LAATSTE BERICHTE M. Rechtszaken Alkmaarsche Politierechter TWEEDE BLAD. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is op den Zutfenscheweg tus- schen de school en café de Groot bij Lochem de 68-jarige landbouwer G. Kelholt bij het oversteken van den weg aangereden door een auto, komende uit Lochem. De man werd op slag gedood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. WILDE BUSDIENST OP HAARLEM VERBODEN. Uitspraak in kort geding. De president van de Amsterdamsche rechtbank, mr. A. J. van Royen, hëeft van daag uitspraak gedaan in het kort geding tusschen de Noord-Zuid-Hollandsche tram wegmaatschappij als eischeres en de exploi tanten van den wilden busdienst „De Har- dess Tourmaatschappij", die een autobus dienst tusschen Amsterdam en Haarlem v.v. onderhoudt. De N.Z.H.T.M. eischte stopzetting van de zen dienst, daar de busdienst geen oorcessie heeft, en het opleggen van een dwangsom voor eiken dag, dat de busdienst zou wor den voortgezet. De president overwoog in zijn vonnis, dat het er niet toe doet in dit geval, of liet be treffende artikel in het R.A.P. onverbindend is. Gedaagde (de busdienst) heeft artikel één van de wet op de openbare middelen van vervoer overtreden en op dezen grond moet de busdienst worden verboden. De president wees dan ook de vordering van eischeres toe, verbood gedaagde om zonder vergunning een autobusdienst Am sterdam-Haarlem te onderhouden, en Rgde een dwangsom op van 250 gulden per dag voor iedere overtreding. Bovendien ver klaarde hij het vonnis uitvoerbaar bij voor raad. LINDBERGH VERTROKKEN. Vanmorgen om vijf minuten voor elf is kolonel Charles Lindbergh, die gistermid dag met zijn vrouw op het vliegveld Waalhaven met zn privé-toestel is neer gestreken, weer vertrokken. Ofschoon hij volstrekt weigerde eenige mededeeling te verstrekken, zijn er aan zekerheid grenzende vermoedens, die er op wijzen, dat Lindbergh koers zette naar het vliegveld Tempelhof te Berlijn, daal de vlieger zal deelnemen aan de jaarlijk- sche bijeenkomst van de Lilienthal- Gesellschaft. Voorzichtig vlieger als Lindbergh is, liet hij den motor overvloedig proef draaien, eer hij het veld optaxide. Een korte armbeweging was zijn afscheids groet. Snel was het vliegtuig van den grond en verdween het na een rondje om het vliegveld in zuidoostelijke richting. (ONGECORRIGEERD). mische politiek van ons land niet bepaald kan worden zonder vaste lijnen ten opzich te van de landbouwpolitiek, leidden deze overwegingen tot de noodzaak, de graan politiek niet alleen door deskundigen, doch ook uit algemeen economisch oog punt te doen bezien. Intusschen had de ontwikkeling op de wereldmarkt zulk een vlug verloop, dat de regeering tijdens de voorbereiding van de instelling der commissie reeds nieuwe maatregelen moest treffen, hetgeen echter een voorbereiding van een graanpolitiek van meer blijvenden aard niet minder noodig maakte. De minister schetste vervolgens de samengesteldheid van het vraagstuk en de taak, waarvoor de commissie zich ziet gesteld. Zij zal zich moeten afvragen in welk opzicht een loonende graanbouw oogenschijnlijk geheel afhankelijk van de internationale graanprijzen voor de Nederlandsche landbouwcrisis is. De di verse internationale factoren o.m. in de structureele dienen te worden onder zocht. Wellicht is een zekere marge in de steunregelingen noodzakelijk .waarbinnen aanpassing aan zich internationaal wijzi gende omstandigheden, welke tot een andere verhouding tusschen vraag en aanbod op de graanmarkt leiden, plaats kan vinden. Een ander onderdeel van de taak der commissie is het vraagstuk van de af wenteling van den steun aan den graan bouw op den consument omdat van de prijsverhoogende