De Tweede Kamer weer aan het werk. SANOSTOL PARLEMENT Wijzigingen, van verschillende wetten aangenomen. SPREEKTIJDVERDEELING. beroep; GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD Na een pauze van enkele weken is de Tweede Kamer gisteren weer aan den arbeid getogen nu er voldoende wetsont werpen op de agenda waren verzameld, om eenige dagen achtereen te vergaderen. Wanneer het tempo van behandelen echter zóó vlot blijft als gisteren dan is de Kamer in een paar dagen door alles heen! De mogelijkheid bestaat evenwel, dat de lijst van werkzaamheden nog wordt aangevuld met wetsontwerpen die in staat van wijzen zijn. Maar het feit, dat gisteren bereids de spreektijdverdeeling bij de Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegrooting is meegedeeld, kan er op wijzen, dat aan deze zijde van het Binnenhof vóór de openbare behandeling van de begrooting niet meer vergaderd wordt; dat wil dus zeggen tot ongeveer de eerste week van November. Wat nu dien spreektijd aan gaat, vergeleken met het vorige jaar is er weer een paar uur van het totaal afge knabbeld. We herinneren ons nog hee' goed den tijd, dat de grootste fracties in eersten termijn 3 uur kregen. Door de ge weldige" toeneming van de werkzaamheden in den crisistijd en de overladen agenda's dientengevolge moest de spreektijd bij de Algemeene Beschouwingen worden inge perkt. De laatste jaren werd deze voor de grootste fracties 2 uur; toen is er nog eens een kwartier afgegaan en gisteren zagen de r.-k. en s.d. zich 1 Yi uur in eersten termijn toegewezen; de a.r. kregen 1 uur en 10 minuten, de c.h. 1 uur, de v.d. 50 minuten, de lib. en de n.s.b. 40 minuten, de communisten 35 minuten, de staatk.-geref. de c.d.u. 30 minuten; in tweeden termijn werd de spreektijd op iets meer dan de helft van dien in eersten termijn vastge steld. En dat alles, zonder dat uit een der fracties verzet rees! Het spreekt natuurlijk vanzelf dat de voorzitter van te voren met den fractieleider eenig overleg heeft ge had. Wijziging defensiebegrooting. De uitbreiding van het contingent en de verlenging van den eersten oefentijd, waartoe de Kamer in de vorige zitting be sloot, kosten voor het begrootingsjaar 1938 9.427.644 op den gewonen en 22 mil- lioen op den kapitaaldienst voor den ka zernebouw. Een aanvullende begrooting was daarvoor noodig en deze is gistermid dag, nadat één spreker een paar inlichtm gen had gevraagd, onder den hamer door gegaan; de c.d.u. volstond met het vragen van aanteekening dat zij geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Indië bestrijdt een deel van zijn ver hoogde uitgaven voor de defensie uit een defensie-uitvoerrecht, dat bij ordannantie van den G.G. is ingesteld en derhalve de goedkeuring der Kamer behoefde. Zelfs de communisten voelen tegenwoordig voor de verdediging van Indië en gingen met het ontwerp mee, alhoewel de heer Effendi het betreurde, dat het uitvoerrecht niet wat hooger was gesteld. De chr.-democra- ten vroegen weer aanteekening dat zy tegen waren. Olie. Er was nog een ander ontwerpje, dat op Indië betrekking had, namelijk een zoogenaamd 5a-contract; dat is een con- cessie, welke op grono van artikel 5a van de Indische Mijnwet aan een particuliere onderneming verleend kan worden ten behoeve van de opsporing van aardolie en delfstoffen. De Kamers moeten de regee ring machtigen tot het sluiten van een zoodanige overeenkomst, waartoe het gou vernement gemeenlyk overgaat voor zoo genaamd dubieuse terreinen, die derhalve groote financieele risico's kunnen