Verkouden Grieperig! Rede van Mr. Rost van Tonningen. Nieuws in 't kort. DERDE BLAD. Terstond Dampo inwrijven en inademen. Dit voorkomt erger en U bent spoedig beter. Pot 50 cent Doos 30 cent. lidllipO Bij Apoth. en Drogisten. worden, wanneer men hem alleen met de brug opscheepte. De oplossing van mr. de Groot, om een deel van het werk bij het an dere te voegen, leek spty ook verkeerd. Z.i. moest men een reëel standpunt innemen en mocht de gemaakte fout niet op den aan nemer worden gewroken. De voorzitter zeide, dat B. en W. het werk in perceelen afzonderlijk, maar ook in massa konden gunnen. Aan Huiberts is gezegd, dat hij met het eerste kon begin nen en dat hij, behoudens goedkeuring van den raad, ook het andere werk kreeg. De wethouder spreekt. Weth. Klaver was van oordeel, dat men niet uit de puzzle zou geraken. Spr. zou slechts op de hoofdzaken ingaan. Het denk beeld van de commissie om ook de tweede brug aan Huiberts op te dragen, en de gracht in eigen beheer uit te voeren, heeft steun gevonden bij enkele leden van den raad. Het college heeft dit advies niet ge volgd, maar overwogen, in verband met de hier steeds gevolgde lijn, of het wel goed was, een deel door Gemeentewerken te la ten uitvoeren, waar in de eerste plaats de in schrijvers hun som gebaseerd hebben op de uitvoering van het werk in zijn geheel. Men moet toch begrijpen, dat het eindcijfer daar door is beïnvloed. Het eene werk grijpt in het andere, waardoor een aannemer ieder onderdeel goedkooper kan uitvoeren, als hij het geheel krijgt, dan wanneer hij het m perceelen moet doen. Verschillende mate rialen, die men gebruikt bij de eene brug, kan men ook bij de andere brug gebruiken. Het verwonderde spr. in hooge mate, dat in het openbaar gezegd is, dat de gemeente wordt benadeeld ten bate van de maatschap pij „Nooitgedacht", terwijl dit uit de in lichtingen niet bevestigd is kunnen worden. Ook de stelling van de opzetten is niet juist. De inschrijvers zijn hooger geweest dan Ge meentewerken raamde uit hoofde van de waardeering van tal van onderdeelen van het werk. Partijen staan hier in gelijke kracht tegenover elkander. Het verhoogde crediet wordt veroorzaakt, doordat men in eerste instantie de cijfers zoo had geraamd, dat men verwacht had, dat enkele bijko mende werken daardoor ook wel konden worden uitgevoerd. Dat is niet juist ge bleken. Spr. veronderstelde, dat het heele geval op allen wel een onbevredigenden indruk heeft gemaakt. Het wilde hem voorkomen, dat in soortgelijke gevallen een college zich wel tweemaal moet bedenken, in uit te voeren werken, werk op te nemen, dat door particulieren moet worden betaald. Wij moesten preciese cijfers hebben, maar de aannemers hebben ons toegegeven, dat zij die bewust niet hebben gegeven, om dat zij zich niet wilden laten ophangen aan een bepaald cijfer voor een onderdeel. Het cijfer voor ieder onderdeel, afzonder lijk uitgevoerd, zou te laag zijn, doch in massa zou het wel juist zijn. Wij hebben een lesje gekregen, dat deze manier van werken niet de juiste is. Het komt spr. voor, dat de overweging van den heer Dekker: als Gemeentewer ken toegegeven had, dat ze zich vergist hadvan geen invloed moet zijn voor de beoordeeling of een crediet al of niet moet worden toegestaan. Dit toch moet op zuiver zakelijke overwegingen berusten. Bij uitvoering van een deel in eigen