DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. j 1 l 1 Li Uit den Alkmaarschen Raad. Het S Oclober-feesl. |i Stad en Omgeving i| ij Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven irancc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 237 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 8 October 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Door een afschuivingssysteem op Gemeentewerken schijjit men een schuldige in steeds lagere rangen te moeten zoeken. Als de aard van het strijdgas niet verandert, zal het over tien jaar toch door de motgaatjes van de nu gekochte maskers dringen. Regen en wind dreigden spelbreker te worden. Optochten en muziek. Bevrijding van „overlast ende tyrannije". ALKMAARSCHE COURAN „De toestand is uiterst verward" staat er wel eens in buitenlandsche telegrammen als er van een ver gevechtsterrein wordt ge sproken en het niet zeker is welke groep nu eigenlijk de overwinning heeft behaald. Zoo was het ook in de raadszaal, waar de meeningen botsten, waar voorstanders naar tegenstanders waren overgeloopen, waar tegenstanders vóór stemden en waar ten slotte, na een staking van stemmen, geen enkel positief resultaat werd verkregen. Wij hebben zelden een raadsvergadering bijgewoond, waar de meeningen zoo hope loos uiteen bleken te loopen, waar men tel kens weer den indruk kreeg, dat de gemeen tebelangen aan onderlinge animositeit en aan zoogenaamde principes werden opgeof ferd, waar de leiding blijkbaar niet de kracht had de debatten te localiseeren en in rustige banen te leiden en waar tenslotte alle raadsfracties op één na bij de stemming uiteen zijn gevallen. Men kreeg zoo nu en dan den indruk, dat sommige raadsleden niet goed wisten waar om het nu eigenlijk ging en dat was onver klaarbaar omdat er tevoren een zoogenaam de geheime vergadering van niet minder dan twee-en-een-half uur was gehouden waarin men voldoende gelegenheid had de zaak aan alle kanten te bekijken. De knuppel in dit hoenderhok, of beter gezegd in dit hanenhok, was een voorstel van B. en W. om de reeds toegestane cre- dieten van 14.300 en van 12.000 voor het graven van een verbindingsgracht en het maken van de Piersonbrug met respec tievelijk 800 en 3000 te verhoogen, om dat de tot dusver toegestane gelden onvol doende waren gebleken. Dat lijkt een doodeenvoudig voorstel en er komen er in den loop van het vergader jaar vele van dat soort, waarbij nimmer van oppositie kan worden gesproken. Maar er zijn in onze raadszaal leden, die een kijkje hebben op het bedrijf van Ge meentewerken, die misschien den wethouder graag eens een hak willen zetten of dm directeur eens iets duidelijk willen maken en zoo nu en dan doet zich wel eens plotse ling een gelegenheid voor om in het teeken van goeden burgerzin en zorg voor onze financiën in de raadszaal een kunstmatig stormpje te verwekken. En nu willen we natuurlijk geenszins zeg gen, dat de grootste opposanten niet werke lijk door de bezorgdheid over onze gemeen- tefinanciën werden gedreven, ten slotte ge- looven wij toch ook, dat deze fel bewogen golven veroorzaakt werden door onderstroo- men waarvan men de oorzaak en df kracht niet nader kan bekijken. Laten we in het algemeen dit zeggen, dat wanneer de hier gesignaleerde „vergissin gen" niet bij Gemeentewerken, maar b.v. bij het Slachthuis of bij de Reiniging geconsta teerd waren, het debat zoo het er al ge weest was niet de moeite waard zou zijn om er over te schrijven. Thans speelde de kwestie op het terrein van Gemeentewerken en dan heeft zij in onze raadszaal direct een geheel inder ka rakter. Dan speurt men dadelijk naar ontoe laatbare oorzaken waardoor het een of an dere werk duurder of slechter zal worden dan noodzakelijk was, dan gaat men na of Persoonlijke y delheid of andere minder mooie menschelijke eigenschappen misschien een rol hebben gespeeld, dan wordt gekeken of een wethouder wel krachtig genoeg is opgetreden om zich niet door ambtenaren te laten overbluffen, dan vreest een groot deel van den Raad, dat er niet in de raadszaal maar op het bureau van Gemeentewerken beslist wordt wat er al dan niet zal