Een mobilisatie in België, die een oefening was. Hitler dankt den duce. En „de beide andere groote staatslieden". „Vaarwel, Frankrijk". Een bittere conclusie. De Spaansche kwestie. Vrijwilligersvraagstuk opgelost? De houding der Slowaken. Een plan van Hodza. Gevechten in Gelilea. Talrijke dooden. Nieuws in 't kort. Hollandsche maatschappij van Landbouw. Verklaringen van ir. Louwes. Voor bescherming tegen luchtaanvallen is weinig of niets gedaan. Hoe moet de rekening worden betaald? FOUTEN EN GEBREKEN. Steun aan kleine boeren bedrijven. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 OCTOBER 1938. In de massa-bijeenkomst in het Ber- lijnsche Sportpaleis, waarmede gister avond de campagne voor de winterhulp werd geopend, sprak als eerste minister Goebbels. Vervolgens nam Hitler het woord. Op 28 Mei j.L, zoo verklaarde de Fuehrer, heb ik mij een groot doel ge steld. Ik heb aan de verwezenlijking van dit groote doel slechts kunnen ge- looven, omdat ik wist, dat achter mij het geheele Duitsche volk stond, bereid alles te geven. Ik heb de laatste maanden en weken on getwijfeld een grooten buitenlandschen po litieken steun gehad. Hitler zeide, dat hij reeds in een vroegere rede den man ge dankt had, die zich als trouw en groot vriend achter Duitschland gesteld had, Benito Mussolini. Deze had zijn geheele macht in de waagschaal van een rechtvaar dige oplossing geworpen. Ook aan de beide andere groote staats- lieden moest Hitler dank brengen, daar zi, het mede mogelijk gemaakt hebben, dat het Tsjecho-Slowaaksche probleem op vreed- zame wijze is opgelost. Doch voor alles gold zijn dank het Duit sche volk, dat achter hem gestaan heeft, Het heeft in deze kritieke dagen nooit zijn vertrouwen verloren. Geen bank behoefde te worden gesloten. Binnen enkele dagen zullen wij het pro bleem der laatste weken hebben opgelost, Op den tienden October zullen wij, aldus Hitler, alle Duitsche gebieden bezet heb ben, die ons toebehooren. Daarmede is een der ernstigste crises in Europa beëindigd en allen, niet slechts in Duitschland, doch ook daarbuiten, kunnen zich werkelijk op het Kerstfeest verheugen. Het moet werkelijk voor allen een feest des vredes zijn. Na dank gebracht te hebben aan de mannen, die plotseling hun werk moesten verlaten en aan de Sudeten-Duitschers, „die nooit het geloof aan hun bevrijding hadden verloren", betoogde Hitler, dat het thans een eereplicht is, den nood in het Sudeten- land, waarvan hij de bewijzen, naar hi. zeide, zelf aanschouwd had, te lenigen. Het jaar 1938, zoo besloot Hitler, zal in de geschiedenis van het Duitsche volk oen groot, onvergetelijk trotsch jaar zijn. Met dit jaar zijn de laatste schandelijke blad zijden uit het boek van het lot, dat ons toe bedacht was, uitgescheurd. Een artikel in de Lidove Noviny, een belangrijk Tsjechisch liberaal blad, heeft niet minder dan een sensatie ver wekt. Het blad wordt algemeen be schouwd als de spreekbuis van de toonaangevende politieke kringen. Dit blad schrijft: Vaarwel, Frankrijk, en vervolgens: Centraal Europa bestaat niet meer. Wat komt thans? Oorlog tusschen Duitsch land en Frankrijk of tusschen Duitschland en Rusland? Of een alliantie tusschen Rus land en Duitschland en een verdeeling van het Britsche imperium? Wij hebben de rol van politieagent genoeg gespeeld. Wij zijn in den steek gelaten. De wereld wordt geregeerd door geweld en niet door de wpt en onze plaats moet daarom zijn aan de zijde van de macht. Wij hebben geen andere keus dan ons te scharen aan de zijde van Duitschland. Zelfs in handels betrekkingen