neiging, die de steun tengevolge heeft schadelijke gevolgen kunnen uitgaan op andere bevolkingsgroe pen. Tenslotte zal de vraag moeten worden bestudeerd of directe geldelijke steun te verkiezen is boven volledige bescherming door heffingen aan de grens, op welke wijze dit dan geschieden kan, of dat wel licht een combinatie de beste resultaten geeft. Na de overtuiging te hebben uitgespro ken, dat de samenstelling der commissie waarborg biedt voor een deskundige be handeling van het moeilijke vraagstuk, verklaarde de minister haar voor gein- stalleerd. De toespraak van den minister werd door den voorzitter der commissie, ir. S. L. Louwes, beantwoord. DER COMMISSIE VAN ONDERZOEK GRAANPOLITIEK. Installatie door den minister. Hedenmiddag heeft de minister van economische zaken de commissie van onderzoek inzake de in de toekomst ie voeren graanpolitiek geïnstalleerd. De minister ving aan met de verklaring, dat hij, toen de economische opbloei in 1937 gevolgd werd door een sterken te rugslag waardoor de regeering opnieuw genoodzaakt werd tot diep ingrijpende steunmaatregelen voor den graanbouw, toesloot, het vraagstuk der Nederlandsche graanpolitiek door deskundigen op ver schillend terrein te doen bezien. Was de regeering tot dan toe gedwongen geweest incidenteele maatregelen met een sterk crisis-karakter te nemen, de nieuwe de pressie toonde wel aan, dat maatregelen van langeren duur noodzakelijk zouden zijn. Waar de graanpolitiek een der be langrijkste onderdeelen vormt der land bouwpolitiek, terwijl de geheele econo- VRIJWILLIGERS-COMMISSIE NOG DEZE WEEK NAAR SPANJE. De Spaansche regeering heeft het Volken bondssecretariaat medegedeeld, dat zij be reid is, de internationale commissie te ont vangen voor het controleeren van de terug trekking der vrijw'lligers. In verband met deze Spaansche mededeeling zal tegen het einde dezer week de commissie naar Spanje vertrekken. KRIJGT DE IIOOGE COMMISSARIS VOLMACHTEN? De „Daily Telegraph" verwacht, dat de Britsche hooge commissaris voor Palestina, MacMichael, volmachten zal krijgen voor het herstel van de orde in Palestina en alle middelen, die hij noodig acht, zal mogen aanwenden. Minister MacDonald zou heb ben beslist, dat de orde hersteld moet wor den, alvorens van een algemeene regeling sprake kan zijn. Waarschijnlijk zal het defi nitieve regeeringsbesluit in het begin van November worden genomen. HENLEIN DANKT HITLER. Rijkscommissaris Konrad Henlein heeft een telegram gezonden aan Hitier, waarin hij wegens de voltooiing der bezetting van het Sudetengebied door de Duitsche troe pen Hitier namens „het geheele bevrijde Sudeten-Duitsche volk" zijn dank uit spreekt. HONGAARSCHE EISCHEN GAAN VEEL TE VER. De Hongaarsche eischen gaan veel verder dan men aanvankelijk geloofd heeft. Behalve den afstand van zekere districten vraagt de Hongaarsche de legatie een volksstemming in de rest van Slowakije en Sup-Karpathisch Rusland. De Tsjecho-Slowaaksche delegatie wijst een volksstemming met beslist heid af en in officieele Tsjecho-Slo waaksche kringen acht men de Hon gaarsche eischcn in hun tegenwoordi- gen omvang onaanvaardbaar. De Hongaren eischen n.1. afstand van een gebied, waarop haast 670.000 Honga ren, 450.000 Slowaken en Russen wonen. Indien deze eischen zouden worden inge willigd, zouden in Slowakije slechts twee millioen Slowaken blijven terwijl in Hon garije en een Slowaaksche meerderheid van 750.000 menschen zou ontstaan. Verder willen de Hongaren afstand van een gebied met een Duitsche bevolking. Met het oog op de geografische ligging van Slowakije worden deze eischcn vol komen onaanvaardbaar geacht. De opge- eischte districten vormen de zuidelijke laagvlakte van Slowakije, de graanschuur