moeten gebeuren. Er moesten werken in den polder Overdie en Achtermeer worden uitgevoerd, er moes ten twee bruggen worden gebouwd en een verbindingsgracht worden gegraven. En het eigenaardige was, dat Gemeente werken een en ander geraamd had en dat daarna bleek, dat de inschrijvingssommen van de heeren aannemers zoo veel hooger waren, dat er bij een van beide iets niet in orde moest wezen. De aannemers waren veel te hoog en de oorzaak daarvan werd geweten aan een ze keren opzet, waarbij dan de klemtoon op bet eerste deel van het woord moet gelegd Worden. Aannemers hebben moeilijke tijden en als er twintig inschrijven voor de uitvoering van een werk dan is er één, die het krijgt en negentien, die weer naar huis kunnen gaan. Die negentien hebben misschien avon den lang gerekend om aan de hand van het bestek hun inschrijvingssom te kunnen vast stellen en het is begrijpelijk, dat men dan wel eens overeenkomt, dat een van de heeren het werk zal krijgen maar er zooveel meer voor berekenen zal, dat het voor de anderen een vergoeding voor hun tijdver spilling kan worden. Men zegt dat het ook hier zoo gegaan is, maar men zegt ook, dat dit eenvoudig naar voren gebracht is om het verschil tusschen de ramingen en de inschrijvingen duidelijk te maken. Wij kunnen geen van beiden controleeren en laten het dus verder buiten beschouwing. In allen gevallen was er een groot ver schil, zoo groot zelfs, dat zij die de aanne mers vertrouwden zich er op beriepen, dat men zich aan Gemeentewerken lee.'ijk ver gist had. Er was reden de werken niet te gunnen en dus werd er een nieuwe aanbesteding uitgeschreven. Bij de eerste was in massa ingeschreven, zoodat men geen overzicht van de kosten van elk werk afzonderlijk had, de tweede ging perceelsgewijze, zoodat men precies zou kunnen bekijken wat elke brug en wat het graven van de vaart zou kosten en dus ook zou kunnen nagaan in hoeverre de ramin gen van Gemeentewerken van de inschrij vingssommen verschilden. En nu komt het tweede, dat de aandacht van den Raad heeft getrokken, namelijk, dat het werk niet gegund werd aan de aanne mers die perceelsgewijze inschreven, maar aan den eenigen man, die dit niet deed en een bod voor het gecombineerde werk had gedaan. Vooraf dient gezegd, dat de brug waar over raming en inschrijving zoo ver uiteen liepen eigenlijk niet eens voor de gemeente bestemd was. Het was een brug voor de Bouwmaatschappij „Nooit Gedacht", welke deze ook zou moeten betalen. Het was eigenlijk vanzelfsprekend, dat de architect van de Maatschappij, de heer Van der List, deze Heilooërbrug moest bouwen, maar aan Gemeentewerken schijnt beweerd te zijn, dat de heer Van der List geen water bouwkundige is en dat het veel verstandi ger was, dat de gemeente de zaak voor el kaar bracht. Juist deze brug bleek nu zoo laag ge raamd, dat geen aannemer ze wilde bouwen tenzij men ook de andere werkzaamheden toegewezen kreeg en daarin lag opgesloten, dat een aannemer aan de zoogenaamde Hei looërbrug zou verliezen en aan de Pierson brug en het graven van de vaart weer zoo veel zou winnen, dat het verlies weer gedekt was. En aangezien het eerste werk betaald moest worden door de Bouwmaatschappij en de rest door de gemeente, was het ook duidelijk, dat „Nooit Gedacht" een goed- koope brug zou krijgen en Alkmaar zou moeten bijleggen wat de aannemer aan den bouw daarvan te kort was gekomen. Als we de vaak verwarde debatten goed hebben begrepen dan komt het len slotte daarop neer. En nu deden zich natuurlijk de vragen voor waarom die brug voor „Nooit Gedacht" welke Maatschappij vroeger altijd met de gemeente overhoop lag plotseling zoo goedkoop zou moeten worden en al scha kelde men dan elk streven naar een per soonlijk voordeel dadelijk uit, dan bleef daar toch de kwestie van de persoonlijke ijdelheid, van het b.v. niet willen toegeven, dat men zich bij de lage raming vergist had, een vergissing welke men nogmaals had willen camoufleeren door bij de laatste gun ning het werk te geven aan den eenigen man, die in massa inschreef waardoor de diverse werken door elkaar zouden loopen en de brugcijfers niet zoo sterk meer op