NATIONALE ^Binnenland HeuitCeim HONIG's KEUKENSTROOP^^^ De bankzwendel in de hoofdstad. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam voor 186,—'s-jaars I AlINE ESTER'S TWEEDE BLAD. •t De gearresteerden erkennen het 4 verdwijnen der effecten. Betreffende de oankkrach van de com manditaire bankvereeniging Wiegerinck, Muschter en Co. vernemen wij nog, dat Vrijdagavond de beide hoofdverdachten tot laat in den nacht zijn gehoord. Zij ga ven toe, dat de effecten verdwenen zijn. Het verhoor heeft zich voornamelijk be paald tot de hoofdzaken. De finessen zul len pas in den loop an het onderzoek ter sprake komen. De verdachten zullen morgen voor den officier van justitie wor den geleid er daarna waarschijnlijk in het huis van bewaring worden ingesloten. Thans vertoeven zij nog op het hoofd bureau van politie. De commanditaire vennootschap en de Nationale Lloyd. Betreffende de verhouding tusschen de commanditaire bankvereeniging Wiege rinck, Muschter en Co. en de verzeke ringmaatschappij de Nationale Lloyd, die gevestigd is Keizersgracht 267, en die door de manipulaties van de bank ernstig is gedupeerd, vernemen wij nog het vol gende: Ongeveer vier jaar geleden kocht de commanditaire bankvereeniging de aan- deelen op van de Nationale Lloyd, zooge naamd voor groepen menschen, die zich voor deze verzekeringsmaatschappij inte resseerden, in werkelijkheid echter voor de bank zelf, die daardoor vrijwel de geheele financieele zeggingskracht aan zich trok en de beschikking kreeg ov^r de effecten portefeuille van de verzekringmaatschap- pij, die een waarde had van 45Ó.030. Bovendien vertrouwden de beide bedrijfs leiders van de verzekeringmaatschappij, de heeren Bijlsma en Borrius, de bank hun privé-bezit tot een waarde van ongeveer een halve ton aan effecten toe. De bank kreeg hierdoor dus in totaal de beschik king over een half millioen. Aanvankelijk ging alles uitstekend. De commissarissen van de bank en een zeer goed bekend staande Amsterdamsche accountant oefenden bij de ^ar.k geregeld controle uit en op papier werd alles uit stekend in orde bevonden. De effecten en dit is een groote fout werden echter bij die controle nooit vertoond. Volgens de boeken berustte het effectenbezit bij de Kasvereeniging. Betrekkelijk korten tijd geleden kregen de beheerders van de Nationale Lloyd de overtuiging, doch niet de bewijzen, dat de zaken bij de commanditaire bankvereeni ging Wiegerinck, Muschter en Co. niet in orde waren. Zij stelden aan de directie van hun verzekeringmaatschappij, die uit geoefend werd door de beeren Wiegerinck en Blonk de laatste is procuratiehouder bij de commanditaire bankvereeniging den eisch, dat het effectenbezit van de verzekeringmaatschappij moest worden getoond en bij een andere groote bank moest worden gedeponeerd. De directie van de commanditaire bank vereeniging, die dus tevens de directie voerde van de verzekeringmnatschappij, ging op den eisch "an haar beheerders niet in. Toen hebben de heeren Bijlsma en Borrius alle verzekeringsposten, behalve die van de transportverzekeringen, onder gebracht bij een groote Deensche verzeke ringmaatschappij. De belangen van de verzeker de n zijn dus veilig gesteld. De vraag is nu of de verzekeringmaat schappij zal kunnen doorwerken, wat waarschijnlijk wèl het geval zal zijn. Te verwachten is, dat de officier van justitie ambtshalve het faillissement van de com manditaire bankvereeniging zal aanvra gen. Nadat de rechtbank het faillissement zal hebben uitgesproken, zal de Nationale Lloyd een regeling met den te benoemen curator moeten treffen, daar thans de beheerders van de Lloyd bijvoorbeeld geen geld kunnen opnemen, daar