NATIONALE De wind blaast. ONS INDISCH HOEKJE, Financieel Overzicht. J&uiMeton HET PAARD IN INDIE. Voor 186,—'s-jaars LEVENSVERZEKERING-BANK DERDE BLAD. 3 stand zijn de concurrenten de goed in vorm zijnde Bleu Band en Willy Quetteville. Op 1650 zien wij gaan kanspaard. Van de acht op 1670 geplaatste paarden kiezen wij Xilan- dra G, Weidlooper en misschien Yankee Scott. Van Young Henrio weten wij te wei nig, dit paard kwam in dit seizoen slechts zelden uit. Op 1710 kiezen wij Zoon v. Sil- ladar, op 1730 Xerxes, vooral voor één heat. Y Kemel zal wel niet starten. Zijn taak lijkt ons te zwaar. Wij weten niét wanneer de finale van dit nummer wordt geloopen. O.i. zou het aanbeveling verdienen die te doen plaats hebben na den Sluitingsprijs over 3200 M. De winners in de laatste serie krij gen dan ook een behoorlijke rustpoos en de uitslag wordt minder beïnvloed door de loting. Wij kiezen de volgende paarden in volgorde van bovenstaand lijstje: Blue Band, Y Zelda Peter, Willy Quetteville, Weidloo per, Xilandra G, Zoon v. Silladar en Xerxes. Met reserve voor de loting, die van grooten invloed kan zijn op den totaaluitslag, wagen wij aan te geven als vermoedelijk winners Xilandra G, Zoon van Silladar, Bleu Band. Outsiders: Weidlooper, Willy Quetteville. 3. Sluitingsprijs, handicap-draverij le klasse, 3200 M. Slechts 5 paarden, waarvan wij Guard nog kunnen uitschakelen. Van het resteerende viertal zijn er twee paarden, die dezen af stand bij uitstek verkiezen, n.1. Nelly Duffy en Y Y. Ook Welkom is een stayer, maar geeft zich niet altijd. Breakaway Scott kan een verrassing brengen. Wij zullen kort zijn en kiezen: Nelly Duffy, Y Y. Outsider, Breakaway Scott. De „vredesroes" ter beurze uitgewerkt, Gereserveerde beoordeeling der politieke vooruitzichten. Nog wei nig kans op economische toenadering. De Fransche schatkist voor groote moeilijkheden. Hervatting der Haussebeweging op de New Yorksche beurs dank zij gunstige economische indices. De Amsterdamsche beurs wordt hierdoor meegesleept. In be leggingswaarden gaat weinig om. In het beeld, dat de fondsenmarkt thans biedt, vindt men bijzonder weinig sporen terug van de stormen, die in de laatste weken over de beurs hebben gejaagd. De „vredesroes", die de koersen aan 't eind van de vorige week met sprongen omhoog had gedreven, is geleidelijk uitgewerkt en met het ontwaken is het besef gekomen, dat men zich nog altijd in een wereld bevindt, waar in maar bitter weinig veranderd is. Er zijn nog maar weinig optimisten over, die aan een „overwinning der democratie" in dezen, niet gevoerden oorlog, gelooven. Langza merhand wint het onbehaaglijke gevoel veld, dat men zich in het eerste enthousiasme over het behoud van den vrede er toe heeft laten verleiden, den prijs, dien deze gekost heeft, te onderschatten. Allerlei vragen, waarvoor men nog eerst de oogen had ge sloten, komen zich thans weer aandienen, zonder dat een bevredigend antwoord er op kan worden gegeverl. Wat zal het uiteindelijke lot zijn van den uit elkaar getrokken Tsjechischen Staat én welke gevolgen, ook in economisch opzicht, zal dit voor het overige Europa hebben? Op wel kobject zal de stellig nog niet verzadigde eetlust van den overwinnaar zich thans gaan richten? Spoedig zal de kwestie van terug gave der koloniën met alle hieruit vermoe delijk voortvloeiende complicaties onder de oogen moeten worden gezien. De positie der kleinere Midden-Europeesche en der Balken- staten kan ook niet zonder zorg worden be-" schouwd. Zoo blyft dan de politieke toekomst, al zijn dan ook de onmiddellijke gevaren afgewend, vol van onzekerheid. Hierbij komt, dat thans in alle landen de rekening moet worden opgemaakt van wat de tijd van spanning gekost heeft. Ongetwij feld heeft het bedrijfsleven overal door dt politieke crisis een buitengewoon grooten terugslag ondergaan, en het moet nog wor den afgewacht, in welken