maakte in 1921 zijn tooneeldebuut, trad op bij verschillende reizende tooneel- gezelschappen, speelde, regisseerde, werkte als tooneelknecht, kortom hij deed alles wat met tooneel verband houdt. Zijn filmcarrière begon toen hij in 1932 een contract teekende bij Alexander Korda. Hij maakte vooral naam door zijn spel in De graaf van Monte Christo, Het mysterie der 39 stappen en Spook te koop. Thans heeft hij een contract met Metro- Goldwyn-Mayer, voor welke maatschappij hü zes films zal vervaardigen, waaronder The Citadel en Good-Bye, mr. Chips. Successen van Test Piloot („Invlleger"). Enthousiaste berichten over de eerste ver tooningen te New-York en Londen van de Metro-Goldwyn-Mayer-film Test Pilot stroo men binnen. De eerste film liep zes weken in het enor me Empire Theatre te Londen. Test Pilot, met in de hoofdrollen Clark Gable, Myrna Loy en Spencer Tracy heeft overal in de Ver. Staten een geweldig suc ces. In het New-Yorksche Capitol Theatre, dat 5000 plaatsen groot is liep deze film vier weken voor uitverkochte zalen en was het grootste succes sedert anderhalf jaar. Vooral deze laatste film belooft een groote gebeurtenis te worden in de heele wereld. Inhoud, spel en rolbezetting staan hiervoor borg. „HET MEISJE VAN GISTERNACHT". Victoria-theater. Een charmante film met veel amusante verwikkelingen, een origineel verhaal met een groot aantal geestige vondsten, ge- mixed met af en toe wat pikants dat is „Das Madchen von Gesternnacht". Het is bij een dergelijke film verkeerd te vertel len, hoe het verhaal precies in elkaar zit. In de eerste plaats is een film als deze veel aantrekkelijker, wanneer de toeschouwer niet bekend is met den loop van het ver haal; het zou, als dit wel bekend was, zijn als het boek, waarvan de middenmoot nauwelijks gelezen wordt, omdat de laat ste bladzijde al het „geheim" van het happy end uit- of den dader aanwees. Verder verliest deze film bij een nuchter weergeven van het verhaal juist dat, wat haar maakt tot wat ze is; het wordt een dorre opsomming van gebeurtenissen, ter wijl bijv. de tallooze dwaze situaties en de Attilla Hörbiger als Dr. Eberle. Cecilia Parker teekent een nieuw contract het Metro-Goldwyn-Mayer. Cecilia Parker, de Metro-Goldwyn-Mayer actrice, verwierf vooral bekendheid door haar spel in de film-serie welke het leven van een Amerikaansche rechtersfamilie tot achtergrond heeft. Deze serie, bestaande uit vier films, heeft in Amerika grooten opgang gemaakt. Men is maar eenmaal jong (You're Only Young Once) is de titel, waaronder de tweede uit deze reeks binnenkort in ons land zal worden uitgebracht. De derde en vierde film zijn getiteld Judge Hardy's Children en Love Finds Andy Hardy. De verdere belevenissen en avonturen van deze sympathieke familie worden hierin in beeld gebracht. Clark Gable onderscheiden. Clark Gable, die de hoofdrol speelt in een der nieuwste en grootste producten van Metro-Goldwyn-Mayer, Test Piloot, werd onlangs het lidmaatschap aangeboden van een zeer exclusieve vereeniging van Ameri kaansche vliegeniers. Van deze vereeniging zijn o.a. Lindberg, Byrd en Roscoe Turner lid. Dit is een onderscheiding welke slechts zeer weinigen te beurt valt, en die Clark Gable ontving uit hoofde van zijn spel in bo vengenoemde film en zijn groote belangstel ling voor de aviatiek. groote hoeveelheid amusante misverstan den niet genoemd kunnen worden, hoewel ze minstens even belangrijk, zoo niet be langrijker zijn. We bepalen ons dan ook tot enkele mededeelingen over den inhoud. Het verhaal speelt in Londensche diplomatenkringen. De jonge attaché Stanley Stalton wordt verliefd op „das Madchen von Gesternnacht", dat het Toe val in zijn slaapkamer brengt. Waarom ze zoo heet? Het zou jammer zijn dit te ver tellen! Stalton heeft een vriend, eveneens een Stanley, die verliefd wordt op een Londensche bankiersdochter, die door haar vader en vooral! haar moeder be stemd is voor den diplomaat Stanley. Een misverstand, dat niet, zooals de meeste andere misverstanden, al spoedig weer uit den weg wordt geruimd, heeft een verwis seling der beide Stanley's tot gevolg, die tot onoverzienbare consequenties en een oneindig aantal verwikkelingen voert. Maar achteraf bekeken, heeft het groote toeval het vast zoo gewild Want alles komt terecht: de Stanley's worden weer uitgewisseld en de diverse schoonvaders en -moeders blijken achteraf ook den nieuwen schoonzoon te kunnen appreci- eeren. Willy Fritsch en Gusti Huber spelen in dit filmwerk de hoofdrollen met de vlot heid en temperament, die een film als deze vereischt. Nieuwe M.G.M.