Agenda Rooken? Heerlijk, mits U overgaat op de beste sigaret voor Uw gezondheid CHIEF WHIP £aatste Aecichten Rechtszaken RechS. School DE PACHTWET. onze nieuwe humoristische plaatjes-serie. de n. r. v. dierenbescherming. GEMENGD NIEUWS. u#..0UD VADIS Constructie en Afwerking in de Hoogste Perfectie 11 Van Putten Oortmeijer, Alkmaar. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. ïens het werk in de vis«brook«fl(j van den heer Hansen te Enkhuizen is in den af- geloopen nacht de 24-jarige arbeider M. de I Wit door den elect-risèfien stroom getroffen en gedood. Enkele jaren geleden heeft een oudere broer van het slachtoffer eveneens tenge volge van aanraking met electrischen stroom den dood gevonden. SCHITTERENDE BAND IN DE HARMONIE. In de dancing van de Harmonie treedt morgenmiddag tijdens de thé dansant en morgenavond tijdens de dansuren Ab. Da- vidson and his „Kings of Swing" op. Zij geven zang, show, en zij brengen rhythme en stemming, zoodat de danslusti- gen ongetwijfeld in grooten getale naar de Dancing van de Harmonie zullen trekken BELANGRIJKE OPDRACHT. Het Electro-Techn.-Bureau „Pedroli", Langestraat alhier, werd heden opdracht gegeven tot het ontwerpen en uitvoeren der electr. licht- en kracht-installatie, benevens de elect». licht-signaal-instal- latie ten behoeve van het in aanbouw zijnde rusthuis „Huize Voorhout" aan den Kennemerstraatweg te Alkmaar. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 23 October is de „Apotheek Wanna Ritsevoort", Ritsevoort 5, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. DE BELEEDIGINGSZAAK-„BROERSMA". Aangezien de heer Broersma, die tegen Dinsdag a.s. door den officier van justitie was gedagvaard om voor de Arrondisse mentsrechtbank terecht te staan wegens be- leediging van dr. ir. Wentholt, verzet tegen de dagvaarding heeft aangeteekend, is de openbare behandeling tot een nadere datum verschoven. De rechtbank zal 28 October in raadka mer het bezwaarschrift van den heer Broers- ma behandelen. DE OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Nader vernemen wij, dat de Rijkspolitie, den heer B. uit Bergen, die Donderdag, on der verdenking zich op JWanuari, toen hij met zijn auto bij de Kosa ijker vlotbrug in het N.H. kanaal reed, waarbij zijn drie kin deren om het leven kwamen, van zijn gezin te hebben willen ontdoen, reeds voor 14 da gen, in verband met de loopende geruchten, aan een streng verhoor heeft onderworpen. De wijze waarop B. op de beschuldigingen had gereageerd, gaf de rijkspolitie aanlei ding nadere gegevens te verzamelen. Ver klaringen werden geboekt, die ten nadeele van B. uitkwamen, waarom tot insluiting van verdachte werd besloten. De zaak is thans in handen van den rechter-commissa- ris. De rijkspolitie heeft de overtuiging, dat B. zich aan het ernstige misdrijf heeft schul dig gemaakt. Het betreft hier een uiterst moeilijke zaak, aangezien de verdachte alle schuld blijft ontkennen. Wij beginnen in dit nummer een serie nieuwe humoristische plaatjes, welke tweemaal per week worden opgenomen. Wij hopen, dat onze lezers ze even gunstig zullen vinden als wij dat zelf reeds ge daan hebben COVOTO. Het Comité voor Toon eeluit voeringen opent Donderdag 27 October zijn veertien de speeljaar met een voorstelling van het Engelsche blijspel George en Margaret, waarvan de tooneelgroep Het Masker nu bij kans honderd voorstellingen heeft gegeven De hoofdrollen worden vervuld door Magda Janssens, Ko Arnoldi en Heieen Pimentel, het décor-ontwerp is van Lucas Wensing en de regie is in handen van Ko Arnoldi. Hier volgen eenige persuittreksels: Nw. Rotterdamsche Courant: Het is de glans van den humor, die van de moeilijk ste vraagstukken een wijs blijspel maakt en die hier zoo brillant is, dat men in de zaal soms tien minuten achter elkaar niet uit het lachen komt. De lotgevallen van