omvang en in welk tempo dit zich hiervan zal kunnen herstellen. Ook in financiëel opzicht hebben de verschillende landen zich opofferingen moeten getroosten. Men denke aan de door onze regeering aangevraagde credieten van totaal 120 millioen voor dekking van de kosten voor mobilisatie, waarvan in elk ge val voor een deel gebruik moest worden ge maakt. In Engeland worden de openbare uit gaven gedurende de crisisweken op 40 mil lioen Pond Sterling geraamd en in Frankrijk is de reeds zoo moeilijke positie van de schatkist door de extra uitgaven van mil- liarden francs nog neteliger geworden. Al deze bedragen zullen vroeg of laat moeten worden gedekt, hetzij door nieuwe leenin gen, hetzy door een verzwaring van den belastingdruk. De hoop, dat de overeenkomst van Mün- chen tot een vermindering der bewapening zou leiden, zoodat de hiervoor tot dusverre bestede bedragen zouden vrijkomen voor uit breiding van het economische welvaartsap paraat, wordt gelogenstraft door wat in de diverse landen geschiedt: in plaats van ver mindering intensiveering der militaire paraatheid, met een dienovereenkomstige verhooging der uitgaven voor dit doel. Zoolang de belangrijkste landen slechts leven op voet van „gewapende vrede" kan van een internationale samenwerking op economisch gebied, die de eerste voorwaarde is voor een verbetering van den wereld handel en de algemeene conjunctuur, nog weinig sprake zijn. Toch zullen de staats lieden, willen zij de wereld tenminste eenige vruchten laten plukken van de tot stand ge brachte politieke toenadering, den moei- zamen weg van economische toenadering moeten gaan bewandelen. Het besef, dat alleen hierdoor een duurzame achteruitgang van den algemeenen welstand kan worden voorkomen, zal wellicht den grondslag voor de te voeren onderhandelingen leggen. Meer dan op de beurs heeft de politieke crisis zijn sporen op de deviezenmarkt ach tergelaten, en wel speciaal wat het Pond Sterling en den Franschen franc betreft. De afvloeiing van Europeesch kapitaal naar de Ver. Staten is weliswaar voor een deel tot staan gekomen, maar de internationale druk op het Pond Sterling bleek slechts tijdelijk te zijn onderbroken. Het ingetreden koers- herstel maakte dan ook weer plaats voor een nieuwe inzinking, die allen door het in grijpen van de Egalisatiefondsen tot staan is gebracht. Ongetwijfeld heeft men hierbij, behalve met den invloed van economische en deviezen-technische factoren, te doen met de afspiegeling van het geschokte ver trouwen in de machtspositie van het Brit- sche Imperium als gevolg van de jongste politieke ontwikkeling. Ten opzichte van den gulden heeft het pond, dat naar men weet langen tijd door het Nederlandsche Egalisa tiefonds gehandhaafd was op een niveau van ca. 8.92, het niet verder kunnen brengen dan tot ca. 8.85. De dollar heeft zich tegenover den gulden gehandhaafd op ca. 1.83 3/4, dat is dus aanmerkelijk beneden het hoogste punt, dat tijdens de politieke spanning was bereikt. Wat den Franschen franc aangaat, deze is tijdelijk aangeland beneden het laagste punt, dat door minister-presidént Daladier voor de koersfluctuaties van den franc was vastge steld. Dit feit heeft tot nieuwe bezorgdheid voor de toekomst van het Fransche ruilmid ROTTERDAM verzekert 26-jarige' de volgende uitkeringen Bij overlijden binnen 39 jaar: 1) ƒ1000 terstond betaalbaar, 2) ƒ1000,- gezinsrente per jaar, 3) ƒ5000 op einddatum. Bij leven na 39 jaar: 5000,— benevens 1000,— bij later overlijden. De beteekenis van het paard als rij- en tuigpaard is in Indië de laatste jaren zeer sterk verminderd, een gevolg van den in voer der a\ito. De ouderen onder de lezers herinneren zich nog wel de kittige Sandel- woods. Ze werden op Java ingevoerd en daar geregeld op venduties verkocht. Te Sema- rang voerde de bekende firma Soesman ze in, die ze, nadat ze van het vervoer over zee waren bekomen, in het