hoorn akersloot langendijk hensbroek nieuwe niedorp Financieel Overzicht. NOORDSCHARWOUDE DERDE BLAD. VAKONDERWIJS IN WEST-FRIESLAND. Wintercursussen in 12 afdeelingen geopend. In den loop der vorige week zijn vanwege het vakonderwijs in West-Friesdand in 12 afdeelingen de wintercursussen 1938-1939 geopend. De hoofdbestuursvergadering van het Vakonderwijs, welke hieraan is voor afgegaan, werd gehouden te Hoorn onder presidium van den nieuwen voorzitter, den heer H. Hoogland. Mede aanwezig waren de directeur, de heer D. Saai te Alkmaar en de heer G. Bot uit Westwoud als ad ministrateur. Besloten werd alle scholen van het vorig jaar te handhaven en te trachten het aantal leerlingen zoo hoog mogelijk op te voeren. In de volgende plaatsen zal het onderwijs gegeven worden: Heerhugo- waard, Hoogkarspel, Wervershoof, Me- demblik, Hoogwoud, Wognum, Wieringen, Middenmeer, Spierdijk, Beemster, Lan- gendijk en Schagen. Momenteel is nog niet te zeggen of alle scholen het zullen brengen tot het mini mum aantal leerlingen (18), echter zal na 4 weken een algemeen overzicht betref fende alle scholen worden opgemaakt. Wat den stand der leerlingen betreft, die een patroonsopleiding ontvangen werd medegedeeld dat er dit jaar 37 nieuwe leerlingen aangenomen en geplaatst zijn. In het tweede jaar zijn er 48 en in het derde leerjaar 42 leerlingen, dit aantal van 127 leerlingen is ondergebracht in 40 gemeenten, welke ook in de kosten der leerlingen bijdragen. Geslaagd. Voor het politiediploma van den Alg. Ned. Politiebond slaagde te Amsterdam de heer W. P. Peerdeman alhier. bieding van Basiphos III een stap vooruit beteekent inzake de fosforzuurbemesting! De scheikundige samenstelling van Ba siphos III geeft aan dat er per 100 K.G. mas sa ongeveer 12 fosforzuur aanwezig is. Indien men zou aannemen, dat de fosfaat verbinding in Basiphos III van dezelfde waarde zou zijn als die in slakkemeel, dan wordt het een kwestie van prijs om te kun nen bepalen, wélke meststof de voorkeur verdient. Nu verneem ik van enkele zijden, dat men Basiphos voor 2 per 100 K.G. op de boer derij kan krijgen. Dit wil niet anders zeggen dan dat men per fosforzuur ongeveer 17 cent gaat betalen! Bij de huidige marktprij zen kost het fosforzuur in slakkenmeel on geveer 14)4 cent per op de boerderij, ter wijl het fosforzuur in superfosfaat nog weer goedkooper is. Waar nog nergens in ons land afdoende bewezen is, dat het fosforzuur in Basiphos een grooter nuttig effect heeft dan in de meer bekende fosforzuurhoudende meststoffen, acht ik de noodige voorzichtigheid bij even- tueelen aankoop van Basiphos zeer beslist noodzakelijk. De tegenwoordige bedrijfsuitkomsten zijn nog niet zoo, dat het verantwoord is de uit gaven onnoodig grooter te maken. Het is inderdaad juist wat in het prospec tus van Basiphos III wordt geschreven, na melijk: Waarom Basiphos IIIeerst even tjes nadenken. Qem eentecadea dezer gemeente vergaderde A.N.G.O.B. De Algem. Nederl. Geheelonth. Bond vergaderde ten huize van den heer P. Paarl- berg te Oudkarspel. Naar de najaarsvergade ring werden als afgevaardigden gekozen de heeren P. de Jong en S. v. d. Neer. Een nabespreking werd gehouden over het onderwerp „Nieuwe perspectieven voor den Bond", gehouden door den heer J. W. Vlind, waarop een aangename discussie volgde. De rondvraag leverde veel stof ter be spreking op, waarna de goed geslaagde ver- gadering werd gesloten. £attds enJjuittéoum DE TOESTAND IN DEN TUINBOUW. Een aantal plaatselijke tuinbouworga nisaties, behoorende tot den R.K. Dioce- sanen Land- en Tuinbouwbond, den Chr. Boeren- en Tuinbouwbond en den Neder- landschen Tuindersbond, hebben geza menlijk een adres aan den regeeringscom- missaris voor den tuinbouw gezonden, waarin o. m. wordt gezegd: De benarde toestand in den tuinbouw bedrijven was aanleiding tot een vergade ring van plaatselijke afdeelingen van den L. T. B., den C. B. T. B. en den N. T. B. waarin de werkelijke situatie in den tuin bouw, de tegenwoordige steunmaatregelen en de op deze beide feiten berustende perspectieven besproken zijn. Deze vergadering kwam tot de conclusie dat de tegenwoordige steunmaatregelen onvoldoende zijn en de verarming van de tuinders bedenkelijke vormen gaat aan nemen. Er is weinig of totaal geen be drijfskapitaal meer. Geld voor onderhoud of afschrijvingen kan niet meer gereser veerd worden. Invoering van het teeltplan is door de moeilijke omstandigheden niet mogelijk. De oorzaak van de instorting van onze bedrijven is toe te schrijven aan den onbevredigenden export en de onbevredi gende binnenlandsche distributie. Het onvoldoende resultaat van de steunmaatregelen moet voornamelijk wor den gezocht in de te groote marge tusschen kost- en richtprijzen en de te lage kost prijzen, welke een gematigd winstpercen tage niet toelaten. Toch schijnt de regeering voor een onder deze omstandigheden gewettigde verhoo ging van den steun geen bevredigende argumenten te kunnen of te willen aan vaarden. De tuinder wil gaarne de in de laatste troonrede bedoelde eigen bestaansverant- woordelijkheid aanvaarden, doch is onder de huidige omstandigheden te zeer aan de steunmaatregelen gebonden. De stellers van het adres verzoeken tenslotte den regeeringscommissaris mede te werken -tot een spoedige verbetering van den toestand. De raad Vrijdag. Door den minister van Sociale Zaken is het werk van de uitbreiding van de jacht haven gegund aan den heer Ca de Wit te Alkmaar voor 4250. Bestemming gelden van den verkoop van het G. E. Bedr. De voorzitter zette duidelijk uiteen hoe deze gelden gebruikt zullen worden, n.1. voor aflossing van een leening en ten dienste van komende be grootingen; alles onder goedkeuring van Ged. Staten. Alzoo besloten. De voorzitter deelde mede, dat de grondslag paarden voor gemengd gebruik in de vorige vergadering afgeschaft, niet door Ged. Staten ter goedkeuring aan de kroon kan worden aangeboden wegens noodlijdendheid der gemeente. B. en W. stelden voor den grondslag vast te stellen op 2, dan wordt de belas ting 6. Met algemeene stemmen besloten. Behandeling verhuring bouwland. Per 1 Jan. 1939 zijn de 2 jaren om van het hu ren van bet gemeentebouwland. De huur ders hebben te kennen gegeven dat zij voor dezelfde pacht de volgende 2 jaren het land weer willen huren. B. en W. stelden voor hiertoe over te gaan. Alzoo aange nomen. Alsnu kwam in behandeling de gem.- begrooting 1939. De post t. b. c.-bestrij- ding werd gebracht van 300 op 1000 wegens toeneming aantal patiënten. Hier van werd door de provincie 450 vergoed. Voor Hoogere Burgerschool wordt 210, Handelsonderwijs 80 en 150 voor het R.K. Lyceum gegeven. Verzoek van de Vrijw. Landstorm om subsidie. De voorzitter zeide dat de Bur gerwacht 30 subsidie geniet en dat B. en W. voorstellen den Vrijw. Landstorm 15 toe te kennen. Met algemeene stemmen werd deze subsidie verleend. Aan werkverschaffing en steunverlee- ning komt op deze begrooting 28000 voor. De begrooting werd voorloopig vast gesteld in ontvangsten op 104.355,76, in uitgaven op 103.964,70, onvoorziene uit gaven 391,56. Kapitaaldienst inkomsten en uitgaven op 41.745,55. Begr. Burgerl. Armbestuur 1939 in ontvangsten en uitgaven op 8.609,67, subsidie van de gemeente 6000. Wethouder Wit, die in B. en W. de minder heid vormde, wilde de landerijen niet be schikbaar stellen voor dezelfde huursom. Spr. zei, dat we alle zeilen bij de mast moeten zetten om de begrooting sluitend te maken. Perceelsgewijs was spr. alles nage gaan. Spr. had gedacht de huur f 10 per