LAATSTE BERICHTE Frankrijk spoedig voor de keuze? AMSTERDAMSCHE BEURS BERGEN CASTRICUM ZIJPE OUDESLUIS WARM EN HUIZEN TEXEL HEERHUGOWAARD Een cultus van den vrede. Wat noodig is en wat niet. Drie schepen op de Westerschelde verongelukt. TWEEDE BLAD. Luchtbeschermingsoefening. De luchtbeschermingsdienst houdt Maandag 10 October des avonds tusschen 9 en 10 uur een verduisteringsproef. Per circulaire zal aan de bevolking worden bekend gemaakt welke voorschriften in deze moeten worden gevolgd. Bezoek. Niet om 11.30 maar om 12.30 zal Vrijdag de commissaris der koningin dezer provin cie, mr. jhr. dr. Röell een bezoek aan de gemeente brengen en aan hen, die dit wenschen, ten gemeentehuize audiëntie verleenen. (ONGECOBAlGEZtB). Willy Schermer grafwaarts gedragen. Terwijl een gure Octoberwind woei, is Maandag het slachtoffertje van het auto ongeluk onder buitengewone belangstelling ten grave gebracht. Voor het sterfhuis, op den anders zoo stillen Brakersweg, stonden de kinderen uit Willy's klasse, onder leiding van hun r.-k. onderwijzeressen opgesteld, om hun geliefd schoolkameraadje naar haar laatste rust plaats te begeleiden. In de kerk leidde kapelaan Bergman de H. Mis, terwijl de schoolkinderen de gebrui kelijke Latijnsche liederen zongen. Onder doodsche stilte werd de baar met het zoo droevig om het leven gekomen slachtoffertje grafwaarts gedragen, waar, terwijl de kist in de groeve zakte, de kin deren op indrukwekkende wijze liedjes zongen. Zeer onder den indruk van dit ge beuren verlieten de aanwezigen den dooden- akker. Na 40 jaren met pensioen. Na een periode van 40 jaar, als postkan toorhouder, heeft de heer J. Greuter zijn taak neergelegd en aan zijn opvolger den heer G. Klaassen, overgedragen. Na zijn laatste dienstverrichting is den heer Greuter een feestelijk afscheid be zorgd. Dit gebeurde bij monde van den heer Ruig, die namens de gepensionneerden den heer Greuter dank bracht voor de cor rectheid en bereidwilligheid, waarmee hij steeds zijn plicht vervulde. Spr. bood den scheidenden een cylinderbureaukast aan en aan mevr. Greuter een bloemenmand. Ook de directeur van Alkmaar kwam de heer en mevr. Greuter dank brengen voor den trouwen dienst en de accuraatheid van het beheer. U heeft met Castricum's uit breiding steeds meer werk moeten ver zetten, doch U heeft U uitstekend van Uw taak gekweten, aldus de directeur en het is daarom dat ik kan zeggen, dat de rust, die U nu gaat genieten, verdiend is. Mogen U en Uw gezin nog vele jaren ge nieten van de rust die U toekomt. De heer Greuter dankte bewogen voor deze woorden, en hoopte dat zijn opvolger dezelfde waardeering zou mogen ontvangen, die hij steeds heeft mogen ontvangen, waarna hij voor het laatst als postkantoor houder het kantoor sloot en de sleutels aan zijn opvolger overdroeg. Bezoek commissaris der koningin. Donderdag 6 October a.s., des namid dags te 2.30 uur, zal de commissaris der koningin in de provincie Noordholland zijn 4-jaarlijksch bezoek aan deze gemeente brengen. Iepenziekte. Bij een daartoe ingesteld onderzoek is gebleken, dat in deze gemeente wederom een 90-tal boomen wegens iepenziekte moet worden gerooid. Op zeer hartelijke wijze hebben de kinderen enz. van de o. L school alhier af scheid genomen van mej. A. Kaptein, die onlangs is benoemd tot onderwijzeres aan een o. 1. school te Amsterdam. Voor deze gelegenheid hadden de leer lingen het leslokaal van mej. Kaptein aardig versierd. Bij het afscheid sprak het hoofd der school, de heer H. Jippes, haar aller hartelijkst toe en dankte haar voor alles, wat zij voor het onderwijs en de kinderen heeft gedaan. Van de kinderen ontving „juffrouw" een paar fraaie cadeaux, terwijl allen werden getrakteerd op gebakjes. Voor de juffrouw en ook voor de kinderen was dit een onvergetelijk samenzijn. Een verdwaalde ballon. Door den heer C. Houtkooper is dezer dagen een ballonnetje op zijn bouwland ge vonden, afkomstig uit België van een aldaar gehouden ballon-concours. Op de label, die aan het ballonnetje was bevestigd, stond vermeld: La presente carte doit être renvoyée a Capitaine - Commandant Delplage 13, Rue de monnel, Tournai avant le 15 Octobre. Aan de andere zijde stond vermeld, dat het een ballcn-concours betrof en den vinder werd verzocht het adres, plaats,dag en uur te vermelden. Door den bliksem getroffen. Gedurende een hevig onweder zijn Zon dagnacht twee schapen te Hemmerkooy door den bliksem getroffen en gedood. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer H. v. d. Meer slaagde Maandag te Amsterdam voor het doctoraal arts-examen. Werkverschaffing. Naast de personen, die thans in de Cen trale werkverschaffing in het Geestmer- ambacht zijn tewerk gesteld, zijn enkelen geplaatst "bij het uitdiepen van een gedeelte poldersloot langs de Noordzijde van den Hondenweg. (Van onzen Parijschen correspondent). Parijs, 4 October. Nu de spanning, waar in men de jongste weken verkeerde, voor bij is en Parijs weer ruimer ademhaalt, herneemt het leven van allen dag weer zijn oude rechten. Duizenden Parijsche gezin nen keeren uit de provincie naar hun haardsteden terug, er is bereids een aan vang gemaakt met de demobilisatie. Nóg hangen de regeeringsproclamaties aan de muren en de plakkaten, die den weg wezen naar de schuilkelders, maar men kan zich ternauwernood meer voorstellen, dat dit alles slechts een week geleden droeve ernst was, en men maakt 's avonds grapjes over de nog niet allerwege verdwenen verduis- teringsschermen boven de straatlantarens: v'la, la ville lumière. De geestdrift, waarmede een paar dagen geleden de goede tijding werd ontvangen, het laaiend enthousiasme bij den waarlijk triomfanten intocht van minister Daladier, hebben wel treffend getuigenis afgelegd van den vredeswil van het Fransche volk. Het leek dien heugelijken Donderdag avond in September op den veertienden Juli; soldaten, sommigen nog half in civiel, werden onthaald door wildvreemden, er werd geklonken met volslagen onbekenden, men lachte om alles, men lachte om niets, en niemand wilde naar bed, gelijk kinderen bij een nachtfestijn. Nu die feestroes een beetje voorbij is maakt men plannen. De Britsche premier, le vieux Chamberlain, krijgt een villatje cadeau, ergens in de campagne met een beek om er te visschen. Voor den Fran- schen minister-president zal een stand beeld worden opgericht, en zoowel de En- gelsche als de Fransche politicus zal zijn straat hebben te Parijs en elders. Men koes tert grootsche voornemens voor een luis terrijke viering van den elfden November, het volk wil den vrede dienen, er schijnt een cultus voor den vrede te ontstaan. Men behoeft nog geen scepticus te zijn om te weten, dat al deze dingen, hoe braaf ook bedoeld, cum grano salis behooren te worden genomen. Het gevoel van opluchting is bij ieder onzer levendig, doch ook het besef van de realiteit doet zich weer gelden. Wie niet ganschelijk een vreemdeling is in het politieke Jeruzalem weet, dat er wel degelijk verschil van inzicht bestaat in de Fransche regeering, met name ten aanzien der betrekkingen met Italië, een probleem, dat thans urgent is. Een paar jaar geleden heeft Léon Blum den Franschen ambassadeur te Rome, Chambrun, teruggeroepen, en Mus- solini bleef het antwoord niet schuldig. Tot dusverre werd deze toestand bestendigd, maar de meening wint veld, dat aan deze onmogelijke verhouding, te onmogelijker na de viermogendhedenconferentie van Mün- chen, een einde dient te komen. Zoo zijn er nog tal van andere problemen, niet in de laatste plaats ook die, inzake de toekomstige betrekkingen met Duitschland, allemaal kwesties, welke niet op zichzelf staan doch in wezen de volksfrontpolitiek of wat daar van over is, raken. Sterker wordt dan ook de aandrang tot het houden van nieuwe verkiezingen, die, daaraan twijfelt niemand, belangrijke verschuivingen te zien zouden geven. Men voorspelt alreeds, dat Frankrijk spoedig voor de keuze zal worden gesteld. Het