HET DRAMA TE OBDAM. VERDUISTERING VAN EFFECTEN. amsterdamsche 5* BEURS Arrondissements-Rechtbank. Ex-notaris voor de Alkmaarsche Rechtbank. Had hem toevertrouwde effecten ter waarde van ruim f 22.500 ten eigen bate verkocht. De moordenaar voor de Alkmaarsche rechtbank. Bekentenis van den dader. Dagvaarding beleedigings- zaak-Broersma. Man doodgestoken te Eindhoven. Dader voortvluchtig. TWEEDE BLAD. Voor de Arrondissementsrechtbank stond heden terecht Cornelis Gerardus van Hou- weninge, notaris te Hoorn, sinds eenige maanden in voorarrest, verdacht van ver duistering van 22.565 aan effecten, behoo- rende tot de nalatenschap van de erven Mo lenaar, welke effecten hij in bewaring had, tot. afwikkeling van de geschillen onder de erfgenamen. Verdachte erkende het ten laste gelegde. Hij had de effecten, die hij aanvankelijk in een safe van het Noord-Hollandsch Land- bcuwcrediet geborgen had, voor dekking van zijn rekening gebruikt bij de Noorder bank. Wanneer de justitie niet had inge grepen, dan zou hij zeker, door hulp van zijn in Brussel wonende zuster, het geld bij el kander hebben gebracht. De officier deelde mede, dat de justi tie pas heeft ingegrepen, nadat bij een be zoek van den zoon van notaris van Houwe ninge aan diens tante in Brussel was ge bleken, dat deze tante niet meer zoo bemid deld was, dat zij kon helpen. De president: Had u behalve deze schuld nog een schuld van 40.000 aan an> dere crediteuren? De heer van Houweninge ontkende dit. De president: Het was uw plicht ge weest, terwijl u wist hulp te kunnen krij gen, niet tot het laatste moment te wachten Mr. Leesberg, als getuige gehoord, deelde mede, dat de familie Molenaar onder ling procedeerde, waarom de erfenis zoolang bij den notaris in beheer bleef. Toen onderling wantrouwen bij de erfge namen aan het licht kwam, stelde getuige zich in verbinding met notaris van Houwe' ninge, die hem mededeelde, dat er f 22.000 weg was en nog f 7000 aanwezig. Een voorstel voor een accoord in geld ont ving getuige niet. Wel is er over de zuster in Brussel gesproken. Verdachte had aan geboden wat hij bezat af te geven zonder decharge, wat getuige vreemd vond. Mr. J u d e 11 vroeg of getuige vóór het voorstel van den 4en Juli de zaak in handen van de justitie heeft gegeven. Mr. Leesberg: Er is alleen gesproken over een zuster in Brussel, doch onder me- dedeeling van verdachte, dat hij daarmede in onmin leefde. Een concreet voorstel is nooit gedaan. De Officier zeide, dat het voorkomen van een justitioneele vervolging, door het aannemen van een accoord, toch niet zou zijn gelukt, omdat spr. door bezoeken van anderen reeds den indruk had gekregen, dat er iets niet in den haak was waarom spr. den commissaris van politie een onderzoek had opgedragen, zoodat een accoord op 4 Juli toch al te laat zou zijn geweest. De getuige P. Molenaar, koopman en mede-erfgenaam, deelde mede een pak ef fecten waarover oneenigheid ontstond, aan den verdachte in bewaring gegeven te heb ben op 5 Juni 1934. De notaris zou ze voor de gerechtigde erfgenamen bewaren en in een safe van het N.H. Landbouwcrediet ber- ggn. Spr. had hem geen toestemming gege ven om ze ten eigen bate te verkoopen. Per exploit had getuige reeds in 1934 de effecten weer opgevorderd. Verdachte ontkende dit exploit te hebben ontvangen. Getuige Molenaar zeide nog, dat zijn moeder door handelingen van verdachte erg gedupeerd is. Verdachte zeide aan de moeder van getuige nog f 10.000 te hebben betaald. De volgende getuige, de