tycouMciaal Tlieuws Jietk 6. Sdiool Financieel Overzicht. nig doorheengeslagen en waren zeer en thousiast met den geslaagden opzet van het geval. Halfweg werd in de Rustende fagev të Bergen een verplichte rust van drie kwartier gehouden en konden paarden ën menschen wat op hun verhaal komen. Zooals gezegd, het was ideaal paardrijweer en menschen en dieren hadden er kenne lijk plezier in. Alleen het stuk strand tus- schen Bergen en Egmond, dat bij vloed en tegen den zeer sterken Zuidwester in, ge reden moest worden, zoodat er van een be hoorlijken galop geen sprake was, zweep te de gemoederen wat op, die echter weer snel gekalmeerd waren, toen de laatste post Johanna's Hof bleek te wezen, waar allen fit and well aankwamen en waar late lieden gingen koffiedrinken en vroe- gelingen aan een borreltje begonnen. Der traditie getrouw sprak de heer Riem, de voorzitter Van de K. R., hier vriendelijke woorden tot de T. C. en de posten voor hun noesten arbeid en tot de ruiters voor hun deelname. Onder gezellig napraten werd laat in den middag de manége weer opgezocht, waar de welverdiende haver voor de trouwe paarden al klaar lag en waar ze dan ook met graagte op aanvielen. OBDAM ZÏJPE UITGEEST GROOTSCHERMER BERGEN DERDE BLAD. Hockey. ZANDVOORT I—ALKMAAR I 2—1. Alkmaar heeft de competitie ingezet met een onfortuinlijke nederlaag die niettemin hoop gaf voor de toekomst. Want terwijl men met pessimistische gevoelens naar Zandvoort ging, werd dit pessimisme vol komen gelogenstraft door het goede spel dat de Alkmaarsche ploeg demonstreerde. Vooral de eerste helft gaf een duidelijke meerderheid van Alkmaar te zien. Zand voort werd geheel op eigen helft terugge drongen en een 2—0 voorsprong van Alk maar zou hier beter op zijn plaats geweest zijn. Dat dit niet het geval was is voorna melijk te wijten aan het feit dat de voor hoede nog niet goed ingespeeld is. Dit is haar niet kwalijk te nemen want voor het eerst werd er in de volgende formatie ge speeld: Worm, Dun, Maters Jr., Dijkstra, Mulder. Vooral Dijkstra, die een goede techniek heeft, is een aanwinst in de voorhoede en wanneer deze aan zijn medespelers gewend is, zal hij zeker nog vele goede dingen doen. Ook de halflinie en achterhoede speelden voor wat zij waard waren en vooral in de eerste helft gaf de halflinie de voorhoede vele kansen. Vrouwe Fortuna was echter op de hand van de roodharige Zandvoort- keeper, die wonderbaarlijke saves ver richtte, zoodat de Alkmaarsche voorhoede niet vermocht het net te vinden. De rust stand (00) gaf dan ook geenszins de ver houding weer. Kort na de rust wist Zandvoort zich los te werken uit den Alkmaarschen druk en 'n snelle uitval werd met succes bekroond door een vliegend schot van den midvoor (01). Andermaal verplaatste Alkmaar het spel naar de Zandvoort-helft en uit eindelijk slaagde Maters er in den gelijk maker te scoren. De winnende goal was Alkmaar echter niet gegund, want deze kwam 5 minuten voor het einde juist aan den verkeerden kant (21) ondanks de Alkmaarsche veld- meerderheid. De laatste vijf minuten vond een ware belegering plaats voor de Zand- voor-veste, doch tallooze kansen werden om hals gebracht en ook de strafcorners werden niet benut. Het resultaat was dan ook dat Alkmaar met leege handen huis waarts keerden na 'n wedstrijd dien ze ver diend had te winnen en met wat meer ge luk ook inderdaad gewonnen zou hebben. T. H. C. II—ALKMAAR Hl 0—7. Te Amsterdam is Alkmaar's „derde" er in geslaagd beide punten op de T. H. C.