WERKZAME NIEREN GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Alkmaarsche Raad ontevreden over Publieke Werken. zorg voor- Twee-en-een-half uur heeft de Raad in geheime zitting de aanbesteding van 2 bruggen en het maken van een gracht besproken. Bij een voorstel om een groot deel van het werk niet te gunnen, maar in eigen beheer uit te voeren, staakten de stemmen. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 7 OCTOBER 1938. - Na 21/» uur in gesloten zitting over dit punt te zijn geweest, stelde de voorzit ter voor het aan de orde te stellen bij het laatste punt der agenda over de werken in den Overdiepolder, waartoe werd besloten. Wijziging gemeentebegrooting 1938. Onder overlegging van het advies der commissie van bijstand voor de financiën stellen B. en W. in bijlage no. 164 voor de gemeentebegrooting, dienst 1938, te wijzi gen, zooals in een ontwerp-besluit is aangegeven. Ter behoud van het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven is de post voor onvoorziene uitgaven met 60 vermin derd. Conform besloten. Crediet luchtbeschermingsdienst. B. en W. schrijven in bijlage ..o. 165: Van het Hoofd van den Gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst ontvingen wij het verzoek een bedrag van 7000 ter beschikking voor dien dienst te stellen De meest noodzakelijke bencodigdheden •kunnen daarvan aan den dienst worden verstrekt, t.w. voor gasmaskers en mate riaal voor den ontsmettingsdienst, genees kundigen dienst, opruimingsdienst en brandweer. Men moet hierbij in aanmerking nemen, dat in deze gemeente nog nimmer mate riaal van eenige beteekenis voor den luchtbeschermingsdienst werd aangeschaft en dat, al werd uiteraard de aanschaffing door den toestand van oorlogsgevaar ur gent, de dienst voor het houden van oefe ningen over het noodige materiaal moet kunnen blijven beschikken om in geval de omstandigheden daartoe leiden, onmid dellijk ervan gebruik te kunnen maken. Het is de bedoeling deze uitgaaf ten laste van den kapitaaldienst te brengen en tot dekking daarvan gedurende 10 jaar, te beginnen in 1938, een bijdrage groot 700 uit de gewone middelen naar den kapitaaldienst over te boeken. B. en W. stellen voor een crediet van 7000 toe te staan en daartoe vast te stel len een ontwerp-besluit tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1938. Op verzoek van den heer Stoutjesdijk gaf de voorzitter een opsomming van hetgeen zal worden aangeschaft. De heer Stoutjesdijk dankte daar voor, doch betoogde aan de hand van een brochure en een onderhoud met des kundigen, dat aanschaffing van gasmas kers in een kuststrook onnoodig was, omdat er altijd wind heerscht, zoodat men zich over gasaanvallen niet ongerust be hoefde te maken. Spr. stelde voor den post voor 4O0 gas maskers te schrappen. In hoofdzaak moet men zich tegen brandbommen beveiligen, waarvan de trefkans gering is. De voorzitter zeide, dat men over al gasmaskers aanschaft en betwijfelde de juistheid van het betoog van den heer Stoutjesdijk. die wilde wachten en be toogde, dat voor mosterdgas zelfs geen afdoende pakken bestaan. De heer Appel verzette zich tegen het voorstel, dat z. i. propaganda voor het militairisme was en voorts oordeelde hij, dat het de taak van het Rijk was de be volking voor luchtaanvallen te bescher men. De eenige waarborg zijn schuilkel ders en het instellen van een socialistische maatschappij. De heer S i e t s m a was voor het voor stel, omdat hij van oordeel was, dat men voor het doel niet toekwam met hetgeen het Rijk beschikbaar stelde. De tegen woordige gasmaskers geven echter niets tegen een niet gas, dat is uitgevonden. Spr. wilde daarover een onderzoek en dan liever het geld op andere wijze besteden. De heer v. d. Va 11 zeide, dat de heer Appel inconsekwent was door aan schaffing van gasmaskers propaganda voor het militairisme te noemen en bomvrije kelders te propageeren. Spr. "was tegen het militairisme, maar hij had zich thans verheugd over den luchtbescher- mingsdienst en die menschen moeten m staat worden gesteld den dienst uit te voeren. Staande op den bodem van de werkelijkheid moeten wij rekening houden met hetgeen in de omringende landen is geschied. Als soc.