cogenblik daartoe moge dan politiek gezien niet slecht zijn gekozen, de vraag blijft toch of het wel verstandig is vlak na de spanningen, die het Fransche volk heeft doorleefd, de politieke hartstochten en daarmede nieuwe spanningen op te roepen Welke onvermijdelijk zijn of het nu een ministercrisis geldt dan wel een tusschen tijdsche verkiezing met al de onzekerheden van dien. Onder deze omstandigheden verwachten sommigen van de Kamers, die vandaag in buitengewone zitting bijeenkomen, iets sen sationeels. Geheel uitgesloten is zulks na tuurlijk niet, doch de kans lijkt ons toch uiterst gering. Veeleer is het eenvoudig de bedoeling om aan Daladier en Bonnet de gelegenheid te geven rekening en verant woording af te leggen van het regeerings- beleid gedurende de moeilijke periode, welke Europa heeft doorgemaakt. Meteen is dan aan het verlangen voldaan zoowel van socialisten en communisten als van de rechtsche minderheden met Pierre Flandin aan het hoofd. Het zou in hooge mate te betreuren en onverantwoordelijk zijn in dien van welke zijde ook werd getracht uit de huidige situatie politieke munt te slaan. Op dit oogenblik heeft Frankrijk wel al lerminst behoefte aan interpellaties en po litieke debatten, die, volkomen bekend als het standpunt der partijen is, de bestaande geschillen, welke al evenmin voor iemand een geheim zijn, slechts kunnen verscher pen. Verhooging der opbrengsten de productie van ruwijzer bedroeg in Augus tus 421.000 ton tegen 433.000 ton in Juli, die van staal respectievelijk 425.000 ton te gen 436.000 ton; het is één der vele voor beelden verlaging en stabilisatie der kosten van het levensonderhoud, even wicht tusschen inkomsten en uitgaven op het budget, dat zijn de dingen, die Frank rijk noodig heeft voor economisch en finan cieel herstel. Met een negatieve handels balans als die der laatste jaren kan Frank rijk het op den duur niet bolwerken, even min als met het jaarlijks groeiende deficit op de staats- en stedelijke begrootingen en een toenemenden schuldenlast. Tal van vraagstukken, niet helminst ook die van den export, schreeuwen om een oplossing en zijn van heel wat grooter beteekens dan het geharrewar is over de binnenlandsche politiek. Wellicht zal het verloop der Kamerzit ting van vandaag eenige aanwijzing geven aangaande de richting, die men denkt te volgen in de naaste toekomst. Of die van de partijpolitiek, waarvan men dagelijks de wrange vruchten plukt, of die der na tionale samenwerking, waarvan het Fran sche volk tot verbazing der beschouwers nog slechts eenige dagen geleden blijk gaf. In dat opzicht kan met meer zekerheid worden gezegd, dat Frankrijk spoedig voor de keus zal staan. En het antwoord op de vraag hoe men het best den vrede dient is dan niet moeilijk. Vanochtend half elf is op den hoek van Baarland, op de Westerschelde, het Belgi sche sleepschip „Bailline gezonken. De Bailline is duizend ton groot en was, geladen met pyriet, op weg van België naar Dordrecht. Het sleepschip Brabant is omhoog gezet op de zandplaat aldaar. Beide schepen kunnen als verloren worden beschouwd. De bemanning is gered door de sleep boot van de firma Muller uit Terneuzen. Een derde sleepschip is gezonken recht vóór Hoedekenskerke. De provinciale stoomboot, die den dienst onderhoudt van Terneuzen naar Hoedekenskerke, is ter assistentie uitgevaren. Het is nog niet bekend, of de opvaren den zich in veiligheid hebben kunnen stellen. Omtrent het sleepschip, dat voor Hoede kenskerke gezonken is, wordt nader gemeld, dat het hier het Fransche sleepschip Jupiter betreft. Dit vaartuig heeft een bruto inhoud van 1300 ton en was geladen met hoogovenslak ken. Aan boord bevonden zich de schipper en zijn knecht, welke laatste in het water viel, doch spoedig door de bemanning van de sleepboot Pieternella werd gered. Ook de schipper is op deze sleepboot in veiligheid gebracht. De Jupiter wordt als verloren be schouwd. HET GEZONKEN MOTORSCHIP MARIA. In verband