dit gezin zijn van het begin tot het einde één bron van vermaak Want onder de regie van Ko Arnoldi heeft het stuk al zijn humor en charme behouden. Hijzelf heeft in de rol van den vader een kolfje naar zijn hand; maar onmiddellijk na hem noemen wij de verras sing van den avond, de jonge Heieen Pimen tel een verrassend debuut. Alg. Handelsblad: Het publiek toonde zich zeer enthousiast en bracht de spelers aan het slot een minutenlange ovatie Telegraaf: Deze vertooning van „Het Masker", zoo licht en aangenaam, met die twee prachtrollen van Magda Janssens en Ko Arnoldi, verraste verder door het debuut van Heieen Pimentel Maasbode: Het Masker zorgde voor een prachtig afgewerkte, van humor flon kerende vertooning Het Volk:George en Margaret!" is een van fijnen geest flonkerend blijspel, een avond van kostelijk tooneel V ft PACHTKAMERS. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 1 November 1938 voor den tijd van vijf jaren benoemd de leden van de pachtkamers van de diverse kantongerechten. Voor Alkmaar zijn benoemd de heeren A. Quant te Heerhugowaard (N.H.) en J. Kroon Jz. te Oudkarspel (N.H.), voor Den Helder de heeren G. Feber te Eierland (Texel) en C. J. Maters te Koegras (gemeente Den Helder) en voor Hoorn de heeren J. Krij ger en C. Broersen, Grootebroek (N.H.) Afdeeling Alkmaar. Het is een zeer verblijdend verschijnsel, dat de laatste jaren ook in onze afd. de wintersport meer populair begint te wor den. Was het aanvankelijk in 1936, dat de deelnemers aan onze skigymnastiekcur- sussen zich met eenigen schroom aanmeld den, thans begint de waarde van deze cursussen door te dringen en met animo worden de lessen der N. R. V. gevolgd. Het valt dus ook niet te verwonderen, dat het afdeelingsbestuur met beide han den de gelegenheid aangreep om het zeer attractief programma van den winter sportavond voor haar afdeeling vast te leggen. Een hoofdfilm „Die Technik des Ski- laufs", een film, die in Zwitserland bij het geheele publiek een buitengewone ont vangst heeft mogen ondervinden, kleinere films die uitmunten door prachtige na- tuurtafreelen en de Zwitsersche skileeraar Walter Ochtner, die ook dit jaar wederom een lange voordrachtstournée door Skan- dinavië zal houden, en die hier in woord en melodie ons van den Zwitserschen win ter zal vertellen. Ziedaar in 'tkort een overzicht van onzen buitengewonen wintersportavond. Op dezen avond, welke op Dinsdag 25 October in 't Gulden Vlies zal worden gehouden, kunt u van heel veel schoons genieten! Aangetroffen is op den Houtweg een cy- persch poesje. Eigenaar of liefhebbers kun nen zich vervoegen bij den inspecteur van Dierenbescherming Baanstraat te Alkmaar. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Woensdagavond houdt de Evangelische Maatschappij haar jaarlijksche propaganda- bijeenkomst in de Kapelkerk alhier (des avonds 8 uur). Het bestuur kan als spreker aankondigen ds. J. H. Mulder, een zeer bekend Ned. herv. predikant te Rotterdam, en sinds kor ten tijd lid van het hoofdbestuur der Evang. maatschappij. Waar deze avond ook geldt voor de omlig gende dorpen, hoopt en vertrouwt het be stuur op een groot aantal bezoekers. Kinderverlamming te Amersfoort. - Bij het driejarig zoontje van de familie B., wo nende in de Anjerstraat te Amersfoort is gisteren kinderverlamming geconstateerd. Het kind is overgebracht naar de barakken van het ziekenhuis „De Lichtènberg". Het betreft het eerste geval van deze ziekte in de gemeente Amersfoort. Prins Bernliard naar Het Loo. - Prins Bernhard, die Donderdag en gisteren heeft deelgenomen aan een jachtpartij op het eiland Schiermonnikoog, is gisteravond om zeven uur met de douaneboot „Sinnighe Damste" haar Oostmahorn vertrokken. De prins begaf zich per auto naar Het Loo. Handelsverkeer met Sudetenland. - De regeeringspersdient meldt: Dezer dagen zul len te