DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Churchills antwoord op de rede van Hitier. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 244 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 17 October 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang „Is ooit eenige voortgang bereikt door onderwerping aan georganiseerd geweld V' Oproep tot de Vereenigde Staten. Waitsjau verloren gegaan. Cholera-epidemie in ^uid-China? De algemeene toestand. Karl Kautsky overleden. Marxistisch econoom en politicus. Engelsche minister van Dominions overleden. De onrust in Palestina. Engelschen treden krachtig op. ALKMAARSCHE COURANT. Churchill heeft gisteravond te Lon den een voor Amerika bestemde radio redevoering uitgesproken, waarin hij van repliek diende op de door Hitier op hem, Eden en Duff Cooper uitge oefende critiek tijdens recente rede voering te Saarbrücken. Hitier had te Saarbrücken Churchill o.m. beschuldigd van een welbewust drijven tot een Europeeschen oorlog. Hij, Eden of Duff Cooper behoefden Chamberlain maar te vervangen het geen in een democratie zoo gemakke lijk kan of, zoo zei Hitier, „zij zou den een oorlog beginnen. De fouten van Engeland en Frankrijk. Churchill verklaarde, over zijn antwoord aan Hitier, dat hy niet wist hoe lang nog zulke vrijheden als repliek veroorloofd zullen zijn. „Er is thans nog gelegenhied voor hen, voor wie de vrijheid eener par lementaire regeering iets beteekent, om gezamenlijk overleg te plegen. Churchill bracht daarop den ramp spoed ter sprake die over Europa is gekomen en herhaalde dat hij ervan overtuigd is, dat, wanneer maanden geleden Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland gezamenlijk een verklaring zouden hebben afgelegd, dat zij teza men zouden optreden, wanneer Duitsch land een niet-geprovoceerenden aanval pleegde op Tsjechoslowakije, en Polen, Züid-Slavië en Roemenië hadden uit- genoodigd zich aan te sluiten bij de combinatie van de vrede-verdedigen- de mogendheden, Hitier dan tegenover een zoo geweldige strijdmacht zou hebben gestaan, dat de krachten der gematigdheid in Duitschlahd zouden zijn opgeleefd. Terwijl echter de parlementaire demo cratieën en de vreedzame overal een ne derlaag hebben geleden, die ze verzwakt heeft voor het weerstand bieden aan de gevaren, heeft de zaak der vrijheid in zien een kracht tot herstel, welke nieuwe hoop en nieuwe kracht kan putten uit tegenslag. Geen vrede door toegeven. De geheele wereld wil vrede en veilig heid, maar zijn die verkregen door het op offeren van Tsjechoslowakije, dat verlaten, vernield en verslonden is en dat thans ver teerd wordt? „Is ooit eenig voordeel of eenige voort gang door het menschdom bereikt door on derwerping aan georganiseerd en berekend geweld? Integendeel, de roem der naties werd gegrondvest op den geest van weer stand tegen tyrannie en onrechtvaardig heid". Na vervolgens te hebben gesproken over „nieuwe onderwerpen die uit duistere tij den te voorschijn springen" over de rassen- vervolging, de Godsdienstige onverdraag zaamheid, de verheerlijking van den oor log, verklaarde Churchill, dat de nationaal- socialisten evenals de communisten „leven van haat en van tijd tot tijd moeten trach ten een nieuw doelwit te vinden, een nieu wen prijs een nieuw slachtoffer". Bij de macht der doeltreffendheid van den totalitairen staat, waar een heele be volking van beminnelijke en goedhartige, vredelievende menschen in den nek gegre pen wordt door communistisch of natio- naal-socialistische tyrannie", zeide Chur chill, komt daarbij nog een luchtmacht, die er aanspraak op maakt de vrouwen en kinderen van naburige landen te martelen en te terroriseeren Dit is de meest mon sterlijke bedreiging voor den vrede en den ordelijken vooruitgang sedert de mongool- sche overweldiging der veertiende eeuw". Moet de wereld deze bedreiging tegemoet treden met onderwerping