SAMBO DE OLIFANT EGMOND BINNEN BAKKUM CASTRICUM NOORDSCHARWOUDE. TWEEDE BLAD. Zijn auto had bestuurd. „Er gebeuren al on gelukken genoeg op den openbaren weg en liet opleggen van geldboeten brengt geen verbetering, integendeel, het aantal verba len neemt toe". De man, die voor de rechtbank teieeht- stond was een Larensche ingenieur. Op 16 Mei was hij in Amsterdam geweest, waar hij eenige uren had Vertoefd in de studenten sociëteit aan de Sarphatistraat. Toén hij weer wilde vertrekken, heb ben een paar politie-agenten hem zulks be let, omdat hij te veel gedronken had. Op raad van de politie was verdachte weer naar binnen gegaan om een kop koffie te drinken. Een kwartiertje later was de ingenieur met een vriend naar buiten ge komen. Deze zou z.g.n. rijden. Maar terecht vermoedden de agenten, dat de ingenieur het stuur buiten de stad weer zou overne men. De vriend weigerde al gauw verder te rijden, de ingenieur nam het stuur over en reed zijn tijdelijken chauffeur terug naar de sociëteit. De politie maakte aan het geval een einde, door den ingenieur, die zich hevig verzette, uit de auto te halen en proces-ver baal tegen hem op te maken. De officier van justitie vorderde tegen verdachte een hechtenisstraf van één maand en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Verdachte bewerde, dat van dronkenschap geen sprake was, hij had spijt van het ge beurde. De volgende verdachte was een monteur Hij zou onder invloed van alcohol op 5 Mei j.L een motorrijwiel hebben bestuurd. Hij gaf toe drie glazen bier te hebben gedron ken, maar van dronkenschap was z.i. geen sprake geweest. Het O.M. vorderde tegen hem een week hechtenis en een jaar intrekking van het rij bewijs. De derde verdachte was een vertegen woordiger, die op den Spaarndammerdijk zig-zag met zijn auto had gereden. „Hij was zwaar beschonken", vertelde de agent, die proces-verbaal had opgemaakt. „Dat deze man zichzelf dood wil rijden, moet hij zelf maar weten", meende de offi cier, „maar hij vormt voor andere wegge bruikers een doodelijk gevaar". Spr. eischte een maand hechtenis en in trekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Ook in deze zaken doet de rechtbank op 1 November uitspraak. gelden op prolongatie te kunnen verleenen; 3e. zij was reeds geruimen tijd financieel in een toestand, dat zij niet aan haar ver plichtingen kon voldoen en dit was ver dachte bekend; 4e. het aangaan van transacties van cliënten met de bank bij dezen ongunstigen financiëelen toestand en het vrijwel door loopend gemis van middelen van eenige beteekenis, beteekende voor cliënten onver mijdelijk, dat zij het door hen gestorte kwijt waren, daar hun gelden slechts dienden voor bestrijding van exploitatiekosten en betaling van crediteuren. De eerste getuige was de heer Stil, die zijn rapport nader toelichtte, waarbij de presi dent opmerkte: „Het was dus een 'zwendel- bank", welke opmerking door den deskun dige werd bevestigd. Verdachte ontkende, dat hij op zijn cliën ten remisiers afstuurde, die opwekten tot speculeeren. Verdachte gaf toe, dat hij een deel der winsten niet heeft uitgekeerd. Officier: Toen u ruim 331.000 achterop was, zond u nog een postzak vol weekbe richten weg, waarmede u menschen trachtte te bewegen om zaken bij u af te sluiten. (Dc zitting duurt voort). DE STRIJD TEGEN DE ZWENDELBANKEN. Bankier staat terecht, verdacht van oplichting. In haar strijd tegen banken met minder oirbare practijken deed de justitie op 24 December van het vórige jaar een inval bij de bankzaak Van de Putte en Co. te Am sterdam, waar de geheele boekhouding in beslag werd genomen. Bovendien werd de beheerende vennoot, de 47-jarige D. van de