KOÜQêB&I GEZONDHEID NIET Jkovinciaai Tlieuivs obdam WAAG UW DE BAAS. uitgeest zuidscharwoude noordscharwoude heerhugowaard broek op langendijk heiloo limmen bergen JCeckóL School WeecAecichl Glimlachje Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. MODERNE EQUIPAGE. DERnrc m in OPENING VAN DE GEBOUWEN EN TERREINEN VAN DE K.E.M.A. Te Arnhem zyn heden door Z.K.H. Prins Bernhard de gebouwen en terreinen van de N.V. tot Keuring van Electrotechnische Materialen (K.E.M.A.) officieel geopend. Op onze foto's resp. het groote gebouw der der K.E.M.A., het hoogspanningslaborato rium, en een kijkje in het lichttechnische laboratorium, bij het keuren van autokoplampen; op den achtergrond de bol van Ulbricht, met rechts de meetinstrumenten, waarmede het onderzoek van gloeilampen en andere lichtbronnen plaats vindt. NATUURRESERVAAT IN WEST-FRIESLAND. Een eigenaardig soort natuurreservaat blijft in ons land voor het nageslacht intact, schrjjft de N. H. Crt. Naar men weet, wordt de voormalige Zuiderzeedijk van Aards woud af tot Medemblik geheel gesloopt, de aarde van keien en steenslag enz. ontdaan, het geheel verlaagd met 2 M. en daarna de grond bezaaid met graszaad. Sinds twee jaar is men reeds met dezen arbeid bezig alle groote keien worden met groote mokers en andere zware gereed schappen tot puin geslagen, om dit daar na te gebruiken voor den wegenbouw in ons land. Zooals vermeld, wordt de 500 jaar oude dijk ook verlaagd en worden er doorgangen in gemaakt om toegangswegen naar de Wie- ringermeer te krijgen. Tijdens deze werk zaamheden deed men eigenaardige'vond sten; er werden n.1. vele menschenresten gevonden in de buurt bij Medemblik; ver der gedeelten van het oude kasteal van Radboud, hoofdzakelijk steenresten, daar er door de Westfriezen nogal eens „ge knokt" werd met kor ing Radboud, die geen gemakkelijk heerschap bleek. Af en toe werden aanvallen ondernomen op het oude kasteel; zeer zeker meent men hier van de herinneringen gevonden te hebben, daar ook op andere plaatsen in de onmid dellijke omgeving van Medemblik wel eens menschenresten zijn gevonden. Het sloopen van deze oude zeewering geschiedt door het hoogheemraadschap, het waterschap dat eenige jaren geleden vele kleine poldertjes en waterschappen tot één lichaam vereenigde en in Noord- Holland boven Amsterdam is gevestigd; het hoofdkantoor bevindt zich te Alkmaar. Dit lichaam heeft nu, volgens het Hbld., besloten om in samenwerking met het Rijk een stuk van plm. 25 a 30 meter van den ouden Zuiderzeedijk voor het nage slacht te bewaren. Dit stuk blijft geheel intact in zijn hui- digen toestand. Wel wordt het zooals van zelf spreekt eenigszins gerestaureerd. Wat een nog nooit voorgekomen geval van restauratie in ons land is. Het is een merkwaardig gezicht, dat kleine stukje dijkvak in den reeds gedeel telijk weggesloopten zeedijk te zien lig gen, een dijkvak van keien en een stukje glooiing, dat geen stormen meer heeft te duchten. Poldervergadering. Het polderbestuur van den polder Obdam kwam Donderdagmiddag in open bare vergadering in café Tambach alhier bijeen. Mede was de oud-secretaris-penning- meester van den polder aanwezig. Voorzitter was de heer J. Bakker Sz. Naar aanleiding van de notulen stelde de heer N. Blauw de vraag hoe het staat met de windbelemmerende boomen aan den Berkmeerdijk, t. o. v. de watermolen. Burgemeester de Boer lichtte toe, dat de polder Obdam hierover geen zeggenschap heeft, omdat deze boomen buiten de ge meente Obdam staan. Chef: „U wou graag vanmiddag vrij, omdat Uw grootmoeder overleden is, zooals U zegt? Dat spijt me erg voor de oude dame, vooral omdat ze voor niets gestorven is, ik lees zoojuist in de krant, dat de voet balmatch vandaag afgelast is!" A LS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun- nen verschijnselen optreden als rugpijn, spit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wel. doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltreerende organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het tiiuretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg. dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven gevend blijft. Besloten werd hierover in overleg te treden met Ged. Staten. Hierna vond onderzoek geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid van het dagelij ksch bestuur, burgemeester de Boer, plaats. Na 't afnemen