-dem. was spr. noodge dwongen voor. De voorzitter zegde den heer Sietsma toe dat B. en W. op de hoogte zu - len blijven. De gasmaskers zijn goedge keurd door de Hembrug. Spr. bracht de bevolking dank voor de medewerking aan de gehouden oefening. Het voorstel werd aangenomen met stemmen van de heeren Appel en Stoutjes dijk tegen. De laatste omdat hij geen ge wil voteeren voor gasmaskers die geen effect kunnen sorteeren. Tewerkstelling jeugdige werkloozen. B. en W. schrijven in bijlage No. 168. De mogelijkheid bestaat om een 30 tot tal jeugdige werkloozen uit deze gemeen e te werk te stellen bij het Staatsboschbeheer in de boschwachterijen Schoorl en Petten Camp. Het gaat hier vooral om de jeugdige werkloozen, die geen vakopleiding ontvan gen en derhalve niet in de centrale werk plaats werkzaam zijn. Het werk, dat hun aldaar zal worden opgedragen, bestaat uit zaadplukken, wieden, wegenaanleg enz., in het algemeen werkzaamheden, welke niet in aanmerking komen voor werkverschaf fing voor volwassenen. De arbeidsduur is 35 uur per week, terwijl aan de deelnemers een vergoeding wordt toegekend van ten hoogste 3 per week. Terzake van deze vergoeding, waarvan het bedrag onder meer afhankelijk is van den leeftijd, wordt op den eventueelen steun van het gezinshoofd geen korting toegepast. Bovendien wordt, zoo de deelnemers een afstand van meer dan 10 K.M. moeten af leggen, een rijwielvergoeding uitgekeerd, varieerende van 0.40 tot 0.60 per week. De materiaalkosten enz. zijn geheel voor rekening van het Staatsboschbeheer. Voor rekening der gemeente komen de aan de deelnemers uit te betalen vergoedingen en de sociale lasten; in deze kosten ontvangt de gemeente echter een rijkssubsidie tot hetzelfde percentage als zij in de kosten van steunverleening en werkverschaffing ont vangt. De deelneming aan de bovenbedoelde werkzaamheden is geheel vrijwillig. Aangezien wij het van groot belang achten, dat de jeugd ook voorzoover ze staat buiten de centrale werkplaats, aan werk wordt geholpen, meenen wij, dat de gemeente de gelegenheid tot deelneming moet openstellen. Den directeur van het bureau voor sociale zaken hebben wij in middels opgedragen te onderzoeken of daarvoor onder de werklooze jeugd belang' stelling bestaat. Opdat eventueel spoedig met de tewerkstelling een aanvang kan worden gemaakt, stellen wij U voor ons te machtigen het daarvoor noodige te verrich ten. De heer Raat vond 3 zeer weinig. De heer Appel ontwikkelde bezwa ren, die door wethouder van Slingerland werden weerlegd. Deze deelde mede, dat het denkbeeld van het voorstel van het Departement is uitgegaan. De belooning vond ook spr. laag, doch B. en W. stellen die niet vast en spr. wilde toch medewer ken omdat er geen dwang achter staat om de jongens in de gelegenheid te stellen aan het werk te gaan en nog iets te ver dienen. De heer Appel constateerde, na het antwoord dat B. en W. niet in gebreke konden worden gesteld. Conform het voorstel werd hierop be sloten. De werken in den Overdiepolder. Aangezien in het plan tot vernieuwing van de Piersonbrug eenige werken zijn opgenomen, waarop aanvankelijk niet was gerekend, stellen B. en W. voor om de daarvoor toegestane credieten van 14300 en 12000 voor de verbindingsgracht en voor de Piersonbrug te verhoogen met 8000 en 3000. De commissie wil de gracht in eigen beheer uitvoeren, omdat naar haar oordeel de aannemers hebben samengespannen om een te hooge