- reserves te veroveren met een aan duide lijkheid niets te wenschen overlatende 70 zege. Het terrein aan den Zuidelijken Wandel weg verkeerde in goede conditie, zoodat 'n goede spelontplooiing mogelijk werd. Voor al Alkmaar maakte daarvan terdege ge bruik en vertoonde een goed sluitend sa menspel, de beide backs waren stick-vast en werkten goed weg, de half-linie met den spil aan het hoofd, werkte met groot enthousiasme en de voorhoede vormde een voortdurend gevaar. Reeds in de eerste helft werd een 50 voorsprong bijeengeslagen. Daarna bleek de buitenspel-val een goed middel om de doelpuntenregen eenigszins tegen te gaan, waardoor het tenslotte bij 70 bleef. Voor al de linksbinnen was uitermate productief en scoorde niet minder dan vier goals. Hoewel het spel de Alkmaarders in dezen, eersten competitie-wedstrijd alleszins bevre digend was, zullen de voorhoede-spelers toch meer rekening dienen te houden met eventueele off-side tactiek der tegenstan ders, thans vond de T. H. C.-achterhoede een wel wat al te gewillig slachtoffer in de Alkmaar-voorhoede. Hoe dit echter ook zij, wanneer het derde elftal in de loop der competitie geen al te groote aderlatingen zal moeten on dergaan ten behoeve van hoogere elftallen zal het zeker in de hoogere regionen van de ranglijst kunnen eindigen. DE H.L.O.-EXAMENS. Nog één etappe! Zaterdag en Zondag zijn de athletiek- proeven op het Sportpark afgenomen van de deelnemers aan de H.L.O.-examens. Deze proeven hadden een vlot verloop en slaag den uitstekend. Wel moesten enkele candi- daten worden afgewezen en bleek alweer, dat ondanks de verplichte eischen het springen voor de dames nog eenige moei lijkheden opleverde, terwijl ook het bal- werpen een paar keer teleurstelling bracht, Zaterdagmiddag woonde burgemeester van Kinschot een deel der oefeningen bij. Het werkcomité verzocht ons nog mede te deelen, dat Dinsdag (dus morgen) om kwart over acht er alsnog gelegenheid be staat, om in het gymnastieklokaal de proef paal-klimmen af te leggen, terwijl Woens' dag e.k. van 910 uur 's avonds de zwem- proeven in de Overdekte worden afgenomen enwel van 99.30 voor dames en van 9.30— 10 uur voor heeren. Na afloop van het zwemmen kunnen zij, die verhinderd wa ren een onderdeel der examens op een be paalden dag af te leggen, zich in het restau rant der Overdekt opgeven voor het als nog afleggen van deze gemiste proeven. Zulks geldt natuurlijk niet voor hen, die op zoo'n onderdeel gezakt zijn. Tenslotte worden de deelnemers om kwart voor negen in de Overdekte ver wacht. DISTRICT NOORDHOLLAND NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. In de bestuursvergadering van het district Noordholland van den Nederland- schen Tuindersbond besloot men na eenige besprekingen een buitengewone vergadering te houden voor de afdeelings- besturen, waarop ook de leden welkom zullen zijn. Het ligt in de bedoeling, den datum van die vergadering nog nader te bepalen. In verband met de drukke werk zaamheden zal deze vergadering in No vember worden gehouden. Als sprekers zullen worden verzocht de voorzitter van den Ned. Tuindersbond, de heer W. J. van Kampen, met als onder werp „Heeft de tuinbouw van Nederland nog toekomst?" en de rechtskundige advi seur van den bond, de heer Mr. P. S. Win kel met als onderwerp „De Pachtwet". Ook zal besproken worden: „De actie van den Ned. Tuindersbond voorheen en hoe ze nu gevoerd wordt". Men besloot verder, de propaganda stevig ter hand te nemen. Op plaatsen, waar nog geen afdeelingen zijn, zullen propagandavergaderingen worden belegd, terwijl er op gerekend wordt, dat de be staande afdeelingen het ledental trachten uit te breiden. Voor het Pachtbureau van N.