Aqmda De bezetting van Sudetenland. Niet geheel zonder incidenten. Ongeregeldheden in Palestina. 140 personen gedood of gewond. Nieuws in 't kort. EERSTE BLAD. leder gebied van de landsverdediging, zei- de Eden: „De democratieën moeten zich in haar politiek en geest even vastbeslo ten toonen als de landen, met welken re- geeringsvorm ook. Aan drie conclusies schijnt men niet te kunnen ontkomen: 1. De snelheid van onze herbewapening dient met alle te onzer be schikking staande middelen te worden op gevoerd. Het doel cn het karakter van onze herbewapening moeten opnieuw be studeerd worden in het licht der gebeur tenissen van de laatste weken. 3. Het bur gergedeelte van de natie moet worden aan gemoedigd, zich zoo te organiseeren, dat het in staat is, aan iedere toekomstige uit daging het hoofd te bieden onder andere voorwaarden dan de thans bestaande. Opeenvolgende capitulaties brengen slechts opeenvolgende vernederingen met zich mede en deze op haar beurt brengen nog meer vernederend-» eischen". Na een eensgezind streven door een eensgezinde natie te hebben bepleit, be sloot Eden: „Ik geloof, dat wij den vrede niet slechts voor deze maand en voor de volgende zouden moeten redden, doch voor onze generatie". Hoewel de bezetting van Sudetenland door de Duitsche troepen over het algemeen vrij ordelijk verloopt, wordt toch hier en daar melding gemaakt van incidenten, die echter een zeer plaatse lijk karakter dragen. Henleinisten vallen aan. Zoo wordt te Praag medegedeeld, dat in de stad Krumlov die niet in de aan Duitsch- land over te dragen zone ligt, maar wel in de nabijheid daarvan en daarom niet bezet is door Tsjechoslowaaksche troepen, Hen leinisten zijn binnengedrongen, die zich barricadeerden en gewapend waren met mitrailleurs en handgranaten. Tsjechische huizen werden, zoo voegt men hier aan toe, in brand gestoken, evenals het station en het gebouw der gendarmerie. De troe pen, die niet ver van de stad aanwezig waren om de dynamietladingen weg te nemen, die onder de bruggen waren aan gebracht, werden aangevallen met schoten. Drie Tsjechoslowaaksche soldaten werden gewond. Zacler bezet door Sudetenduitschers. Gisteravond heeft een twintigtal leden van het Sudetenduitsche vrijkorps de arbei derswijk van het stadje Zacler ten noord oosten van Trutnov bezet. De Sudeten openden een wel onderhouden vuur met mitrailleurs, geweren en pistolen, twee compagniën Tsjechen beantwoordden het vuur. Ook elders in de stad werden schoten gelost. Het vuurgevecht duurde drie uur, doch aan geen van beide zijden zijn doo- den gevallen. Broumov, dat Zaterdag door de Sudeten duitschers was bezet, is gister zonder strijd door hen verlaten. De Tsjechische autori teiten zijn teruggekeerd en hebben hun werk normaal hervat. De Führer te Eger. Gistermiddag heeft de Führer op de markt te Eger een korte toespraak gehou den, waarin hij zeide, dat hij de bewoners van Eger thans voor het eerst mocht be groeten met „mijne Egerlanders". Het land zal nooit meer van het Duitsche rijk wor den losgescheurd, over 't Groot-Duitsche rijk leggen beschermend het Duitsche schild en het Duitsche zwaard. Het Duitsche volk was bereid het zwaard te trekken voor de Sudeten en de Sudeten zullen bereid zijn hetzelfde te doen, wanneer ander Duitsch land wordt bedreigd Niemand ter wereld zal de toekomst van het Duitsche volk kun nen bedreigen. Tenslotte dankte de Führer den Almach tige voor hetgeen was bereikt en hij bad, dat Hij ook in de toekomst den weg zou wijzen. De bezetting yan Teschen. De bezetting van Teschen door