^Buitenland Jledïtsiakm fudUoaact Geruchten doen de ronde. Hervatting der bespreking met Hongarije laat de toekomst zich iets beter a<wion, Deel der Italianen terug. Morgen een tweede transport. Bevoegdheden voor Sirovy. Oriënteering naar rechts. Nieuws in 't kort. Kantongerecht te Alkmaar. TWEEDE BLAD. Overeenkomstig het Vrijdag door het Hongaarsche kabinet genomen besluit, zijn Zaterdag vijf nieuwe lichtingen onder de wapenen geroepen, zoodat Hongarije binnenkort 450.000 man on- de wapenen zal hebben. Ondanks deze verscherpte voorberei dingsmaatregelen van Hongarije, loopen toch hier en daar geruchten over een eventueele hervatting der besprekingen met Tsjecho Slowakije over de af te stane gebieden. Welingelichte kringen te Parijs wij zen er in dit verband op, dat het plan tot het houden eener nieuwe conferen tie der vier mogendheden, en in het bijzonder der ministers van buitenland- sche zaken van Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië, Vrijdag ernstig overwogen is, teneinde op verzoek der Hongaarsche regeering, te bemiddelen in het conflict Men schijnt dit denkbeeld thans ech ter weer te hebben laten varen,. De mogelijkheid bestaat n.1. dat het Hon gaarsche kabinet, na inlichtingen te hebben ingewonnen bij de vier weste lijke mogendheden, bereid is de recht- streeksche besprekingen met de Tsje- cho-Slowaaksche regeering te hervat ten. Geen officieele bevestiging. Men is te Boedapes' eveneens van oordeel, dat de besprekingen tusschen Tsjecho-Slo- wakije en Hongarije de volgende week zul len worden hervat. Van officieele zijde heeft men dit noch ontkend noch bevestigd. Naar verluidt beschouwt de Hongaarsche regeering de uitslag van de besprekingen tusschen Hitier en Daranyi als bevredigend. In regeeringskringen wordt de ver wachting geuit, dat de Duitsche regee ring een verzoenende houding aan zal nemen ten aanzien van de Roetheen- sche kwestie en zich niet zal verzetten tegen een eventueel inlijven bij Honga rije. Aartshertog Frans Jozef in Nederland. - De Hongaarsche aartshertog Frans Jozef is Zaterdagochtend, vergezeld door den Hon- gaarschen staatssecretaris Zoltan Saviez- senyi, voor een kort verblijf in ons land in Amsterdam aangekomen. De Hongaarsche club heeft den hoogen bezoeker in het Hun- garia-restaurant een lunch aangeboden. Gister heeft hij als gast van de koningin op Het Loo het noenmaal gebruikt. Te Den Haag zal hij een lezing houden over het na tionale streven van het nieuwe Hongarije. Sterke toename electriciteitsverbruik. - Naar het centraal bureau voor de statistiek mededeelt, bedroeg de energie-afgifte door de centrales, welke in de oper.bare stroom- behoefte voorzien, in de maand September 191 millioen kwh., in dezelfde maand van 1937 werden 174,5 millioen kwh. afgegeven. De afgifte was derhalve 16,5 millioen kwh. 9.5 pet. grooter. Kinderverlamming. - Te Haarlem heeft zich een vierde geval van kinderverlamming voorgedaan. De patiente, een meisje van negentien jaar, is in de Mariastichting over leden. Monument onthuld. - Ter gelegenheid van de oprichting van de brigade genietroe pen werd Zaterdagmorgen in de Kromhout kazerne te Utrecht door generaal b.d. C. J. Snijders, oud-opperbevelhebben van land en zeemacht, het gedenkteeken onthuld ter eere van de tot de genie behoorende ridders der militaire Willemsorde. Waarneming van den vogeltrek. - Het vogeltrekstation Texel deelt zijn medewer kers mede, dat de weersomstandigheden thans gunstig zijn voor de trekwaarneming. In het water geloopen en verdronken. - Gisteravond ongeveer half negen werd de politie er van in kennis gesteld, dat ter hoogte van de Sarphatistraat te Amsterdam een man in de Muidergracht was