-Holland is een stichtingskapitaal noodig, terwijl tevens een werkkapitaal zal moeten wor den gevormd. De opzet is, dat de vijf organisaties welke hieraan deelnemen, elk een vijfde gedeelte van deze kosten zullen dragen. Het bestuur achtte het echter, in verband met de schriele vertegenwoordi ging van den N. T. B. in het pachtbureau, beter, dat de deelname in het werkkapitaal verdeeld wordt in verhouding van de deel name in het bestuur van het bureau. Tenslotte werd de laatste steunuitkee- ring besproken. Men achtte deze uitkee- ring voor Noordholland van weinig betee- kenis. Gehoopt wordt, dat de volgende spoedig zal volgen en dat dan een flinke uitkeering zal worden gedaan op de vroe ge aardappelen van de tweede helft van Juli. UITBREIDING MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer heeft zich in de gemeente Bergen in korten tijd sterk uit gebreid. Momenteel is het vee van 45 vee houders door deze ziekte aangetast. Ook in Oude-Niedorp komen steeds meer gevallen. Thans zijn reeds tien veebeslagen aangetast. Luchtbeschermingsproeven. Dinsdagavond zullen hier luchtbescher mingsproeven genomen worden, meer spe ciaal verduisteringsproeven, waarbij de inwoners gehouden zijn hun medewerking te verleenen, voor zoover het 't vermijden van licht betreft. We veonderstellen dat deze primeur voor ons dorp de noodige be langstelling zal trekken. Luchtbeschermingsdienst. Vrijdagavond werd onder leiding van den burgemeester een vergadering gehou den van de dagelijksche leiding van den luchtbeschermingsdienst met de afdeelings- hoofden en den onder-commandant. Deze vergadering was in hoofdzaak ge wijd aan de organisatie van den dienst. Voorts werd mededeeling gedaan van de reeds getroffen maatregelen. Binnen en kele dagen zullen bij ingezetenen huis aan huis circulaires worden verspreid, houden de aanwijzingen omtrent door de inwoners te treffen maatregelen en te volgen ge dragsregels bij eventueele luchtaanvallen e.d. Op Woensdag, 5 October, des avonds 8 uur zal gedurende een uur een verduiste ringsproef in deze gemeente plaats hebben. Opening concert-, bioscoop- en tooneelzaal. Het alom en sedert jaren alhier be staande hotel De Ooievaar is dezer dagen uitgebreid met een concert-, bioscoop- en tooneelzaal. De officieele opening heeft Zaterdagavond plaats gehad. Hiertoe wa ren door den heer A. Matton, eigenaar en exploitant van genoemd hotel velen uitge- noodigd. Nog nimmer zagen we bij een dergelijke gelegenhed zooveel in bloemen uitgedrukte belangstelling en waardeering als ditmaal. Des avonds te ruim 8 uur opende de heer Matton de bijeenkomst en hield daarbij een korte toesprask. Allereerst trad op het dubbel mannen- kwartet dat een welkomstlied zong. De heer A. Zonjee feliciteede de heer en mevr. Matton met deze prachtige zaal. Vervol gens sprak de burgemeester. Hij schetste de ondernemingsgeest om in deze tijden tot dezen bouw over te gaan. Vescheidene sprekers voerden hierna nog het woord. Luchtbescherming. Vrijdagavond heeft in de gemeente Zuid- en Noordschermer een luchtbescher mingsoefening plaats gehad. Per circulaire had de burgemeester de ingezetenen doen weten, wat voor deze