moeten wij afzien van alle relaties, die ons zouden plaatsen in het kamp van Duitschlards tegenstanders. Wij moeten erkennen, dat Hitler en Mussolini machtiger zijn dan Frankrijk, dat op het oogenblik aan drie zijden bedreigd wordt Duitschland, Italië, Spanje). Hitler wint de eene worsteling na de andere zonder te vechten, volgens de formule van Mein Kampf. De diplomatieke redacteur van de „Eve- n'n8 Standard" schrijft, dat Engeland, Frankrijk en Italië op het punt staan een overeenkomst te sluiten inzake de Spaan sche kwestie. Dit zou het gevolg zijn van besprekingen, welke te München gevoerd zijn tusschen Chamberlain, Daladier en Mussolini. Deze overeenkomst, waarbij zich ook Duitschland zal aansluiten is volgens ge noemden redacteur gegrondvest op de vol gende beginselen: Ten eerste: Beide partijen in den burger oorlog zullen den strijd voortzetten zonder hulp uit het buitenland. Ten tweede: Binnenkort moeten alle bui- tenlandsche vrijwilligers teruggetrokken Worden. Belangrijke contingenten vrijwilli gers zullen onmiddellijk Spanje moeten Verlaten als bewijs van goeden wil. Ten derde: Beide strijdende partijen in Spanje zullen in het vervolg geen man schappen, wapens of munitie uit het buiten land meer ontvangen. In Britsche diplomatieke kringen wordt erop gewezen, dat de jongste besprekingen tusschen den Britschen ambassadeur te Rome, lord Perth, en den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, handelden over het Spaansche vraag stuk. Men verklaart, dat deze besprekingen nog een voorbereidend karakter hebben. In deze kringen worden berichten van de „Evening Standard" niet ontkend. Zij weigeren evenwel meer te zeggen. Volgens ontvangen inlichtingen zijn de vertegenwoordigers van alle Slowaaksche politieke partijen, met inbegrip van de Volkspartij en de communisten het eens geworden over een plan, dat door oud minister Hodza is uitgewerkt. Het plan behelst de volgende punten: 1. Erkenning der nationale individualiteit Van het Slowaaksche volk. 2. Erkenning van de Slowaaksche taal als officieele taal voor Slowakije. 3. Instelling van een Slowaakschen wet- gevenden landdag, welke bevoegdheid en betrekkingen met de regeering en het parle ment te Praag later zullen worden afge bakend. In Slowaaksche politieke kringen is men van meening, dat het bureau der Volkspartij morgen als grootste Slowaaksche partij een oproep zal uitwerken aan de bevolking ten gunste van het plan-Hodza. De partij zou morgen eveneens goedkeuring hechten aan de benoeming van zijn secretaris, generaal Sokol, tot minister voor Slowaaksche aan gelegenheden. In het noorden van Galilea zijn militairen slaags geraakt met opstandelingen. Een twaalftal opstandelingen is gesneuveld aan den voet van den Thabor. Te Jerusalem hebben gewapende opstan delingen regeeringsbureaux overvallen. Na dat de wacht overmeesterd was, trachtten zij de gebouwen in brand te steken en na men vervolgens de vlucht. Zestig dooden. De troepen, die de bende achtervolgen, welke een aanval ondernomen had op Tiberias, hebben gistermiddag twee ge vechten geleverd in het gebied van Safed en Tiberias. Het totaal der verliezen aan den kant der terroristen bedraagt minstens zestig. Groote deviezensmokkelarij ontdekt. - De Italiaansche politie heeft een uitgebrei- den deviezennandel ontdekt na de arrestatie aan de Italiaansch-Fransche grens van een persoon, die zeer bekend is in de Romeinsche society, en die trachtte frauduleus een be drag van een millioen lire naar het buiten land te brengen. Verscheidene personen zijn gearresteerd, o.m. een