deskundige W. H. v. d. Horst', deed hierop mededeeling van de door hem bevonden administratie en over de effecten. Op een vraag van den president bevestigde getuige, dat de handelingen van verdachte gekwalificeerd kunnen worden als een onrechtmatige daad. Op een vraag van den president erkende verdachte de effecten uit de safe te hebben gehaald ter dekking van zijn rekening bij de Noorderbank. Uit de verklaringen van den getuige-des- kundige bleek, dat verdachte op verschil lende data stukken heeft verkocht. Verdachte erkende vanaf het oogen- blik, dat hij de stukken bij de Noorderbank bracht, het gevoel te hebben gehad een on rechtmatige daad te verrichten. De Officier van Justitie verzocht verdachte aan de rechtbank eens te willen mededeelen, hoe hij er toe kwam gister een brief aan „De Haagsche Post" te schrijven. Spr. begrijpt er niets van en de brief wordt r.og onbegrijpelijker als men de positie in aanmerking neemt. De president merkte op, dgt het van verdachte in zijn positie niet te pas kwam een dergelijken brief te schrijver.. Verdachte zeide, dat de brief slechts als een grapje is bedoeld. Het requisitoir. De officier van Justitie, mr. v. d. Fecn de Lille, wees op de groote teleurstelling voor de familie Molenaar, die in niet te goede verstandhouding leefde en waarvan de leden met elkander procedeerden, te moeten ver nemen, dat het geld al weg was, om ver- dachte's schulden te voldoen. De handeling van den notaris was er een, die alle perken te buiten gaat. Een notaris is een openbaar ambtenaar, die het ver trouwen van het publiek moet genieten, dat niet weet tot wien het zich anders zou moeten wenden. Wanneer blijkt, dat dergelijke openbare ambtenaren frauduleuze handelingen ver richten, dan is de justitie verplicht zeer streng op te treden. In 1933 zijn de effecten verdachte ter bewaring in een safe in handen gesteld. Al heel gauw heeft verdachte er sommige effecten uitgehaald om die aan een bank te verstrekken ter dekking van een stukken- rekening. Spr. bracht den deskundige een compliment. Hij heeft een moeilijk werk gehad, omdat de schriftelijke gegevens, waarover hij beschikte, zeer verward waren. Hieruit is wel gebleken, dat het toezicht op de notariskantoren nog niet voldoende is. De financieele omstandigheden van be klaagde waren, toen hem de effecten ter bewaring waren verstrekt, slecht, hetgeen ook gebleken is uit de aanslagen in zijn inkomstenbelasting gedurende de jaren 1920 tot 1938. Als oogenblik waarop de verduis tering is gepleegd noemt spr. de data, waarop de stukken uit de safe zijn geno men en voor dekking zijn gebruikt. Dit misdrijf is omschreven in art. 223 van het Wetboek van Strafrecht. Spr.'s kijk op verdachte is er vanmorgen niet op verbeterd. Zijn houding ter zitting is spr. niet meegevallen. Hij heeft een at mosfeer doen ontstaan, die niet in zijn belang is. Hij vit op kleine détails en had beter ge daan een deemoedige houding aan te ne men. Het schuldbesef is bij hem niet voldoen de doorgedrongen. Het aanmeten van een juiste strafmaat is ring bij den rechter-commissaris kwam, dat lifj met zijn vrouw ging stoeien, mit de be doeling haar uit den weg te ruimen. Verdachte bleef er bij, dat hij die bedoe ling niet heeft gehad. Mr. Ledeboer drong er nog eens bij verdachte op aan de geheele waarheid te zeggen. Spr. wees verdachte er op, dat zyn ver klaring over de wijze waarop hij zijn vrouw heeft vermoord, niet klopt met de bevindin gen van dr. Hulst. Volgens verklaringen