van het lanji. In Kosice liggen zeer be- langijks mijnen en het verlies daarvan zou de geheele industrie van Slowakije en zelfs die van geheel Tsjecho-Siowakije in een allermoeilijksten toestand brengen. De leiders der Tsjecho-Slowaaksche de legatie zijn gisteravond van Komarno naar Bratislava vertrokken, waar zij belangrij ke besprekingen met deskundigen z uilen hebben. Vanmiddag zouden zij terukeeren De gemengde commissie van deskundigen be studeert beide standpunten. Men geeft uiting aan de hoop, dat de onderhandelin gen niet afgebroken zullen worden en dat men tot een bevredigend accoord zal komen. EEN BEER IN DEN LONDENSCHEN DIERENTUIN die klaarblijkelijk onder den invloed is gekomen van de interna tionale gebeurtenissen van den laatsten tijd en de bezoekers groet door zijn voorpoot op te heffen. DE POLEN IN TESCHEN. Met de bezetting van Karwina zijn de districten Teschen en Frystat, welker on middellijke cessie door Polen geëischt was, geheel in Poolsche handen. De regeeringen van Polen en Tsjechoslo- wakije hebben besprekingen aangeknoopt over de definitieve afbakening der gren zen. Wat nu andere Poolsche eischen be treft, zooals de aanspraken op Czad, Spisz en Orawa in Slowakije, in Poolsche regee- ringskringen zegt men: „Deze kwestie gaat niet meer de regeering te Praag aan, maar uitsluitend de Slowaaksche natie, met welke Polen het vraagstuk direct zal rege len". Volgens inlichtingen uit goede bron, ge publiceerd door de „Wieczor Warsawski", hebben de Slowaaksche districten, waarop Polen aanspraak zou kunnen maken op ethnografische gronden, een gezamenlijke oppervlakte van 2400 vierkante kilometers. De economische beteek'enis is echter ge ring in vergelijking tot de waarde van het thans bezette gebied. ALKMAARSCIIE RECHTBANK. Uitspraken van op 5 October behandelde zaken. C., winkelier te Den Helder, overtreding van de wet op de uitverkoopen. Hooger be roep. (Vonnis kantonrechter 10 boete of 3 dagen). Eisch terugwijzing naar den kantonrech ter wegens ongeldigheid der uitspraak. Vonnis conform. C. T., chauffeur te Wieringen, verkeers overtreding. Hooger beroep. (Vonnis kanton rechter 30 boete of 10 dagen en 6 maanden intrekking van het rijbewijs). Eisch 30 boete of 15 dagen en 3 maanden voorwaar delijke hechtenis. Vonnis 30 boete of 15 dagen. W. K., autobusondernemer te Winkel, ver keersovertreding. Hooger beroep. (Vonnis kantonrechter 10 boete of 6 dagen). Eisch f 40 boete of 20 dagen. Vonnis 25 boete of 15 dagen. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Veertien dagen geleden heeft voor den Haarlemschen kantonrechter een bewoon ster uit IJmuiden terechtgestaan wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Zij was reeds eerder veroordeeld door den kan tonrechter, doch thans had zij haar arbeids veld naar Veenendaal verplaatst. Daar woonde een dienstbode die aan patiënten meedeelde, dat zij iemand kende die hulp kon verleenen, o.a. bij suikerziekte. Later kwam de IJmuidendsche vrouw en zij schreef dranken en pillen voor, welke zij leverde of die bij de dienstbode besteld kon den worden. Een suikerpatiënte liet zij bij voorbeeld bruine suiker gebruiken en een andere patiënte moest zitbaden nemen. Een der patiënten is zoo ernstig ziek geworden dat de dokter het een wonder noemde, dat zij niet is overleden. De ambtenaar van het O.M. eischte voor vier gevallen vier maanden hechtenis. Van daag deed de kantonrechter schriftelijk uit spraak en veroordeelde de vrouw tot vier hechtenisstraffen van twee weken. HET ONGELUK IN DE CHASSEE- KAZERNE TE BREDA. Voor den krijgsraad te Breda is heden behandeld de zaak tegen den 26 jarigen J. W. de Gr., afkomstig uit Rotterdam, reserve tweede-luitenant van het