met het ruwe water heeft men het wrak van het motorschip Maria nog niet kunnen naderen. Men neemt thans als zeker aan, dat de beide opva renden verdronken zijn. Mogelijk zijn zij niet over boord geslagen, doch met het schip in de diepte verdwenen. De omge komenen woonden te Schiedam. Toen de Maria even na middernacht in nood kwam te verkeeren, bevond zich het motorvrachtschip Koophandel uit Am sterdam in de nabijheid. Het voer voor de Maria uit, doch het spookte zoodanig, dat men machteloos stond en geen hulp kon bieden. PRINS BERNHARD NAAR DUITSCHLAND. Men meldt ons van officieele zijde, dat prins Bernhard heden voor enkele dagen naar Duitschland is vertrokken, ter bij woning van de begrafenis van prinses Sigismund van Pruisen te Postdam en voor een kort bezoek aan 's prinsens moeder te Reckenwalde. J. KEIJZER GEHULDIGD. Te Zaandam heeft gister de heer Jac. Keijzer, directeur der N.V. Simon de Wit, welke N.V. ook een winkel te Alkmaar heeft, den dag herdacht, waarop hij voor 40 jaar aan de firma werd verbonden. Het feest is slechts in intiemen kring gevierd. "Echter heeft het aan belangstelling niet ontbroken. Daarvan getuigde het groot aantal bloemstukken en de aangeboden ge schenken. Des morgens werd in een der kantoorgebouwen dit jubileum herdacht in tegenwoordigheid van de directie, afgevaar digden van winkelchefs, van de kantooraf- deelingen en de familieleden. Ook eenige oud-medewerkers woonden de plechtigheid bij. Hulde werd gebracht aan de goede hoe danigheden van den jubilaris en aan diens aandeel in den groei van het bedrijf. Van de directie ontving de heer Keijzer een mooie ouderwetsche, staande klolf, terwijl het personeel van zijn waardeering blijk gaf door het aanbieden van een album, waarbij elke winkelzaak en alle afdee- lingen van 't kantoor de beschikking hadden gekregen over een bladzijde welke naar eigen inzicht was gevuld, alsmede een ge- teekende oorkonde. DENATURATIE VAN ROGGE. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, is het niet mogelijk gebleken, de denaturatie van rogge zoo vlot te doen verloopen als wel werd gehoopt, daar de levering van de voor het kleuren benoodigde fuchsine tengevolge van den onzekeren toe stand gedurende de vorige weken gestag neerd heeft. Men hoopt evenwel spoedig in staat te zijn op normale wijze aan de aanvragen tot denaturatie te kunnen voldoen. 3 OCTOBER-OPTOCHT te Leiden „Graaf en gravin van Heyden" in hun koets. SLEEPSCHIP OP HET IJSELMEER GEZONKEN. Gisteravond is op het IJselmeer ten zuiden van- Enkhuizen, tengevolge van den storm het sleepschip Willem Adri, dat met een lading slakken op weg was naar Duitschland, volgeloopen en gezon ken. De opvarenden konden zich in de roeiboot in veiligheid stellen. Na gerui- men tijd te hebben rondgezwalkt, konden zij aan boord worden genomen van de sleepboot Res Nova, dat het sleepschip trok. Zij zijn naar Enkhuizen gebracht. DE STORM. De zware Westerstorm heeft ook in de hooffdstad huisgehouden. Talrijke boomen, schuttingen, schoorsteenpijpen en dakpan nen moesten het ontgelden. Op Schiphol had men van den storm weinig last. De diensten kwamen zelfs ge heel zonder vertraging binnen. In IJmuiden was de toestand zeer ongun stig. Als fonteinen spoten de golven tegen de pieren omhoog. Ook in de binnenhaven stond een zware golfslag. Het scheepvaartverkeer was geheel lam gelegd, nadat vannacht de loodsdienst reeds was gestaakt De Purfina van de Ba- taafsche petroleum-maatschappij, welke hedenochtend nog was vertrokken, is later uit zee teruggekeerd om beter weer af te wachten. In het Noordzeekanaal hebben de uitgaande schepen Mascotte en Mars 1 vastgemaakt. De barometer wees vanoch tend 7.52 aan, hetgeen de laagste stand is sinds den vorigen winter. De kranen van het hoogovenbedrijf zijn bijna alle stopge zet. Langs den straatweg tusschen Amster dam en Velsen zijn ongeveer de helft van de meerendeels jonge boomen met stut- paaltjes omgezwaad. Het rijverkeer onder vindt