seutfletm mu abd/mroop financieel Overzicht. ROMAN codeïne AKKER 'S Voor kleine tuinen, VIERDE BLAD. flexen van het zonlicht zyn intens, de baan gelijkt op die van een onbeholpen ziek vischje en de „remous", de „Strudel" in het water, welke de visch waarneemt met een complex van gevoelszintuigen, de z.g. zijdelijn, is heftig. Gewoonlijk zijn lepels verkoperd of verzilverd maar ook bont gelakte komen in den handel voor. Ja zelfs vond ik eens in een Amerikaansche prijscourant een lepel afgebeeld met een kikvorsch op de bolle zijde geschilderd. De natuurgetrou we afbeelding van dezen kwaker zou den hengelaar grooten buit bezorgen Wie het terrein van den sleephengel goed wil leeren kennen, moet in de eerste plaats iets weten over de zintuigen van de visschen. Ik vertel u hierover een volgende maal iets. KARBA. (Nadruk verboden). De vooruitzichten voor de beurs ver beterd. - Grootere belangstelling voor Amerikaansche fondsen. - Verdere ontspanning op politiek gebied. - Be wegingen van het Pond Sterling. - Gunstiger berichten uit Amerika. - Economische gevolgen van de ver deeling van Tsjecho-SIowakije. Zoolang er op politiek gebied nog steeds kwesties zijn, die op een oplossing wachten, ligt het voor de hand, dat de beurs in sterke rnate gevoelig blijft voor de verdere ontwik keling van den algemeenen toestand. Gedu rende eenige weken, volgende op de in Mün- chen bereikte overeenstemming, is men ver ontrust geworden door de zienswijze, dat de toestand in werkelijkheid niet zoo gunstig was, als men het eerste oogenblik nadat het onmiddellijke oorlogsgevaar was afgewend, meende. Voor die zienswijze bestond trou wens alle aanleiding, gezien de weinig vredelievende uitlatingen, die men telkens van Duitsche zijde te hooren kreeg. In den allerlaatsten tijd helt men echter weer tot een meer optimistische meening over, voornamelijk nu gebleken is, dat mi nister Chamberlain vast besloten schijnt te zijn op den ingeslagen weg voort te gaan en dat op dit punt reeds tamelijk belangrijke vorderingen zijn gemaakt. Het eerste succes van zijn politiek is de toenadering tot Ita lië, waardoor ongetwijfeld verschillende be langrijke punten van Wrijving blijken te rijn weggenomen. De bereikte overeenkomst moet nog worden geratificeerd en officieel is er nog geen mededeeling over gedaan, doch alles wijst er op, dat men in Italië gaarne met Engeland en Frankrijk tot een betere verhouding wil komen. Dit zou dan mogelijk tot gevolg kunnen hebben, dat er ook in de verhouding van Duitschland tot de andere landen eenige verbetering in treedt. Men acht het trouwens niet onwaar schijnlijk, dat de Britsche regeering ook in de koloniale kwestie van Duitschland een zeer tegemoetkomende houding zal aan nemen, hetgeen men afleidt uit de omstan digheid, dat in de Times, welk blad in toe nemende mate de spreekbuis van de regee ring is geworden een artikel is opgenomen van den voorzitter van den Volkenbonds raad, waarin gepleit wordt voor een her ziening van het koloniaal bezit in Afrika. Alles bijeengekomen acht men de moge lijkheid van een plotselinge nieuwe ver scherping van de internationale verhouding minder waarschijnlijk, waardoor op de beurzen een zekere rust is teruggekeerd, men zou wel kunnen zeggen, dat er ook meer vertrouwen wordt getoond. Men wordt in deze opvatting gesteund, doordat op eco nomisch gebied de toestand niet is achteruit gegaan, maar veeleer, zooals in Amerika het geval is geweest, een verbetering heeft ge toond. Wel zal er terdege rekening mede moeten worden gehouden, dat de verdeeling van Tsjedho-Slowakije en de nieuwe politieke oriënteering van dit land, groote veranderin gen op economisch gebied zullen teweeg brengen. Tsjecho-SIowakije zal genoodzaakt zijn ingrijpende veranderingen te brengen in zijn