E WIND BLAAST. ^Binnenland SeuilCeiott De Centrale Vliegveld kwestie. Groote steden bepalen hun standpunt. HONI G's KEUKENSTROOP^^^akfcf/ GEMENGD NIEUWS. TWEEDE ELAD. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren het voorstel van B. en W. behan deld om een adres aan den raad van mi nisters tezenden met betrekking tot het voornemen van de regeering Schiphol te be stemmen tot nationale luchtvaarthaven voor het internationale luchtvaartverkeer. Rotterdam: Vliegveld met internationale verbindingen. Het adres dringt er bij den minister raad op aan, dat Rotterdam in het cen trum van het op haar gerichte gebied de beschikking houdt over een vliegveld met internationale verbindingen. In de middagvergadering legde mr. A. de Jong (a.r.) er vooral den nadruk op, dat Rotterdam juist door zich inschikkelijk te toonen en bereid te zijn mede te werken aan een oplossing in het landsbelang, achter was geraakt met de inrichting van Waalha ven. Hij kon niet gelooven, dat de ..-egcering als belooning Schiphol nu als centraal vlieg veld zou verkiezen. De heer Dutilh (lib.) betoogde, dat in geen enkel opzicht her com plex Amsterdam belangrijker is dan het complex Rotterdam, beide steden hebben recht op gelijke behandeling. Het was z.i. een wonderlijke figuur, dat Rotterdam, dat in de wereld als de snelste haven bekend staat, ten aanzien van het luchtvervoer ach teruit gesteld wordt. Een internationaal I vliegveld, dat vlot bereikt kan worden door Rotterdam is een nationaal belang. De lei der van de grootste fractie in den raad, de soc.-dem. heer Donker critiseerde het re- geeringsbeleid ten opzichte van het Rotter- damsche vliegveld in den loop der jaren. Er heerscht aldus spreker groote veront waardiging in Rotterdam. Spr. steunt den stap van B. en W. van harte. De heer Baars (r.k.) wilde geen stemming maken tegen Amsterdam, slechts pro-Rotterdamsch zijn, Rotterdam wil een plaats direct aan den hoofdweg, niet aan den secondairen weg en dus aan de internationale verbindingen. Spr. vertrouwde er op, dat de Staten-Ge- neraal, die fondsen moeten toestaan aan de regeering ter verwezenlijking van haar plan nen, Rotterdam recht zouden doen weder varen. Hij kon zich begrijpen, dat het een Nederlandsch belang kan zijn tot een een traal vliegveld te komen, maar dat kan nooit Schiphol zijn. 's Avonds werd de bespreking van dit on derwerp voortgezet. De heeren Nelemans (c.h.) en Donner (a.r.) steunden het voor stel van B. en W., evenals de communisti sche heer Reuderink, die voor beide groote steden eersterangs luchthavens wenschte. De loco-burgemeester, de heer A. B. de Zeeuw, dankte den raad voor den steun. Evenals in 1920, toen Rotterdam de eerste luchthaven in Nederland opende, heeft Rot terdam nog groot belang bij een vliegveld met internationale verbindingen. Toen alles in kannen en kruiken was voor den aanleg van een nieuw vliegveld in Zes tienhoven, trok de minister zijn eerder ge geven toestemming in. Spr. noemde dat misbruik maken van macht. Hij wees nog op de kans, dat de streken ten zuiden van Rotterdam, die nu van „Waalhaven" gebruik maken, bij het uitschakelen van „Waalhaven" zich op Antwerpen zullen richten. Spr. achtte gpast wantrouwen noodig ten aanzien van den steun van Amster dam voor Rotterdam. Slechts dan als Amsterdam eerlijk verklaart, dat Rot terdam een gelijkwaardige luchthaven noodig heeft, is dat steun. De raad besloot tenslotte met algemeene stemmen het adres aan den ministerraad te verzenden. adres tot den minister van waterstaat ge richt, waarin o.m. het volgende wordt ge zegd: De plannen om te geraken