P., gearresteerd en in het huis van be waring opgesloten, waar hij thans negen maanden heeft vertoefd. Werkwijze der bank. Er waren ernstige vermoedens gerezen tegen dezen bankier, dat hij zich had schul dig gemaakt aan verduistering en oplich ting. De bank werkte, behalve in Nederland, vooral in België en Frankrijk. Remisiers bezochten de cliënten, nadat fraai gestelde brochures het noodige vertrouwen hadden gewekt, zoodra de a.s. cliënt rijp was om op de voorstellen van de zijde van de bank in te gaan in die circulaires deed de bank het voorkomen of er door haar groote za ken werden gedaan. In werkelijkheid ech ter kon zij aan de beurs zelf geen zaken doen, daar zij geen lid was van de vereeni- ging voor den effectenhandel. Vandaag stond de directeur voor de rechtbank terecht. Het O. M. legt in de eerste plaats drie gevallen van oplichting ten laste (er was een keuze gemaakt uit het rijke materiaal). Een cliënt, zekere D. uit Ault, gaf order tot aankoop van 5000 unilever. Hij stuur de aan waarden 6877. Van den aankoop kwam niets en D. zag nooit een cent van zijn geld terug. De cliënt L. F. uit Gent deed mee aan een premie-affaire met tien aandeelen senembahs. Hij stuurde de bank 30.000 Belgische fres. Hij maakte bij deze affaire winst, liet deze staan en vroeg hoeveel hij moest bijbetalen om de 10 se nembahs te koopen. De bank antwoordde dat van 30.000 moest worden betaald. Hij ontving een aankoopnota, doch geen stukken. Vóór de leveringstermijn was verschenen gaf hij order tot verkoop en weer liet hij het geld staan, waarmee de bank voor hem verder speculeerde. Het O. M. was van meening, dat de stuk ken er nooit geweest zijn en de bank niet het recht had de order in zichzelf af te sluiten, zoodat verd. naar het oordeel van den officier voor 30.000 heeft opgelicht. Een derde cliënt, M. v. d. V. te Brussel, was door verdachte in Mei 1937 bewogen tot het afsluiten van een premie-affaire op 10 aandeelen A. K. U., waarvoor hij 10.800 Belg. fres. stortte. Later zond de cliënt 1706.25 (25 pet. van de aankoopwaarde) en weer gaf verd. voor de stukken te heb ben gekocht voor Van de V. en de 75 pet. te hebben bijgestort, waarvoor hij een ze kere rente berekende. Ook dezen post had verdachte in zichzelf afgesloten. Subsidiar is in deze gevallen verduiste ring ten laste gelegd. Aard der transacties. De rijksaccountant, de heer Stil, heeft in deze zaak een zeer uitvoerig rapport uit gebracht omtrent den aard der transacties en den financiëelen toestand der bank, waarbij hij tot de volgende conclusie kwam: le. Zoowel de premiezaken als de effec tentransacties werden geanimeerd van de zijde van de bank, zoodat waar zij zich niet dekte tegen het risico, voortspruitende uit de premiecontracten en de effectenorders niet uitvoerde, zij tegenovergestelde be langen had dan haar cliënten, die juist op advies der bank deze transacties aangingen; 2e. de bank beschikte ni e t over midde len of eigen effecten-portefeuille, waaruit zij aan haar verplichtingen kon voldoen; evenmin beschikte zü over middelen om POGING TOT DOODSLAG OP RIJKSVELDWACHTER. Het hof te Amsterdam wees gister een in terlocutoir arrest in de strafzaak tegen een jeugdige kantoorbediende uit Everdingen, die een poging tot doodslag had gepleegd op een rijksveldwachter. De rechtbank had den verdachte tot vier jaar gevangenistraf ver oordeeld. Het hof achtte het onderzoek niet volledig, stelde zijn stukken in handen van den rechter-commissaris en beval een on derzoek naar de geestvermogens van den jongeman. Verdachte was gekeurd door den rijks veldwachter, omdat hij op een verboden weg fietste. De man was afgestapt, trok na een korte