verduisteringsproef noodig was. Om negen uur werd zoowel te Grootschermer als te Driehuizen het z.g. sein „luchtalarm" gegeven, door rond rijdende auto's, waarop een hoornblazer zich geregeld liet hooren, of de hoorn van de auto werd gebruikt. Na enkele oogenblikken verdwenen bijna alle lichten. Bij de gehouden controle bleek, dat bijna zonder uitzondering een ieder zijn best had gedaan, zooveel mogelijk alle uitstralende lichten te dooven. Na afloop dezer oefening te 10 uur, was het burgemeester Kolb dan ook een behoefte, zijn oprechten dank te betuigen aan de in woners zijner gemeente, voor de wijze, waarop ze dezen verduisteringsavond hebben doen slagen. Bezoek van den commissaris der koningin. De commissaris der koningin is voor nemens op Vrijdag 7 October a.s. zijn vier- jaarlyksch bezoek aan deze gemeente te brengen. Hij zal vergezeld zijn van den chef der le afdeeling ter provinciale grif fie. Hy denkt tegen 11.30 uur aan het ge meentehuis aan te komen. HET IS VREDE. De heer B. Vlas, commandant van het Leger des Heils, verzoekt ons opname van het volgende: Wiens hart zal niet even als het mijne met ontroerende blijdschap en innige dankbaar- beid vervuld zijn geweest bij het lezen van de aankondiging in de dagbladen „Het is vrede en een tijd van opbouw" enz., waar door de ontzaglijke spanning, waaronder wij gedurende vele dagen geleefd hebben, plot seling is weggenomen, en wij weer met nieuwen moed en grooter geloof de toekomst tegemoet kunnen gaan. Ongetwijfeld hebben de afgeloopen dagen ons veel geleerd, en heeft deze wonderbare uitkomst ons veel te zeggen. Het komt mij voor, dat God onze gebeden verhoord heeft, omdat Hij de arme wereld nog een kans wil geven zich tot Hem te wenden voor vrede des harten, die een onmisbaren grondslag is voor den vrede der volkeren. Laat ons van deze nieuwe kans, welke God de wereld geeft, het beste gebruik maken. Het gevaar bestaat immers, dat nu het ge vaar voorbij schijnt, wij menschen weer spoedig vervlakken en lust naar winstbejaclit en zelfzucht weer hoogtij zullen vieren, in dit geval zou deze nieuwe kans verloren gaan. Maar er is meer, God heeft ook het Chris tendom een nieuwe kans gegeven. Wij heb ben helaas in deze dagen van gebed en ver ootmoediging het voor den Heer moeten be lijden, dat ook de Christenheid mede schuld heeft aan den toestand waarin de wereld zich bevindt. Wij zijn als Christenen hopeloos verdeeld geweest, hebben onze eigen be langen gezocht, boven de groote belangen van het Koninkrijk Gods en het heil van deze arme wereld, met het noodlottig ge volg, dat duizenden zich van God en het Evangelie hebben afgewend en de wereld verzonken is in dezen vreeselijken toestand, die, als God het niet verhoed had, een ont zettende wereldoorlog ten gevolge zou heb ben gehad. Mogen de Christenen van de geheele wereld en meer in het bijzonder al Gods kin deren in ons Vaderland met allen, die van goeden wille zijn zich nu aaneensluiten. Laat ons nu niet alleen zien op hetgeen ons kan verdeelen; maar laat ons de groote waarde en de hooge belangen in het oog houden waarvoor onze oogen open zijn ge gaan in de dagen van spanning, die juist achter ons liggen, om dan eendrachtelijk en met volle toewijding het beste gebruik te maken van de nieuwe kans, welke God de wereld schenkt, opdat nog duizenden voor het Koninkrijk Gods gewonnen mogen wor den, „voordat de groote en doorluchtige Dag des Heeren aanbreekt." AMBTSAANVAARDING