der bekendste wissel agenten van Rome. Mijnramp in Japan. - Men is zeer onge rust over het lot van 190 arbeiders, die in een steenkolenmijn te Joehbari op Hokkaido zijn bedolven tengevolge van een ontploffing. Reddingspogingen worden in het werk ge steld. Drie visschersschepen vergaan. - In een zwaren storm zijn bij Tromsö drie kleine vis schersschepen gezonken. Van de tien op varenden zijn zeven verdronken. Jhdticaties MODERNE MACHINES VOOR DRUKWERK! BIJ COSTER. UW De Directeur van het gemeente-slacht huis en het maktwezen te Alkmaar, brengt belanghebbenden hierbij ter algemeene kennis dat in afwijking met het reeds ge annonceerde bericht, de goederenmarkten op ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 (Her denking Alkmaar's Ontzet) zoowel des morgens als des middags en des avonds, zullen worden gehouden op de Laat, vanaf de Kapelkerk tot en met de Limmerhoek. De pluimveemarkt en fruitmarkt wórden op dien datum gehouden in de Markt- staat. Voor deze markten geldt echter de bepaling, dat de standplaatsen uiterlijk om 1 uur n.m. geheel ontruimd moeten zijn. De directeur voornoemd, VOORTHUIJSEN. DIENSTPLICHT. Oproeping ter inlijving. De burgemeester van Alkmaar, brengt, onder verwijzing naar de persoonlijke op roeping, welke ter gemeente-secretarie ter afhaling gereed ligt, ter kennis van den dienstplichtigen: ANTHONIE MICHELS, geb. te Alkmaar, 1 Febr. 1919, behoorende tot de lichting 1939 der gemeente Alkmaar, dat hij op MAANDAG, 24 OCTOBER a.s. te AMERS FOORT, bij het 21e Regiment Infanterie, ter inlijving moet opkomen. Alkmaar, 6 October 1938. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. HINDERWET. Bij besluit van 5 October 1938 is aan den heer Jac. Buishand, alhier, vergunning ver leend tot het oprichten van een auto-verf spuitinrichting, waarbij gebezigd worden 2 electromotoren van 2 P.K. in het perceel Molenbuurt nr. 22, alhier. Alkmaar, 6 October 1938. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. £ati(U e*t JuiétioiM Nadat de regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, ir. S. L. Lou wes, zijn inleiding over den landbouw in den ttegenwoordigen toestand voor de Hol landsche Maatschappij van Landbouw had gehouden, zijn er door de aanwezigen tal van vragen gesteld. Zoo betoogde ur Dijt, dat het fout is de productie te beperken van die goederen, waaraan ons volk dringend behoefte heeft. Na München is het nu tijd, dat de boeren laten zien tot een offer bereid te zijn en te willen medewerken het overschot der productie ten goede te laten komen aan de noodlijdende massa in binnen- en buiten land. De export naar onze buren mag niet vergeten worden. Door andere sprekers werden allerlei an dere punten ter sprake gebracht. De inleider had behalve deze vragen er nog eenige schriftelijke van het hoofdbe stuur te beantwoorden. Dit doende, zei hij, dat er bij prijsdaling beneden de richtprij zen van regeeringswege steeds zoo snel mo gelijk wordt ingegrepen, doch die zaak is niet altijd zoo eenvoudig en ook niet steeds goedkoop. Op de vraag of daar, waar ingevolge ver plichte arbitrage de loonen omhoog worden gebracht, nu de richtprijzen ook verhoogd zullen worden, antwoordde ir. Louwes, dat men moet aannemen, dat de arbiters bij hun beslissing met de richtprijzen rekening houden. Een regelmatig stijgende denaturatiever- goeding voor aardappelen zou ten gevolge hebben, dat de boeren hun voorraden langer aanhielden en daardoor zou de normale prijsstijging uitblijven. Niet de landbouwer, maar de consument zou daarvan profitee- ren. De