daar echter geen hnder van. Schutten in de Oranjesluizen gestaakt. Door den storm is het water in het Buiten- IJ en het IJselmeer zoover gedaald, dat het schutten in de Oranjesluizen gestaakt moest worden. De scheepvaart ligt op het oogen blik geheel stil. Door den hevigen storm is op het terrein van de groote land- en tuinbouwtentoonstel ling te Schimrnert (L.) in den afgeloopen nacht groote schade aangericht. Twee groote tenten zijn totaal vernield. De stands liggen geheel overhoop. Een der standhouders be weerde hierdoor een schadepost te hebben van vijftienhonderd gulden. Hoe groot de totale schade is, valt nog niet te overzien. De tentoonstelling is stopgezet. Het terrein wordt door politie bewaakt. DOODELIJK ONGELUK IN EEN POSTKANTOOR. Vanochtend is te Breda de 38-jarige heer Jansen in het nieuwe postkantoor bekneld geraakt tusschen een ijzeren deur. De man werd ernstig gewond. Op weg naar het zie kenhuis is het slachtoffer aan zijn verwon dingen overleden. Hij was gehuwd en vader van één kind. STORM TEISTERT ENGELAND. Twee dooden. Den geheelen afgeloopen nacht heeft bo ven de Britsche eilanden een storm van een buitengewone hevigheid gewoed. Voor namelijk het zuidelijk deel des lands heeft er van te lijden gehad. Tal van telegraaf- en telefoonkabels werden vernield. Boomen werden ontworteld. De wind bereikte een snelheid van 130 K. M. per uur. Te Londen werden vijf personen ernstig gewond, van wie twee aan hun wonden zijn bezweken. De materieele schade is be langrijk. De Kanaaldienst op Frankrijk is gestaakt In de Londensche voorstad Norwood is een boom op een autobus terecht gekomen. Twee personen werden op slag gedood, een derde is kort daarop bezweken. Er negen gewonden. BUITENWERKING STELLING UITVOERVERBODEN. In verband met de in den internationalen toestand ingetreden ontspanning heeft de regeering besloten de op 28 September j.1. afgekondigde uitvoerverboden, in afwach ting van een definitieve intrekking hiervan, die binnenkort te verwachten is, voorloopig buiten werking te stellen. Volgens berichten uit Honan wordt nabij Sintien een verwoed gevecht van man tegen man geleverd tusschen de Chineezen en Japanneezen. De Chineezen zouden gisteren 700 man verloren hebben. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Dinsdag 4 October 1938. zijn GRENSCONTROLE GRAAN. Op 23 September zijn de grenscontrole- maatregelen voor graan weder ingevoerd. STAATSLEENINGEN. 3-3/, NederL 1938 3 Ned.-lndië 1937 5/j DuitschL '30 m. verkL B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Uoie Calvé Delft Cert NederL Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Coppcr Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S Leather CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKrN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. AtchisoD Topeka Sou'hem Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacific Canadian Pac Vorige koers 1011/s 100», 34 in 155'/, 155 132 4411/j 89'/, 350 238", H7'/, 36'/, 526V« 45'/i6 5'»/„ 36% 32»/, 14»/» 5«y» 45% i 4'/, 471'/, 176 179 - 817/g 62'/, 165 329»/, 345»/, 75'/, 30'/s 11% 10'/,, 23931 164 130 165 116'/, 37» 114 85'/, 117 1193/, 2301/, 290 255 26V, 13% 9»/m 68'/, 4'%» lillite 2.45-3.00 10U/» 100'/, 321/, 146 1531/, 153 132 42'/,-'/, 90i/, 330 239-40 1453/, 36'/, 25«y„-6 44J-'/„ 5%, 36»/» 32.1»'» 14 5'3/» 441/,-»/, 43/:6 472'/,-3 175 1811-'/* SI-1/, 62 163 329'/, 343-1/, 75-'/, 30'/» 11»/, 10-'/» 236-'/* 160 129V, 164 113 37/u 114V, 86 117 119-V, 225V, 286 253 26'/* 13»/», 9'/,-7w 69 4'V» fExclaim. *Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers )4, heden )4 pd' WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers 1.83"/i6 8.82)4 73.60 New-York Londen Berin Parijs 4.931/ Brussel (Belga) 31.06 Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo 41.90 3 .45 45.47)4 44.37 X heden 1.8313/i« 8.79'/« 73.60 4.911/» 31.12 yi 41.90 39.25 45.32)4 44.20

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8