ABDIJSIROOP Aanbod Tsjechische „Maginot-linie" thans bezet. s Werelds beste Hoest-siroop vèfts&ifdbe 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. Directe Duitsch-Tsjechische besprekingen over de grensafbakening DE SLOWAAKSCHE KWESTIE. De strijd in Midden-China. Japanners maken vorderingen op hun zuidelijken vleugel. BURGOS BESLISTTEGEN WAPENSTILSTAND. Volledige militaire overwinning kan de Spaanache kwestie oplossen. AKKER' Ciano en Perth confereeren opnieuw. De atmospheer schijnt gunstig te zijn. Alléén tweede handsch goederen. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). De geruchten over Blücher. De algemeene toestand. TWEEDE BLAD. De Duitsche troepen hebben gister middag bezit genomen van het Wes telijk gedeelte van de formidabele Tsjechische verdedigingslinie. Deze versterkingswerken zijn, naar men meent te weten, onder toezicht van Fransche militairen gebouwd en zij vertoonen vele kenmerken van de Maginot-linie. De corresondent van Reuter telefoneert, dat de Duitsche majoor, die hem meenam in de half onder den grond gelegen forten, tegen hem zeide: thans is eindelijk dit fortenstelsel een open boek voor ons. De forten zijn gebouwd van beton dter dikte van 1 meter. Tot in alle hoeken en gaten wemelt het van machinegeweren en kanonnen. Van binnen zijn zij een labyrinth van nauwe gangen, die naar verscheidene kamers leiden, waarin zich schietgaten voor de kanonnen bevinden. Onze gids, aldus de correspondent, ging ons voor langs een aantal trappen naar beneden. Wij kwamen voorbij een onder- aardsche gang van ongeveer 8 K.M. leng te, met dubbel spoor e:t wagens voor het vervoer van munitie. De forten, die half onder den grond liggen, zijn in den heuvel ingebouwd en geheel omringd door stevig prikkeldraad en versterkt met anti-tank versperringen. In den top der forten bevin den zich kleine betonnen machinegeweer nesten, terwijl voor de machinegeweer schietgaten beton was gelegd om te ver hinderen, dat troepen de kanonnen zouden bestormen. Onmiddellijk nadat de Duit- schers de forten over hadden genomen, posteerden zij er schildwachten en nie mand, aldus de correspondent, mocht er binnen gaan, behalve de majoor en ik zelf. De correspondent meldt verder nog, dat, voordat de Tsjechen Jagerndorf verlieten, 10.000 van de 26.000 inwoners uit de stad waren getrokken. De grensafbakening? Ceteka, het officieuze Tsjecho-Slowaak- sche persagentschap, deelt mede, dat de minister van buitenlandsche zaken, Chval- kovsky, gistermorgen uit Rome te Praag is aangekomen en onmiddellijk door Syrovy werd ontvangen. Hij legde in han den van den waarnemenden president den eed af. Syrovy ontving verder den minis ter van Slowaaksche zaken, Tisso, en een Slowaaksche delegatie uit Zilina, die hem de verzekering van den trouw van het Slo waaksche volk gaf. De correspondent van Reuter te Praag meldt nog, dat Chvalkovsky vandaag naar Berlijn vertrekt. Het verluidt dat er directe besprekingen tusschen Praag en Berlijn zullen worden gehouden over de definitieve grenslijn, welke zou moeten worden gerectificeerd, daar zij volgens de ruwe schets verscheidene steden in tweeën snijdt in het bijzonder in Zuid-Moravië. Te Praag wordt opgemerkt, dat het er allen schijn van heeft dat de grenslijn op zettelijk zoo getrokken is, dat zij zooveel mogelijk de voornaamste Tsjecho-Slo- waaksche spoor- en andere wegen door snijdt. Van Pardubice naar Brno passeert de spoorlijn driemaal Duitsch gebied. De spoorlijn naar Kosice in sub-Karpathisch- Rusland snijdt vijf maal Duitsch en één maal Poolsch territoir. Ook in Tsjechische kringen acht men het volgens Reuter twijfelachtig of er eenige sprake zal zijn van een volks stemming. Men verwacht, dat een regeling zal worden getroffen, waarbij den weini gen Duitschers, die buiten de grens vallen, wordt toegestaan, te opteeren voor verhui zing naar Duitschland, terwijl