spreker liet zich niet uit over het vraagstuk van prijsverhooging over de ge heele linie, daar de landbouworganisaties hierover met den minister confereeren. Onjuist noemde de regeeringscommis saris de felle critiek op de consumptie- melkcentrale, op een vergadering te Rotterdam uitgeoefend, welke gepaard ging aan het dreigement van uittreden. Als dat doorgaat, aldus sr., kon het met instituten als de C.M.C. wel eens uit zijn. Als de landbouw zich niet rijp toont de ordening in eigen hand te ne men, dan zou spreker persoonlijk advi- seeren niet naar den vroegeren toestand terug te keeren, maar de geheele rege ling der materie los te laten en te zeg- (Van onzen Brusselschen correspondent.) Brussel, 4 October 1938. De verademing in België is' zoo groot als m Nederland. Op dit punt zullen wij wel niet behoeven aan te dringen. Het alarm is geweldig geweest. De uitbarsting van vreug de bij de bevolking, toen bleek dat het geen oorlog worden zou, uitte zich niet in hulde- betoogingen voor terugkeerende staatslie den, die den vrede hadden gered, vermits ook België slechts de rol van toeschouwer heeft vervuld, zooals Nederland, maar in toejuichingen voor de terugkeerende sol daten. Men zag tooneelen zooals in 1914 en 1918. De bevolking deelde koffie, brood, chocolade uit aan de troepen, gaf bloemen aan de officieren, ontving hen als overwin naars. Op sommige plaatsen heeft de bevol king geleefd in een ware oorlogsatmosfeer. Vooral in het Zuiden, tegen de Fransche grens. Te Aarlen b.v. werden de inwoners om 1 uur 's nachts gewekt door een sirene. On middellijk werd alarm geblazen door de Ar- deensche jagers om officieren en manschap pen te verzamelen. Kanonschoten weerklon ken. Toevallig ontstond er tevens een elec- triciteitsdefect. Slechts later vernam men dat dit alles behoorde tot het alarm. Maar anderdaags, dat was op 24 September, kwamen Franschen over de grens, uit Longwy, vertellende dat Senegaleesche troe pen in massa hun stellingen vlak bij de Bel gische grens hadden ingenomen. Vele Bel gische families van bij de grens ontruimden hun dorp. En tenslotte vertrokken de Ar- deensche jagers naar een onbekende bestem ming, de stad onbezet achterlatende. Intus- schen werden de reservisten opgeroepen, werden wagens, motorrijwielen, rijwielen opgevorderd voor het leger, werden de fond sen van de plaatselijke filiaal der Nationale Bank weggebracht. Men wachtte letterlijk op de verschijning van de Duitschers of de Franschen, op het teeken om de vlucht te nemen De Belgische militaire autoriteiten hen- »n gehandeld alsof het om een ware mobi lisatie ging, wat het eigenlijk ook was, al werd zulks dan de versterkte vredesvoet geheeten. De nuance mocht wel gelden voor het publiek, maar voor de militairen was er niet veel verschil. Overigens was het aantal gemobiliseerae troepen indrukwekkend: 360.000, volgens de meest geloofwaardige cijfers. Er waren du zooveel soldaten onder de wapens dan 1914. Het leger beschikte toen over onge veer 170.000 manschappen. Er waren 13 klassen binnen geroepen, en het veldleger bestond slechts uit 100.000 man. Thans zou een volledige mobüisatie, zonder de land weer, 650.000 manschappen op de been bren gen. De militaire dienst omvat 15 jaar in het actieve leger. De laatste vijf klassen vormen de reserve van het actieve leger. Bovendien zijn er 10 klassen landweer, maar die geen uitrusting hebben. Het leger telt in totaal 17 regimenten infanterie en acht cavalerie (gemotoriseerde en wielrijders inbegrepen). Verder zijn er 12 regimenten artillerie en 3 regimenten