gelddzaken ge regeld werden door de heeren Wiegerinck en Bonk. Van de beide gearresteerde directeuren van de commanditaire bankvereeniging was bekend, dat de heer Muschter gaarne speculeerde. Hem was pog kort geleden in een vergadering van de commissarissen van de bank verboden nog posities bij de Beurs te-nemen. In weerwil van dit ver bod heeft hij Maandag weer een positie bij de Beurs opgenomen. Deze kan nog tijdig worden geannuleerd en de bank trok zich hierop van de Beurs terug DE JACHT OP WILDE BUSDIENSTEN. Weer een wilde dienst op Haarlem verboden. De president van de Amsterdamsche rechtbank heeft Zaterdag vonnis gewezen in een kort geding, Waarbij de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg-maatschappij als eischeres optrad tegen de wilde.auto busdienst-onderneming S. en A. Tours. Deze wildebusdienst wordt onderhouden tusschen Amsterdam en Haarlem. De tram wegmaatschappij achtte zich hierdoor be nadeeld en eischte van den president, daar deze bus geen concessie heeft, stopzetting van den dienst. Zij voiderde oovendien het opleggen van een dwangsom van honderd vijftig gulden per dag en machtiging van den president den dienst' met den sterken arm stop te zetten: De president overwoog in zijn vonnis, dat het autobusvervoer ongetwijfeld scha de berokkent aan de tramweg-maatschap pij, al is dan ook de geheele schade van honderdvijftig gulden per dag niet te wijten aan deze éénè autobus-maatschap pij, doch ook aan dé belde andere wilde busdiensten, die het traject Amsterdam- Haarlem berijden. Al zóu dan ook een deel van het publiek zijn gedupeerd door opheffing van de bussen, de wilde dienst zal worden gehandhaafd. Voorts overwoog de president, dat artikel 1 van de wet op de openbare middelen van vervoer niet door de z.g. bezuinigingswet is afgeschaft, zoodat de autobusdienst in het bezit van een concessie had moeten zijn. De president verbood den busdienst, legde een dwangsom op van lionderdvijftig guldén per dag voor iedere overtreding en machtigde eischeres met den sterken arm den dienst stop te zettetj. De wilde-bus- maatschappij wordt veroordeeld in de kosten van het geding. v DE MOORD OP GRETA GROEN. Enorme belangstelling bij de begrafenis van het slachtoffer. Een gedeelte van het drama in de Molenslootstraat, dat Woensdag den Haag in opschudding bracht, is Zaterdagmid dag geëindigd met de begrafenis van Greta Groen, het 14-jarige slachtoffer van het misdrijf. Om half twee werd in de woning van de familie Groen door ds. G. P. van Itter- son een rouwdienst gehouden. In de om geving van de woning haddens zeer vele buurtgenooten een plaats gevonden om de bèproefde familie hun medeleven te toonen. Inmiddels waren duizenden gestroomd naar de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan waar het stoffelijk overschot werd ter aarde besteld. De belangstelling was zelfs zoo groot, dat de afzetting met touwen rond het graf niet voldoende bleek, zoodat verschillende politieagenten het publiek op een afstand moesten houden. Om drie uur werd het stoffelijk over schot, bedekt met bloemen, het kerkhof opgedragen, gevolgd door de familie Groen en zeer vele familieleden en kennis sen, die uit de geboorteplaats, Numa.is- dorp, waren overgekomen. Aan de groeve voerde allereerst het woord de oud-onderwijzer vaii Greta Groen, de heer Kaperdijk, uit Numans- dorp, die de voortreffelijke hoedanigheden schetste van haar, die op zulk een droeve wijze om het leven was gekomen. Na hem sprak de heer Reyzer, bij wien het meisje in betrekking was geweest, woorden van waardeering' over haar werkzaamheid en opgewektheid, waarna ds. van Itterson eenige verzen voorlas uit psalm 