internationale handelsbetrekkingen. In het land zelf zal ongetwijfeld de reorgani satie van het productie-apparaat noodig zijn met alle gevolgen daaraan verbonden. Het land zal zich ongetwijfeld allereerst instel len op een productie, welker afzet in de eerste plaats op Duitschland is gericht. Er bestaat allen reden om aan te nemen, dat de iUit het Engelsch [door W, A. C. 6) 't Was toch onmogelijk, dat hij nog sliep! Dat deed hij dan ook niet, want hij liep op het sloependek boven hen op en neer en toen eindelijk Laline zei, dat ze daarheen wenschte te worden gebracht en David hen in het oog kreeg, scheen het dat een ontmoeting onvermijdelijk was. Hij versnelde zijn pas, alsof hij iets bij zonders had te doen en toen zij vlak bij elkaar waren gekomen, boog hij en zou voorbij zijn gegaan had niet Laline hem staande gehouden en haar hand toegesto ken. „Wel, wat een verrassing, majoor La- mont! U ook op reis naar Europa?" „Ja, de roepstem der café's in het Bois heeft me gelokt". Om hen te mijden, had hij opzettelijk zijn gewoonte op zee, om vóór de lunch heel wat kilometers op het promenadedek af te leggen, niet gevolgd, maar was naar het sloependek gegaan, waar de ruimte be perkt was. Toch was hij in de val geloopen. Dit ergerde hem en het deed zijn stem nog al onvriendelijk klinken. Het meisje was drommels knap, hier in exportmogelijkheden naar andere landen aanzienlijk zullen verminderen en dit brengt noodzakelijk te weeg, dat de betalingsca paciteit van het land ten opzichte van het buitenland afgezien dan van Duitschland sterk zal inkrimpen. Het is ongetwijfeld op deze overweging geweest, dat men de solidi teit der 8 obligaties Tsjecho-SIowakije, die naar men weet ook hier zijn genoteerd, niet hoog meer aanslaat. De koers van dit fonds, die tijdens de politieke crisis, toen er oorlog dreigde, tot ca. 25 was teruggeloopen, heeft zich na de ingetreden ontspanning krachtig hersteld tot ca. 45. Dit koersherstel is echter weder en deele verloren gegaan, zoodat het fonds thans weer op een koers van 25 is aangeland. Naar men weet, luiden deze obligaties in Ponden en de tijdelijk zeer flauwe stemming voor het Pond Sterling is bij deze koersbeweging, evenals die bij an dere Sterlingwaarden ongetwijfeld van in vloed geweest. In het algemeen beoordeelt men trouwens de positie van het Pond Sterling allesbe halve gunstig en wij hebben alle reden om aan te nemen, dat het herstel dat de laatste dagen is ingetreden, uitsluitend het gevolg is geweest van het krachtig ingrijpen van het Britsche Egalisatiefonds, zulks in samen werking met de Amerikaansche autoriteiten De contramine werd op deze wijze tot dek kingen gedwongen, waardoor het koersher stel nog in de hand werd gewerkt In finan- cieele en handelskringen blijft men echter de positie van het Pond op langen ternvjn weinig gunstig beoordeelen. Er zijn velé redenen, die voor deze zienswijze pleiten. In een onberaden oogenblik heeft Engeland toezegging gedaan aan Tsjecho-SIowakije om aan dit land een leening te verstrekken van 30 millioen Pond Sterling, een bedrag, dat men te Praag blijkbaar nog te laag achtte, maar dat zeer waarschijnlijk wegge gooid geld zal blijken te zijn, omdat de voordeelen van een dergelijke leening onge twijfeld vrijwel uitsluitend aan Duitschland zullen toevallen. Bovendien is men van oor deel, dat afgezien van Tsjecho-SIowakije zelf, Engeland zijn steunpunt in Zuid-Oost- Europa heeft verloren en dat het op econo misch gebied steeds meer terrein ten gunste van Duischland zal moeten prijsgeven. Dit is een van de' vele schaduwzijden voor En geland van den tegen hoogen prijs te Mün- chen gekochten vrede. Verder geeft Palesti na aan Engeland niet alleen veel zorgen, maar tevens brengen de gebeurtenissen groote financieele offers