Spoet Strijd en vriendschap tusschen Rome en Juda derde blad. alkmaarsche courant van dinsdag 11 october 1938. Russische vliegers contra Lindbergh. Een luchtgevecht op den beganen grond. Bulgaarsch generaal vermoord. Ook de adjudant overleden. Chineesche overwinning. Twee Japansche divisies vernietigd. „On revient toujours a ses premiers amours In een brief, den de beste vliegers van de Sowjet-Unie, o.a. Molokow, Baidoukow, Tchkalow en Gromow, hebben gezonden aan de Prawda worden de woorden, welke kolonel Lindbergh eenige dagen geleden bij lady Astor over de waarde van de Sowj et-Russische luchtmacht heeft ge sproken, domme leugens en laster ge noemd. Lindbergh, die twee maanden ge leden een bezoek heeft gebracht aan de Sowjet-Unie zou gezegd hebben, dat de Duitsche luchtmacht in staat zou zijn de gezamenlijke luchtvloot van Engeland, Frankrijk, Sowjet-Rusland en Tsjechoslo- wakije te verslaan en dat de Russische luchtmacht zonder leiders in een chaoti- schen toestand zou verkeeren. De brief der Russische vliegers is in bij zonder heftige bewoordingen vervat. Zij schrijven o.a.: Lindbergh heeft zulk een vlucht zonder tusschenlanding in het land der sprookjes, leugens en laster gemaakt, dat hij met één slag alle records van baron von Münchhausen heeft verbeterd. Verder schrijven zij, dat de bewering van Lind bergh, dat hem tijdens zijn verblijf in de Sowjet-Unie de post van leider der bur gerluchtvaart zou zijn aangeboden by de Russische vliegers slechts den lachlust kon opwekken. Zy houden Lindbergh het aan tal wereldrecords van Russische piloten voor, alsmede de verklaring van 'n Britsch nieuwsbureau, volgens hetwelk de Russi sche luchtvloot op zijn minst gelijk zou zijn aan de gezamenlijke luchtvloot van Duitschland en Japan, zonder nog te spre ken van de kwalitatieve superioriteit van de Russische luchtmacht. Zooals wij gister reeds meldden, is de chef van den Bulgaarschen gene- ralen staf, generaal Peeff, op straat plotseling neergeschoten, terwijl zijn adjudant zwaar gewond werd. De moordenaar richtte het wapen ver volgens op zich zelf en verwondde zich ernstig. In den loop van den avond overleed de adjudant, majoor Slojanof aan zijn verwondingen. De moordenaar, Kiroff, is gisteravond in het ziekenhuis weer tot bewustzijn geko men. Hij werd terstond ondervraagd en naar verluidt, heeft hij verklaard dat hy 20.000 levas gekregen heeft om de misdaad te plegen. Op de vraag, hoe de mannen, van wie hij zy'n bevelen had gekregen, heet ten, wilde hij slechts antwoorden, dat het twee mannen waren, die een Macedonisch dialect spraken. Toen men hem vroeg, of hij wist wien hy gedood had antwoordde hy: „Ja, ik heb den chef van den generalen staf gedood". Men meent, dat de toestand van Kiroff hopeloos is. Volgens inlichtingen, die uit niet-officiëele bron zyn ontvangen, zou de moordenaar van den chef van den generalen staf, Kiroff, af komstig uit Kustendill, vijf jaar geleden tot een gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens moord op den burgemeester van een ge meente in de omgeving van Sliven. Enkele dagen geleden was hij vrijgekomen. Hij zou reeds Zondag hebben getracht zyn misdaad te volvoeren, toen de generaal zich by de opening der tentoonstelling „Arbeid en vreugde" bevond. De omstandigheden be letten hem toen zijn plan ten uitvoer te leggen. Officiéél communiqué. Gisteravond is een officiéél communiqué