de Pool- sche troepen gaat voort. De Poolsche troe pen zijn de steden Frystat en Karwina bin nengerukt. Overal werden zij met gejuich begroet. Reeds zijn Poolsche inge nieurs gezonden om de leiding van de industrie en de steenkoolmijnen van de Tsjechen over te nemen. Voorloopig is in het door de Poolsche troepen bezette gebied de Tsjechische kroon gelijkgesteld aan de Poolsche zloty. De commandant van de Poolsche troepen, generaal Bortnowski, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de Poolsche bevoj- king wordt aangespoord zich waardig èn kalm te gedragen en een ridderlijken geest te toonen jegens de overwonnenen. Gistermorgen hebben belangrijke troe penbewegingen plaats gehad in Palestina, na een der ergste weekeinden gedurende de afgeloopen dertig maanden. Sinds Zaterdag moeten meer dan 140 personen gedood of gewond zijn. Daarbij zijn inbegrepen minstens 85 inboorlingen. Noodweer in Engeland. - Gisteren heeft boven geheel Engeland een storm gewoed, die gepaard ging met zwaren regenval, vooral in de Oostelijke graafschappen. De stoombootdiensten tusschen het Isle of Wight en Engeland moesten stopgezet wor den. Opmerkelijk natuurverschijnsel. - Gis teravond omstreeks half negen werd bij Finistere en Morbihan een opmerkelijk na tuurverschijnsel waargenomen. Een groote vuurbol ongeveer zoo groot als de volle maan, verscheen aan den hemel en liet bij zijn verdwijnen een vurig spoor achter. Na het verdwijnen werd een geluid als van den donder gehoord. Alkmaar, Dinsdag. VIJF EN TWINTIG JAREN, HAIJTEMA'S VERPAKTE WAREN. Gisteren herdachten de heer Haijtema en zijn echtgenoote den dag ,dat zij voor 25 jaar in het huwelijk traden en tevens, dat zij 25 jaar eigenaar van De Friesche Winkel waren. De receptie, welke in „De Unie" werd gehouden, was zeer drruk bezocht. Een tachtigtal bloemstukken had de groote zaal in een bloementuin herschapen. Het laatste nummer van Het Nederl. Weekblad voor Kruidenierswaren van de firma Misset bevat over de zaak een ge ïllustreerd artikel, waaraan we het vol gende ontleenen: „Het is op 1 October 25 jaar geleden, dat de heer H. Haijtema Pzn te Alkmaar in de zaak kwam van zijn oom, den heer K. Haijtema. Van vakopleding of vestigingswet was toen nog geen sprake. Veel hing af van eigen initiatief, durf en wilskracht en een voortdurend paraat-zijn. Met alle energie werd het bedrijf, dat destijds 60 klanten bezat, vergroot en op 1 October 1913 trok de oom zich uit de zaken terug, en werd de jonge Haijtema eigenaar, terwijl hij tegelijkertijd in het huwelijksbootje stapte. Het bedrijf groeide gestadig, terwijl alle vrije tijd besteed werd aan vakstudie. Het advies „anders dan anderen" te zijn, is voor den heer Haijtema een devies geworden. Bij de eerste de beste verbou wing werd reeds gebroken met het sys teem van open bakken en hij etalerfrde de verbetering op een Witte Kruistentoon- stelling, waardoor hij vele klanten ver wierf. De jury bekroonde dit initiatief met de groote zilveren medaille van het Gemeen tebestuur. De heer Haijtema kreeg trouwens meer onderscheidingen. Hij won den eersten prijs in de prijsvraag van de firma van Hou ten waarin een verhandeling over de cacao werd gevraagd en de jury vermeldde zel den met zooveel voldoening een prijs te hebben toegekend. In den door het blad uitgeschreven lan- delijken etalagewedstrijd won de heer Haijtema den tweeden prijs, uitgeloofd door de Ver. van de Theevultuur in Ned.