met zich. Het blijft ook de vraag, of de veroverde positie van Japan in China aan de Engelsche belangen in het Verre Oosten op den duur geen groote schade zal toebrengen. Tenslotte is het niet uitgesloten, dat de groote krachtsinspan ning, die Engeland zich moet getroosten om de voortgezette bewapening uit te voeren, een stijging van het kostenpeil in Engeland zal teweeg brengen, waardoor dus afgezien nu van een verzwakking der staatsfinanciën de exportcapaciteit van Engeland op de wereldmarkt achteruit zal kunnen gaan. Dit zijn alle factoren, die er voor pleiten, dat een verdere afbrokkeling van het Pond ten opzichte van het goud en den dollar slechts zal kunnen worden tegengegaan door ingrij pen van het Egalisatiefonds, welks reserve uit den aard der zaak echter eenmaal uitge put zal raken. Er blijft onder deze omstandigheden niet alleen in Engeland, maar ook in ons land, een zekere neiging bij den kapitaalbezitter bestaan om vrijkomende middelen in Ame rikaansche fondsen te beleggen. Daarbij is bovendien nog een zekere voorkeur voor Canada ontstaan, op de overweging dat dit land bjj een eventueelen oorlog de meeste, kans heeft er buiten te blijven, althans wei nig schade daarvan zal ondervinden. Bo vendien is men daar in mindere mate dan in de Ver. Staten blootgesteld aan overheids maatregelen, waardoor de bewegingsvrijheid der ondernemingen op de een of andere wijze aan banden wordt gelegd. De emissiehuizen ten onzent hebben zich den laatsten tijd beijverd om in groote ge tale depotbewijzen van Amerikaansche en Canadeesche shares uit te geven. Voor het overgroote deel zijn dit weliswaar goede fondsen, die in zulke depoteenheden worden opgenomen, maar het komt ons voor, dat de veelheid hier op den duur moet schaden. Men heeft met dezen vorm van belegging eigenlijk nog te weinig ervaring, dan dat het wenschelijk moet worden geacht, dat onze beurs met zulk een groot aantal in korten tijd wordt verrijkt. De Canadeesche soorten kunnen zelfs op het oogenblik nog niet in het morgenlicht en haar oogen waren vol uittarting. Het bloed stroomde in Da vid Lamonts aderen sneller dan gewoonlijk het geval is by zijn door zaken gekwelde landgenooten. „Stap wat met ons mee, jij oude heer", zei Jack. „Juffrouw Lester heeft nog nooit een oceaanstoomer gezien en ik ben te vo ren nooit op een boot van de White Star Line geweest. Maar jij bent op de hoogte dus leid ons eens rond". David gaf zijn ouden vriend een leelijke kneep in zijn arm, maar moest met hen omdraaien en een luchtig gesprek voeren, zooals reizigers dat doen. Laline toonde, dat ze intelligent was en deed niet te veel vrouwelijke en dwaze vragen. Ze was zoo vroolijk als een jonge leeuwerik en trachtte majoor Lamont in een dispuut te betrekken maar hij bleef zwijgen en toen zij het gansche sloepen dek van alle kanten hadden bekeken, hield hij halt bij de campagnetrap. „Nu kunt u niet meer dwalen", kwam er bijna brommend uit. „Ik ga eens zien, hoeveel het schip al heeft afgelegd en zonder verdere plichtplegingen verliet hij hen. „Wat een lastige man!" zei juffrouw Lester. „Hij is net zoo zeker van zich zelf en even onaangenaam als een Engelsch- man!" Jack lachte. „Dank je wel!" „O neen, jou bedoel ik niet jij bent anders!" In haar binnenste was ze ontzettend ge- ergerd en voor het eerst niet heel zeker van zich zelf. Ook David Lamont was, toen hij den de officieele noteering worden opgenomen, omdat er altijd nog een kwestie hangende is over Canadian Pacific-shares, zonder welker oplossing het bestuur van de Ver. v. d. Ef fectenhandel genoodzaakt is nieuwe Cana deesche fondsen voor opneming in de Prijs courant te weigeren. Wij hoorden echter, dat reeds spoedig een bevredigende regeling zal worden getroffen, waardoor die oude kwes tie, die nog uit