tot de inrich ting van een centrale vlieghaven voor Ne' derland, welke door de regeering worden overwogen, zijn door ons met groote aan dacht gevolgd. Hoewel Utrecht in de publicaties over dit vraagstuk meestal slechts zijdelings wordt genoemd, is haar geografische ligging van dien aard, dat het vraagstuk ook voor haar van groot gewicht moet worden geacht. Utrecht kan worden beschouwd als het belangrijkste spoorwegknooppunt van ons land; als jaarbeursstad en centrum van ver gaderingen en congressen neemt het een centrale positie in ons land in. Ook vormt Utrecht een kruispunt van de belangrijkste rijkswegen. De geringe omvang van ons land maakt, bij inschakeling in het inter nationaal en intercontinentaal luchtverkeer, meerdere aanloophavens, met de daaraan verbonden kosten en tijdverlies, overbodig. Daarom is onze Kamer van meening, dat een centrale luchthaven in het leven moet worden geroepen. De vraag waar een derge lijke haven zich moet bevinden is yan groote beteekenis. Daarbij zijn echter zooveel be langen betrokken en gelden zooveel over wegingen, dat naar de meening van onze Kamer de regeering slechts deze ten volle kan overzien. Onze Kamer wil er intusschen wijzen, dat een der eischen .s, dat snelle en gemakkelijke wijze voor vervoer van goederen en personen zorgd moet kunnen worden. Tiet onze Kamer verheugen, indien terrein nabij Leiden, dus op garingen afstand van Rotterdam, Amsterdam, den Haag en Utrecht gekozen zou worden, aangenomen althans dat de verbinding tusschen Utrecht en dat vliegveld aan alle eischen zou voldoen. op op het ge- zou een Utrecht: centraal vliegveld Leiderdorp. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Utrecht heeft zich in een CREDIET- EN STEUNVERLEENING AAN INDUSTRIEËN. Door de gemeentebesturen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een schrijven aan de gemeentebestu ren gericht, waarin hij allereerst herinnert aan een circulaire van zijn ambtsvoorganger waarin den gemeentebesturen gevraagd werd geen financieelen steun te verleenen aan industrieele ondernemingen dan na ge pleegd overleg met den minister van eco nomische zaken. Het is gebleken, dat enkele gemeentebe sturen met bedoelde aanschrijving geen re kening houden. Zelfs is het voorgekomen, dat bepaalde ondernemingen van bet bij vele gemeentebesturen bestaande streven de industrieele ontwikkeling van hun gemeen te te bevorderen, misbruik maken door ver schillende gemeenten tegen elkaar uit te spelen, waarbij men zich zelfs niet ontziet bij de in aanmerking komende gemeente rechtstreeks, „offerte" te vragen van hetgeen deze wil bieden. Ter voorkoming van misverstand vestigt de minister er nog de aandacht op, dat onder „financieelen steun" mede is begrepen het beschikbaar stellen van gronden <>n gebou wen tegen abnormaal lagen prijs, het sluiten van contracten, waarbij levering van elec- trischen stroom beneden kostprijs wordt overeengekomen en het verleenen van an dere soortgelijke faciliteiten. Met aandrang verzoekt de minister slechts dan tot crediet- of steunverleening aan in dustrieele ondernemingen over te gaan, in dien terzake volledige overeenstemming met zijn ambtgenoot van economische zaken is verkregen. EEN DRINGEND VERZOEK. De burgemeester van Emmen schrijft ons: In de Drentsche veenkoloniën is dringend behoefte aan kleeding en dekking. Vooral bij kinderen. Ook aan babygoed is nijpend gebrek. Daarom word er een beroep op U gedaan om Uw afgedankt goed, wat het ook zij, te willen zenden naar het gemeentehuis te Emmen, waar voor rechtvaardige en doel treffende verdeeling zorg wordt