woordenwisseling een revolver en loste op korten afstand vijf schoten op den veldwachter, die ernstig gewond werd, doch na eenige maanden in het ziekenhuis te hebben vertoefd, hersteld is. VERDUISTERING DOOR EEN PENNINGMEESTER. De penningmeester van de afdeeling Utrecht van een arbeidersorganisatie heeft voor de rechtbank aldaar terecht gestaan wegens verduistering. Hij zeido, dat hij het geld had uitgeleend aan werklooze leden. De voorzitter verklaarde, dat verdachte telkens uitstel van kascontrole had weten te verkrijgen, totdat de bondspenningmees ter eens kwam kijken en toen een groot tekort ontdekte. Verdachte had toen ge zegd, dat hij het ontbrekende gedeeltelijk had uitgeleend en een ander deel had be steed aan smokkelarij van sigarettenpapier. Uit zijn strafregister bleek, dat verdachte reeds eenige malen wegens diefstal was veroordeeld. De officier van justitie laakte het zeer, dat een penningmeester blijkbaar maar lukraak was aangesteld, zonder naar zijn antecendenten te informeeren. Hij eischte één jaar gevangenisstraf. Uitspraak 31 October. GEEN HULP VERLEEND BIJ VERDRINKÏNGSGEVAL. Voor het kantongerecht te Sittard stonden heden een drietal personen terecht uit Berg (gemeente Urmond), verdacht geen hulp te hebben verleend, ofschoon zij daartoe in staat werden geacht, aan in verdrinkings gevaar verkeerende jongens, die zich in de grensrivier de Maas bevonden. Het betreft hier het verdrinkingsgeval van den 13-jarigen J. Wolters en den 14- jarigen W. Steins, op Zondag 31 Juli j.L, omstreeks zeven uur in den namiddag. Bei de knapen waren met nog twee kameraden in de rivier gegaan welke toen ter plaatse slechts 30 c.m. diep en van 6070 m. breed was. De jongens trachtten hand aan hand loopende den Belgischen oever te bereiken. Ongeveer midden op de Maas zijn de jon gens plotseling in een kuil weggezakt. Van het viertal was slechts één hunner de zwemkunst meester, doch niet voldoende om zijn in gevaar verkeerende makkers te hulp te komen. Hij on een kameraad wisten den oever te bereiken en schreeuwden om hulp. Toen het ongeluk gebeurde was ruim hon derd meter stroomopwaarts het Nederland- sche veer van den Belgischen oever afge stoken. Daarop bevonden zich een aantal perso nen. Het veer werd bestuurd door den veerman J. A. de W., diens broer H. M. de W. en een zoon van eerstgenoemde, allen uit Berg a/d Maas. Dit drietal had zich voor bovengenoemd feit te verantwoorden voo den kantonrechter. Tijdens de eerste behandeling voor het kantongerecht, veertien dagen geleden, wa ren drie getuigen a charge gehoord, waai- van er twee op het veer waren toen het on geluk gebeurde en die den zoon van den veerman de opmerking hoorden maken. „Daar gaat er eentje in de diepte". Of ook de andere verdachten dit hadden gezien kon niet met zekerheid worden uitgemaakt. De veerman verklaarde na het hulpgeroep een jor.gen uit het water te hebben zien krui pen, maar van het verdrinken van andere jongens had hij niets gezien. Naar hij be weerde werd er herhaaldelijk loos alarm geroepen en nog dien zelfden ochtend had men zulk een kwajongensstreek uitgehaald. Een Belgisch douanier, die op den veer- wal stond, had op het hulpgeroep slechts één jongen uit het water zien kruipen, maar van in gevaar verkeerende jongens had ge tuige niets gezien. Een Nederlandsch douane-beambte, die in de verte eenige jon gens te water had zien gaan, had evenmin aan een ongeluk gedacht. Ook hij had het geroep als loos alarm opgevat, anders zou hij als geoefend zwemmer zeker te hulp geschoten zijn. Eerst toen eenige personen, die van het veer kwamen en die naar de op een afstand staande jongens waren ge gaan, terugkwamen, vernam