beheer, wordt het verband verbro ken, zooals de inschrijvers het hebben be doeld. B. en W. hebben zich wel alle vrij heid voorbehouden, maar wij hebben er ook rekening mee te houden, dat de in schrijvers hun cijfers hebben gebaseerd op de uitvoering van het geheel. Daarom zou het onrechtvaardig zijn om eer. deel van 'het werk eruit te nemen. Het Bureau van Gemeentewerken is geen aannemersbe drijf. Als we dien kant uitgaan, dan zou men weieens kunnen zeggen: „Dat smaakt naar meer." Het bedrijf is daarvoor niet ingericht en spr. gevoelde daar niets voor. Spr. advi seerde den Raad met den meesten nadruk, dien kant niet uit te gaan. Om een klein gedeelte bij het werk, genoemd in bijlage 162 te voegen, helpt niet. Dat redt ons niet uit de financieele moeilijkheid. Spr. oordeelde, dat men het gevraagde crediet moet toestaan. Bij de tweede aanbesteding is wel gebleken, dat we geen lager cijfer konden krijgen. Mr. Leesberg zeide nog, uit juridi sche overwegingen het advies van de commissie van P. W. niet meer te kunnen handhaven. Men kan den heer Huiberts niet verplichten, alleen de tweede brug te maken. Spr. kan niet voor de bij lage stemmen, omdat hij overtuigd is, dat de gemeente dan noodeloos 2500 kwijt is. Nada. nog de heeren Appel, Hoy- tink envan derBorden hun ziens wijze hadden gehandhaafd en wethouder lege erkend heeft, dat de raming te laag was en mr. de Groot betoogd had, dat Klaver erop had gewezen, dat het col- hij desondanks de verschillen niet be greep, diende mr. Leesberg een door den heer Venneker gesteund voorstel in om, gehoord de besprekingen over de bijlagen 152 en 162, ie besluiten, de Pier- sonbrug en het graven van de gracht niet aan den aannemer Huiberts te gunnen, maar die werken opnieuw aan te besteden. De voorzitter bracht hierop aller eerst de bijlage van B. en W. in stemming, om het verhoogde crediet van 3800 toe te staan. Hierover staakten de stemmen. Tegen stemden de heeren Appel, Stoutjesdijk, Woldendorp, Mak, De Groot, Van Drunen, Mr. Leesberg, Venneker, Grondsma en mej. Nierop. In verband met deze beslissing werd ook het voorstel aangehouden tot op hooging van het terrein ten zuiden van het Dr. Schaepmanplein, waarvoor een crediet van 22.000 was gevraagd. Hierna volgde sluiting. Hoe de N.S.B. de verhoudingen in Midden-Europa ziet en hoe zij meent tot betere toestonden ook in ons land te kunnen komen. In de geheel gevulde zaal van de Harmo nie (ook op de tribune zaten nog tal van menschen) heeft gisteravond voor de N.S.B. de heer mr. Rost van Tonningen, 'id der Tweede Kamer en vroeger financieel advi seur vanwege den Volkenbond in Oosten rijk, een rede gehouden. Na inleidende muziek van een strijkje sprak mr. N. J. van Leeuwen een woord van welkom tot de talrijke aanwe zigen, waarna hij het woord gaf aan den spreker, die voor het eerst in Alkmaar op trad. Mr. Rost van Tonningen consta teerde grooten nood onder het Nederland- sche volk en deze nood en de liefde voor het Ned. volk nopen de N.S.B. om den weg naai verbetering in te slaan. Deze weg ligt voor het grijpen, maar eiken keer dat spr in Den Haag de Kamerzittingen bijwoont, staat hij versteld van het weinige begrip Jat men daar heeft voor den nood van het volk. In dit verband wees spr. op den aan den land bouwer voorgeschreven plicht tot organisee- ren, waarbij deze zich dan tevens onder de crisisrechtspraak