geloopen. Na een uur dreggen heeft de politie het lijk van een ongeveer 45-jarigen man gevonden, wiens identiteit nog niet kon worden vast gesteld. Herdenkingspostzegels. - Naar wij ver nemen, zullen het volgend jaar ter gelegen heid van de herdenking van het twaalfde eeuwgetijde van Willibrord, waarvoor een nationaal comité is gevormd, twee herden kingspostzegels in de frankeerwaarde van 5 en 12 cent worden uitgegeven. De Abbekerk van stapel geloopen. - Zaterdagmiddag is op de Schiffbau-werf te Dantzig het dubbelschroef-motorschip Abbe kerk van stapel geloopen, dat gebouwd is voor rekening van de Vereenigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschappij te 's-Gra- venhage. De Abbekerk is evenals het onlangs bij de zelfde werf gebouwde schip Arenskerk be stemd voor den dienst op Australië en Nederlandsch-Indië De reederij heeft nog een derde schip bij dezelfde werf op stapel staan. Werkzoekenden met M.O. bevoegdheid. - De We.M.O. (Vereeniging van werkzoeken den met volledige M.O.-bevoegdheid) heeft Zaterdag te 's-Gravenhage haar jaarlij ksche vergadering gehouden, die namens den mi nister van onderwijs werd bijgewoond door den heer W. de Boer, chef der fdeeling voor bereidend hooger en middelbaar onderwijs. Uit het jaarverslag bleek, dat de centralisa tie in het bestuur gunstige gevolgen heeft gehad, de arbeidsbemiddeling is met 60 toegenomen. Voor enkele onderwijsvakken Hongaarsche perscampagne. Alle Hongaarsche bladen publiceeren lange verslagen over den toestand in Roe- thenië, waar zich ongeregeldheden zouden hebben voorgedaan. De pers keert zich krachtig tegen de Tsjecho-Slowaaksche ver klaring, dat slechts onbeteekenende grens incidenten zijn voorgekomen. Volgens de Hongaarsche bladen moet men spreken van een grooten Roetheenschen opstand. De „Foeggetlenseg" schrijft: „de toestand in Roethenië is onhoudbaar. Onmiddelijke tusschenkomst is noodig. Een regeling kan slechts gevonden worden in een spoedig toe kennen van het zelfbeschikkingsrecht, op dat de Roethenen zelf kunnen uitmaken, tot welken staat zij wenschen te behooren. Besprekingen met Italië. Na de besprekingen van Hongarije met Duitschland heeft de kabinetschef in het Hongaarsche ministerie van buitenlandsche zaken, graaf Czaky, Zaterdag geconfereerd met den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken. De bespreking duurde twee uren. Graaf Czaky is daarop naar Boedapest teruggekeerd. Over den loop der besprekin gen wordt een volkomen stilzwijgen be waard. Kleine Entente tegen Hongaarsche eischen. Uit welingelichte bron te Belgrado wordt vernomen, dat de Zuid-Slavische regeering, toén de instelling van een gemeenschappe lijke grens tusschen Polen en Hongarije te berde werd gebracht, den betrokken regee ringen heeft doen weten, dat zij niet gun stig staat tegenover een herziening der grenzen, welke niet litsluitend op het eth- nische beginsel zou zijn gebaseerd. Bevoeg de kringen verduidelijken, dat deze de marche niet gegaan is buiten het kader van deze verklaring omtrent het Zuid-Slavische standpunt en dat Belgrado de interventie van geen enkele mogendheid gevraagd heeft. Volgens berichten in de dagbladen zal Roemenië, in overleg met Zuid-Slavië, zoo wel te Boedapest als in de vier hoofdsteden der onderteekenaars van de overeenkomst van Miinchen, zijn opvatting te kennen ge ven ten aanzien van de Hongaarsche eischen, die reeds door hun aard het kader van de in München aanvaarde beginselen te buiten gaan Kautsky was juist gisteren 84 jaar ge worden. Reuter meldt uit Cadiz, dat Zater dagmiddag vier troepentransport schepen, waarmee ongeveer 10.000 Italianen voor het meerendeel zie ken en gewonden gerepatriëerd