uitgegeven omtrent den moord. Het bepaalt er zich toe het feit te vermelden zonder eenige bijzonderheid. Officiëele kringen geven nog geen inlichtingen omtrent de be weegredenen voor de misdaad. Men geeft slechts te verstaan, dat het onderzoek op den goeden weg is. Op het eerste gezicht en ondanks de ver schillende lezingen, die de ronde doen, is het moeilijk aan te nemen, dat het hier een Politieke misdaad betreft, want het slacht offer heeft zich nooit beziggehouden met problemen buiten zyn militaire beroep en naam is nooit genoemd tijdens de ver schillende gebeurtenissen der binnenland- sehe politiek in de laatste jaren. Het zou kunnen zyn, dat hier een persoonlijke wraakneming in het spel is, of dat het een d»ad van een onevenwichtig persoon was. Moord uit wraak? De moordenaar heeft tijdens zyn verhoor in het ziekenhuis volgens sommige berich ten verklaard, dat hij uit wraak heeft ge handeld, gedreven door ellende. Er werden echter tegenspraken in zijn verklaringen ge bonden. Zoo verklaarde hij, dat hy de twee revolvers, waarmede hij geschoten heeft, Van onbekenden had gekregen doch later dat hy de wapens had gekocht voor 3500 'fvas. Hy verklaarde verder tot geen enkele politieke organisatie te behooren. De politie Ifidt het onderzoek in verschillende rich tingen. Een aantal individuen die in contact ston den met den dader, is in arrest gesteld. Aanval van Arabieren. Een bende Arabieren heeft op klaarlichten dag een scoutmoedigen aanval ondernomen op een omheinde nederzetting by Beisan. Zij wer- 61 ««UlVttl UI1UU1HU1UCH \jy vv" omheinde nederzetting bij Beisan. Zij wer- n echter door hulppolitie, grensbewakers •u vliegers verdreven. Elf Arabieren wer en gedood, drie gevangen genomen. Een "tsche officier werd gewond. De Arabieren waren ten deele bereden, ten deele te voet, Het Chineesche persbureau bericht, dat de Chineesche troepen in den afge- loopen nacht in het gebied van Wang Tsjia Ling een overwinning hebben be haald, welke grooter is dan de overwin ning van Tajertsjwang in April van dit jaar. Twee Japansche divisies zijn in de pan gehakt. De Chineesche troepen, onder commando van Soejoe, zyn het offensief 7 October be gonnen. In de gevechten, welke zeer bloedig waren, werd vooral gebruik gemaakt van de automatische wapens en handgranaten. Gis teravond zakte de Japansche verdediging iii- een en de Chineezen heroverden Wartgtsjia, Ling en Lauhoetsjen. De Chineezen hebben een aanzienlijken buit gemaakt. Boodschap van Tsjang Kal Sjek. Ter gelegenheid van de viering van den verjaardag der Chineesche onafhankelijk heid heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek een boodschap gericht tot het Chineesche volk, waarin wordt gezegd, dat de strijd van de laatste vijftien maanden niet alleen ten doel heeft te voorkomen, <jat China onder Japansche heerschappij komt, doch ook om China vrij te maken en gelijkgerechtigd in de rij der volken. Ten gevolge van den oor log is onder de Chineezen, ongeacht leeftijd of sexe, een nieuw nationaal leven ont waakt. Ten aanzien van den internationalen toe stand verklaarde Tsjang Kai Sjek, dat een strooming merkbaar wordt in de wereld van de vredelievende krachten tegen de onwet tige aanvallen, dit is mede het gevolg van den tegenstand, welken China biedt. Tsjang Kai Sjek drong er ten slotte bij het Chineesche volk op aan alle energie, waar over het beschikt, in