DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. II ft j}e Roetheneri en de Hongaarsche eischen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Irancc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 247 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 20 October 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Geen annexatie, zegt de Roetheensche pers. HONGAARSCHE PROPAGANDA De bedreiging van Hankau en Kanton. Groote Chineesche troepen contingenten naar Zuid-China. De algemeene toestand. De Britsche militaire actie in Jerusalem. Transportstaking in geheel Palestina. Een groote nationale partij in Japan. Met Konoye als leider! ■i Bi V II ALKMAARSCHE COURANT. De Slowaaksche en Roetheensche mi nisters hebben Maandag met Chval- kowski een onderhoud gehad over den toestand, ontstaan na de Hongaarsch Tsjecho-Slowaaksche besprekingen te Komarom. De ministers Tisso, Durcans- ky en Bacinski zijn gisteren naar Mün- chen vertrokken. De Roetheensche pers wijst de Hon gaarsche eischen tot annexatie van het Roetheensche gebied af. Het orgaan van Bacinsky schrijft, dat een betere toekomst in het kader der Tsjecho-Slo waaksche republiek gezocht moet wor den. Slechts in samenwerking met Tsje- cho-Slowakije, aldus dit blad, kunnen wü ons, een betere toekomst verzeke ren. Van officieuse Duitsche zijde wordt in- tusschen vernomen, dat de Slowaaksche mi nister-president Tisso en de Slowaaksche minister van onderwijs, Durcansky, zoomede de minister van binnenlandsche zaken van Karpatho-Rusland, Bacinsky, gister dooi den rijksminister van buitenlandsche zaken zijn ontvangen. „Ceteka" meldt uit Bratislava, dat minis ter Durcansky als plaatsvervanger van dr. Tisso te voren vertegenwoordigers van de Hongaarsche groepen in Slowakije had ont vangen die een uiteenzetting gaven van ver schillende grieven en wenschen der Hon gaarsche bevolking. De minister deelde de delegatie mede, dat zeer binnenkort in Slowakije een speciaal secretariaat voor de zaken der Hongaarsche minderheid zal worden ingesteld. De Hongaarsche vertegenwoordigers ver klaarden deze mededeeling te beschouwen als een bewys van den wil der Slowaak sche regeering loyaal met de andere nationa liteiten samen te werken. Het secretariaat zal geschapen worden na de definitieve regeling der territoriale kwesties. De Hongaarsche gedelegeerde Esterhazy is gisteravond naar Boedapest vertrokken om er toe by te dragen, dat ook in bevoeg de Hongaarsche kringen een sfeer van vriendschappelijkheid geschapen wordt. De „Narodni Osvobozeni" verneemt vol gens Havas uit Bratislava, dat na de ont binding der vrijmetselaarsloges in Slowakye de hoofdzetel te Bratislava in beslag is ge nomen en zal worden ingericht als museum voor de Slowaaksche autonomistische bewe ging onder den naam „André Hlinka-huis". In het Sudetenland zijn volgens Havas recruteeringsbureaux ingesteld om jongelie den, die in het Duitsche leger wenschen te dienen, gelegenheid te geven tot inschrij ving. De inschrijving is geopend voor Sude- ten-Duitschers, die in 1938 nog als onder officieren of manschappen in het Tsjecho- Slowaaksche leger gediend hebben cn voor Sudeten-Duitschers, die nog geen dienst ge daan hebben en geboren zijn tusschen 1914 en 1920. Strooibiljetten met Hongaarsche propaganda. De Tsjecho-Slowaaksche legerberichten melden, dat een Hongaarsch vliegtuig boven het gebied in de nabijheid van de Slowaak sche stad Radovce heeft gevlogen en daar strooibiljetten heeft uitgeworpen, waarin een beroep op de Slowaken wordt gedaan. „Broeders in Slowakye", zoo heet het, „ver nietigt de spoorwegen, postkantoren, muni tie-opslagplaatsen en deserteert uit het Tsjecho-Slowaaksche leger. De tijd vliegt voorbij. Wij moeten voor de onafhankelijk heid van Slowakije vechten. Na 20 jaar van strijd is het oogenblik gekomen om een vrijen Slowaakschen staat te stichten. Een dag vechten is beter dan 20 jaar lang het juk der Tsjechen". De berichten vermelden verder, dat drie andere Hongaarsche vliegtuigen eveneens boven Slowaaksch grondgebied hebben ge vlogen, twee in de nabijheid van Kemenec sn één in de nabijheid van Somoskom. Communistisch