DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regeJ meer J 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. Aantal kerkelijke goederen door den staat geconfiskeerd. Anti-clericale hetze van de „Angriff". Groote slag bij Tsjekloeng. Chineesche versterkingen naar Zuid-China. De algemeene toestand. Het terugtrekken der vrijwilligers. Spaansche regeering wil garanties Ernstige spanning te Jeruzalem. Vandaag „zuivering". Her-oriëntatie in Tsjecho-Slowakije. Reactie komt op. hl ALKMAARSCHE COURANT. De strijd tusschen de katholieke kerk in Duitschland en Oostenrijk en de nationaal-socialistische autoriteiten duurt voort. De kans op een redelijke oplos' sing is thans, na de jongste aanvallen op de kerk in Oostenrijk en op kardi naal Innitzer in 't bizonder, kleiner dan ooit. Er zijn bepaalde teekenen, die weer duiden op een verscherping van den toestand. Zoo vinden hier en daar con fiscaties van kerkelijke goederen plaats. Scherpe maatregelen. Over de jongste anti-katholieke maat regelen, schrijft de Osservatóre Romano, dat in Oostenrijk een aantal kerkelijke goederen door den staat zijn geconfisceerd. Er zijn ook andere maatregelen tegen gees telijke gemeenschappen genomen. O.a. de Admont-Abdy is geconfiskeerd en het beheer is toevertrouwd aan een regeeringscommissaris. De Sankt Lam- brecht-Abdy is door SS bezet, nadat de religieusen verdreven waren. De goede ren van de Duitsche orde zijn eveneens onder staatsbeheer geplaatst en aarts hertog Eugenius, de grootmeester der orde, is „uitgenoodigd" het land te ver laten. „De Osservatóre Romano" wijst er verder op, dat rijkscommissaris Bürckel zou hebben gezegd, dat hij voornemens is Hitier met zijn verjaardag een „Oostenrijk zonder kloosters" als geschenk aan te bieden. In Italië. Graaf Della Torre verklaart in de „Osser vatóre Romano" te betreuren, dat de Itali- aansche pers zoo weinig heeft geschreven over de ongeregeldheden te Weenen tegen kardinaal Innitzer, terwijl zij veel ruimte schonk aan de beschuldigingen van de nationaal-socialisten tegen een kardinaal en de Oostenrijksche geestelijkheid om te pogen de excessen goed te praten. Della Torre wees erop, dat het een ernstige vergissing is in Italië het als een arrogantie van den bis schop en de politiseerende geestelijkheid 'voor te stellen dat zij het sacrament des huwelijks, de katholieke scholen en de christelijke beginselen verdedigen. In Italië maken de staatslieden, alsmede de wijze maatregelen van het concordaat een nauw keurig onderscheid tusschen kerk en staat. Anticlerikale campagne van de „Angriff". De „Angriff" zet zijn anti-klerikale hetze voort. Het blad publiceerde giste ren een artikel, getiteld „De oorlogs partij van het Vatikaan", waarin wordt gezegd, dat tijdens de jongste crisis de „Osservatóre Romano" de woordvoerder was van de oorlogspartij van het Vati kaan. Om dit te bewijzen haalt het blad een aan tal uitlatingen van de „Osservatóre Romano" tusschen 12 Juni en 2 October aan, o.a. een artikel, waarin ten aanzien van de voor gestelde volksstemming in het Sudeten- land wordt geschreven: „De gevaarlijkste zijde van een volksstemming is, dat deze in het huidige geval niet werd voorzien in de vredesverdragen, zooals het geval was in het Saargebied en de mogelijkheid bestaat, dat deze methode zal worden gegenerali seerd voor herziening van grenzen. Het is moeilijk om op hèt oogenblik de Sudeten- duiischers het vrije zelfbeschikkingsrecht te geven en dit morgen te weigeren aan andere volken, die als minderheid leven tusschen Oostzee en Zwarte Zee. De kaart van Europa, van het Donaubekken en den Balkan zou dan geheel gewijzigd worden". De „Angriff" maakt zich vervolgens kwaad over de uitlating van de Osservatóre Romano na het tot stand komen van de overeenkomst van München: „De oorlog is voorkomen, doch wij hopen vurig, dat de vrede niet alleen zal bestaan uit een voor komen oorlog, want daarvoor