opleve ren, waaraan het landsbestuur zich liever niet waagt, omdat het, is er op een terrein eenmaal olie in ontginbare hoeveelheid gewonnen, dan ook zelf tot den bouw van de dure raffinaderijen moet overgaan. Over de kwestie: staatsexploitatie of par ticuliei e exploitatie is gistermiddag nog eens door de heeren Stokvis (s.d.) en Effendi (comm.) aan de eene zijde en minister Weiter aan de andere zijde van gedachten gewisseld, waarbij laatstge noemde kort kon zijn, omdat nieuwe ar gumenten voor of tegen niet konden wor den aangevoerd. De minister zeide, dat het standpunt van de regeering niet inhield, dat staatsexploi tatie persé uitgesloten is. Hy zou er zelfs voor zijn om, wanneer er ergens aan de kust of dicht daarbij stookolie (Tarakan- olie) zou gevonden worden, waarbij men geen raffinaderijen noodig heeft, het Rijk de zaak te laten aanpakken. Over de ge schatte voorraden, in den Indischen bo dem, van aardolie wenschte hij zich niet concreet uit te laten; de regeering ver spreidt daaromtrent evenmin gegevens; alles onder het motto: we behoeven geen liefhebbers aan te lokken. Met 55 tegen 23 stemmen werd het wetje aangenomen; met de s.d. en comm. stemden de chr.-dem. tegen. Na een korte gedachtenwisseling tus- schen den heer Effendi en minister Weiter werd aanvaard een verlaging van het in voerrecht op courantendrukpapier in In dië, hetgeen de schatkist 70 mille kost, maar waarmee de inheemsche bladen (400 in getal met een dagelijksche oplage van 1 millioen exemplaren) een kleine vermindering van exploitatiekosten verkrij gen; de heer Effendi meende dat die verla ging hoofdzakelijk aan de Europeesche (Ned.) dagbladen ten goede zou komen, welke dit douceurtje z.i. niet noodig had den, terwijl de schatkist het geld zoo goed kon gebruiken, Wyziging Ongevallenwetten. Er is ook aan de orde geweest een wij ziging van de Ongevallenwet en van de land- en tuinbouwongevallenwet, waar mede aanpassing wordt beoogd aan het internationale verdrag (Genèvé) betref fende de schadeloosstelling voor beroeps ziekten. Van deze gelegenheid heeft mi nister Romme tevens gebruik gemaakt om onze ongevallenwetten in enkel opzicht aan te vullen. Zoo is de lijst van de be roepsziekten een weinig uitgebreid, heeft men de bewijslast iets ten gunste van de werknemers verschoven en is ook het kan toorpersoneel in voor de gezondheid scha delijke bedrijven onder de werking der wet gebracht. De heeren Posthuma (c.d.u.), Hermans (r.k.), Kupers (s.d.), Wendelaar (lib.) en mevr. de VriesBruins (s.d.) juichten allen de uitbreiding toe, maar na een ge detailleerde beschouwing over het ont werp kwamen de meesten hunner tot de conclusie, dat voor het verplegend perso neel in ziekenhuizen en sanatoria voor t.b.c.-lijders de tuberculose eveneens op de lijst der beroepsziekten behoorde te be staan, hetgeen minister Romme met een beroep op deskundigen betwistte, wanneer niet daaraan vooraf was gegaan het op leggen van de verplichting aan zieken huisdirecties om het personeel bij de in diensttreding (en in zijn diensttijd her haaldelijk) nauwkeurig te laten onder zoeken. Tegenover de gedachte stond hij sympathiek, maar hij wilde op het oogen- blik niet verder gaan dan de toezegging, de zaak ter hand te zullen nemen. Mevr. de Vries, die al in een amendement aan haar wenschen uitdrukking had gegeven, liet zich door de laatste toezegging van den minister vermurwen en trok haar voor stel in; het wetsontwerp werd daarna z. h. st. aangenomen. Bijna gevallen! Minister de Wilde zag eën wetje tot goedkeuring van den onderhandschen ver koop van de voormalige quarantaine plaats'en marine-inrichting pp het eiland Tiengemëten aan de N.V. Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „Eiland Tiengemeten", te den Haag, bijna gekelderd, toen door een afwijzend betoog van zijn partijgenoot Tjalma, die uit de- fensiebelang deze. inrichtingen behouden wilde, een hoofdelijke stemming; werd uitgelokt Met 42 tegen 39 stemmen (een gemengde stemming) haaide het wetje het nog! We kregen overigens"den indruk, dat de minister er in het geheel niet rou wig over zou zijn geweest, als de Kamer dezen verkoop had geweigerd; hij liet haar trouwens de beslissing over. Wjjziging tabakswet aangenomen. Een wijziging van de Tabakswet hield de Kamer wat langer op. Hierin heeft de regeering maatregelen getroffen om de werking van het verbod tot verkoop be neden den banderolleprijs beter tot zijn recht te doen komen en tegelijk eenigen saneerenden invloed op het bedrijf uit te oefenen in den zin van gelijkmaking van de concurrentievoorwaarden, door de grossiersbedrijven van het winkelbedrijf te scheiden .Deze combinatie wil de mi nister van financiën laten uitsterven. Een bezwaar van deze wijzigingen u erd geacht, dat de marktkooplieden, die gewoonlijk ongeregelde goederen verkoopen en ook sigaren beneden den banderolleprijs wel verkochten, voortaan gedupeerd zouden worden, hetgeen volgens den minister echter niet waar zou zijn. De Bond van vereenigingen van markt kooplieden had hem per brief verzekerd, dat de marktkooplieden zich best aan de wet konden houden. De heeren IJzerman (s.d.), Schilthuis (v'.d.) en Wijnkoop (comm.) hadden het in het bijzonder voor deze menschen op genomen, intusschen hun critiek op den rompslomp van de Tabakswet en den ria- deeligen invloed van den accijns op het bedrijf en de winkeliers niet sparend. De heer de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) drong op verlaging van dien accijns aan, in het belang van den middenstand, wel ker belangen de n.s.b., naar hij zeide, zich ging aantrekken. Verlaging accyns sigarettenapier. De heeren IJzerman en van der Putt (r.k.), van wie laatstgenoemde als sigaren fabrikant zich het meest met allerlei details inliet, bepleitten eveneens verla ging van den accijns op sigarettenpapier. Minister de Wilde gaf toe dat een belas ting van 1.50 op 100 blaadjes sigaretten papier inderdaad veel te hoog is en den smokkelhandel in de hand werkt. In over leg met zijn ambtgenoot van economische zaken had hij dan ook besloten, dien ac cijns te verlagen, ten behoeven waarvan binnenkort maatregelen zullen worden ge nomen. Bij de behandeling van de artikelen deed de heer IJzerman nog een poging om de scheiding tusschen grossiersbedrijf en winkelbedrijf aan een termijn van drie jaar te binden, maar de minister wist hem ervan te overtuigen, dat de harde werke lijkheid wel zou leeren, dat men het uit stervingssysteem zou moeten toepassen, wilde men geen onbillijkheden en hard heden begaan. De soc.