dienst te stellen van de verdediging. (Van onzen correspondent). In 139 v. Chr. werden voor de eerste maal de Joden uitgewezen uit Rome. En dit heeft zich in den loop der geschiede nis vele malen herhaald. Onder keizer Caligula vond in Rome de eerste Jodenpogrom plaats. En ook die heeft zich in den loop der geschie denis enz. In 1558 werden de Romeinsche Joden door paus Paulus IV voor de eerste maal in een ghettö opgesloten. Evenals de andere vijandige betoogingen heeft zich ook dit, enz. De strijd tusschen Rome en Juda is dus geen nieuwtje. De vervolgingen ech ter zijn altijd tamelijk wel zonder uit werking gebleven, daar het den Joden na kortere of langere perioden van on derdrukking steeds weer gelukte, tot nóg grootere macht en aanzien te komen. In het blonde Noorden ziet men over het algemeen geen groot verschil tusschen den donkeren Zuiderling en den gelijkkleurigen Jood: beide klein en met kroeshaar, beide begaafd met ongelimiteerde talenten voor woord en gesticulatie, beide verslaafd aan „handelen", beide met nog veel andere pun ten van overeenkomst voor den oppervlak- kigen beschouwer. Dit is echter een groote fout. Het beste bewijs van het tegendeel is de geschiedenis, waarin deze twee steeds tegenover elkaar hebben gestaan. De ééne keer was de ééne boven, de andere keer de andere. Werkelijk verzoend hebben ze zich nooit. En de assimilatie, die één der hecht- ste fundamenten was van het Romeinsche keizerrijk, dat alle onderworpen volken als het ware opzoog en van de Kerk van Rome, die in den tijd der wereldlijke macht het zelfde deed met alle bekeerlingen ,is altijd door de Joden zélf tegengegaan. Jeruzalem verwoest. Rome heeft Jeruzalem tweemaal verwoest en zoodoende het meeste tot de verspreiding der Joden bijgedragen. Wat niet zeggen wil, dat hun decentralisatie daarmee begon of dat dit hun eerste intrede was in deze hoofd stad der wereld. Historisch is hun eerste op treden in Rome bekend in 141 v. Chr. Maar hun eerste immigratie heeft al veel eerder plaats gevonden. De eerste reden voor de vervolgingen was vooral, dat de Joden zich met veel te veel hartstocht en onvoorzichtigheid wijdden aan de „bekeering" der Romeinen. Het eerste uitwijzingingsedict is dan ook gebaseerd op dit .gevaar voor de oud-Romeinsche zeden". Later werden ze, tot ergernis van beide par tijen, vaak verward met de Christenen en gelijkelijk met deze om hun exotische gods dienst en gebruiken gehaat en veracht. Nóg later was het hun macht en hijn rijkdom, die de hooge kringen tegen hen opzette en hun privileges, die ze bij het volk gehaat maak ten. Maar slecht is het hun in Rome eigenlijk altyd maar korten tijd gegaan. De eerste Joodsche emigranten. De eerste Joodsche emigranten in Rome waren arme kleine handelaars en marskra mers. En als zoodanig betrokken ze woningen in het armste, vuilste stadsdeel van Rome. de volkswijk Trastevere: „Transtiber", dus aan de overzijde van de rivier. Hier vorm den ze weldra een eigen kwartier en wel slimmerwijze daar, waar de handelsschepen, die uit Ostia den Tiber opvoeren, voor anker gingen: bij het Tibereiland. Zoodat ze, om zoo te zeggen, direct aan den bron van alle rijkdom zaten. En ongemerkt trokken ze de rivier over en kwamen aan de „betere" zijde terecht. Hier bouwden ze hun hoofdsynagoge en hier werd ook naderhand het ghetto in gericht. Nu nog heet dit stadsdeel in den volksmond het