openbaar veilde. Voor paardenliefhebbers was dit een ge beurtenis! Op de eilanden Soemba en Soembawa werden ze in halfwilde fokkerijen geteeld. Kudden merries van 15 tot 20 stuks met één herigst graasden daar gezamenlijk op de uit gestrekte vlakten. Eens of meermalen per jaar werden de driejarige hengsten opge vangen en aan handelaars verkocht. Op Soembawa wordt, nadat de rijstvelden ge oogst zijn, de heele veestapel er op geweid. De paarden vinden daar dan overvloedig volgorde: Eva Arndt, Gunvor Kraft, BMhe Ove Petersen en Ragnhild Hveger, terwijl Nederland uitkwam met Trude Malcorps, Willy Soutekouw, Joke Groenweg en Rie van. Veen. Van strijd is in dit nummer geen sprake geweest. Het belangrijkste was of de Deensche ploeg er in zou slagen het wereld-" record te verbeteren. Dit wereldrecord stond op 4 min. 229.7 sec., gevestigd op 8 Februari van dit jaar te Kopenhagen. Eva Arndt begon uitstekend. Zij noteerde 1 min. 6.5 sec., terwijl de tweede zwemster Gunvor Kraft 1 min. 7.2 sec. noodig had. Toen was het reeds zeker, dat het wereldre cord verbeterd zou worden. Birthe Ove Pe tersen kwam op 1 min. 7.4 sec. en Ranghild Hveger deed er met een prachtige eindspurt nog een schepje op en tikte in 1 min. 6.5 sec. aan. Zoo werd de totaaltijd 4 min. 27.6 sec. De Nederlandsche ploeg deed er precies tien seconden langer over, hetgeen duide lijke taal spreekt omtrent het krachtsver schil. Denemarken kreeg 10, Nederland 6 pun ten, zoodat de einduitslag was: Denemarken 40 punten/Nederland 31 punten. Paarden. DRAVERIJEN KENNEMER SPORTCLUB. In „Het Paard" vinden we over de drave rijen van morgen op het Sportpark de vol gende voorbeschouwing: 1. October-prijs, prij zendraverij 4e klasse, 1700 M. 17 paarden in een vierde klasse te Alk maar, dat zal wel een record beduiden. Uit dit veld een vermoedelijke winner aan te geven is haast ondoenlijk. Vooral op 1660 Door DONN BYRNE. UI» het Eagelsch door J. van P 56) Hij zou dit alles in Antrim missen, maar Antrim riep hemUlster, onze m°cc er- En drie maanden geleden had hij me kunnen denken, dat dit ooit mogelijk zou zijn. Hij had zich een rijpe filosofie inge prent, die zeide: Het hindert niet, dat ik nooit Ierland zal weerzien; ik ben hier ge lukkig met Granya en den jongen Alan en Robin Beg, kleine Robin. Alle men- schen zijn vriendelijk en dit land is een groot land en als mijn tijd komt om e sterven, dan zijn er lieve plekjes op on,, Island, waar zij mij kunnen neerleggen binnen het geruisch van de zee en de zac - te sneeuw zal komen en mij in den win e dekken en in den zomer zal de kornoelje boom om mij bloeien en het heel jonge gras zal opkomen. En misschien zullen er kinderen aan mijn graf komen spelen cn zal ik hun blij gelach hooren, lief als her geluid van duivenEn op een dag za Granya komenniets is zekerdei a dit, Granya zal komen! Maar alle filosofie van de wereld kon gras en aangezien slechts eens per jaar rijst geteeld wordt, blijven ze gewoonlijk vier maanden in de nabijheid der dorpjes grazen. Daardoor zijn ze dus min of meer aan den mensch gewend en niet zoo schuw als het op Soemba geteelde paard. Naar Java uitgevoerd, kwamen ze veelal terecht in stalhouderijen, waar ze gevoed werden met gras en rijstzemelen, vermengd met stroopsuiker. Maar lang hielden ze hun bestaan niet uit. Het gouvernement be moeide er zich mee omdat de beste hengsten werden uitgevoerd, ging 't ras overal sterk achteruit. Het gouvernement bemoeide er zich daarom mee en voerde verbeteringen in. Onder meer wekte het door het laten houden van wedstrijden en tentoonstellingen belangstelling voor het goede paard op. Op de foto ziet u het mooiste paardje van Soembawa, den winnaar van den lsten prijs. H. F. TILLEMA. staan paarden wier snelst getoonde tyd nog geen maatstaf behoeft te zijn voor hun kunnen. Met deze reserve kiezen wij op dien afstand Aruba, die momenten heeft van groote