van verdachte heeft hij zijn vrouw gesmoord, maar volgens dr. Hulst heeft verdachte ook door het dichtknijpen van de keel den kerhand den luchttoevoer heeft afgesloten. Verdachte zeide, dat hij zyn rechterhand in de keel van zijn vrouw heeft gestoken en dat het mogelijk is, dat hy met zijn lin kerhand de luchttoevoer heeft afgesloten. De president concludeerde, dat daardoor langzamerhand een logischer geheel ontstaat. Verdachte geeft toe tenslotte gemerkt te hebben, dat het leven van zijn vrouw was "vMV- "«»iu w aoi ivwv«u - geweken. Ook zegt hij zijn vrouw met de men, dat hy fin.-moeilijkheden had. Als de schaar gewond te hebben, voorgevende, dat erfgenamen dit niet hebben geweten, dan wa-1 hy dit uit verdediging deed, Mr. Scholten, naar de juistheid hiervan ge vraagd, zei, dat verdachte hem geen bank- firma heeft genoemd. Wel was het getuige bekend, dat de zus ter van verdachte gelden voor een stichting beschikbaar zou hebben gesteld. Zij deed dit reeds eerder, een bedrag van 6000 en met inbegrip van de effectenschuld, be droeg de schuld van verdachte 60000. Het pleidooi. De verdediger, mr. J u d e 11, wees op de bekentenis van verdachte. Met den officier is pleiter het eens, dat verdachte een on- gewenschte sfeer heeft geschapen, door zyn verwarde verhalen. De brief aan de Haag sche Post van verdachte, bewyst echter dat verdachte geestelijk niét meer volwaardig is en daarom moest de officier zich over de houding van verdachte niet teleurgesteld gevoelen. Verdachte werd een taak op zyn schouders gelegd die hy financieel niet aan kon. Men wist bovendien wat er met dezen notaris aan de hand was. Reeds in 1933 wist OPGAVE VAN NUORDHOLLANdsc LANDBOUWCRF.DiET N.v. van Dinsdag 18 October 1938. y°rifit| koers uitermate moeilijk. Daar is in de eerst# plaats de buitengewone ernst van het mis drijf, waarop 4 jaar gevangenisstraf staat. In deze gevallen moet van de straf 'n pre ventieve werking uitgaan. Het publiek moet zien, dat de justitie zijn belangen behartigt. Verlichtende omstandigheden ziet spr. niet, wel de andere zijde van de medaille om geen zwaren maatstaf aan te leggen, n.1. den leeftijd en de gezondheidstoestand van verdachte. In gewone gevallen zou spr. niet ge schroomd hebben 2 jaar gevangenisstraf te eischen, doch in verband met den leeftijd en den gezondheidstoestand van verdachte oordeelde spr. dat 1 jaar gevangenisstraf op zijn plaats is. De verdachte deelde nog uitvoerig mede, dat hij, wanneer zijn voorstel om 75 te betalen en hem notaris te laten en de klacht by de justitie in te trekken, had aanvaard, wel gelegenheid zou hebben gehad, om met steun van zijn zuster en zoon de zaak te regelen. Dit voorstel was op zijn verzoek door mr. Scholten gedaan. In dit verband noemde verdachte nog een bankfirma. ren zij vreemdelingen in W.-Friesland, waar men dit wel wist. Pleiter ziet als verlichting twee, door den officier niet genoemde ptn., n.L de melancholieke depressie waaronder verdachte leed en de moeilijkheden in zijn gezin door ziekte van de kinderen. Pleiter was van oordeel, dat de zaak dooi de publieke opinie niet bemoeilijkt mag worden. Deze toch oordeelt maar al te vaak klakkeloos. Pleiter gelooft, dat deze ver dachte door een samenloop van omstandig heden: opvoeding, karakter en familieleven, gedreven is in een richting die hy niet wilde. Pleiter gelooft, dat deze verdachte reeds eerder een einde aan zyn leven had gemaakt, wanneer hy zich niet de liefde volle zorgen herinnerde van haar, die 48 