gedragen. AUTO TF WATER GEREDEN. Bestuurder met moeite gered. Gisteravond om 5 uur is op den Rijksweg onder Abcoude nabij het Meerhuis een auto, bestuurd door mr. H. M. A. J. Nie- myeer, in het Abcoudermeer gereden. Onmiddellijk werden reddingspogingen in het werk gesteld. De 25-jarige N. v. d B., uit Braambrugge, begaf zich te water. Het gelukte hem het portier te openen en mr. N. op den wal te brengen. Twee me dici hebben kunstmatige ademhaling toe gepast. Het slachtoffer is vervolgens per ziekenauto naar de ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam vervoerd. EEN ZONDERLINGE OUDE DAME. Overal geld en goud gevonden. Een verrassende geld- en goudvondst, welke nochtans een tragischen achtergrond heeft, is naar de Tel. meldt, door de Bus- sumsche politie gedaan. Dezer dagen kwam bij Maatschappelijk Hulpbetoon een verzoek uit Amersfoort om de verpleegkosten te betalen voor een oude dame uit Bussum, die Zondag in to taal overspannen toestand in Amersfoort werd aangetroffen en naar een inrichting voor geesteszieken aldaar vervoerd was. Tegelijkertijd waarschuwden eenige inwo ners van Bussum de politie, dat hun buur vrouw, een 66-jarige dame,- sinds twee dagen geen teeken yan leven meer gaf.. Geruimen tijd hadden zij geconstateerd, dat de gedragingen van de oude dame wat vreemd waren. Toen zij nu merkten, dat de boodschappen, die door bakker en melkboer aan de achterdeur gezet werden, daar bleven staan, achtten zij het ra: J- zaam de politie politie te waarschuwen. Deze vond bij haar komst zoowel voor als achterdeur van het huis ongesloten. De bewoonster werd niet aangetroffen. Wel lagen overal stapels bankbiljetten ver spreid eh bij nader onderzoek vond de po litie tal van sigarenkistjes en taschjes, waar los geld in geborgen 'was tot een be drag van 16.000. Tevens werd een koffer gevonden, de bij opening een schat van kostbare voorwerpen, zoowel massieve Friesche oorijzers als andere sieraden, bleek te bevatten, welker waarde die van het bedrag aan geld naar ruwe schatting nabijkwam. Door de inlichtingen van Maatschappe lijk Hulpbetoon te Amersfoort is dus dit tragische raadsel opgelost. De kostbaarhe den en het geld zijn door de politie veilig opgeborgen. LIBERAAL SOCIAAL CONGRES GEOPEND. Rede van prof. Telders. De afdeeling Wassenaar van de liberale staatspartij heeft gisteravond in kasteel Oud-Wassenaar een feestelijke bijeen komst aangeboden ten gelegenheid van het liberaal sociaal congres, waarvan de vergaderingen heden en morgen gehouden zullen worden De afdelingsvoorzitter, ir. H. H. Dres- selhuijs,'opende de bijeenkomst met woor den, van welkom in het bijzonder tot den ëerë-voorzitter van de liberale staatspartij mr. D. Fock, oud-minister jhr. van Lidth de Jeude ën dén nieuwen voorzitter van de liberale staatspartij, prof. mr. B. M. Telders. Spr. hoopte dat dit congres een groot succes zal worden. Prof. mr. C. W. de Vries dankte namens het congresbestuur voor deze woorden van welkom. Met een kort woord opende hij hierop het congres. Daarna heeft de nieuwe partijvoorzitter, prof. Telders, „een liberaal woord" ge sproken. Als ik een motto had moeten kiezen voor deze spreekbeurt, aldus prof. Telders, dan tou het geweest zijn: de strijd tegen de legende. De legende van het laissez faire, die, volgens spr, niet het grondbeginsel van het liberalisme zou zijn. Hij gaf ver volgens in het kort een resumé van de uit gebrachte praeadviezen. Noch Thorbecke noch N. G. Pierson hebben van het laissez faire een beginsel gemaakt. De menschelijke persoonlijkheid is nog altijd de motor van alles wat in het eco nomisch