stelt, welke niet onder de gewone rechtbank valt, maar rechtstreeks staat onder den minister. Ten aanzien van de crisiswetten haalde spr. meerdere voorbeelden aan, dat een werklooze kan omkomen van honger, indien hij niet gehoorzaamt aan willekeurig optre den van ambtenaren. Met name noemde spr. het Maatschappelijk Hulpbetoon te Den Haag. Spr. signaleerde het geval van den heer Blaupot ten Cate, die te paard door de be zaaide velden reed van een armen landbou wer en door dezen toen in drift mishandeld werd en spr. noemde het rechteloosheid voor den minderen man, dat de landbouwer werd veroordeeld. Als de N.S.B. aan het bewind komt, zal worden afgerekend met mannen als BI. t. C. Ook uit Osch schetste spr. staaltjes van verdrukking van het volk, hier moet men zwijgen onder de tucht van de r.k. staats partij. Tegen al deze dingen trekt de N.S.B. te velde en zij heeft reeds bereikt, dat haar te genstanders te hoop loopen, maar eenmaal zal hun beginselloosheid blijken, was spr.'s overtuiging. Ons Nederlandsche volk kan naar een be tere toekomst worden geleid. In Midden-Europa was de toestand nog slechter, maar daar kwamen sterke mannen, die afrekenden met de politieke partijen. Spr. ontkende dat die mannen naar oorlog zouden drijven. Hierna sprak mr. Rost van Tonningen over de aanleidende oorzaken voor hetgeen zich in en om Tsjecho-Slowakije heeft afge speeld. Dat Oostenrijk terreur had uitgeoefend over de Tsjechen, zooals enkele kopstukken van dat volk in 1918 zeiden, is beslist on waar. Zeker hebben zij het recht gehad op vorming van een vrijen staat, maar zij heb ben daarbij onrechtmatig andere volken on derdrukt en de werkloosheid onder die vol ken kunstmatig verhoogd, om de industrie over te brengen naar het Tsjechische gedeel te van de nieuwe republiek. Het gevolg is geweest een geweldige span ning met alle buurvolken, totdat Hiller het onrecht aan de Sudeten-Duitschers aange daan niet meer wilde verdragen, naclat hij al het mogelijke had gedaan om verbetering te krijgen. Spr. ging na welke pogingen internatio naal zijn gedaan om rust en vrede te bevor deren. Heftig ging hij te keer tegen de toelating van Rusland tot den Volkenbond, nadat Duitschland daar was uitgeloopen, en het optreden van Litwinof (dien spr. een inbre ker noemde), waarbij niemand der verte genwoordigers van de andere landen zich verzette. Spr. maakte duidelijk hoe Duitschland bij het vredesverdrag is beknot, hoe het op al lerlei wijzen grondgebied moest afstaan. Daardoor kreeg Hitier bij zijn optreden een zwaren strijd, omdat hij het bestaan van het Duitsche volk had te verdedigen. Maar Hij bezweek niet en bereikte achter eenvolgens de vriendschap van Polen en van Mussolini en de bezetting van het Rijn land en daarmee werd de weg geopend voor het bouwen van een goede verdedi gingslinie (de Siegfriedlinie). Dat was de eerste stap op den weg, die zal moeten lei den tot het uitd,,.van de bolsjewiki uit Europa. t Dan kwam de inlijving van Oostenrijk, maar nog bleef de Tsjechische kwestie be staan, op de spits gedreven door den heer Benesj, president van Tsjecho-Slowakije, dien spr. beschuldigde van op oorlog te heb ben aangestuurd. Ten sterkste prees spr. hetgeen Henlein heeft gedaan in den strijd voor zijn volk, waarvoor hij ook in Enge land heeft gepleit totdat Chamberlain hem begreep. En Hitier maakte hiervan ge bruik en wist het zóó te leiden, dat Cham berlain zijn eigen oorlogspartij zou ver slaan; Hitier was ervan overtuigd, dat sa menwerking tusschen de stamverwante lan den Duitschland en Engeland mogelijk zou moeten zijn. En die is gekomen Spr. betoogde, dat de oorlogshitsers in de verschillende landen geen of onjuiste mede- deelingen hebben gedaan van de vredelie vende bedoelingen van Duitschland. Wie het goed met zijn volk meent, moet, zooals de nat.