De gemeenteverkiezingen in België. Jkoviticiaat In het teeken van de „mobilisatie". Eén dag als gast bij de Koloniale reserve. «lli In de gemeenten ven Eupen-Malmédy-St. Vithue gaat het democratisch tegen de nazi's. Een INKTVISCH is een INKTVISCH! Tijdens hun proeftijd in Nijmegen worden de jongens voortdurend geobserveerd. ZORGVULDIGE SELECTIE. De Valera wenscht vereeni- ging van Ierland. De Duitsche expansie. Fransche meeningen. Bethlehem in Arabische handen. Uitoefening van den chrietelijken godsdienst echter niet gehinderd. HEERHUGOWAARD OUDKARSPEL i (Van onzen Brusselschen correspondent.) Brussel, 16 October 1938. Vandaag hebben de mannen en vrouwen in België voor de gemeenteraden gestemd. Tot op het laatste oogenblik is het overal kalm gebleven. De bewogenheid van de laat' jta weken moest onvermijdelijk de belang' stelling andere wegen doen uitgaan. Toch blijft het een feit dat de rexisten in de eerste plaats het er op aanleggen aan deze verkie zingen het karakter te geven van een soort jeferendum. De mobilisatie heeft evenwel gevoelens opgewekt die de tegenstellingen jnin of meer heeft verminderd en de tradi tioneele partijen, die men vrijheidspartijen sou kunnen noemen, in tegenstelling met de rexisten en Vlaamsche nationalisten die op totalitaire beginselen steunen, zullen daar wel hun voordeel mee doen. Zoowat overal werd een beroep gedaan op den geest van de mobiliastie. De taal der cijfers zal echter Sprekender zijn dan alle beschouwingen, 0p gen oogenblik dat de uitspraak der kie ïers reeds is gevallen. Wy hebben er reeds op gewezen, dat in Vlaanderen is geijverd voor een concentra tiepolitiek tusschen de rexisten, de Vlaam sche nationalisten en de katholieken. Dit beet de concentratie van de christelijke ge oriënteerde Vlaamsch nationale groepen Jfet veel belangstelling zal de uitslag van de verkiezingen in deze plaatsen worden nage gaan. Op het laatste oogenblik is de concen tratie in sommige gemeenten toch gevormd. Noemen wij steden als Mechelen, Aalst, 1/okeren, Geeraardsbergen, Deinze, Eekloo, Ledeberg, Gentbrugge, Aarschot, Borger- hout, Berchem, Boom, Hoboken, Lebbeke, Siz. Het is op slot van rekening slechts een ein aantal in Vlaanderen, grooter nochtans dan de concentraties in Wallonië, waar zij blijft beperkt tot katholieken èn rexisten Maar van zekere zijde wordt er naar ge,- itreefd om deze formule van bondgenoot schap te verplaatsen naar het gebied van de regeering. De concentratie komt er openlijk voor uit, dat zij een anti-marxistisch karak ter heeft en de socialisten van het openbaar beheer wil verwijderen. Naast deze zijde van de verkiezingen is het interessant even na te gaan hoe de nieuwe Belgen, de inwoners van het geannexeerde iebied van Eupen-Malmédy-St.-Vithus naar de stembus zijn gegaan. Voor de eerste maal heeft men hier met nogal zuivere toestanden te doen en weet men waaraan zich te hou den. Het Heimattreue Front is hier openlijk tot het offensief overgegaan en in de hui dige omstandigheden is men benieuwd hoe de bevolking hierop zal weten te reageeren. Men weet, dat het Heimattreue Front de politieke organisatie is van degenen die, vóór Hitier, vereenigd waren in den culturee- len Heimatbund. Het Heimattreue Front werkt op nationaal-sociaüstische basis. Nu is het opmerkelijk, dat de andere partijen gemeend hebben zich te moeten vereenigen pm de nationaal-socialisten tegen te werken en te beletten dat zij, door zich meester te maken over de plaatselijke besturen, nog meer gelegenheid zouden krijgen tot het voeren van hun propaganda. Bü de verkie zingen in 1932 is het niet tot een dergelijk cartel gekomen de Heimatbunders van toen hebben er al het profijt van gehad. De Hei mattreuen hebben dus geen onmiddellijke eensgezindheid aangetroffen. Dat is zoo waar dat zij slechts kans hebben gezien van in zes plaatsen der drie districten candidaten voor te dragen. Hieronder bevinden zich de drie hoofdplaatsen der kantons, Eupen, Mal- médy en St.