leven tot stand komt, wat r.iet wil zeggen, dat er geen remmen mogen worden aangebracht. Het eerste beginsel, dat in dit prae- advies naar voren komt, is, dat in het belang van de distributie en productie aan de werkii.g van het eigen belang hiel en daar remmen nogm worden aangelegd. Dat was de rechtsgrond waarop Thor becke sociale politiek juist achtte en be vorderde. Verder, dat het soms noodig zelfs wenschelijk is te achten economische beperkingen aan te leggen in het belang van een hoogere menschelijkneid. Spr. vestigde de aandacht or de z i. te eenzijdige oriëntatie van de sociale politiek, zooals zij de laatste jaren in Nederland is gevoerd. Men hoede er zich n.1. voor van de eco nomisch sterkeren niet zóó veel te vragen, dat men de bron, t -aaruit die offers vloeien, uitput. Het is dus aldus spr. volstrekt geen anti-sociale politiek, wan neer men op een gegeven oogenblik uit roept: belast niet te zwaar en niet ver keerd. DE ARCH EVEN VAN DE N.O.T. Schenking aan den Staat. De Nederlandche Overzee Trustmaat schappij heeft gedurende den tijd van haar bestaan uit den aard der zaak zeer uitgebreide en be'angwekkende archieven gevormd. In 1919 heeft zij deze toever trouwd aan een door haar voor dit doel in het leven geroepen stichting Archieven der Nederlandsche Overzee Trustmaat schappij. Deze heeft, na gedurende ver scheiden jaren deze archieven te hebben verzorgd en geordend in het haar ♦~"be- hoorend perceel Nassaulaan no. 18 te 's-Gravenhage, tot liquidatie besloten en in verband hiermede de bovenbedoelde archieven, benevens die, welke zij zelf tijdens haar bestaan vormde, aan den Staat ten geschenke aangeboden, teneinde deze te plaatsen in de Alg. Rijkarchiefbe waarplaats en onder nader omschreven voorwaarden voor het pubh'ek toeganke lijk te stellen. Aangezien deze archieven een uitermate belangrijk documentatiemateriaal vormen omtrent de geschiedenis van Nederland in de oorlogsjaren, heeft de minister van onderwijs deze schenkirfg met groote dank baarheid aanvaard. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van een voorwaarde bij deze schenking. Opneming dezer omvangrijke collectie archieven in de Algemeene Rijksarchief bewaarplaats zal in verband met het daar bestaande gebrek aan ruimte niet aan stonds mogelijk zijn. In zoover is het een dübbel gelukkige omstandigheid, dat de stichting aan de schenking der archieven heeft toegevoegd die van het gebouw aan de Nassaulaan met den geheelen daarin aanwezigen inventaris, waardoor de ar chieven voorloopig op hun tegenwoordige plaats kunnen blijven en verder worden bewerkt. Als uiterste termijn van over brenging is gesteld op 1 Mei 1940. De schenking van het gebouw is ge schied onder de voorwaarde, dat wanneer de minister van onderwijs het gebouw niet meer noodig acht voor zijn dienst, hij het geheel of gedeeltelijk zal kunnen laten verhuren of verkoopen, met bepaling, dat de opbrengst daarvan buiten het verdere vermogen van den Staat zal worden ge houden en volgens door den minister van onderwijs, K. en W te stellen regelen zal worden beheerd en gebiuikt ten behoeve van het rijksarchiefwezen. economische zaken, mr. dr. A A Rhijn, die den minister vertegenwoonu"1 de, de voorzitter van de Nederland k Reedersvereeniging voor de harinB scherij, mr J. H. Kiewiet de Jonge y!S* scheidene firmanten van de reederh Fr Vrolijk, de schipper van de Sch 102, p y"1* der Zwan, de bemanning van de rèddin boot „Zeemanshoop", terwijl de gebaard" bemanning van de Sch. 102 als sliPDe dragers voor hun gevallen makkers f„n" geerden. Namens de reederij en den