8000 Het Duitsche verkeer eischt dooden per jaar derde blad. Het spionnageproces te New-York. Belangwekkende verklaringen. alkmaarsche courant van woensdag 19 october 1938. „Stoute kinderen" worden gestraft. Zijn vrouw kocht in Joodsche winkels.... Reden tot echtscheiding! Nieuws in 't kort. HEILOO HOORN MEDEMBLIK OUDKARSPEL Rheumatische pijnen KOEDIJK ZUIDSCHARWOUDE !Buitejnlatid Tijdens de voortgezette behandeling van het spionnageproces te New-York tegen een aantal Duitsche spionnen, heeft de getuige a charge Rumrich ver klaard, dat hij instructie had gekregen om in geval van arrestatie te zeggen, dat hij voor Engeland werkte en Duitschland niet te noemen. Deze instructies waren volgens Rumrich afkomstig van een geheimzinnige heer Wiegand, dien Rumrich heeft ontmoet, en van wien hij geld ontving. Wiegand, aldus getuige, gaf men opdracht om mijn brieven, die niet door een koerier werden overge bracht, te adresseeren aan mevrouw Jessie jordan te Dundee, Schotland. (Jessie Jordan is in Hei van dit jaar te Edinburgh tot vier iaar dwangarbeid veroordeeld wegens over treding van de wet op de openbare gehei men). Deze Wiegand heeft eens aan den ge tuige een foto van hemzelf laten zien, die genomen was in de Duitsche ambassade te Washington, in gezelschap van Dieckhoff, den vroegeren Duitschen ambassadeur, kapitein Fritz Wiedemann, die destijds als Hitiers persoonlijke adjudant een bezoek aan de Ver. Staten bracht. Rumrich ver klaarde, dat hy er zijn verwondering over had geuit, dat een dipolmaat op zulken goe den voet stond met menschen in dit vak, doch Wiegand antwoordde, dat de diploma ten tegenwoordig anders zijn. Later, aldus Rumrich, gaf Wiegand my een brief, waar in my opdracht werd gegeven, mij voortaan niet om zuiver militaire gegevens meer te bekommeren, doch my te bepalen tot in dustrieele gegevens, die in het bijzonder be trekking hadden op de Amerikaansche be wapening. De nieuwe instructies werden tater aan Rumrich verklaard door 'n anderen agent, Schmidt genaamd. Deze, aldus Rumrich vertelde my, dat de wijziging in de opdracht het gevolg was van een afspraak tusschen iemand te Washington en iemand te Berlijn, en vroeg mij of ik iemand kende, die in dienst was hetzij by de fabrieken van de Bethlehem Steel of by die van Ducont de Nemours. Rumrich voegde hier nog aan toe, dat Schmidt hem 2000 dollar in bankbiljet ten had laten zien, die naar hij zeide be stemd waren voor een groep te Brooklyn, die „voor de Duitsche marine" bijzonderhe den had gestolen van een nieuw type gy roscoop". In den loop zijner getuigenverklaring be schreef Rumrich nog, hoe Schmidt, met het doel zich meester te maken van kustverde digingsplannen, het plan had ontworpen, den commandant van het fort Totten op Long Island naar een New-Yorksche hotel kamer te lokken, waar Schmidt dan gebruik wilde maken van een soort vulpenhouder, gevuld met gas, dat den commandant tijde lijk bewusteloos zou maken. Het plan werd echter nooit uitgevoerd. Rumrich zette later nog uiteen, hoe hy kennis had gemaakt met de gedaagde Johanna Hofmann, de roodha rige kapster van het mailschip „Europa". Hy vertelde voorts, dat Schlueter, die de vlucht neeft genomen, hem verzocht had, gegevens te verzamelen omtrent de kustver dediging, en te trachten, zich meester te ma ken van vijftig blanco paspoorten, welke de Duitsche agenten bij binnenkomst in Rus land zouden kunnen gebruiken. General Motors neemt 35.000 arbeiders I Het voorstel om bet gebouw van Kunst aan. - De Generaal Motors (V Staten) heeft en sP°rt uit te breiden werd in principe gisteren bekend gemaakt dat in de twee aanvaard> omdat men met B- en W. (eigena- volgende weken 35.000 arbeiders weer in resse van den benoodlgden grond is de ge- dienst genomen zullen