139. De plechtigheid werd besloten met het bidden van het Onze Vader. Diep onder den indruk verlieten allen de begraafplaats» Nog geen nieuws omtrent den moordenaar. De voornaamste getuige na de naaste familieleden, die door de politie is gehoord in de moordzaak, is ongetwijfeld de chauf feur van de vrachtauto, die er in toe stemde, dat een man meereed naar Rotter dam. Deze chauffeur kon een signalement opgeven, dat is gepubliceerd. Deze onbekende man had een schaaf wond aan de bovenzijde van zijn rechter hand en een verticale scheuf in zijn don kerblauwe regenjas. Hij had "tegen den chauffeur gezegd, dat -hij naar Dordrecht wilde gaan, doch hij mo°st in Rotterdam bij de Coolhavenbrug de vrachtauto ver laten, omdat de wagen niet naar Dorcir recht doorreed. Man heeft zich wellicht afgevraagd, hoe de dader van het misdrijf wist, dat Greta Groen, alleen thuis was. Er is naipelijk in haar dienstbetrekking nooit-naar haar ge vraagd. Mogelijk blijft natuurlijk, dat hij het vertrek der overige familieleden heeft afgewacht op den dag van den moord, doeh -ook dit is onwaarschijnlijk, omdat men in de stille buurt, waar de bewoners elkaar allen kennen en een vreemde zon der twijfel zou op"allen, ook den bewusten man zou hebbe-> opgemerkt. Uit het feit dat Greta Grpen niet gegild heeft, zou men nog kunnen afleiden, dat j zij niet geschrokken is van den bezoeker. I Hieruit iheent de politie te mogen conclu- i deeren, dat de dader in ieder geval geen „wildvreemde"'is geweest. De politie heeft inderdaad een oogenblik gemeend met een ongeluk of met-zelfmoord te doen té heb ben. Doch de verklaring van de moeder, die als eenige de oorspronkelijke situatie van het lijk gezien heeft en derhalve de eenige getuige is, wij^ uit, (lat de trapdeur was vastgezet met een deksel. Greta Groen kan dit onmogelijk zelf hebben gedaan. v ,V MILITAIRE MAATREGELEN, GETROFFEN IN DE AFGELOOPEN PERIODE VAN INTERNATIONALE POLITIEKE SPANNING. Vanwege het Dep. van Defensie worden ter publicatie de volgende gegevens ver strekt: J Na de verlenging van den eersten oefen tijd van 5 yt maand tot 11 maanden in Maart van dit jaar, gaan tweemaal per jaar de manschappen, die gedurende 5 maanden geoefend zijn bij de Ie bataljons der regimenten infanterie, over naar de He bataljons om bij deze, bataljons gedurende de overige 6 maanden van deze oefentijd hun opleiding te voltooien. Deze II batal jons zijn meerendeels gelegerd in grens- garnizoenen. Hierdoor beschikt de regee ring gedurende het geheele jaar over in fanterie welke zij in geval van politieke internationale spanning onmiddellijk kan aanwenden tot het beveiligen van onze landsgrenzen en van de kust. Bij deze grens- en kustbeveiliging zijn tevens inge schakeld de politietroepen, de kustartillerie en de luchtstrijdkrachten,, terwijl in vre destijd is voorbereid om. r- van het oogen blik af, waarop de hierboven genoemde strijdkrachten hun gevechtsopstellingen hebben ingenomen -.de toegangswegen tot het-hart des lands dpor het aanbrengen van hindernissen en het'^iityoeren van ver nielingen af te sluiten. Uiteraard wordt bij de bewaking der kust en voor controle van de voornaamste watertoegangen en havens gebruik ge maakt van personeel der Koninklijke Ma rine en van het in vredestijd in dienst zijnde materieel der vloot. Voor het geval de internationale poli tieke toestand zich dermate mocht ver scherpen, dat de hierboven geschetste vei ligheidsmaatregelen als onvoldoende zou den moeten worden aangemerkt, waren maatregelen voorbereid om door het oproepen van groot-verlofgangers de grenstroepen aanzienlijk te versterken en de luchtafweermiddelen in werking te brengen. Begin