den voorgrond zouden treden. Wij kunnen over het algemeen niet zeg gen, dat de wethouder van Gemeentewer ken er in geslaagd is dat alles te verduide lijken. Men nam eenvoudig niet aan, dat de aannemers ditmaal gepoogd zouden hebben de gemeente eens extra het vel over de ooren te halen, men achtte het ook niet van beteekenis, dat er eenige werken waren bij gekomen waarop bij den opzet niet was ge rekend of dat er zooals de Directeur van Gemeentewerken in zijn rapport beweerde plotseling gebleken zou zijn, dat het graven van de gracht bemoeilijkt zou wor den door de aanwezigheid van de zooge naamde katteklei. De heer Van der Borden toonde aan, dat men al bij de eerste inschrijving geweten had, dat die klei er was en de heer Mak vertelde, dat hij 20 jaar geleden ter plaatse volkstuintjes had willen aanleggen en geen kans had gekregen omdat er „katteklei" in den grond zat. Men gevoelde, dat Gemeentewerken aller lei dingen naar voren bracht, die geenszins in staat waren om het onverklaarbare tot een oplossing te brengen en een deel van den Raad wenschte nu eens radicale maat regelen te nemen. Het werk was gegund aan den aannemer Huiberts, die reeds met de verliesbrug was begonnen en ook de goede portie van het werk zou krijgen mits de Raad een verhoo ging van het crediet met 3800 goedkeurde. Welnu, men zou dat dan eens niet goedkeu ren, het verdere werk in eigen beheer uit voeren en den aannemer met de brug en den strop laten zitten. „Dan had hij er maar niet mee moeten beginnen", zei de heer Grondsma en er zat wel iets waars in zijn woorden. Maar aan den anderen kant begrepen velen, dat hier de verkeerde man gestraft dreigde te worden, niet de verantwoorde lijke man van Gemeentewerken aan wiens zonderling beleid dit alles was te danken, maar de aannemer, die alvast begonnen was met 99 procent zekerheid, dat hy na de brug ook de rest zou krijgen. „Wij kunnen de gemeente 2500 bespa ren", zei de heer Leesberg, „en ik stel daar om voor het werk in eigen beheer uit te voeren". „Dat kan de gemeente niet", zei de wet houder Klaver, „want de gemeente heeft geen gereedschappen", „Huiberts heeft ze ook niet", beweerde de heer Leesberg, „en waar die ze kan huren, kunnen wij ze ook krijgen". „Wij gaan den verkeerden kant op", jam merde de wethouder en hij bedacht met, dat zijn bedrijf «laar zeif de oorzaak van ge weest was. „Wij kunnen den aannemer niet dupee ren", riepen de heeren Van de Vall en Dek ker, die vroeger aan den kant van mr. Lees berg hadden gestaan. „Dan moeten wij de zaak voor de derde maal aanbesteden", zei mr. Leesberg en niemand kon voorspellen welke verrassin gen er dan weer voor den dag zouden komen. „Wij moeten het werk combineeren met de ophooging van het terrein ten Zuiden van het Dr. Schaepmanplein", ried mr. de Groot aan, maar men stelde daar dadelijk tegenover, dat dit geen verlaging van las ten zou brengen. „Wij dragen de verantwoording voor de daden van Gemeentewerken", zei de heer Hoytink, „en we mogen de lasten niet af wentelen op den nek van een gedupeerden aannemer". Zoo ging het anderhalf uur door en zoo was het waarschijnlijk ook al geweest in de twee-en-een-half uur, dat de raad in ge heime zitting was gegaan en de arme hoofdopzichter van Gemeentewerken in den leeuwenkuil was gestuurd om voor zijn superieuren de krabben en de beten te incasseeren waarbij beweerd moet zijn, dat de fouten ook niet bij hem maar bij nog lager geplaatste titularissen waren te zoeken. Totdat dan eindelijk het voorstel van B. en W. tot verhooging van de credieten in stemming kwam. Werd het aangenomen dan zou de aannemer Huiberts al het werk ongestoord kunnen afmaken, kreeg „Nooit Gedacht" een paar duizend gulden op de brug cadeau en zou de gemeente ergens anders weer moeten bijleggen. Werd de bijlage verworpen, dan zou er voor de derde maal een openbare aanbe steding moeten plaats vinden. En het merkwaardige resultaat van de zen chaotischen middag was, dat de stem men staakten 10 tegen 10 en dat er dus in de volgende raaflszitting opnieuw gestemd zal moeten worden, tenzij er in- tusschen weer nieuwe gezichtspunten op duiken en de