de oorlogsjaren dateert, zal worden opgelost. Terloops zij er aan herinnerd, ten behoe ve van houders van Canadian Pacific aan deden, dat de houders stukken, die te voren aan Duitschers hebben behoord, deze waar deloos zagen verklaard, omdat de Canadian Custodian weigerde deze te erkennen, voor gevende, dat de koopers op de hoogte had den kunnen zijn van het nietig verklaren van aandeelen in Duitsch bezit. Zyn wij goed ingelicht dan zyn de Canadeesche autoriteiten bereid gebleken hun standpunt na zoo vele jaren te wijzigen, waardoor aan de betrokken Nederlandsche houders een zeer aannemelijke regeling zal worden aangeboden. Om nog even op de kwestie van de depot- fractiebewijzen terug te komen, mag nog op het nadeel worden gewezen, dat hierin zoo goed als nooit een ruime markt zal kunnen ontstaan. In tijden, waarin vele houders te gelijk zouden willen verkoopen, zullen er geen koopers voor te vinden zijn, terwijl thans de situatie bijna omgekeerd is, in zoo verre, dat er maar één af gever (verkooper) is, n.1. het emissieshuis, terwijl het publiek slechts koopt. Daardoor worden de koersen vaak opgevoerd tot een peil, dat ver uitgaat boven de gemiddelde beurswaarde van de fondsen, die door het depotfractiebewys worden vertegenwoordigd. Intusschen heeft er onder den invloed van dit overgroot aanbod van buitenlandsche fondsen en wellicht ook doordat het publiek zich met binnenlandsche overheidsobligaties overladen voelt, een zekere ommekeer plaats gevonden op de kapitaalmarkt. Er bestaat op het oogenblik n.1. zeer weinig vraag voor binnenlandsche beleggingswaarden met het gevolg, dat de conversiebeweging van eeni ge maanden geleden tot staan is gekomen. Het Beleggingsfront heeft er trouwens tegen gewaakt, dat het eerlang zou kunnen komen tot een conversie op groote schaal van 3)4 in 3 1/4 pCt. obligaties en het heeft dan ook zijn minimumeisch voor rentevergoeding tot 3 y, pCt. verhoogd. Er zijn den laatsten tijd weer een groot aantal ondershandsche lee ningen afgesloten met instellingen, die tot bet Beleggingsfront behooren en voor zoo ver 't leeningen met langen looptijd betreft, werden deze vrijwel zonder uitzondering afgesloten tegen een rente van 3 >4 pCt. op parikoers. Naarmate de kooplust van het publiek voor obligaties vermindert, ook al in ver band met de vrees, dat de hooge uitgaven voor de landsverdediging op den duur uit giften van nieuwe leeningen noodzakelijk zullen maken, zullen de vrijgekomen gelden zich by voorkeur richten op de aandeelen- markt. In dit opzicht zijn dus de vooruit zichten inderdaad verbeterd. Er zijn echter nog andere verschijnselen, die in deze richting wijzen. De toestand op economisch gebied hier te lande is vrijwel stationnair, in ieder geval niet achteruit gaande. De werkloosheid heeft sedert het midden van September den laagsten stand bereikt sedert 1932. De rentabiliteit van ver schillende ondernemingen, ook op indus trieel gebied, is thans vrij bevredigend, de toestand in de scheepvaart is eveneens be trekkelijk gunstig, terwijl verder de Indi sche bedrijven in het algemeen redelijke winsten maken. Daarnaast luiden ook de berichten uit de Ver. Staten bemoedigend. Dit is vooral een belangrijk punt, omdat men waarschijnlijk niet ten onrechte van oordeel is, dat een economische vooruitgang in Amerika zich na verloop van tyd ook tot andere landen zal uitbreiden. Alleen Engeland heeft in den crisistijd in een uitzonderingspositie ver keerd, en het is mogelyk, dat dit ook thans, zij het ook in omgekeerde beteekenis als toen, het geval zal zijn. In de Amerikaansche staalindustrie is na de ingetreden prijsverlaging de bedrijvig heid aanzienlijk grooter geworden. Verder zyn de koperprijzen belangrijk gestegen vergeleken met het laagste punt, dat in het loopende