central» transportarbeidersbond werd nog u woord- gevoerd. DE RAMP VAN DE SCH. 102. Begrafenis van de slachtoffers. Twee van de drie slachtoffers van de schipbreuk van de Sch 102 oij de pier te Scheveningen H. Roeleveld en J. Bruin zijn gistermiddag op de algemeene be graafplaats te Den Haag ter aarde besteld. Tot nu is het derde slachtoffer, de zoon van J. Bruin, naar men weet nog niet aangespoeld; De belangstelling op de begraafplaats was, vooral uit Scheveningsche visschers- kringen, buitengewoon groot. Ongeveer duizend Scheveningers, onder wie vele vrouwen, waren naar de begraaf plaats gekomen om de omgekomen leden, der bemanning van de Sch. 102 de laatste eer te bewijzen. Voorts hadden van hun belangstelling blijk gegeven de secretaris' generaal van JONGEN UIT ZAANDIJK VERDWENEN. Opsporing verzocht Op Vrijdag 30 September werd vermist de bijna achttienjarige Pieter je)] Boersma, woonachtig te Zaandijk, dusverre bleven alle nasporingen vruch teloos. De jongen verkeerde in overspan! nen toestand. In verband met deze verdwijning ver zoekt de gemeente-politie van Zaandijk inlichtingen. Het signalement \an Piet^ Jelle Boersma is: lang ongeveer 1.70 meter flink postuur, donkerblond haar met scheiding in het midden, blauwe oogen blozend gelaat. Gekleed met bruin-beigè colbertjasje, donkerblauwe plusfours blanwe wollen slipover, donkerblauwe das met witte stippen, bruine kousen, geie garbardine-regenjas met ceintuur en lage zwarte schoenen. De mogelijkheid bestaat, dat de jongen in het bezit is van een zwart gelakt hee renrijwiel met zwart stuur, kettingkast én zwarte electrische lantaarn. WIJZIGING PENSIOENWET SPOORWEGAMBTENAREN. Amendement ingediend. De heer van Braambeek c.s. (s.d.a.p.) heeft op het wetsontwerp tot wijzigim der pensioenwet voor spoorwegambtenaren een amendement ingediend, hetwelk dé strekking heeft om de bevoegdheid om in de toekomst de pensioenen buiten den wetgever om te wijzigen, te doen vervallen. Aanbieding portret dr. H. W. A. Deler- ding. - Gistermorgen heeft in de vergader zaal van het groote gebouw der .Ko ninklijke" aan de Carel van Bylandtlaan te Den Haag in tegenwoordigheid van den ge heelen raad van commissarissen de aanbie ding plaats gehad van het portret van dr. H. W. A. Deterding, oud-directeur der Konink lijke petroleummaatschappij, in opdracht van een groep oud-employé's in Ned. Indië door Jan van Puvenbroeck geschilderd. Twee clandestiene radiozenders in be slag genomen. - In WiJhe zijn door den radio controledienst der P.T.T. in samenwerking met den gemeenteveldwachter de clan destiene zenders F. A. W. aan den Stations weg en A. P. J. op de Oranjelaan, beide uit zendende op den 5 m. band, in beslag geno men. Tegen de eigenaars is proces-verbaal opgemaakt. - De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 13 tot 20 October vastgesteld op 70 cent per K.G. Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 72 cent per K.G. De Deensche boternoteering. De offi- cieele Deensche boternoteering is gisteren vastgesteld op 223 kronen is 87 cent. Nederlandsche kolonisatie in Argentinië. - Met het oog op een onderzoek naar de mo gelijkheden van een Nederlandsche koloni satie in het aanslibbingsgebied langs den benedenloop van de Panamarivier, den hoofdstroom van den Rio de la Plata, is on langs de heer Daubanton uit Nederland naar Argentinië vertrokken. Uit La Plata wordt thans gemeld, dat de minister van openbare werken van Argen tinië, Bustillo, met den heer Daubanton dit gebied, dat een oppervlakte van 50.000 H.A. beslaat, in oogenschouw heeft genomen. D Door DONN BYRNE. Uit het