September waren de internatio nale verhoudingen van dien aard, dat be sloten werd de politietroepen in het grens gebied samen te trekken. Op 2 September waren dé diensptlichti- gen van de Ie bataljons omgegaan naar de Ile bataljons. Na aankomst in hun nieuwe (grens-)" garnizoenen hadden terstond eenige kleine oefeningen in de grensbevei- ligig plaats en werd voor 1516 Septem ber een groote oefening bevolen.. Door de Koninklijke Marine werden tegelijkertijd oefeningen gehouden in verband met de bewaking der voornaamste zeehavens. Inmiddels waren de politieke omstan digheden van dien aard geworden, dat het wenschelijk werd geoordeeld oók na 18 September de troepen in de onmiddellijke verzekert 26-jarige" de volgende uitkeringen nabijheid van hun opstellingen te houden; zij werden derhalve voor zooveel noodig ingekwartierd nabij de gevechtsopstel lingen, welke zij in geval van nood zouden moeten bezetten. Het behoeft nauwelijks te worden vermeld, dat de voertuigen vol ledig werden bepakt, dat de scherpe mu nitie werd uitgegeven en dat het verleenen van verlof en van bewegingsvrijheid aan zienlijk moest worden ingeperkt en ten slotte zelfs geheel moest worden ingetrok ken. Voorts was aan de troepencomman danten en commandanten der maritieme middelen medegedeeld, dat zij maatrege len moest nemen, die waarborgden dat binnen zeer korten tijd na, ontvangst van het desbetreffend bevel,- de opstellingen konden worden ingenomen. Zóó brak den 27 September aan. In den namiddag van dien dag waren de binnen komende berichten voor de regeering aan leiding niet alleen om de gevechts-opstel- lingen te doen innemen, doch opk om ter stond de groot-verlofgangers, die bestemd waren om de gren- jevciliginjrsroepen te versterken, door de burgemeesters te doen waarschuwen, dat zij zich gereed moesten houden voor opkomst onder de wapenen. Gedurende den nacht van 27 op 28 Sep tember werden o.a. door de Ile bataljons de gevechtsopstellingen verder ingericht, de versperringen verbeterd en het aantal hiervan nog uitgebreid. Zoodoende waren in zeer korten tijd alle toegangen tot ons land langs de Zuid- en Oostgrens door een geheel stelsel van hin dernissen bewaakt door personeel, voor zien van mitrailleurs en pantserafweerge- schut afgesloten, terwijl aan de kust door de Kon. Marine in nauwe samenwer king met de Kon. Landmacht de noodige maatregelen waren genomen om onze ha vens tegen een overvalling over zee te ver dedigen. Door de zoowel aan de land- als aan de zeezijde genomen maatregelen, gaf de re geering blijk dat zij vastbesloten was, onze neutraliteit tegen elke aanranding te ver dedigen. In den vroegen morgen van 28 September werden inderdaad de hiervoren bedoelde groot-verlofgangers opgeroepen. De opkomst van dit personeel is naar wensch verloopen. Dank zij de zorgvuldige voorbereiding door de P. T. T. en de groote medewerking van de gemeentelijke overheidsorganen had de oproeping zeer snel na verzending van het desbetreffende telegram plaats. Door de dienstplichtigen werd met den grootsten spoed aan die oproeping gevolg gegeven, waarbij van alle beschikbare mid delen voor snel vervoer werd gebruik ge maakt. Óok hierbij werd van alle zijden groote medewerking ondervonden, getuige het feit, dat vele particulieren hunne auto's ter beschikking stelden, teneinde de dienst plichtigen snel naar hunne opkomstplaats te vervoeren. De oplegging van wapenen en uitrusting bleek over het algemeen doelmatig te zijn geschied; het op oorlogs voet brengen der onderdeelen had onder leiding hunner commandanten een vlot en orderlijk verloop. De vervoeren van de ge mobiliseerde onderdeelen van hun opkomst plaatsen