-socialisten, samenwerken aan den opbouw van een gelukkige samenleving, waarbij leiders hebben op te treden, die het leiderschap in zich voelen. Ieder volk heeft daarin zijn eigen taak, ook Nederland, dat zijn beschavingsarbeid in Indië moet voort zetten. Van het Tsjechische volk zei spr. nog, dat het niet van haat is vervuld (dat waren slechts de vertegenwoordigers in Praag); het is een vriendelijk en welwillend volk (althans op het platteland). Dit volk zal, nu zijn oude leiders verdwenen zijn, den weg vinden naar vriendschap met zijn bu ren. In een plechtige oratie zei spr., dat de N.S.B. streeft naar het opkweeken van een eensgezind volk. Nog is het niet zoo ver, maar het zal komen, verzekerde hij. Vragen gesteld. In de pauze werden een aantal vragen schriftelijk ingediend, welke door mr. Rost van Tonningen werden beantwoord. Een vraag over ds. Niemöller was voor hem aanleiding den Duitschen kerkstrijd te behandelen. Dat die strijd kon ontstaan noemde hij een gevolg van het falen van de leiders in de kerk, die evenals overal elders hebben verzuimd op de bres te staan voor de nooden der arbeiders. Door zijn preeken, doortrokken van politiek, had ds. Niemöl ler de menschen aangetrokken die tegen het regiem waren gekant. De Duitsche staat laat nu eenmaal niet toe, dat de politiek in de kerk wordt gebracht, Spr. voor zich zou willen zeggen: laat die man preeken zooals hij wil, het volk zal wel inzien welke zijde het heeft te kiezen. Een andere vraag deed spr. zeggen, dat Duitschland zeker niet de eenige schuldige is geweest voor het uitbreken van den oor log van 1914 en als dat wèl juist was, moest men de leiders van toen straffen en niet het volk van nu. In verband met een andere vraag consta teerde spr. in ons land een groote willekeur onder het bewind van minister Colijn waar door spr. uit het leger was gegooid, hoewel elke jood officier kan worden. De welvaart van het Nederlandsche volk gaat steeds meer achteruit, zei spr., naar aanleiding van weer een andere vraag en dat is niet het gevolg van onkunde onzer regeerders om goede maatregelen te nemen, maar van hun vastzitten aan belangen, wel ke tegen het heil van het Nederlandsche volk ingaan. Men heeft geleerd uitsluitend in geld te denken dat is de groote fout en het nat.-socialisme wil nu bij een bepaalden prijs een maximum-productie. Men ziet de gcede werking daarvan in Duitschland. On ze steunregelingen zijn een belemmering van den arbeid en doen de welvaart steeds meer ineenschrompelen. Sinds het optreden van dr. Colijn als mi nister is het staatsbudget verhoogd met 450 millioen, d.w.z. dat elke Nederlander per jaar 50 belasting méér betaalt dan vóór 1933. Voor dit meerdere koopt Colijn kanonnen en onze boter stuurt hij weg naar Engeland. De Nederlandsche arbeiders zouden allen in eigen land werk kunnen vinden, als mi nister Colijn maar niet altijd luisterde naar zijn joodsche