document. In politieke Italiaansche kringen en in de Romeinsche pers wordt veel ophef gemaakt van een document, dat rechtstreeks uit Moskou afkomstig zou zijn, en wel van het uitvoerend comité van de derde internatio nale. Het document behelst instructies van bet genoemde uitvoerende comité aan de communistische partij in Roethenië. Deze moet pogen een zoo groot mogelijke on T hankelijkheid van sub-Karpatisch Rusland le bewerken, of tenminste een groote auto nomie en hiertoe samenwerken met de overige sympathiseerende partijen, ten einde in Midden-Europa een hindernis op te v/erpen tegen het nationaal-socialisme en de Duitsche bedoelingen ten aanzien van de Oekraine. Een eventueele publicatie van dit docu ment in de fascistische pers zou bedoelen het bestaan van een communistisch gevaar in de Oekraine aan te toonen, hetgeen moet dienen als argument ten gunste van het voegen van Sub-Karpathisch Rusland by Hongarije en het scheppen van een Poolsch- Hongaarsche grens. Von Ribbentrop onderhandelt. De Duitsche rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, ontving gister namiddag in den Führerbau te Mü.ichen den Slowaakschen minister-president Tisso en den plaatsvervangenden premier Dur cansky tot een bespreking. In aansluiting aan dit onderhoud ontving von Ribbentrop den Karpatho-Oekrainschen minister Bacynski. Naar het „D.N.B." verneemt, geeft de te genwoordige stand der besprekingen, welke op aansporing van de regeering të "raag zijn ondernomen, aanleiding tot de hoop, dat de door Duitschland en Italië ingeleide bemid deling spoedig tot een definitieve oplossing der nog hangende Hongaarsche kwesties in zake de volksgroepeering in Tsjecho-Slowa- kije zal leiden. Fransch-Tsjechische oproep. De „Temps" publiceert een oproep van het Fransoh-Tsjechisch comité van actie, 'waarin wordt gezegd, dat de ondergetee- kenden, afgezien van alle partij overwegin gen, bevreesd zijn voor de veiligheid van Frankrijk en verklaren, dat Duitschland zal streven naar het verwezenlijken van het programma, vervat in „Mein Kampf". Zij verbinden zich verder te strijden voor de zaak van het nieuwe Tsjecho-Slowakije, welks grenzen en onafhankelijkheid zijn gegarandeerd door Frankrijk tegen iederen aanval, welke niettegenstaande beloften van Hitier, waarvan de ondervinding de ijdel- heid heeft geleerd, niet zal uitblijven. Vervolgens publiceert het blad de eerste lyst van namen van onderteekenaars, waar onder professoren, schrijvers, journalisten en politici, o.a. Jacques Bardoux, Paul Bon cour, Jcan Perrin, Pezet, Georges Bidaulten Geneviève Tabouis. De meening, dat de Chineezen voor nemens zijn, alles te doen om stand te houden in de verdedigingslinies, welke in een straal van 25 K.M. rond Kanton zijn gelegen, wordt bevestigd door het feit, dat duizenden Chineesche soldaten uit de provincie Kwangsi voortdurend door Kanton trekken op weg naar het front in Zuid-China. Naar schatting liggen in het gebied rond den spoorweg Kanton-Kauloen reeds 100.000 Chi neesche soldaten. De Chineesche autoriteiten verklaren, dat de Japanners tot nu toe nog geen groot- scheepschen aanval hebben ondernomen en wel omdat zij eerst nog versterkingen wil len afwachten. In de militaire situatie in het gebied van Wai-Tsou is, naar Reuter in Chineesche mili taire kringen vernamen, geen verandering gekomen. Hwang-Sji-Kang bezet. Na een hevig gevecht zijn de Japansche troepen erin geslaagd, Hwang-Sji-Kang aan de Jangtse te bezetten. Hwang-Sji-Kang ligt ongeveer vijftig kilometer van Ki- Tsjoeng op den zuidelijken oever der rivier. Verder hebben de Japansche troepen hun omsingeling van Hankau nauwer aan getrokken. In het Zuiden zyn de Japansche troepen eveneens verder doorgedrongen. Zy staan thans twaalf kilometer ten Zuiden van Jang-Sjin. De Japansche diplomatieke vertegenwoor diger te Shanghai heeft de diplomatieke vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden erop opmerkzaam gemaakt, dat de Chineezen de bezittingen van vreem delingen op de oevers van de Jangtse voor militaire doeleinden hebben gebruikt. Verder is gevraagd de schepen van buiten landsche mogendheden