ghetto en is hoofdzakelijk door Joden bewoond. Welteverstaan door kleine, arme en bescheiden: de „grooten" hadden weldra villa's en paleizen over de heele stad, die in rijkdom wedijverden met die der patriciërs en adellijken. Toen in 70 n. Chr. Jeruzalem verwoest werd, werden heele scharen Joden, tezamen met de schatten uit den tempel van Salo- mon, in triomf naar Rome gebracht, waar zooals éénmaal in Egypte by den bouw der pyramiden, voor den bouw van het Colusseum steenen moesten metselen. Maar hebben aan de oevers van den Tiber niet, zooals aan de wateren van Babyion, „wee- nend terneer gezeten". Het is hun integen deel alras hèèl goed gegaan. Zoo goed zelfs, dat de dichter Rutilus vertwijfeld klaagde: „Och, had Rome toch maar nooit Jeruzalem verwoest. De overwonnenen schreven den overwinnaars de wetten voorl" Eén der hoofdoorzaken daarvoor was, dat zy halsstarig vasthielden aan hun religieuze regels, op den Sabbath niet werkten, de spijzen der Romeinen als onrein verachtten en daarom zéér onaangename slaven waren, die iedere Romein graag en voor een schijn tje verkocht. En omdat ze zoo goedkoop ver handeld werden, kocht de reeds bestaande Romeinsche Jodengemeenschap ze in groo ten getale vrij en won daardoor aan poli tieke en economische macht. Zoo konden de Joden weldra in Rome hun eigen wetten handhaven en ze deden dit op de hun eigen radicale manier. Ze bouwden negen prach tige synagogen en wisten door de strenge afzondering, waarin ze zich van de overige bevolking hielden, door hun „anders" zyn en. hun exotische gebruiken, de verwende, geblaseerde Romeinen alras tot nieuw- gierigheid, daarna tot achtig, en eindelijk zelfs tot navolging te dwingen. Onder de dames der Romeinsche aristocratie werd het weldra „mode" in de synagoge te gaan en den Sabbath te houden, en het gold als bij zonder chique „kosjere" diners te geven. Hierdoor steeg hun macht en invloed natuur lijk geweldig, evenals het aantal proselyten. En de staat in den staat breidde zich steeds meer uit. Alras genoten ze niet alleen burger rechten, maar zelfs vele voorrechten en privileges, die de Romeinen niet bezaten. Toen bijv. Caesar een strenge wet uit vaardigde, waarbij alle Romeinsche broe derschappen, colleges en vereenigingen verboden werden, omdat deze konden lei den tot geheime samenzweringen tegen den staat, vonden deze op de Joden geen toe passing. Als de gebuikelijke korenverdeeling toe vallig op een Sabbath plaats vond, moch ten de Joden hun aandeel na den Sabbath afhalen. Ook waren zy gedurende het Sabbathjaar vrijgesteld van bepaalde be lastingen en ze genoten dispensatie van militairdienst. En buitendien werd hun toegestaan, hun j aarlij ksche tempelbelas ting naar Jeruzalem te verschepen, hoewel het keizerrijk toen reeds deviezenbelasting bezat, waarbij het iederen Romein, zonder uitzondering zelfs voor de adellijken, ver boden was, goud in groote hoeveelheden uit te voeren. Toen Flacco, één der „fi- nancieele ministers" van het Keizerrijk dit verbood en het Joodsche goud in beslag liet nemen, werd hij zelfs om deze onge hoorde daad voor het gerecht gesleept. En hij had alleen aan het feit, dat Cicero zyn verdediger was, zijn vrijspraak te danken. Cicero, die een geweldig anti-semiet was, nam die zeldzame gelegenheid te baat, om zijn Jodenhaat openlijk te prediken: wat voor die dagen een moeilijke daad mag worden genoemd, want hy