Berlijn besprekingen aanvangen over de regeling van het betalings- en handels verkeer tusschen het dusgenaamde Su- detengebied en Nederland. De ontslagen directeur van gemeente werken in beroep. - Naar wij vernemen, zal in de zaak van den wegens het publiceeren van zijn brochure „De heilige drie-eenheid" ontslagen directeur van gemeentewerken, ir. J. van Roessel, beroep worden ingesteld bij de commissie van scheidslieden te Ber gen op Zoom en zoo noodig daarna' bij den Centralen raad van beroep te Utrecht. Mr. dr. W. J. C. A. Nijgh te 's-Gravenhage zal voor ir. Roessel als raadsman optreden. Indisch bezoek aan Philips. - Gisteren hebben raden T. A. A. Soeria Nata Atmadja, regent van Tjiandjoer, en raden Ajoe, ver gezeld van den heer W. H. Hoogland uit Bandoeng, een bezoek gebracht aan de Phi- lips-fabrieken te Eindhoven. Sterfgevallen mond- en klauwzeer. - Het aantal sterfgevallen ten gevolge van het mond- en klauwzeer heeft in de week 9 tot en met 15 October bedragen: 274 runderen, 214 kalveren, 104 varkens en biggen, 12 schapen en 3 gieten; in totaal sedert de week 19 tot en met 26 September 1937: 4603 run deren, 5005 kalveren, 3968 varkens en big gen, 317 schapen en 74 geiten. Voorloopige verslagen. - Verschenen zijn de voorloopige verslagen op de postbe- grooting en de justitiebegrooting. Verduisteringsoefening te Amsterdam. - Gisteravond is te Amsterdam een groote verduisteringsoefening gehouden, welke in het algemeen als geslaagd mag worden be schouwd. Uit de lucht vandaan was de stad nog goed te zien, naar waarnemingsvliegtuigen consta teerden. De „oorlogsverlichting" in de haven heeft voldaan. Tentoonstelling. Tot en met 31 Oct. eiken dag 10—12, 1.30 6 en 710 uur, in het voormalig politie bureau Langestraat 87, tentoonstelling „Het leven der zee". Tot 22 October, eiken dag 1012 en 25 uur, tentoonstelling van schilderyen van wege de vereen. „Doorwerken", in 't atelier Kanisstraat, hoek Geest. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, le hoofdnummer De terugkeer van Arsène Lupin (rom.); 2e hoofdnummer Bokser tegen wil en dank (kom.); hoofdfrol Wayne Morris. Zondagmiddag 27 uur De Wolfshond „Éclair" in Op leven en dood (rom.) Toe gang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, 8 uur, Geheime zender L. B. 17 (sens.); in het Hollandsch journaal o.a. Optocht 8 Oct. te Alkmaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag geen matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer 30 dagen corvee (kom.); hoofdrol FernandeL Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Patriot (rom.-hist.); hoofdrollen Harry Baur en Pierre Renoir. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Zaterdag 22 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „O. W." door Je Arb.-Tooneelver. Ontwaakt. Zondag 23 October. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering ope rette Ein Walzertraum, door de Alkm. Operette-vereeniging. Café Mantel, Schoorldam, najaarsbal. genisstraf van 1 jaaar en 9 maanden en tegen M. O. een gevangenisstraf van 1 jaar, door te brengen in de bijzondere gevange nis te Zutphen, zonder aftrek der preven tieve hechtenis. De verdedigers mrs. van Drooge, Burger en van Tricht pleitten clementie. (Ongecorrigeerd.) NEDERLANDERS TE KANTON ZIJN VEILIG. De regeeringspersdienst meldt: Volgens een bij het departement van buitenlandsche zaken ingekomen ambte lijk telegram, zijn de te Kanton woon achtige Nederlanders veilig. I i Een economische crisis toch is het I gevolg van twee belangrijke groepen j van oorzaken, n.l. 25% economische j en 75'fo psychologische. I' Alleen een zeer krachtig ingrijpen kan j deze crisis tot welvaart doen keeren I en ieder met de handen over elkaar afwachten tot het getij weerkeertis I uit den booze. I Bldr28_29 (12, W. C. Bfckcss 11 11 11 I IIM11 MM I ai POGING TOT MOORD