men dat twee knapen verdronken waren. Het veer was toen weer heen en weer geweest en red dingspogingen zouden toen geen resultaat meer hebben gehad. De zaak werd toen tot heden aangehou den, omdat de ambtenaar van het O.M., mr. Dahmen, alsnog als getuigen wenschte te hooren de dijkmeester Verhëggen uit Gre- venbricht en Raedts uit Stockhejm (B.) om nadere inlichtingen te geven over den loop der grens in de riyier de Maas waar gebag gerd wordt. In deze zitting werden beide dijkwachters gehoord, alsmede nog 'n getuige a décharge. Uit de verklaringen kwam duidelijk vast te staan, dat de jongens verdronken zijn op een afstand van 150 tot 180 meter van het veer en wel op het Begische gedeelte der Maas, hetgeen het O. M. dan ook deed requireeren, dat de kantonrechter van Sit tard in deze geen bevoegdheid heeft. De verdediger betreurde het, dftt de gang van zaken niet de gewenschte rehabilitatie voor de drie verdachten heeft gehad, die juist op het punt van redden van personen een schitterenden staat van dienst hebben. Spr. vroeg zich af, hoe het mogelijk is, dat als van het veer af gezien was, dat er jon gens in verdrinkingsgevaar waren, alle opvarenden er kalm bij bleven. De getuigen a charge blijken zelf niet overtuigd te zijn geweest, dat er iemand verdronken was. Binen acht dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. £uchtoaact ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gister: Uitreis: Emoe te Jodhpoer, Reiger te Napels, Zilverreiger te Singapore. Thuisreis: Torenvalk te Bagdad, Wiele waal te Medan. De Nandoe is gistermiddag om 17.20 uur op Schiphol geland. DE VLIEGTOCHT VAN PAPANA MISLUKT. Toestel bij start uit Miami vernield. De vliegtocht van kapitein Alexander Pa- pana, den Roemeenschen vlieger, van New- York naar Boekarest over het zuidelijk deel van den Atlantischen oceaan, is ten einde gekomeh, toen het toestel bij het vertrek naar Natal (Brazilië) tegen den grond sloeg en vernield werd. Papana en een metgezel bleven onge deerd. „NARROW ESCAPE" BIJ EEN VLIEGTUIGONGELUK. Bij Montgomery in Alabama (Ver. Sta ten) heeft een lijn vliegtuig, dat dienstdeed tusschen New Orleans en Atlanta, een noodlanding moeten maken, doordat een vleugel in band was geraakt, en een motor losraakte. De bestuurder en zijn metgezel slaagden er in, den buitengewoon moeilij ken omstandigheden ten spijt, in het toestel veilig op den grond te brengen, waarna zij konden ontsnappen door een gat in het plafond van de stuurhut. Zij hadden slechts lichte verwondingen opgeloopen. De elf passagiers bleven ongedeerd. Toe stel en post zijn geheel in vlammen opge gaan. Jkooiüciaal Tlieuws AFSLUITING WEGVAK HARLINGEN—FRANEKER. De afdeeling Wegen cn Verkeer van den B. B. N. meldt thans nader, dat wegens het verbeteren van de rijbaan van den Rijksweg tusschen Harlingen en Franeker, alle verkeer met uitzondering van het rij - wielverkeer zal zijn gestremd van en met 19 October tot en met 31 October 1938, of zooveel langer of korter als noodig zal blijken te zijn. Mond- en klauwzeer. Het aantal mond- en klauwzeergevallen neemt nog steeds hard toe, momenteel wordt het getal 100 zeer dicht benaderd en zal, naar alle waarschijnlijkheid, nu we deze mede- deeling lezen, reeds bereikt zijn. Blijkt aan den eenen kant de ziekte gevaarlijker te worden, aangezien reeds 2 sterfgevallen heb ben plaats gehad, aan den anderen kant neemt de ziekte weer af, doordat al een 6-tal gevallen als hersteld konden worden gere gistreerd. Bouw nieuw raadhuis. Omtrent den bouw van het nieuwe raad huis kon slechts dit positief worden mede gedeeld, dat de keuze van den architect is geschied en er momenteel