terug te trekken uit het gebied, waar binnenkort zal worden ge streden, teneinde onaangename incidenten te voorkomen. Vlucht uit Hankau. Gedurende den afgeloopen nacht is het aanzien van Hankau geheel veranderd. Het stadsbestuur heeft duizenden riksjakoelies gelast te helpen bij het evacueeren van de burgerbevolking. De straten van de buiten landsche nederzetting zijn vrijwel verlaten en in het Chineesche deel der stad ziet men talloozen, die hun vee en huisraad brengen naar de provincies, welke minder gevaar loopen. Wil Zuid-China vrede? Terwijl de Japansche legers Kanton steeds dichter naderen, worden de geruchten, dat de Zuid-Chineesche leiders afzonderlijk vrede met Japan willen sluiten, sterker. De vroegere minister van Buitenlandsche Zaken, Eugène Tsjen, heeft aan de inwoners van Kanton een boodschap gericht, welke een scherp verwijt bevat tegen Tsjang-Kai- Sjek. Kwantoeng, aldus de voormalige minister, is op het oogenblik niet in staat weerstand te bieden, omdat de opperste leider, die oordeelde, dat de verdediging van Hankau belangrijker is dan die van Kanton, Kwan toeng van zijn beste troepen en van zijn luchtmacht heeft beroofd. De spoed waar mede de Japanners oprukken, bewijst, dat Tsjang-Kai-Sjek zich heeft vergist. Deze tragische fout moet direct hersteld worden door politieke en militaire maatregelen, teneinde de noodlottige gevolgen ervan te beperken. Intusschen vorderen de Japansche troepen ook aan het Hankaufront, zoodat de maar schalk ook nu geen troepen meer naar Kanton kan zenden, zelfs al zou hij zulks willen. Elf Russische militairen in Mandsjoerije. Elf Sovjet-Russische soldaten zijn bij een onwettig verblijf aangetroffen op een zandbank in de rivier Amoer, in de buurt van Hsialinsjan, op ongeveer twee mijlen ten oosten van Heiho op het grondgebied van Mandsjoekwo. Dat was Dinsdagmiddag te ongeveer twee uur. Volgens een persbericht uit Charbin zou den zij, na struiken op de zandbank te heb ben in brand gestoken, zijn begonnen met de oprichting van militaire versterkingen. De commissaris voor de Buitenlandsche Zaken van Mandsjoekwo te Charbin, Sjimo- moera, heeft stappen gedaan bij den aldaar gevestigden Sovjet-Russischen consul- generaal en de directe verwijdering der militaire werken van de zandbank geëischt. Volgens ditzelfde bericht is men aan de zijde van Mandsjoekwo in afwachting van de verdere houding der Russische soldaten. Wegens spionnage veroordeeld. - De militaire rechtbank te Nancy heeft resp. tot 15 en tot 20 jaar opsluiting veroordeeld een koopman uit Merlebach in het departement van de Moezel, Kraeger geheeten, en een uit Tsjecho-Slowakije afkomstig persoon, Koscdatzki geheeten. Zij waren van spion nage beschuldigd. ALKMAAR, 20 October. De gisteren te Londen gehouden kabi netsraad de eerste na de Europeesche crisis heeft twee en een half uur ge duurd. In deze bijeenkomst is allereerst de Palestijnsche kwestie besproken en het rapport van MacDonald, waarin verklaard wordt dat het verdeelingsplan voor Pa lestina moet worden opgegeven, goedge keurd. In Whitehall is men van oordeel, dat het herstel van de orde moet vooraf gaan aan de verwezenlijking van iedere oplos sing en over een zoodanige oplossing moe ten de Arabische en Joodsche leiders on derhandelingen aangaan met Londen. De Engelsche regeering zou een rege ling overwegen op de volgende grondsla gen. Een wetgevend lichaam, waarin Joden en Arabieren in gelijke mate zijn vertegen woordigd, zal in Palestina worden inge steld en zal te handelen krijgen over het meerendeel van de wetten en administra tieve maatregelen. De verhouding, die op het oogenblik bestaat tusschen het Arabi sche en het Joodsche bevolkingscijfer, zal voor de toekomst worden beschouwd als een constante verhouding, dat wil zeggen, dat de Arabieren zich zouden verplichten den status quo te handhaven, maar dat aan den anderen kant geen vrije immigratie van Joden meer zal zijn toegestaan. W?t betreft de opvolging van Duff Cooper en Lord Stanley, vermoedelijk zal de beslissing hierover in den loop van vandaag bekend gemaakt worden. De Engelsche ministers hebben natuur lijk ook gesproken