heeft de ver tegenwoordiger van Christus op aarde niet zijn leven aangeboden". De „Angriff" valt verder het Vatikaan aan, omdat tijdens het Eucharistisch congres te Boedapest op 21 Mei j.L een delegatie is ge zonden, waarvan de uitgever van de Osser vatóre Ronano, graaf Della Torre deel uit maakte. Na aflcop van het congres bracht ;raaf Della Torre een bezoek aan Tsjecho- Slowakije. Verder merkt de „Angriff" op, dat kardinaal Verdier, de aartsbisschop van Parijs, een bezoek heeft gebracht aan Tsjecho-Slowaküe „om propaganda te maken voor den staat van Benesj". Tenslotte merkt de „Angriff" op, dat de vroegere minister van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowakije, Krofta, die gezant bij den Heiligen Stoel is geworden, een por tret van den Paus heeft gekregen met diens handteekening. Radiorede van den Paus. Uit Castel Gandolfe heeft de Paus een radiorede gehouden tot het Amerikaansche episcopaat en de geloovigen, welke ver zameld zijn op het Nationaal Eucharistisch congres der Vereenigde Staten te New- Orleans. Na zijn droefheid te hebben uitge sproken over de vervolging, waaraan de kerk blootstaat, verklaarde de Heilige Vader dat men kan hopen op betere tijden voor de kerk, aangezien by de meeste volken een verlevendiging van de godsvrucht merkbaar is. Er woedt in Zuid-China een hevige slag by de samenvloeiing van de Oost- Rivier en de Tsjaho, op minder dan 8 K.M. van Tsjekloeng. In de buurt van de Oost-Rivier ko men nog steeds belangrijke versterkin gen voor de Chineesche troepen aan. Het Chineesche hoofdkwartier is er van overtuigd, dat alle gevaar voor Kanton is afgewend. Toch is de spoorweg van Koeoelong naar Kanton op verscheiden plaatsen doorsneden. Het is waarschijnlijk, dat de Japansche troepenafdeeling, welke de stad Tsjangmoe- tau in bezit heeft genomen voor Tsjekloeng zal aankomen voor de ten Noorden van de Oost-Rivier opereemnde Japansche troepen. Kanton wordt snel een verlaten stad. Naar schatting zijn een millioen menschen ge- evacueerd. De Chineezen hebben de ijzeren brug bij Tangkapa, op ongeveer 25 K.M. ten Noorden van Tsjoemtsjoen vernield. Berichten uit Kanton maken volgens een officieel telegram uit Tsjoengking melding van verwoede gevechten in de buurt van Poklo aan den straatweg Waitsjau-Kanton. Naar schatting zijn in den strijd om Waitsjau, dat Zaterdag moest worden prijsgegeven meer dan 3.000 Japanneezen gedood. Japansche luchtmacht in actie Het Chineesche persbureau deelt mede, dat Maandag 150 Japansche bombardements vliegtuigen de steden en dorpen langs den spoorweg KantonHankau hebben gebom bardeerd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Gedurende de maanden Augustus en Sep tember heeft de Japansche luchtmacht negentien steden in de provincie Honan 52 keer gebombardeerd, waarbij 427 personen werden gedood en 869 gewond. ALKMAAR, 19 October. De situatie in Europa kenmerkt zich door een sterke diplomatieke activiteit. Het is alsof vele landen in Europa na de jongste spanningen in ons werelddeel en de daarop volgende „conferentie van vier", waar veel en vertrouwelijk is gesproken, maar w'aar- van weinig positiefs tot de buitenwereld is doorgedrongen, hun positie opnieuw willen bepalen, nieuwe mogelijkheden onder de oogen willen zien en de betrouwbaarheid van oude bondgenootschappen en vriend schappen willen onderzoeken hetgeen wel noodig is gebleken! We noteeren het volgende: Een reis van Tsjvalkowski naar Berlijn, van Funk naar den Balkan, een reis van Beek naar Roe menië en een tocht van den Britschen am bassadeur te Berlijn naar Londen. Over deze reis van Henderson doet men in diplomatieke kringen te Londen op merken, dat Henderson naar Engeland komt om zijn gewone vacantie te nemen, die door de omstandigheden verlaat is. Hier naast gaan echter geruchten, volgens welke deze reis zou samenvallen met de opening van onderhandelingen tusschen Engeland en Duitschland