zullen worden, Zaterdagmiddag van daar met een deel zijn vertrokken. Franco heeft bij deze gelegenheid een danktelegram aan Mussolini verstuurd voor de hulp, die de Italiaansche troepen macht hem verleend heeft, en waarin hij o. m. sprak van den heldenmoed der Itali anen, die thans Spanje gaan verlaten, op het oogenblik, dat de opstandelingen de hoop mogen hebben spoedig onzen bodem van de communistische invasie bevrijd te zien". De secretaris der non-interventiecom missie, Henning, heeft zich naar Cadiz en Malaga begeven, om de inscheping van de Italiaansche troepen bij te wonen. Morgen zal een tweede deel vertrekken. 't Italiaansche materiaal doet nog zjjn werk! Twee escadrilles van tien Italiaansche Savoiatoestellen hebben de haven en de wijken Grao en Nazaret van Valencia ge bombardeerd. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers er zijn gevallen. Vijf opstandelingen-vliegtuigen hebben voorts Zaterdag Port de La Selva, een visschersdorp bij de Spaansche grens, ge bombardeerd. De aangerichte schade is aanzienlijk, het aantal slachtoffers is eveneens nog niet bekend. Weer brood op Madrid. Zaterdagmiddag zijn eenige vliegtuigen der opstandelingen boven de westelijke Y/ijken van Madrid verschenen en hebben, evenals zij dit op 3 Oct. gedaan hebben, brood laten vallen, in totaal wel 145.000 stuks. De meeste Madrilenen hebben de brooden opgeraapt en naar de politie ge bracht, opdat ze naar de opstandelingen teruggeworpen kunnen worden, tén tee- ken, dat zij zelf nog voldoende voedsel hebben. Volgens een publicatie van het Tsjecho- Slowaaksche ministerie van defensie is ge neraal Sirovy tijdens zijn functie van mi nister-president, belast met de uitoefening van de volgende, aan den president der republiek toekomende rechten: 1. De onderteekening van internationale verdragen, voorts van wetten en maat regelen van de permanente commissie der nationale vergadering en tevens van alle acten der regeering en uitvoerende macht, die de handteekening behoeven van een president. 2. De persoonlijke vertegenwoordiging van den staat naar binnen en naar buiten. 3. Het opperbevel over de geheele weer macht. Autonome Roetheensche regeering. Uit Uzhorod wordt aan het Tsjecho- Slowaaksche persagentschap Ceteka ge meld: De autonome regeering van Subkar- pathisch Rusland is gisteren voor den eer sten ministerraad bijeengekomen, waar werd overgegaan tot de definitieve verdee ling der departementen. De regeering is thans als volgt samengesteld: Minister-president en minister van open baar onderwijs, Andrej Brody, minister van Binnenlandsche Zaken Bacisky, minister van transportwezen Revay. De overige departementen zijn toevertrouwd aan leden der regeeriög, die niet den titel van minister dragen, Economische Zaken aan Fencik, sociale voorzieningen en gezondheid aan Volosinen, justitie aan Presjack. 10.000 vluchtelingen. Volgens de Ceske Slovo zijn er op het oogenblik te Praag ruim 10.000 Sudeten- duitsche vluchtelingen. De autoriteiten zijn bezig met een telling en bereiden hun repa- triëering voor. Gewetensgeld Lord Mayor van Londen heeft Zaterdag medegedeeld, dat reeds meer dan 100.000 pond sterling is gestort in het fonds tot hulp aan de Tsjechische vluchtelingen, ter wijl nog steeds giften binnenkomen. De Britsche journalistenbond heeft verder een fonds gesticht tot hulp aan de Tsjechi sche journalisten. Uitzonderingstoestand in Slowakije. In Slowakije is gisteren in achttien dis tricten, waaronder Bratislawa, Neuhaeusel, Rosenua, Kaschau e.a., het standrecht afge kondigd. Als reden voor dezen maatregel worden botsingen tusschen Hongaren en Slowaken in deze gebieden opgegeven. Oriënteering in rechtsche richting. De „Venkov" verneemt uit bevoegde kringen, dat de autonome Slowaaksche re geering besloten heeft tot de ontbinding der vrijmetselaarsloges in Slowakije, de confis catie van hun bezittingen en een bewaking der leden door de poiltie. Het blad voegt eraan toe, dat verscheidene loges hun bureaux en archieven reeds naar het bui tenland verplaatst hebben. Het orgaan van de Tsjecho-Slowaaksche sociaal-democratische partij „Pravo Lidu" publiceert op de eerste pagina een commu niqué van het secretariaat-generaal van de partij, waarin wordt gezegd, dat bij de ver antwoordelijke partij-instanties een ont werp wordt ingediend, strekkende tot het zich terugtrekken van de partij uit de tweede internationale. Storm boven de Oostzee. - Een hevige storm heeft de Poolsche Oostzeekust geteis terd. Nabij Wielka Wie is een electrische centrale beschadigd, waardoor verscheidene dorpen in het duister werden gehuld. Een tiental Duitsche en Deensche visschersvaar- tuigen hebben een toevlucht gezocht in dc haven van Wladyslawowó. Visschersbark in tweeën gevaren. - Het Italiaansche Oceaanschip Roma heeft bij Chigga (It.) een visscherschuit doormidden gevaren. Eenige hutten aan den voorsteven van de Roma werden beschadigd, terwijl ver scheiden passagiers gewond werden. Staking van sleepboot-personeel te New York. - Tengevolge van een staking van het sleepb'ootpersoneel in de haven van New York, ligt het geheele scheepvaartver keer aldaar vrijwel stil. Niettegenstaande de pogingen van de autoriteiten een regeling te treffen, duurt de stajring voort. Twee schepen, het Duitsche schip „New York" en het Amerikaansche schip „Excam- bion" zijn erin geslaagd zonder hulp van sleepbooten in het dok te komen, doch voor groote schepen is dit niet mogelijk. Aan twee schepen van de Cunard Line is het gelukt zonder sleepboothulp op het vast gestelde uur uit te varen. Negen andere schepen hebben vertraging. Vijf Russische boeren ter dood veroor deeld? - Volgens het Duitsche nieuwsbureau zou de krijgsraad van het Russische district Oeral vijf boeren uit den streek van Isowsk ter dood veroordeeld hebben. Zij zouden be schuldigd zijn van anti-Sovjet agitatie en brandstichting. Louis Rollin verlaat de Alliance Demo- cratique. - Louis Rollin, de vice-president van de Fransche Kamer, is afgetreden als voorziter van de federaties van het depar tement van de Seine en Parijs van de Al liance Democratique en als vice-voorzitter van de leidende commissie van deze partij. Socialistische verkiezingssuccessen in Nieuw Zeeland. - De uitslagen der verkie zingen in Nieuw Zeeland waren gisteravond vrijwel bekend. De labourpartij heeft 53 zetels behaald en heeft hiermede de meer derheid in het parlement veroverd. De arbei- dersregeering zal dus aanblijven. Duitsche eskader in Tanger. - Voor het eerst sinds den wereldoorlog heeft een Duitsch eskader een bezoek aan Tanger ge bracht. Zaterdag zijn aangekomen het pant serschip „Graf Spee" en drie torpedojagers, onder bevel van een admiraal. Degrelle ernstig ziek. - De „Pays Reel'" het orgaan der Belgische rexisten, meldt, dat hun leider, Leon Degrelle, sinds eenige da gen ernstig ziek is. Hij lijdt aan een long ontsteking, welke weliswaar niet tot ernsti ge complicaties behoeft te leiden, doch hem niettemin eenige weken lang van het poli tieke leven zal uitschakelen. Diplomatiek conflict tusschen Duitsch land en Brazilië. - Het D.N.B. meldt: „De Braziliaansche Tegeering heeft het noodig geacht de Duitsche regeering mede te deelen, dat de terugkeer van den Duitschen ambas sadeur in Brazilië haar ongewenscht voor komt. De Duitsche regeering heeft daarop tegenover de Braziliaansche uiting gegeven aan haar groote verwondering over dezen ongemotiveerden stap, en verlangd, dat de Braziliaansche ambassdeur te Berlijn zijn post verlat. De Duitsche ambassadeur te Rio wordt in het ministerie van buitenland sche zaken voor bijzondere diensten beschik baar gehouden". Liga tegen Duitsche eischen in Afrika. - Men is in Z.W.