riskeerde daar mee zijn populairiteit bij het volk en zelfs zijn leven. Over het algemeen kan men zeggen, dat in die tijden velen, die zich te gen de Joden keerden, „onschadelijk" wer den gemaakt. Slechts in weinige gevallen waren het de Joden, die de onaangename gevolgen ervan ondervonden. Zoo onder kezer Tiberius toen Saturnino, één der machtigen van den senaat, om persoonlij ke redenen van haat (zijn vrouw had zich door Joden laten „bekeeren", die haar bij die gelegenheid groote sommen goud en geld hadden laten betalen) er 4000 ge vangen nam, die hij in militairendienst naar Sardinië stuurde, waar ze, volgens Tacitus (Annalen II, 85) „door het slechte klimaat binnen korten tyd stierven", en de anderen gebood, binnen drie dagen hun geloof af te zweren of Italië te verlaten. Maar het slechtst is het den Romeinschen Joden vergaan in den tyd der pauselijke regeering. Nadat ze het in de Middeleeuwen tot groote macht en invloed hadden ge bracht, sloot Paulus IV ze in 1558 op in een ghetto, dat ze alleen overdag in een belache lijke kleeding (gele jas en blauwe hoed), die hen aan de spotlust van het volk vrij gaf, mochten verlaten. Tweemaal per jaar moesten ze op straffe van zware boete, in een speciale kerk aan den rand van het ghetto de Mis bijwonen en wie niet oplettend toehoorde, werd met een ijzeren staaf op het hoofd getikt. Maar het ergste waren de jodenrennen op het Corso, van piazza in Lucina tot piazza Venezia, welke afstand (ongeveer 1 K.M.) de joden halfnaakt in looppas achter ezels moesten afleggen. Wie achterbleef werd door het volk bespot en gegeeseld. En op het histo rische balkon van palazzo Venezia, vanwaar thans de Duce zyn redevoeringen houdt, stond de paus, om de uitslag aan de finale persoonlijk bij te wonen. Dit schouwspel heeft geduurd tot de Fransche revolutie, en werd van 18151845 opnieuw ingevoerd; dus nog niet eens honderd jaar geleden! Men kan dus werkelijk niet beweren, dat het antj-semitisme een nieuwtje is in Rome. Men zou hoogstens kunnen zeggen, dat het fascisme de verdiensten der huidige Joden niet naar waarde heeft geschat. Want nog twee weken na het bezoek van Hitier aan de hoofdstad van Italië, hingen in het ghetto pathetische hakenkruisvlaggetjes van 50 centesimi (5 cent) het stuk uit de ramen der armelijke woningen, toen ze uit de rijke wijken en van de fascistische gevels allang waren verdwenen... Voetbal WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Afdeeling I le klasse C.V.V.—D.W.S. XerxesH.B.S. K.F.C.—Hermes-D.V.S. Blauw-WitStormvogels SpartaA.D.O. 2e klasse A Alcmaria VictrixDe Kennemers O.S.V.—H.R.C. R.C.H.W.F.C. E.D.O.—West-Frisia H.F.C.Alkmaarsche Boys 2e klasse b Watergraafsmeer—Hercules ZeeburgiaA.F.C. HilversumZ.F.C. V r iendenschaarD.W.V. De SpartaanH.V.C. 3e klasse A PurmersteynHollandia Q,S.C.Succes Z.V.V.—Zaandijk HelderKinheim BeverwijkAssendelft 3e klasse b V.V.A.Aalsmeer ZandvoortT.I.W. BloemendaalDe Germaan SchotenDe Zeemeeuwen RipperdaA.P.G.S. 4e klasse A TexelWieringerwaard StrandvogelsWatervogels SchagenNieuwe Niédorp AtlasM.F.C. B.K.C.—D.T.S. 4e klasse b U itgeestMonnikendam Andijk—E.V.C. K.V.V.—Bergen SportersC.S.V. Res. 3e klasse A West-Frisia II—Helder II W.F.C. III—K.V.V. II H.R.C. III—Q.S.C. II Hollandia nAlcmaria Victrix II Res. 3e klasse B Assendelft II—O.S.V. III Alcmaria Victrix IIIK.F.C. Hl Z.F.C. IV—Z.V.V. II W.F.C. IVPurmersteijn II Afdeeling II le klasse D.F.C.