som voor het werk te bedin gen. B. en W., die een opsomming geven van de bijkomende werken die worden vergeten, merkten hierbij op, dat voor de bewering van de commissie geen bewijzen zijn aan te voeren en dat de verschillen te gering zijn, om tot uitvoering in eigen beheer over te gaan. Bovendien deelen zij mede, dat de laagste inschrijver, de aannemer J. Huiberts, niet bereid is zich alleen met den bouw van een nieuwe Piersonbrug te be- lasten. Bij dit voorstel kwam tevens het voor stel in behandeling tot ophooging van een terrein aan de Schaepmankade. Een kort résumé. Zooals wij reeds in ons nummer van gis teren mededeelden, ging de raad gistermid dag om half 2 in comité ter behandeling van het voorstel om B. en W. een verhoogd crediet te verleenen van f 3800 voor het maken van de verbindingsgracht en de Piersonbrug in de Overdie. Onder gewone omstandigheden is het niet ongebruikelijk, wanneer voor een of ander werk 'n verhoogd crediet noodzakelijk is. In onderhavige geval betrof het 'n verhooging van 20 en aangezien in de Commissie van Publieke Werken naar voren was gekomen, dat dit een gevolg was van een te lage raming door P. W. (door B. en W. erkend), terwijl P. W. de te hooge inschrijving aan opzetten door de aannemers toeschreef, was het te voorzien, dat hierover in den raad nog wel een woordje zou worden gesproken. Dit was te meer het geval, omdat voor dit werk een tweede aanbesteding had plaats gehad, die geen lagere cijfers bracht en omdat in het werk ook het maken van een brug was begrepen, welke brug door de Maatschappij „Nooitgedacht" moest worden betaald. Nu deed de eigenaardigheid zich voor, dat de laagste inschrijver, hoewel het bestek een opgave had gevraagd van de werken afzonderlijk, en in massa, slechts in massa had ingeschreven. Daardoor zag P. W. zich genoodzaakt, met den aannemer een prijs overeen te komen voor de brug, die door „Nooitgedacht" betaald moest worden. P. W. was met „Nooitgedacht" een naar het oordeel van den aannemer te lagen prijs overeengekomen. De aannemer had zich echter, na besprekingen, laten bewegen, om alvast voor dien te lagen prijs met het maken van deze brug te beginnen, omdat hij voor 99 de toezegging had gekregen, dat ook het andere werk hem werd opgedragen. Daarna was de Commissie van P. W. met het voorstel gekomen om den aannemer ook het maken van de Piersonbrug op te dragen, maar het graven van de gracht in eigen beheer uit te voeren. De aannemer was daartoe niet bereid en aangezien juri disch betwijfeld werd of men hem tot de uitvoering van dit onderdeel kon verplichten, en B. en W. bovendien van oordeel waren, dat de aannemer, op grond van de gedane toezegingen, geen dupe mocht worden, stelden B. en W. zich op het standpunt, dat aan hem het werk in massa moest worden opgedragen en dat daarvoor een verhoogd crediet moest worden verleend. In de comité-vergadering heeft de adjunct directeur van P. W. de zienswijze van P. W. verdedigd. Na heropening van de vergadering bleek, dat ook het denkbeeld was geboren, om een deel van het werk te voegen bij het plan tot ophooging van het terrein ten Zuiden van het Dr. Schaepmanplein. Al spoedig kwam naar voren, dat de raad niet gevoelde voor uitvoering van een deel van het werk in eigen beheer en tenslotte diende mr. Leesberg het voorstel in om het maken van de Piersonbrug en de gracht niet aan den aannemer te gunnen, doch daarvoor een nieuwe publieke aanbesteding te houden. De voorzitter bracht hierop de bij lage van B. en W. in stemming, met als resultaat, dat de stemmen staakten. Tegen stemden mej. Nierop, en de heeren Appel, Stoutjesdijk, Woldendorp, Mak, mr. de Groot, van Drunen, mr. Leesberg, Venneker en Grondsma, zoodat in de volgende zitting een nieuwe stemming moet plaats hebben. De discussies. Mr. Leesberg