J vmr Zl0Opei' 770 m" Fanfare DERDE BLAD. zwaar te verantwoorden hebben, en waar voor het Nationale Comité een ernstige poging doet om eenige verbeteringen in de mistoestanden te brengen, aan de legende een einde te maken door het pU' er van in kennis te stellen, dat het comité in haar samenstelling een verdien stelijke reconstructie heeft ondergaan waarbij zij een voorzitter heeft gekregen, die over méér tijd beschikt, waardoor het comité met nog meer élan dan voorheen de belangen van de koudegrondtuinders hoopt te kunnen blijven dienen. Voorzitter is de heer mr. W. B. Wester mann en secretaris de heer A. P. B. J Duynstee. KENNEMERLAND. Ons weekoverzicht kan weinig optimis tisch zijn en ons vermoeden, dat de prijzen zich zouden herstellen, is niet bewaarheid Waarschijnlijk is, dat de oorlogsgeruchten debet zijn aan den tragen handel met voor den grootsten aanvoer lage prijzen. Ook nu weer was er goede kooplust voor boonen (behalve dan pronkboonen) en vruchten Doch over het generaal genomen zijn er weinig producten, die een loonenden prijs opbrengen. Knolselderie en komkommers brachten een behoorlijken prijs op, doch dat legt geen gewicht in de schaal. Sla en andij vie ging nog al, de gemiddelde prijzen waren een ietsje hooger, doch voor het neusje van de zalm waren de prijzen vrij hoog. Spina zie en postelein waren haast niet te plaatsen en alleen een klein kwantum werd nog ver kocht, de rest draaide door. Bloemkool waarvan ruime aanvoer, bracht een klein prijsje op, n.L f 3.50—8.50 per 100 st Groene kool, voor zoover le soort, was duur, de prijzen waren 2.50f 6.50 per 100 K.G Roode Kool was een ietsje duurder, de prij zen 1.504.50 per 100 K.G. Spinazie en postelein golden 0,120.28 per kist. Sla werd verhandeld in prijzen van f 1.30 3.20, andijvie 0.80—2 80 per 100 st. De handel in bosgroenten was niet vlot en de prijzen niet hoog. We noteerden (als gemid delde over 5 dagen) bospeen f 35.50, rabarber f 46.50, selderie 1—/ 2.20, peterselie 0.80—1.30, radijs f 1 1.80, per 100 bos. Prei, waarvan ruimer aanvoer, ging voor een prijsje van 3f 5 per 100 K.G. van de hand. Knolselderie was gewild en werd voor 36 per 100 verkocht, Tomaten staan steevast op een prijsje van 4.507.50 per 100 K.G. Snijboonen wer den in beduidende partijtjes aangevoerd Snijboonen uit de natuur golden 10f 10, kasproduct t 1827, dubb. boonen waren duur, n.1. 1627, enkele zonder draad 1822, trosboonen 1423 en rente gever 1623, per 100 K.G. De aanvoer van druiven en vruchten was nag.al van beteeken is en vooral de eerstge- mmkde. De prijzen van druiven waren bij zonder laag, hoewel de markt zich herstelde. Druiven maakten een prijs van 1931 per 100 K.G. Vruchten werden in behoorlijke kwaliteit aangevoerd en wanneer we het af gewaaide fruit uitschakelen, dan waren de prijzen hoog. De prijzen van prima tafel peren waren f 1831, minder gewilde soor ten 1015, tafelappelen 1428, keu ken appelen 11f 15 en keukenperen 1 8.50—/ 13, per 100 K.G. De overige aanvoer had weinig te betee- kenen en de prijzen waren onveranderd. JtechtszaAm BRUIN BROOD MAG NIET GESNEDEN PER POND WORDEN VERKOCHT. Een principieele beslissing. Over de vraag of bruinbood per pond mag worden verkocht, heeft gister de Amster- damsche kantonrechter mr. Hartzfeld een principieele uitspraak gedaan. Een bakker, die in de hoofdstad een aan tal filialen heeft, gevoelde de behoefte in zijn zaken ten gerieve van zijn klanten het brood per pond in gesneden vorm te ver- koopen. Nu zget art. 10 van het broodbesluit, dat o.m. bruinbrood slechts mag worden ver kocht per gewichtseenheid