worden terwyi de meente) moet confereeren. Uitdrukkelijk loonen weer gebracht zullen wórden op den werd bePaald> dat het aUeen een voorloo- grondslag van vóór de venminderingen van pige hespreking is en tot niets bindt. Zy, die jJ. Februari. De voorzitter van den raad van er nu voorstemmen kunnen later hun hou- beheer heeft verklaard, dat de vooruitzich- ding w«zigen- Met deze restrictie werd dit ten der zaken gunstig zyn en een verhooging S°edgekeurd. van de productie der maatschappU recht- Den Penningmeester werd dank gebracht vaardigen. voor zyn beheer. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. van Gemeren herkozen met aa,ndag wet °P Ioonen en werktijden één stem meerderheid op den heer J Lake- in Amerika. - Maandag wordt de nieuwe man. De heeren A. H. Schrale en P. Avis I vfi °P en werktyden van kracht, werden met bijna algemeene stemmen her- volgens Ekner F. Andrews, die met het toe- kozen zicht op de uitvoering dezer wet is belast, zullen elf millioen arbeiders onder de be palingen ervan vallen. Andrews heeft ver klaard, dat de loonen van drie kwart mil lioen menschen door de toepassing van de minimumlbonstandaards zullen worden ver hoogd. Verlies van burgerrecht. - Binnenkort zal aan een aantal personen te Dantzig het burgerrecht der stad worden ontnomen. Op de lijst staan oud-president der senaat De voorzitter zeide met klem van woor den, dat ieder bestuurslid, niemand uitge zonderd, zijn zetel ter beschikking stelt wanneer de leden dit verlangen. Laten ze echter geen oude schoenen weggooien zon der te weten nieuwe te kunnen keepen. De heer ten Bruggencate feliciteerde den voorzitter en de overige bestuursleden met hun herbenoeming. Na rondvraag volgde sluiting. Te Frankfurt am Main (Dl.) heeft een man echtscheiding verkregen omdat zyn vrouw in joodsche winkels kocht. Ondanks zyn uitdrukkelyk verzoek het na te laten, was de vrouw in joodsche zaken blijven koopen. Hy zeide, dat, hierdoor voortdurend twisten ontstaan waren en de vrede van het huwelijksleven verstoord. „Met zulk een vrouw", zeide hij, „kan ik niet verder samenleven". Bij de omschrijving van den uitpsraak, zeide de rechter: „In het nationaal-socia- listische Duitschland is een huwelijk on mogelijk, indien een der party en voortdu rend en welbewust handelt tegen de pincipieele nationaal-socialistische wereld beschouwingen en daarmede ernstig in breuk maakt op het huwelyksleven". Vandaar, dat het huwelijk ontbonden werd. Begin van de Duitsche demobilisatie. - Gisteren is in Duitschland een aanvang gemaakt met de demobilisatie van honderd duizenden reservisten, die tijdens de inter nationale crisis onder de wapenen waren geroepen, en van de soldaten, die na hun diensttijd in dienst waren gehouden. De demobilisatie zal ongeveer veertien da gen duren: vele transportmiddelen van ver schillenden aard moeten daarvoor gebruikt worden. In de voorsteden van Berlijn is het autobusverkeer voorloopig gestaakt. Bijeenkojmst van de Socialistische In ternationale. - De executieve van de Socia listische Arbeiders Internationale is gisteren Brussel by een gekomen. Achttien landen waren vertegenwoordigd, Nederland door de heeren Albarda en Vorrink. De executieve besprak den internationa len toestand na de overeenkomst van Mün- chen, alsmede de taak van de socialistische Party en; ook het vraagstuk der vluchtelin gen werd behandeld. Wegens spionnage in Zwitserland gear- J**teer<L - Een man en een vrouw, die te ^1 samenwonen en een handelsvertegen- ^oordiger uit Soleure zyn wegens spionnage gearresteerd. Zij hebben in den Elzas mili- !re sPionnage bedreven ten bate van den 'n ichtingendienst van een vreemde mogend heid. Rauschning, de vroegere socialistische afge- MnnDn^rHAD\ü(MlrtP vaardigde ernst pn ppn