TE OVERSCHIE. Een jaar gevangenisstraf geëischt. Op 16 Juni heeft te Overschie de 40- jarige Johanna S., huisvrouw van N. C. J., uit een met scherp geladen revolver een schot gelost op den 29-jarigen kantoor bediende Meindert H. De man werd niet ernstig getroffen in den rechterbovenarm en de vrouw werd weinige oogenblikken later gearresteerd. Het was de tragische ontknooping geweest van een liefde, die ge- ruimen tijd tusschen beide bestaan had, een liefde, die de vrouw gepoogd had vast te houden, ook toen zij op den zooveel jonge ren man niet meer dien invloed uitoefende. De tragedie van het geen afstand kunnen doen, heeft nu voor de rechtbank haar na sleep gehad. De dagvaarding legt aan de vrouw poging tot moord ten laste, subsidiair poging tot doodslag. De officier van justitie vond het gedrag van H. die zich met een ander verloofd had niet bepaald fair. Dit is ongetwijfeld de aanleiding geweest tot het plegen van het misdrijf. Gezien de omstandigheden eischte n gevangenisstraf voor den tijd van jaar. NEDERLANDSCHE KATHOLIEKEN PROTESTEEREN BIJ DE DUITSCHF REGEERING. Morgen zullen in verschillende lokalen naby r.k. kerken te Amsterdam, na afloop van de heilige missen, exemplaren ter teeke- ning liggen van een protest, opgesteld door de Algemeene RJC. Propaganda Club, ge richt aan de Duitsche regeering. Het protest luidt: „Ondergetekenden, Ne- derlaridsche katholieken, protesteeren ten sterkste tegen onderdrukking der katho lieken". BEJAARD ECHTPAAR VOOR 1500.— OPGELICHT. Er zyn van die menschen, die een scherpe neus hebben voor het ontdekken van naïeve lieden met spaarduitjes. Aan het bezit van dit soort scherpe neus gaat meestal gemis van goed geweten gepaard. Ditmaal wist een Amsterdamsche make laar G. in kennis te kemen met een echt paar te Amsterdam, dat naast zijn pensioen een zuinig bijeengegaard spaarpotje had. Vyftienhonderd gulden nuttig besteed is een kleine rijkdom. Het heerschap G. wist de oude lieden te bepraten hem het geld ter hand te stellen. De makelaar was zoo beweerde hij af en toe in de gelegenheid een aardig huisje zeer voordeelig op den kop tetikiT~" juist iets voor het echtpaar om zijn dag in zoo'n aardig eigen huisje aaneeni n te slijten. Dit praatje verkocht G. in 1928. Nu ti jaar later, moet het huisje nog worden. Het echtpaar, het wachten eind lijk moede geworden, heeft thans van iL zaak aangifte, by de politie gc-daan. HET N.V.V. IN 1937. De een dezer dagen verschenen static betreffende de by het N.V.V. aangeslot organisaties maakt melding van belangi-Hv* groei in 1937. In genoemd jaar steeg h ledental met 3.6 procent, tegen 1.1 Drom by het R.K. Werkliedenverbond, 2 mocJll by het Chr. Nationaal Vakverbond en even eens 2 procent by de Nederlandsche Vak" centrale. Het ledental van het N.V.V. droeg op 1 Januari 1938 296,011, 14,521 vrouwen. In Noordholland waren 129 afdeelingQ, gevestigd (Friesland 194), met 91,708 leden Op 1 September 1938 werd een ledental van 305.873 bereikt. be- waarvan DE OORLOG IN CHINA. Uit gezaghebbende bron wordt verno- men, dat alle vooraanstaande regeeringj. personen en de commandant der Chinee- sche strydkrachten, Tsjehtsjen, Hankaa" heden hebben verlaten. Bevestigd wordt dat ook Tsjang Kai Sjek en zyn vrouy vertrokken zyn. Een weinig bekend ofi. cier, Kwotsjang, is met het bevel te Hu. kau belast. De Japanneezen zyn nog slecht» 65 kilometer van de stad verwyderd. Uit Hankau wordt gemeld, dat het ver. trek van Tsjang Kai Sjek nog geheim ge. houden wordt. Het station is door 27 vliegtuigen gebombardeerd. De toestand te Kanton. Volgens mededeelingen in betrouwbare kringen zyn de Japanneezen nog niet in Kanton binnengerukt. Het gros van het leger marcheert namelijk 15 kilometer achter de gemechaniseerde eenheden, die aan den rand der stad wachten. De straten in Kanton bieden een vreese* spr, één Dit kenmerkt de Mercedes schrijfmachine. Prijs vauaf f 85. 