ook aan de Tsjechen faciliteiten zullen verleend om naar Tsjecho-Slowakije te verhuizen. De onderhandelingen met de Hongaren zullen waarschijnlijk dezelfde lijn volgen. Zij zullen wellicht tot een belangrijke volksverhuizing leiden, doch zonder twijfel zal ook een overeenkomst worden bereikt over een belangrijke rectificatie van de grens. In het door de Polen opgeiëschte gebied in de nabijheid van Moravisch Ostrawa zal waarschijnlijk een volksstemming worden gehouden. Sirovy ontvangt de Slowaken. Ceteka, het officieuze Tsjecho-Slowaak- sche persagentschap, meldt uit Praag: Minister-president Syrovy heeft gister morgen een delegatie der Slowaaksche partijen, die gisteren te Zilina een accoord hebben geteekend, ontvangen. De leider, minister Tisso, deelde mede, dat de Slo waaksche volkspartij, de landbouwpartij, de nationaal-Slowaaksche partij, de na tionale socialistische party, de fascistische partij en de handwerkers Donderdag tot definitieve overeenstemming waren ge komen ten aanzien van de positie van Slowakije in het kader van den Tsjecho- Slowaakschen staat. Grondslag van die overeenstemming is een ontwerp-wet over de autonomie van Slowakije, door d volkspartij bij het parlement ingediend. Tisso drong er op aan, dat aan de wen- schen zoo spoedig mogelijk en volledig gevolg zal worden gegeven. Hij vroeg zoo spoedig mogelijk benoeming van nog vier Slowaaksche ministers ter gerustelling van het Slowaaksche. publiek. Syrovy verklaarde kennis te nemen van het besluit der Slowaken en oprecht te hopen, dat de Slowaaksche kwestie defi nitief opgelost zal worden. Hij gaf de ver zekering, dat de regeering vastbesloten is een gemeenschappelijken staat te bouwen op den grondslag van volkomen toegepaste gelijkheid voor Tsjechen, Slowaken en sub-Karpathische Russep. Een vertegenwoordiger van de Tsjecho- Slowaaksche sociaal-democratische partij heeft gistermorgen eveneens eenbezoek aan Syrovy gebracht om hem mede -te deelen, dat de partij zich zonder voorbe houd aansluit bij het accoord der Slo waaksche troepen. Reuter meldt nog uit Praag: Syrovy heeft de leiders van de coalitie partijen ontvangen. Hij zeide niet voor nemens te zijn, zich in de binnenlandsche politiek te mengen, doch al zijn krachten te willen wijden aan: 1. de regeling van de grenzen; 2. de betrekkingen met Duitschland, Polen, Hongarije en andere landen, en 3. den economischep wederopbouw en andere vraagstukken voortvloeiende uit den nieuwen toestand. Op den Zuidelijken vleugel van het Japansche front in Midden-China is een nieuwe ontwikkeling ingetreden, daar de Chineezen de plaats Tei-An aan de Kioe-Kiangspoorlijn hebben ontruimd. Een groot deel der Japansche troepen- deelen, die uit hun stellingen ten Noor den van Tei-An in Zuidwestelijke rich ting waren opgerukt en Lo-Ki bezet, hadden, is volgens de laatste van het front ontvangen berichten in Zuid oostelijke richting getrokken. Deze troepen staan nu achter de Chineesche stellingen bij Tei-An. Zij hebben daar tot nu toe geen noemenswaardigen tegenstand ondervonden. Volgens verdere berichten van het Japan sche front zouden zich hier reeds tamelijk groote groepen Chineezen hebben overge geven. Een deel der naar Lo-Ki opgerukte Ja pansche troepen heeft den opmarsch in Zuidwestelijke richting voortgezet. Hun doel is Woe-Ning. Het is op den Japanschen noordelijken vleugel gelukt, door een aanval op het 20 K.M. ten zuiden van Sin-Yang gelegen spoorwegstation Lioe-Tien-Tsjen, de spoor wegverbinding tusschen Hankau en Sin- Yang af te snijden. In militaire kringen acht men dit feit van bijzodnere beteekenis, omdat te Sin-Yang sterke Chineecshe afdeelingen staan. In militaire kringen bestaat de indruk, dat de fronten weer algemeen in beweging zijn gekomen. De strijd aan de Jangtse. De Japansche strijdkrachten aan den zuidelijken oever van de Jantse stellen wan hopige pogingen