aantal inrlon i v/u ub vaardigde Brost en een aantal joden. Complot tegen vooraanstaande Brazi lianen. - De Braziliaansche minister van justitie deelt in een nota mede, dat in het bezit van den vroegeren integralistischen leider BeLmiro Valverde, die op het oogen blik een gevangenisstraf ondergaat, een do cument is gevonden, dat betrekking heeft op plannen tot het plegen van aanslagen op vooraanstaande personen. Dit document, al dus zegt de nota, zal te gelegener tijd gepu bliceerd worden. Begrafenis van grootvorst Cyril. - Te Koburg (Duitschl.) is gisteren het stoffelijk overschot ter aarde besteld van grootvorst Cyril van Rusland. De ex-kroonprins en zijn vrouw waren als vertegenwoordigers van ex-keizer Wilhelm aanwezig. De ex-kroon prins legde een krans namens zijn vader en een namens zichzelf neer. Andere leden der familie Hohenzollern waren niet aanwezig. Tot de aanwezigen behoorden voorts de zoon van den grootvorst, aartshertog Wladimir en de ex-koning van Bulgarije, Ferdinand, die te Koburg in ballingschap leeft. Sedert hun vertrek uit Rusland heeft prins Cyril met zijn familie steeds in Koburg gewoond. De plech tigheid werd gehouden volgens den ritus van de Russische orthodoxe kerk. Flandins houding goedgekeurd. - Het dagelyksch bestuur van de Fransche demo cratische alliantie heeft een uiteenzetting en verdediging aangehoord van Flandin, den partijvoorzitter, van zijn houding tydens de recente internationale crisis. Met op twee na algemeene stemmen en een stem blanco werd een motie aangenomen, waarin het optreden van Flandin werd goedgekeurd. Flandin zal, hoewel hij verleden jaar voor twee jaar tot voorzitter werd gekozen, tij dens het congres in November zijn mandaat ter beschikking stellen. Stemrecht voor vrouwen in Mexico. - Naar de Mexicaansche regeeringspartij mee deelt, hebben ongeveer vier millioen vrou wen het stemrecht verkregen door de rati ficatie van het amendement op het vrouwen kiesrecht door de vereischte meerderheid in de 28 staten der republiek. Vijf communisten in Zwitserland gear resteerd. - Te Bazel en Zürich zijn vijf bui- tenlandsche communisten gearresteerd onder beschuldiging de wet op de agent-provoca teurs te hebben overtreden. Het onderzoek, dat werd geleid door de federale politie in samenwerking met de kantonale politie, heeft uitgewezen, dat de gearresteerde personen, wier politiek niet overeenkwam met de politiek van de communistische interna tionale, spionneerden. Verder heeft de po litie kunnen vaststellen, dat de rapporten van de vijf gearresteerden naar Spanje wer den gezonden. JkmUidaal 7lieum Jaarvergadering V.V.V. en Sport- gebouw. De Maandagavond in de Rustende Jager I gehouden jaarvergadering was matig be zocht. De voorzitter, de heer J. van Geme-1 ren, opende op de gebruikelijke wijze. Het jaarverslag van de V.V.V. was in op timistische toon. Gehouden zijn 2 leden- en I 10 bestuursvergaderingen. Het ledental is 186. Gewezen werd op de actie rondom het bedanken van den eere-voorzitter. De storm is geluwd. Uitgegaan zijn 102 en ingekomen 274 stukken. De verlichtingsavond is gegaan t in samenwerking met de Oranje-vereeni-1 Zondag een wedstrijd gehouden langs den ging en buurtcommissies. Aan 50 personen nieuwen weg door het Geestmerambacht. „Volksonderwijs" Maandagavond hield de afd. Langendijk van Volksonderwijs een algemeene leden vergadering in Concordia alhier. Aanwezig waren een 20-tal personen. Voorzitter was de heer K. Bierman, die de vergadering met een kort welkomstwoord, speciaal tot den heer Daalder uit Alkmaar, propagandist van V.O., opende. De voorzit ter deelde mede, dat eenige bestuursleden verhinderd waren te komen en bracht den heer Albertz dank voor wat hij als secretaris voor de afdeeling heeft gedaan. Hij