oordeelde, dat wel te verwachten was, dat de raad niet zoo grif met het voorstel van B. en W. zou meegaan. Het verweer van B. en W. in de bijlage, tegen de zienswijze van de Commissie, sloeg z.i. in de lucht. Het is bij de Commissie, die voor een publieke aanbesteding is, geen principenreiterei. Het principe speelde wel een rol, omdat beweerd werd, dat de aan nemers een grooten opzet op het werk had den gezet. Hoofdzaak voor het voorstel voor de Commissie was echter de geldkwestie. Zij denkt n.L f 2500 te kunnen besparen. Dit bedrag is 20 tot 25 van het geheele werk. Daarom wil de Commissie de brug gunnen aan den heer Huiberts en het andere werk in eigen beheer uitvoeren. Juridisch is het de vraag of de gemeente den heer Huiberts kan dwingen, de tweede brug te maken voor het opgegeven bedrag, Uit de gevoerde besprekingen met den heer Huiberts, is spr. tot de conclusie gekomen, dat juridisch niet scherp genoeg door B. en W. met den heer Huiberts is overeen ge komen. Spr. was overtuigd, dat Gemeente werken overigens het andere deel van het werk wel in eigen beheer kan uitvoeren en hij oordeelde de argumentatie, dat dit niet kan, er naast. Wanneer in de Commissie bekend was geweest, dat de gemeente den heer Huiberts niet juridisch kan binden, dan had de Commissie voor de beslissing ge staan, het werk opnieuw aan te besteden of de brug en het andere werk in eigen beheer uit te voeren. Spr. kan erin komen, dat het voor Ge meentewerken niet mogelijk is, ook de brug in eigen beheer te bouwen. Dit wil hij dus uitsluiten en daarom staat men voor het dilemna, aan den heer Huiberts het geheele werk te gunnen of dit opnieuw aan te besteden. Spr.'s conclusie is, dat er opnieuw een aanbesteding moet plaats hebben. De belang rijke bespreking met den heer Huiberts had onder leiding moeten staan van den wet houder van Publieke Werken. Die had men niet moeten opdragen aan den adjunct directeur. Ook tegen de inkleeding van de bestekken had spr. bezwaren. De heer Appel deelde de bezwaren van mr. Leesberg ten aanzien van de bestekken. Spr. betoogde, dat de raming van Gemeente werken voor het graven van de gracht ge baseerd was geweest op een onderhandsche prijsopgave, die de af dj.-directeur kreeg van de firma De Moei en Hermus. Deze firma had daarvoor 14898 opgegeven, bij een volledige uitvoering met handen arbeid. In de vergaedring van 7 April verklaarden de heeren Keysper, Venneker en Van der Vall zich tegen uitvoering van het werk van „Nooitgedacht" met machines. Toen werd de wensch uitgesproken, dat dergelijk werk, met het oog op de werkloosheid, in handenarbeid zou worden verricht en B. en W. hebben verklaard, dat bij de credietaan- vrage voor dit werk daarop was gerekend. Volgens het eerste bestek moest worden ingeschreven voor perceel I, perceel II en perceel III en in massa, opdat ook de gun ning per perceel kon geschieden. Gemeente werken heeft dit om goede redenen nage laten en het bestek zoodanig ingericht, dat alleen in massa kon worden gegund. Daar door was het niet mogelijk, tot de gunning over te gaan. Een tweede aanbesteding volgde en het werk werd opgedragen aan iemand, die in massa had ingeschreven, doch wiens biljet men eigenlijk ter zijde had moeten leggen als ongeldig, omdat niet per perceel was ingeschreven, waardoor de gemeente niet kon berekenen, wat „Nooit gedacht" moest betalen. Men heeft daarna den aannemer ten kan tore van Gemeentewerken ontboden om een specificatie te geven van zijn cijfers. Het is begrijpelijk, dat Gemeentewerken de raming van de Piersonbrug te hoog oor deelden, want het gevolg was, dat de ge meente voor met overige werk te veel moest betalen. Spr. betoogde, dat de heer Huiberts op grond van de toezegging, dat hij het andere werk zou krijgen en dus aan zijn totaalsom zou komen, met een te laag