genie, alles samen 40 regi menten, zonder luchtvaart. Voor de lucht vaart worden 210 vliegtuigen opgegeven, doch dit schijnt wel beneden de werkelijk heid te blijven. Zooals men ziet, was een groot deel van het leger onder de wapenen. De door den staf voorziene defensieve stellingen werden bezet, maar de infanterie- regimenten, gevormd door reservisten, heb ben niet alle de hun aangewezen posities moeten innemen. De vrede was intusschen reeds geteekend, om het zoo te noemen. De opeischingen werden niet volledig uitge voerd. Zoowel de mobilisatie als de demobi lisatie is met groote snelheid gebeurd, doch hierbij zijn wel eenige fouten en gebreken aan het licht getreden, welke verband hou den met het feit, dat niet voldoende schijnt te zijn rekening gehouden met de omstan digheid dat het leger een zuiver defensieve rol zou hebben te vervullen door de wacht te betrekken aan de grenzen. Men heeft uit het oog verloren, of althans de schijn is toch zoo, dat de vitale economische zenuw- knoopen van het land moeten worden ge ëerbiedigd om de bevoorrading van het leger en de burgerlijke bevolking te verzekeren, Er werd geen onderscheid gemaakt in de op eischingen. De auto's en wagens van de bak kerijen en maalderijen werden opgevorderd zooals alle andere. Ook van de dagbladen. Van een bakkerij zooals deze van het Volks huis werden 67 paarden opgevorderd. De warenhuizen konden geen bestellingen meer uitvoeren, waardoor op één dag tijd de on rust toenam, op verbazende manier. Elec- trische centrales moesten op enkele uren tijd de hulp missen van het beste gespecialiseerd personeel. Ook de dagbladen. Zij, die geen reserve-officier waren, werden ingelijfd zon der rekening te houden met de bedrijvigheid in het burgerlijke leven. Vooral het weg nemen van de absoluut noodzakelijke ver voermiddelen en specialisten uit de sleutel- bedrijven heeft dadelijk storend gewerkt. Hierbij aansluitend heeft de regeering moe ten ervaren dat de graanvoorraden totaal onvoldoende waren. De inlandsche oogst was voldoende voor enkele maanden en on middellijk was de regeering verplicht een bestelling te plaatsen van naar verluidt 100.000 ton tarwe. Dat in deze omstandig heden spoedig een neiging was waar te nemen naar verhooging van de prijzen, spreekt van zelf. Deze stijging werd echter spoedig door de veranderde omstandigheden geremd. En wat aangeteekend moet worden is dat de groote warenhuizen in deze be wogen dagen een voorbeeld van kalmte heb ben gegeven en op de prijzen regelend heb ben gewerkt. Geen enkel warenhuis heeft maar een enkel oogenblik de prijzen ver hoogd. Deze houding kwam hier en daar van kleine winkeliers. Dezen handelden zoo door het gebrek aan vervoermiddelen. Voor de, toekomst zullen zeer zeker maatregelen worden genomen om bestendig voldoende graanvoorraden in het land te hebben. Wat de bescherming tegen luchtaanvallen betreft, is het opvallend dat niet veel is tot stand ge komen. Er is melding gemaakt van een ge meente, waar bij een eerste oproeping meer dan de helft van den dienst voor bescher ming tegen luchtaanvallen was verdwenen. Te Brussel en Antwerpen, te Luik is vrijwel niets tot stand gebracht. Slechts de Bond voor bescherming tegen luchtaanvallen is werkzaam geweest om aan vrijwilligers een opleiding te geven. Er werden in de laatste jaren 117 centrums ingericht. Maar op 't ge bied van onderkomens voor het publiek heb ben de gemeentebesturen letterlijk niets verricht. Groote ondernemingen zooals de Banque de Bruxelles hebben wel zeer mo derne onderkomens ingericht voor hun per