van circa 800 gr. of (halve brooden) van circa 400 gram. Deze bepaling beoogt de vergemakkelij king van de controle der hoeveelheid voor geschreven droge stof. De ambtenaar van het O.M. nam p.an, dat juist was, dat men hier te doen heeft met bruinbrood, hetgeen door den deskundige, den directeur van den keuringsdienst voor waren, werd bevestigd. De bakker had n.1, aangevoerd, dat het brood eigenlijk de z.g.n. „boerenmik" Was, waarvan de samenstelling zoodanig was, dat het niet valt onder soor ten, bij de wet bedoeld. De wet aldus vervolgde de ambtenaar van het O.M. is overtreden en hoewel hier geen sprake is van benadeeling van da gezondheid van den consument, moet de bakker gestraft worden. Hij vorderde 6 boete, om de gelegenheid tot h'ooger beroep open te stellen en in hoogste instantie een principieele beslissing te verkrijgen. De kantonrechter veroordeelde den bak- ker conform den eisfch. ZEDENMISDRIJF TE MIDDELBURG. Eenigen tijd geleden overleed te Middel burg een gehuwde vrouw, als gevolg van 'n behandeling door onbevoegden. Dit gaf aanleiding tot aanhouding van den 73-jari- gen smid J. PI., aldaar, een recidivist, den 42-jarigen kraandrijver J. D. uit Vlissingen en den 39-jarlgen caféhouder P. M. N. uit Oost- en West-Souburg. Allen werden ver volgd wegens abortus. Na behandeling met gesloten deuren, veroordeelde de rechtbank PI. tot negen maanden met aftrek van voorarrest, de beide anderen, die niet gede tineerd waren ieder tot 5 maanden gevan genisstraf. ERNSTIG GEVAL VAN KWAK ZALVERIJ. Patiënt overleden. Een ernstig geval van kwakzalverij heeft zich in Augustus j.L voorgedaan te 's-Gra- venzande. Daar woonde het achttienjarige meisje E. S., dat al sedert haar twaalfde jaar in ernstige mate aan suikerziekte lij dende was. Haar huisdokter dr. F. C. Doq- renbos, gaf haar regelmatig insuline-mspui- tingen, doch haar toestand was dikwijls zoodanig, dat men voor haar leven vreesde. Eind Augustus kwam het meisje door be middeling van haar verloofde den 21-jari- gen A. A. uit Naaldwijk, in connectie met den kwakzalver van Z. uit den Haag, die haar bestraalde en magnetiseerde ?n vervol gens kruiden voorschreef. Ook raadde hij haar aan, niet meer van de injecties gebruik te maken. Eenige dagen later echter werd de toe stand van het meisje zeer ernstig en -p een Maandagavond overleed zij. De politie maakte tegen van Z. proces-ver- baal op wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde en het verleenen van geneeskundigen raad en bijstand op 17 en 21 Augustus 1938. Van Z. had zich deswege gistermiddag verantwoorden voor den kantonrechter Delft, mr. H. W. Nieuwhuis. Hij erkende het meisje behandeld te hebben, doch ontkende haar pertinent verboden te hebben de injec ties toe te passen. Als getuige-deskundige werd gehoord dr, Doorenbos, die verklaarde, dat het niet mo gelijk is om te zeggen, dat de bemiddeling van den verdachte oorzaak is van den dood van het meisje. Wel merkte hij op, dat het onderbreken van de insulinekuur Jcodelijk kon zijn. De moeder van het meisje en de verloof de, als getuigen gehoord, verklaarden, dat het meisje op advies van den verdachte op gehouden had zich de injecties toe te die nen. Verdachte zou gezegd hebben, dat zij vergif waren. Als getuigen a décharge werden achter eenvolgens gehoord een viertal oud-patiën ten van den kwakzalver. Zij betuigden hun tevredenheid over de behandeling door den verdachte. Mr. F. Hollander, ambtenaar van het O M., noemde verdachte gevaarlijk voor de lijdende menschheid en eischte tweemaal 150 subs. tweemaal een maand hechtenis, benevens