bedrag voor de brug van „Nooitgedacht" genoegen nam. Dat dit bedrag te laag is, bewijzen de cijfers van de andere aannemers. Nu zitten we in de kneep. De brug is uitgevoerd. Besteedt men het andere deel opnieuw aan, dan wordt de aannemer dupe voor een belangrijk bedrag. Spr. is daarom van oordeel, dat de gemeente den aannemer het verrichte werk moet betalen, volgens vast gestelde eenheidscijfers en het overige werk zelf moet uitvoeren. Ook zag hij gaarne, dat volgens den wil van den raad, overeen komstig het bestek, zooals dat in eerste instantie gewenscht werd, de machinale kracht werd uitgeschakeld; want dan was er voor veertig menschen werk, terwijl volgens het tweede bestek, waarbij mecha nische kracht werd toegestaan, er maar voor twintig menschen werk is. Mr. de Groot ging in op de bewering van mr. Leesberg, dat de raad niet bereid was, dit crediet toe te staan. Spr. was dit niet bekend en hij bracht den voorzitter dank voor zijn bereidwilligheid om beide bijlagen gecombineerd te behandelen. Op spr. vraag in de commissie, waarom het ver hoogde crediet noodig was, had de directeur geantwoord, dat dit kwam, omdat er ver schillende bijwerken waren bijgekomen Later bleek, dat die bijwerken in de be stekken genoemd waren. Spr.'s indruk is dus, dat men zich daarop niet kan beroepen Spr. ziet de zaak zóó, dat de gedetailleerde begrooting van Gemeentewerken te laag is geraamd en dan kunnen wij komen tot ver hooging van het crediet, zonder dat op eeni- gerlei wijze iemand nadeel ondervindt. Gezien het feit, dat het terrein ten Noorden van de Pierson-brug wordt opge hoogd, had spr. verzocht, de beide bijlagen gelijktijdig te behandelen, omdat hij voor deel ziet in de toevoeging van een deel van het werk bij het plan tot ophooging van het terrein ten Zuiden van het Dr. Schaep manplein. Spr. verzoekt het college, de mo gelijkheid daarvan te onderzoeken. Mr. Leesberg oordeelde, dat men daarmee niets opschiet. Mr. de Groot merkte voorts nog op, dat de aannemer, die thans de brug bouwt, niet bepaald z'n lauweren met het bouwen van bruggen heeft verdiend. Spr. gaf het college in overweging, om, wanneer hem ook het maken van de andere brug wordt opge dragen, de deskundige, die het uitvoert, aan sprakelijk te stellen en als aannemer te doen optreden. Bij arbitrage staat de ge meente dan sterker. Voor spr. is het een raadsel, hoe men uit de moeilijkheid moet komen. Hij ziet geen anderen uitweg dan het crediet te verleenen, nu het niet moge lijk is, dit werk voor het oorspronkelijk geraamde bedrag uit te voeren. De opzet van de aannemers geen suggestie van de Commissie. De heer Van der Vall betoogde, dat het in de aannemerswereld gebruikelijk is, op werken, waarvoor de aannemers irn schrijven, een bedrag boven de aanneem- som te zetten om te bereiken, dat de aan nemers, die serieus inschreven, en het werk niet kregen, een vergoeding voor hun ar beid krijgen. Spr. betreurde het, dat de organisatie nog niet heeft weten te voor' komen, dat ook niet serieuse inschrijvers daarvoor in aanmerking komen. Daardoor is de gedachte van een te hoogen opzet naar voren gekomen, maar die is niet van de commissie uitgegaan. In de commissie is die tot uiting gebracht door iemand an ders. Spr. geloofde niet, dat de zaak zoodanig is behartigd, als de raad mocht verwach ten. De wijze van aanbesteding is niet zoo danig geweest, dat met de bedoeling van den raad en van B. en W. rekening is ge houden. De raad wilde de kosten weten van elk perceel, maar door de formulee ring van het inschrijvingsbiljet in eerste instantie werd het een klokkespel. Bij de tweede aanbesteding schreven verschillen den perceelsgewijze in, maar aan dengene, die dit verwaarloosde, en een totaalsom opgaf, zou het werk worden gegund. Wan neer spr. opdrachtgever was geweest, dan zou