debatten dus weer heropend kunnen worden. Van de Vrijheidsbond waren het alle leden, die opnieuw wilden besteden, van de katholieken de heeren Leesberg, Ven- neker en Woldendorp, van de christelijk- historischen de heeren Grondsma en van de soc democraten mej. Nierop en de heer Van Drunen, zoodat verder alle fracties uit elkaar lagen behalve die van de heeren Appel en Sietsma, die niet uit elkaar kun nen liggen omdat elke fractie maar uit één man bestaat. Trouwens de heer Appel was vóór herbesteding en de heer Sietsma was er tegen zoodat er ook hier een merk waardig evenwicht geconstateerd werd. Den volgenden keer verschijnt bij leven en welzijn de heer Keysper nog ten too- neele en hy is een machtig man omdat hij dan den doorslag kan geven, tenzij er in- tusschen weer eenige politieke reuzen zwaaien gemaakt worden en diverse raads leden van opinie veranderen. Wij kunnen slechts hopen, dat men tot de conclusie zal komen, dat men een aan nemer al is hy dan in goed vertrouwen ook te vroeg aan een werk begonnen in geen geval de dupe van de fouten bij „Gemeentewerken" mag laten worden. Bij het voorstel om 7000 beschikbaar te stellen voor den gemeentelijken luchtbe schermingsdienst heeft de heer Stoutjesdijk den raad gegeven, den aankoop van 400 gasmaskers voorshands achterwege te laten. Ook de heer Appel was tegen het crediet voor dit doel omdat hy er propaganda voor het militairisme in zag en z.i. zou men voor het geld nog beter bomvrije schuil kelders kunnen maken. Waarom een gas masker propaganda voor het militairisme is en een schuilkelder niet, is ons niet recht duidelyk geworden, maar wij hopen voor den heer Appel en niet alleen voor hem dat er nooit een tijd zal komen waarop vijandelijke vliegtuigen boven Alkmaar zullen verschijnen en hij voor de keuze zal staan jammerlijk om te komen of een gasmasker op te zetten en aldus propaganda voor het militairisme te maken. Overigens zijn wij het volkomen eens met den heer Stoetjesdijk, dat de aankoop van honderden gasmaskers op het oogen- blik niet zoo'n haast heeft. Het gaat met gasmaskers als met radio-toestellen. Ze zijn vrij duur en men gelooft juist het beste van het beste te bezitten als er plotseling weer een uitvinding gedaan wordt waar door het bestaande van een verouderd type is geworden. Wij kunnen ons voorstellen, dat men de activiteit, welke den laatsten tijd in onze ge meente bij de luchtbescherming geconsta teerd kan worden al is het gevaar dan eigenlijk van de lucht niet wil laten ver slappen en dus geld wil besteden voor de inrichting van verschillende onderdee- len van den dienst. We kunnen ons even eens indenken, dat men niet te veel waar de hecht aan de mededeelingen van des kundigen zelfs niet aan de door ons des tijds gepubliceerde conclusies van de Chemische commissie dat gasaanvallen niet gevaarlijk zyn en in deze winderige streken trouwens weinig kans van slagen zouden hebben. Maar we willen er op wijzen, dat vier honderd nu gekochte gasmaskers uit sluitend ten gebruike van den luchtbe schermingsdienst over enkele jaren waardeloos kunnen zijn. In Frankrijk pro beert het publiek tevergeefs om gasmaskers te beleenen en de Bank van Leening, die in Frankrijk den karakteristieken naam van „Ma Tante" draagt, wil ze niet hebben omdat ze bederven en omdat er steeds weer nieuwe gassen worden uitgevonden waardoor ze waardeloos kunnen worden. Laat de gemeente zoo verstandig zijn het voorbeeld van „Ma Tante" te volgen en het toegestane crediet wél aan den luchtbe schermingsdienst maar nog niet aan de gas maskers te bestede-:. Met waardeering werd kennis genomen van het aanbod om jeugdige werkloozen tegen vergoeding van 3 per week in de duinen onder Schoorl en Petten te laten werken..Er zijn altijd nog jongens, die af- keerig blijken van de Centrale Werkplaats waar zij hun vakbekwaamheid kunnen on derhouden en dezulken hebben nu de gele genheid nuttig werk te verrichten en bo vendien nog een zakduitje te verdienen, dat niet van vaders steun zal worden afgetrok ken. Besloten is dat de leerlingen der open bare lagere scholen voortaan drie rappor ten inplaats van vier zullen