H.A. te moeten verhoogen en voor de ge meenteboerderij de huurprijs te bepalen op 80.per H.A. en 3.per week voor de boerderij-woning, zoodat die thans reeds verhooging in totaal van 364.12. De voorzitter verklaarde dat de huurder van de gemeenteboerderij thans reeds f 90 per H.A. betaalde inclusief gebruik van de boerder-woning, zoodat die thans reeds meer betaalt dan de heer Wit voorstelde. Wethouder Wit bleek hierin abuis te zijn geweest en had hieromtrent cijfers van een jaar terug. Ten aanzien van de andere landerijen achtte de voorzitter de huurprijs billijk en juist. Wanneer men nog voor een jaar ver huurt kunnen volgend jaar gelijktijdig als ook de landerijen der andere corporatiën op nieuw worden verhuurd, deze landerijen ten verhuur worden aangeboden. In deze gemeente liggen ongeveer 200 H.A. land van de diverse corporatiën die volgend jaar allen opnieuw moeten worden ingehuurd. In samenwerking met de corporatiën kon dan de huursom worden vastgesteld. Spr. vroeg zich af of een verhooging v. d. pacht prijs thans wel gerechtvaardigd is, er moet toch nog eenige belooning voor den pachter op zitten. De heer Kooy kon zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. De pachtprijs moet niet worden verhoogd. De tegenwoor dige huren worden wel opgedreven, maar dat komt voort uit gebrek aan land, maar niet uit betere bedrijfsuitkomsten. Spr. zou het een slecht voorbeeld van de gemeente vinden als die de pachtprijzen ging ver hoogen. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met alleen de stem van den heer Wit tegen. Voorloopige vaststelling der rekening over 1937. Gewone dienst: ontvangsten 101656.72; uitgaven: 104656.30; saldo 2999.58. Kapitaaldienst: ontvangsten 113061.73; uitgaven: 108923.73; saldo 4138. Gasfabriek: Gewone dienst: 47092.84; velies 11643.93. Kapitaaldienst 28897. Het belangrijke verlies kwam voor een groot deel voort uit de liquidatie. Goedkeuring geschiedde der rekening van de algemeene Armen-administratie over 1937. Gewone dienst: ontvangsten 12466.34; uitgaven: 14486.04; saldo 2019.70. Kapitaaldienst: ontvangsten: 835.40; uitgaven 459; saldo 374.40. De subsidie der gemeente over 1937 bleek te laag te zijn geraamd. Goedkeuring der rekening van de Ned. herv. Weezenadministratie over hetzelfde dienstjaar. Gewone dienst: ontvangsten 7228.4)4; uitgaven 6151.56)4 en saldo 1076.86.' Kaptaaldienst: 61494.54; uitgaven 22679.65 en saldo 38814.89. Aanbieding had plaats der begrooting voor 1939. De voorzitter verklaarde dat men de ergste graad van noodlijdendheid nog heeft weten te voorkomen. Bij de rondvraag informeerde de heer Kooy naar de cursus vervolgonderwijs daar de tijd daarvoor al ruimschoots was aan gebroken. De voorzitter verklaarde dat daarvoor niet veel geld meer beschikbaar is. We kunnen dit jaar slechts eens per week gedurende 2 uur les laten geven. Hierna sluiting. toe, dat dit de derde maal is, dat er bij de behandeling van de gemeenterekening een dergelijke opmerking moet worden ge maakt. De voorzitter zeide, dat zooveel moge lijk verdeeld wordt. Men neemt uiteraard altijd de meest geschikte ambachtslieden voor het gemeentewerk, om het zoo goed mogelijk te doen zijn. De heer Kwadijk vestigde er de aan dacht op, dat voor bouwvakwerken en voor smidswerk steeds dezelfde twee namen op de rekeningen voorkomen. Zou den die anderen er nu niets van kennen? De voorzitter zeide, dat geen bepaalde voorkeur gegeven wordt, hetgeen de heer Kwadijk echter beter meende te weten. De rekeningen werden vastgesteld en goedgekeurd. De gemeenterekening sloot met een batig slot voor den gewonen dienst van 4497.85; de kapitaaldienst sloot met een batig slot van 116.82. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur gaf een nadeelig saldo aan van 1063.88. De reke ningen van de lichtbedrijven gaven een winst aan van resp. 530.98 voor het gas en 10016.66 voor het electriciteitsbedrijf. De heeren H. Bekker en A. Keppel hebben hun benoeming tot lid van het Maatsch. Hulpbetoon aangenomen. Wegens het bedanken van de heeren P. Swager Kzn., K. van Dijk en Th. Duijves moesten drie nieuwe leden worden geko> zen. De aanbevelingen luidden: vacature H. Swager: 1. H. Swager, 2. P. F. Slot; vacature D. Kansen: 1. G. Kooy, 2. K. Zeeman Jbz.; nieuwe zetel: 1. Th. Bruijn, 2. J. Zijp Jz. Gekozen werden resp. de heeren H. H. Swager met 6 stemmen (de heer M. Smit had 1 stem), G. Kooy en K. Schuijt Kz. met algemeene stemmen. Daarna volgde sluiting. Ook de situatie op de benzinemarfct - altijd zeer onbevredigend, als gev ls lo8 aanbo^van de zijde jer v&n overgroot FOSFAATBEMESTING. De rijkslandbouwconsulent voor Noordhol land ir. G. L. Lienesch schrijft ons: De laatste weken ontvang ik herhaaldelijk verzoeken om inlichtingen over een nieuwe meststof, genaamd Basiphos III. Waar wel mag worden verondersteld, dat lang niet allen, welke met-dit product ken nismaken zich eerst op de hoogte stellen met de waarde van dit artikel, wil ik hier onder op enkele zaken wijzen die men moet weten, alvorens tot een juister oordeel te kunnen komen. Het schijnt tegenwoordig groote aan trekkelijkheid te hebben zich in te laten met artikelen waarvan men nog maar weinig of niets weet! Sprekende voorbeelden zijn in deze de groote opgang van verscheidene nieuwere tarwerassen met teleurstellende resultaten en het zonder meer opruimen van goede voederbietenrassen voor onbekende Belgi sdie grootheden, waarvan vrijwel niets be kend is. Als derde groote onbekende schaart 2ich nu Basiphos III in dit rijtje. Het tot nu toe bekende proefveldmate- ieuwe artikel is van zeer be en de verkregen cijfers wet- 'iet vermoeden dat de aan- riaal van dit perkten om' tlgen allerr BRIEFP "TEKENINGEN? CIJ Hs. COSTER en Zn. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad vol tallig onder leiding van burgemeester Pluister. De grond voor uitbreiding der bewaar plaats is thans definitief eigendom der ge meente. Naar aanleiding dezer begrooting infor meerde de heer Borst naar de salarisver- hoogingen van den directeur en adjunct directeur der Vleeschkeuringsdienst. Loons- verhooging oordeelde hij in dezen tijd minder juist. De voorzitter lichtte toe, dat zulks voort kwam uit de toetreding van Harenkarspel tot den dienst waardoor de werkzaamheden voor directeur en adjunct-directeur belang rijk zyn uitgebreid, waardoor deze salaris- verhooging alleszins gemotiveerd was. Het verzoek om adhaesie der onderwijs organisaties der verlaging van de leerlingen- schaal werd in stemming gebracht Alleen de heer Borst, Gayaard en Olie verklaarde zich voor adhaesie-betuiging en de andere heeren tegen, zoodat niet aan het verzoek wordt voldr an. Vastgesteld werd de vergoeding ex art. 101 der Lager-Onderwijswet 1920 over 1936 aan de R.K. Jongensschool in 't Veld. De vergoeding bedraagt na aftrek van het schoolgeld 1159.70, waarvan 1000.bij voorschot is voldaan, rest nog te betalen 159.70. Tevens geschiedde vaststelling van de vergoeding van vervoerkosten van drie schoolgaande kinderen uit de Moerbeek over de eerste vier maanden van het loo- pende jaar a 20.