raadgevers, die geen besef hebben van de oerkracht van het Neder landsche volk. Men zie, hoe in Duitschland de volks kracht is gebruikt en welke goede resulta ten dit heeft gehad: een ongelimiteerde vee stapel omdat het volk tot meerdere welvaart is gekomen en steeds meer vleesch vraagt; een gezond volk, dat werkt en groeit. Het geweeklaag over de joden vond spr. schijnheilig, beter zou zijn, als men hen een bepaald gebied als woonoord aanwees. Spr. was tegen de joden alléén voor zoover als zij zijn van het slag als van Zwanenberg c.s., die misbruik maakten en maken van den nood van het eigen volk. Spr. eindigde zijn herhaaldelijk door ap plaus en instemmende interrupties onder broken rede met een uitvoerig en met klem uitgesproken betoog, dat in het nat.-socialis me plaats is voor ieder, die het wèl meent met ons volk. Men schroomt in de N.S.B. niet elkaar de waarheid te zeggen, maar al len komen eensgezind op voor één doel: be scherming van het volk en speciaal de kinderen tegen gewetenloozen, die aan den kaak worden gesteld, in welken rang of stand zij ook gevonden worden. De avond werd besloten met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Kerkplein en aldaar te bevragen op Woensdag en Zaterdag tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevon den gedeponeerd op 21 September tot en met 7 October 1938: Portemonnaie met inhoud, dameshand schoen, huissleutel aan ketting, rij wiel be- lastingmerk, een paar dameshandschoe nen, een blauw manteltje, heerenhoed, portemonnaietje, stoffen speelgoedhond, portemonnaie zonder inhoud, hondenhals band, blauwe ceintuur, autoped, honden penning, militaire kwartiermuts, knot jaspé wol, grijze ceintuur van regenjas, portemonnaie met zegels, vulpotlood, por temonnaie met inhoud, rijwielbelasting- merk en een grijze ceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voor werpen als gevonden aangegeven op 21 September tot en met 7 October 1938: portemonnaie met inhoud, A. C. van de Veen, Prins Hendrikstraat No. 28 I; 2 kin derschopjes, F. Leuw, Hofdijkstraat 10; portemonnaie inh. sleutels, Westerhof, Westerweg 124; zilveren vulpotlood, J. de Moei, Forestusstraat 18; Baco sleutel, A. van Lienen, Friescheweg E 33; honden penning, Michels, Uitenboschstraat 34; rij— wielkettingslot, C. Stolk, 2e Kabelstraat 9; hondenpenning, P. Blom, Forestusstraat 15; een doosje inh. een R.K. kerkboekje enz., Adema, Kennemerstraatweg 183; sleutel bos, P. C. Veen, Zeglis No. 15; kinder- taschje, F. Hein, Paanpad 21; rozenkrans in étui, H. Ambtman, Eikelenbargstr. 78: jongensjasje, P. Hoekmeijer, Snaarmans- laan No. 91; vischnetje, D. van de Capelle, Bleekerskade 83a; damesportemonnaie met inhoud, J. Mazereeuw, Popelmanslaan 21; damessjaal, J. Heertjes, Luttik Oudorp 39a; portemonnaie met inhoud, Fa. Spruyt, Langestraat; kruiwagen, J. Stroomberg, Kanaalkade 30; een pakje inh. een dames hoed, A. Fransen, K. van 't Veerstr 48; stok met vitrage, Kuyt, Nieuwpoortslaan 130; rijwielbelastingmerk, C. Blankman, Roemer Vischerstraat 3; blauwe hand schoen, M. Sijm, Kanisstraat 7; blauwe ceintuur, C. Mienis, Kwakelpad 20; duim stok, I. Lemmers, Nieuwpoortslaan No. 106 I; sportportemonnaie met inhoud, K. Bakker, Verdronkenoord 5; hangslot met ketting, Mors, Fabrieksweg 2; vulpotlood, R. Geus, Koorstraat 13; sleutelketting, Kammerer, Koningsweg 20; cartonnen- doos