vernietiging van de in beslag ge nomen kruiden en teruggave van het be stralingsapparaat. GERAFFINEERDE VERZEKERINGS- ZWENDEL. Dinsdag heeft de Aknelosche rechtbank vonnis gewezen in een strafzaak tegen een verzekeringsagent, die een zeldzaam geraf- fineerden zwendel heeft gepleegd. Hij had n.1. een verzekering afgesloten op het leven van een zekeren heer KI. Bakker, van wien hij wist dat hy zwaar ziek was. De agent maakte alles in orde, vervalschte wat er te vervalschen viel, zoodat er geen dokter aan te pas behoefde te komen en betaalde ten slotte zelf de premies voor de diverse verze keringen, die hij op het leven van den zwaar zieken man had afgsloten. Hij bleek goed te hebben gezien, want Baker overleed binnen een jaar. Om nu te voorkomen, dat alsnog een onderzoek zou worden ingesteld wegens dit spoedige overlijden, stuurde verdachte aan de maatschappij een vervalscht „kran tenknipsel", dat hij, voorgevende dat het voor een aardigheidje was, bij een drukker had laten maken. Dit knipsel, dat zoo echt mogelijk was (de achterzijde vermeldde een deel van een advertentie!) moest den in druk geven, dat Bakker het slachtoffer was geworden van een verkeersongeluk en daarbij het leven had gelaten. Alles lukte prachtig en de N.V. Onderlinge Levensver zekeringsmaatschappij van verzekerings agenten, te Amsterdam, betaalde bedragen van 300 en 750 uit. Verdachte zorgde er voor, dat kwitanties met de handteekening der weduwe naar Amsterdam vertrokken; het geheele geval zou nooit uitgekomen zijn, ware het niet dat de fiscus zijn deel had ge- ëischt in den vorm van successierechten, daar het totale bedrag net boven de 1000 lag. De weduwe vertelde natuurlijk, dat zij geen 1050 had ontvangen, waarop de zaak is uitgezocht, met het resultaat, dat de agent, W. F. B. M., te Enschedé, kon worden ge arresteerd, terwijl tevens bleek dat hij zich verscheidene malen aan soortgelijke zwen- delpractijken had schuldig gemaakt. De officier van justitie, mr. S. J. van der Hoeven, had 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 5 .voorwaardelijk, gevorderd. Het vonnis luidae 12 maanden, waarvan 6 voor waardelijk, met drie jaar proeftijd en onder oplegging van eenige voorwaarden. HET BALBOEKJE. Bioscoop Harmonie. Deze week loopt in het theater Harmonie de ontroerende Fransche film „Het Bal boekje'.', die een wereldsucces is geworden, en die ongetwijfeld ook hier zeer groote be langstelling zal trekken. De geheele geschiedenis van deze film is een symbool, een „denken", waarin men- schen van dertig, veertig en vijftig somtijds verval len, een denken aan de jeugd en wat er van „al die anderen" ge worden is. En deze „anderen" ontmoeten wij juist in die be langrijke episo des van hun le- ven, die typee rend zijn voor hetgeen van hen geworden Is. niaal in zijn eenvoud, dat men lang in zijn geheugen zal moeten zoeken naar een ge< lijkwaardig werk. Wij hebben het gepro' beerd, doch geen kunnen vinden. Hoe het ook zij dit „Balboek je" is uniek. (De Vooruit) «en ont roerende en gchoone film, Het Balboek' je verdiende zijn onder- schelding... (De Tel.) het werd een ontroe rend mooi Harry Baur werk met aantal onvergetelijke creaties van de bloem van Frankrijk's kunstenaars in de hoofdrol len(De Avondpost); een unicum in de historie der film de zeldzaamste en moedigste aller expert menten. „Dit is", zoo schreef een Amert kaansch criticus (en hij kan het weten) „dit is niet alleen een der beste films die Frank ryk opit maakte het is tevens een der beste films die Hollywood nooit maakte!" ....Wie verdoofd door de luide indrukken