PROF. DR. J. B. TIELROOY. Hedenmiddag heeft de nieuw benoemde buitengewone hoogleeraar in de Fransche eeuwen dr. J. B. Tielrooy als schrijver eeuwen dr. J. B. Tielrooy als schrijver bekend onder den naam Johannes Tielrooy in de aula van de Amsterdamsche uni versiteit zijn ambt aanvaard met het uit spreken van een rede, getiteld: „van L'art pour l'art tot poesie pure". Als onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken aan de openbare school te Bergen is benoemd mej. H. R. Schrieken te Purmerend. De benoemde geeft ook les aan de school der Berger schoolvereeDi- ging. INTREDEN VAN PASTOOR J. A. J. VAN ZANTEN TE EGMOND AAN ZEE. Zondag deed pastoor J. A. J. van Zan ten zijn eersten dienst, als pastoor der oud- katholieke gemeenten te Egmond aan Zee. Het ruime kerkgebouw, dat smaakvol met bloemen versierd was, was vrijwel geheel met gemeenteleden en belangstellenden be zet. Ook burgemeester Eyma en verschil lende notabelen woonden den dienst by. Pastoor van Zanten sprak de gemeente toe aan de hand van de woorden van den apostel Paulus aan de Efezers, waarin hy de geloovigen vermaant in vrede en een heid te leven, bedenkende, dat er één God en vader van allen is, die boven allen en overal en in ons allen is. Het was met een bewogen hart, dat hij voor het eerst als pastoor het woord tot de gemeente richtte. Daarvoor waren ver schillende redenen. De taak, die hij op zich genomen had, was zwaar. Daarby was hij zich bewust van de zwakke menschelijke kracht. Bewogen was zijn hart ook, omdat hij nauwelijks een jaar geleden als kape laan afscheid genomen had. Als vanzelf kwamen daardoor in herinnering de jaren van arbeid in de Egmondsche gemeente reeds verricht, jaren waarin hij veel ge leerd had van zijn voorganger, die nu een week geleden afscheid genomen had. Door dezen spoedigen terugkeer, na een afwezig heid van slechts een jaar, treft de waarheid van de woorden: „Mijn gedachten zijn niet als uwe gedachten en mijne wegen, niet als uwe wegen". Ondanks de bewogenheid des harten, ver wacht de gemeente juist op een dag als vandaag een persoonlijk woord. Juist van daag is dat moeilijk, aldus pastoor van Zanten, omdat ik verder zie. Ge verwacht van mij meer dan het gesproken woord. Ge verwacht van mi) raad en daad, leering en leiding opbouw en groei. Ge verwacht be langstelling in uw persoonlijke belevenis sen. Ge verlangt, dat ik midden in het vereenigingsleven zal staan. Ge verwacht dat ik zal zijn een vurig redenaar, een ver trooster van zieken en verdrukten. Ge verwacht, dat ik een helderen kijk zal heb ben op maatschappelijke toestanden en een helderen kijk op maatschappelijke nooden. Ge verwacht, dat ik zal zijn een priester, bij wien gy uw hart kunt uitstorten. Ge h^bt op .dit alles recht. Immers de schapen zijn er niet voor den herder, maar £e herder is er voor de schapen. .Van den andereu kant is.het ook rede lijk, dat ik als herder verwachtingen van U heb. Ik wil daar heden echter niet verder over spreken, het -zou anders schijnen, als waren wij verdeeld in twee kampen. Het tegendeel is echter waar, wij moeten een eenheid vormen, we moeten tesamen een taak verrichten, die onze taak is. Hoe we die moeten volbrengen, leert ons de les van vandaag. We moeten onzen christenplicht vervul len, niet alleen in de kerk, maar ook thuis, odk op ons wefk. We leVen ln een samen leving, in een gemeente. Daarom moeten wij elkaar verdragen. Dat is niet genoeg, er moet'daarby