met lijnkoeken, J. Wetssteyn, Huis waard F. 8; paars kinderjasje, B. Blok, Baanpad 18; een pak gonje zakken, Weel Du'bbelebuurt 6; gymnastiekschoentje, A. Hennink, Boterstraat 16, kinderfietsje, J. Zwager,, Niewpoortslaan No. 50; een por temonnaie met inhoud, T. Ooms, Tessel- schadestraat 12; damesarmbandhorloge, M. Kops, Bergen, Dorpsstraat 72; rozen krans in étui, Westerlicht; raamhor, J. van Zon, Liefdelaan 34; roode zakdoek, Har- tog, Prins Bernhardlaan 3; rol papier, N. Wortel, Zocherstraat 18; wandelsportme daille, W. de Groot, To>5saintstraat 16; lederen voetbal, P. Leguit, Parkstraat 14; vulpotlood, P. C. Calb, Corfstraat 37; vul pen, A. Clut, Westerweg 19a, Heiloo; bruine kinderpet, M. de Boer, Geest 25; rijwielbelastingmerk, P. van Lange, Voor- meer 9. Bij het weder in bezit komen van het verloren voorwerp wordt men verzocht daarvan kennis te geven aan het bureau van politie alhier. ARBEID VERKEERSPOLITIE. Bij de door de Verkeerspolitie dezer ge meente in de maand September 1938 gehou den controles werden 68 processen-verbaal opgemaakt, terwijl 95 personen werden ge waarschuwd terzake slechte handremmen, stuurinrichtingen, spiegels, verblindende verlichting, onduidelijk letter en nummer, ry'den met te groote selheid en autorijden met slechte banden. De processen-verbaal werden opgemaakt voor de volgende feiten: Autorijden zonder goede remmen 3 Autorijden zonder deugdelijk stuurtoestel 1 Autorijden en op vordering geen geldig rijbewijs vertoonen 2 Autorijden zonder duidelijk leesbaar kenteeken 2 Autorijden en naast den bestuurder te veel personen vervoeren 3 Autorijden op zoodanige wijze dat daar door de vrijheid en de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht 1 Autorijden met te hooge lading 3 Autorijden met te breede lading 3 Autorijden en op voorrangsweg den doorgang niet vrijlaten 3 Autorijden zonder spiegel 4 Autorijden en een derde motorrijtuig inhalen dat reeds door een tweede motorrijtuig werd ingehaald 1 Autorijden op Zondag (personenver voer) en op vordering geen rustdag- kaart vertoonen 1 Autorijden zonder voldoende zijuitzicht 2 Motorrijden zonder goede remmen 1 Motorrijden zonder spiegel 2 Motorrijden en op vordering geen geldig rijbewijs vertoonen 4 Motorrijden op een rijwielpad 2 Wielrijden zonder voorlicht 2 Wielrijden zonder achterlicht 7 Wielrijden zonder rem 1 Wielrijden zonder bel 2 Wielrijden en geen richting aangeven 5 Wielrijden in verboden richting 3 Wielrijden links op den weg 2 Wielrijden en op het rijwiel een tweeden persoon vervoeren 2 Wielrijden met aanhangwagen zonder witte spatschermen i Rijden met een voertuig zonder ver lichting i Gebruiken van den openbaren weg zon der vergunning j Opgeven van een valschen naam l Aanhouding gesignaleerde 2 Totaal 68 INGEKOMEN PERSONEN. D. Slotegraaf, N.H., officier Ned. L. d. H., Hekelstiaat 9a, van Zeist. W. M M Ruitenberg, R.K., die ïstbode, Laat 13, van Hoogkarspel. K. de Boer, geen, brug- knecht, en echtg. m kinderen, Friescheweg 12, van Diemen. H. Scheffers, N.H., dienstbode, Roemer Visscherstraat 22 van Den Helder. A. M. Groot, R.K., zonder beroep, Nieuwesloot L9, van Hoorn J C. Pietersma, H.E.v.L., chauffeur-monteur Ritsevoort 58, van Amsterdam. M Hop man, wed. P. Zeeman, N.H., zonder be roep, Houtweg 6, van Koog aan de Zaan. J. Anema, N.H., reiziger, Laat 180, van