naar hunne oorlogsopstellingen te voet, per auto dan wel per spoor, afhan kelijk van den af te leggen afstand en de plaats der opstellingen waren, tevoren voorbereid. Zoodoende was het mogelijk, dat een groot aantal detachementen reeds in den avond van den dag van oproeping, het gros van de onderdeelen bij het aan breken van den dag volgende op dien der oproeping, hunne oorlogsopstellingen had den ingenomen. Na aankomst in deze op stellingen werd onmiddellijk begonnen m*t de verdere versterking van het terrein, het maken van loopgraven, hindernissen, enz. Daarmede waren de maatregelen tot het Bij overlijden binnen 39 jaar: j) 1000,-1 terstond betaalbaar, 2) 1000,— gezinsrente per jaar 3) 5000,— op einddatum. Bij leven na 39 jaar: ƒ5000,— benevens 1000,- bij later overlljdan- veiligstellen van een eventuee] volgende aï~ gemeene mobilisatie afgesloten. Donkere wolken bleven gich ook den 28e September aan den politieken hemel samen1 pakken. De regeering vond hierin aanleiding nog op dienzelfden dag de waarschuwingen te doen verzenden aan het personeel, dat bij vóórmobilisatie onder de wapenen moet komen. Op 29 September wat de inter. nationale toestand echter zoodanig ver! beterd, dat de voorgenomen oproeping van dit personeel achterwege kon blijven, ter. wijl deze verbetering mede aanleiding Was" dat op 30 September de noodige bevelen konden uitgaan om den arbeid aan de grensversterkingen te doen eindigen en de aangebrachte hindernissen weder t» doen opruimen. Het behoeft zeker geen betoog, dat ook de niet bij de grensbeveiliging betrokken onderdeelen van de weermacht op 27, 28 en 29 Sept. niet stil hebben gezeten, doch dat ook daar met groote voortvarendheid is gewerkt aan alle voorbereidende maatrege. len, die aan de mobilisatie moeten voor. afgaan. Na deze spannende dagen werden geleide. Üjk de genomen maatregelen ingetrokk* Op Woensdag 5 October konden de opgs. roepen groot-verlofgangers weder naar hu haardsteden terugkeeren, terwijl op Donder, dag 6 October de Ile bataljons hun vredes- garnizoenen weder binnenrukten. Tenslotte mogen hier nog eenige alge meene opmerkingen volgen. Over het algemeen liet de stemming van den troep niets te wenschen over. Met ernst en vastberadenheid deden allen, van hoog tot laag hun plicht; vermoeienis sen werden met opgewektheid gedragen. Zoowel de openbare diensten, welker medewerking voor een vlotte uitvoering der maatregelen onontbeerlijk is, als de gemeen telijke autoriteiten hebben in alle opzichten hunne volle medewerking verleend. In het bijzonder mogen wel worden genoemd de post- en telegraafdienst en de spoorwegen, waaraan zeer hooge eischen zijn gesteld (een groot deed van het personeel der P. T. T. en der N. S. heeft veelvuldig ook des nachts dienst moeten doen ten behoeve van het doorloopend openhouden van kantoren, stations en baanvakken) en die in alle op zichten voortreffelijk werk hebben-geleverd. Voorts is bij de - troepenvervoeren groote medewerking ondervonden van verschillen de autobusdiensten en vrachtauto-onderne mingen. Van de bevolking werd allerwege groote steun en sympathie ondervonden, terwijl, „last not least", hulde moet worden ge bracht aan de Nederlandsche pers, die door haar kalme, bezadigde berichtgeving elke paniekstemming heeft weten te voorkomen en door haar juiste voorlichting er toe heeft bijgedragen om de genomen maatregelen rustig en ordelijk te doen verloopen. Ongetwijfeld zal, wanneer de rapporten van de verschillende commandanten zijn ontvangen, blijken, dat de getroffen voor bereidingen hier en daar nog gebreken ver- toonen en aanvulling en verbetering ver- eischen. De legerleiding zal zeker niet na