- Indië. Het gevolg van dit thee-contact was, dat de heer Haijtema thee ging men gen en een melange in den handel bracht onder eigen naam. Dit alles is gevolgd door een keur van artikelen onder eigen naam en ettelijke bekroningen. De heer Haijtema begaf zich naar tal van Europeesche landen en importeerde vandaar uit direct de meest markante ar tikelen, waarbij dan altijd brieven naar de clientele gingen om deze van zijn voor nemen op de hoogte te brengen. Uit het winkeltje van 60 klanten is een zaak met 10 man personeel inclusief drie zoons gegroeid en men ziet hier uit wat een verstandig en energiek za kenman kan bereiken." Dit jubileum is een mijlpaal, maar geen rustpunt en de heer Haijtema zal door gaan het „anders te doen dan anderen." De zeer groote belangstelling op de ge houden receptie bewijst wel dat men den heer en mevrouw Haijtema niet alleen als zakenmenschen maar ook als actieve krachten in het openbare leven en last not least als sympathieke stadgenooten heeft willen eeren. AAN DE ALKMAARSCHE VROUWEN. Namens het comité schrijft ons mevr. J. M. van Kinschot: Zooals andere jaren kom ik ook nu weer tot u met het verzoek iets te maken of te koopen voor onze stadgenooten die met zorg den winter tegemoet gaan. Door den spannenden tijd, die achter ons ligt, komt de vraag iets later dan anders. Waren de omstandigheden niet zóó ten goede gekeerd, dan had onze taak op geheel ander terrein gelegen. Thans is het de gewone vraag: wollen onderkleeding voor kinderen of volwas senen. Zij, die geen tijd hebben zelf iets te breien of te naaien zullen zeker hun medewerking willen verleenen door iets te koopen of ons met een gift te steunen. Tegen St. Nic. zullen we dan weer een uitdeeling kunnen houden en vele gezin nen in Alkmaar een kleine vreugde kun nen bezorgen. TENTOONSTELLING NOMOTTA De wolfabriek „Nomotta" bij de da mes die aan handwerken doen wel bekend organiseert in het land exposities van handwerken, jumpers, truitjes, vesten, ja ponnen, mantels en kindergoed, die van deze wol gebreid zijn. Deze expositie, die Vrijdag nog in Kras- napolsky te Amsterdam werd gehouden, wordt tot en met Vrijdag georganiseerd in de speciale wolzaak van de firma C. Hui- bertsGodijn, Bo terstraat 18, waar de leidster, die zich daarvoor aan de fabriek bekwaamde, vakkundige voorlichting geeft. Het geëxposeerde brei- en haakwerk toont alleraardigste modellen. De geëxpo seerde goederen zijn niet te koop. De ten toonstelling beoogt alleen de dames te laten zien welke aardige kleedingstukken met de Nomotta-wol vervaardigd kunnen worden. De Nomotta-wol is in grooten voorraad in 't handwerkhuis van de firma C. Huiberts Godyn verkrijgbaar en ieder koopster ont vangt gratis een exemplaar van het Nomotta maandblad voor handwerken van wol, waarin wordt aangegeven hoe men de verschillende kleedingstukken kan breien. Nu het gure jaargetijden de dames meer aan huis bindt, zullen ongetwijfeld velen zich met dezen nuttigen arbeid bezig hou den. STORM. Hevig heeft de sterke Westerstorm ook onze gemeente geteisterd. Vooral in den loop van den voornacht had de wind een enorme kracht en tallooze daken en schut tingen moesten het ontgelden. Op verschei dene plaatsen lagen voortuintjes bestrooid met stukken hout, schoorsteenfragmenten en stukgevallen dakpannen. Lichtbakken zijn er tot dusver nog niet van de gevels gerukt maar de boomen in Den Hout en langs de straatwegen hebben het duchtig moeten ontgelden. Zware tak ken werden afgerukt en hier en daar is een topzware boom ontworteld. De mooie rij Robinia's in het deel van de Emmastraat dat op den Kennemerstraat- weg uitkomt moest grootendeels verwijderd worden. De