van deze dagen, de stilte zoekt van het schoone en beschouwende, wie de film van een zijde wil leeren kennen, die zij maar al te zelden toont, die ga „Het Balboekje" zien (Haagsche Post). DE TEST-PILOOT IN VICTORIA-THEATER. De groote Metro-Goldwyn-Mayer-film, de Test-Piloot, waarin Clark Gable, Myrna Loy en Spencer Tracy triomfen vieren, en die 10 weken achtereen in het Alhambra- theater te Amsterdam liep, draait deze week in het Victoria-theater. De volgende perser! tieken spreken voor zichzelf. Marie Een aantal zeer - evvi goede stars spelen de hoofdrollen, w.o. Ma rie Bell en Harry Baur. Enkele persstem men volgen hier: ,...een der beste films van de laatste jarenzeer terecht eerste prijs op de Biennale te Venetië. (Alg. Handelsblad); en om zijn inhoud en om zijn vorm, voortreffelijkhet beste tot dusver door de Fransche film geleverd.... (De Maas bode); een onvergelijkelijk mooi en ontroe rend geheel(Haagsche Courant). Zoo boeiend, zoo gaaf, ja, zoo ge Clark Gable De Telegraaf: „Dit is een der beste films die ooit over de vliegerij gemaakt werden, zoo het niet de beste is, want Hollywood vereenigde bi deze gelegenheid op het witte doek alle kwa liteiten waarover het beschikt: de voortref felijke fotografie, een prachtige bezetting, een uitstekende dialoog en een verhaal dat hard en gaaf is. Men heeft dit alles ditmaal in zulk een sfeer van spanning en emotie gedaan, dat men de adem inhoudt. Het is misschien niet eens zoo'n slecht compliment Test-Piloot een sensatie-efilm te noemen, maar dan een sensatie-film van een bijzonder niveau voortreffelijk gespeeld en voortreffelijk ge regisseerd door Victor Fleming. Een film zooals alleen Amerika de kunst verstaat die te maken.' Algemeen Handelsblad: „Clark Gable, Myrna Loy en Spencer Tracy in een stérke film! De staaltjes lucht- acrobatiek zijn in deze film verbluffend maar het spel der artisten blijft hoofdzaak Dit thema is reeds vaker behandeld in Ame- rikaansche films, maar nooit zóó! Dit is te danken aan het prachtige samenspel van het trio Myrna Loy-Clark Gable-Spencer Tracy" L. J. Jordaan in Haagsche Post: „De stijgende lijn der technische ontwik keling mondt uit in de verbijsterende lucht- episoden van Test-Piloot. De iimponeerende vliegepisoden die inderdaad alle voorgaande experimenten ver achter zich laten, de uit stekende bezetting: Clark Gable die hier de rol van zijn leven speelt, een navrante vrou wenfiguur van Myrna Loy, en een wonder lijk-gave creatie ten slotte door dien weer- galoozen acteur Spencer Tracy. Om al deze redenen werd Test-Piloot een gebeurtenis!" Nieuwe Rotterdamsche Courant: „De wijze waarop dit drama is geschreven en gespeeld, maakt dat Test-Piloot geen holle sensatiefilm meer is maar een kunst werk". De Tijd: „Test-Piloot kan men met recht het drama van de luchtvaart noemen, overal drama tisch verantwoord en met doorgaand uit stekende en zinrijke dialogen. Test-Piloot is veel meer dan de verfilming van de vliege rij. Test-Piloot zou alleen reeds door de prachtige vertolking van Spencer Tracy het aankijken dubbel en dwars waard zijn!" MEISJES ACHTER TRALIES. City Theater. De pers schrijft over deze zeer goede film, die deze week in City-theater loopt: De Telegraaf: Annie Duceau, Corinne Luchaire, Marthe Mellot, Alice Cortot, Ro- gei Duchesne, behooren tot de bezetting van deze film, die er niet alleen van over tuigt, welke een niveau de Fransche film gaandeweg heeft bereikt, maar op een verrassende wijze de toeschouwer met het feit m contact brengt, dat Frankrijk over e groote hoeveelheid artisten beschikt om het reeds