—R.F.C. V.S.V.—Haarlem V.U.C.—'t Gooi D.O.S.Ajax D.H.C.Feijenoord Afdeeling III le klasse HengeloQuick EnschedeHeracles A.G.O.V.V.Go Ahead N.E.C.—Z.A.C. W ageningenTubantia Afdeeling IV le klasse JulianaL.O.N.G.A. N.O.A.D.P.S.V. EindhovenBleijerheide RoermondWillem II Afdeeling V le klasse G.V.A.V.Be Quick F.V.C.—H.S.C. LeeuwardenHeerenveen SneekVelocitas AchillesVeendam UIT HET KATHOLIEKE KAMP. In de le klasse en 2e klasse Centrum werden elk slechts twee wedstrijden gespeeld. Konden wy vorige week een volledig pro gramma constateeren voor Zondag j.1., de afwerking daarvan is door Pluvius wel zeer verhinderd. Slechts twee wedstrijden gingen ir. beide afdeeling door, n.1. in de le klasse Noord LimmenU.S.V. en W.S.V.E.S.V. In de 2e klasse Centrum werden slechts ge speeld de wedstrijden Oranje-ZwartA.F.C. en S.V.A.S.V.O. LimmenU.S.V. was inderdaad een wed strijd waar het 2x3 kwartier heeft gespan nen. Limmen was goed op dreef in dezen wedstrijd en ongetwijfeld werd de over winning door hen verdiend, maar toen U.S. V. het geluk had dat keeper Bakker een bal liet glippen vlak voor de rust, waarmede U.S.V. zelfs de leiding nam met 21, was er voor Limmen na de rust geen doorko men meer aan en verdedigde U.S.V. met man en macht om haar eerste overwinning te consolideeren. De wedstrijd W.S.V.E.S.V. is hoofdza kelijk een strijd geworden tusschen techniek en enthousiasme. Dat men met enthousias me alleen niets bereikt is in dezen wedstrijd dan ook al wel heel duidelijk gebleken. De Wormers die vooral na de rust een goede partij voetbal demonstreerden gaven de Eg- monders ook nu weer geen schijn van kans en stuurde de E.S.V.'ers met een 2—0-neder- laag naar huis. De stand is nu? R.E.O. 3 3 0 0 12—4 6 W.S.V. 4 3 0 1 10-4 6 H.S.V. 2 110 6—2 3 Zeevogels 3 111 6—8 3 Limmen 3 0 2 1 34 2 U.S.V. 3 1 0 2 3—4 2 De Valken 3 1 0 2 4—8 2 E.S.V. 3 1 0 2 2—7 2 K.G.B. 2 0 0 2 1—6 0 L.S.V.V, 0 0 0 0 0—0 0 Ook in de 2e klasse Centrum zyn onze voorspellingen voor 100 pCt. juist 'ebleken. Alleen hadden we de overwinning van onze plaatselijke vereeniging A.F.C. grooter ge dacht. Intusschen zyn beide punten door deze 10-overwinning mede naar Alkmaar gegaan en is een lastige uitwedstrijd achter den rug. S.V.A. hadden we kans op een gelijk spel gegeven nu S.V.O. op bezoek kwam. De 22-uitslag doet reeds vermoeden dat het er gespannen heeft. Nu S.V.A. haar eerste puntje binnen heeft, zullen er wel spoedig meerdere volgen. Voor S.V.O. is het gelijke spel intusschen een goed resultaat. De stand is nu: A.F.C. 3 3 0 0 14—2 6 Oranje-Zwart 3 2 0 1 53 4 S.V.O. 3 111 6—7 3 Berdos 1 1 0 0 5—0 2 S.D.E. 2 10 1 10—7 2 St. Louis 2 10 1 8—9 2 P.V.C.B. 3 1 0 2 6—9 2 S.V.A. 3 0 1 2 3—11 1 N.V.A. 2 0 0 2 4—11 0 S.V.W. 0 0 0 0 0—0 0 LANGS DE N.H.V.B.-VELDEN. Pluvius als spelbreker. Goed werk van Vrone I. Wat we j.1. Zaterdag in ons overzicht vreesden, is helaas bewaarheid geworden. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ja zelfs in de morgenuren, gaf Pluvius acte de pre- sence op een dusdanige manier, dat nage noeg alle terreinen voor het spelen van wedstrijden in den Noord-Hollandschen Voetbalbond, moesten worden afgekeurd. De oogst was dan ook bijzonder mager en liet slechts enkele uitslagen zien. Toch mee- nen we deze resultaten aan de vergetelheid te moeten ontrukken. In de eerste klasse A kwam dan Vrone nog in actie, die een be zoek bracht aan K.V.V. in. Ende Vro- nianen hebben het er bij dit Zaansche be zoek goed afgebracht, want er werd juist nog met 54 gewonnen. De mannen uit St. Pancras hebben nu evenveel punten als ge speelde wedstrijden, n.L 4, en stelden zich meteen weer wat buiten schot. Bravo, groen zwarten! De vierde klasse D liet nog het belangrijke resultaat van Ber gen Hl tegen Nieuwe Niedorp III vien. Be langrijk, omdat beide ploegen goed van start waren gegaan en over het maximum aantal punten beschikten. De Bergenaren brachten de bezoekers de eerste en een ver diende nederlaag toe, die met de cijfers 52 kwam. Bovenvermelde uitslagen zullen we een volgenden keer in de diverse standen ver werken. Turnen TURNEN TE KOEDIJK. Zondagnamiddag werd door de gymnas- tiekvereeniging Voorwaarts een wedstrijd gehouden in de zaal van den heer Jb. Groot. Door eenige turnliefhebbers was een wissel beker beschikbaar gesteld, welke werd ge wonnen door mej. van Loenen-Hartland, die het hoogste aantal punten behaalde. Voor de adspiranten was ook een wissel beker beschikbaar, welke werd gewonnen door mej. Corrie Styen. Het geheel had een vlot en prettig verloop. Het slechte weer was oorzaak van de geringe opkomst van het publiek. Dammen DE MATCH KELLERRAICHENBACH. Ook de zevende partij remise. Gisteravond is in het Parkhotel te Am sterdam de zevende partij van de match om het wereldkampioenschap tusschen Kei ler en Raichenbach gespeeld. Na 56 zetten eindigde ook deze partij in remise. De stand is thans 77. Zwemmen D.A.W. IN DE PROMOTIE- EN WINTER COMPETITIE. By een onlangs te Haarlem gehouden be spreking ter voorbereiding van de winter competitie is D.A.W.'s eerste zevental inge deeld in de tweede afdeeling met de Ham I en de reserve-zeventallen van de vier Haar- lemsche vereenigingen, t.w. D.W.R. II, H.V. G.B. II, H.P.C. III en Haarlem II. 30 Oct. zal D.A.W. te Haarlem den eer sten wedstrijd spelen van deze, thans voor de vierde maal georganiseerde winter-com- petitie. Inmiddels is de zomer-competitie voor onze Alkmaarsche vereeniging nog steeds niet geëindigd, daar eerst Woensdag 12 Oc tober a.s. de eerste promotie-wedstrijd om •een plaats in de tweede klasse gespeeld zal worden. In de „Overdekte" zullen op drie achter eenvolgende Woensdagavonden de volgende wedstrijden gespeeld worden: 12 October: D.A.W. INeptunus I (Zaan dam); 19 October: D.A.W. I—H.V.G.B. I (Haar lem); 26 October: Neptunus ID.A.W. I. De datum van den te Haarlem te spelen wedstrijd H.V.G.B. I—D.A.W. I is nog niet vastgesteld. Wielrennen A. S. V. VICTRIX. Deze vereeniging hield Zondag, trots het stormweer, een wedstrijd voor veteranen. Aan den start verschenen 13 renners. Deze werden in twee ploegen verdeeld, een A- ploeg van 5 man (leeftijd van 30 tot 45 jaar) en een B-ploeg van 8 man (leeftijd van 45 tot 60 jaar). De A-ploeg startte het eerst met den wind mee, zoodat het tempo flink hoog werd. De Rooij Sr. trok het ploegje op het traject van tegen den wind uit elkaar, maar dat was niet naar den zin van Stroomberg Sr. en deze zette den vluchteling achterna en met succes. 1. Stroomberg Sr., 2. de Rooij Sr., 3. Jaap Kooy, 4. M. Paauw, 5. C. Krook. De B-klassers gingen eveneens op het tra ject met tegenwind uit elkaar. De veteraan N. Borculo, die voor dezen wedstrijd uit Amsterdam was overgekomen, giog aan den

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9