zesde regiment in fanterie te Breda, die zich te verantwoor den had wegens het feit, dat het aan zijn schuld te wijten is, dat de dienstplichtige soldaat H. W. van Dongen op 23 Juni j.1. te Breda door een schot uit een geladen dienst pistool zoodanig in het hoofd is getroffen, dat deze korten tijd daarna overleed. Op 23 Juni heeft de reserve-luitenant aan den soldaat van der Gouw overgegeven een dienstpistool, teneinde het schoon te laten maken, terwijl hij wist, dat de soldaat niet de noodige kennis en ervaring bezat om met een dergelijk vuurwapen om te gaan, ter wijl hü zich van te voren niet heeft over tuigd of het wapen al dan niet geladen was. Toen van der Gouw op de kamer kwam, heeft hij het pistool op een krib gelegd. De soldaat van Hout zag het wapen liggen en nam het vervolgens in handen. Plotseling ging het af en de soldaat van Dpngen werd door een kogel getroffen en overleed spoe dig aan de gevolgen van de verwondingen. De beklaagde voerde niets te zijner ver dediging aan, doch sprak zijn leedwezen uit over het feit, dat door zijn daad de soldaat van Dongen is overleden. Hij betuigde ook zijn deelneming met de droefheid van de ouders van den soldaat. ,De auditeur-militair mr. J. S. L. Aghina, hierna requisitoir nemend, achtte de schuld van den beklaagde bewezen en eischte tegen hem een voorwaardelijke hechtenisstraf van één maand met een proeftijd van twee jaar. De verdediging werd gevoerd door mr. Sassen uit den Bosch, die er op wees, dat tusschen de daad van beklaagde, namelijk het overreiken van het geladen pistool aan den soldaat van der Gouw en het uiteinde lijk gevolg, namelijk den dood van den soldaat van Dongen, is gekomen de niet te voorziene daad van den soldaat van Hout, zoodat de keten van causaliteit tusschen de daad van den beklaagde en den dood van het slachtoffer is verbroken. Hierdoor kan men den dood van het slachtoffer dan ook niet meer wijten aan de schuld van den beklaagde. Spreker con cludeerde dan ook tot vrijspraak. De krijgsraad zal over veertien dagen uitspraak doen. Zitting van Maandag 10 October. Is een radio tegenwoordig luxe? Op 25 September stonden twee arme suk kels, een chauffeur en een grondwerker uit Alkmaar, voor den Alkmaarschen politie rechter terecht, omdat zij in Bergen een partijtje lood hadden gestolen. Hun zaak werd voor een nader onderzoek aangehou den tot gister(Maandag)middag. De heer Kloet bracht namens de katholieke reclas- seeringsvereeniging rapport uit en de heer Wiggers als reclasseeringsambtenaar van het bekende Genootschap. Er werd geadvi seerd tot een voorwaardelijke veroordeeling en er zou misschien verder weinig gezegd zijn, wanneer de heer Wiggers de heeren niet attent had gemaakt op een zondige luxe, ten huize van een der verdachten aangetrof fen. Die bleek als steuntrekker zich n.1. een abonnement op de gemeentelijke radiodistri butie te veroorloven, hetgeen volgens den heer Wiggers voor een man, die door ge meenschapsgeld onderhouden wordt, in geen enkel opzicht te pas kwam. Mr. Ledeboer, de politierechter, was het daar grif mee eens en onderhield den verdachte over diens ergerlijke verkwisting. Op kosten van de ge meenschap leven, een keer stelen en toch nog radio in huis, dat leek nergens naar. Desge vraagd bekende de man, die niet graag zijn radio bleek te willen opgeven, j?er week ook nog een dubbeltje tabak op te rooken. Ook dat werd algemeen in dergelijke omstandig heden een grove verkwisting genoemd. De heer Kloet bleek er wat mildere gedach ten op na te houden. Die vond een radio nog niet zoo'n erge luxe, hetgeen hem toch wel een beetje kwalijk scheen te worden geno men. De officier voelde niet veel voor een voorwaardelijke veroordeeling, maar