bereikte niveau te handhaven. Haagsche Post: Voor ons in Europa is echter nog wel eens de gelegenheid wegge legd, het debuut van een puur en ongerept talent te aanschouwen.... een talent dat nog niet weet van vakroutine en star-aan- stellerij, maar dat voor de lens treedt in al de verrukkelijkheid van het naakte ik»Er bloeit iets open aan innig heid en zuiverheid, dat men bij het ge schoolde individu tevergeefs zoekt. Wie gevoelig is voor teere nuances, voor de onbewuste openbaring eener persoon lijkheid, waardeert het als het beste wat de film te genieten geeft. Er leeft een hartstocht, een bewo genheid en een liefde achter, die in haar onmiskenbare echtheid prachtige accenten weet te vinden. Maar vooral: Het werk is zoo door en door Fransch! Fransch in zijn klare, hel dere structuur in zijn rappen dialoog Fransch in het resolute optimisme, dat de tragische momenten tempert. En wie de film lief heeft in dezen puren, verfijnden vorm, die bergt het beeid van Corinne Luchaire op bij zijn kostelijk ste herinneringen. Het Handelsblad.... Vele sentimenten soms ontroerend zuiver aangevoeld en een scene,, waarin het meisje, dat alles in en van dit leven als leelijk en somber heeft leeren zien, bij de geboorte van een kalf de onzegbare gewaarwording van het won derlijke en schoone van het leven plotse ling in geest en zinnen ervaart, is er een die men niet spoedig zal vergeten. Zoo is er veel meer in deze film dat den toeschouwer trekt, zoo zijn er tallooze tra gische en blijmoedige, humoristische en navrante beelden, die dit Fransche film werk tot iets buitengewoons maken. Wat een charme van een zoo volko men gaaf en natuurlijk en ongetwijfeld met veel talent bedeeld meisje- Men moet deze film niet verzuimen want welke theoretische bezwaren er ook tegen te maken zijn, er straalt liefde uit voor het leven. Men moet er Leonide Moguy en haar speelsters hulde voor brengen. 0'*!* Voetbal. ALKMAARSCHE BOYS—ALCMARIA. Het Alcmaria-elftal, dat Zondag a.s. tegen de Alkmaarsche Boys zal utkomen, op het terrein van laatstgenoemde is als volgt sa mengesteld: Keuris Maasen Koning Rampen de Grand Helderman Keppel v.d. Pol v. Wieringen Gerritse Hamstra Reserve is: J. Rootring. Paarden DRAVERIJEN TE ALKMAAR. Vanwege de N.V. Kennemer Sportclub in liquidatie zullen Zondag a.s. des namiddags 1.30 uur, op het Sportpark weder draverijen worden gehouden, waarvoor de mschrij vin gen als volgt zijn: I. Octoberprijs, prij zendraverij 4e klasse, afstand 1700 meter, prijzen 200 tot 25: Aruba 1600 m., Amiens II 1660 m., Alruna Scott 1660 m., Balbo 1660 m., Bobichcn 1660 m., Baroline 1660 m., Absyrtus 1660 m., Boschduifje 1680 m., Crack 1680 m., Buziau K. W. 1680 m., Baronesse 1680 m., Bon Esprit 1680 m., Baron Harvester 1700 m., IJsco 1700 m., Allright 1700 m., Claudy O 1700 m., Zilver Scott 1700 m., Ymir 1700 m. en Zwa luw E 1720 m. n. Tot weerziensprijs, heatdraverij handi cap 2e en 3e klasse (Engelsche heat), af stand 1610 meter; prijs 300, benevens 50 voor den tweeden aankomende in de be slissende heat: Aruba 1610 m., Young Oost star 1610 m., Astra Scott 1610 m., Bleu Band 1630 m., Addrie 1630 m., X. B. 1630 m., Y Zelda Peter 1630 m., Alpenist 1630 m., W Quetteville 1630 m., Woudduifje G 1650 m., Vitesse S. W. 1650 m., Bonnie's Norton 1670 m., Wladimir 1670 m., Amazone G 1670 m. Yankee Scott 1670 m., Bonnie Scott 1670 m. Weidlooper 1670 m., Young Henriot 1670 m. Xilandra G 1670 m., Zampa N.Z. 1690 m., Breakaway Scott 1710 m., Zoon van Silladar 1710 m., Xerxes 1730 m. en Y Kemel 1750 m. IH. Sluitingsprijs, handicapdraverij le kl. afstand 