jaar zyn echtgenoote is geweest. Juist met het oog op deze vrouw pleit spr. met de volheid van zyn hart clementie. Al die jaren heeft zij het lastige karakter van beklaagde ver dragen en alles opgeofferd wat een vrouw van haar stand had kunnen genieten. Zij zag hem dagen thuis zitten suffen in zich zelf, heeft hopeloos geprobeerd hem in zijn moei lijkheden, die zij bevroedde maar niet kende, te helpen. Dag en nacht heeft zy hem in zyn ziekte verpleegd Van verdachte weet spr. dat hij het hem op te leggen vonnis zal aanvaarden. In zyn gevoel is hy zonder toekomst. Wanneer hij de gevangenis in gaat, dan beteekent dat zijn doodstraf, maar ook die van zijn vrouw, die '•1 zoo veel heeft gele den en vandaag, j leiter weet dit zeker, den Almachtige bidt, dat verdachte zich binnen kort weer met haar kan vereenigen om de nog restende levensdagen, ver van deze maatschappij, in rust door te brengen. De president bepaalde hierop de uitspraak op 25 October. Voor de Arrondissements-rechtbank te Alkmaar diende heden de zaak tegen den ongeveer 40-jarigen kapper Pieter Doode- man te Obdam, die op 10 Juni van dit jaar door verstikking zijn vrouw van het leven had beroofd. Zooals men weet, was de vrouw aanvan kelijk op gewone wijze ter aarde besteld, omdat de plaatselijke geneesheer had aan genomen, dat zij door een ongelukkigen val van een trap was overleden. Na de begrafenis doken er in de nabije gemeente Heerhugowaard geruchten op over een verhouding van Doodeman met zijn daar wonende vroegere dienstbode, die hij, na de begrafenis van zijn vrouw, weer in huis had gehaald. Doodeman had de brutaliteit zelfs zoo ver gedreven, dat hij tegen de buren, die de vrouw op haar doodsbed bezochten, zei, dat het haar laatste wil was geweest, dat de dienstbode, die wegens oneenigheid in een andere betrekking was, met de opvoeding van haar beide kinderen werd belast. De tyuren hadden dit vreemd gevonden, omdat de vrouw, teruggekeerd van een verpleging in het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar, er op gestaan had, dat de dienstbode, die tijdens haar ziekte de huishouding had waar genomen, het huis uitging, terwijl zij bo vendien later had gezegd, dat dit een pak van haar hart was. In Heerhugowaard was het opgevallen, dat de man de dienstbode in haar nieuwe betrekking bleef bezoeken. Den middag van het misdrijf had hij in Heerhugowaard nog de kermis bezocht. Toen men den daarop volgenden dag in Heerhugowaard van het z.g. ongeval van mevrouw Doodeman hoorde, mompelde de volksmond over de mogelijkheid van een misdrijf. Dit gerucht kwam ook den rijks veldwachter aldaar na de begrafenis ter oore, die er met zijn collega te Obdam over sprak. Beiden verzamelden gegevens, en toen ook in hun oogen misdrijf niet uitge sloten leek, stelden zij den burgemeester met het een en ander in kennis. Aanvanke lijk achtte men in Obdam misdrijf uitge sloten. De buren hadden niets van oneenig heid gehoord. Doodeman stond als gunstig bekend en de verwonding aan zijn hand was, naar hij had medegedeeld, veroorzaakt doordat hij tijdens het ongeval bezig was een scheermes aan te zetten, dat door den schrik was dichtgeklapt. Bij nader onderzoek bleek, dat die verwonding niet aldus kop zijn ont staan. De justitie gelastte een week na de teraardebestelling een lijkschouw van mevr. Doodeman en wat men in Obdam voor on mogelijk had gehouden, bleek juist te zijn: de vrouw was door misdryf om het leven gebracht. Doodeman bekende zich aan dit misdryf te hebben