eenheid 'zijn en eendracht en vrede. Wy hebben niet alleen één taak, we hebben ook één geloof. Om dat geloof is de Egmondsche gemeente bekend, het is diep geworteld, als de boomen, die hier den zeewind jnoeten verdurent Onze taak is het, dat geloof nog hechter te maken. De apos tel Paulus gaat nog verder. Er is één God en Vader van allen, in wien wij één moeten zyn, niet alleen in ons dorp, maar overal, in de geheele wereld. Wij reiken elkaar hedenmorgen de hand. Wij strijden in vrede en eendracht voor onze gemeenschappelijke taak van opbouw. Die taak moeten wij verrichten in ootmoed, wetende, dat we leven onder het oog van God. Vatten wij zoo onze gemeenschappe lijke taak op, dan zal God, die wolken, zee en winden wijst spoor en loop en baan, ook zeker wegen vinden, waarlangs ons pad zal gaan. Na deze gevoelvolle, met groote aandacht aangehoorde woorden, zong de gemeente den nieuwen pastoor een zegenbede toe, waarin hem zegen op zyn werk werd toe- gewenscht. Tijdens den dienst werd gezongen de 1ste mis van monseigneur A. RinkeL Des middags om 3 uur werden de vespers van dankzegging gezongen voor het behoud van den wereldvrede. (Vervolg). Tot Dinsdag j.L het Egalisatiefonds het Pond plotseling heeft „losgelaten". Naar de redenen, die tot deze wijziging in de inter ventie-politiek geleid hebben, kan men slechts gissen. Het is mogelijk, dat de offi- ciëele instanties vreesden, dat een verdere scherpe daling van den gulden tegenover den dollar hier te lande groote onrust zou kunnen verwekken. Ook wilden zij wellicht een waarschuwing geven aan diegenen, die meenden, dat zij zonder risico Pondensaldi konden aanhouden, omdat het Egalisatie fonds toch wel zorgde, dat het Pond ten op zichte van den gulden op een vast niveau bleef. Hoe dan ook, geheel onverwachts zette het fonds zijn Pondenaankoopen stop, met het gevolg, dat dit devies in een snel tempo terugliep, totdat een laagste niveau van 8.47 bereikt werd. Ook tegenover den Dol lar daalde het Pond verder nog aanmerke lijk, maar doordien de gulden niet langer kunstmatig aan het Pond was vastgekop peld, maakte hij deze verdere koersdaling niet meer mede. Aan het hierboven gegeven beeld van de houding der aandeelen- en der deviezen markt tydens het hoogtepunt van de poli tieke crisis willen wij volledigheidshalve ook nog een overzicht toevoegen van de ontwikkeling der Amsterdamsche obligatie- markt. Deze had aanvankelijk nog tamelijk goed weerstand geboden aan den druk der internationale verhoudingen, maar toen de oorlogsvrees zich hoe langer hoe meer van het publiek meester ging maken, nam het aanbod van Nederlandsche en Ned. Indische staatsfondsen, gemeente- en provinciale lee ningen e.d. sterk toe. Voor laatstgenoemde soorten was het moeilijk, noteeringen tot stand te brengen; voor staatsleeningen wer den transacties afgesloten tot koersen, die zich van dag tot dag telkens 3 h 4 lager stelden. Behalve het verlangen, om zich door ver koop van fondsen zooveel mogelijk contan ten te verschaffen, was het aanbod van vaste rentedragende fondsen mede geba seerd op de verwachting, dat bij een even- tueelen oorlog de thans zoo lage rentestand aanzienlijk zou stijgen, omdat de Staat voor dekking van zijn militaire en andere extra uitgaven nieuwe leeningen zou moe ten opnemen. Dit zou dan gepaard moeten gaan met een dienovereenkomstige koersda ling van de obligatiën, die een lagen rente voet dragen. Zelfs ingeval een oorlog vermeden