wenschte hem alle goeds in ziin nieu we woonplaats. Voor het Fonds tot steun zal een collecte worden gehouden. Na een korte bespreking besloot men een leden-actie te voeren. Hier voor zullen huisbezoekers worden gevraagd. In verband met het, wegens contributie bezwaren, bedanken van sommige leden, be sloot men de mogelijkheid open te stellen de contributie per kwartaal te betalen De voorzitter dankte den heer Bakker voor zijn beheer. Vervolgens stelde hij aan de orde de be spreking van de uitgifte van een streexblad door den „Kring Kinheim" Men wil in Maart a.s. een oplage van 25.000 stuks ver spreiden, waarvan de kosten op 210 tot 225 worden geraamd. De voorzitter gaf de meening van het be stuur weer. Het bestuur achtte het uitgeven van een dergelijk blad niet nuttig. Men ver wacht, dat er weinig propaganda van zal uitgaan. Ook de bezwaren van de versprei ding werden naar voren gebracht. Men heeft voor de kleuterscholen veel geld noodig. Propaganda-vergaderingen en het huisbe zoek heben meer succes. In noodige gevallen kan een vlugschrift worden verspreid. De heeren Stumenberg, Nieuwe Niedorp, en Daalder, Alkmaar, stelden het standpunt van het kringbestuur in het licht. Verschei dene leden voerden het woord over dit on derwerp. Na vrij breedvoerige besprekingen besloot men met slechts 2 stemmen voor om niet aan het streekblad mede te werken. De be schrijvingsbrief voor de alg. vergadering, hierna behandeld, leverde eenige stof tot bespreking. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren Westenberg en Dirkmaat. Bij de bespreking van den pmpaganda- avond van Volksonderwijs bracht de heer Westenberg de voornemens van het bestuur der Kleuterscholen naar vorm. Besloten werd, in Februari een propagan- da-avond te houden. De plannen rullen nog nader worden uitgewerkt. Als spreker zal ds. Westmeijse uit Rotterdam worden uitge noodigd. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Bakker, L. Mallekote, J. Rutsen en M. Wagenaar werden bij acclamatie herkozen. Tot nieuwe bestuursleden werden de heeren ar. de Wit en P. Mienes gekozen. De rekening van den penningmeester den heer M. Wagenaar, werd nagezien en in or de bevonden. Het kassaldo was aan het ein de van het boekjaar 89. Het beginsaldo was 64. De heer Dullemond heeft nog een voor stel gedaan, om van het suppletiefonds van de Kleuterscholen een uitvoering te geven, waar kinderen van de verschillende open bare scholen bijv. een aantal één-acters kunnen opvoeren. In de rondvraag werden eenige zaken, de kleuterschool betreffende, besproken. Hengelen. De hen gelclub Ontspanning heeft (Van onzen eigen correspondent.) Berlijn, 16 October. Zware zorgen drukken ook in Duitsch land de overheid op het terrein van het vei lig verkeer. En omdat deze zorgen een inter nationaal karakter hebben, willen we er hier weer eens het een en ander over ver tellen. Wie zich aan een ander spiegelt.... En dat doen we in Nederland maar al te gaarne! Het verkeer is in Duitschland de laatste jaren enorm toegenomen. Geen wonder. In 1936 kon men in de Duitsche landen 2.475.000 auto's van alle soorten tellen, in 1938 zyn het er 3.250.000. Dat beteekent na tuurlijk ook een stijging van het aantal on gevallen (al is die toename gelukkig niet evenredig, maar kleiner). Jaarlijks heeft het Duitsche Rijk 8000 dooden cn 175.000 gewonden als gevolg van verkeersongeval len te beklagen. De heeren en dames achter het stuur hebben daarvan 55 pCt. op hun ge weten, de fietsers 9 pCt., de voetgangers 8 pCt. Voor het overige was de schuld niet te bewijzen, of ging het om ongevallen met electrische trams, door paarden getrokken of door menschelijke kracht voortbewogen wagens enz. Achtduizend dooden per jaar! Men zal hier en daar wellicht zeggen: onvermijde lijk. Inderdaad, we zullen ons als menschen van heden er bij moeten neerleggen, dat de snelheden, waarmee we ons tegenwoordig over den openbaren weg voortbewegen, on vermijdelijk maken, dat onze eigen tekort komingen en die van onze medeburgers op den openbaren weg voortbewegen, onver mijdelijk maken, dat onze eigen tekortko mingen en die van onze medeburgers op den openbaren weg botsingen veroorzaken, die of ons of den anderen het leven kunnen kosten. Elke tijdsperiode brengt gevaar voor het leven met zich. In vroeger eeuwen was de kans, overreden te worden, zeer ge ring; die, dat we met een trein, een auto, een vliegtuig verongelukten, bestond in het geheel niet. Daarentegen stond de medische wetenschap toen nog op een peil, dat een veel hooger sterftecijfer dan tegenwoordig met zich bracht. Daaraan denken we te wei nig, als we hoofdschuddend de statistieken der huidige verkeersongevallen onder de loupe nemen. De vraag is tlan ook niet of verkeersonge lukken al of niet te vermijden zijn, maar of het onvermijdelijk is, dat een zoo hoog per centage (ruim 70 pCt. in Duitschland alleen op het conto van chauffeurs, voetgangers en wielrijders!) veroorzaakt door bewezen schuld, nóg langer is te verantwoorden. Ik heb er vroeger op deze plaats al eens over geschreven en toen de opmerking gjmaakt, dat een alom verbreid misverstand van de volkomen onjuiste veronderstelling uitgaat, dat Duitschers in het algemeen zeer gedisci plineerde, tot orde neigende menschen zijn. Dat zijn ze n.1. niet. Ze zijn het slechts dan, als ze in gesloten formaties onder comman do staan. En daaraan is het te wijten, dat in het Duitsche rijk het aantal ongevallen door schuld nauwelijks minder wil worden. On danks werkelijk strenge voorschriften. Een andere reden is en dat zal voor den Ne- derlandschen lezer ook wel een verrassing zijn dat vooral het nat.-soc. Derde Rijk wel deze zeer strenge voorschriften heeft af gekondigd, maar uiterst slap is in de con trole op de naleving. Duitsche verkeers agenten (vooral in Berlijn) zijn of en dat in de meeste gevallen uiterst beleefd en tegemoetkomend, dan wel plotseling onnoo- dig grof, maar zelden consequent en door tastend. In vijf-en-negentig van de honderd gevallen zien ze overtredingen door de vin gers, waarschuwen slechts en zijn «pvallend partijdig ten gunste van de automobilisten. Daarentegen zijn de „gewone agenten" veel te weinig op de hoogte van de verkeersvoor- schriften en de practische handhaving daar van, kleinzielig en brutaal in de toepassing en het auto-verkeer niet al te zeer toege daan. Over het algemeen is het politietoe zicht slap, en dan weer onnoodig provocee- rend. Met het gevolg, dat van de strenge, maar juiste en rechtvaardige voorschriften, die niemand hinderen zoolang hij voorzich tig rijdt en zich aan de bepalingen houdt, in de practijk telkens weer een bitter beetje practisch nut overblijft. Men zoekt naar een verklaring en kan ze alleen vinden in de omstandigheid, dat de nat.-soc. beweging en de op haar steunende regeering zoo verliefd is op haar successen in het bijzonder op verkeersgebied en op de daarmee samenhangende algemeene motori seering der bevolking (de volksauto), dat zy alles vermijdt om den staatsburger door strenge verkeersvoorschriften weer afkeerig van het motorverkeer te maken, en daarom der politie steeds weer een wenk geeft, toch maar, als het even gaat, fouten te vergeven en het bij waarschuwingen te laten. Het gevolg is anarchie. Hoe kan het ook anders? De Duitscher is over het algemeen niet, wat men een „individueel gentleman" zou kunnen noemen (tallooze persoonlijke uitzonderingen natuurlijk uitgezonderd). Hij is als type, zelfs in deze tijden /an z.g. „volksgemeenschap", egoïst gebleven, met een