soneel. Wat de verspreiding van gasmaskers betreft, werd anderhalf jaar %eleden een bestelling gedaan van 30.000 gasmaskers. Zij werden niet verkocht, tenzij aan den vooravond van het gevaar. Toen was er een rush. Doch niet zoodra kwam het bericht van de conferentie te München of de bestellingen hielden op. Ook op dat gebied zullen wel veranderingen worden ingevoerd. Nu wordt ook gedacht aan de rekening, op een oogenblik dat de begrooting reeds een tekort vertoont. Men spreekt over 300 tot 400 millioen. Toen de mobilisatie begon, werd gerekend op een milliard per maand. Doch zij heeft slechts zes dagen geduurd. Bovendien werden veel definitieve op eischingen in huuropeischingen omgezet. Het zal alleszins een gepeperde rekening wor den. En van nu af wordt er gesproken eenerzijds over een speciale binnenlandsche leening, anderzijds over uitzonderlijke op centiemen bij sommige belastingen. Aan de gemobiliseerde militairen was de regeering van plan 8 fr. te betalen voor de echtgenoote en 3.50 fr. per kind. Wat den Belgischen frank betreft, heeft men in België de voldoening te mogen er varen, dat deze zich uitstekend heeft ge houden. Op een veertiental dagen tijd heeft het publiek bij de banken, de spaarkas, den postchequedienst ongeveer 4 milliard frank opgevraagd. De banken hebben zich ver plicht gezien discontocredieten bij de Na tionale Bank te gebruiken. Doch daarnaast is de goudvoorraad van de Nat. Bank met 400 millioen toegenomen en men mag dus aannemen, dat de bevolking slechts disponi- biliteiten heeft willen hebben. Toen in Mei de Fransche frank devalueerde was het goud- verlies 4 milliard De Belgische financiën hebben zich dus flink gehouden. Nu maatk men zich gereed om weer den normalen plooi te vinden. De gemeentever kiezingen hebben Zondag over acht dagen plaats. Zij werden met een week uitge steld. Ongetwijfeld zullen zij in het teeken staan van het alarm dat het land heeft door gemaakt. gen „dan maar niets". Als de boeren meenen, dat 't niet goed gegaan is, had den zij het dan zelf maar beter moeten doen. Met dr. Dijt's theoretische inzicht, dat verhooging van welvaart tenslotte moet ko men van uitbreiding der productie, was spr. het eens. Maar bij de concrete reactie op in ternationale verschijnselen komen de moei lijkheden. Men zal de productie niet kunnen opvoeren, zonder de prijzen te verlagen, want de consument kan hier te lande de productiekosten niet betalen. Waar het geld vandaan moet komen om die productie kosten op te brengen is het vraagstuk, dat dr. Dijt niet oplost. Wat dus de belooning van agrarischen arbeid betreft, men moet de draagkracht van ons volk kennen en de mate van bereidheid om de lasten der boe ren op zich te nemen. Het is b.v. voor ons volk niet moeilijk alle Nederlandsche boter op te eten, maar wel om den veehouder er voor zijn belooning te betalen. De thans gevolgde methode waarvan de heffing op margarine deel uitmaakt is ondanks alles voor den boer voordeeliger. Wat de monopolieheffing aangaat, het prijspeü der granen is nu even hoog als verleden jaar. De productiekosten zijn voor den veehouder dus niet opgevoerd. Zij zijn alleen niet verlaagd. Reden tot prijsverhoo ging ligt hierin niet. Welke maatregelen de regeering zal nemen om een eventueel door het mond- en klauwzeer ontstaan tekort in den veestapel aan te vullen, kan nu nog niet worden beoordeeld. Men zal de ontwikkeling der ziekte moeten af wachten. Over den toestand van onzen veestapel wordt meer verteld dan con troleerbaar is. Spr. heeft een onderzoek doen instellen op eenige