in het werk om de Foe over te steken en zich meester te maken van de stad Jang-Hsin, een strategisch punt, dat algemeen wordt beschouwd als de sleutel tot de tweede Chineesche verdedigingslinie voor Hankau. Volgens Chineesche berichten hebben de Chineesche troepen de aanvallers terug gedreven, doch te Hwa-Tang bij Pai-Sjih- Tsjeng is een kleine Japansche afdeeling erin geslaagd, de Foe over te steken. De Chineezen hebben in allerijl versterkingen derwaarts gezonden. Japansche mariniers, die op den Zuide lijken oever van de Jantse opereeren, heb ben volgens een bericht van Japansche zijde, bezit genomen van Mao-Tsjoe-Lin, een fort op 136 K.M. benedenstrooms van Hankau. De Japanners beweren, dat zij het Tapien- gebergte tusschen de provincies Honan en Hoepeh, doorgetrokken zijn en zich thans op nog geen 40 K.M. afstand van de Chineesche basis Ma-Tsjeng bevinden. De Japansche troepen, die naar Nan- Tsjang oprukken, hebben een punt op 11 K.M. van Tei-An bereikt. Uit drie rich tingen rukken de Japanners naar deze stad op. Op het oogenblik is sprake van een onderhoud tusschen Mussolini, Daladier en Chamberlain over een regeling van het Spaansche vraagstuk. De natio nale Spaansche autoriteiten wenschen dienaangaande haar houding te bepa len. Men schijnt in het buitenland een regeling te verwarren met bemiddeling. Het is onaanvaardbaar, dat vreemde mogendheden in Spanje een wapenstilstand pogen op te leggen. Door den strijd te be perken tot de Spanjaarden alleen zou men tot een spoedige oplossing door de wape nen komen. De nationale autoriteiten verlangen niet anders dan een volledige militaire over winning, een andere regeling is voor hen niet mogelijk. De diplomatieke redacteur van de Eve- ning Standard heeft medegedeeld, dat Franco aan Mussolini heeft geschreven, dat, terwijl het hem mogelijk is het vertrek van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje in overweging te nemen, hij wei gert het oorlogsmaterieel, waarvan zich de buitenlandsche eenheden bedienen, te laten wegvoeren. Is ongetwljfsld AKKERi Abdijsi roop. bevattende een twlntlgt»' kruiden.alle heilzaam voor deadem- hallngsorganen, In de Juiste ver menging en samenstelling. De wer king Is krachtig on snel. Krulden hebben geen nadeelen voor de andere llchaamsorganen'. Daarom komt den laatsten tijd de medische wereld weer veel van chemische op plantaardige middelen terug. De reeds zoo krachtige werking van Abdijsiroop Is thans bovendien nog. versterkt o.a. door het toevoegen van „codeïne", de sterkste hoestbe- dwingende stof. Gebruikt daarom aconiium Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.60. f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar De Engelsche ambassadeur te Rome, Lord Perth, heeft gisteren wederom een bespreking gehad met den Italiaan- schen minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano. Tijdens dit onderhoud heeft Lord Perth, volgens Havas, het standpunt zijner regeering uiteengezet ten aanzien van bepaalde punten van het Spaansche vraagstuk, waarvan de regeling, tenminste wat den internatio nalen kant van dit probleem betreft, voorwaarde is voor inwerkingtreding van hetEngelschItaliaansche accoord. Volgens Britsche kringen te Rome is by de besprekingen tusschen Ciano en Perth het terrein grondig geëffend voor definitieve bespreking van welomlijnde voorstellen voordat het Britsche parlement weer bij eenkomt. Deze onderhandelingen, zoo meent men te weten, beoogen het tot stand bren gen van een regeling in Spanje gelijktijdig met de erkenning van het Italiaansche kei zerrijk. De kloof tusschen de beide stand punten zou reeds aanzienlijk vernauwd zijn.. Men voegt hieraan toe, dat het. te Mün- chen tot stard gebrachte contact zijn waar de heeft bewezen en dat de atmosfeer, waarin de besprekingen te Rome worden gehouden, hoopgevender is dan tot