3200 meter, prijzen 300 en 50. Breakaway Scott 3200 m., Welkom van Aduard 3240 m., IJ. IJ. 3280 m., Guard 3300 m. en Nelly Duffy 3340 m. IV. Kortebaanprijs, kortebaandraverij handicap voor alle in Nederland gere gistreerde paarden, aangespannen te rijden in series, maximum-afstand 790 m.; prijzen 200, 50, 30 en 10: Baronesse 710 m., Buziau K. W. 720 m., Baron Harvester 720 m., Balbo 720 m., Bon Esprit 720 m., IJsco <30 m., Bonni Scott 730 m., Xantippe 730 m., Yack 730 m., Zwaluw E 730 m., X. B. 730 m-, Ymir 730 m., Zola 730 m., ZUver Scott '30 m., Zonnebloem V 740 m., Your.g Oost star 740 m., Bouwina Scott 740 m„ Xilandra G 750 m., Ciamphie Scott 750 m., Zora 760 m., Wladimir 760 m., Anna Braclfort's Guy 760 m., St. Bernhard 760 m., Rose Morgan -fin m-' ^!ha" W' Axw°rthy 760 m., Xerxes 160 m., Weidlooper 770 m„ X Smiling 770 Z°™ van Silladar 770 m., Daria 770 m., p£* i77n m-' Fra"ce'8 May 770 m., Diamant m" I Kernel 780 Maya Toddington <80 m., Quita 780 m., Fatima 790 m. en De- e™'"ation 790 Winners na 1 October 1938 10 m. meer. Zwemmen DENEMARKEN—NEDERLAND VOOR DAMES. Denemarken leidt met 17—16 pt. De officieels dameswedstrijd tusschen de Deensche en Nederlandsche ploegen is gisteravond aangevangen met drietal nummers, n.1. de 100 meter slag, de 200 meter schoolslag en de meter borstcrawL Iet van Feggelen en Jo Waalberg wonnen de beide eerste nummers, Ragnhild Hveger het spreekt vanzelf - de 400 meter borst- crawl. Dank zij het feit, dat in dit nummer de eerste en de derde j door een Deensche zwemster bezet een rug- 400 en laatste plaats wer- wer den, leidt Denemarken na dezen eersten avond met 17-16 punten. Vri)riaga worden de wedstrijden voortga** waarbij nog op het programma staand 400 meter schoolslag, de 100 meter bo crawl en de 4 x 100 meter borster®^1" Ida van Feggelen heeft zich van haar t buitengewoon goed gekweten. Het wS niet, zooals men verwacht had, een strr!i tusschen haar en Ranghild Hveger m haar prachtigen slag ging de U-zwem^1 zoo soepel en snel door het water, dat ha^ overwinning geen moment bedreigd werd Jo Waalberg heeft haar vorm teruggevon den. De strijd tusschen haar en lng0 s rensen met het al even jeugdige meisi Lykke Larsen was zeer spannend. Doch 0 de laatste 50 meter was het duidelijk, dat onze landgenoote als eerste zou aantikken De tijd was verrassend goed, 3 min. 0.4 Se"' een prestatie, welke in langen tijd niet door de A.D.Z.-ster was verricht. De 400 meter borstcrawl was een zekeren buit voor Ragnhild Hveger met een tjjd van 5 min. 8.7 sec. Het verschil met R1P Veen was vrij aanzienlijk, hetgeen ook w»i in den tijd tot uitdrukking komt. Trude Malcorps gaat nog steeds vooruit. Onlan» legde zij de 400 meter in 5 min. 43 sec. af(„ nu haalde zij er weer ongeveer twee seoos, den af, daarbij een scherpen strijd voereaj met Eva Arendt, die evenwel nog enkele s*. conden sneller bleek. Dammen OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De derde partij tusschen Raichenbach en Keiler om het wereldkampioenschap dam- men, gisteravond te Amsterdam gespeeld, is na 68 zetten in remise geëindigd. De stand is thans 33. Vanavond wordt de 4e partij In Midden- Beemster gespeeld. JUoeittciaal lUeutos STORMSCHADE AAN DEN AFSLUn DIJK. Nog nimmer heeft sinds het gereed komen van den afsluitdijk het water in de voormalige Zuiderzee zoo hoog gestaan als de laatste paar dagen. Zóó hoog werden de golven opgezwiept, dat niet alleen de berm onder water kwam, maar zich zelfs hier en daar plassen vormden op den rij weg, het „eiland" Breezand heeft Maan dagnacht voortdurend onder water