van den eed volgde algemeene felicitatie. De heer de Boer zegde toe z'n beste krachten voor 't welzijn van den polder te zullen geven. Ingekomen was een schrijven van 't Provinciaal Bestuur, waarbij o.a. bezwaar gemaakt werd tegen een te hoog geachte leening voor den watermolen. Besloten werd een en ander naar de wenschen van 't Prov. bestuur in orde te brengen. De coöp. tuinbouw- en handelsvereeniging „De Tuinbouw" alhier verzocht om ver betering van de vaarsloot langs den spoor lijn tot de Weeresloot. De voorzitter deelde mee, dat het polder bestuur hierover geen zeggenschap heeft. Ook bestaat de mogelijkheid niet dit ge deelte af te keuren, aangezien het midden voldoende diepte heeft. De glooiingen zijn zeer slecht. Besloten werd voor het verbeteren van dit vaarwater gean financieele medewerking der spoorwegmaatschappij te vragen, aan gezien er geen vergoeding door de maat schappij gegeven zal worden en 't antwoord der maatschappij hoogstwaarschijnlijk tè lang op zich zal laten wachten. Besloten werd deze sloot op eigen kosten te verbeteren, onder voorbehoud van goed keuring der spoorwegmaatschappij. Hierna kwamen aan de orde de rekening 1937 en de begrooting 1937, waaruit we aan stippen: batig saldo 1939 1961.36 (1937 862.13); omslag 750 H.A. 9000 (1937 f 11899,78); steenkolen 500 ('37 1141,06). De begrooting sluit met aan ontvangsten en uitgaven op 14500,47; de rekening 1937 geeft een totaal van ontvangsten aan van 15942,61 en aan uitgaven van 12050,99. De omslag is dus per H.A. van 14 op 13 teruggebracht, terwijl de begrooting desondanks nog voldoende ruimte biedt. Bij de rondvraag zag de heer Smit gaarne den weg te Wogmeer nabij Mak verbeterd. Dit werd toegezegd. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter vervolgens mee, dat het ver beteren van een weg te Wogmeer in samen werking met 't polderbestuur van de Wog meer, voor wat betreft het gedeelte van den polder Obdam volgens het oorspron kelijke plan niet zal geschieden, daar, zoo als bij informatie gebleken is, de kosten a 1100 te hoog geacht worden voor 't ge deelte van dezen weg. Thans is de weg ook in goeden staat. De heer C. Blankendaal informeerde naar de schadevergoeding voor den brug over de ringvaart nabij Wester, veroorzaakt door een aanvaring met een dekschuit. De voorzitter antwoordde, dat niet vol doende bewijzen tegen den bedrijver waren aan te voeren, ondanks het ijveren der rijkspolitie, om de schade vergoed te krijgen, zoodat de polder voor de kosten is komen te staan. De heer C. Hemelmans bracht de belem mering naar voren, die lage bruggen ver oorzaken. De voorzitter merkte op, dat in deze gevallen van oude rechten sprake is en niet zal worden opgetreden, zoolang de slooten niet druk bevaren worden. De heer N. Blauw wenschte, dat elke verbetering of verandering eener bestaande brug bij het polderbestuur voortaan zou worden moeten aangevraagd. Dit ondervond algeheele instemming, al meende men ook, dat de politieverordening voor een groot deel hierin reeds voorzag. Besloten werd aan eiken eigenaar van een brug bericht te zenden, dat in 't vervolg elke verandering van een bestaande brug vooraf dient te worden aangevraagd. Hierna sluiting onder dank. Auto-botsing. Donderdagmiddag had alhier een ern stige bosting plaats tusschen een zware vrachtwagen en een wegwals met als ge volg dat de auto zware beschadiging op liep. De wals reed n.1. op den primairen weg en werd ingehaald door genoemde vrachtauto. Juist ter hoogte van de kruising naar Beverwijk passeerde de vrachtwagen den wals, doch de vrachtauto (truck) moest rechtuit en de wals ging in de rich ting Beverwijk. De chauffeur vergat zijn richtingwijzer uit te zetten met het gevolg dat de wals de truck in het midden aan reed en deze ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De chauffeurs regelden onder elkaar de aangerichte schade. Propaganda-avond schoolmelk- voeding. In de groote zaal van bioscoop Wilhel- mina alhier, had Woensdagavond een pro- paganda-avond plaats inzake de school- melkvoeding. Als spreker trad op namens het Centraal Schoolmelkcomité de heer Van der Ven te Hilversum. Deze zette uiteen de wenschelijkheid, zoo niet de noodzakelijkheid van de schoolmelkvoeding. Hij nam hierbij diverse voorbeelden uit het buitenland, o.a. Zwit serland waar men per hoofd per dag 1 liter melk gebruikt, tegen in ons land