-dem. afgevaardigde koos de wijste partij en trok zijn amende ment in, waarna het wetsontwerp met de stemmen der n.s.b. tegen, werd goedge keurd, met 60 tegen 3 stemmen. Enkele contingenteeringen en andere kleine zaken werden nog afgedaan, waar na de Kamer om half zes werd verdaagd tot hedenmiddag. t'Bituuttimd 3 HYPOTHECAIRE OBLIGATIES „ARTIS Een waarschuwend woord De directeur van Artis Verzoekt ons op- name van het volgende: In verschillende bladen heeft mén kunnen lezen, dat de door mr. A. L. F. J. de Vries vertegenwoordigde groep van obligatiehou ders niet zoozeer de bedoeling heeft op de terreinen van „Artis" beslag te leggen, als wel een betere regeling voor hypothecaire obligatiehouders te verkrijgen. Deze mededeeling kan tot misverstand aanleiding geven. Obligatiehouders hebben een vordering op „Artis", welké vordering slechts vereffend kan worden door verkoop der bezittingen van het Genootschap. Nu is tot nu toe slechts één kooper gevonden, die bereid is om na aankoop der terreinen, ge bouwen, zoölogische vérzamelingen en bi bliotheek van het Genootschap déze in eigendom aan hem overgegane bezittingen weer aan het Genootschap ten gebruike ter beschikking te stellen tegen een nominaal bedrag van f 1 per jaar. Alleen, indien de bezittingen van „Artis"' in handen komen van dezen kooper, met name de Gemeente Amsterdam, is dus het voortbestaan van „Artis" verzekerd. Komen de bezittingen van „Artis" in handen van een anderen koo per, dan is, voor zoover thans bekend, „Ar tis" gedoemd te verdwijnen. Zoolang niet nauwkeurig bekend is wie de obligatiehouders zijn, die. door mr. de Vries vertegenwoordigd worden en welke precies hun bedoelingen zijn zullen bezitters van obligaties, die prijs stellen op het behoud van „Artis", dus goed doen hun obligaties niet aan de door mr. de Vries vertegen woordigde groep te verkoopen, doch deze te bewaren, ten einde op grond daarvan stem men te kunnen uitbrengen of te kunnen doen uitbrengen op een volgende vergade ring van obligatiehouders. ZEDENMISDRIJF TE ZANDVOORT. De Zandvoortsche politie heeft zekeren M. in zijn woning gearresteerd. De arresta tie werd verricht op vermoeden van zeden misdrijf op uitgebreide' schaal. Een groot aantal getuigen is reeds een verhoor afge nomen! ROST VAN TONNINGEN IN HOOGER Mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdre dacteur van het „Nationale Dagblad", die by vonnis van de Haagsche, rechtbank van 6 Qctober. j.1. wegens smaadschrift tegen mi nister Goseling veroordeeld is tot >en geld boete van ƒ.200 subs/ .dagen hechtenis, heeft gisterochtend bij t monde van zyrt raadsman, mr. W. J. C. A. Nijgh, hooger beroep van dit vonnis aangeteekend. PSEUSDO-RECHERCHEUR AANGEHOUDEN. Gistermiddag is een "Xl-jarig chauffeur, woonachtig te Haarlem, in arrest gèsteld. De 'vorige week had één dame, woonachtig aan den Harmenjansweg te Haarlem," bij de politie aangifte gédaan, 'dat er zich iemand in huis bevorid. De politie stelde daarop een onderzoeken, en kort daarna kwam er een jonge man bij de vrouw met de mededeeling, dat het huis onder zijn bewaking was gesteld. De bewoonster, die geioofde met een rechercheur te doen te hebben, verleende hem toegang, maar na diens vertrek kwam zij tot de ontdekking, dat zij. een portemonnale inhoudende een bedrag van 17, miste. Spaargelden en effecten ter waarde van enkele duizenden guldens waren onaangeroerd De politie werd toen opnieuw gewaarschuwd en toen zij verscheen werd de.bewoonster mede gedeeld, dat harentwege geen opdracht tot bewaking van het perceel was gegeven. De politie wist den pseudo-rechercheur te achterhalen. Het was een 21-jarige chauf feur uit Haarlem, die gister is gearres teerd. De man heeft een bekentenis afge legd. j VRAGEN AAN MINISTER STEENBERGHE. De vaste-lasten commissies voor den tuinbouw. Het Tweede Kamerlid van der Weijden (r.k.) heeft aan den minister van econo mische zaken de volgende vragen gesteld: Is de minister van oordeel, dat de inge steld vaste-lasten-commissies voor den tuinbouw aan de