Engelsch door J. van P 61) „En dit is; wat ik je wilde vertellen, Shane, dat, als je sterft ach, welk een leelijk woord is dat voor een knop, die tot bloem openbarst als het je tijd is om van hier weg te gaan, dan zal er een plaats voor je zijn en in het geheel geen niets doen. Al de sterren, Shane, de valleien van de maan daar is werk, lieve Shane. Niets is perfect, anders zou er geen reden zijn voor het leven. Er moeten sterren zijn, die oud zijn geworden, zooals Dublin oud is en levenskracht behoeft; er moeten ster ren zijn, die jong en wreed zijn, zooals de ze stad jong en wreed is en welwillende kracht noodig heeft. Maar ik ben erg aan matigend, Shane, om te trachten het plan van den grooten Schepper te bevatten. Het is zoo kleurrijk, o, er is geen woord of symbool voor, Shane. Maar er is een Groote Meester en er is een Plan „Liefste, ik vertel je dit alles en toon de zwakte van mijn denken. Je weet ook, dat het de waarheid is, maar ik zeg je, wat ik weet, opdat wat wij beiden samen weten, wat sterker in ons zal worden O, Shane, ik bezit geen logica, dat weet ik; j maar al de logisch denkenden kunnen mij niet beschaamd maken, alle redeneeringen van de wereld zouden mij niet kunnen doen wankelen; het zou kanonvuur zijn tegen den wind. Een ster is een belofte voor mij, Shane, en de wind een teeken en de nieuwe maan slechts een aangename gebeurtenis, zooals de komst van de lente. „Shane, ik weet dit alles, ik weet het niet voor mijzelf, maar voor jou. Ik weet drie dingen: ik weet, dat God leeft, ik weet, dat ik je liefheb en ik weet, dat wij niet zullen stervenIk heb je lief, Shane en ik schaam mij niet je dat te zeg gen, want je bent als mijn hart en ik als dat van jouAls ik je zie, komt er soms een zaligheid over mij van het hoofd tot de voeten en soms, als ik je zie, voel ik groote waardigheid, omdat je mij liefhebt en je liefde is goed. Ik weet, dat er een plaats is in de dagen, die komen zullen en ik weet, dat ik met je zal zijn, waarheen je ook gaat. „Hier in deze donkere kamer, Shane, weet ik deze dingen. Buiten is de wereld, die vergeet of niet acht, of niet wil zien. Hier in deze donkere kamer, met den gloed van het vuur overgaand in 'n zacht geel, weet ik beter dan de menschen in kerken, dat de vriendelijke God leeft, dat ik je liefheb, Shane, en dat wij niet zul len sterven VI. Het kwam hem voor, dat hij eeuwen had zitten peinzen, zooveel had hij overdacht, zooveel gevoeld; hij was geweest als een zeemeeuw, rustend op de wieken en nu daalde hij zacht op de kalme wateren Vandaag New York en over twee weken Antrim en dan wat rust.y. Eh dan wij dere ruimten, dan hij ooit gekend had, grooter avontuur... Een dag zou komen, dat hij geroepen zou worden, alsof iemand gezegd had: „Shane Campbell", en dan een handbeweging, die een paard deed struikelen, of een windstoot, die een boot •zou doen omslaan klik! En het scheen hem toe, dat het niet alleen zoeter, maar ook wijzer zou zijn om in Antrim te sterven. New York was geen plaats voor een man als hij om te sterven. Voor een oud man, moe van het levens werk, zouden er liefderijke handen zijn en leiding voor moede oogen; maar voor een man, die geestelijk jong en sterk is, is daar geen verwennen. Van hem zou ver wacht worden, dat hij zich voorwaarts zou storten op het roepenen door de war reling van rook en stof gaan en door de booze wildernissen van de lucht, die men ondervindt in een groote stad, zou zijn ver spilling van tijd en krachtIn Antrim waren, wanneer de roepstem zou komen, klare hooge lucht, dé vriendelijke vallei en, de groote bemoedigende bergen