hij dit biljet terzijde hebben gelegd, omdat het niet voldeed aan de bedoeling van het gemeentebestuur. Spr. kan niet zeggen, dat er iets verkeerds is gebeurd op grond van hetgeen later naar voren is ge komen, maar bevredigd is hij niet. Het is geen toestand, dat een vertegenwoordiger van een overheidscollege den laatsten in schrijver nog bij zich laat komen en pingelt om er nog wat af te krijgen. Het is spr. bekend, dat er in de aanne merswereld, op gevaar van faillissement, zoo laag wordt ingeschreven, om toch maar werk te hebben. Spr. hoopt dan ook, dat het in de toekomst niet meer zal voorko men, dat een overheidscollege nog poogt, door pingelen die laagste cijfers nog te drukken. Uit het onbevredigde gevoel werd in de commissie het voorstel geboren om aan Huiberts nog het maken van de tweede brug op te dragen, maar het graven van de gracht in eigen beheer uit te voeren. Spr. heeft daar in de commissie vóór ge stemd, maar nu hij gistermiddag den heer Huiberts heeft gehoord, voelt hij er niets voor, den aannemer dupe te laten worden. Deze toch nam genoegen met het door P. W. geraamde bedrag voor de brug van „Nooit gedacht" om maar te kunnen be ginnen om de daaraan verbonden strop met het andere werk te verdienen. Hij deed dit, omdat er een gering percentage kans was, dat hij dit werk niet zou krijgen. Waar de zaken zóór staan, ziet spr. geen andere oplossing dan het geheele werk aan den heer Huiberts te gunnen. Voor de toekomst hoopte spr., voor een dergelijken gang van zaken bespaard te blijven. De heer Stoutjesdijk bevestigde ten aanzien van den opzet het betoog van den heer Van de Vall. Spr. is degene geweest, die het college na de eerste aanbesteding gewaarschuwd heeft. De voorzitter: Na de tweede aanbe steding. De heer Stoutjesdijk: Van de twee de weet ik niets, het ging over de eerste. Wethouder K1 a v er: Uw overwegingen zijn gekomen na de tweede aanbesteding. De heer St o u t e s d ij k: Ik heb mede gedeeld, wat mij bekend was en dezelfde man heeft nu het werk gekregen. Spr. is NIEMAND verdraagt verstopping der Inge wanden, maar traag functlonneerende nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, Ischias of spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd» derhalve uw nieren in goeden staat door een' diuretisch middel. Stel uw gezondheid niet in de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn; Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. FosterA» Pillen bevatten geen gevaar lijke bestanddeelen en hebben In Holland ruim 30 Jaren ongeëvenaard succes behaald. het met mr. Leesberg eens. Ook in ver band met de werkverschaffing wilde spr. het werk in eigen beheer uitvoeren. De heer H o y t i n k was van oordeel, na alles, wat hij gehoord had, dat de raad tot de conclusie moet komen, dat op de aannemers niet het odium van een grooten opzet mag worden geladen. Voor dit argu ment is geen bewijs. Als de begrooting van gemeentewerken te laag is geweest, dan is de aanneemsom niet te hoog en zou het onrechtvaardig zijn om te zeggen: „Maak het eene maar, het andere doen wij in eigen beheer". Als de begrooting overeenkomstig de werkelijkheid was geweest dan zou het tweede crediet niet noodig zijn. Spr. wilde daarover nader licht. De heer Sietsma oordeelde, dat men voor drie vraagstukken staat. Ten eerste het door mr Leesberg gewilde eigen be heer; ten tweede de door mr. de Groot ge wilde verbinding van een deel van het werk aan de ophooging van het terrein ten Zuiden van de dr. Schaepmankade en ten derde de juridische kwestie. Spr. wees erop, dat de raad altijd aan een publieke aanbesteding de voorkeur heeft gegeven. In dit geval gevoelt hij wel iets voor eigen beheer, al vond hij, dat mr. Leesberg te licht oordeelt over de mo gelijkheid daarvan. Het lijkt spr. goedkoo- per, een deel