Zijpe. W. Voorthuijsen, geen, zonder beroep, Helderscheweg 29, van Leiden. B. Homan, geen, zonder beroep, en echte. Groenelaantje 19, van Leeuwarden g' Th. de Munk, R.K., banketbakker,' Koor straat 39, van Amsterdam. H J Bie man, R K., zonder beroep, le Landdwars- straat 10, van s-Gravenhage. PB Dijksterhuis, N.H., bewaarder strafgevan genis, Lyceumstraat 15, van Deventer W H. P. Boderie, geen, verkooper, en echtg, D.G., Rembrandtstraat 58, van Am sterdam. H. de Beer, N.H., zonder be roep, Liefdelaan 24, van Vlissingen. J. Stoop, R.K., slager, Stuartstraa* 28 van Zuidscharwoude. J. Toepoel, N.h!, zon der beroep, Turfmarkt la, van Heiloo. A. Koning, R.K., zonder beroep, Hofdijk straat 5 inw., van Rosmalen. B. van den Berg Ger. kerk, ass. opzichter Ned. Heide Mij., Snaarmanslaan 47, van Ede. F J Mekken, R.K., dienstbode, Zeglis 24 van Warmenhuizen. H. van der Hulst, geen los arbeider en echtg. en kinderen, Noor derkade, noodwoning 5, van Amsterdam C. J. Mors, R.K., zonder beroep van Leeuwenhoekstraat la, van Amsterdam D. S) P. Brokaar, R.K., van Leeuwenhoek 2 straat la, van Amsterdam. H. p. j0 geling, R.K., liefdezuster, van Evêrdin" genstraat 18, van Bergen p. G Veldhoven, R.K., dienstbode, Langestra»* 47, van Weert. A. H. M. van de Geiin R.K., leerares, Oudegracht 287, van Ven ray. B. ten Broeke, R.K., arbeider rem" mer N.S., en echtg. en kinderen, Gashou" derstraat 29, van Zwolle. F. J. de Wit" R.K., Oudgracht 287, van Perpignan (Fr A. J. de Wit, R.K., Oudegracht 287 van Perpignan (Fr.) O. P. R. Elema, N H tandarts, Nieuwlandersingel 46, van Schie"' dam. J. van Eekelen, R.K., broederl onderwijzer, R.K., Nassaulaan 30, van Roo sendaal en Nispen. B. van Seijst, N.H." kappersbediende, Zeglis 52, van Harlingem W. Gutker, N.H., zonder beroep, Turf markt la, van Wieringermeer. A. Mek- ken, R.K., dienstbode, Zeglis 24, van Sint- Maarten. E. A. Koster, geen, zonder be roep, Paul Krugerstraat 8, van Amster dam. W. Koeten, weduwe Van H. a. Tasche, geen, zonder beroep, Kennemer straatweg 179, van choorl. S. KiscL N.I., kellner, Langestraat 55, van Gronin gen, H. C. Dekker, N.H., koopman in galanterieën, Luttik Oudorp 40, van Helder. M. A. Mul, R.K., dienstbode Kennemerstraatweg 84, van Noordscforl woude. VERTROKKEN PERSONEN. M. Hoogeboom, R.K., dienstbode, van Snaarmanslaan 78, naar Beverwijk. y. M. Brouwer, R.K., dienstbode, van Laat lil, naar Wormerveer. A. R. Colignon—van Regteren, R.K., z.b., van Snaarmanslaan 78, naar Egmondbinnen. C. M. Bruin, R.K., kapster, van Kraanbuurt 8, naar Hil- legom. H. van den Berg, Ev.L., electro- techn., van Julianastraat 4, naar Eindhoven. J. H. Smits, Rem., z.b., van Emmastraat 12, naar Amsterdam. Com. Klein, N.H., dienstbode, van van Everdingenstraat l, naar Laren (N.H.) K. BuijsKiehl, R.K., z.b., en kind, van Noorderkade 14, naar Abcoude. A. Chr. H. Kroon—Klok, N.H, z.b., en kind, van Nieuwesloot 55, naar Ede. W. J. Goudsblom, R.K., kleermaker, van Hulststraat 20, naar Warmenhuizen. J. Mienis, R.K, dienstbode, van Koningsweg 43, naar Bergen. R. Dijkhuizen, geen, arts, van Nassauplein 39, naar Groningen. A. K. Schminke, D.Ev., dienstbode, van Kennemerpark 26, naar Duitschland. J. A. Glorie, R.K., kweeker, en gezin, van Snaarmanslaan 51, naar Bergen. J. A. Abrahams, geen, ambt. PTT, echtgenoote en zuster van Costerstraat 14, naar Zwolle. J. C. Hogervorst, R.K., bureelambtenaar N.S., en gezin, van Houtmanstraat 9, naar Jutphaas. W. van der Burg, N.H., electr. techn. ambt. Rijkstel., en gezin, van Wester weg 342, naar Heiloo. Wed. E. J. Porck, R.K., z.b, van Nassauplein 11, naar Amster dam. N. J. de Groot, geen, z.b., van Ken- nemerstr.weg 19, naar BloemendaaL A. W. Mooij, R.K., h. i/d huish., van Koorstr. 