jaar is bereikt. Naar gemeld werd, is de restrictie voor het oogenblik buiten werking gesteld nadat tevoren het uitvoer- percentage reeds van 95 op 105 pCt. ver hoogd was. Dit besluit heeft wel eenige rooksalon bereikte, geërgerd want ook hy voelde geen vasten grond onder zijn voeten. Zoute lucht, een April-zonnetje, blauwe zee, grijze oogen en rose, fluweelen wangen, waren even zoovele dingen, die hem van streek brachten! Hij sprak in zich zelf den naam „Garcia" uit. Hij bracht immers een boodschap over aan Garcia. Laat het meisje naar den drommel loopen! Hij had zich sinds de flirtation, die hij met lady Crestobel Ajin- court gehad had in de lente van 1919, toen hy deelnam aan de vredesconferentie, niet zóó aangetrokken gevoeld als nu. Uit die kwestie was hy zonder kleerscheuren te voorschijn gekomen en zij was met een rijken reeder uit Huil, Dobbs geheeten, ge trouwd. Hy voelde, dat beide meisjes het product waren van de ultra-beschaving, ieder van haar eigen land en dat ze in werkelijkheid onbeteekenend waren. Nog maals: dat verduivelde jachtinstinct! Als hij niets te doen had gehad, zou hij geen weerstand hebben geboden aan het genoegen van een flirtation met Laline Lester. Maar nu moest alles, wat zijn aan dacht kon afleiden van de zaak, die hy in handen had genomen, worden afgewezen en het was dan ook je reinste wanbof, dat deze sterke verleiding zyn pad kruiste. Hij kwam eerst by de lunch te voor schijn en verscheen juist in het restau rant, toen het andere clubje op het punt stond weg te gaan het drietal knikte en toen begon David op de hem eigene zorgeloos onverschillige manier, die Laline zoo hinderde, zijn gerechten te bestellen. Dat was meer dan ze kon verdragen! Majoor Lamont moest worden vernietigd reactie veroorzaakt, maar de statistische positie is van dien aard, dat op den duur met een verdere prijsstijging wordt rekening gehouden. De voortgezette bewapening, ook ir. Amerika, alsmede de verbetering, die in de automobielindustrie heeft plaats gevon den, doen een verdere stijging van het ver bruik verwachten. Nog dezer dagen heeft de president van de General Motors zich zeer gunstig uitgelaten over den gang van za ken bij dit concern, al krijgt men wel eens den indruk, dat met dergelijke optimisti sche uitlatingen bepaalde doeleinden wor den nagestreefd. In het algemeen ziet het er wel naar uit, dat Wallstreet een beteren tijd tegemoet gaat en zulks zal dan wel niet zonder uitwerking blijven op onze beurs. Er was deze week een gunstig bericht voor aandeelen der Billiton Mij., hierop neerkomende, dat met het Indische gouver nement een contract is aangegaan voor een concessie voor nikkel, ijzer, mangaan en chroomerts in Midden-Celebes. Het gaat hier om een terrein, dat een oppervlakte heeft van 1.825.000 H.A. Er zijn reeds ingenieurs van de Billiton naar de terreinen vertrok ken. Het ligt in de bedoeling een afzonder lijke maatschappij op te richten onder den naam Mijnbouw Mij. Midden Celebes. Voor- loopig zal geen beroep op de kapitaalmarkt worden gedaan. Het gewonnen erts zal waarschijnlijk ter plaatse worden verwerkt, terwyl men als afzetgebied Japan op het oog heeft. In de afdeeling voor industrieele fondsen is er later in de week een vastere stemming voor Philips aan den dag getreden. Waar schijnlijk hebben de najaarszaken een uit breiding van de bedrijvigheid gebracht. Ver der bestond er levendige belangstelling voor aandeelen Fokker, zulks in /erband met de groote bedrijvigheid tengevolge van regeeringsorders. Het fonds is thans tot ca. 400 gestegen. Wat cultuuraandeelen betreft bleven de koersen voor rubberaandeelen zich vrij goed handhaven, al is men wellicht ten opzichte van de winstcapaciteit voor het loopende jaar wel wat optimistisch geweest. Velen zien n.L over