wilde toch niet tegen het advies ingaan. Tegen den een, die den autor intellectualis bij den dief stal was geweest, vorderde hij 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en tegen den ander, omdat die 16 jaar geleden ook al eens wat had gegapt, 6 maanden voorwaar delijk, beiden met drie proefjaren en opleg ging van bijzondere voorwaarden. Het vonnis was: 5 maanden voorwaarde lijk voor elk, met drie proefjaren en bij zondere voorwaarden. Hij had honger in lekkere dingen. De niet-verschenen B. de V., een jonge man uit Den Helder, had uit den winkel van den heer J. Kikkert een stukje chocolade gestolen en uit de slagerij van den heer K. Schrieken een stuk metworst. Over dit pietepeuterige geval werd door den heer Wiggers een reclasseeringsrapport uitge bracht. De oorzaak van de diefstallen bleek te schuilen in een overgrooten en voortdu- renden honger van verdachte, die zich door dien honger zelfs tot stelen van etenswaar liet leiden. De ziekte was zoo erg, dat de man in de inrichting te Groesbeek moest worden opgenomen, waar het thans goed met hem gaat. De officier vroeg 3 maanden voorwaarde lijk met 2 proefjaren en bijzondere voor waarden. Het vonnis was conform. Een dreigende beklaagde. Ook al een oud zaakje was dat tegen den Egmondzeeër H. S., die zijn gewoonte ge trouw op 22 Mei, een Zondagavond, den kap persbediende M. een aframmeling had ge geven. Het geval was aangehouden, omdat de kroongetuige kennelijk bevreesd voor zijn niet verschenen belager, het zoo trachtte voor te stellen, alsof er eigenlijk niets aan het handje was geweest. Inderdaad bleek S. z'n slachtoffer „gewaarschuwd" te hebber! niets kwaads van hem te vertellen, want anders Thans was de kappersbediende, hoewel nog schoorvoetend, wat royaler in zijn ge tuigenis. De officier vorderde tegen den recidivist 25 of 15 dagen. Het vonnis was 15 „f 10 dagen. Benzine verduisterd. Moeilijk had het de vroegere bedrijfslei der G. S. uit Wieringen die als bedrijfsleider van een der groote boerderijen van de Cul tuurmaatschappij in de Wieringermeer zich its de jaren 1937 en 1936 een hoeveelheid van 260 liter benzine had verduisterd ten behoeve van zijn auto en ten nadeele' van genoemde maatschappij. Hij had de benzine door een knecht in zijn auto laten doen en de verduistering werd ontdekt, wen in Maart j.1. bij een algemeene inventarisatie een tekort aan benzine werd vastgesteld waarvoor geen redelijke verklaring kon Dc heer H. Lind die gister zijn 40-jari jubileum by de spoorwegen vierde. 'S worden gegeven. De man, die een goed komen had en wellicht spoedig de hoerden' in pacht zou krijgen, werd ontslagen. jj schade vergoedde hij echter, zijnde een drag van f 32.50. Door ir. v. d. Steen, hoofdinspecteur van de Cultuurmaatschappij, was een rappürt over de zaak ingezonden, dat voor den ver dachte bijzonder gunstig luidde. S. eetJ zeer bekwaam man en een bekende figUm, in landbouwerskringen. De niet te verdedigen, maar psychologisch verklaarbare daad werd S. al heel Uwalyk genomen; noch de rechter, noch de officier begrepen, hoe iemand met zulk een positie tot zoo iets had kunnen komen. De officier vond het heel erg, en .wijl S. zoo'n goede p0. sitie had en het dus heelemaal niet behoefde te doen, zelfs een kenmerk van misdadig, heid. Spr. eischte daarom vier maanden ge. vangenisstraf. Het vonnis was 150 boete of 30 dagen en 2 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met 2 proefjaren. Oormerken gestolen. Meestal houdt de officier een requisitoir, maar dezen keer nam de verdachte die taali op zich en wel om zich te verdedigen tegen de ambtenarij van de crisis-landbouworga nisatie. De man, de veehouder G. uit Zype, kreeg op'22 Juli bezoek van