— per kind. B. en W. deden het voorstel tot het aan de tegenwoordige huurders onderhands ver huren van de gemeenteboerderij met by be hoorende landerijen en van diverse losse perceelen gemeentegrond, een en ander al leen voor het volgend jaar en tegen de zelfde condities, als het loopende jaar van kracht zijn. De voorzitter lichtte toe dat men nog een maal voor 1 jaar het land kan verhuren. Volgend jaar wordt de pachtwet van kracht en zal natuurlijk de verhuur voor den daarin vastgestelden termijn geschieden. Vrijdagavond vergaderde de Raad. Van den heer J. Blokker te Zuidschar- woude was een verzoek om schadevergoe ding ontvangen voor de door hem geleden schade tengevolge van een ongeval, dat hem is overkomen bij het passeeren van een verlegging van de straat in deze ge meente. B. en W. meenden, dat de gemeente daarvoor niet aansprakelijk kan worden gesteld. De heer Van den Abeele was er van overtuigd, dat er gevaar heeft bestaan in die dagen. Men kan wel zeggen: Wie uit kijkt, rijdt er wel langs, maar volgens spr. heeft adressant wel recht op schadever goeding. Met de wet in de hand zou de gemeente moeten betalen. De voorzitter zeide, dat men gerust het prae-advies van B. en W. kon aannemen, daar de gemeente niet aansprakelijk is. De heer Van den Abeele betoogde, op eigen waarnemingen te zijn afgegaan. Het gevaar, dat daar is ontstaan, is een gevolg geweest van de werkzaamheden, welke in opdracht van de gemeente zijn uitgevoerd. De heer Kwadijk zeide, dat de bagage drager van den heer Blokker niet vast zat, waardoor het ongeval zal zijn veroor zaakt. Spr. is van meening, dat de heer Blokker geen rechten kan laten gelden. Het adres werd voor kennisgeving aan genomen. De subsidieverzoeken van de commissie voor de Malariabestrijding in N.-"Holland en het bestuur van de kleuterscholen zul len by de begrooting 1939 worden be handeld. Van het Maatschappelijk Hulpbetoon was een verzoek ingekomen om een bui tengewoon subsidie van 3000. Opge merkt wordt, dat de dienst 1938 is begon nen met een nadeelig saldo van 1000. Het verzoek werd ingewilligd. Een voorstel van den heer Van den Abeele voor een wijziging van het ambte naren-reglement en de diensturen voor e ambtenaren der gemeente, zal in een vo gende vergadering worden behandeld. Over de rekeningen van het B. A. en van de lichtbedrijven over 1937 had de commissie geen opmerkingen. Bij de ge meenterekening echter was de opmerking gemaakt, dat het wel gewenscht was, dat de werkzaamheden voor de gemeente wat meer onder de burgers werden verdeeld. De raad vergaderde Vrijdagmiddag. Naar aanleiding van het verzoek om voor schot inzake de landarbeiderswet van den heer Bommezij is bezwaar gemaakt door den minister. Er zal een andere woning gebouwd moeten worden dan eerst in de bedoeling lag. Hierover is door den heer Bommezy nog geen beslissing genomen, eerst daarna zal de raad een nieuwe aanvraag in behandeling moeten nemen. De voorzitter deelde mede, dat nog steeds geen goedkeuring is ontvangen op het ver zoek om een derde lokaal by de school te mogen bouwen. De voorzitter deelde mede, dat de begroo ting 1938 is goedgekeurd. De rijksbijdrage is 12050. Op het bekende verzoek om adheasie in zake verlaging der leerlingenschalen werd op voorstel van B. en W. besloten dit adres te steunen. De voorzitter deed voorlezing van een schrijven van den min. van binnenL zaken inzake het verkrijgen van premie voor het verbeteren van bestaande arbeiderswonin gen. B. en W. stelden voor om de gevraagde medewerking te verleenen. De benoodigde formulieren zyn reeds aanwezig. Wie voor een derg. premie in aanmerking meent te kunnen komen, wende zich tot het gemeen tebestuur. B. en W. stelden voor tot opheffing van het voetpad WogmeerSpierdijk over te gaan in verband met het verzoek van de eigenaren over wiens grond dit pad loopt. Daar de raad geen bezwaar had, is aldus besloten. Het voorstel van B. en W. om wederom 200 opcenten te heffen op de personeele be lasting werd eveneens aangenomen. Vaststelling rekening 1937. Gewone dienst: ontvangsten 64.686,56, uitgaven 86071,85, nadeelig saldo 21.385,29. Begonnen is met een nadeelig saldo '36 groot 12.195,29. Van de rijksbijdrage is nog