het hoofd, dat door de ver gaande restrictie (uitvoerpercentage slechts 45 pCt.) de winstmarge slechts over een aan zienlijk kleinere productie werd verkregen. Ten opzichte van de dividenden behoeft men dan ook waarschijnlijk niet al te opti mistisch te zijn. De verbetering die er in de statistische positie is ingetreden in den vorm van een vermindering van den wereldvoor raad is uitsluitend te danken geweest aan de lagere productie en nagenoeg nog niet door een vermeerdering van het verbruik, dat zich nog altijd aanzienlijk beneden het niveau van het vorig jaar beweegt. Petroleumaandeelen hebben onder den invloed gestaan van de berichten omtrent de lagere prijzen, doch later is de stemming iets verbeterd. De prijs voor stookolie is thans ongeveer de helft van dien van verle den jaar, terwijl de voorraden, zoowel van benzine als stookolie aanzienlijk hooger zyn. toevoeging van Abdijsiroop uit kruiden-extracten en ..codeïne" maakt haar werkine S?n! en.ve«lt«<"R. Die groote hoest- Btiilende kracht van Abdijsiroop. if'P^ïl3 vrüwaart van dien naren kriebelhoest, heeft haar te- r?5h' d.e.n naam gegeven van 7if'i^i„r»eTdTSK, bèsteJ Hoestsiroop". h«lptU binnen den kortst mo- gelyken t(Jd en op afdoende wijie af van vastzittend slüm. prikkel- aïi".,-ïn* £S1a)lwende ho««buien. Akker a Abdijsiroop zal U helpen in den strijd tegen ontatoken alum- vliezen en gevoelige luchtpijpen. OKOSilA if ït. ACONltUM Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.S0. f 2.40. f *20. Alom verkrijgbaar en niets meer dan een slaaf worden van haar grillen! Thans moest ze haar fijnste zakeninstinct laten werken en een plan verzinnen voor de onderwerping van dien man! Daarom liep ze, toen zy weggingen, Davids tafel voorby, zonder hem ook maar in het minst aan te zien en aan dek liet ze zich door Jack in haar stoel inpakken en wendde ze voor te gaan slapen en tenslotte viel ze m slaap, voordat majoor Lamont buiten kwam, om wat op en neer te loopen met den rechter Whitmore, dien hij toevallig ontmoette. 5 Toen hij eenige malen was voorbijge gaan, bekroop hem het alleronzinnigste verlangen om die omgekrulde wimpers te kussen en het kleine, teere lichaam in zijn sterke armen tot stikkens toe te omhelzen. P.f™1" fronste hy zijn ernstig gelaat en zelfs Jack, die met hem mee liep, durfde geen gekheid met hem te maken. Dien avond achtte David het voorzichtig r^hTr i gen°0t te vra8en en de oude rechter discussieerde met hem over inter nationale politiek waardoor het hem ge lukte elke gedachte aan het andere clubje uit zyn geest te bannen. J Lahne gloeide van woede. Het kon niet mogelijk zyn, dat hij in werkelijkheid niet door haar werd aangetrokken. Hij speelde ..echt» Wie ,ou bliJken HOOFDSTUK IV. Drie dagen waren voorby Het gevecht werd voortgezet, waarbii uiterlyk David Lamont de volledige over STEUN VERGOEDINGVELDBQ^r^ De Nederlandsche Akkerhm, maakt bekend, dat de steunv^Centrale voor veldboonen van den oogst voldoen aan de kwaliteitseischen e Welke tijdvak van 17 tot en met 22 Octoh m zijn gedenatureerd door telers of k 1838 laren 2 per 100 kg. zal bedragen de" 's-Gravenhage, 21 October 1933 Men hoopt, dat door samenwerkin verbetering zal kunnen worden verk Cen De positie van de scheepvaart wo 'e8en. altijd vry gunstig beoordeeld en in h n°g zonder is men vol vertrouwen over de r cieele resultaten van de Kon. Boot maatschappij geprofiteerd heeft van' d ge vrachten naar de Middellandsche Zee Hieronder volgt een overzicht van koersverloop: "«t 3—354 pCt. 1938 101)4, *101 5/8; Amsterdamsche Bank 146)4, 144J4; Aku 43 1/4, 42 7/8, 42 5/8; Fokker 366, 400, 390, 391)4» Ford 335, 340, 341)4; Philips Gloeilampen Fabr. 234)4, 237 3/4, 233 3/4; WK, Koninklijke Petroleum 334, 335, 3271/4 333)4; vl Amsterdam Rubber 237)4; 233, 