-Vithus. In deze drie plaatsen hebben de katholieken, socialisten en mid denstand zich echter verstaan om slechts een enkele lijst in te dienen. In 1932 hadden deze drie partijen 52 percent van het totaal der stemmen, doch daar deze stemmen op verschillende lijsten waren uitgebracht, be kwamen zij slechts vijf zetels op 13 te Eupen. Drie zetels van wethouder gingen naar de Heimatbunders en hun trouw aan het nieuwe vaderland was van dien aard, dat zij onlangs werden afgezet. Te St.-Vithus was het resultaat in 1932 ongeveer gelijk. De twee democratische lijsten werden afzonder lijk tegen den Heimatbund gesteld. Zij be kwamen de meerderheid van het aantal stemmen, maar moesten zich tevreden stel len met drie zetels op negen, om dezelfde reden als te Eupen. Thans is er ook een een heidslijst te St.-Vithus tegen de lijst van den Heimatbund of liever van het Heimat treue Front. Dit is niet het geval te Malmédy. Slechts daar zijn de kiezers naar de stembus moeten gaan om hun stem uit te brengen of wel op del ijst van het Heimattreue Front, ofwel op deze van de Belgische democrati sche lijst der belangen van Malmédy, ofwel nog op de lijst van de „ware belangen van Malmédy". De tweede is socialistisch, de derde christelijk-democratisch. Tot Zondag was er te Malmédy een socialistische meer derheid van acht zetels op elf. Als men nu de verkiezingspropaganda nagaat, dan merkt men op, voor deze districten, dat de ideolo gische programma's niet als een vlag worden gedragen, maar dat de Heimattreuen stelsel matig alles verzwijgen wat het Belgische regiem heeft gedaan voor de streek, terwijl de anderen hiervan hun voornaamste argu ment maken. Er is ook reden toe. Voor Eupen alleen is er 180 millioen frank uitge geven en alleen op het gebied van toerisme reeds kent de streek een veel grootere wel vaart dan voor de annexatie. Hoe dan ook gaat de strijd toch openlijk voor of tegen het Belgische en democratische regiem. Ook in het Sudetenland is het conflict voorafge gaan door gemeenteverkiezingen Op het platteland hebben de Heimattreuen slechts in drie dorpen een lijst kunnen voorstellen en hoe meer zij bij de grens lagen hoe min der succes er is geweest. De rexisten, de an dere totalitaire partij, heeft slechts candida ten kunnen voordragen in drie plaatsen, n.L Raeren, Amblève en Eupen. De Heimat treuen hebben al het mogelijke gedaan om de verklaring van Hitier, dat hij geen terri toriale eischen in Europa te stellen had, op hun manier uit te leggen. Terreur voor de toekomst is steeds hun welkom middel ge weest. Dl* rwdedlgt Heh met lokt «n «pult il)n omgsrtng *oll Moor daarom hooit Uw vulp.n zulke manieren niet te hebbenI Wat heelt U eraan als pen en handen vol tnkt zitten na het vullen t Weg met die mors' methodes! Ca over op de .Elite' flacon van Talens. Een ingenieus vulreservolr ln den hals zorgt voor een steeds properen houder en voorkomt be schadiging van de penpuntenl Talens' .Elite" flacon, ont worpen door een be kend ster kunstenaar kost slechte 60 centl Ie» ELITE" Zorgt voor een „schoont boord* «en Uw» ptnf uitgevaardigd, om zich op straat te bege ven, wordt er nog steeds vanuit vensters en vanaf daken geschoten. Te Beitsafafa ten Zuiden van Jerusalem is een vooraanstaande Jood, Carmi ge naamd, op klaarlichten dag gedood. Carmi v/as behulpzaam bij den bouw van het nieuwe regeeringshospitaaL Gistermorgen heeft men in het politie bureau van de oude stad brand gesticht. Aanval op wachtpost. Gisterochtend vroeg heeft een sterke Arabische bende een aanval gedaan op een wachtpost aan het Hoeleh-meer. Twee Joodsche wakers werden gedood en zes ge wond. Het meer en de omgeving vormen een Joodsche concessie. Samenwerking met Engeland in tijd van oorlog anders onwaar schijnlijk. De Valera heeft tegenover een specialen correspondent van de Evening Standard een belangrijke ver klaring afgelegd over de bestaande verdeeling van Ierland. De Valera zeide, dat hij niet meer dacht aan een volksstemming, die de scheiding zou laten voortbestaan, en hij verzocht Engeland met klem, de graafschap