2 jaar garantie!! PREDIKBEURTEN. Vrijz. Christ. Jeugddienst (jongeren 1220 jaar); Luth. kerk Oudegracht- Baangracht, 7 uur 's avonds, voorg. mej. E. de Boer. DE OVERVAL TE LEERBROEK. Gisterochtend hebben terecht gestaan de 19-jarige bankwerker A. B., de 20-jarige kapper A. A. B. en de 19-iarige koopman M. O allen wonende te Nieuwland. De eerste twee waren in den nacht de woning van den 76-jarigen landbouwer G. van Hoorne te Leerbroek binnengedrongen, waar zy den ouden man, die door hun ge stommel was wakker geworden, met een door M. O. beschikbaar gestelden revolver bedreigden en hem toevoegden: „Je geld of je leven". E*e.. man bleek niet bang te zyn, want, terwijl hij uit het bed sprong, antwoordde hij: „m'n leven mag je hebben, maar 'm'n geld krijg je niet". De landbouwer verzuimde de politie van het gebeurde op de hoogte te stellen, maar zoodra deze was ingelicht, waren de beide mannen spoedig gegrepen. Twee weken geleden was de zaak aange houden, om te onderzoeken of het mogelijk was O. in de jeugdgevangenis te Zutphen te plaatsen. Gisterochtend is de behandeling voortge zet. Het O. M. heeft terstond requisitoir genomen en een omschrijving van het ge beurde gegeven. Het meende, dat een re- classeeringspoging met de jongens onder nemen moest worden en dat plaatsing in de jeugdgevangenis te Zutphen overwogen diende te worden. Daarom requireerde het tegen de eerste twee verdachten een gevan- i. Waar op 1 November a.s. de Pacht wet in werking treedt hebben we Mr. de Vries te Den Haag bereid gevonden enkele artikelen over deze wet te schrijven. Hier volgt het eerste: Op 1 November a.s. zal een voor de ver houdingen ten plattelande zeer belangrijke wet in werking treden. De pacht van lande rijen, voor landbouwdoeleinden bestemd welke pacht tot nu toe als een byzondere vorm van „huur" beschouwd was en daar om haar regeling gevonden had in ons Bur gerlijk Wetboek wordt op een geheel nieuwe manier geregeld en daaraan is een byzondere wet gewijd, nl. de Pachtwet. Het wezen van het pachtvraaagstuk. Alvorens aan den inhoud van deze wet onze aandacht te schenken, zullen wy enkele woorden moeten wijden aan het ontstaan en wezen van het z.g. „pacht- vraagstuk", waarvoor deze wet een oplos sing tracht te geven. Het is bekend, dat de bevolking van Nederland, en speciaal die ten plattelande, in de laatste halve eeuw zeer snel is toege nomen. Daardoor werd ook de vraag naar nieuwe boerenbedrijven steeds grooter. Wel is waar nam ook de beschikbare cultuur grond door ontginning van woeste gronden, inpolderingen enz. toe, maar deze toene ming stond in geen verhouding tot de uit breiding der bevolking. Die snelle bevol kingsaanwas deed een „landhonger" ont staan, die zoowel den verkoopsprijs als den pachtprijs van boerenhoeven sterk deed oploopen. Als een hoeve aan de markt kwam, dan „verdrongen" de gegadigden zich als het ware om die te bemachtigen en zy dreven tegen elkaar den prys op tot een hoogte, die door de opbrengst van den grond niet gerechtvaardigd was. Zoo ont stond een wanverhouding tusschen de „pachtwaarde" en „gebruikswaarde" van den grond, die veroorzaakte, dat de pach ters soms met zeer hard werken nog geen behoorlijk bestaan in hun bedrijf konden vinden. Dat deze moeilijkheden door de heerschende crisis in het landbouwbedrijf sterk werden vergroot, zal zonder meer dui delijk zijn, aangezien de opbrengst van het bedrijf steeds daalde, terwijl de pachtsom, soms in langdurige pachtcontracten vastge legd, onveranderd bleef, terwyl ook bij ver nieuwing van het contract door bovenge noemde oorzaken niet altijd een evenredige vermindering van de pachtsom kon worden bedongen. Natuurlijk profiteerden niet alle land eigenaren op deze wijze van hun sterke positie. In vele gevallen, vooral waar pa triarchale