storm had er al eenige geveld, andere zijn van hun bladertooi ontdaan en omgehakt. Deze boomsoort heeft 'n zwaren kruin en een betrekkelijk dunne stam doet de boom in den stormwind heen en weer zwiepen. Met het oog op het gevaar voor omwonenden en voorbijgangers is men er daarom hedenmiddag toe overgegaan eenige van deze boomen om te halen. VOOR HET TE STICHTEN DIERENASYL. De Insjpecteur van „Dierenbescherming" hier ter stede verzocht ons te vermelden, dat op heden Dierendag een bedrag van 7 voor het te stichten dierenasyl werd ontvangen als belooning voor zilver papier en het plaatsen van dieren. EEN BLIJDE DAG VOOR DE BERGERSCHOOLVEREENIGING. Het was gister voor de Berger School- vereeniging een blijde dag want de heer C. L. Beijneveld, het hoofd der school, die langen tijd wegens ziekte afwezig was geweest, keerde terug en kon daarbij een enthousiaste ontvangst constateeren. In een versierde auto kwam de heer Beijneveld met zijn echtgenoote ditmaal naar het schoolgebouw en in het Slöjd- vertrek werd hij toegesroken o.a. door den heer A. M. de Lange namens het be stuur en den heer C. Chr. Dun namens de schoolinspectie. Trouwens niet alleen de heer Beijneveld werd toegesproken, ook de heer Duinker, het waarnemend hoofd der school, die al dien tijd op zoo voortreffe lijke wijze zijn moeilijke taak vervuld had, werd niet vergeten en hij had o.a. van de zijde van het bestuur eenige gra- mofoonplaten in ontvangst te nemen. Mej. Bargman bood namens de leerlin gen den heer Beijneveld bloemen aan, er waren meerdere bloemstukken voor hen die zich verdienstelijk gemaakt hadden, er werden over en wqer waardeerende woorden en dankwoorden gesproken en toen de heer Beijneveld in de verschillen de klassen kwam vond hij oveial op de borden het „Welkom" door de leerlingen geschreven of geteekend. Nu de heer Beijneveld zijn lessen aan de school hervat heeft is het te hopen, dat zijn krachten voldoende zullen blijken om zijn taak met dezelfde energie als vroeger ten uitvoer te brengen. 4 OCTOBER DE DAG DER DIEREN! Het bestuur der afdeeling Alkmaar van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren schrijft ons: Wanneer op den eenigen dag in het ge- heele jaar, welke in het bijzonder gewijd is aan het welzijn der dieren, ieder slechts één oogenblik stilstaat bij de beteekenis daarvan, dan zou stellig een groot resultaat bereikt worden! En, wanneer men zich er even rekenschap van geeft, dat die aandacht dan tóch nog maar uiterst gering is, verge leken bij die, welke men algemeen aan an dere onderwerpen schenkt, dan zal het dui delijk zijn, hoe schromelijk ook in onzen tijd het dier nog wordt vergeten. Het is daarom, dat de Nederlandsche Ver eeniging tot bescherming van Dieren ten krachtigste opwekt, om Op den 4den October, die, als sterfdag van Franciscus van Assisië, Internationaal is vastgesteld als den dag van het dier, een oogenblik stil te staan bij de nooden, welke onze medeschepselen teiste ren. Ondanks het vele werk, dat door genoemde vereeniging sinds haar oprichting in 1864 is verricht, ondanks de talrijke verbeteringen, welke zij dikwijls, dank zij de medewerking van de Overheid, tot stand heeft mogen brengen, is het ook heden ten dage nog dringend noodzakelijk, dat zij haar nimmer verslappende aandacht aan het dier wijdt! Want groot is nog het leed der weerloozen, die het vermogen missen, hun ellende onder woorden te brengen, maar die desondanks of misschien juist daarom menigmaal ten prooi zijn aan de ergerlijkste uitbuiting en verdrukking. Dat de belangen van den