pen van Ulster te bewegen, zitting te worden overgelaten. Engeland zou geen partij kunnen zijn in onderhandelingen met de Valera buiten Noord-Ierland om. Men meent te weten, dat de Valera ter zake geen nieuwe stappen bij de Britsche regeering heeft gedaan. Ulster's bezwaren. Craigavon, de minister-president van Noord-Ierland, die nog onlangs bij twee gelegenheden herhaald heeft, dat de stem ming in Noord-Ierland tegen hereeniging 1 met het Zuiden is, heeft gisteravond ver klaard, dat hij in al de jaren, dat hij in functie is, geen verandering in deze stem ming heeft bemerkt. De loyaliteit en de genegenheid van het volk van Noord-Ier land jegens de Britsche kroon en grond wet, zoo voegde hij er nog aantoe, zijn op het oogenblik nog sterker dan ooit in de - r. i «eschiedenis. Daarom kan de Valera er nemen in een Groot-Iersch parlement. mede uitscheiden> No0rd-Ierland te gebruiken als een wapen om de Britsche regeering mee te 'bedreigen. Ik kan slechts den ouden strijdkreet van Noord-Ierland herhalen: „geen overgave". De Valera bood Ulster autoncmie aan in plaatselijke aangelegenheden, en vroeg slechts garanties voor de na tionalistische meerderheid in het ge bied. De Valera voegde hier nog aan toe dat, zoolang de verdeeling bleef bestaan, de kansen, dat Eire ingeval van een Europeeschen oorlog met Engeland zou samenwerken, zeer ge ring waren. Ook heeft De Valera een telegram ge zonden aan den te Londonderry bijeen komenden Bond voor een vereenigd Ier land, waarin hij zegt, dat de vereeniging niet alleen in het belang is van de min derheden, die in de zes graafschappen van Ulster wonen, ook niet van alle Ieren ter "Gereld, maar in de eerste plaats in het be lang van Engeland, dat meer dan ooit op de volledige samenwerking met het Ier- sche volk aangewezen is voor zijn eigen veiligheid. Zonder die hereeniging zal die samenwerking nooit tot stand kunnen komen. Ten aanzien van de verklaring van de valera, waaromtrent de berichten ook van andere zijde bevestigd worden, meldt peuter nog, dat men in officieele Britsche kringen nog steeds het standpunt inneemt, dat in den status van Noord-Ierland, zon der de toestemming van dit land, geen verandering kan worden gebracht. Enge land staat nog steeds op het standpunt, dat elk streven naar de eenheid van Ier land beschouwd moet worden als een zaak, die Noord- en Zuid-Ierland ..angaat, en dat de regeling hiervan aan hen moet De „Excelsior" schrijft, dat de verklarin gen, door minister Funk afgelegd, over zijn reis naar Bulgarije, Zuid-Slavië en Turkije, het zeer duidelijk maken, dat Duitschland de markten van Donau- en Balkanstaten geheel wil beheerschen door een ruilhandel van de grondstoffen en landbouwproducten dezer landen tegen de Duitsche nijverheids producten te organiseeren. De vrije mede dinging in Oost- en Midden-Europa blijft echter bestaan en het is weinig waarschijn lijk, dat Frankrijk, Italië, Engeland en de Ver. Staten zich goedschiks daaruit zullen laten verdringen. De „Peuple" schrijft: „Zonder een oogen blik te verliezen haast het Derde Rijk zich zijn succes van München tot het laatste toe te exploiteeren. Gisteren bereikte ons het bericht, dat de ministers van economische zaken van Turkije, Bulgarije en Zuid-Slavië zich naar Berlijn zullen begeven. Zoo vormt zich onder den herdersstaf van Duitschland de „Balkanspil", die Noordzee met Zwarte Zee verbindt". De „Petit Parisien" schrijft: „Het bericht, als zou de Gestapo haar intrek te Praag hebben genomen, is natuurlijk dwaas, maar het is niet twijfelachtig, dat Duitschland een zekeren druk op de Tsjechen uitoefent om te bewerken dat Tsjecho-Slowakije geen dienst doet als schuilplaats voor politieke vluchtelingen, die door het Duitsche rijk zoo dicht bij zijn grenzen zeer ongewenscht worden geacht. De overeenkomst van Mün chen berust op het „zelfbeschikkingsrecht", hetgeen iedere onrechtvaardigheid en elk geweld moet uitsluiten. Maar het is nu de vraag, wat er zal worden van de Sudeten- duitsche vluchtelingen, wier