of met weer stand? Oproep tot Amerika. „Europa ligt thans neergeslagen en ver strooid voor de triumfeerende aanmati gingen van de dictatoriale macht, zelfs in Zuid-Amerika begint het intrigeeren der nationaal-socialisten, de structuur der Bra- ziliaansche maatschappij te ondermijnen". Andere voorbeelden zijn Spanje, China en Abessinië. Veraf zijnde toeschouwers, die, steeds meer erin betrokken toeschou wers zijn van de tragedies en misdaden". Niemand twijfelt eraan, aan welken kant de'sympathieën van Amreika lig gen. Churchill vroeg: „Wilt gij wachten ott de Britsche vrijheid en onafhanke lijkheid het onderspit heeft gedolven en wilt gij aleen dan de zaak opnemen, wanneer zij voor driekwart geruineerd is? De nog over zijnde krachten der bescha ving zijn overweldigd. Wanneer zij ver- eenigd zijn in een gemeenschappelijke op vatting van recht en plicht, zou er geen oorlog zijn, integendeel, het vlijtige, dap pere Duitsche volk zou, bevrijd van de tegenwoordige nachtmerrie, een eervolle plaats innemen in de voorhoede der men- schelijke maatschappij en verklaren, de wereldkrachte naan onzen kant overwe gend zijn". Voortgaande verklaarde Churchill, dat Groot Britannië zich zou wapenen voor den nationalen dienst, daarbij moet echter ge voegd worden de kracht der denkbeelden, want de dictatoren zijn bevreesd voor de woorden, die in het buitenland worden ge sproken en de gedachten, die in het bin nenland in beweging worden gebracht. Aaneensluiting tegen agressie. „Is dit een oproep tot oorlog?" zoo vroeg Churchill vervolgens. „Neen, ik verklaar, dat de eenige waarborg voor den vrede gelegen is in een snelle en vastberaden aaneensluitine van krach ten om de militaire en moreele agres sie het hoofd te bieden, een vastbera den aanvaarden van hun plicht door de Engelsch sprekende volkeren en door alle naties, groot en klein, die met hen willen optrekken". Naar te Hongkong vernomen wordt, zijn de Japanneezen Zaterdag tenslotte de Chineesche stad Waitsjau binnenge rukt. Zy ligt vrywel geheel in puin. Verscheidene bruggen zijn vernield. De Japansche vliegtuigen zijn zeer actief. Boven Swatau en Kanton zijn vlugschrif ten neergeworpen, waarin gedreigd wordt met hevige luchtbombardementen, indien deze steden niet door militairen ontruimd worden. De Japansche troepen blijven zich ont schepen in de Biasbaai en hebben de kust thans over een lengte van 20 K.M. bezet. Cholera-epidemie in Zuid-China? Volgens een Japansch bericht ont vangen van het front in Zuid-China zou o.m. te Waitsjau een cholera-epide mie heerschen. Meer dan 20.000 van de 100.000 bewoners der stad zouden lijden de zijn, terwijl meer dan 8000 personen overleden zouden, zijn. Na de bezetting der stad werden maat regelen genomen om de epidemie te be strijden. Chineesch verzet. Chineesche vliegtuigen hebben Zaterdag middag boven de Biasbaai gevlogen en Hatsjoeng, waar Japansche troepenontsche pingen plaats vonden, gebombardeerd, als mede Japansche vaartuigen aan dek ust. De Japanneezen ontmoeten feilen tegenstand niet ver van Waitsjau. Volgens een bericht uit Hongkong zouden volgens Domei, het Japansche persbureau, bij den strijd in Zuid-China reeds meer dan 4000 Chineezen gesneuveld of gewond zijn. De Japansche troepen, die Waitsjau hebben ingenomen, zijn de Oostrivier overgestoken. Andere afdeelingen, welke langs den weg TansjoeiToengloe oprukken, zouden reeds voorbij Tsjenlioekan zijn, 20 kilometer ten Noordwesten van Tantsjau. Rust in Kanton. Gisteren lagen er in de Biasbaai 120 Ja pansche oorlogsschepen, troepentransport schepen en andere vaartuigen, meldt het Chineesche persbureau. Ruim 100 Japansche bommenwerpers hebben Zaterdag den ge- heelen dag vele aan spoor- en verkeers wegen gelegen steden aangevallen, doch lieten Kanton met rust. De bevolking aldaar is rustig, de winkels zijn open, maar de ouden van dagen en kinderen verlaten de ALKMAAR, 