speed, maar zich nog nimmer geheel gaf. Amiens II verdient o.i. eerder aanbe veling. Op de prima afstamming van Baro- line wezen we reeds eerder. Op 1680 kiezen we Buziau K W en Bon Esprit; de laatste heeft naar onze meening nog niet alles be hoeven te vragen. Crack is snel, maar zeer onwis. Op 1700 schakelen wij IJsco, Zilver Scott en Ymir uit. De rest is evenmin kans loos als Zwaluw E bij goed vertrek. Wij hou den ons in deze course met vele mogelijk heden, waarin wij ook geen favoriet zien, aan den totaaltijd. Bedenkende, dat Claudy O moeilijk is aan den start, raden wij als aan komst: Allright, Clady O, Baron Harvester. Als outsiders noemen wij: Zwaluw E en Amiens H. 2. Tot Weerziensprijs, heat-hand. 2e en 3e kl. (Eng. heat), 1610 M. Deze heat, oorpronkelijk bedoeld als ge wone heat, werd, door het groot aantal in schrijvingen, veranderd in een Engelsche serie-heat. Bij 24 inschrijvingen meenen wij niet te optimistisch te zijn, als we circa 18 paarden aan den start verwachten. Het veld zal dan wel verdeeld worden in drie series van pl.m. zes paarden, waarvan de winners en de drie snelsten worden geplaatst. We zullen trachten het zestal uit te zoeken, dat het meest in aanmerking komt de finale te bereiken. Op 1610 heeft Young Ooststar een kansje. Kruithof heeft evenwel betere vertegenwoordigers. Op 1630 b.v. Y Zelda Peter, die gunstig is geplaatst. Op dien af het zachte roepen van Antrim niet uitslui ten; hij placht te zeggen: Weinig heb ik gedacht aan Antrim, toen ik een jonge man was. En wat is een stad of zoo voor mij, die alle groote steden gezien heb? En dan weer: Gaf ik Antrim niet blijmoedig op, toen ik Granya won? Was zij niet hon derd Antrims waard? En zijn hart en ver stand antwoordden: Ja, duizend Antrims! Maar, heel vreemd, de zachte, dringende melodie van de valleien wilde niet gestild zijn. En zoo deed zij zich hooren: Ik ben geen jonge man meer, al zie ik er uit als vijfenveertig, zooals men mij vertelt, toch ben ik achtenvijftig. In wat mij van het leven overblijft, moet ik denken, aanvoe len, overwegen. Men bereidt zich voor en gedachten moeten niet verstoord wor den. Oud te worden in een stad, die steeds jong blijft, die zelf in de twintig is als het ware, maakt een oud man koud en bang. Oude gebouwen, die hij gekend heeft, worden gesloopt, oude straten weg gevaagd. Het is een vreeselijk iets om een zaam te zijn, wanneer men oud is en te voelen, dat alles voorbij gaat, sterft... Al les wat ik heb liefgehad wordt weggewor pen, is zonder waarde, al het oude staat in den weg en ik ben oudDe kooplieden met de arendsoogen bewegen zich in de straten, zoodat deze er vol van zijn. En al de lieve woorden, die in Galilea gezegd werden, schijnen slechts een bijna verge ten melodie en geen openbaringEn dan komt de vreeselijke herinnering aan den strengen Prediker: „De dooden weten niet- metal, zij hebben ook geen loon meer, maar hunne gedachtenis is vergeten, ook is aireede hunne liefde, ook hun haat, ook hun nijdigheid vergaan, en zij hebben geen deel meer in deze eeuw aan alles wat onder de zon geschiedt". En oude mannen herinneren zich de kommervolle dingen van hun leven en hoe weinig geluk opwoog tegen de ellende en zorg van het leven, en zij hadden ge hoopt Maar daar stonden de woorden van den Prediker: „Zij hebben ook geen loon meerEn heimelijk en stil weenen oude mannen. Maar om oud te worden met de bergen en de eeuwige zee, de teere heidekelkjes te bewonderen, de rustige kameraadschap van honden te kennen daarin ligt een openbaring. Neen, niets sterft! En de maan gaat op en de bergen wenken: „Ja, ik her inner mij dat je een schooljongen was, hard loopend om om tijd te zijn". En de groene golven doen een aangenamen lach hooren: „Hier zijn wij; als je opstaat in den morgen kun je er zeker van zijn, dat wij hier zijn". De vrienden van iemand's jeugd sterven, worden verstrooid, gaan