over de afsluiting van een luchtpact. Hoewel men weigert een beves tiging te geven, acht men het in de genoem de kringen waarschijnlijk, dat de ambassa deur met den premier van gedachten zal wisselen „over de houding van Duitschland ten aanzien van de ontwikkeling der „inter nationale verzoeningspolitiek", die werd in geluid met het accoord van München". Internationale verzoeningspolitiek? Kan echter deze wel gebaseerd zijn op het ac coord van München? Kan een internationale samenwerking worden opgebouwd op een accoord, waaraan een onrecht, aan een klein land begaan, ten grondslag ligt? En tenslotte: Wat is er tot nu toe terecht gekometi vaji de verzoening, die München in de wereld zou brengen? De eenige alge meene reactie was: wapenen voorkomen, dat men opnieuw voor verrassingen zou komen te staan. Het eenige resultaat was, dat Engeland en Frankrijk tot het inzicht kwa men, dat een sterke diplomatie slechts kan berusten op een sterke militaire macht. Een resultaat, dat moest komen. Eden verklaarde gisteren in dit verband voor den wereldbond voor den vrede dan ook het volgende: „Er zijn voor ons drie hoofdprincipen, die onze handelingen bepalen: eenheid, kracht en rechtvaardigheidsgevoel. Nooit, zeide Eden verder, kan er werkelijk vrede zijn onder voortdurende dreiging van het kanon, noch waar geluk daar waar macht het eenige recht is. De menschheid zal zich nooit met zulk een laag doel vergenoegen". En dan is daar de reis van Beek. De Poolsche minister van buitenlandsche za ken, die steeds een zeer zelfstandige poli tiek pro-Duitsch gericht, ondanks het militaire accoord met Frankrijk! heeft gevoerd is thans te Boekarest. Wordt Roethenië het slachtoffer? De Fransche bladen doen verschillende veronderstellingen over het doel van zijn reis. De „Jour" schrijft, dat de Poolsche mi nister Beek twee soorten voorstellen me debrengt naar Boekarest: een Hongaarsch voorstel, volgens hetwelk Hongarije voor goed zal afzien van zijn minderheid in Roemenië en een Poolsch voorstel tot 't uit breiden van het PoolschRoemeensche garantieverdrag tot de westelijke grenzen. Indien Roemenië in een dergelijke regeling zou toestemmen, zou het niet onmogelijk zijn, dat men in de volgende weken de vorming zou aanschouwen van een Hon- gaarsch-Poolsch-Roemeensche groep, waar bij misschien Tsjechsolowakije zich zou aansluiten, terwijl men zoo niet op de be scherming, dan toch op de goedkeuring van Italië zou kunnen rekenen. Men begrypt zeer wel, dat Italië, hoewel het trouw blijft aan de spil, van de ontwikkeling gebruik wil maken om in midden-Europa en den Balkan de rol te spelen, die de accoorden van Rome van 1934 het hadden toegedacht en die door den „Anschluss" bedrogen is. De „Populaire" schrijft: „Het lot van Roethenië en het meer of minder defini- tiev statuut van midden-Europa hangt in sterke mate af van de besprekingen te Ga- latz. Een gemeenschappelijke Poolsch-Hon- gaarsche grens zou slechts tot stand kun nen komen door annexatie van Roethenië door Polen of Hongarije. Polen ziet daar van af, omdat het bij de 5 of 6 millioen Oekrainers, die reeds binnen zijn grenzen wonen, niet nog een half millioen wil voe gen en omdat het van de Roetheensche markt door de Karpathen gescheiden zou zijn. Hongarije is dus met deze operatie belast, doch Roemenië staat er in het ge heel niet gunstig tegenover". Voorts is er tenslotte een nieuwe „as" uitgevonden! Funk heeft de „Balkanspil" bij zijn jongste reis verschillende malen ge noemd, in verband met de economische penetratie van Duitschland in den Balkan. Funk heeft er met het oog op de han delsbetrekkingen van Duitschland met het Zuidoosten op gewezen, „dat er niet gedis- cussiëerd wordt over de noodzakelijkheid der betrekkingen van alle betrokkenen bij dezen Zuidoostelijken spil, met inbegrip van Roemenië, Griekenland etc. ten behoe ve van de uitbreiding der bestaande rela ties. Omgekeerd echter