besprekingen gaande zijn met het Werkfonds, om voor dat dcel-gelden beschikbaar te krijgen. Mogelijk is, dat ook gelden uit dat fonds beschikbaar zullen worden gesteld voor de woning van het hoofd der O.L. school, hetgeen aanvan kelijk niet kon. Harddraverij aan den Zeeweg. Donderdagmiddag zal aan den Zeeweg de najaars-kortebaandraverij gehouden wor den, welke om één uur zal beginnen. Zooals gewoonlijk geniet deze draverij veel belangstelling zoodat ook nu weer ge rekend wordt op mooie ritten. Na afloop vindt in de zaal van Borst de prijsuitreiking plaats die vermoedelijk door den burgemeester zal verricht worden. Voorloopig hebben 14 paarden ingeschre ven en de loting vindt plaats om 11 uur in café Borst. Luchtbescherming in Castricum. Weinig belangstelling voor lijfsbehoud. Gisteravond belegde de afd. Castricum van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming een openbare vergadering in café Borst. De voorzitter, de heer Duinker, opende met een woord van welkom aan degenen, die zich de moeite getroost hebben te verne men hoe aan eigen lijfsbehoud en dat van anderen te denken om te komen tot de vraag, wat er kan en moet gedaan worden indien er een werkelijke luchtaanval zou plaats vinden. Dit belangrijke onderwerp met zijn uitgebreide omschrijving was door den secretaris bestudeerd en deze zou dit in deze vergadering uiteen zetten. De heer Ligthart begon met een beschrij ving van datgene wat de bevolking moet weten, en dit is geen kleinigheid. Spr. be handelde achtereenvolgens de verschillende diensten die in het leven geroepen moesten worden en waarvoor natuurlijk personen geïnstrueerd moeten worden die als instruc teur moeten optreden. Indien wij nagaan welke diensten er in vredestijd moeten ko men, t.w. een technische dienst, een gezond heidsdienst, een alarmeeringsdienst, een po litiedienst, een ontsmettingsdienst, een transportdienst, een brandweerdienst, en al le daarbij komende hulpdiensten die ab soluut in vredestijd voorbereid moeten zijn, willen wij in werkelijk oorlogsgevaar bij een luchtaanval eensgezind getraind zijn om voor ons zelf en voor anderen te weten wat en hoe er gehandeld Daar een order halen'' Da t is toch uit- gesloten,.. Waard, Ruim Ifoo,. En gisteren had hij nog voor 5 maan den voorraad.Kun jij dan tooveren? mijn humeuren weerde^/ luchtbescherming op zich neemt. Dat is in dit geval de heer v. d. Hoeve. Verder dient begrepen te worden, dat alles uitstekend or ganisatorisch tot in de puntjes geregeld moet zün, want in oorlogstoestand kan 't gebeu ren, dat de bevolking haar hoofd kwijt raakt en ieder maar doet wat haar het beste lijkt Er moet absoluut in deze periode geluisterd worden naar de instructeurs. Luchtbescher- ming is zelfbescherming en wat heeft men aan een schuilplaats die niet deugt? Hier helpt alleen voorlichting. Spr. hoopte, dat de cursussen, die op komst zijn, goed be zocht zullen worden en vertelde nog, dat binnenkort een verduisteringsproef geno men zou worden. De heer Ligthart beëin digde zijn rede onder applaus door mede te deelen, dat luchtbescherming feitelijk een nieuwe wetenschap is. Het bestuur werd uitgebreid met mej. Vos, directrice van Duinenbosch, ar. Lee- naers en den heer Reurts. In de commissie lot het ontwerpen van het huishoudelijk re glement en de statuten werden benoemd de heeren Juffermans, Keetbaas en Mulder. Voor de vergadering te Utrecht werd geko zen de heer Ligthart. Onder dank voor de opkomst sloot de voorzitter deze belang rijke bijeenkomst. Hercules en Hygiea. De gymnastiekvereeniging Hercules en Hygiea hield Dinsdagavond in de zaal van den heer J. de Bakker de algemeene jaar- en gedaan dient te 1 