te ontvangen 8062,24, zoodat de uitgaven niet boven het peil zijn gestegen. Kap. dienst: ontvangsten f 66.774,77, uit gaven 67.058,57, nadeelig saldo 283,80. Rekening G.E.B.: ontvangsten 4013,70, uitgaven 4349,83, verlies 336,13. Doorda per 1 Oct. het net is overgedragen, zijn de beste maanden voor het bedrijf verloren ge gaan, terwijl rente e.a. over het geheele jaar moest worden betaald. Rekening van het Burg. Armbestuur: ont vangsten 20.024,83, uitgaven 19.936,39, saldo 88,36. Rondvraag. De heer Smit vroeg naar de mogelijkheid om land te verkrijgen in den Wieringer- meer. De voorzitter zal zich met de dir. der Wie- ringermeer in verbinding stellen en inlich tingen vragen. Langdurige en verwarde discussies volg den nog over de jubileumfeesten. De voorzitter vroeg tenslotte (daar de dis cussies lang en vaak moeilijk te volgen wa- ren) of er nog betaald moet worden aan Obdam. Hierop vroeg wet. Wit of ze dan tweemaal moeten betalen. Weth Wit was tenslotte ook voor betalen als de heeren Thyssen en Hoogewerf bij hem komen en verklaren, dat niet is betaald Hierna sluiting. (Slot). Een uitzondering op den algemeen gunsti- gen gang van zaken in Amerika vormt petroleumindustrie, die nog steeds den druk verkeert van een nr,™ houding tusschen vraag en aanbod. Op\ O^ tober j.1. waren de voorraden blijkens de officieele statistieken tot 151.759.000 vaten tegen de onder gestegen week te voren. Een groot" deelf™ voorraden bestaat uit zware nii e al door de industrie en voor sJhdl° V°°r- gebruikt. De vraag voor deze doe^ 7°^ nog altyd buitengewoon gering Na? geheele reeks van maatschanDhén 0Cn prijsverlagingen waren overgegaan6 t0t prijs voor Midcontinent Crude on iS dollarcents per vat verlaagd wat d de 20 eerste t? u xr °Urgf!"s werden verdeeld. algemeene prijsverlaging TSsL" eerste De heer Van den Abeele voegde hieraan 1 1937. ert Januari raffinaderijen. Tot dusverre hadden? aangevende petroleummaatschappnJ: to°&» prijsdaling van benzine tegengehouden dit product van de kleine raffia?, ?0t over te nemen. Sinds zy echter tenc^ van de anti-monopolistische politiek lge regeering, die iederen prijsafspraak verK- de by processen inzake prijsafspraken Ju1 ken zyn, hebben zy hun benzine-aanko stopgezet. Mocht de situatie niet Sn verbeteren, dan zouden de kleine rafr^ derijen wel eens gedwongen kunnen den, hun bedrijf stop te zetten. De r cieel-sterke groote maatschappijen da^an" tegen zullen, zoo noodig, hun protW?1" kunnen opslaan, tot een verbetering marktverhoudingen intreedt. Toch ook hun financieele resultaten door de genwoordige prijssituatie ongunstig k - vloed worden. Reeds in het derde kwMt» van dit jaar hebben de winsten van h Amerikaansche petroleummaatschapnii sterk te lyden gehad van de lage benz^ en olieprijzen. Volgens „Wallstreet Jou^t geven de winsten dalingen te zien van 4n tot 50 pCt., tegenover hetzelfde kwarta»? van 1937. Voor de eerste negen maand^ van dit jaar rekent men voor de geheel petroleumindustrie op een vermindering de netto inkomsten van ca. 40 pCt. Dertig maatschappijen hebben voor g eerste helft van dit jaar tusschentijdsck! verslagen uitgegeven; hun gezamenlijke net to-winst bedraagt 114 millioen tegen millioen in dezelfde periode van 1937. Maat. schappijen in het Mid-Continent, zooalt' Skelly, Continental, Med. Continental, Ohio Oil en de Philips Petroleum hebben het sterkst geleden van de ongunstige situatie op de benzinemarkt. Hun aandeden dan ook op de New-Yorksche beurs sehern gedaald. Verschillende 'dezer Amerikaansche 1% leumfondsen worden op de Amsterdam^ beurs officieel verhandeld (Continental M Philips) en de koersdaling heeft zich tc> uitgestrekt tot Tide Water en Shell Union, terwijl tenslotte Koninklijke Petroleum zich evenmin aan den