verhoudingen tusschen landheer en. Pac'1'er n°f> heerschten sommige fa- miliën staan soms reeds honderd en meer jaren met elkaar in verhouding van pach ter en verpachter werden de gevolgen van de bovengeschetste omstandigheden gemitigeerd. Maar daar staat tegenover, dat in de laatste jaren meer en meer lan derijen gezocht zyn als veilige geldbeleg ging ook door menschen, die geen recht- streeksche betrekkingen met het platteland onderhouden en vooral in die gevallen kon de wet van vraag en aanbod in scherpte zeer ten nadeele van de werken. al haar pachters De bedoeling van de Pachtwet Wy hebben hierboven in zeer enkele trekken getracht het wezen van het pacht- vraagstuk, zooals het zich hier te lande voordoet, te schetsen, omdat alleen dan de aard der Pachtwet kan worden begrepen, indien men zich rekenschap geeft van het euvel, dat zy tracht te bestrijden, althans te verminderen. In het kort gezegd: in het algemeen is de economische positie van den pachter tegenover den verpachter zwak; hij moet, wil hy een boerderij kan nen bemachtigen, bezwarende, soms al te bezwarende voorwaarden aanvaarden. En dus is het de bewuste bedoeling van de Pachtwet om de economische positie van den pachter tegenover die van den ver pachter te versterken; den pachter een steuntje in den rug te geven en er voor te waken, dat de voorwaarden van zyn pacht- contract niet te bezwarend zyn. Het is dus duidelijk, dat de Pachtwet eigenlijk eenigszins optornt tegen den natuurlijker, gang van zaken, zooais die door de gewone werking der economische wetten in het le ven geroepen wordt. En het is evenzeer duidelyk, dat de wet dat slechts kan be reiken door de werking dier economische wetten tegen te gaan door wettelijken dwang; vandaar dat de Pachtwet veel dwingend recht bevat. Dwingend recht. Zulks in tegenstelling tot ons gewoon burgerlijk recht. In het gewone burgerlijk recht zyn (in het algemeen gesproken, uit zonderingen zijn ook daar wel aan te wijzen) vry om in hun contracten te zetten wat zij wenschen, ook al gaat de door hen beoogde regeling tegen de wetteiyke rege ling in. Om een enkel voorbeeld te noemen: Het B. W. bepaalt, dat een borg pas kan worden aangesproken, nadat de hoofd schuldenaar eerst in rechte aangesproken is. In vrijwel iedere borgtochtsacte evenwel vindt men de bepaling, dat de borg daarvan afstand doet, zoodat de schuldeischer bij die acte het recht krijgt den borg aan te spreken, ook zonder dat eerst de hoofd schuldenaar in rechte is aangesproken. Indien de Pachtwet die vrijheid van con tracteeren onaangetast liet, dan zou natuur lijk de heele regeling niet veel meer dan theorie zijn, want in de pachtcontracten zou de wettelijke regeling door de byzondere be palingen grootendeels buiten werking wor den gesteld. Wilde derhalve de Pachtwet haar doel bereiken, dan moest het aan paf" tijen bij de pachtovereenkomst verboden worden van een aantal wettelijke bepalingen af te wijken. Dit verbod van afwijking dan ook in de Pachtwet op ruime schaal toegepast. Maar hiermede was de wetgever nog niet tevreden. Niet alleen dat afwijking van be paalde regelen, zooals die wet ze stelt, by voorbaat verboden werd, bovendien werd rie verplichting opgelegd alle pachtcontrac- 'en met uitzondering van die, welke be trekking hebben op stukjes los land van minder dan 1/4 H.A. en met een pachtprijs van minder dan 50 per jaar op hun inhoud te doen toetsen door den spccialen pachtrechter, de Pachtkamer. Deze Pachtkamer is samengesteld uit den Kantonrechter als Voorzitter, en twee leeken-byzitters. Over haar bevoegdheid en den verderen inhoud der wet in een volgend artikel iets naders, waarbij wij tevens nog even op «e bovengenoemde „toetsing" der pachtcon tracten terug komen. 's-Gravenhage, October 1938. Mr. Ph. DE VRIES-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2