worden, dan kan ieder zich indenken dat de veipdering. taak die het afdeelingsbestuur te wachten voorzitter, de heer A. Ootjers, memo- staat niet gering is. Juist daarom is het zoo reerde- hetgeen in het afgeloopen jaar is goed dat zich zooveel mogelijk personen geschled- sPr- wekte op, propaganda te aanmelden die bereid zijn hun tijd te offe- makon voor de gymnastiek. De activiteit ren om een cursus te volgen, doch dit is niet Va-n de heeren-leden is niet groot. Ingekomen is een dankbetuiging van den heer Pranger voor de attentie hem bewezen bij zijn 25-jarig huwelijksfeest. Het jaarverslag werd voorgelezen door den heer G. Blaauboer. Het ledental is te- alleen voldoende. Er moet door de gezins hoofden ook een cursus gevolgd worden Ieder gezinshoofd dient te weten welke maatregelen er genomen moeten worden. Daarom zullen er binnenkort cursussen ge geven worden voor die betreffende leergan-1 ru66elooPen van 254 tot 248, tengevolge van gen en spr. hoopte, dat de belangstelling zoo het ^rugloopen van het aantal adspiranten. groot zal zijn, dat er minstens 200 petrainde Uitvoerig werden de verschillende belang* personen uit geboren zullen worden. Dit is ri->ke voorvallen in het afgeloopen jaar, o.m. voor onze bevolking geen overdreven eisch ^et maken van de vereenigingsfilm door Alles gebeurt in overleg met het hoofdbe- de heeren Wilmink en Deutekom, het succes stuur, dat, als er oorlog zou uitbreken, alles van Molenaar in de internationale wed- overneemt en de leiding gaat over aan den dijden in België enz., vermeld. aangestelden persoon die dan de algeheele 191. „Blijf stil liggen", riep Ing hem toe. „Als je be weegt, glijd je naar beneden en ben je niet meer te red den. Ik zal je een touw toewerpen, bind dat om je middel". Flip gehoorzaamde nu snel en Ing trok hem omhoog. En terwijl hij daar tussen hemel en aarde slingerde, bedacht hij opeens, dat hij de Toekan niet zag. 192 „Eerst de Toekan redden", waren zijn eerste woorden, zodra hij boven was. Voorzichtig keek Ing in de diepte. En dan nep hij: „oei, oei, de arme vogeMig" Het jaarverslag van den penningmeester gaf aan, dat ontvangen was f 3167,90, uit* gegeven 3225,83, nadeelig saldo 57.93. Het totaal nadeelig saldo met inbegrip van da van het vorige jaar is 180.77. Den Pen" ningmeester, den heer P. Jonker ,werd onder dankzegging voor de verrichte arbeid» décharge verleend. De aftredende bestuursleden, de heeren S. Wormsbecker en D. Blaauboer werden herkozen. In de plaats van den heer Tauber, die niet herkiesbaar was, werd heer W. van Hout gekozen. Hierna werd de presentielijst van de 6e houden repetities voorgelezen. De wensen werd uitgesproken, dat de heercn-lcden, die thans een slecht figuur maken, voor ee spoedige verandering zullen zorgen. De deelname aan het bondsfeest te Ar1"1 zal op de repetities nog eens worden be sproken. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur besloten heeft, weer toe te treden de turnkring Hollands Noorderkwartier, e was niet mogelijk, toe te treden tot de A»*] maarsche of Westfriesche turnkring. Hol* van helemaal beneden. Hij is dood, heus, ik kan er niet bij en het helpt met meer ook". Trillend stonden de on gens naar beneden te turen. „Kassian", zei de Chinees en de jongens siuktep het uit. ees echter wel wat verbeterd in de kring lands Noorderkwartier, door de actie O. K. K. en Hercules en Hygiea. De ve gadering ging met het voorstel accoord. Besloten werd, een donateursactie voeren in de gemeenten Noord- en Zui scharwoude en Broek op Langendijk- De directeur deelde nog mede, dat titel der nieuwe revue „Forto-Forto" i&- -

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8