laten, die aanvullingen en verbeteringen aan te brengen en uit de gebleken tekort komingen de noodige lessen te trekken. Men vergete echter niet, dat ons leger zich nog in een tijdperk van reorganisatie en sinds vorig jaar van opbouw bevindt Reeds thans echter kan worden vastge steld, dat hetgeen in de afgeloopen dagen is geschied, reden geeft tot groote voldoe ning en erkentelijkheid, dat op den inge slagen weg kan worden voortgegaan en bovenal, dat in moeilijke omstandigheden op de volle toewijding van militairen van hoog tot laag en op de medewerking van plaatselijke autoriteiten, openbare diensten en bevolking in alle opzichten kan worden gerekend. (Uit het Engelsch ROMAN A. C. iuit net jdoor W. 11 HOOFDSTUK I. David Lamont verliet 's ministers kabinet in een opgetogen stemming. De uitvoering der lastgeving, die hij had ontvangen, zou moeilijk zijn, maar dat hij zooals bleek was uitgekozen uit het aantal, waaruit de ministers de keuze had den, gaf hem voldoening. De President was gedurende een gedeel te van den tijd in de kamer geweest en men had zachtjes en ernstig gesproken en één zin zal in Davids geheugen gegrift blijven, zoolang hij leeft. „Majoor Lamont, u hebt zeker de „Bood schap aan Garcia" gelezen, niet waar? laat die uw gids zijn bij uw moeilijke zen ding". Zijn moeder had hem het boekje gege ven, toen het voor de eerste maal in Ame rika, na den Cubaanschen oorlog, ver scheen en de geest, die er van uitgang, had op zijn jong gemoed een diepen indeuk gemaakt. Hij meest zi:h vcZZzztf: sterk en stand vastig maken, om in staat te zijn de „bood schap èan Gatcia oVer te brengen" Het was daarom zoo merkwaardig, dat de Pre sident er over had gesproken. Toen hij' het plein overstak, 'liet hij zijn instructies nog eens de revue passeeren. De eerlte was, dat hij de volgende week met dé Olympic naar Europa'moest ver trekken, vergezeld van zijn trouwen be diende FergussonFergusson, die, na een menschenleeftijd in Amerika le hebben ge woond, net zoo Schotsch was gebleven, als toen zijn vader Aberdeen .verliet Fergus son was gedurende den geheelen oorlog met majoor Lamont geweest, hoewel geen van beiden vroeger militair waren. Davids oorlogsantecedenten waren uit stekend geweest, even voortreffelijk als vóór dien'tijd zijn - zakenantecedenten te New York waren. En nu, op zijn drie en dertigste jaar, had hij 'nog deze eene tank te vervullen, alvorens zich in het particu liere leven terug te trekken, om zijn tijd en zijn talenten te wijden aan het bestu ren van zijn land wat zijn doel was.. De Lamonts waren altijd welgestelde lie den geweest, die bij het Washington Square woonden en volkomen onverschil lig waren voor den stormloop der gebeur tenissen of den drang naar het verzame len van schatten. Nochtans is werkelijk landbezit in een dichtbevolkte streek een solied erfdeel. Dat was doortrokken van den modernen geest: hij moest voelen dat hij bestond en hij moest handelen. Heel wat had hij reeds gedaan en hij was van plan nog. meer tot stand te brengen. „U'zult gedurende twee maanden vol komen moeten verdwijnen, majoor La mont", had de minister gezegd. „U kunt niemand tekst en uitleg geven van uw han delingen en vermijd, onderweg oude vrienden te ontmoeten of welke nieuwe kennismaking ook aan te knoopen. Volle dige instructies ontvangt u aan het gezant schap te Parijs, waar u binnen twaalf da gen zult zijn en dan zult u die verder uit- -•voeren." Zijn bestemming lag „ergens in het Na bije Oosten" en dit te weten is ruim vol doende voor ons. Fergusson zou zorgen, dat alles gereed Was- voor het vertrek. Hij was gewend aan plotselinge handelingen van zijn meester. David zou te