-Afrika bezig een organisatie te vormen onder den naam „Zuidwest-Afri- ka Liga", waarvan het doel zal zijn verzet te plegen tegen de teruggave van Z.W. Afrika aan Duitschland en samen te werken met Tanganyika om zich tegen eventueele Duitsche eischen te verzetten. De Liga is voornemens een propaganda-actie in Groot- Brittannië op touw te zetten, teneinde het Britsche publiek in te lichten. Men streeft naar samenwerking met alle organisaties in Z.W. Afrika, Tanganyika en Groot-Brittar- nië, die belang hebben bij de campagne „af- blij-ven van. Afrika". Nieuwe wetten vervangen staat van be leg in Litauen. - Het Litausche parlement heeft Zaterdag in beginsel twee wetten voor de veiligheid van den staat goedgekeurd, welke den staat van beleg, die in Litauen 18 jaar lang van kracht is geweest, zullen vervangen. Krachtens deze wetten zullen de Litausche minister van binnenlandsche za ken en de Litausche gouverneur voor het Memelgcb'ed bijna dezelfde bevoegdheden bezitten als de militaire commandanten tot dusver hadden. Slechts drie Duitsche parle mentsleden van het Memelgebied hebben tegen de wetten gestemd. Op hun bezwaren antwoordde Leonas, de minister van binnen landsche zaken, dat de regeering slechts den wensch van het volk van Memel vervult. De staat van beleg wordt opgeheven en ver vangen door een wettelijken burgerlijken staat, zonder dat hiermede aan de autonomie van Memel geraakt wordt. Onderhandelingen over de Alandseilan- den? - Volgens de „Stockholm Tidningen zou de Zweedsche minister Sandler zich eind October naar Helsinki begeven om bespre kingen te voeren met de Finsche regeering, waarschijnlijk over de Alandseilanden. Spoorwegongeluk in Spanje eischt twaalf dooden. - Bij een botsing tusschen een personentrein en een rangeerende loco motief in het station van Ciudad Real zijn twaalf personen gedood. Antifascistische organisatie ontdekt in Noord-Italië. - In Noord-Italië is een anti fascistische organisatie ontdekt, in verband waarmede prof. Eugonio Colorni, woonach tig te Triest, de leider der organisatie, gear resteerd is. De beweging omvatte verschei dene cellen. Colorni heeft bekend, dat hij betrekkingen van politieken aard onderhield met personen in Italië en in het buitenland. Zijn bekentenis heeft verschillende arresta ties ten gevolge gehad o.m. den vroegeren joodschen afgevaardigde Philipson te Floren ce. Zij zijn voor het speciale gerechtshof gedaagd. Duitschers wegens spionnage gear resteerd. - De Panameesche militairen heb ben vier Duitschers gearreseerd, die, naar beweerd wordt, bezig waren met het maken van foto's der kustdefensie. Zij zijn ingeslo ten, beschuldigd van spionnage. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 14 October 1938. Overtredingen van de Motor- en Rijwielwet: J. J. S. te Amsterdam, 3 boete of 1 week tuchtschool. A. K. te Amsterdam, te ruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. P. H. te Amsterdam, 4 boete of 1 week tuchtschool. C. H. K. te Egmond aan Zee, 5 boete of 1 week tuchtschool. L. v. W. te Middenmeer, 2 boete of 2 da gen hechtenis. W. J. S. te Alkmaar, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. H. A. te Alk maar, J. A. P. M. te Purmerend, ieder 3 boete of 2 dagen hechtepis. G. S. te Ede, W. P. te Bergen, A. B. te Barsingerhorn, P. B. te Castricum, J. L. te Sint Pancras, J. C. E. te Broek op Langendijk, A. H. te Heerhugowaard, J. W. J. R. te Beverwijk, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. W. K. te Akersloot, 4 boete of 2 dagen hechte nis. J. den H. te Broek op Langendijk, L. B. te Alkmaar, J. H. 