hebben de voor eenigen tijd begonnen pogingen om den Duitschen invloed op den Balkan terug te dringen Duitschland niet werkloos kunnen laten. De politieke financieele credieten aan de Balkanlanden zouden nooit zoo hoog, noch zoo voordeelig kunnen zijn als de capaciteit tot opnemen en leveren van de Duitsche economische ruimte, waarbij zon der moeite zoo noodig eventueel bestaande moeilijkheden met goederencredieten wor den overbrugd". Interessant zou zijn te vernemen, wat Hitiers „eenige vriend" Mussolini wel zegt van deze monopolistische aspiraties! Aan de monding van de paarlrivier zijn twee Japansche vliegtuigen door de Chinee sche luchtdoelartillerie omlaag geschoten Chineesche wraak. Het Chineesche persbureau bericht uit Sjanghai, dat opnieuw een Chineesch ver rader door drie jeugdige Chineesche patriot ten ter dood is gebracht. Het slachtoffer is de Chineesche journalist Joe Ta Sjoeng, die na^ dat de Chineesche troepen Sjanghai hadden verlaten in November j.L met behulp van de Japanneezen een persbureau heeft opge richt, dat anti-Chineesche leugens de wereld inzond. De drie jonge Chineezen drongen vermomd als telegrambestellers, zijn woning binnen en sloegen Joe dood. Zij slaagden erin ongehinderd te ontkomen. Ontruiming van Hankau Uit Hankau wordt gemeld, dat het Chinee sche Roode Kruis order heeft gekregen zich gereed te houden voor de ontruiming van Hankau. De autoriteiten dringen bij de bur gerbevolking op een spoedig vertrek aan Vluchtelingenkampen zijn 20 kilometer ten Westen van de stad ingericht. Het vertrek der burgers, aldus wordt hier verder gemeld wordt bemoeilijkt door de opeisching van alle auto's. De controle-commissie der Volkenbond en de commissie, welke benoemd is door de Spaansche regeering tot regeling van het terugtrekken der vrijwilligers hebben heden het vraagstuk der veiligheid der teruggezon den vrijwilligers besproken. De Spaansche regeering stelt als voorwaarde voor het terugzenden van de vrijwilligers, dat de Italiaansche, Duitsche en Tsjecho-Slowaaksche strij ders, die niet naar hun land kunnen terugkeeren, veilig zullen zijn. Zi. vraagt deze menschen te verdeelen over die landen, waar zij geen gevaar loopen tengevolge van hun politieke overtul ging. De Volkenbondscommissie zoekt thans een oplossing om aan dit verzoek te voldoen. Bombardement op Denia, Volgens een bericht van het Spaansche persagentschap te Londen zijn gisterochtend bij een bombardement op Denia twaalf per sonen gedood en twintig gewond. In het officiëele communiqué der Spaan sche regeering wordt medegedeeld, dat gis termiddag aan het Oostelijke front een vijandelijke aanval krachtig is afgeslagen in de Ebro-zone. Generaal vrijgesproken Generaal Villalba die beschuldigd werd verantwoordelijk te zijn voor den val van Malaga, is gisteren te Barcelona vrijgespro ken. Hij is onmiddellijk in vrijheid gesteld. Mussolini aan Franco. In antwoord op het telegram, dat Franco aan Mussolini heeft gezonden ter gelegen heid van den terugkeer naar Italië van een gedeelte der Italiaansche troepen in Spanje, heeft Mussolini een danktelegram gezonden. Blijkens een gistermiddag op het ministe rie van koloniën van den hoogen commissa ris in Palestina ontvangen telegram duurt de ernstige spanning te Jeruzalem voort. Sinds eergisteren bezetten militairen strate gische punten rond het oude stadsdeel. Zij wisselden schoten met de in dit stadsdeel verschanste opstandelingen. Gisteravond werd officieel aan Reu ter medegedeeld, dat de Britsche troe pen heden de oude stad van Jeruzalem binnen zullen trekken om deze van re bellen te zuiveren. Gistermiddag is een speciaal staatsblad uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat alle politiestrijdkrachten onder militaire controle worden geplaatst. Militairen nemen het bestuur over. De Britsche hooge commissaris Mac Michael heeft gister zijn goedkeuring ge hecht aan de benoeming van militaire