van het werk naar het andere over te hevelen; dan kan deze bijlage wor den ingetrokken, omdat de 3800 dan niet meer noodig is. Wordt het werk aan den aannemer gegund, dan wil ook spr., den waterbouwkundigen aannemer inschakelen. Gemeentewerken heeft de zaken niet serieus behandeld. De heer Dekker was nog onbevredigd. Spr. was van oordeel, dat Gemeentewerken de zaak niet serieus heeft behandeld. Wan neer Gemeentewerken had erkend, dat de begrooting te laag was, dan was de geschie denis anders geloopen. Nu tracht men de aannemers van een te grooten opzet te be schuldigen. De commissie heeft dit niet ter sprake gebracht. In de vergadering van de commissie is dit verteld en spr. heeft toen reeds gezegd, dat er geen reden was, dit zoo naar voren te brengen. Wanneer wij de eenheidscijfers van P. W. vergelijken met die van de aannemers, die het bestek uitrekenden, dan zien wij, dat die eenheidscijfers van P.W. naar niets lijken. De aannemers kunnen zelfs de materialen alleen daarvoor niet koopen en daarbij komt dan nog het metsel- en betonwerk. Het werk is voor de begooting van P.W. niet uit te voeren. In eerste instantie heeft spr. in dé commissie voor het voorstel-mr. Leesberg gestemd. Nu is het spr. duidelijk, dat de aannemer Huiberts de dupe zou worden van de fouten door Gemeentewerken gemaakt, als wjj hem het heele werk niet geven. Spr. zal dan ook zijn stem anders uitbrengen en verklaarde zich ervóór, den aannemer het geheele werk te gunnen. De heer Grondsm a zeide als lid van de commissie, dat men daar tot de con clusie was gekomen, dat de aannemer de brug te goedkoop en het grondwerk te hoog had berekend. Spr. meende, dat de prijs door „Nooitgedacht" voor de brug, die „Nooitge dacht" moest betalen, niet juist is berekend. Dit wordt bevestigd in het debat. Ook de heer Appel zeide, dat hij de brug daarvoor nooit kan maken. De heer Dekker: Dat kan hij ook niet. De heer V a n d e r V a 11: De aannemer zegt dit zelf ook. Hij doet het alleen, omdat hem ook het andere werk is toegezegd. De heer Grondsma: Dan krijgt „Nooitgedacht" de goedkoope brug ten koste van de gemeente en daarom ben ik voor een nieuwe aanbesteding. De heer Dekker: Dan wordt de aan nemer er de dupe van. De heer Grondsma: Dan had hjj maar niet moeten beginnen. De heer VanderBorden vroeg, wanneer gebleken is, dat er pik of katteklei aanwezig was. De grondboringen zijn 30 Mei gedaan. De staat van inlichtingen is van 23 Juni, de bijlage, waarin het crediet wordt aangevraagd van 2 September en de bijlage, waarin verteld wordt, dat later is gebleken, dat er pik of katteklei was, is gedateerd van 30 September. Wat is nu later? Spr. oordeelde, dat aan den raad een onjuiste bijlage is voorgelegd. Ten aanzien van de ophooging van het ter rein ten Zuiden van het Dr. Schaepman plein merkte spr. op, dat hij gaarne beves tigd wil zien, dat er bij deze aanbesteding rekening zal worden gehouden met de draineering van den grond, opdat men niet later voor dezelfde fout komt te staan als bij het Lyceumkwartier was gemaakt. Spr. wilde althans in de acte vastleggen, dat de gemeente niet aansprakelijk is voor een later optredende verhooging van het grond water. De heer Mak zeide, dat hij 20 jaar ge leden met het oog op den voedselnood in de oorlogsjaren, twintig H.A. land van de ge meente had gevraagd voor voedselbebou- wing. Die aanvraag werd toen afgewezen, omdat er pik en katteklei in den grond was en dat is hetzelfde land, waarin men nu de aanwezigheid daarvan ontdekt heeft en daarom zou het werk nu m^er moeten kos ten. Volgens spr. ligt de fout bij het opma ken van de begrooting door Gemeentewer ken. De aannemer verkeerde voor 99.99 in de vaste overtuiging, dat hij het werk in zijn geheel zou krijgen. Hij zou de dupe

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9