neiging „dik te doen", naar buiten toe op te vallen („angeben" noemt men dat hier, en „Angeber" is hij, die er zich aan schuldig maakt). Men behoeft zich slechts in Berlijn op drukke verkeerspunten op te stellen en jonge Duitschers waar te nemen, die in overdreven opgetakelde sportautotjes, op geweldig (en onnoodig zoowel als verbo den maar des ondanks nog alty'd onbelem merd) misbaar makende goedkoope motor fietsen voorbijrazen, dan wel als kranten jongens de gevaarlijkste acrobatische kronke lingen in 30 K.M. tempo volvoerende fiet sers het verkeer bedreigen, om de overtui ging te krijgen, dat de losgelaten Duitsche eenling het omgekeerde van een gediscipli- neerden staatsburger is! Men houdt zijn hart vast als men onder deze omstandigheden bedenkt, dat over twee jaren de grootste autofabriek ter wereld, die op het oogen- blik in Fallersleben bij Hannover in bouw is, het aantal automobilisten in Duitschland nog met eenige millioenen zal doen toene men. De verkeerspolitie is zich daar natuurlijk ook van bewust. Vandaar dan ook alweer nieuwe voorschriften, die dezer dagen zul len worden ingevoerd. Het is gebleken, dat driekwart van alle door auto's veroorzaakte ongelukken te wijten is aan het zich niet houden aan de voorschriften, dat wie van rechts komt (straten met voorrangsrecht uit gezonderd) den voorrang heeft en dat het oversteken van of het inbuigen in straten met voorrangsrecht slechts in uiterst lang zaam tempo en na voorzichtige waarneming van het verkeer mag geschieden. Terwijl ook het aan de verkeerde zijde voorbijrijden al te veel ongevallen heeft veroorzaakt. De politie heeft vroeger reeds met het in voeren van „stopstraten" (een nieuw woord in de Duitsche verkeerstaal) gedreigd; zij is nu tot de invoering daarvan overgegaan. Komt men uit zijstraten, die zulk een „stop straat" kruisen of daarop uitloopen, dan zal men als chauffeur binnenkort nieuwe bor den zien (driehoekig, op een punt staande, met rooden grond en op blauwen ondergrond met witte letters het woord „Halt!" als waarschuwingssein voorts kort daarvóór een bord waarop: „Halt! let op voorrangsrecht der hoofdstraat". en op het plaveisel twee evenwijdige roode stippellijnen in de rich ting der voortbeweging en ten slotte een dikke roode lijn dwars over de straat). Wij maken er den niet weinigen automo bilisten uit Nederland, die dagelijks in Ber lijn en in andere Duitsche steden 'e ontdek ken zyn, opmerkzaam op, dat zij onder alle omstandigheden, overdag zoowel als des nachts, op deze roode dwarsstreepen moeten stoppen en pas dan weer mogen verder rij den, als zij zich overtuigd hebben, dat op de aldus beschermde hoofdstraat het ver keer een oogenblik is afgenomen en geen gevaar meer oplevert. Wie dit verzuimt wordt met minstens twintig Mark (dus on geveer 16) per overtreding gestraft. En wie in het algemeen te snel en te onvoor zichtig rijdt, loopt nu kans, dat het rijbe wijs wordt afgenomen, of dat de politie de ventielen van alle banden van uw wagen openmaakt en u met leege banden laat staan (het is werkelijk een voorschrift!) ten einde u er aan te herinneren, hoe in Duitschland met „stoute kinderen" wordt omgegaan. Of d i t alles zal helpen? Daarover, wellicht in het komend voor jaar, in een anderen brief.... zijn inlichtingen verstrekt. Het aantal pen siongasten is onbekend, ook al omdat naast de V.V.V. velen particuliere gasten heb ben, doch de eindindruk is, dat het aantal pensiongasten bevredigend was te noemen. De heer ten Bruggencate vroeg of het niet mogelijk was om volledig te weten hoeveel pensiongasten er zijn geweest. Met inlich tingen aan het gemeentehuis kan men veel bereiken, ook al omdat men die bewuste lijsten moet invullen, althans de zaken. De voorzitter zeide, dat noch de