schuldig gemaakt en bevindt zich sindsdien in voorarrest. Heden diende de laatste fase in dit drama voor de Alkmaarsche rechtbank. Aan Doodeman wordt ten laste gelegd, dat hij te Obdam op 10 Juli 1938 zijn echt genoote Helena Mona Winter van het leven heeft beroofd, door opzettelijk met geweld door handtastelijkheden op, aan, in en of bij haar ademhalingsorganen haar den lucht toevoer te beletten of in zeer sterke mate te belemmeren, tengevolge waarvan zij door verstikking, veroorzaakt door bovenver melde handelingen, is overleden. Als getuigen zyn gedagvaard Theodorus, Johannes Pius Borst, rijksveldwachter te Obdam, Engelina Geertruida van Mierloo te Obdam, Aagje Beerse, dienstbode te Heerhugowaard en als getuigen-deskundigen Jean Pierre Louis Hulst, arts te Leiden en Joon Kruytborst, geneesheer aan het Pro vinciaal Ziekenhuis te Cactricum. De belangstelling voor de behandeling van deze zaak was zoo groot, dat slechts een deel van het publiek kon worden toegelaten. Aangezien dr. Hulst als deskundige verhinderd was aanwezig te zijn en de dienstbode door ziekte verhinderd was, werd een voortgezette behandeling wel noodzakelijk. Verdediger in deze zielige zaak was mr. H. Schuurman. De samenstelling van de rechtbank was de volgende: mr. Ledeboer president, mr. Met terneergebogen hoofd bevestigde ver dachte de mededeeling van den officier, dat verdachte op het misdrijf de leugen heeft laten volgen, dat zijn vrouw als haar laatste wil te kennen had gegeven, dat de dienst bode zich met de opvoeding van de kinderen belastte. Hierna werd dr. Kruitbosch uit Castri- cum als getuige gehoord, die verklaarde, dat verdachte de neiging vertoont snel uit den weg te ruimen, wat hem hindert. Met zekerheid valt niet te zeggen, hoe verdachte tot zyn daad is gekomen, doch wie de stukken kent, ziet wel den draad. Getuige J. P. Borst, rijksveldwachter te Heerhugowaard, deelde een en ander mede over de vermoedens, die by hem rezen by het vernemen van de geschiedenis en hoe hij op last van den officier het lyk voor sectie ter beschikking van dr. Hulst had gesteld. De president bracht dezen getuige een woord van lof voor de wijze waarop hy deze groote zaak had behandeld. Mej. de wed. Trompvan Mierloo, wo nende naast verdachte, had den geheelen dag wel oneenigheid gehoord en stomme len, doch zij had dit wel meer gehoofd en was niet gaan kijken. De president wees deze getuige er op, dat ze wel een beetje als een struisvogel had gehandeld. Getuige vertelt verder, dat verdachte bij haar was gekomen en gezegd had, dat zijn vrouw van de trap was gevallen. De officier verzocht hierop, wegens af wezigheid van de andere getuigen, aanhou ding van de zaak tot 1 Nov. 's morgens 10 uur. Hiertoe werd besloten nadat verdachte en de verdediger zich met dit voorstel hadden vereenigd. De officier van justitie te Alkmaar heeft den heer J. Broersma, lid van de aanne mersfirma Broersma te Bergen, gedagvaard om in de zitting van 25 October a.s. des namiddags te twee uur terecht te staan, terzake dat hy: a. te Bergen, omstreeks half September 1937 opzettelijk den hoofd-ingenieur van den rijkswaterstaat dr. ir. Wentholt in ver band met diens directe gemaakte werken betrekkelijk het MaasWaalkanaal in het openbaar bij geschrifte heeft beleedigd, zulks door opzettelijk een brochure geti teld „ik zal handhaven" en opgedragen aan „allen die geroepen zijn tot de vertegen woordiging van het Nederlandsche volk' het licht te doen zien en afschriften daar van te doen