237» Bandar Rubber 166 1/4, 173, 168; Kon. Boot 123 1/4, 125)4, 125; H.V.A. 473)4, 474, 469, 473)4; Nisu 180, 182; Deli Batavia Mij. 231)4, 226, 234, 231; Deli My. 294, 288, 291; Senembah My. 268, 264, 266. VRUCHTBOOMEN AAN ONZEN GEVEL Wanneer we een klein tuintje hebben en een gedeelte er van voor vruchtboomen be schikbaar willen houden, is het dikwijls niet zoo eenvoudig om er toch een aantrekkelijk geheel van te maken, omdat we in een kleine ruimte natuurlijk onze toevlucht moeten nemen tot staande snoeren, die uit den aard der zaak minder decoratief werken als hoog- stammen en pyramidevormen. Gelukkig hebben we den gevel van ons huis meestal nog beschikbaar en anders een muur, schutting of schuurtje, waar we dik wijls met succes fruit kunnen telen. Wanneer we er echter toe overgaan om een leiboom tegen ons huis te plaatsen, moeten we er voor zorgen dat er volop licht en lucht bij kan komen, dus vooral geen op gaand hout in de onmiddellijke nabijheid. Druiven kunnen we meteen uitschakelen, omdat er weinig of geen resultaten van te verwachten zijn, met perziken daarentegen kunnen we veel succes oogsten. De vroege soorten behoeven niet zoo zonnig te staan als de late, zy stellen zich reeds tevreden met een muur op het Oosten of Westen. De in September rijpende soorten verkiezen echter een zuidmuur of eventueel een plaats op het Zuidoosten of Zuidwesten. Ruimte is daarbij een voorname eisch voor een lei perzik, die een vlucht van 45 meter moet kunnen krijgen, terwyl zy zich daarbij te vreden stelt met een hoogte van 2—2)4] meter. Wanneer een leiboom het voorname lijk in de hoogte zou moeten zoeken, zal het nooit een mooie boom worden, want op een te klein toegemeten plaats wordt hy op den duur als 't ware dood gesnoeid, hetgeen ook voor een abrikoos geldt. Appels en peren kunnen we in verschil lende vormen krijgen, voor hooge muren plaatsen we U-vormen of de palmet-verrier met 46 takken. By een hoogte van 2 meter en een breedte van 5 meter ongeveer nemen we de gewone palmet. Alleen den noordmuur moeten we uitschakelen, doch verder kun nen appels en peren overal goede resultaten geven, mits we een goede soortenkeus doen, want waar alleen 's morgens of laat in den middag zon komt, kunnen we uitteraard uitsluitend succes hebben met sterke en vroege soorten. Voor het Noorden komt alleen de morel in aanmerking, die geen direct zonlicht .be hoeft, mits er geen opgaand hout in de buurt is. A. C. MULLER—IDZERDA. winnaar was. Wat Laline Lester ook deed en haar verlokkingslisten waren fijn be dacht het lukte niet, hem er op te laten reageeren. Hij praatte, wanneer hij beslist in een gesprek met haar werd gesleept, keek haar zelden aan en schonk haar nooit de vol* doening, dat hy haar verbazend goed £e' slaagde veranderingen van toiletten waar deerde. Hij liet haar altijd het gevoel heb ben, dat ze niet meetelde; een mooi vlin dertje, nauwelijks belangrijk genoeg °m zelfs te worden geplaagd. Dat was de kracht van zyn karaketr, maar in stilte werd hy hevig door haar aangetrokken en wat Laline betrof ze was in den In^P van den laatsten avond, voordat zij j® Cherbourg aankwamen smoorlijk verliefd op hem geworden. Jack had dit met het zesde zintuig va° mannen, die liefhebben gevoeld en zyd nobele hart zonk hem in de schoenen. David, dat wist hy, was niet de man ort; welke vrouw ook, gelukkig te maken. HU was een beste kerel, maar zyn zinspreu was: actie niet toewijding. Geen vrouw zou ooit over hem heerschen en g®*® vrouw zou ooit den voorrang hebben boven zijn plicht of zijn carrière. Jack keek naar hem en begreep waar oe bekoring school, die van hem uitging Ka raktersterkte werkt al tyd magnetisch vooral als die gepaard gaat met zoo'n stig uiterlyk! (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12