aanwezigheid I Tsjecho-Slowakije op den langen duur zal kunnen verhinderen. De organen, die zich bezig houden met het algemeene probleem der Duitsche vluchtelingen, zullen een nieuw toevluchtsoord moeten trachten te vinden, waar deze menschen in veiligheid kunnen leven". Naar te Caïro bekend wordt, bevindt Bethlehem zich sedert weken in handen van de opstandige Arabieren. Geen en kel Britsch soldaat bevindt zich nog in de stad. Door dit feit is ook de Kerk der geboorte in Arabische handen. Aange zien evenwel de opstand een Arabisch nationale en geen religieuse zaak is, wordt het uitoefenen van den christe- lijken godsdienst in niets gehinderd. Met uitzondering van Joden en Engel- schen kan ieder vrij Bethlehem be treden. De Arabische opstandelingen hebben den Arabieren het dragen van fez en tulband verboden. Alle Arabieren dra gen thans den gewonen hoofddoek met snoeren, zoodat het zeer moeilijk is de opstandelingen te onderscheiden van vreedzame burgers. Nog steeds schietpartijen. Niettegenstaande te Jerusalem voor den tijd van vier en twintig uur een verbod is Opening bazar. Zaterdagavond had de opening plaats van den driedaagschen bazar welke ge houden wordt ten bate van de muziek- vereeniging H.U.G.O. Voor een vrij groot publiek sprak de voorzitter de openingsrede uit en legde het doel en de redenen uit waarom deze bazar gehouden wordt, n.1.: het grondig nazien der instrumenten, daar de vereeni ging het volgend jaar op de concoursen in de superieure afdeeling wil uitkomen en er daar superieure instrumenten moeten zijn. Spreker was overtuigd van de sym pathie der burgers en hoopte, dat de bur gerij hem bü deze poging niet in den steek zou laten waarna de bazar was geopend en de verschillende attracties de volle aandacht trokken. Was het bezoek Zaterdag niet boven mate druk, den Zondag was de bazar veel drukker bezocht en men kan met gerust heid het verdere verloop tegemoet zien. Tot laat in den nacht waren de atttracties nog in vollen gang en aan de gezichten van het bestuur was te zien dat de ont vangst bevredigend was. Luchtbeschermingsoefening. Vrijdagavond werd hier een luchtbe schermingsoefening gehouden met ver duistering. Om zeven uur verzamelden de manschappen der Burgerwacht zich. Er werden 7 staande patrouilles geplaatst aan de verschillende toegangswegen om het NIJMEGEN, October, Over de binnenplaats van de ka zerne der koloniale reserve daveren commando's. „Geeft acht!" „Met vieren rechts uit de flank, marsch!" „Afdeeling halt!" „Op de plaatsrust!" De klassecommandanten leeren hun discipelen de eerste 'beginselen hetgeen een soldaat, en zeker een koloniaal soldaat, dient te kennen: be- hoorlyk marcheeren. Elders, in ruime klasselokalen, komt de theorie aan de beurt: de rangen en graden in de eerste plaats, de grondbeginselen van het Maleisch, de hiërarchische weg van a tot z. „Wat zü'n de onderscheidingsteeke nen van een generaal-majoor der in fanterie?" „Hoe spreekt men een kapitein-luitenant ter zee aan?" „Welke zü'n de verplichtingen van den wachtcommandant?" „Hoe is de naam van den commandant der Koloniale Reserve?" Commandant van de koloniale reserve is thans de overste J. Slagter, die ons in de gezellige onderofficierscantine het een en ander gaat vertellen over de opleiding van „Jan Fuselier", den koloniaal, die momenteel wel in een heel wat gunstiger daglicht is komen te staan, dan enkele tientallen jaren geleden, toen nu juist niet het puikje der natie „teekende voor Indë." Uitgezonden wordt tegenwoordig een zorgvuldig geselecteerd, medisch ge tost, psychologisch onderzocht en met de beste voornemens bezield contingent, waarvan men niet behoeft te vreezen, dat het in Indië in grooter getale de hospitalen en de cellen, dan de kazerne zal bevolken. De koloniale reserveeen welge- traind corps, graag geziene verschü'ning bü alle wandelmarschen in den lande, met een opgewekten corpsgeest onder hand having van een voorbeeldige discipline. Overste Slagter vertelt: „In de bijna drie maanden, dat wü de