24, naar Amsterdam. W. C. van Pel, R.K, slagersknecht, van Oudegracht 72, naar Velsen. G. J. Vinke, Ger.K., sigarenma ker, en gezin, van Trompstraat 2, naar Kampen. A. Slot, N.H., horlogemaker goudsmid, en gezin, van Oudorperdijkje 16, naar Bergen. E. de Boer, N.H., z.b. van Prinses Julianalaan 14, naar Wormer. E. Th. Adrichem, R.K., bakkersknecht, van Sandersbuurt 8, naar Monnikendam. A. M. van der Bijl, Ger.K., huishoudster, Vis- scherslaan 7, naar Bergen. K. de Bakker, geen, handelsreiziger, van Oudegracht 291, naar Koog aan de Zaan. S. Wagemaker, R.K., slager, van Bleekerskade 11, naar Den Helder. D. van de Leeuwde Wit, N.H., z.b., van Spoorstraat 60, naar Shore- ham (U.S.A.) J. Boots, R.K., z.b., van Laat 74, naar Oudorp. M. A. Groot, R.K- z.b., van Stationsweg 110, naar Heerhugo- waard. W. van Dijk, R.K., z.b., van Langestraat 95, naar Nijmegen. H. P. Appelman, Ger.K., ambt. b/h kadaster, en echtg., van van der Woudestraat 51, naar Oudorp. H. F. Wiebols, EvJL, z.b., van Corfstraat 53, naar Leiden. C. D. Bark man, N.H., z.b., van Westerweg 101, naar Leiden. R. H. Snel, geen, z.b., van Blee kerskade 10, naar Hoorn. H. Majoor, R.K., vischventer, en echtg., van van der Woudestraat 48, naar Oudorp. J. Slijker- man, R.K., z.b., en echtg., van Kennemer straatweg 191, naar Heiloo. B. Kuiper, N.H., onderwijzeres, van Lindenlaan 99, naar Harderwijk. P. Blokker, geen, mon teur, van Brouwerstraat 2, naar Haarlem. G. van Wieren, Ger.K., dienstbode, Ken nemerpark 28, naar Utrecht. A. C. Has- sing, dienstbode, van Drebbelstraat 30, naar s-Gravenhage. Wilde stieren richten onheil aan. Te Villa Franco de Xira bij Lissabon hebben wilde stieren, die voor een stierengevecht waren losgeloten, eenige slachtoffers ge maakt en groote materieele schade aange richt. Een uit tal van kleine Spaansche ste den overgenomen gewoonte wil, dat de stie ren in vrijheid door de straten der stad naar het stierenpark gaan. Een groote menigte nieuwsgierigen windt de stieren dan door geschreeuw op. De stieren van gisteren werden bang en wierpen zich plotseling op de menigte. Er ontstond een paniek. Verscheidene etalages werden vernield. Zij stormden zelfs op auto's in, welke beschadigd werden. Drie per sonen werden gedood en zestien gewond. Pas na twee uur waren de beesten overmeesterd. Tankboot van Standaard Oil vergaan. - Nabij Dry Tortugas in de Golf van Mexico is een 6630 metende tankboot van de andard Oil Cy in brand gevlogen en ge zonken. Men is erin geslaagd van de op varenden ongeveer 40 man te redden. Twee worden nog vermist, één werd gewond. De mijnramp In Japan. - Volgens een bericht van Sapporo op Hokkaido zijn 24 ijken van om het leven gekomen mijnwer kers tot gisteravond zeven uur uit de mijn in oebari geborgen. Zes en twintig gewonden werden naar ziekenhuizen getransporteerd. og 126 mijnwerkers zitten opgesloten in de mijn. Vastgesteld is, dat op het oogenblik van de ontploffing 327 arbeiders In de mijn werkten. j

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10