toekomen aan H. M. de ko ningin, H. K. H. prinses Juliana, de tweede Kamerfracties, eenige dagbladen en Wa terstaatsingenieurs, in welke brochure voor dr. ir. Wentholt beleedigende passages voorkwamen. Dat hij in of omstreeks de maand Januari 1938 opzettelijk de eer of goeden naam heeft aangerand van dr. ir. Wentholt door ten lastelegging van het knoeien met rijks- gelden, het om den tuin leiden van het departement van waterstaat, het saboteeren van den wil van H.M. de koningin, het plegen van valschheid in geschrifte, als mede het benadeelen van den staat der Nederlanden voor 100.000 en het bekorten van de rechten van de aannemersfirma Joh. en Jac. Broersma, een en ander met het STAATSLEENINGEN. 3—3y, Nederl. 1938 3 Ned-fndië 1937 554 Duitschl. '30 m verkl. B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Altf. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl Ford Philips Gloeil Gcm. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Keonecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Fxplor. Mij.. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak75% Phillips Oil 28% Shell Union 10^ Tide Water 10%6 RUBBERS. Amsterd. Rubber 235% Deli Bat Rubber 163% Hessa Rubber 138 101% 100%, 32% 145 151 153 1301/. 43%, 90 338 228% 144% 43% §31% 6% 48%, 6%, 472% 178 182 78% 55 150% 319 331% Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika liin JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKrN. Deli Batavia Oude Deli i Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Sou'hern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific i Canadian Pac. 165 116% 3'%, 117 85% 121% 122% 230% 292% 266 295', 15'/,, 12% 73 4%| ^•3.00 32 5 U3y. 151 151 129%. 42% 90'/ 339 231.% 421/ 29).6/, 4<tó H 36 Ï'.V 35 i-Sh 6 1 46j.iv 4% 4 471% 177 181 78% 55 152% 315 28 10% 1«V 135 160% >}4% 3M 115 86 124%.} 122-% 228 290-2 265 28% 14%-", lU-% 72 4%'% tExclaim. 'Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers K, heden 5$ pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers 1.83 tfew-York Londen Berin 73.65 Parys 4.89 Brussel (Belga) 31.09 5$ Zürich 41.68 Kopenhagen 39.00 Stockholm 45.0254 Oslo 43.90 heden 1.83 8.73% 73.62J4 4.89 31.08 41.69 39.025$ 45.025$ 43.925$ £aatste Aerichtw (Ongecorrigeerd.) In den afgeloopen nacht omstreeks half twee werd de politie in Eind hoven meegedeeld, dat in De Hemel rijken te Eindhoven een man was doodgestoken. Onmiddellijk ging men naar de aangeduide plaats, waar men het levenlooze lichaam vond van den 34-jarigen gehuwden L. A. Sanders, een berucht type uit Veldhoven. Vechtpartij met doodelijken afloop. Het bleek, dat het slachtoffer, na slui tingstijd van een café in De Hemelrijken, kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid .te plotseling op een groep café-bezoekers, die geven, zulks door opzettelijk een open brief °P straat nog wat stonden na te praten, te richten tot den raad van ministers, geda teerd 14 Januari 1938. De gewraakte passages vinden hun oor sprong in een geschil, dat in 1924 ontstond tusschen de aannemersfirma Broersma oma en I'6 UC31UUU, op aeil niuwy-i— v. d. Feen de Lille officier, mr. Krabbe en den hoofdingenieur-directeur van den ryks- T- J- van der Velden uit Zeelst af, die oo mr. Ubbens rechters en mr. Crevecoeur waterstaat dr. ir. Wentholt over de uit was losgestormd. Hij had zich tevoren op de achterplaats van het café voorzien van enkele bierflessehen en hiermede gewa pend stoof hij, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, op