slechts 1/3 liter. Spr. haalde diverse uitspraken aan van Nederl. medici die allen de school melkvoeding voorstaan. Na deze uiteenzetting ging spreker over tot de regeling van de schoolmelkvoeding. Hij maakte allereerst de opmerking dat het hier niet betreft schoolmelkverstrek- king maar een, die niet gratis is. Spreker gaf een regeling aan waardoor kinderen van arme ouders minder betalen. Daarna drong spreker er nog op aan dat zooveel, mogelijk elk kind aan deze school melkvoeding deel neemt doch merkte op dat men natuurlijk hierin geheel vrij blijft maar dat van regeeringswege een hoeveel heid van 70 der schoolgaande jeugd als norm geëischt wordt waarover de school- voeding zich moet uitstrekken. Een botsing. Doordat een auto van een handelsrei ziger te ver van den kant van de straat stond geparkeerd en bovendien nog zoo danig, dat het achtereinde van de auto het midden van den straatweg dicht naderde, is een groote vrachtauto van het P. E. N. bij het passeeren tegen de luxe wagen op gebotst. Deze auto liep ernstige schade op. Persoonlijke ongevallen kwamen geluk kig niet voor. Het kroozen. Eindelijk is men ook in deze gemeente begonnen me het kroosscheppen. Door den hevigen westenwind van de laatste dagen ligt er weer veel kroos in de Voorburggracht. Afloop verkooping. Bij de alhier in de Koffiemolen plaats gehad hebbende verkoop van het huis met bijbehoorend bouwland, samen groot 7.49 HA bewoond door C. Broersen en eigen dom van den heer C. Langedijk te Oud karspel werd het geheel ..verscheurd onder een veertiental bieders. Het huis werd gekocht door den heer J. Schotten alhier. De totale opbrengst was 19.454. Chr. schoolvereeniging. De chr. schoolvereeniging alhier hield Woensdagavond in een der schoollokalen een ledenvergadering onder leiding van den heer W. de Groot. De heeren J. Balder en H. van Zuylen; die als bestuurslid der vereeniging bedankt hebben, werden vervangen door de heeren J. C. Koolaard en Jb. Vroegop. De voorzitter dankte de afgetreden be stuursleden voor hetgeen zij in het belang der vereeniging hebben gedaan. Een voorstel tot wijziging van de statu ten en het huishoudelijk reglement zal in een volgende vergadering worden behan- deld. Nadat was medegedeeld, dat in de vol gende maand de jaarlijksche ouderavond zal worden gehouden, werd de vergadering gesloten. Wel animo voor het baggeren. Naar wij vernemen hebben de tuin ders in deze gemeente een belangrijke hoe veelheid bagger „besteld". Er zijn n.1. voor 't werkverschaffingsobject baggeren 13000 pramen, tot een totale hoeveelheid van 26000 M3., opgegeven. Polderverkiezing. Tot bestuurslid van de banne Broek op Langendijk is gekozen de heer C. 6paans Jz. alhier. Inbraak met diefstal. Er is wederom ingebroken in de bollen schuur van den heer van Th. aan den Hol- leweg. Door het indrukken van een ruit is (zijn) de dief of dieven binnengekomen. Omtrent de vermissing is het beter om er geen publicatie aan te geven, daar het poli- tie-onderzoek in vollen gang is. Het is reeds de derde maal dat in de schuur is ingebro ken. Jubileum. De heer Jb. Adrichem herdacht dezer dagen den dag dat hij voor 40 jaar geleden werd benoemd als bestuurslid van het r.k. armbestuur, waarvan hij een reeks van jaren voorzitter is. De heer Adrichem, die wars is van uiterlijk vertoon, heeft én in de parochiekerk én bij hem thuis moeten ge- doogen, dat hem dank en hulde is gebracht. Diepspitregeling. B. en W. hebben een commissie be noemd voor de diepspitregeling (rijkswerk verschaffing). Als commissie zijn benoemd de heeren D. Aafjes en Math. Metselaar. Binnen korten tijd zal de werkverschaffing ingaan. De directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier brengt ter kennis van het publiek, dat vanaf 2 October j.L het locale port van toepassing is op brieven en brief kaarten welke tusschen Bergen (N.H.) en Bergen aan Zee worden gewisseld. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 16 OCTOBER 1938. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. van Dop. Kapelkerk, 10.30 uur, ds. Bloemhoff, van Heiloo; 5 uur, ds. Callenbach, van IJmuiden-Oost (voor ds. Warners). Rem. Gerei. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Ev. Lutli. Kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. v. d. Woude; av. 7 uur, ds. Meinders, van Den Helder. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds. von Meyen- feldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 en 4.30 uur en Woensdagavond, 8 uur, dienst. Ned. Chr. Gemeenschapshond, 3 uur, jongliedensamenkomst Oudegracht 208- Woensdagavond 8 uur, de heer Joh. 'van Oostveen, in Waakt en Bidt. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 uur, ds. Ruys, onderwerp: ,,'t Zwaard en dé kleinen av. 7 uur, dezelfde, huwelijks inzegening. Leger des Heils stichter William Booth) Lxmmerhoek no. 40; Zaterdagavond 8 uur openluchtmeeting op de Steenenbrug- Zondag 10 uur heiligingsdienst, 3.30 uur verblijdingssamenkomst, 8 uur openbare verlossingssamenkomst; Dim, iaga vond 8 uur soldatensamenkomst; Donderdagavond 8 uur heiligingsdienst; alle diensten staan onder leiding van kapitein M. Souverein Matige tot krachtige westelijke tot westelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; kele regenbuien; iets kouder. Plaatselijk regen Het gebied van hoogen luchtdruk OVo' zuid-Frankrijk en Zwitserland houdt stand, de depressiekern bezuiden IJsland bleef vrijwel stationnair. Een nieuwe kern ontwikkelt zich over zuid-Scandinavië, wel, ke kern nog uitdiept en naar het oosten trekt. Op de Britsche eilanden, onze omge. ving en noordwest-Frankrijk waait een krachtige westelijke wind, de lucht is opge. klaard, doch plaatselijk vallen nog regen! buitjes. De temperatuur is op de Britsche eilanden gedaald. In zuid-Scandinavië, <je randstaten en noord-Frankrijk, waait het krachtig tot stormachtig uit het westen, met meest zware bewolking en veel regen. De temperatuur is hier over het algemeen iets gestegen. In zuid-Frankrijk heerscht mooi, rustig weer met vrij lage temperatn. ren, als gevolg van nachtelijke uitstraling. Voor morgen wordt gedeeltelijk be. wolkt weer verwacht, waarbij echtet enkele plaatselijke regenbuien verwacht kunnen worden. De wind zal matig tot krachtig uit het westen waaien, de tem peratuur za' vermoedelijk iets dalen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind 14 October te 8.40 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede", LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en alle andere voertuigen van 17.41 uur tot 5.53 uur licht op. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat no. 9; 10 uur wijdingsdienst, 8 uur welkom v. d. nieuwe officieren; Dinsdagavond 8 uur openbare verlossingsamenkomst; Donder* dagavond 8 uur mannenavond. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem. BERGEN, av. 7 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. kerk, 10 en 5 uur, ds. A. H. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, dr, Norel, van Amsterdam. DRIEHUIZEN, geen dienst. DIRKSHORN, 's av. 7 uur, ds. de LeeuW. EGMOND AAN ZEE, 10.30 uur, ds. RooboL EGMONDBINNEN, 10 uur, ds. Rasch. GROET, zie Schoorl. HEILOO, half tien, ds. Bloemhoff (tekst 1 Tess. 5 24, onderwerp; „God is ge trouw".) Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d Kerklaan, 10 uur, de heer E. van Bruggen, cand. te Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 10 uur, ds. v. <L Kam. KOEDIJK, av. 7 uur, ds. van Dop, van Alkmaar. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. NIEUWE NIEDORP, 10 uur, ds. Van der Heide. OUE NIEDORP, geen dienst OOSTGRAFTDIJK, 10 uur, ds. Loysen. OTERLEEK, geen dienst. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. Klein Was- sink, van Alkmaar. OUDORP, geen dienst. PETTEN, geen dienst. SCHAGEN, geref. kerk aan de Land- bouwstraat (Kantongerechtsgebouw), 9.30 en 5 uur, cand. Wamsteker, hulppredikant SCHAGEN, voorm. 10 uur, ds. Vorstman, van Anna Paulowna. SCHAGEN, Evangelisatie, 10.15 uur, de heer A. van Ginkel, van BloemendaaL ST. MAARTENSBRUG, zie Burgerbrug. SCHAGERBRUG, 's av. 7 u., ds. Witkop. SCHAGERBRUG, Evangelisatie, 's av. 6.45 uur (bij v. Twigt) cand. Vink uit Utrecht. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. SCHOORL, 1.15 uur Zondagsschool; av. 7 uur, ds. Boeke. SINT PANCRAS, 9.30 uur, ds. Boer, van Scheveningen (bed. H. Avondm.); 3 uur ds. van Dop, van Alkmaar (d-nkzegging). STOMPETOREN, 10 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer A. v. d. Kaay, van Amsterdam. UITGEEST, 10 uur, ds. Hanneman. Evangelisatie Sedeur, 10 uur, dienst; 11-40 uur Zondagsschool. WINKEL, 10 uur, ds. de Leeuw. VTrïï^HARW0UDE. 10 uur, ds. Boeke. IPSCHERMER, geen dienst.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10