17 October 1938. Zaterdagavond heeft de Tsjecho-Slo- 'Waaksche minister van buitenlandsche zaken, Tsjvalkovski, in een speciale bij eenkomst van den ministerraad een ver slag gegeven van zijn besprekingen te Herlijn. De uiteenzetting van Tsjalkovski moet naedehelpen den toestand in Tsjecho- blowakije op te helderen, en de regeering e Praag in te lichten over het standpunt en de bedoelingen van Duitschland, zoodat aij haar politiek op binnenlai.dsch- en buitenlandsche terrein zal kunnen vast stellen. Reeds is wel duidelijk, dat deze politiek ™eer naar rechts zal zijn, dan in het ver teden het geval is geweest. Een Tsjechisch ted heeft dienaangaande geschreven: "Wij zijn gron(jig genezen van het inter- ationalisme". Algemeen wordt verwacht, at de communistische partij zal worden verboden en dat nieuwe perswetten de y,erg?ande vrijheid, welke tot nu toe be- °nd, zullen inperken. In Slowakije zullen e Jjbksche groepen het eveneens hard te erduren krijgen. De communistische partij 1S ,Yerboden' terwitf de vrijmetselaarsloge ontbonden zullen worden. Voorts zullen Duitsche bladen vrij in Slowakije ogen worden ingevoerd. at er een geheel andere geest gaat eerschen in het land van Masarijk blijkt o°k wel uit het feit, dat vele Sudeten- "uitschers, die tot het laatst trouw aan raag gebleven zijn, sociaal-democraten n Joden, thans de Tsjecho-Slowaaksche grens voor zich gesloten vinden on danks de moreele verplichtingen die de Tsjechen voor hen hebben. Het beeld, dat Tsjvalskovski te Praag opgehangen heeft over de Duitsche bedoe lingen zal niet al te opwekkend geweest zijn. Het is n.1. wel vrij zeker, dat Berlijn de oorspronkelijke bedoeling: het slechten van de barrière, opgericht tegen de Duit sche expansiepolitiek naar het Z.-Oosten, niet loslaat. En economisch en politiek zal Praag gedegradeerd worden, hetgeen door Frankrijk en Engeland na hun capitulatie niet zal kunnen worden verhinderd al wilden ze! Wat Engeland en Frankrijk misschien nog wel kunnen verhinderen is den af stand van sub-Karpathisch Rusland aan Polen en Hongarije, temeer, daar ook Duitschland hier niet zoo voor te vinden is. Te Berlijn beschouwt men n.1. het Poolsch-Hongaarsche streven naar een gemeenschappelijke grens als een poging van Mussolini om hierdoor een nieuwe dam op te werpen tegen het dreigend ge vaar van een Duitsche economische (en militaire?) invasie in den Balkan. Bovendien zou bij een verbreking der verbinding van Praag met de andere leden der Kleine Entente die beide eveneens te kennen hebben gegeven tegen een afstand van sub-Karpathisch Rusland te zijn deze driebond ernstig verzwakt worden. Wellicht dat Frankrijk hoewel 't weet, dat 't na zijn verraad aan Tsjecho slowakije op weinig hulp meer kan reke nen toch nog probeeren zal, dit te voor komen, al was het alleen omdat de Kleine Entente als geheel zich beter zal kunnen verzetten tegen het Duitsche imperia lisme. Heeft het Praag in de critieke uren aan moreelen en eventueel militairen steun van Frankrijk en Engeland ontbro ken deze landen zijn wel bereid thans, nu het laat is, financieele hulp te ver- leenen. Gewetensgeld? Het heeft er veel van. De Britsche regeering zal de Bank van Engeland verzoeken op de Tsjecho-Slo waaksche Nationale Bank, ter beschikking van de Tsjechische regeering, tien millioen pond sterling te plaatsen, welke gebruikt zullen worden voor hetgeen onmiddellijk noodig is om het hoofd te bieden aan den toestand, hierbij inbegrepen materieele hulp aan de vluchtelingen en het te werk stellen van hen. De Tsjechische vertegenwoordigers heb ben te dien aanzien verklaard dat geen discriminatie zal worden toegepast op politieke gronden of om redenen van ras. Dat die 10 millioen pond maar een kleinigheid beteekent in verhouding tot de materieele schade, die Tsjecho-Slowa- kije geleden heeft, ligt voor de hand. Van de moreele schade, van het treurig lot