wordt is het nog zeer de vraag, of de zoo abrupt onderbroken rentedaling in den eerstko- menden tijd nog verderen voortgang zal maken. Er is in de laatste weken ook in ons land heel wat kapitaal aan de markt ont trokken, hetzij voor omzetting in goud of in dollars, dan wel by wyze van voorzorg, om in een periode van groote politieke onze kerheid de beschikking te hebben over vol doende contante middelen. Dit kapitaal zal vermoedelijk eerst zeer geleidelijk opnieuw belegging gaan zoeken, in geen geval echter voordat de politieke hemel weder geheel op geklaard zal zijn. Op het oogenblik, waarop wij dit schrij ven, worden de vredeskansen weer heel wat gunstiger beoordeeld en vermoedelijk zal wanneer dit overzicht verschijnt de politieke toekomst zich nog wel duidelijk afteekenen. Op beurs en deviezenmerkt heeft het be richt omtrent de „Vier-Mogendheden-Con- ferentie" een volkomen ommekeer tew» gebracht. De verbetering vond haar uu* gangspunt in New-York, waar tengevoli van het tijdsverschil reeds Woensdag Red rende de beursuren het heugelijke bericht binnenkwam, dat met één slag aan het aan bod een einde maakte en hiervoor in plaats vraag naar verschillende fonds» bracht. De vraag nam hier en daar zep! koortsachtige vormen aan, waardoor de om' zetten tot een sinds lang ongekenden om* vang stegen. De fondsen, die het meest door de voorafgegane daling getroffen Wa ren, boekten ook het krachtigste herstel. Al! gemeen heerscht de meening, dat de verbe! tering in het Amerikaansche zakenleven zich met verdubbelde kracht zal voortzet, ten, indien het inderdaad mocht gelukken het oorlogsgevaar af te wenden. i In nog sterkere mate dan de beurs jn Wallstreet verviel de Amsterdamsche Fond. senmarkt van het eene uiterste in het an! dere. Precies het omgekeerde van wat in d8 eerste helft der week geschied was, gebeur, de Donderdag jJL, en dan nog in verscherp, ten vorm. Terwijl de verkooporders nog bin. nen betrekkelijk beperkte grenzen \vare„ gebleven en over verschillende dagen ver. spreid waren, werd de beurs, toen men it politieke toestand opgehelderd achtte, over. stroomd door een lawine van koopori^ En deze hebben de koersen nog des te meet in de hoogte gedreven, omdat meerendesls geen koerslimites waren gegeven, zoodat de opdrachten tot „middenkoers" moesten won den uitgevoerd. Een ieder hoopte klaarbljj. kelyk, dat hij een stukje zou kunnen „mee- pikken", alvorens de koersen van vóór het intreden der politieke onrust bereikt zou. den zyn. Het aanbod was daartegenover uiteraard gering. Wie zijn fondsen tijdens de periode van sterke spanning had aange. houden, vond, nu deze geëindigd werd ge- acht, zeker geen aanleiding ze van de hand te doen. Het resultaat van een ander was, dat de noteeringen met sprongen van 20, 30, soms tot 50 pCt. toe omhoog gingen en dat niet alleen het niveau werd bereikt, dat aan het einde der vorige week gold, maar dat in vele gevallen de koersen nog slechts weinig lager zijn dan eind Augustus. De eerstvolgende dagen zullen aantoonen, of de beurs niet al te hard van stapel is ge- loopen. De beurs overdrijft nu een keer in elke richting, al geeft zy dan in hoofdzaak wel de algemeene verwachtingen voor het zakenleven weer. Eerst als een werkelijk bevredigende oplossing voor het groote po litieke probleem is gevonden, zal moeten blijken, of het economische leven zich in derdaad zóó snel herstelt, als de beurs zich thans voorstelt Verschillende ondernemin