den motorrijder griffier. Verdachte, die goed gekleed was en een bril droeg, hoorde staande de voorlezing van de dagvaarding aan. Op een vraag van den president ver klaarde hij het ten laste gelegde te erkennen. Lang wachtte hij met de beantwoording van de vraag van den president hoe het gekomen is. Tenslotte zegt hij, dat het ge komen is door een stoeipartij. De president vroeg hem of nij des middags in de H.Hugowaard bij 'n bespre king met de dienstbode, niet de gedachte heeft geopperd, met haar te kunnen trou wen, wanneer zijn vrouw niet bestond. Verdachte zeide toen die gedachte niet te hebben gekoesterd, doch de president ver klaarde het, gezien verdachte's verhouding tot de dienstbode, voor onaannemelijk, dat hij met zijn vrouw stoeide. De verdac-hte zeide, dat er geen verwijdering tusschen hem en zijn vrouw bestond. De president las uit de stukken voor hetgeen verdachte by het verhoor ver klaard had. Hij wees er verdachte op. dat de officier op grond van die verklaring niet zoo ver is gegaan moord met voorbe dachten rade ten laste te leggen. Met nadruk vroeg de president, hoe hij tot ziju verkla- 1938 een open brief aan den ministerraad! voering van een onderdeel van het Maas Waalkanaal. Met het gevolg, dat de firma, die reeds een derde deel van het werk had uitge voerd van het werk werd verwijderd, en het overige deel van het werk aan een andere firma voor een hooger bedrag werd opgedragen. De firma Broersma, die door de gevolgen van dit geschil werd geruïneerd, achtte zich volgens bestek te kort gedaan en wendde zich tot minister van Swaay en tot de Tweede Kamer, evenwel zonder resultaat. Het lid van de firma, den heer J. Broersma werd een audiëntie bij de koningin toege staan, waarbij hi: poneerde, dat het Rijk, j"-'> "":t ver luidens beste voorwaarden, voor minstens aatst wonende te Eindhoven. vCVVielig 115000 was benadeeld, wanneer water- ™edelyk in het bezit van een twee staat gelijk had. Na deze audiëntie kreeg ™Otorrywiel, merk Sarolea, vover- de firma de rekening van den Staat gezon- j? merkteeken N 35391. Hij v van den. Het proces over deze rekening moest ^ach^ van moord. Het signa ei ^nr„ gevoerd worden voor de Alkmaarsche recht bank. Toen de zaak voorkwam, was de staat niet per procureur verschenen. Voor de rechtbank bleef geen andere beslissing over, dan den staat de vordering te ontzeg gen. Hierna publiceerde de heer Broersma in September 1937 de brochure „Ik zal hand haven" en vervolgens zond hij in Januari tot de bezoekers had behoord. Er ontstond een vechtpartij. waa^ bij van der Velden, eveneens een oud bekende van de politie, zijn mes tro en Sanders met een steek in de har streek van het leven beroofde. u getroffene zakte bloedend ineen. De omstanders namen de vlucht, waarschuwden de politie en een do ter. Toen de geneesheer ter plaa kwam, kon hij slechts den dood v Sanders constateeren. In verband met dezen moord vcrzoe^ de commissaris van politie te EindhoV de opsporing en voorgeleiding van Jac- var der Velden, oud 29 jaar, smokkela lor.«„4 -■ '",I* «-"o*nOT" Van der Velden luidt: lang 1.70 uleed maal postuur, donker bruin haar, ëc e„ met bruin leeren vest, donkere bruine jas. Hij is in het gelaat l'ctl va0 g .vond. Mogelijk is hij in gezelschap F. de Bie, oud 38 jaar. U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een-„Vraag en Aanbod 35 cent p. 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAG

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8