dusver. De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de Italiaansche troepen in Spanje zware verliezen hebben geleden en dat een groot aantal Italianen ziek naar hun land terug gekeerd is, terwijl er den laatsten tijd geen aanwijzingen of beweringen omtrent ver sterkingen zijn. Het aantal Italiaansche vrij willigers zou volgens een Italiaansche schatting niet meer dan 30.000 bedragen. Ter overname aangeboden een Race fiets (weg) tegen billijken prijs. KINHEIMSTRAAT 6. Ter overname: Chevrolet Coach in prima staat van 1931. Brieven onder letter R 306 bureau van dit blad. Te koop 2 tweepers. ledikanten met spiraal. FRIESCHEWEG 1. Te koop: beste grijze wintermantel met bontkr. maat 4' 6.50, sjoelbak z. g. a. n. compl. 4.50. Adres te bevr. bureau van dit blad. Mooi Damesrijwiel z. g. a. n. 16. Prima Grasmachine 6, 2 „its Gasstel met plaat 4.50, Zw. Em. Kolenfor- nuis zeer goed onderhouden 15. LIJTWEG 21, Bergen. Te koop zwart Em. Haardkachel 12.50, Groen Em. Kacheltje met plaat 8. Autoband Fish 32 x 6 zw. 15. LIJTWEG 21, Bergen. Te koop: prima kapekbed voor 6.50 en een pracht veerenbed, kamercloset, 4 stoelen en 1 crapaud, moderne stof feering. 12.50. Inzak Singernaaima- chines (koopjes). Dekker, Spoorstr. 5. Te koop wegens plaatsgebrek 2 prima brandkasten en een beste pianola tevens piano, voor zeer lagen prik' Adres BIERKADE 9. v Te koop gevraagd een in goeden staat zijnde motor, 350 c.c. Brieven met prijsopgaaf en merk onder letter T 308 bureau van dit blad. Te koop: lange bruine leeren motor- jas met kap en oliebroek. Kennemerstraatweg 181. Tel. 2716, Gebruikte kachels: In- en verkoop van alle soorten kachels, vulemmers, kachelplaten, pijpen, ellebogen. Alle soorten meubelen, enz. J. L. Sostman Jr., Verkooplokaal, Ridderstraat 10. Handnaaimach. m. gar. 5-10-15 en 20 gulden, losse traptoestellen voor hand: mach. en 10 gulden, Singei kleerm. machine als nieuw 25 gulden. Repara- tie-inr. Guus Kliinnen, Hofdijkst. 13. Te koop losse J. L. O. Motor 60 c.M3. voor driewieler z. g. a. n., Duo's en belast, vrye motoren. KLAAS RUITER, Snaarmanslaan 143. Gebruikte haard te koop, in goeden staat, prijs billijk. LYCEUMSTRAAT 21. In diplomatieke kringen verklaart men, dat de besprekingen te Rome over het Spaansche vraagstuk waarschijnlijk nog gedurende eenigen tijd door Perth en Ciano zullen worden voortgezet. De kans op succes is toegenomen, doch het zou over dreven zijn, zoo zegt men, onmiddellijke sensationeele resultaten te verwachten. Politieke kringen te Rome schenken veel aandacht aan de Engelsche perscommenta ren en informaties met betrekking tot de besprekingen tusschen graaf Ciano en Lord Perth. Vooral de toespelingen op de kwes tie der terugtrekking van vrijwilligers trekken daarbij de aandacht en het valt op, dat de Londensche correspondenten van de Italiaansche bladen de Engelsche commen taren hierop overnemen, zoodat politieke kringen den indruk krijgen dat de Italiaan sche regeering priori het idee van een terugtrekking van vrijwilligers niet vijan dig gezind is. De golf van geruchten over maarschalk Blücher houdt San.-Na een bericht van Do mei uit Hsinking van gisteren, volge hier wat een bericht van het Poolsche telegraaf - agentschap uit Riga meent te kunnen mel den. Het bericht houdt in, dat Blücher zich te Swerdlowsk (Siberië) in arrest zou be vinden. Toen Blücher in de Oekraine ver toefde, zou een opstand onder de troepen zijn uitgebroken. Blücher wordt er volgens het Poolsche bericht van beschuldigd deze revolutie te hebben aangewakkerd. De laatste tien dagen zouden 43 generaals van het leger in het Verre Oosten zyn ge arresteerd, waaronder de geheele generale staf van Blücher. Zes politieke legercom- Cruu-publicatie. .STEUNVERGOEDING VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 welke voldoen aan de kwaliteitseischen en in het tijdvak van 3 tot en met 8 October 1938 zyn gedenatureerd door telers of hande laren 1.75 per kg. zal bedragen. 