nooddruftigen mensch aandacht verdienen wie zal het ontkennen? Géén waar dierenbeschermer zal alle hulp, welke kan worden gegeven, uitsluitend voor het dier opeischen! Geens zins! Ook in de oogen van den ijverigsten dierenbeschermer zullen de talrijke organi saties. welke ter leniging vanmenschelijk leed worden gesticht, meestal een voortreffelijk doel voorstaan en velen, wien de bescher ming van het dier ter harte gaat, stellen zich met minstens even groote toewijding in dienst van de lijdende menschheid. Het een behoeft het ander niet uit te sluiten, of, juister misschien: Het een houdt noodzake lijkerwijs het ander in. Wat baat het, of men al prat zou gaan op den voortreffelijken opbouw van een be schaafden staat, wanneer die beschaving zich zou beperken tot den mensch alleen? Welke zou de aanvaardbare grondslag zijn van een samenleving, waarin men wel het leed der menschen zooveel mogelijk zou trachten te verzachten, maar waarin het dier vergeten zou worden? Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woens dag 's av. 8 uur, hoofdnummer tweede en laatste deel van Olympiade (sport). Toegang voor eiken leeftijd. Dinsdagmiddag, matinee; Woensdagmid dag geen matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Het meisje van gisternacht (amus.); hoofdrollen Willy Fritsch, Gusti Huber e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Vier mannen en een gelofte (dram.); hoofdrol len Loretta Young, Richard Greene, George Sanders e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Dinsdag 4 October. 8 uur, gebouw De Unie, psychometrische seance door mevr. Akkeringa. 8 uur, geref. kerk, opwekkings-bijeen- komst afd. Alkmaar Ned. Bijbelgenoot schap. Woensdag 5 October. 8 uur, Logegebouw Nieuwesloot 111, psychometrische seance door mevr. Akke ringa. Donderdag 6 October. 8.15 uur, Harmonie, openbare vergade ring N.S.B., spreker mr. Rost van Tonnin gen. Vergeten dat is immers zoo vaak het geval? Vergeten liggen in ons kleine land duizen den en duizenden honden, dikwijls levens lang, aan een keten geklonken, in voort durende ontbering van alles wat hun be staan het volkomen troostelooze zou kunnen ontnemen. Vergeten dwalen de verongelukte zwerf dieren door de steden en hun armzalige levens worden in ellende voortgesleept tot het einde, dat dikwijls zeer hard is. Vergeten zijn de in beschamend kleine kooitjes gevangen gehouden vinken. Vergeten zijn kistkalveren, trekhonden, circusdieren en andere gevangen gehouden slachtoffers van amusementsgelegenheden, afgebeulde paarden, gestrande olievogels, aan noodelooze proeven blootgestelde labo- ratoriumdieren en op wreede en pijnlijke wijze geslacht vee. Vergeten zijn al die te gronde gaande stakkers, die nog zoo vaak uitsluitend be schouwd worden als koopwaar, voorwerp, ding zonder gevoel, waarover het den mensch vrij zou staan, eigendunkelijk, naar willekeur te beschikken. Vergeten werden zij door de menigte en slechts enkelen verhieven hun stem te hun ner verdediging. Maar, nu reeds drie-kwart eeuw heeft de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren en hebben later ook andere soortgelijke organisaties van kleineren omvang zich hun lot aange trokken. De hulpelooze verschoppelingen, dc misbruikte, vergeten, afgesloofde en voortge jaagde stumpers vinden rust en onderdak, een goed tehuis of een humanen dood in en door de vele asyls der vereeniging (vooral niet te verwarren met zoogenaamde „asyls"- annex dierenhandels). Haar inspecteurs met politioneele bevoegdheid zijn paraat en in staat, bij werkelijk lijden