den opzichter der landbouwcrisis-organisatie, de neer J. S., die oormerken bij eenige varkens van G. moest aanbrengen. Zijn tasch, waarin een honderdtal oormerken, liet hij achter op zijn fiets. In 'n plotselinge opwelling liet G. toen zijn 8-jarig zoontje eenige oormerken uit de tasch weghalen. G. bekende volledig en zei veel spijt te hebben. Hij begreep niet waarom hij het ge daan had, want aan de oormerken had hij niets. Nadat de opzichter de noodige verklarin gen had afgelegd en verteld had, dat de oormerken een waarde van 6 tot 8 ver tegenwoordigden, begon G. zijn requisitoir tegen de crisis-organisatie, dat hij oo schrift had gesteld en met veel hartstocht voorlas. Het was een treurig relaas van een armen wroeter, die in zijn zwaren strijd om het naakte bestaan ook nog de crisis-maatrege len en hun handhavers op zijn weg vindt. Zijn bedrijfje, voornamelijk varkensfokke- ry, had door ziekte vu hem zelf en van de dieren zwaar geleden. Tal van verzoeken, om zijn veestapeltje een klein beetje op het oude, hoognoodige peil te mogen brengen, werden door de organisatie afgewezen. Z'n eenigste koe ging dood aan mond- en klauwzeer. Er werd een verzoek gedaan om een paar kalverschetsen. Het stereotype antwoord was: Afwijzend beschikt. De cri sis-beweging maakt de menschen slecht, riep verdachte uit. Wat ik deed was slecht, maar ze hebben me er toe gedreven. De bittere klachten van den man naakten nogal indruk, vooral, omdat de opzichter, die zich beriep op de voorschriften, er al heel weinig tegen kon zeggen. ï>e zaak werd aangehouden tot 21 Novem ber voor een nader onderzoek door den heer Wiggers. Het was geen corruptie. Tenslotte verscheen de ververspatrcon J. B. uit Anna-Paulowna op het tnaije der zondaars. Hij had op 27 Mei, toen hu zich ter gemeentesecretarie in zijn woonplaats bevond, ten aanhoore van ieder die het maar hooren wilde, gezegd, dat de gemeente opzichter H. steekpenningen had aangeno men van een verffabriek en aldus corruptie had gepleegd. De gemeente-opzichter achtte zijn eer en goeden naam aangetast en diende een klacht in, welke den verver "oor mr. Ledeboers rechtersstoel voerde. De man, kennelijk opgewonden, beweerde zich niet zoo positief uitgelaten te hebben. Uil zijn verwarde mededeelingcn kon wor den opgemaakt, dat hij van een bekende verffabriek, inplaats van de gebruikelijke 15 pCt. korting, maar 5 pCt. had gekregen» toen hij verf voor een gemeentelijk klusje noodig had. Hij mengde zijn patroonsorga nisatie in het geval en het bestuur daarvan gaf als zijn meening te kennen, dat de an dere 10 pCt., zijnde 40, in dc zakken van den gemeente-opzichter terecht waren geko men. Volgens zijn beweren had B. toen op ae secretarie gezegd, als het waar is „wat de bond schrijft", dan heeft de gemeente opzichter corruptie gepleegd, enz. De gemeente-secretaris, de heer C. Keü* zer en de gemeente-ontvanger, de heer J- Baken, verklaarden echter, dat de verver zich niet zoo veronderstellenderwijs had uit gelaten, maar zeer positief H. van corruptie had beschuldigd. Bovendien had hij nog ge* eigd een pamflet te laten drukken om het luis aan huis te laten verspreiden in een oplaag van duizend stuks. De officier eischte 30 of 15 dagen tegen v ci dachte en de politierechter las van ver- dachtes strafblad, dat B. al heel wat keeren was veroordeeld wegens beleedigingen» uisvredebreuk en opruiing, waarop verd. iep iceerde met: „Hebt u ook nog een blaad je, waar mijn goede dingen op staan?". awel, zei mr. Ledeboer, hier is een rap por dat je niet ongunstig bekend staat, maar nogal graag sterke drank drinkt en graag iemand beleedigt! Het vonnis was conform den eisch.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8