's-Gravenhage, 7 October 1938. missarissen in het Verre Oosten zouden zijn gefusileerd. De Poolsche berichtgever wil ook nog weten, dat een oproep van maarschalk Blücher, gericht tot het leger en waarin Stalin van verraad aan de wereldrevolutie, gepleegd in China, Spanje en Tsjechoilowa- kije, wordt beschuldigd, in beslag is geno men. Te Moskou gaat volgens dezelfde bron het gerucht, dat de commissaris voor de natio nale defensie, Worosjilow, zich met Blücher solidair zou hebben verklaard en aan Sta- lir. zou hebben medegedeeld, dat hij zijn ontslag neemt als Blücher voor het gerscht wordt gebracht. Ook zouden te Moskou geruchten loopen, volgens welke niet minder dan veertig amb tenaren van de Gepeoe huiszouking zou den hebben verricht by Litwinow. Zij zou den veel materiaal hebben meegenomen. Van officiëele zijde, aldus het D.N.B. uit Moskou, worden geenerlei mededeelingen verstrekt omtrent het lot van maarschalk Blücher. Er wordt echter niet tegengespro ken, dat Blücher zich op het oogenblik niat in het Verre Oosten ophoudt. Alkmaar, 8 October. Zooals te verwachten viel, heeft de overwinning van de Engelsche regeering in het Lagerhuis geen wijziging gebracht in de opvattingen der bladen. De Times, welker politiek door Chamberlain gevolgd is, jubelt, dat de meerderheid van 222 stemmen, waarmee de motie van vertrou wen werd aangenomen, veel hooger is dan de gewone meerderheid. Thans sprak het huis zich met meer dan twee tegen één stem voor de regeering uit. Volgens het blad zijn Chamberlain, Halifax en Simon erin geslaagd een samenhangende en deugdelijke politie te ontvouwen en te verdedigen. Zij hebben terecht alle voor- deelen getoond, welke, in de politiek zoo wel als elders, voortvloeien uit een posi tieve houding. Dat heeft de vorige week den vrede gered en biedt althans hoop op een verder behoud van den vrede. Bij een mislukking zal deze het werk zijn van anderen en zij zal Engeland noch in zwakheid, noch in schande dompelen. Het is onmogelijk iets te slaan met niets, de critici hadden geen alternatief tegenover de politiek der regeering en zeker geen andere politiek, welke zij gemeenschappe lijk aanhangen. Door te weigeren de on vermijdelijkheid van oorlog te aanvaar den, heeft de eerste minister de vorige week den oorlog verre gehouden. De te genzin tegen oorlog onder alle beschaafde volken der wereld bood hem een nieuw motief voor zijn stelling. Het tegenoverge stelde standpunt is, dat er geen vergelijk met de dictatoren mogelyk is, dat hun verzekeringen waardeloos zijn en dat hun politiek niet anders is dan de vernietiging van de democratie. Uit deze stellingen vloeit voort, dat men moet zoeken naar gewapende bondgenootschappen, dat elke groei van Duitschlands kracht, op militair of economisch gebied, hoe natuurlijk en zelfs onvermijdelijk ook, met naijver en schrik moet worden gevolgd, dat geen en kele zaak, welke een autoritairen staat betreft, naar haar eigen waarde moet worden beoordeeld, dat Engeland een oor log zal moeten beginnen op de gemengde motieven van vijandschap tegen de dicta tuur als zoodanig en van strategische noodzakelijkheid. Dit is het heele gamma van wanhoop met een aanhangsel nopens een machtspolitiek, waarin het democra tische idioom onherstelbaar verdwaald schijnt te zijn. Chamberlain daartegenover gelooft, dat men de volken evengoed in aanmerking moet nemen als de regeeringen, dat het de taak van de vredestichters is te werken aan een vreedzame verwijdering van de duurzame oorzaken van oorlog, en dat voor dat doel de democratie krachtig ge noeg moet zijn om de dictatuur zoowel met kracht als met begrip tegemoet te treden en zonder schennis van haar eigen doeleinden en beginselen. Een reaHstische waardeering van het huidige Europa kan niet gebaat zijn, doch alleen geschaad door een zich