-film brengt de 1 Fransche revolutie in beeld. Men is thans bezig met de slotscènes van een der grootste Metro-Goldwyn-Mayer- films Marie Antoinette, waarin de hoofdrol len gespeeld worden door Norma Shearer en Tyrone Power. W. S. van Dyke II en Hunt Stromberg zijn respectievelijk regisseur en producer van dit enorme filmwerk, dat zich afspeelt in den tijd van de Fransche revolutie en dat op rea listische en dramatische wijze de verschrik kingen van dezen tijd weergeeft. Deze film welke wordt vervaardigd naar aanleiding van het 15-jarig jubEeum van Metro-Gold wyn-Mayer, geeft naast het spel van de hoofdrolvertolkers weer staaltjes van mas saregie. Aan de groote scènes werken dui zenden figuranten mee, waardoor de stem ming in deze woelige tijden op treffende wijze wordt weergegeven. Het leven van mevrouw Curie verfilmd. Metro-Goldwyn-Mayer maakt bekend, dat zij de rechten aangekocht heeft van de bio grafische studie van de dochter van het be kende Fransche echtpaar Curie, de ontdek kers van het radium, welke in het Fransch verscheen onder den titel „Mijn Moeder, Marie Curie". De naam van de hoofdrol speelster is nog niet bekend gemaakt. Ook Garbo's naam wordt echter in dit verband genoemd. Douglas Fairbanks Jr. blijkt een waardig opvolger van zijn beroemden vader te zijn, althans hij is in Amerika reeds zeer popu lair om zijn spirit, charme en bijzondere acteurstalenten. Fairbanks Jr. maakte voor RKO twee films n.1. „The Joy of Living" met Irene Dunne en „Having Wonderful Time" waar- in Ginger Rogers zijn partner is. Wij vernemen thans dat Fairbanks door RKO voor de derde maal is geëngageerd om een der hoofdrollen te spelen in de verfü- ming van Rudyard Kipling's wereldberoem de ballade „Gunga Din". „Gunga Din" is reeds eenige jaren in voorbereiding, doch, de plannen tot defini tieve verfilming schijnen nu een vasteren vorm aan te nemen, althans de productie leider, Pandro S. Berman, heeft voor de an dere hoofdrollen reeds Cary Grant en Vietor McLaglen geëngageerd. Men schat den duur der verfilming van „Gunga Din" op verscheidene maanden en deze film belooft een der grootsten te wor den welke ooit door Radio Films werd ge lanceerd. Men heeft zich verzekerd van da medewerking van Sir Robert Erskine Hol land, autoriteit in de kennis van Indië, dia een belangrijke plaats toegewezen kreeg als technisch adviseur. Sir Robert bracht ruim veertig jaar in In dië door als lid van de British Civü Service en nog kort geleden maakte hij een groote tournee door Canada en de Vereenigde Sta ten, waar hij spreekbeurten hield over In* dië's politieke situatie. De meeste scènes van Gunga Din worden buitenopnamen, daar de filmbewerking van het gedicht zulks vereischt. Een grensstad in de nabijheid van de Indische Khyber Pas zal worden opgebouwd, evenals een kolos sale Hindoetempel, een groot inheemsch dorp, enz., terwijl honderden „extras" zul len medewerken. Een foto van Anne Shirley, de jongste ster van RKO Radio, zooals zij optreedt in de hoofdrol van „Mother Carey's Chickens." Zij beleeft in deze productie haar groote romance met Frank Albertson. Ruby Kceler, Fay Bainter (als Mother Carev) Ralph Morgan, Jackie Moran, Donnie Dunagan, James Ellison en Virginia Weid Ier zijn verder de belangrijkste spelers in Kate Douglas Wiggins' verfilmden roman Uit het voorprogramma noemen we: binnen- en buitenlandsch nieuws en „De assistent-goochelaar" met Buster Keaton. VIER MANNEN EN EEN GELOFTE. City-theater. Een prachtfilm, deze boeiende en sterk gespeelde geschiedenis van de vier kranige zoons van kolonel Leigh, die in Engelsch- Indië oneervol uit den dienst wordt ont slagen, in verband met wapenlevering aan opstandelingen. De kolonel telegrafeert aan zijn vier zoons in Engeland aanwezig te zijn op het vaderlijk kasteel als hij in t vaderland terugkeert. En de vier zoons zijn er! Zij vernemen van hun vader wat er is voorgevallen. Doch plotseling vinden ze hem dood, terwijl brieven en bewijs stukken zijn verdwenen. Moord of zelf moord? De vier zoons zullen niet rusten voor zij alles hebben opgehelderd en hun vader in eere hebben hersteld. De aan- knoopingspunten die men heeft vereischen vlugge handeling en daarom gaan er twee naar Engelsch-Indië, één naar Buenos Aires en een naar Londen. Spoedig moet de broer uit Londen ook naar Argentinië, en daar ontmoet hij, die eerst bij 't gezant schap in Amerika was, plotseling weer Lynn Clerrington, het rijke Amerikaan sche meisje, dat hem ook reeds van Londen was gevolgd. Het origineele Amerikaantja helpt de broers op kranige wijze, maar de situatie wordt ingewikkeld, als blijkt dat Lynn s vader het hoofd is van den wapen handel, die reeds zooveel kwaad stichtte. De aanwezigheid der vier broeders wordt daarom in Alexandrië vereischt en zij zijn er op tijd. Maar ook Lynn is er en leest haar vader geducht de les. De broers zet ten onvervaard hun strijd voort en schit terend is het besluit als zij het paleis te Londen verlaten na audiëntie bij den ko ning, die hun vader en de familienaam in alle eer heeft hersteld. In verrassend tempo heeft de regisseur dit verhaal in beeld gebracht en velen zullen deze week zeker nog van deze sterke speelfilm genieten. De rollen van den vader, van de vier zoons, van het meisje Lynn door Loretta Young, worden schitterend gespeeld, terwijl opnamen en fotografie zeer te roemen zijn. Het hoofdnummer wordt voorafgegaan door een zeer goed voorprogramma: Een mooi journaal, een aardige tweeacter met zang en dans en een geestige trouvaille aan t slot; een leuke sportfilm van jeug dige kampioenen en een gekleurde teeken- tilm houden de toeschouwers voor de korte pauze prettig bezig. Men zal dit programma zeker met veel genoegen zien. ,wi'h-.ïc.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12