be velhebbers, die het bestuur van de districts commissarissen zullen overnemen. De snelle maatregelen, die gisteravond in verband met den voortdurenden ernst van den toestand zijn genomen, komen in feite neer op de afkondiging van den staat van beleg. Den geheelen dag heeft de hooge commissaris besprekingen gevoerd met de militaire en burgerlijke autoriteiten, o.a. met generaal-majoor Haining, den comman dant van de Britsche strijdkrachten in Pa lestina en Transjordanië. Den geheelen dag vlogen boven de oude stad verkenningsvliegtuigen. Terroristen ben op een laag vliegend toestel het vuur geopend. De toestand van den Turkschen president, Kemal Ataturk, is volgens het gisteravond uitgegeven bulletin, weer verergerd. Zooals bekend, lijdt hij aan een lever kwaal en terwijl z'n toestand verleden week zeer ernsig was, trad een lichte verbetering in, welke ook thans, blijkens bovenstaande, geen stand gehouden heeft. In Tsjechische politieke kringen wordt druk gesproken over een fundamen- teele herziening van het systeem der binnenlandsche politiek. De bladen spra ken dagelijks over een hergroepeering van de partijen en sommige zelfs over afschaffing van de politieke partijen. Twee partijen der regeeringscoalitie heb ben in communiqué's hun standpunt be paald. De sociaal-democratische partij, die besloten heeft uit* de tweede internationale te treden een speciale commissie zal beraadslagen over de kwestie der vereen voudiging van den politieken toestand en de Tsjechische volksparty (katholiek), die be kend heeft gemaakt, dat het uitvoerende comité te Praag vergaderd heeft. De voor zitter der partij mgr. Stacek, zeide, dat de partijen zich moeten reorganiseeren volgens de wenschen der massa's, die vragen om „nieuwe en sterke mannen". „De natie al dus deze voorzitter heeft thans behoefte aan een nieuwe economische organisatie in den geest van het corporatieve systeem en aan een nationalisme, dat in staat is het volk op te beuren uit zijn bittere vernede ring en het op te heffen naar nieuwe hoop. Met alle elementen, die zich bewust zijn van deze nieuwe behoeften der natie, wil de Tsjechische volkspartij samenwerken". Spoedig hervatting der onder handelingen? Alles wijst op een spoedige hervatting van de onderhandelingen tusschen Tsjecho- Slowakije en Hongarije. Deze zullen dan waarschijnlijk te Bratislava worden gehou den. Voorzoover hier kan worden nagegaan, is de Slowaaksche regeering niet bereid het te München door Tsjwalkowsky bij zijn bezoek aan Hitier en andere Duitsche autoriteiten opgestelde basisontwerp eener regeling ge heel te aanvaarden. Dit basisontwerp was Maandag aan de Slowaaksche gedelegeer den voorgelegd, en gisteren is het door het Slowaaksche kabinet bestudeerd. Besprekingen met Duitschland en Polen zullen worden gevoerd. Tiso vertrekt heden naar Hitier. De Slowaaksche regeering hoopt blijk baar verbetering te kunnen verkrijgen van de voorwaarden van München, en men kan gevoegelijk aannemen, dat haar voornaam ste zorg is, de stad Kosice te behouden. De regeling met Berlijn. Het bureau van minister Vavrecka heeft medegedeeld, dat by de onderhandelingen te Berlijn over de hervatting van het spoor wegverkeer de meest dringende vraagstuk ken het eerst worden behandeld. Derhalve is besloten, dat de Tsjecho-Slowaaksche staat onmiddellijk een aantal wagons ter beschik king zal stellen voor het vervoer in het steenkoolbekken van Noord-Bohemen. Ook zal waarschijnlijk binnenkort het transport naar het Sudetenland worden hersteld, ten einde tegemoet te komen aan de meest drin gende behoeften. Aan beide zijden wordt verder hard ge werkt aan de regeling van industrie ,n han del. De Tsjechische industrie poogt zich zoo snel mogelijk aan te passen aan den nieu wen toestand. De Skodafabrieken vervullen al hun verplichtingen. Zie verder Buitenland pag. 1. 3e blad. Hl

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1