hartstochtelijk overgeven aan haat of vrees. De Daily Telegraph (cons.) begrijpt, dat Chamberlain's overtuiging, dat hij den oorlog heeft voorkomen, hem helpt zijn daad voor zijn geweten te verantwoorden. Voor hem is dit een rechtvaardiging, wel ke geen critiek op zijn politiek kan aan tasten, maar daarmee zijn niet alle twijfel en wantrouwen weggenomen, welke voor Engeland en Europa onafscheidelijk ver bonden zijn met den nieuw geschapene toestand. Aller oogen zijn thans op de toekomst gericht en men kan niet voor geven, dat alle wegen naar de toekomst wegen des vredes zijn. Het zou wel weer eens kunnen blijken, dat de toekomst al leen een herhaling is van het verleden, be reikt door een andere deur. Niettemin heeft Chamberlain eenige overheersehende illusiës opgeruimd en een welkome aan wijzing gegeven van de richtsnoeren, waarlangs de nationale politiek zich vol gens hem moet bewegen. De stemming der natie is nu een stemming van bereid heid om elke verantwoordelijkheid op zich te nemen, welke haar gevraagd mag worden voor de nationale veiligheid. Het is goed te weten, dat de regeering voor deel zal willen trekken van dit krachtige gevoelen. Niets zou voorzichtiger of ge paster mogen heeten. Het volk dezer eilanden weet thans be ter dan ooit, dat het niet zonder het smar telijkste risico voor zijn eigen haardsteden voor zijn bescherming kan vertrouwen op een haastig ineengetimmerde organisatie van ongemeten en onsamenhangende hulpbronnen. Eén ding is zeker, dat geen minister een dergelijke afwijking van onze geliefkoosde tradities met meer gezag zou kunnen voorstellen dan Chamberlain thans zou kunnen doen. Met andere woor den is het blad van oordeel, dat Chamber lain, ondanks zijn verklaring, dat hij niet tot invoering van dienstplicht zal over gaan, beter zou doen zulks wel te onder nemen. Hierin staat de Daily Telegraph naast Lord Beaverbrooks Daily Express, welke volkomen met Chamberlain's politiek in stemt, behalve ten aanzien van het ver werpen van den dienstplicht. Ook dit blad zegt: Wy moeten dienstplicht hebben of iets, wat ermee overeenstemt. De News Chronicle (lib.) erkent, dat de regeering naar het getal zich een gemak kelijke vrijspraak heeft verworven, maar dat, wat kwaliteit van woorden en kracht van betoog betreft, de critici het onbe twistbaar gewonnen hebben. Wanneer de winst wordt opgewogen tegen het verlies, slaat de schaal verre door naar den kant van Hitier. Binnen enkele weken zullen wij zien, of Chamberlain's hoop op vrede in Europa eenigen grond heeft gehad. De Daily Herald (arb.p.) blijft van meening, dat de beste politiek gelegen is in collectief verzet tegen agressie, gecom bineerd met collectieve bereidheid tot het bewerken van die vreedzame veranderin gen, welke door het recht worden ver- eischt. De Daily Mail (Rothermere) zegt, dat de eerste minister uit het debat oprijst als een ovei heerschende nationale figuur, een onbetwist leider, tot wien het volk zich keert met een vertrouwen, dat zyn dank baarheid evenaart. De afdeeling Omaroeroe van de Var een ïgde Nationale Partij van Zuidwect Atrika heeft een motie aangenomen, waar* in wordt voorgesteld, dat door een volks stemming zal worden uitgemaakt, of uidwest Afrika deel zal uitmaken van de Unie van Zuid-Afrika of aan Duitschland zal worden teruggegeven. De tekst der lesolutie bevat een verzoek aan de autori- eiten tot het bijeenroepen van de wetge* vende vergadering, die een motie zou moeten aannemen, waarin den Volken- bond en de met het mandaat belaste mo gendheid (Zuid-Afrika) beëindiging van net mandaat wordt gevraagd en wordt aangedrongen op het houden van een volksstemming. Bij die volksstemming zou „aeiinitief" en „onherroepelijk" wordén vastgesteld, of Zuidwest Afrika bij de unie zal worden gevoegd of aan Duitsch land wordt teruggegeven.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6