jongens, vóór zü naar Indië worden uitgezonden, hier in Nümegen in de kazerne hebben, doen wü eigenlük niets anders dan ze voortdurend èn medisch èn uit militair oogpunt bekij ken. Natuurlijk zün zü al gekeurd, maar daarmee is de zaak niet afgeloopen, voort durend büjven ze onder controle van den dokter. Ook de onderofficieren-klasse- commandanten en de onmiddellü'k boven hen gestelde officieren observeeren nauw lettend hun leerlingen, en op uniforme kaarten worden hun 'bevindingen gere gistreerd. Zoo krijgen wü van eiken sol daat een massa gegevens, en op grond van die gegevens kan ik na ongeveer 2% maand beoordeelen, of de jongens voor uitzending naar Indië in aanmerking komen. Ze maken in Nijmegen dus een proeftijd door, en pas als ze de loopplank van de mailboot opgaan, zün de jongens er zeker van, dat hun proeftijd is geslaagd." „Krijgt u veel aanvragen van jongelui, die dienst willen nemen bü de koloniale reserve?" Massa's! En denk niet dat het allemaal desperado's zü'n. Allerminst! Het gros der jongens komt uit een goed milieu, en velen hebben een behoorlijke opleiding genoten. In het tijdvak van 1 Augustus 1937 tot 31 Juli 1938 hebben zich schriftelijk aange meld 19.166 candidaten. Hiervan zijn er voor de keuring opgeroepen 4674, en van dit aantal werden er ruim 1600 goedge keurd. Deze 1600 jongens kwamen dus in Nü'megen in dienst, maar in hun proeftijd werden er nog 468 naar huis teruggezon den, op grond van latere afkeuring, op grond van niet-voldoen, op eigen verzoek of anderszins. Zoo bleven er dus nog geen 1200 manschappen over, die de loopplank betraden. U ziet, dat er wel een grondige selectie wordt toegepast." Het medisch onderzoek. Tot zoover de uiteenzetting van overste Slagter. De officier van gezondheid le klasse, Dr. A. J. Huart, deelde ons vervol gens nog enkele interessante bijzonder heden mede over de wijze, waarop de soldaten medisch worden getest. Het is de verdienste van Dr. van Lienden geweest, dat hü aan het vroegere systeem van éénmaal keuring, en verder geen controle meer, een einde heeft gemaakt. Thans worden de jongens gedurende 2Y maand voortdurend geobserveerd, en ten slotte nog aan een eindkeuring onderworpen. Voor een psychologische typeering van de jongelui gaan wü daarbü uit van een systeem der Groningsche hoogleeraren Hymans en Wiersma, die een indeeling in' acht temperamenten maakten, steunend op drie grondfuncties. Deze grondfuncties zün: activiteit, emotionaliteit en de pri maire functie, waar tegenover dan staan niet-activiteit, niet-emotionaliteit en de secundaire functie. Het aanwezig zü'n of het ontbreken van een of meer van deze drie grondfuncties geeft aanleiding tot een indeeling der soldaten in acht typen: Flegmatisch, sanguinisch gepassioneerd, cholerisch, apaath, sentimenteel, nerveus en amorph. De rangschikking dezer typen is naar hun bruikbaarheid voor den mili tairen dienst, de flegmatici staan nummer één, de amorphe candidaten maken de slechtste kans. Deze indeeling is natuurlü'fc het werk van den officier van gezondheid. Maar ook de klasse-commandant moet zü'n mannetjes 'beoordeelen. Uit een opsom ming van 24 eigenschappen moet hü on derstrepen degenen, welke op eiken man afzonderlek van toepassing zü'n, bijvoor beeld: de man is zwaartillend, of lucht hartig, hij is zelfstandig, öf een naprater, hü is netjes, óf slordig, hij is zakelijk, öf breedsprakig, hij is beweeglijk, öf kalm, hij is resoluut, öf besluiteloos. Zoo zü'n verschillende van elkaar on- afhankelü'ke beoordeelaars aan het werk, om gedurende de 2K maand, dat de soldaat in Nijmegen vertoeft, een zoo diep mogelü'ke studie te maken van zü'n karakter-eigenschappen. Het is duidelijk, dat men op die manier een veel nauwer contact met de manschappen krijgt, dan vroeger het geval was. Wat de physieke hoedanigheid betreft, daarbij wordt ook gebruik gemaakt van de Pignet Index, waarbü men van het getal dat de lengte van den soldaat aan geeft, aftrekt de som van zijn gewicht in kilo's en zü'n borstomvang. Wie een nega