krijgen omdat men daardoor in eersten termijn de capa citeiten der leerlingen beter zal kunnen beoordeelen. Het directe voordeel voor de zwakke broeders onder de leergierige jeugd is dat zij nu driemaal inplaats van viermaal per jaar een meer of minder gevoelige straf zullen krijgen. Duidelyk was er eenige oppositie merk baar tegen de benoeming van een leeraar van het R.K. Lyceum tot tijdelijk leeraar in Wiskunde aan de Gemeentelijke Avond school voor lager nijverheidsonderwijs, doordat op den tweeden candidaat, een onderwijzer aan de o.l. school te Heiloo, niet minder dan acht stemmen werden uitge bracht. De gemeente benoemt zonder naar poli tieke opvattingen of godsdienst te kijken, maar wij kunnen ons voorstellen, dat er raadsleden zijn; die zoo overtuigd zijn, dat men aan katholieke scholen nimmer een andersdenkende zal benoemen, dat het bij keuze van candidaten ook niet noodzakelijk is juist een Lyceumleeraar een bijbaantje by het openbaar onderwijs te verschaffen. Een onzer gemeentelijke leeuwen was door een vrachtauto aangereden en er was gelukkig geen sprake van dierenmishande ling omdat het een der grimmige beesten van zandsteen was, welke op den pui van den stadhuisstoep naar de voorbijgangers zitten te kijken. De schaderegeling bleek niet vlot te ver- loopen en B. en W. hadden al voorgesteld een rechtsgeding te voeren, toen het punt plotseling van de agenda geschrapt bleek. Naar wij vernemen is de gemeente te vreden gesteld. Wij weten niet of zij alles vergoed krygt wat zy gevraagd heeft maar zij zal in allen gevalle wel het leeuwendeel hebben gekregen. Ten slotte moet er ons nog iets van het hart over de eindelooze „geheime" verga deringen welke tijdens de openbare raads zittingen belegd worden. Wanneer men na een half uur van openbaar debat voor niet minder dan twee-en-een half uur de deuren gaat sluiten, is het veel verstandiger met die comité-vergadering te beginnen en de openbare een paar uur later uit te schrij ven. Dit eindeloos wachten is het ergste voor het publiek, dat uren in de gang moet staan. De journalisten vinden wel een on derkomen en weten den tyd met „harten jagen" dit is in alle eer en deugd een soort kaartspel ook nog gezellig door te brengen, maar ten slotte kunnen zij op een drukken Donderdagmiddag hun tijd wel nuttiger besteden. We zijn tegenwoordig al zoo ver, dat nie mand naar de raadsvergaderingen gaat zon der een spel kaarten en dat wijst er op, dat het houden van comité-vergaderingen van dien aard wordt, dat van een abnorma- len toestand kan worden gesproken. Er zijn reeds conferenties gehouden, die het waarschijnlijk maken, dat bij pauzes van te langen duur de heropening der deu ren niet meer door de journalisten zal afge wacht worden. 1 r Het zag er dit jaar niet gunstig uit voor een algemeene feestviering. Uit loodgrijze luchten viel het water da gen lang bij stroomen neer en een storm wind sloeg het tegen de gevels der huizen én tegen de regenjassen van alle Alkmaar- aers die diep in hun kragen gedoken over straat gingen. Dat is geen ideaal weer om feest te vieren en dat is evenmin een aansporing om nu eens extra mooi aan het versieren te gaan. Hoevele ijverige en goed voorbereide buurtcommissies hebben de laatste dagen niet naar de lucht gekeken en op den baro meter getikt. Zou men versieren of zou men liet niet doen? En wij kunnen ons begrijpen, dat er hier en daar geweest zyn, die er maar matig werk van gemaakt hebben of alles hebben uitgesteld tot een volgend jaar om dan eens extra uit den hoek te komen. De groote „achten", die reeds enkele jaren in de Langestraat worden opgehangen en waarvan de opschriften met de jaartallen hier en daar reeds duchtig door wind en regen zijn gehavend, maakten gistermiddag en gisteravond nog een zeer povèren in druk. Van deze houten gevaarten zijn er van nacht enkele door den wind neergeslagen, met het gevolg, dat eenige spiegelruiten werden ingeworpen bij het filiaal van Krom's stoomery en by de firma Albert Heijn. En omdat alle- Langestraat-w.nkeliers dure jruitea feebbea .ea de barometer aog

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1