honderden boerderijen. De voorloopige resultaten daarvan waren o.m. dat de veestapel eenigermate verouderd bleek te zijn, maar dat er zoo goed als geen klachten waren over de selectiemogelijkheden. Op de vraag naar verhooging van den prijs der consumptiemelk (gevraagd was den straatprijs met 1 cent te verhoogen) zeide ir. Louwes, dat de straatprijs op dit oogen blik niet lager is dan verleden jaar. Ook de productiekosten zijn niet hooger. Een ver hooging op dit moment zou ten gevolge heb ben, dat juist zij, die de stroppen van het mond- en klauwzeer gehad hebben, er niet van zouden profiteeren. Naar sprekers mee ning is er geen enkele aanleiding de moei lijkheden, die de boeren onder elkaar heb ben, op de consumenten af te wentelen. Tewerkstelling op eigen bedrijf. De ministers van economische zaken en sociale zaken hebben, uit overweging, dat het noodzakelijk is den bijzonderen bedrijfs steun aan de kleine boerenbedrijven in den vorm van tewerkstelling van grondgebrui kers op eigen bedrijf, ook voor 1939 te doen plaats hebben, daarvoor een nieuw regle ment vastgesteld, dat 1 Januari 1939 in wer king treedt. Volgens dit reglement kunnen voor te werkstelling op eigen bedrijf in aanmerking komen: alle grondgebruikers, wier bedrijfsinkom- sten meer dan 4 per week bedragen, be houdens: 1. grondgberuikers, wier bedrijfsinkom- sten meer dan 4 doch minder dan 7 per week bedragen en die den leeftijd van 66 jaar bereikt of overschreden hebben, indien een plaatsvervanger aanwezig is. In dat ge val kan bedoelde plaatsvervanger voor te werkstelling op eigen bedrijf in aanmer king komen; 2. grondgebruikers, wier bedrijfsinkom- sten meer dan f 4 doch minder dan 7 per week bedragen, en die weduwe zijn. indien een plaatsvervanger aanwezig is. In dat ge val kan bedoelde plaatsvervanger voor te werkstelling op eigen bedrijf in aanmerking komen; 3. grondgebruikers, die lichamelijk niet in staat zijn hun bedrijfje naar behooren te bewerken, of niet in aanmerking komen zich bij de bureaux voor arbeidsbemiddeling te laten inschrijven, voorzoover zulks ingevol ge de bepalingen van dit regterwewt nood zakelijk is; 4. grondgebruikers, die een bedrijfje ex- ploiteeren, dat, berekend naar den toestand en omstandigheden, waarin het op 1 Novem ber 1937 verkeerde, niet voor de kleine boerenregeling in aanmerking zou zijn ge komen; 5. grondgebruikers, die geen ingezetene zijn van het rijk der Nederlanden. Inkomen van 9 per week verzekerd. Aan de grondgebruikers, die voor tewerk stelling op eigen bedrijf in aanmerking ko men, wordt- in beginsel een totaal inkomen van 9 per week verzekerd. Dit inkomen wordt: 1. Indien het gezin uit niet minder dan 6 personen bestaat, verhoogd met f 0.15 voor ieder gezinslid boven de twee; 2. Indien het gezin uit meer dan 6 perso nen bestaat, verhoogd met f 0.15 voor vier gezinsleden boven de twee, en met 0.40 voor ieder gezinslid boven de zes. NATIONALE COMITÉ TER BEHAR TIGING DER BELANGEN VAN KOUDEGRONDTUINDERS IN NEDERLAND. Het Dagelijksch Bestuur van het Natio nale Comité ter behartiging der belangen van de koudegrondtuinders, waarvan het secretariaat gevestigd is: Huize Cromwijk te Maarsseveen, deelt ons het volgende mede: Alhoewel de actie en werkzaamheden van het Nationale Comité zich bij den dag doen uitbreiden, wordt in een aantal plaatsen het gerucht verspreid, dat het comité ontbonden zou zijn. Wij stelden het op prijs, waar belangen op het spel staan van tienduizenden kou- degrond-tuinders, die het heel en heel

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11