van de duizenden vluchtelingen uit het Sudeten-Duitsche gebied, de vervolgingen van socialisten en joden in deze landstre ken schade, schande en vernedering, die niet in Engelsch geld is uit te drukken en niet met geld is goed te maken spreken we dan nog niet eens stad. Er heeft zich een comité tot zelfver dediging gevormd. De Japansche vloot, welke de Jangtse opvaart, boven Tjitsjoen, heeft Zaterdag vrij zware verliezen geleden, toen de Chineesche kustbatterij een hevig vuur opende. Een oorlogsbodem is gezon ken en twee anderen zijn zwaar beschadigd. Op 13 October zijn drie Japansche vlieg tuigen, welke de oorlogsschepen vooruit- vlogen, door het Chineesche afweergeschut neergehaald. De aan de Zuidelijke kust van Kwangtoeng ontscheepte Japansche troepen rukken, naar het Chineesche persbureau uit Kanton meldt, op naar het op 45 K.M. van de kust gelegen Waiyeoeng, in de nabijheid waar van thans verwoed gestreden wordt. De Ja panneezen hebben een mislukte poging ge daan troepen aan land te zetten te Paoan, dat buiten den mond van de parel-rivier, ten Westen van den spoorweg Kanton Kauloen is gelegen. Van het front aan de Jangtse meldt het Chineesche persbureau, dat eenige duizen den Japansche soldaten te Taosjihfoe, op den Zuidelijken Jangtse oever, aan land zijn ge zet, doch dat zij op krach tigen Chineesch en tegenstand stuiten. Aan het front van den spoorweg PeipingHankau moest na vele dagen van krachtig verzet Hsinyang wor den ontruimd. Verschillende strategische punten in de buurt van Hsinyang zijn echter nog in handen der Chineezen. In West Anhwei hebben de Chineezen Hwosjan, Foetsjinsjan en Yehtsjiaotsji her overd, waardoor zij de achterhoede van de Japansche strijdkrachten aan het front van Zuid-Honan ernstig bedreigen. Langere diensttijd in Japan. Bij beschikking van den Japanschen mi nister van oorlog is de militaire diensttijd voor alle officieren en soldaten, die in Japan dienst doen, verlengd. Voor hoe lang deze verlenging geldt, wordt echter niet medege deeld. Consul-generaal waarschuwt. Domei meldt uit Hongkong, dat de Japan sche consul-generaal aldaar Zaterdag de vreemdelingen gewaarschuwd heeft, dat zij zich moeten voorbereiden op een verwoe den strijd om Kanton en Swatau. Tevens heeft hij de regeering van Hongkong en de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoor digers hiervan verwittigd en hen verzocht hun landgenooten te wijzen op de gevaren, waarin zij zich begeven, indien zij zich per auto ih zekere gebieden bevinden. Hedenochtend is te Amsterdam in den ouderdom van 84 jaar overleden de Oostenrijksche sociaal-democratische econoom en politicus Karl Kautsky. Kautsky, die na de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland, dit land heeft moeten verlaten, had zich hierop te Amster dam gevestigd. Hij was reeds sedert eenige weken ernstig ziek. Schrijver, econoom politicus. Karl Johann Kautsky werd op 16 Octo ber 1854 te Praag geboren. Van 1874 tot 1878 studeerde hij te Weenen geschiedenis en wijsbegeerte, waarna hij zich twee jaar later te Zürich als schrijver vestigde. Hier verbleef hij hoofdzakelijk om studies te schrijven over wetenschappelijk en prac- tisch socialisme. In 1883 richtte hij het socialistische blad „Die Neue Zeit" op, dat te Stuttgart ver scheen en door Kautsky enkele jaren te Londen en later te Berlijn werd geredi geerd. Karl Kautsky heeft zich vooral als vurig volgeling van Karl Marx, met wien hij per soonlijk bevriend was, en Friedrich Engels naam verworven. Reeds als student sloot hij zich bij de sociaal-democratie aan. Hij kantte zich scherp tegen het revisionisme van Bern- stein. Na den wereldoorlog, in 1919, werd Kautsky als Duitsch staatssecretaris belast met een onderzoek naar de oorzaken van den wereldoorlog. Vele bekende werken verschenen van zijn hand. Bij de opkomst van het nationaal-socialis- me in 1931 verliet Karl Kautsky