hotelhou ders, noch de particulieren contact hebben met de gemeente-secretarie. Lijsten als door den heer ten Bruggencate bedoeld, kennen we hier niet. De secretaris verklaarde zich bereid om zoo mogelijk een lijst samen "te stellen, doch de medewerking is hier gering. Het jaarverslag van het Sportgebouw was ook in optimistischen toon gesteld en alles gaat regelmatig door. Huren komen op tijd binnen en aflossingen hebben geregeld plaats, zoodat men in elk opzicht tevreden kan zyn. Hierna kwamen de rekeningen over 1937-'38. De heer G. Koning, bracht Het is een zeer geanimeerde wedstrijd ge worden die een vry groote vangst op leverde. De prijzen werden resp. gewonnen door J. Peetoom, J. Bullooper, A. Keppel, St. de Rijke, S. Wormsbecker, M. J. Maars, S. Dekker en A. Timmerman. In totaal werden 115 baarzen gevangen. De winterkool wordt binnen gehaald. De werkzaamheden der tuinbouwers aan het binnenhalen van de winterkool zijn begonnen. Er zijn reeds een aantal tuinders bezig, de kool uit Anna Paulowna- polder, Wieringerwaard enz. in de schuren op te leggen. Geen munitiedepot in de voormalige r.w.i. Naar de N.H.Crt. verneemt, zullen de acht I ambtenaarswoningen Achter op 't Zand, per Januari 1939 door het Benoeming dir.-geneesheer ziekenhuis. Tot eersten geneesheer-directeur van het provinciaal ziekenhuis alhier is benoemd dr. H. Hirschfeld, geneesheer-directeur van de stichting „Beilen" te Beilen. Een nieuw raadhuis. De gemeenteraad heeft besloten éen nieuw raadhuis te doen bouwen op de plaats van het bestaande. Daartoe werd een crediet van 70.000 verleend. Als architect werd aangewezen de heer A. J. Kropholler te Wassenaar. 1 Januari 1939 door het Departement van rapport uit en verklaarde alles in orde. De I Financiën worden overgedragen aan het De- rekening van de V.V.V. luidde: 486.95, partement van Defensie. De woningen zullen voordeelig saldo f 9.09. Van het Sportge- als magazijn worden ingericht in welk ver bouw f 1019.73, voordeelig saldo 40.47. band de huur aan de bewoners is opgezegd. De begrootingen 1938/39 werden uitvoerig Er zal geen munitiedepot in worden geves-I proef, welke Vrijdagavond van half negen besproken en bepaald voor de V.V.V. op tigd. tot half tien in deze gemeente zal worden 406 09 en voor het Sportgebouw op I Alle geruchten omtrent de voormalige gehouden, vernemen wij nog, dat de aan- jqqq 35 1 R.W.I. zijn van iederen grond ontbloot. I vang van de oefening zal worden aangege- Luchtbeschermingsoefening. Ook in deze gemeente zal een luchtbe schermingsoefening worden gehouden. Vrijdagavond van half negen tot half tien zal een verduisteringsproef worden ge houden, waarvoor de burgemeester, die als hoofd van den luchtbeschermingsdienst optreedt, de medewerking der ingezetenen middels een circulaire heeft ingeroepen. De verduisteringsproef. de verduisterings- Ten aanzien van Mjjnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. ven door de stoomfluit van de houtzagerij der fa. Eecen. Als waarschuwing, dat de oefening is geëindigd zal de klok worden geluid. De steun aan de kleine tuinders. Naar wy vernemen, is een aanvang ge maakt met de uitbetaling van steun in na- tura aan kleine tuinders, behoorende tot de groep C. Het totaal uit te keeren bedrag beloopt ongeveer 900. Hiervan is reeds een bedrag van 613.50 uitgekeerd. Naar aanleiding van de Esperantofilm, vertoond op de bijeenkomst te Groet, is in onze gemeente onder leiding van den heer Schut een jeugdclub voor esperanto opge richt met 20 deelnemers. Buis gesprongen. Dinsdagavond is de waterleidingbuis in de Dorpsstraat voor de woning van den heer P. Peijs, gesprongen. De werklieden van het P. E. N. hebben het lek 's nachts nog hersteld.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9