't P. te Amsterdam, A. J. te Alkmaar, ieder 4 boete of 4 da gen hechtenis. G. N. S. te Haarlem, 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. C. de K. te Alkmaar, R. K. te Amsterdam, E. S. te Eg- mond aan Zee, ieder 6 boe :e of 4 dagen hechtenis. L. N. te Bergen, 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. H. J. te Alkmaar, 8 boete of 6 dagen hechtenis. J. P. V. te Me- demblik, 10 boete of 6 dagen hechtenis. D. Z. te Heiloo, 4 en 10 boete of 4 en 8 dagen hechtenis. Overtredingen van de Politieverordeningen: G. H. H. te Beverwijk, Th. S. te Alk maar, G. B. te den Helder, J. W. C. te 's- Gravenhage, A. J. te Alkmaar, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van ar tikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (loopen over kenschap): F. P. te den Helder, 5 boete of 5 da gen hechtenis. J. B. te Zijpe, 6 boete of 6 dagen hechtens. Overtredingen van arti kel 461 van het Wetboek van Strafrecht (verboden over verboden grond): H. P. v. H. te Amsterdam, 2.50 boete of 1 week tuchtschool. Ch. L. T. te Amster dam, 2 x 3 boete of 2 x 3 dagen hech- v. R. te Alkmaar, 3 boete of 2 daeen hechtenis. Overtredingen van de Visscherjjwet: L. V. te Amsterdam, 2 x 2 boete of 2 x 2 dagen hechtenis. A. G. Z. te Amster dam, 2 x boete off 2 x 3 dagen hech tenis. Overtredingen van de Arbeidswet: W. H. te Alkmaar, 3 boete of 2 dacen hechtenis. Overtredingen van de Leerplichtwet: K. B. te Warmenhuizen, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. FIRMA DOOR PERSONEEL VOOR DUIZENDEN BENADEELD. Zeven van de verdachten staan terecht. De N.V. Industrie en Handelsonderne ming J. P. Wijers aan den N.Z. Voorburg wal te Amsterdam is door eenige leden van haar personeel op ernstige wijze benadeeld Voor duizenden guldens aan goederen zijn door mannen, die reeds jaren in dienst van de firma waren en die het volste vertrou wen genoten, gestolen of verduisterd De buit werd via een aantal helpers aan den man gebracht en de opbrengst, die ver onder de inkoopwaarde lag, werd onder de leden van de bende verdeeld. Na een uitvoerig onderzoek en lanoa speurderswerk volgden tenslotte de rig arrestaties, acht personen werden d,eerste politie ingerekend, onder wie eenigeT/6 van het personeel van de firma w eri Veertien dagen later was het aantal ac tanten tot vijftien aangegroeid. res- Een magazijnbediende, die reeds vterr jaar in dienst was geweest van de firma die een zeer behoorlijk salaris genoot e,n de een hoofdrol. Hij zette groote partr goederen klaar, die „weggebracht" moe, 611 worden. Andere leden van de bende zo den voor vervoer binnenshuis, weer andei'6' brachten de gestolen waar naar vra ,etl auto's, waarmee de buit naar de helers j vervoerd. In de instructie legden de arr tanten meerendeels een bekentenis af es" Gisteren heeft de rechtbank een bes- gemaakt met de behandeling van de 'fn zaak tegen de vijftien verdachten, die afzon derlijk terecht stonden. De eerste verdachte was een der hoofd daders, een 31-jarige magazijn-bedien^ verkooper. Wegens verduistering in dienstbetickkim. vorderde het Amsterdamsche O.M. tegen de? eersten verdachte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De tweede verdachte was een 35-jarige koopman, die wat de heling betreft een hoofdrol heeft gespeeld. De officier van justitie eischte een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest wegens heling meermalen ge. pleegd. Vervolgens stond een ex-lid van net per. soneel van de firma Wijers