Washington blijven tot het vertrek van den nachttrein naar New York. Hij had nu nog een uiir den tijd en zou een oude vriendin van zijn familie gaan opzoe ken, die buiten aan de Massachusetts Ave nue woonde. Het was een genoegen naar hem te kij ken, toen hij met zijn rechte, lenige, goed getrainde, goed gekleede gestalte het plein overstak. Sommige menschen vonden, dat zijn gezicht te ernstig was voor zijn leeftfijd maar het was buiten kijf, dat er charme van hem uitging. Davinds haar, dat hij van zijn hooge voor hoofd naar achteren geborsteld droeg, was gitzwart en immens zwaar; het glom als een hooge hoed. Zijn huid was olijfkleurig, maar niet zeer donker en men zag een blauwachtige tint op de plaats, waar hij zijn zwaren baard schoor. Zijn oogen waren zoo zwart, zoo intens zwart, dat de pupillen niet van de iris te onderscheiden waren. Onder de rechte, dikke wenkbrauwen en zwarte, inktzwart? wimpers, lag er'n magne tische kracht in verborgen. Zijn gelaats trekken waren klassiek en zuiver van lijn, zijn lippen sloten op elkaar als een bank schroef. Elk gebaar, elke blik van hem duidde op den man, die gewend is te bevelen. „Men heeft hem liever tot vriend dan tot vijand", zeiden de mens'chen, die hem goed kenden. Ook was hij gewend zich met zijn eigen zaken te bemoeien en verwaardigde zich nooit uit eigen beweging inlichtingen te ver schaffen. De vrouwen aanbaden hem. Zelf stelde hb in haar geen belang, behalve bij hooge uitzondering als tijdspasseering. Hij bezat niet de Amerikaansche, mannelijke toegeef lijkheid voor al haar tekortkomingen. Hij zag haar, zooals zij waren, zonder oogen begoocheling en had voor de meesten een volkomen verachting. De herinnering aan zijn aangebeden moeder, die in het eerste jaar van den oorlog was gestorven, was oor zaak dat zijn ideaal heel wat anders was dan de onbetcekenende bakvisschjes met „bobbed haar, die hij steeds ontmoette, wanneer hij in gezelschap kwam. David Lamond kende Europa even goed als Amerika en was er geen onervaren nieuweling, maar iemand, die zich overal gemakkelijk bewoog. „Hij zal 't ver brengen", hadden sommige leden van 't Hoog Militair Gerechtshof ge zegd, toen zü hem in Frankrijk ontmoetten. Maar soms schijnt het noodlot den mensch, tegen zijn wil in, op een zijspoor te rangeeren en toen David Frankrijk in 1920 verliet, geraakte hij, bij den dood van zijn vader, diep in het moeras van parti culiere zaken. Eerst nu een Jaar later 1 was hij in staat daar weer uit te komen en een werkzaam aandeel te nemen in het spel, dat hij wenschte te spelen. Toen hij de treden opliep van het huis van mevrouw Loi.gston, ontmoette hij een van zijn vrienden, kapitein Jack Lumley» een Engelschman, die voor regeeringszaken naar Amerika was gekomen. Zij hadden te- samen gestreden, toen David in 1918 was toegevoegd aan een bataljon der Engelsche Garde. Zij waren blij elkaar weer eens te ontmoeten. „Zoo, Jack!" „Wel, David, ouwe jongen!" Zij drukten elkaar de hand en praatten opgewekt fe* durende eenigen tijd. „Ik ga naar Europa met de Olympic en was juist van plan je te telegrafeeren." „Ik reis ook met die boot", zei David- Op dat oogenblik werd de huisdeur geopend en na een „tot ziens" verdween hij in het nuis tèrwijl kapitein Lumley met een s ink gelaat zijn weg op straat vervolgde- ,uur geleden was Jack Lumley naaf net huis van mevrouw Longston gegaan. rtl 0 ®t doel Laline Lester, op wie hij smoorlijk verliefd was, te ontmoeten. Zij was met haar tante, mevrouw Greening, oinnen gekomen om afscheid te nemen, a vorens naar Europa te vertrekken haar eerste buitenlandsche reis. (Word; vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6