over de positie van de vluchtelingen in Tsjecho-Slowakije, ter wijl bepaald werd, dat de volgende bijeen komst der ministers zich waarschijnlijk zal uitspreken voor een in werking treding van het Engelsch-Italiaansche accoord. In ieder geval behoeft een besluit op dit stuk nog de goedkeuring van het parlement. Halifax zou in de vergadering van gis teren een lang rapport hebben uitgebracht over de economische expansie van Duitsch land in Zuid-Oost-Europa in het bijzonder in verband met de reis van Funk. Van het Engelsch-Amerikaansche handelsver drag gelooft men niet, dat het zal worden geteekend vóór de Amerikaansche ver kiezingen in November. Wat de kwestie der vluchtelingen in Tsjecho-Slowakije betreft, het vluchtelin genvraagstuk kan in drie categorieën ver deeld worden: 1. De Tsjecho-Slowaken in het Sudeten land. 2. De Sudeten-Duitschers in het Tsjecho- Slowaaksche gebied. 3. De Duitschers en Oostenrijkers, die na den Anschluss naar Tsjecho-Slowakije zijn gevlucht. Men is van oordeel, dat de twee eerst genoemde punten hoofdzakelijk voor be spreking tusschen Duitschland en Tsjecho- Slowakije in aanmerking komen. De derde categorie is het onderwerp van een onder zoek door Malcolm, den Volkenbonds commissaris voor de vluchtelingen. Op het oogenblik zou er geen betrouwbare schatting zijn van het aantal vluchtelingen in deze categorie en dit is natuurlijk in zekeren zin een moeilijkheid bij besprekin gen met de Dominions. Reuter verneemt nog uit Londen, dat de Britsche regeering bereid zal zijn, in de naaste toekomst een beperkt aantal vluch telingen uit de Sudeten-Duitsche gebieden op te nemen, mits de bevoegde autoriteiten, voor behoorlijke regelingen en huisvesting voor hen kunnen zorg dragen. Er is reden om aan te nemen, dat het op te nemen aantal een paar honderd niet te boven zal gaan. In de eerste plaats zullen zij opge nomen worden, die van Duitschland en Oostenrijk naar Tsjechoslowakije zijn ge trokken. Tijdens een gisteren te Londen gehouden diner van de Navy League, ter gelegen heid van Trafalgar Day, heeft de Ameri kaansche ambassadeur Kennedy, den in ternationalen toestand besproken. De huidige toestand der wereld, aldus Ken nedy, stelt de leiders van alle volken voor een verschrikkelijk dilemna: niet wape nen kan overheersching door een sterkere mogendheid of groep van mogendheden beteekenen, maar een verdere snellere De militaire actie in Jerusalem is Woensdag den geheelen dag voortgezet. Alleen de heilige plaatsen van de Ara bieren werden niet bezet. Tijdens het oprukken van de troepen werden alle huizen aan een nauwkeu rig onderzoek onderworpen, waarbij een veertigtal arrestaties werd verricht. Een aantal opstandelingen is er evenwel in geslaagd te ontvluchten door onder- aardsche gangen, welke nog dateeren uit den tijd van Salomo. Buiten Jerusalem zijn talrijke overvallen gepleegd. In het gebied van Beisan heeft men getracht de petroleumpijpleiding in brand te steken. Hierbij werden twee Ara bieren gedood. Nabij Haselein is een aan slag gepleegd op een Joodsche auto. Drie aanvallers werden door het escorte gedood. Nabij Haifa zijn twee Arabieren ontvoerd. Uit protest tegen de buitengewone mili taire maatregelen heeft het Arabisch comité besloten tot een transportstaking in geheel Palestina. Weinig incidenten. Tot nu toe hebben zich by de bezetting van de oude stad door Britsche troepen en politieafdeelingen naar verhouding slechts weinig incidenten voorgedaan. Het doorzoeken van de huizen in de oude stad door afdeelingen politie onder leiding van hooge politie-officieren zal waarschijn lijk verscheidene dagen duren, daar de re bellen het voordeel hebben van de nauwe straten en bazars en van een grondige be kendheid met de onderaardsche gangen. Het doorzoeken geschiedt onder gevaarlijke om standigheden, in verband met de activiteit van verdekt opgestelde scherpschutters. Om vijf uur hedenmiddag waren aan Brioche zijde niet meer dan drie man ge wond. Aan Arabische zijde waren, voor zoo ver bekend, acht mannen en een vrouw ge dood en achttien gewond. Het nieuwe militaire regime in Palestina staat, naar men hier verklaart, niet