de Duit sche hoofdstad om zich te Weenen te vesti gen. De aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland in Maart van dit jaar was oor zaak, dat Kautsky ook Weenen vaarwel zegde. Hij vertrok voor enkele dagen naar Praag, vanwaar hij zich naar Nederland begaf en zich te Amsterdam vestigde. Kautsky heeft de socialistische lectuur met een groot aan tal wetenschappelijke werken verrijkt. Te Weenen begon hij aan zijn gedenk schriften te werken, welke arbeid hij te Amsterdam voortzette. Lord Stanley, de Engelsche minis ter voor de Dominions, is gisternacht om half drie in een ziekenhuis te Londen overleden. Lord Stanley werd daar verpleegd sinds hij de vorige maand uit Canada was te ruggekeerd. Hij is 44 jaar oud geworden. Voor zijn vertrek naar Canada, waar hij tijdens het reces van het Parlement zou vertoeven, liep lord Stanley een beenwon de op. Gedurende de reis werd de wonde ernstiger en het been moest worden ge spalkt. De minister brak zijn reis af en keerde 25 September in Engeland terug. Hij werd toen direct overgebracht naar een kliniek te Londen. Lord Stanley was de erfgenaam van graaf Derby. In Mei was hij bij de reconstructie der regeering minister voor de dominions ge worden. Sedert Mei 1937, tot zijn benoe ming tot minister, was lord Stanley parle mentair onderstaatssecretaris voor Indië. Hij is enkele jaren voorzitter van de con servatieven geweest. In het oude stadsgedeelte van Je ruzalem werd Zaterdag de ver jaardag van den Arabischen opstand en de vlucht van den moefti naar Beiroet een bom geworpen naar een Engelsche militaire patrouille. Engelsche politiebeambten werden door Arabische terroristen onder vuur genomen. Sterke afdeelingen politie en militairen hebben daarop de ge heele oude stad afgezet en een stel selmatig onderzoek ingesteld. Alle Arabieren hebben daarop direct hun zaken gesloten. Alle voorbijgangers moesten zich laten fouilleeren. Tal van personen werden gearresteerd. Niet ver van het politiebureau te Jaffa werd een Arabische inspecteur van politie doodgeschoten. De straatweg van Akkre naar Safed is des nachts weer op verscheidene plaatsen vernield en onbegaanbaar gemaakt. In de buurt van Nabloes is een Engel sche militaire auto bij een nachtelijken inspectietocht verongelukt. Twee soldaten zijn daarbij om het leven gekomen, terwijl twee andere inzittenden ernstige wonden opliepen. Door de uitgebreide vernieling van dra den waren de telefoon- en telegraafver bindingen Vrijdagavond volkomen ver stoord. Zij zijn inmiddels hersteld. Nabij Gaza hebben rebellen gister den internationalen spoorweg ondermijnd, waarna zij trachtten te vluchten. Zij wer den echter door militairen omsingeld, waarbij drie hunner gedood en twee ge vangen genomen werden. De krijgsraad te Haifa heeft vier Ara bieren, die te Tiberias gearresteerd wa ren, en in wier bezit wapens waren aan getroffen, ter dood veroordeeld. Zaterdagavond is bij een gevecht tus- schen een militaire patrouille en rebellen in de heuvels ten westen van Jeruzalem een Britsch korporaal gewond. Drie Arabieren werden gedood. Staking te Londen geëindigd. - De sta king aan de Londensche goederenstations is geëindigd. In een massabijeenkomst hebben de stakers Zaterdagochtend besloten het ad vies der vakbondbestuurders te aanvaarden en het werk te hervatten, daar de maat schappij den waarborg heeft gegeven, dat er geen slachtoffers zullen vallen. De maat schappij heeft enkele concessies gedaan. Een rede van Eden. - De Engelsche oud minister Eden heeft Zaterdag te Southamp- ton een rede gehouden, waarin hij o.m. heeft gezegd, dat hij vast geloofde in de demo cratie. Nu de toekomst der wereld er donker uitziet, voelt men in het land wederom, evenals tijdens de oorlogsjaren, de nood zakelijkheid van eenheid en kameraadschap. Zie vervolg Buitenland op pag. 4, 2e blad

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1