tieve index heeft, wordt vrijwel nimmer goedgekeurd, en een index hooger dan 35, is evenmin aanbevelenswaardig. Het liefst heeft men jongelui met een index tusschen de 10 en 30." Een kijkje achter de schermen. „Gaat u nu maar eens overal waar u wilt, een kü'kje nemen", zoo noodigde de overste Slagter ons uit. „Loopt u binnen waar u wilt, u heeft overal vrü toegang!" Een invitatie, waarvan wü gaarne ge bruik hebben gemaakt. Wü dwaalden door de groote kazernegebouwen, namen een kü'kje in de propere slaapzalen, luisterden naar de klasse-commandanten, die theorie gaven, bewonderden den fermen pas, waarmee de secties over de binnenplaats marcheerden, overvielen de koks, die hun rüst met sambal en een vischje aan het bereiden waren want reeds in Holland worden de jongens vertrouwd gemaakt met de geneugten en.de verrassingen van de Indische rijsttafel. Wij "-.regen in zage van de menu's: voor het ontbü't 3H' ons wittebrood met thee, des middags 314] ons bruinbrood met 1 Y, ons worst of kaas, en koffie, des avonds rüst met haché, dan wel erwtensoep met worst, of roode kool met rundvleesch, of stamppot van zuur kool met braadworst Dank aan Aalsmeer. Aan de gemeenschapelijke rijsttafel, welke in het gebouw van de koloniale re serve aan de persvertegenwoordigers werd aangeboden, heeft namens den minister van koloniën, de heer J. J. de Jongh, dank gebracht aan den burgemeester van Aalsmeer, den heer J. Kastelein, die even eens deze persconferentie bü'woonde, voor de voortreffelü'ke wijze, waarop de kolo niale reserve tijdens haar detacheering aldaar ontvangen en gehuisvest is ge worden. Spreker noemde dit een lichtend voorbeeld van gemeenschapszin. Des middags vond eveneens in de ka zerne de vertooning plaats van de nieuwe film van het leger in Indië, samengesteld door de Inef. Deze rolprent die een zeer interessant en volledig beeld geeft van het leven van den soldaat in Indië, en boven dien tal van pittoreske opnamen bevat uit ons schoone Insulinde, wordt op aanvraag bü den commandant van de koloniale re serve gratis aan vereenigingen e. d. in bruikleen gegeven, mits zij door deskundig personeel wordt gedraaid. Beschikt men niet over deskundigen, dan is men in Nümegen bereid, een operateur te zenden, op kosten van den aanvrager. doorgaand verkeer te regelen en de lichten te voorzien van lichtafschermend papier. Tien patrouilles per rüwiel controleerden de woningen en de gedragingen der bewo ners. Precies acht uur werd de oefening ingeluid door geloei van sirenes der Alk- maarsche Brandweer en van den heer Smit. De hoofdcontróle geschiedde per auto door den burgemeester en het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, den heer Termaat en gemeente- en rijkspolitie. Over het algemeen waren de resultaten uitstekend te noemen. Er werd büna voor 90 verduisterd, terwül diegenen welke een waarschuwing kregen, direct maatre gelen namen. Eén enkele werd een kwar tier na de eerste aanmaning weer gemaand en zal er misschien wel meer van hooren, terwijl een auto vier maal is gewaarschuwd en aangehouden doch de bestuurder ging gewoon door. Om 9 uur werd de oefening als geëindigd beschouwd, wat met klokge lui werd bekend gemaakt. Hierna werden in de raadszaal de ver schillende bevindingen besproken waarna de burgemeester allen en in 't bijzonder den heer Termaat dank bracht voor het vele werk en het uitstekende resultaat deze roefening, in de hoop dat het bij een oefening mag blü'ven en het geen harde werkelükheid zal worden. De Dorpsstraat verbreed. Op verschillende plaatsen is de Dorps straat verbreed. Door verschillende particu lieren is hierbü aan het gemeentebestuur de noodige medewerking verleend. Aan het Noordeinde is een gedeelte van den Geestmerambachtsdij k verbreed, waar bü de medewerking werd verkregen van den polder Geestmerambacht (Oosterdük en Molengeerzen). Een en ander kan zeker toegejuicht wor den, zijnde een groote verbetering voor het verkeer. V f 1 li i f !l

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9