hiervan uitgaanden depri, meerenden invloed kon onttrekken, al is het niet te overzien, óf en in hoeverre de finan cieele belangen van de Koninklijke door de prijsdaling worden geschaad. De flauwe stemming voor Koninklijke heeft het hare er toe bijgedragen, om de reeds geringe kooplust in de overige afdee lingen nog verder in te perken. Aanvankelijk was er nog eenige belang, stelling voor aandeelen Philips', dank zij een belangrijke stijging van het uitvoercijfer voor radio-artikelen en gloeilampen in Sep tember, vergeleken met de voorafgaande maand. Aan radio-artikelen werd n.L geëx porteerd voor een waarde van 4.53 mil lioen tegen 3.94 millioen in Augustus, aan gloeilampen voor 503.000 tegen f 396.000. De stijging is een normaal seizoen-ver schijnsel en zelfs was zy in de twee voor afgaande jaren grooter dan ditmaal het ge val is. De export zoowel van radio-artike len als van lampen is trouwens in Septem ber nog belangrijk ten achter gebleven bij dien van de overeenkomstige maand van het vorige jaar, toen hy resp. 5.42 millioen en 657.000 bedroeg. Een stijging in den ex port van kunstzijde-garens (619 ton ter waarde van f 1.18 millioen tegen 572 ton ad 1.12 millioen in Augustus) heeft Je koop lust voor aandeelen Aku niet kunnen sti- muleeren, vermoedelijk omdat de gemiddel de prijs per K.G. uitgevoerde zijde verder gedaald is tot 1.90 tegen 1.97 in Augus tus en nog 2.28 in Januari j.L Aandeelen Unilever werden in het bijzon der getroffen door de minder gunstige op vattingen omtrent de politieke vooruitzich ten en door de onzekerheid over de gevol gen, die de jongste ontwikkeling in Tsjechië zal hebben voor de Tsjechische belangen van het Unilever-concern. Dank. zij een verdere verbetering van den rubberprys boden rubberaandeelen vrij goed weerstand, maar toch moesten ook ver schillende rubberwaarden een deel van het vroeger behaalde avans prijsgeven. In suikeraandeelen ging weinig om, doch de noteeringen herstelde zich toen weder vrij omvangrijke afdoeningen van Java- suiker door de N.I.V.A.S. gemeld werden. Er is in de laatste maand vry veel Java- suiker naar Britsch-Indië, en ook naar Shanghai en Hongkong verkocht, vermoede lijk omdat Japan niet over voldoende ex port-suiker beschikt. Scheepvaartaandeelen werden gesteund door optimistische opvattingen omtrent de in het loopende jaar behaalde winsten, speciaal door de lijnreederyen. In het algemeen geeft de vrachtenmarkt in den jongsten tijd eeni ge verbetering te zien. Het door „The Eco nomist" samengestelde vracht-indexcijfer is in September gestegen tot 113 tegen 111-3 m de vorige maand, doch 169.8 in September 1937. Op de staatsfondsenmarkt zyn de notee- ïingen van de 2)4 pCt. soorten weer iets in gezakt; overigens beperkten de koersschom melingen zich tot fracties van een percent. Hieronder volgt een overzicht van bet koersverloop: Anaconda Copper 28 1/4, 29 9/16; Bethlehem Steel 46)4, 48; U.S. Steel 46 5/8, 48 3/4; General Motors 37 7/8, 36 15/16, 38; Contmenta! OU 213/4, 201/16, 20)45 Philips Petroleum 29 5/8, 27 1/4, 27 3/4; Shell Union Oil 11 5/8, 10 15/16, 11 5/16; Koninklijke Petroleum 345 3/4, 329% 333 )4 Philips 245, 237, 240; Unilever 148)4, 142, 144 1/4; Aku 45 1/8, 43, 43)4; Fokker 347, 370, 363, 368; Amsterdam-Rubber 241 y., 236, 238 3/4; Indische Rubber 153 3/4, 145 1471/4; Serbadjadi 119, 112, 115 3/4;' Handelsver. Amsterdam 475, 467, 476, 474; Ver. Vorstenl. 81 3/4, 78)4, 80 1/4; Deli Batavia 230. 226, 227 3/4; Deli Mij. 290, 292, 288, 291 3/4; Holland Amerika Lyn 118, 115, 116)47 Java-China-Japan-Lijn 92)4, 93)4, 891/4; Kon. Ned. Stoomboot 125)4, 126, 125)4: 3)4—3 pCt. Nederland 101 15/16, 101)4." 2,J4j pCt. N.W.S. 86 3/8, 84)4. UWIWI >gmrw

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12