doelstelling beantwoor den? Indien deze vraag bevestigend beant woord wordt, is de minister bereid en in staat, aan de Kamer eenig inzicht te ver schaffen omtrent de tot nu toe bereikte resultaten? Indien de minister van oordeel is, dat het met de instelling van de genoemde commissies beoogde doel niet bereikt zal worden, is zijne excellentie dan bereid verdergaande maatregelen te nemen om te voorkomen, dat in verband met de na jaarsbetalingen in vele gevallen weder de geheele geldelijke opbrengst benevens de steun door middel van cessie aan vei lingen en banken moeten worden overge dragen en de tuinder dan in den winter weer op maatschappelijk hulpbetoon wordt aangewezen? 1 NEDERLANDSCH FABRIKAAT DEMONSTRATIE IN DE JUBILEUM-WEEK. De landelijke uistallingswedstrijd. In den tijd van het regeeringsjubileum organiseerde de vereeniging „Néderlandsch Fabrikaat" door het geheele land plaatse lijke uitstallingswedstrijden. De prijs winnaars konden door inzending van een foto van hun uitstalling mededingen in den landelijken wedstrijd. De jury bestaande uit de heeren dr. ir. M. H. Damme te 's-Gravenhage, voorzitter van de Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat", C. J. A. Begeer té Voorschoten namens de industrieële werkgeversorgani saties en J. P. de Branbander te Utrecht namens het georganiseerd winkelbedrijf, had geen gemakkelijke taak, daar zich over de honderd deelnemers hadden ge meld. De jury besloot ten slotte de drie dooi de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" uitgeloofde vergulde legpenningen toe te kennen aan :de fa. J. W. v. d. Velder, wijnhandel, te Wassenaar; de fa. H. Ver steeg wolbaai te Voorthuizen en de fa F, Rijkes, boter- en kaashandel, te de Rijp (N.H.) Verder ontvangen 22 deelnemers een verzilverde legpenning. Ook uit de ingezonden foto's bleek, dat deze eerste landelijke Nederlandsch fabri kaat-winkelweek groote belangstelling heeft ontmoet. Met voldoening kan dan ook op deze propaganda, voor het gebruik van voortbrengelen van eigen land, worden teruggezien. ONEERLIJKE KLERK GEARRESTEERD. Twintig jaar lang verduisteringen gepleegd. De Arnhemsche politie heeft den klei k J. W. M., die werkzaam was aan de ge meente-gasfabriek aldaar, in arrest gesteld. Het was aan het licht gekomen, dat M. die reeds twee en twintig jaar in gemeente dienst was, zich gedurende twintig jaar aan frauduleuse handelingen had schuldig ge maakt. Hij heeft jaarlijks een bedrag van ongeveer duizend gulden verduisterd, zoo dat de gemeente voor ongeveer 20.000 gul den is benadeeld. De fraude bestond hier in: M. had telkens kleine bedragen achter gehouden bij de verrekening met de afnemers van de muntmeters en bovendien had hij verschillende bedragen zelf gein casseerd. ROEKELOOSHEID MET DEN DOOD BEKOCHT. Gistermiddag kwam een dertienjarig' jongen op zijn fiets van Diemen, 'n vracht wagen vasthoudend om zich te laten slee pen. Waaschynlijk door den krachtigen wind raakte hij de macht over zijn stuur kwijt, met het noodlottige gevolg, dat hij onder de achterwielen van de auto terecht kwam. Hij was vrijwel op slag dood. Even voor dat het ongeluk gebeurde waarschuwde de bestuurder van een pas- seerende bestelauto den bestuurder van de vrachtauto. AANKOOP GEZOUTEN HARING. De minister van economische zaken heeft met de reedersvereeniging van de Neder landsche haringvisscherij een regeling ge troffen betreffende het tijdelijk uit de markt nemen van gezouten haring. De ha ring welke niet een bepaalden minimum prijs aan den afslag