verloren, maar de bergen en het water zijn vrienden voor eeuwig. Men kan tot hen spreken, men kan spreken tot de oude boomen, en de bladeren ruischen En Granya had het gevoeld; hij had kunnen weten, dat zij het zou voelen. Hij mocht het al zoo goed mogelijk trachten te verbergen, er was een geheimzinnige telepathie tusschen hen. Zij wist Zij was naar de Britsche ambassade in Washington gegaan zonder Shane er iets van te zeggen later had hij ervan ge hoord. Zij had niet gepleit of eenige be lofte gedaan; zij was eenvoudig bij den verwonderden gezant binnengestoven: „Ik wensch naar Ierland terug te gaan" „Ongelukkigerwijs heeft de eerste secre taris die kwestie van miss O'Malley „Ik ben geen miss O'Malley, ik ben de vrouw van Shane Capbell". „Maar u bent een gevaarlijk vijand van het rjjk!" „Zoo? Ik had het rijk totaal vergeten!" „Er was een kleine affaire met een la ding geweren". „Er is nu een affaire met een man en twee kinderen!" „Bent u daar zeker van, miss O'Malley?" „Ik ben miss O'Malley niet, ik ben Shane Campbell's vrouw en ik ben er heel zeker van!" Tenslotte was alles zoo gemakkelijk ge weest. En nu het werkelijkheid was, was het moelijk te gelooven. Binnen twee weken zou het schip Donegal aan bakboord ron den en zouden zij de baai invaren, die zij negen jaar geleden binnenvoeren, om nauwkeurig te zijn, negen jaar en een maand geleden. Hij was benieuwd te we ten, of het een mistige ochtend zou zijn, of een heerlijk gouden namiddag. Het was echter jammer, dat het aan boord van een stoomboot zou zijn; hij zou er liever een eigen schip op den wind hebben gebracht, een trotsch tuig van sneeuwwit zeildoek, vroolijk voortgestuwd door den Ierschen wind. II. Boven in de kinderkamer kon hij voet stappen hooren cn onderscheiden. Dit was het trippelen van Alan's kleine voetjes en het waggelen van kleine Robin; dat was del aanleiding gegeven. Er liepen geruchten over een aanstaande verdere devaluatie van den franc, terwijl door invloedrijke perso nen werd aangedrongen op een controle der deviezenmarkt, teneinde het verdere af vloeien van kapitaal naar overzee tegen te gaan. Officieel heeft de regeering inmiddels medegedeeld, dat zij noch tot het een, noch tot het andere haar toevlucht zal nemen. Wel heeft zij zich volmachten laten geven tot het nemen van de door haar noodig geachte maatregelen, om een herstel te verkrijgen van den financiëelen en economischen toe stand van het land. Welke wegen zy zal be wandelen, om in de door de imobilisatle- utgaven nog sterker gestegen behoeften der schatkist te voorzien, is nog niet duide lijk. Vast staat, dat zij met haar voorschot ten bij de Bank van Frankrijk tot de uiterste grenzen is gegaan er zijn zelfs aanwijzin gen, dat zij deze in den nood van het oogen- blik heeft overschreden. De regeering heeft reeds een herschatting der goudvoorraden der circulatiebank op basis van den tegen- woordigen francskoers aangekondigd, waar door een bedrag van Fr. 34 milliard vrij zal komen, hetwelk, al dan niet langs een om weg, ter beschikking van de regeering kan worden gesteld. Psychologisch zal een derge lijke maatregel, die inflationisch moet wer ken, echter zeker een slechten indruk ma ken, en de „vlucht uit de franc" nog verder aanwakkeren. In politieke kringen schijnt men te denken aan het opn'emen van een groote leening, met wisselkoersgarantie, waarnaast dan wijzigingen in de organisatie der belastingen zouden moeten worden aangebracht, die zouden neerkomen op nieuwe verhoogingen van bepaalde categorieën van belastingen. De toekomst zal leeren, of het de regee ring zal gelukken, met deze of andere maat regelen het vertrouwen in den franc te doen wederkeeren, nadat men reeds zoo vaak te leurgesteld is in de verwachting, dat het financiëele kwaad in Frankrijk in den wortel zou worden aangetast. De vermindering in de toevloeiing van buitenlandsch kapitaal naar