van dieren in te grijpen, zoo noodig door krachtige mid delen. Zij laat het veevervoer dat, met haar medewerking, door de Overheid aan strenge eischen gebonden werd contro leeren en in woord en geschrift wordt zon der onderbreking propaganda gemaakt voor een mildere, juistere opvatting van 's men schen plicht ten opzichte van het dier. Door het uitgeven van een eigen ge ïllustreerd orgaan, dat in grooten oplaag wordt gedrukt, is de vereeniging in staat, aan haar streven groote bekendheid te geven. Op dezen eenigen dag van het gansche jaar, 4 October, die aan hst welzijn der die ren gewijd is, vraagt de Nederlandsche Ver eeniging tot bescherming van Dieren, bu- beau: Prinses Mariestraat 40, 's-Gravenhage, van ieder belangstelling voor de zaak welke zij voorstaat; zij vraagt ieder, iets te doen, zij het nog zoo gering, in het belang van het medeschepsel, dat, meestal geheel weerloos, aan menschelijke willekeur is overgeleverd. AAN ZEE IN DE HERFST. Een enthousiaste bewoonster van Ber gen schrijft ons: Vooruit, even laten doorwaaien! Drei gende luchten, donkere wolkengevaarten, bolle fiksche wind. Daar verschijnt aan die eene wolkgroep een zilveren rand. De zon houdt zich nog schuil. In flinken pas langs het strand, de golven slaan wild om, het witte schuim dwarrelt over het zand, de meeuwen zeilen rusteloos langs de kust, laten zich drijven op den straffen wind. Op het strand is, behalve één figuurtje in de verte niemand, behalve ik. Verrukkelijk, dat eindelooze wijde ver schiet. Ziet, opeens zendt de zon hare stralen over de grauwt golven, het op spattende schuim is felwit nu! Dan gaat de zon weer half schuil achter een wolk en geeft dit het mooie effect dat zij donkere en lichte plekken op het water toovert, telkens weer anders; Een intens genot is het ook te paard in galop of lichten draf langs de zee te gaan en de wind om je hoofd te voelen. Ik houd van je, wijde zee met jwitge- kuifde. golven, je breede stranden met daarboven blauwe luchten, afgewisseld met grauwe wolkenmassa's. Een paar uurtjes aan onze heerlijke Noordzeekust en alle drukkende, naar geestige gedachten verdwijnen! SUCCESVOLLE UITVOERING DOOR DE TOONEELVEREENIGING VOORWAARTS. Men schrijft ons: De tooneelvereeniging „Voorwaarts" gaf Zondag haar eerste uitvoering in dit sei zoen. Voor een stampvolle zaal werd opge voerd „De Distel" van Jan Fabricius. Om precies acht uur opende de heer Toorn- vlied den avond met een woord van wel kom, er zijn vreugde over uitsprekende dat de zaal geheel gevuld was. Na enkele me- DIERENDAG. Vandaag richt zich het dier tot U Tot e 1 ke n tijdgenoot, Het wijst U op hetgeen het dier Tè dikwijls nog verdroot Het vraagt om liefde en verstand, Het vraagt U om ontzag. Het doet dat éénmaal in een jaar: 't Is heden Dierendag. Behandelt mij aldus het dier Met woorden, nooit met slaag En doet dat als ik vragen mag Toch niet alleen vandaég. Behandelt mij het gansche jaar Met tact en met gevoel, Wees nimmer hard, meedoogenloos Mijn leven heeft een doel Wat gij niet wilt, dat U geschiedt, Doet dat den dieren niet, Oókals er niemand op U let En Uw gedrag niet ziet! Een Dierendag is het symbool Der gelijkwaardigheid Van al wat er geschapen werd In een gelijken tijd Ik vraag U op den Dierendag: Bezorgt ons nimmer pijn, Wilt eiken dag van ieder jaar Een v r i e n d der dieren zijn! PHILIA. (Nadrük verboden). I Juiat heden ontvangen een nieuw« zending HOLLY-WOOD en FALCON REGENJASSEN. Beleefd aanbeveleud, SPAANDER Co. dedeelingen en een opwekking om spaar der te worden, werd opgevoerd het