opbrengt, wordt aan gekocht door genoemde vereeniging, die daartoe door een crediet uit het landbouw crisisfonds in staat is gesteld. Hiermede wordt beoogd, inzinking van den marktprijs te voorkomen. Deze regeling is inmiddels in werking getreden. BRAZILIAANSCHE REUZENDIAMANT NAAR AMSTERDAM? Naar verluidt is de naar den Braziliaan- schen president Vargas genoemde reuzen diamant, welke te Minas Geraes is gevonden en de op drie na grootste ter wereld is, voor een bedrag van 80.000 pond sterling aan een Nederlandsche firma verkocht. De steen zal ter bewerking naar Amsterdam gezonden worden. Verwacht wordt, dat hij daarna in Engeland ten verkoop zal worden aangeboden. (Het was ons niet mogelijk, aldus teekent het A.N.P. bij dit bericht aant in diamant kringen te Amsterdam bevestiging van dit bericht te verkrijgen. Integendeel achtte men een dergelijke transactie in verband met den ongunstigen bedrijfstoestand zelfs uitgesloten, zoodat wij er onder de grootste reserve melding van maken). DE STRIJD TEGEN DE WILDE BUSDIENSTEN. Nederlandsche spoorwegen contra directeur N.V. Autogarage Royale. De Nederlandsche spoorwegen zetten hun strijd tegen de wilde busdiensten voort. Zij volgen echter thans een anderen Weg d-n de Noord- en Zuidhollandsche Tramweg Mij. heeft gedaan, die haar vorderingen bij den president in kort geding aanhangig heeft gemaakt. De Nederlandsche spoorwegen hebben da N.V. Autogarage Royale te Amsterdam, waarvan de heer M. van Paaré directeur is, gedagvaard voor de vierde enkelvoudige kamer der rechtbank in een procedure op korten termijn. De spoorwegen eischen, dat de rechtbank de handelingen van ge daagde onrechtmatig zal verklaren en dat gedaagde tot schadevergoeding, nader vast te stellen bij staat, zal worden veroordeeld. Voorts eischen de spoorwegen een bevel van de rechtbank tot staking van den wilden autobusdienst, die gedaagde onderhoudt tusschen Amsterdam en Utrecht v.v. Ver der eischen de Nederlandsche spoorwegen nog veroordeeling tot betaling van een dwangsom van 250 voor iedere overtre ding. Gistermiddag is "an eisch gediend en over veertien dagen zal de tegenpartij van antwoord dienen voor de Amsterdamsche rechtbank. VISSCHERSBOTTER OMGESLAGEN. Beide opvarenden gered. Gistermiddag is op het IJselmeer bij Schokland, op de z.b Schokkergronden, de visschersbotter H.K. 19, die het kuilnet had uitgezet, door een plotseiingen rukwind omgeslagen. De beide opvarenden, de schip per H. Kok en diens zoon, slaagden erin op de naar boven drijvende kiel te kruipen en zich vast te klemmen. Na een half uur heeft een Bunschoter visscher het wrak opge merkt. Tengevolge van het onstuimige weer kon hy slechts den zoon aan boord nemen, die later is overgegaan op de H.K. 2. De schipper is geruimen tijd daarna opgepikt door de H.K. 64. Ven hoopt het omgeslagen schip nog te kunnen bergen. Vraag 't lékkere levertraanproduct Sanostol In de. flesch met haér foto er op! Want dat Is het levertraan product, dat smakelijk gemaakt werd door toevoeging van sinaas appelsap. Maar ook het eenige levertraanproduct met de zoo waardevolle vitaminen A, B, c en D! -Sanostol, noodzakelijk voor Uw kind, onontbeerlijk ook voor ui De „familieverpakking" van f. 275 is 2 V, X zoo groot als de bekende flacon van f. 1.40. Dus voordeeliger! „Het lekkere levertraan-product BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA WIELRIJDER DOODGEREDEN. Gistermiddag is de 59-jarige ongehuwde arbeider J. Schuiring, wonende in een schip aan het Hoornschediep te Groningen op den Paterzwoldschen weg waar hy per fiets reed, door een vrachtauto, bestuunj door T. H. uit Haren, gegrepen. Het slacfc. offer werd met ernstige verwondingen hoofd en beenen naar het r.k. ziekenhuis overgebracht, waar hij in den loop van d«n middag is overleden. TWEE WONINGEN AFGEBRAND, Gistermiddag is door nog niet bekenden, oorzaak brand ontstaan in de woning ven A. J. Henselmans te Veldhoven (N.