de Ver. Staten is niet van invloed geweest op den omvang van zaken in Wallstreet. Wij wezen er reeds eerder op, dat dit kapitaal toch geen beleg ging op de fondsenmarkt had gezocht; zelfs wanneer de begonnen repatrieering verde ren voortgang mocht maken, zou hiervan ter beurze weinig te bemerken zijn. De reeds in de vorige week ingezette koersstijging heeft aanvankelijk in een veel kalmer tempo verdere vorderingen ge maakt, maar daarna heeft op de New-York- sche beurs de hausse-beweging weer zeer krachtig om zich heen gegrepen. Men is blijkbaar van meening, dat het tempo van de economische verbetering het thans be reikte koerspeil, dat voor verschillende fondsen een recordstand aangeeft, inderdaad ten volle wettigt. De voor den herfst tege- moetgeziene opleving is door den invloed van de Europeesche politieke crisis blijk- 1 baar slechts vertraagd en men houdt er thans rekening mee, dat de eigenlijke zaken „boom'"' niet lang meer op zich zal laten wachten. Het nieuws uit het Amerikaansche zaken leven blyft zeer bemoedigend. Het index- cij^r der industrieele productie, opgemaakt door den Federal Reserve Board, steeg over September tot 88 pCt. van het gemiddelde van 1925/1926 tegen 83 pCt. in Augustus, doch 117 pCt. een jaar geleden. Men hoopt evenwel, dat de industrieele bedrijvigheid vóór het einde van November a.s. het niveau van het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar weer zal hebben bereikt. De staalindustrie werkte in het begin dezer week op bijna 48 pCt. van haar capaciteit, tegen 46.7 pCt. een week geleden en 66.1 pCt. in dezelfde week van het vorige jaar. Hoopgevend zijn de groote bestellingen, die reeds door de automobielnyverheid zijn geplaatst, en waarvan die van Ford op 50.000 ton staal de belangrijkste was. Ver moedelijk zullen nog verdere groote orders voor de productie der modellen 1939 volgen. Een gunstig verschijnsel is het, dat door de onverwacht omvangrijke zomerverkoopen de voorraden bij de handelaren zijn opgeruimd en dat de afzet in den kleinhandel zeer be vredigend blijft. De automobielproductie zal in October dan ook wel een verdere toene ming te zien geven en hierop baseert men weder gunstige ramingen van de .in het vier de kwartaal van dit jaar door de automo bielmaatschappijen te behalen financieele resultaten. Voor zeven leidende automobiel- het sloffen van de kindermeid en de fer me, lichte tred van Granya. Spoedig zou den zij naar beneden komen, als de kinde ren veilig in bed waren en de kleine Alan zijn gebed had opgezegd. En dan zouden zy voor het laatst in New York uit eten gaan. Het gaf een lichte aandoening om New York te verlatenja, maar Antrim! Hij nam de krant op en las onder het wachten; het was vreemd, dat hy nauwe lijks zijn aandacht er bij kon houden/» on geduldig op haar wachtend als een school jongen op zijn eerste liefde. Altijd als zij een kamer binnen kwam, verscheen er schoonheid... Ja, zij zou komen De drukletters namen vorm aan onder zijn oogen. De rennen te Sheepshead Bay; Tom Martin had de handicap der Twee lingsteden gewonnen in Ierland zou den zij naar de Curragh en naar Baldoyle gaan om de paarden te zien, naar de paar- denshow te Dublin en een jachtpartij op een winterschen morgen wat was dat? Cleveland favoriet by weddenschappen; de Ieren zouden dat niet prettig vinden, zy waren allen voor Blaine als President. Het was pas eenige dagen geleden, dat mrs. Delia Parnell, Parnell's moeder, de groote Iersche bijeenkomst in de Academy of Music had bijgewoond.... Dat was verkeerd, om Iersche politiek en Ameri kaansche staatkunde dooreen te halen; er zouden menschen zijn, die dat kwalijk zouden nemen en met recht te veel ge praat over dynamiet en die verschrikke lijke gebeurtenis in het Phoenlx park... Wat een ingewikkelde, opwindende ge schiedenis was die Iersche kwestie! (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11