terecht. Tegen hem vorderde het O.M. een gevan. genisstraf van anderhalf jaar. In de middagzitting stond een expeditie, knecht van de firma terecht, een 35-jarige man, die reeds geruimen tjjd bij haar j„ dienst was. Verdachte gaf de feiten toe. De officier van justitie vorderde, vege® heling, meermalen gepleegd en diefstal «j gevangenisstraf van een jaar en zes mm. den met aftrek van voorarrest. Tegen den volgenden verdachte, eveneens in dienst van de firma Wijers als expeditie, knecht, eischte de officier van justitie een jaar gevangenisstraf, met aftrek van voor- arrest. Tegen den ex-portier van de firma vor derde het O.M. een gevangenisstraf van an derhalf jaar. Een volgende verdachte was koopman. Hij stond terecht wegens heling. Het O.M. vor derde wegens heling meermalen gepleegd, anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. DE H.A.C.O. VOOR DE RECHTBANK. Dc loterü-wet overtreden? Zatedag werd in hooger beroep voor de Haagsche rechtbank de zaak behandeld tegen den directeur der Haagsche assu rantie en crediet-onderneming (H.A.C.O.), die wegens overtreding van de loterijwet door den kantonrechter in de residentie tot een geldboete van 3000 subs. drie maanden hechtenis is veroordeeld. De H.A.C.O. heeft in 1926, nog vóórdat de jongste wijziging van de loterijwet was ingevoerd, een premieleening uitgegeven, welke binnen tien jaren zou worden ge amortiseerd. Daar de H.A.C.O. na tien jaar de lee ning niet heeft afgelost en bovendien prij zen heeft uitgekeerd, welke niet in het prospectus waren opgenomen nl. prij zen van 3.15 stelde het O. M. zich op het standpunt, dat het hier een nieuwe premieleening betrof, welke in strijd was met de nieuwgewijzigde loterijwet. Na een kort getuigenverhoor, waaruit bleek, dat de Haagsche Verzekeringssocie- teit (H.V.S.) een groot gedeelte van de H.A.C.O.-obligaties onder het publiek bracht en dat inderdaad prijzen van 3.15 zijn uitgekeerd, nam de officier van justi tie, mr. Cohen Tervaert requisitoir. Spr. achtte bewezen, dat de door de H.A.C.O. aangelegde premie-obligatielee- ning een andere was dan die welke in 1926 is uitgegeven en dat deze nieuwe premie leening in strijd was met de loterijwet. Spr. vorderde derhalve bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediging werd gevoerd door mr. E. Hollander te 's-Gravenhage en mr. Zadoks te Amsterdam. DE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gister: uitreis: Emoe te Alexandrië, Oehoe te Singapore, Zilverreiger te Jodhpoer. Thuisreis: Nandoe te Bagdad, Torenvalk te Rangoon, Pelikaan landde om 16 uur op Schiphol. HOSPITAAL VLIEGTUIG VERONGELUKT. Vier personen gedood. Een hospitaalvliegtuig, waarmede een zieke Lappenvrouw naar een ziekenhuis vervoerd werd, is in het Noordzweedsche gebergte verongelukt. Alle inzittenden: de bestuurder, de mecanicien, een verpleeg ster en de patiente kwamen om het leven. Men vermoedt, dat het vliegtuig in den mist tegen een bergwand is gevlogen. DE RAMP MET HET BELGISCHE VERKEERSVLIEGTUIG. ^el onderzoek naar het vliegtuigonge luk bij Soest (Westfalen) waar op 1® October j.1. een Belgisch verkeersvlieg tuig is neergestort, heeft thans het volgen- de uitgewezen: het ongeluk is veroorzaak doordat het toestel te sterk belast was, hetgeen tot trillingen van de vleugel leidde en tenslotte tot een breuk in een der vleugels. Het onderzoek is, naar be- kend, verricht door Duitsche en Belgische deskundigen. Hiermede zijn tevens ook de geruchten weerlegd, als zouden twee met het toestel reizende Duitsche scheikun digen chemische stoffen bij zich gehad hebben, welke tot ontploffing zouden zijn gekomen. UOCUMj JLi«EB.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8