gelijk met den staat van beleg, doch het komt overeen met het regime aan de Noord-West grens van Britsch-Indië. Van het dak der regeeringsgebouwen kon de speciale correspondent van Reuter zien, hoe de troepen, bestookt door de rebellen, via daken en gangen langzaam vooruitkwa men, onderwijl alles op hun weg doorzoe kend, terwijl een heliograaf op de citadel hun instructies seinde. wapening zal mogelijk ernstige economi sche moeilijkheden medebrengen, moei lijkheden, die allen zullen treffen, even zeker als dit met een wereldoorlog het ge val zal zijn. De bewapeningslast drukt met gelijk gewicht op de .volken van alle lan den, ongeacht den regeeringsvorm en om die redenen ziet het Amerikaansche volk, volgens Kennedy, uit naar den dag dat de volken der wereld zullen beseffen dat zij overeen moeten komen de bewapening te beperken. Ten aanzien uer democratische en dictatuurlanden, zei hij dat ze, in plaats van steeds te hameren op wat als onver zoenlijke tegenstellingen wordt beschouwd, beter hun energie konden richten op het oplossen van hun gemeenschappelijke problemen en te trachten weer goede be trekkingen op een wereldbasis te vestigen Ten aanzien der vloot zei Kennedy, dat bij den opbouw der Amerikaansche vloot van de mogelijkheid dat Amerikaansche sche pen de Britsche zouden ontmoeten, is afge zien Wij trachten, aldus besloot hij, uw behoefte aan een groote handelsvloot te begrijpen en we hopen dat ge zult trachten te begrijpen onze behoefte aan een kleine handelsvloot. De Duitsche pers houdt zich uitvoerig met den toestand in Palestina bezig. Het Berliner Tageblatt schrijft dat een strijd met tanks en vliegtuigen tegen de Arabie ren het resultaat van 20 jaar Britsche politiek in Palestina is. Het blad trekt een parallel tusschen de ontwikkeling in Palestina en die in Midden-Europa en meent dat in vele opzichten de identiteit tusschen uitgangspunt en ontwikkeling, tusschen oorrzaak en gevolg even verras send is als de identitet der psychologische fouten in de behandeling der conflicten, in het verwaarrloozen van een voor aller oogen steeds meer zichtbaar wordende crisis, in de voortdurende pogingen om met ontoereikende plannen het kwaad t^ lijf te gaan. De Angriff schrijft dat plannen en com missies het lot van Palestina niet me>r kunnen bepalen, maar dat de vrede blijk baar met bombardementsvliegtuigen, tanks en kanonnen moet worden gebracht In Japansche politieke kringen bepleit men opnieuw de oprichting van een na tionale politieke partij, om het hoofd te bieden aan de ingewikkelde politieke situatie als gevolg van de ontwikkelin gen in China. De Miyako Sjimboen schrijft, dat drie leden van het kabinet-Konoye, de mi nisters van binnenlandsche zaken, Soe- jetsoegoe, justitie Sjiono en landbouw Arima, beschouwd worden als krachtige voorstanders van een beweging tot op richting van een dergelijke party. Deze ministers hebben, volgens het blad, hun opvattingen daaromtrent uitgesproken tegenover minister-president Konoye en hebben hem gevraagd, de zaak in over weging te nemen. Het blad verneemt verder, dat minister president Konoye onlangs reeds besloten heeft over te gaan tot de oprichting van een nieuwe partij. Verwacht wordt, dat hy bin nenkort de drie ministers op de hoogte van zijn besluit zal stellen. Bovendien verneemt het blad, dat minis ter-president Konoye aan de leiders van verschillende politieke partijen heeft voor gesteld, begin November een vereenigde na tionale politieke partij in het leven te roe pen. Zoo noodig zou Konoye zelf de 'eiding der partij op zich nemen. Intusschen gelooft het blad wel, dat de groote politieke partijen, o.m. de Minseito en de Seyoekai volledigen steun zullen ge ven bij de vorming van een nieuwe natio nale politieke partij. Duitsch vrachtschip opgegeven. - Het Duitsche vrachtschip „Mineral", 550 ton metende, dat drie weken geleden verdwenen is op weg van Kopenhagen naar Antwerpen, wordt thans definitief verloren beschouwd. Men veronderstelt, dat het tijdens een storm met de uit 13 koppen bestaande bemanning is vergaan. 41i j' I ;;1 !iM"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1