-B.) Het vuur greèp zoo snel om zich heen, dit aan bliisschen niet viel te denken; het sloeg nog over naar de aangrenzende wo ning van de familie Diepers. Beide hulzen zyh tot den gond toe afgebrand. De echt- genoote van Diepers, dié ziek te' bedlag, heeft tnen bij burenondergebracht. De ge-' zinnen waren laag verzekerd. De berging van de Hunze 13. Met de berging van het motorschip Hunze 13, dat in den nacht van 3 op 4 October, ter hoogte van Marken is vergaan, is men tot nu -toe nog niets gevorderd. De sleepboot -Daniël - Goedkoop is -gisteravond te Schellingwoude' binnengekomen en zal vandaag met den -. grooten bok van de Nederlandsche Scheeps- bouw-Maatschappy naar het wrak van bet schip vertrekken. Geen kinderverlamming. - Zondag J.1. hadden de behandelende geneesheeren kin derverlamming geconstateerd bij het acht jarig zoontje van de familie Doeland te Lexmond. Nader is gebleken, dat het kind niet aan die ziekte leed. De boottrein naar Marseille. - De Rot terdam Llyod Rapide, rijdende in aansluiting op het d.d. 21 dezer van Marseille naar Ned.- Indië vertrekkende mailschip „Dempo", zal morgenmiddag om 15.56 uur van Den Haag H.S.M. vertrekken. Nieuwe statenleden geïnstalleerd. - In de gister gehouden eerste winterzitting van de Provinciale Staten van Noordhollaad werden als leden geïnstalleerd mevrouw mr. A. J. ScheltemaConradi uit Haarlem, mr. A. de Roo^ uit Amsterdam en de heer L. Harrns uit Zcandam. Schipperskind verdronken. - Tijdens het verhalen van het sleepschip Betty Dora, dat in de Waalhaven te Rotterdam lag. *s gister het 12-jarige dochtertje van den schipper M. E. Hamel, wonende aan boord van dat schip, over de reeling geslagen 'en verdronken. Tegen de 40-urige werkweek. - B. en W. van Amsterdam hebben een afwijzend prae-advies uitgebracht op het voorstel- Boissevain tot invoering der 40-urige werk week. Verdronken. - Gistermorgen is de heer Hm. Kremer te Hardenberg in een sloot ge raakt en verdronken. Te Kessel (L.) is de 89-jarige landbouwer S. Segers, de oudste inwoner dier gemeente, door de duisternis misleid in de Maas geval len en verdronken. Kinderverlamming. - In het gezin van den heer H. Th. J. van den Bosch, wonende Ruys de Beerenbrouckstraat te Delft, is een geval van kinderverlamming geconstateerd- Het patiëntje, een meisje van 1 jaar, is het St. Hippolytusgesticht te Delft ter ver* pleging opgenomen. Gift van het prinselijk paar. - Prinses Juliana en prins Bernhard hebben een be langrijke gift doen toekomen aan het zen dingsbureau te Oegstgeest, ten bate van de samenwerkende zendingscorporaties. Bedrijfsvergunningenwet. - De minister van economische zaken heeft gistermiddag te zijnen departemente de vaste commissie van den economischen raad ingevolge art. van de bedrijfsvergunningenwet geïnsta - leèrd. Belastingvoorstel der N.S.B. - Ver' schenen is thans het door den heer de MdJ chant et d'Ansembourg c.s. ingediend® voorstel van wet tot vermindering en vet" eenvoudiging van de belasting op het motor* rijtuig^ en rijwielverkeer. MODERNE MACHINES VOOR DRUKWERK! BIJ COSTER.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6