beken de blijspel waarvan de inhoud voldoende bekend is, zoodat wij ons kunnen beperken tot de spelers. Het stuk stelt aan de spelers zware eischen, omdat het zich afspeelt in een West-Friesch dorp, en dit is vaak voor vereenigingen het struikelblok, omdat men zich hiermede de verplichting oplegt- de personen het West-Friesch dialect te laten spreken. De heer J. Harder (Kees Kok) was de eenige, die dit dialect geheel be- heerschte. Hij gaf een prachtige creatie van den ouden stuggen boer. Van het begin tot het eind was en bleef hij Kees Kok. Zuiver en mooi spel gaf hij in het tweede bedrijf als Klaartje (zijn kleindochter) hem snik kend vertelt dat geen jongen uit het dorp haar keus kan zijn. Naast hem willen wjj direct noemen den heer A. Kesselaar die de rol van Pietje (De landlooper) speelde op een wijze die af was. Soms daverde de lach door de zaal, maar ook wist h() door zijn spel het publiek zoo te boeien dat de „open doekjes" inderdaad verdiend waren. Kobus en Bart Kok (De heeren Fakkert en Visser) gaven beiden een goede vertolking van hun rollen, alhoewel de laatste zich in het eerste bedrijf nog niet voldoende los kon maken. Geesje (mevr. PrangerBos) was de ba zig vrouw van den kastelein van de „Slanke Geisja" en zij speelde deze rol uitstekend. Haar man, Hendrik (de heer J. Kesse- en speelde zijn rol met veel bravour, zonder overdrijving, iets waartoe de rol zich spoedig ontleent. En last not least noemen wij Klaartje (mejufr. A. Pool). Wij kunnen niet anders zeggen dan dat zij de moeilijke rol zeer goed vertolkt heeft Zij speelde met een vlotheid, die getuigde van ernstige studie en rolkennis. De grime was goed verzorgd, zoomede de décors en tooneel-aankleeding. „Voorwaarts" kan met voldoening terug zien op dezen avond onder leiding van haar regisseur den heer A. Kesselaar. Een bal met attracties was een passend slot. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Sep tember 85 patiënten en legden 789 be zoeker. af, waarvan 201 betalende, 440 voor 't A.Z.A. en 148 gratis. Er werd 6 maal de laatste hulp verleend by het afleggen. De wij kkraamverpleegster verpleegde 9 patiën ten, legde 228 bezoeken af en heeft 5 maal den dokter geassisteerd. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 27 SEPTEMBER TOT 3 OCTOBER 1938. Nieuwe zaken: Castricum:. G. W. van der Horst, Toren straat 31, textielhandel. Koedijk: J. P. Lek, Kanaaldijk 180, scheepsbouwer enz. W ij zigingen: Akersloot: Groenten- en bloembollen- kweekerij „Akersloot", te Akersloot, be stuurswijziging. Alkmaar: N.V. Stoommetaalslijperij en Galvanische inrichting in liq., Emmastraat 11, bestuurswijziging. Nieuwe Niedorp: Fa. J. Strybis D. van Leijen, C 43, manufacturen enz. verplaatst naar 's-Gravenhage. Wieringerwaard: Wed. J. Haverkorn, Tweewegen A 76, winkel in manufacturen; overgegaan aan: L. Klazinga. Zijpe: Coöp. Zuivelfabriek „Nieuw Le ven" G.A., 't Zand K 117, bestuurswijziging Opheffi ngen: Alkmaar: „De Bokser", Magdalenen- straat 18b. winkel in tabak enz. BEVORDERD. De heer N. H. ochuitemaker, 4e ambte naar ter secretarie alhier is bevorderd tot 3e ambtenaar. WIJZIGING GEMEENTE- BEGROOTING 1938. Onder overlegging van het advies dor commissie van bijstand voor de financiën stellen B. en W. in bijlage no. 164 voor de gemeentebegrooting, dienst 1938, te wijzi gen, zooals in een ontwerp-besluit is aangegeven. Ter behoud van het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven is de post voor onvoorziene uitgaven met 60 vermin derd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2