gen hebben, tydens de betrekkelijk langdu rige periode van politieke onzekerheid, hun engagementen sterk ingekrompen en geheel zonder opofferingen is dit stellig niet ge gaan. Met dit al laat de toekomst zich thans wel weer heel wat beter aanzien. Philips' en Unilever, die beide groote be langen in Tsjecho-Slowakye hebben, welke in geval van oorlog direct gevaar hadden geloopen, hebben de uitwerking der politie ke ontspanning wel in bijzondere mate in hun koersen tot uitdrukking gebracht maar ook voor de binnenlandsche industrieels waarden was het koersherstel aanzienlijk. Ook Indische fondsen deelden ten volle in het herstel, wat rubberwaarden betreft in aansluiting op de ommekeer in de tendenz der rubbermarkt te Londen. Tabaksaandee- len, die nog bijzonder gedrukt waren ge weest door het teleurstellende resultaat van de laatste najaarsinschryving, bleven slechts weinig bij de algemeene koersstijging ten achter. Nu kon deze laatste inschrijving ook niet meer zoo heel veel gewicht in de schaal leggen voor de geheele verkoopscampagne van Sumatra-tabak, die after all toch vrij bevredigend is geweest, dank zij de naar verhouding groote hoeveelheid mooie tabak, welke behoorlijke prijzen opbracht, en het feit, dat oogst 1937 ca. 8000 pakken meer heeft opgeleverd dan zyn voorganger. De verandering in de stemming beperkte zich niet tot de aandeelenmarkt, maar sloeg ook over op de obligatiemarkt, waar de koersverliezen van de afgeloopen week met één slag konden worden ingehaald. De te genwoordige noteeringen zijn evenwel nog belangrijk beneden de koersen van circa een maand geleden en om de hierboven uit eengezette redenen is het de vraag, of zij het vroegere „top-niveau" wel weer zoo spoedig zullen bereiken. Natuurlijk heeft ook de deviezenmarkt de gunstige wending in den politieken toestand weerspiegeld. De vraag naar goud zoowel als naar dollars is sterk ingekrompen en heeft plaats gemaakt voor aanbod, waarte genover vraag ontstond naar het Pond Ster ling; Ten opzichte van den' gulden is de Pondenkoers tot 8.85 verbeterd. In aanslui ting- hierop zijn ook Engelsche -staatsleenin gen, die een flinke aderlating hadden on dergaan, tot belangrijk hoogere koersen verhandeld. Ook Fransche staatsfondsen en spoorwegleeningen, van de laatste speciaal de in guldens luidende stukken, konden een krachtig koerherstel boeken. Hetzelfde geldt voor de andere internationale' leeningen, Young- en Dawesleening, Tsjechische staats fondsen enz. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3)4 pCt. Rotterdam 99)4, 97 1/8, 99 15/16; 3)4 pCt. Amsterdam 99)4, 97 1/8, 100; 3 pCt. Ned. Grootboek 96, 92,' 95 7/8; 3)43 pCt. Nederland 98, 94)4, 99)4; 2)4 pCt. N.W.S. 82, 75, 82 5/8;" 3 pCt. Ned.-Indië 99 1/4, 93, 98)41 Philips' 200, 176)4, 237, 235;- Unilever 130, 110, 145, 140)4; Aku 36)4, 30)4, 40)4; Fokker 332, 309, 325; Ned. Kabelfabr. 498, 453, 500; Ned. Scheepsbouw 64)4, 48, 66; Bethlehem Steel 40, 37 3/8, 43 1/4; General Motors 32, 28, 34 3/4; U.S. Steel 40, 37 1/8, 43)4; Kon. Petroleum 314)4, 295, 335, 332; Amsterdam-Rubber 210, 196, 228; Bandar Rubber 150, 126, 154; Indische Rubber 114, 120, 106, 145; Holland Amerika Lyn 102, 98 1/4, 108J4I Ned. Scheepvaart Unie 107, 101, 117)4. 115 Handelsver. Amsterdam 443, 417, 452; Ver. Vorstenl. Cult. Mij. 73)4, 65)4, 74J4J Deli Batavia My. 203, 190, 215; Deli Mij, 241, 252, 244)4; 277, 276.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12