en de Moyle, lachend in het maanlicht: Wees niet onthutst; wees niét bevreesd! Boven hoorde hij een deur sluiten. Er was niet langer het trippelen van kinder voetjes op den vloer, noch het schoenge- schuifel van het kindermeisje, slechts Granya's fermen, lichten tred kon hfj ver nemen en toen kwam een zwak geluid tot hem, dat hij herkende als haar neerknielen voor Alan Beg's bed, waar zij hem het groote gëbed voorzeide en leerdeShane boog eerbiedig het hoofd... Hij kon de schoonheid van haar gelaat, haar groote, vertrouwende oogen, haar lieve handen in het donker zienBijna kon hij haar stem hooren zoo na was zij in zijn hart,,, VII. „Onze Vader..." Hij kon de symbolen zien, die in haar gedachten oprezen, omdat zij ook in de zijne waren, de vriendelijke beelden, die de gedachten, door deze woorden opgewekt uitdrukten: de groote majestueuze figuur met de sterke handen en de goede oogen, de oogen, die glimlachen, als veulens dar telen, of als een konijn over het gras flitst, die de schoonheid van den tuin liefhebben] als Hij op het einde van den dag er wan delt. Men voelt Hem nu en dan als Hij door Zijn kleinste wereld gaat, misschien over de maanbeschenen wateren, of met de zachte winden van den dageraad. Welk een kracht en goedheid! En de oogen vol majesteit werden droevig en medelijdend om de verdoolden, de zorgvollen, de zwak ken zij verhardden zich met de dreiging van verschrikking voor den huichelaar den verrader en voor wie de woningen van weduwen vernielden „Die in de hemelen zijt Hij glimlachte bij zichzelf bij de gedach te aan den hemel. Daar was het, dat iemands verbeelding vrij was, om zich al de zoete verlangens van wat goed in iemand was, voor te stellen. Aan wie het verdienen, zou God Zijn wereld niet mis gunnen. Een rustige plek, dacht Shane een fluisterende plek, een oord van rust] waarheen iemand zou mogen gaan om al de schoonheid, die hij ooit gekend had, te aanschouwen, al wat iemand voor goed' en wonderlijk hield, zou daar zijn dat was niet gestorven. Een witte magie zou het gelach van babies terugvoeren en kussen, innig gegeven en alle vervreemding tus schen vrienden en geliefden zou daar ver dwijnen en zü zouden tezamen gebracht worden in een magisch bijeenkomen en er zou geen disharmonie zijnAl de paar den die iemand ooit geliefd had, zouden in de lucht vorm aannemen, met uitgerekten hals en hinnikend herkennenAl de groote schepen, die men bewonderd had, zouden wanneer geroepen, verschijnen, hun oppervlak van sneeuwwit, zeildoek, hun torend tuigAl de honden, die men bezeten had, zouden daar zijn met hün vreugdegeblaf, hun lieve bruine oogen, hun gespitste ooren, hun kwispelende staarten... ja, al de honden zouden ef zijn! „Uw naam worde geheiligd Het hoofd moest zich nu buigen. De naam riep een gedachte op en de gedachte was onuitwischbaar, zulk een heerlijkheid en kracht had zy. Namen brachten beelden', wanneer het woord Helena werd geuit, dan zag men de verschroeide torens van Troye en bij Venetië, massieve schadu wen en groote maanverlichte wateren, en Genghis Khan bracht het rumoer van ga- loppeerende paarden en de flikkerende I artaarsche zwaarden Zulk een kracht hadden groote woorden en dit was het giootste woord, zoo groot, dat het vreese- yk was om niet genoemd te worden door nietige menschen, die met hun onbeholpen a en de waarde zouden aantasten Geen beeld daar, maar een groot loflief van de s ei ren; onze ooren konden het nog niet nooren, ook zouden zij het nooit hooren ais wy geen eerbied betoonden. „Uw koninkrijk kome..." (Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6