ge staan. Maar erger is nog, dat honderden vier kante meters glooiing zijn weggeslagen, met bekleeding en al. De schutsluizen te Kornwerderzand hebben het ook ernstig moeten ontgelden. De kelders van de elec- trische installatie zijn vol water gcloopen, zoodat groote stagnatie is ontstaan. Het monument is er natuurlijk ook niet zonder schade afgekomen zg is zelfs zeer groot, de inventaris van de daarin gevestigde lunchroom is geheel verwoest, groote spiegelruiten zijn onder de kracht van den stormwind ingedrukt en daarbij was alles overdekt met een modderlaag. Onder de gedupeerden behoorden ook vele visschers ,die hun materiaal nabij den dijk hadden uitgezet. Veel er van is hope loos vernield, terwijl brokstukken over den dgk verspreid lagen. In de haven van Kornwerderzand heeft het ook ontzaglijk gespookt. Den geheelen nacht van Maandag op Dinsdag hebben de daar met hun schepen liggende visschers hard moeten werken om te voorkomen, dat de woedende golven de schepen op de stee- nen sloegen. Een woonscheepje is ondanks de ingespan nen pogingen om het te behouden, op de steenen gloeiing gezet. Dit lot onderging ook de drijvende vischafslag van de gemeente WonseradeeL Door het abnormaal hooge water dien nacht beleefde de bezetting van het fort op het eind van den Westelijken dam een ang- stigen naoht, doordat het water het fort binnendrong. Het water steeg in het fort tot tachtig centimeter hoogte, hoewel de mili tairen den heelen nacht aan het pompen zijn gebleven. Hun toestand was allesbehalve plezierig, daar de verbindingsweg met Korn werderzand, de weg over den dam, door de hooge golven overspoeld werd. De gebroeders Couzijn van Kimswerd, die hun vaartuigen hadden liggen in de haven van Kornwerderzand, hebben deze verspeeld. Van hun groote motorboot, waatmee zij hun bedrijf uitoefenen, was niets meer te vinden, van al hun vaartuigen hebben zij slechts een in tweeën geslagen haringboot teruggevon den. Het hooge peil in het IJselmeer. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Ons bleek, dat het peil van het IJselmeer op 3 October bedroeg 11 cm. boven N. A P. Het vorig jaar op denzelfden datum bedroeg het 20 cm. min N.A.P. Het is mogelijk, dat dit hooge peil mede veroorzaakt is door op- waaiïng, doch eerder ligt het in de rede, het abnormaal hooge tij van het IJselmeer in verband te brengen met een voorzorgsmaat regel, die door defensie zou zijn getroffen. De vorige week hebben de sluizen te Korn werderzand en te Wieringen niet gespuid. Vermoedelijk met het oog op het intreden van een toestand, zooais die een week ge leden hier dreigde door te zetten, is het peil van het IJselmeer verhoogd, in verband met het verdedigingsysteem van de Hollandsche Waterlinie. In gewone omstandigheden zou deze kunstmatige verhooging van het water peil in het IJselmeer geen bijzondere gevol gen hebben gehad, waar toch nimmer dit water, zelfs niet bij storm, als een factor van bedreiging van den afsluitdijk is opgetreden. Naar wij vernemen, zijn de sluizen van Den Oever Dinsdagmorgen opengezet, doch die van Kornwerderzand zullen eerst mor gen vroeg open komen, zulks met het oog op de belangen der talrijke visschers, die in het stroomgebied van deze sluizen Zuid waarts hun palingnetten hebben uitstaan. Wanneer hier plotseling een versterkte stroom zou komen, zouden de netten gevaar loopen geheel en al verloren te gaan. Intus- schen is ook het stoomgemaal te Tacozijl in werking gesteld en het overtollige water van den Frieschen boezem loopt In het IJsel meer.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12