Bezetting Yon Kanton een doorgestoken kaart? Chineesche terugtocht aan het Hankaufront. Tsjang-Kai-Sjek naar Parijs? Tsjechen en Hongaren. Volgende week besprekingen te Weenen? In Oud-Jerusalem blijft het onrustig. Vooral In de omgeving van de Omarmoakee hebben nog steeds schietpartijen plaats. De algemeene toestand. Graaf van Parijs in Frankrijk. Verklaring tegenover de journalisten. TWEEDE BLAD. **4 In een officieel communiqué bevesti gen de Japanners, dat hun voorhoede, gevolgd door tanks en andere gemecha niseerde eenheden, om 16 uur 40 den oostelijken sector van Kanton heeft bezet. Zy wachten thans op de aan komst van hun hoofdmacht, om dan de stad verder te bezetten. Vrijdagochtend werd de brug over de Paarlrivier door de Chineezen opge blazen. De ontploffing gaf den buiten- landschen bewoners der stad de eerste aanwijzing, dat de toestand des nachts ernstiger was geworden. Donderdagavond was een groep bui- tenlandsche journalisten, die probeerden naar het front te gaan, op 20 mijlen ten oosten van Kanton door terugtrekkende Chineesche troepen teruggezonden. Er waren hardnekkige geruchten in omloop, dat de Chineesche militairen de stad prijs zouden geven. Deze ge ruchten werden bevestigd door de aan komst van Japansche troepen. Intusschen blijft het in de buitenlandsche concessies van Sjamien betrekkelijk kalm. Zoowel de Britsche als de Fransche autori teiten hebben met vlaggen de grenzen der concessies aangegeven, terwijl strategische punten bezet zijn door mariniers, die over machinegeweren beschikken, om een moge lijken trek der Chineesche menigte naar Sjamien-eiland tegen te gaan. De evacuatie door de Chineesche bevol king vindt op ordelijke wijze voortgang en tot nu toe heeft zich in de buurt van Sjamien nog geen enkel incident voorgeedaan. Chineezen geïsoleerd. De bezetting van den oostelijken sector van Kanton is verricht door drie duizend man gemotoriseerde Japansche troepen, die langs de spoorlijn, vanuit Tsjek-Loeng, dat Maandag veroverd werd, naar Kanton op rukten. Het gros van de Japansche troepen telt niet meer dan dertig duizend man en is via Seng-Tsjing langs den hoofdweg naar Kanton opgemarcheerd. Men verwacht, dat vandaag de andere deelen van de stad zon der veel moeitte zullen kunnen worden bezet. De groote Chineesche troepenconcentra ties ten westen van de spoorlijn, vooral die bij de forten van Bocca Tigris, zijn thans geïsoleerd, zoodat het mogelijk is, dat deze een toevlucht zullen zoeken in de Britsche kolonie, wanneer de Japanners een aanvang zullen maken met de zuivering van het schiereiland. Het voornaamste resulttaat van de bezet ting van Kanton zal zijn, dat Hongkong over zee, land en lucht van China zal zijn afgesneden. Gebouwen opgeblazen. De toestand in Kanton. Vrijdag om acht uur is de geheele stad opgeschrikt door een reeks geweldige ont ploffingen. Het bleek, dat het Chineesche opperbevel order h^d gegeven tot een systematisch opblazen van alle regeerings- bureaux, industrie-ondernemingen en an dere belangrijke gebouwen en bruggen. Intusschen loeiden de sirenes hun waar schuwing tegen luchtaanvallen uit, waar door de verwarring nog grooter werd. Bij het aanbreken van den dag dreunde de stad van het gebulder der zware artil lerie, het voorbijdonderen van tanks en het voortstappen van duizenden soldaten: de Chineesche legers trokken zich in weste lijke richting terug. Deze militaire aftocht vormde het sein voor een koortsachtige ontruiming op het alleruiterste oogenblik. Duizenden burgers trokken den geheelen morgen door de straten der stad weg. Na de evacuatie door de provinciale en ge meentelijke autoriteiten werd slechts een schaduw van een militaire bezetting voor de controle over Kanton achtergelaten. Op de ontruiming volgden nog weer ontplof fingen, toen achtereenvolgens cementen vestingwerken, papierfabrieken, lecertische centrales en regeeringsgebouwen in de lucht vlogen. De minder belangrijke in stellingen werden in brand gestoken. Vele wyken in de stad staan in lichter laaie, zon der dat door brandweer wordt ingegrepen, aangezien de brandwachten reeds uit de stad vertrokken waren. Het handjevol Chineesche soldaten, dat achtergelaten was, maakte het den Japanneezen moeilijk. Vernomen werd, dat de Japanneezen reeds op den rand van de binnenstad waren, toen een zwaar machinegeweergevuur geopend werd in Intoengsjan, in de oostelijke wijk, om 15 minuten over vier. Een aantal Ja pansche vliegtuigen verscheen, cirkelde boven de stad, doch wierp geen bommen neer en opende geen vuur. Op het Sjamien eiland hebben de Britsche en Fransche autoriteiten de straten van burgers gezui verd en de concessies versterkt met mari netroepen. Ooggetuigen, die langs de poor ten van Sjamien passeerden en uit de bui ten wijken kwamen, deelden den wacht- houdenden mede, dat twintig tanks met Japansche vlaggen Toengsjan reeds waren binnengerukt. Enkele lijken van verlaten Chineesche verdedigingstroepen lagen ver spreid in de straten. Moeilijke marschen van de Japanners. De corresp. van de Nitsji-Nitsi Sjimboen bij de Japansche troepen in Zuid-China bericht, dat de soldaten veel te lijden heb ben van het subtropisch klimaat, waaraan zij niet gewend zijn. Onder de brandende zon slepen de mannen hun ransels, welke vijftig kilo wegen en vedere bepakking op den rug mee. De correspondent zelf Kad bij aankomst in zijn rugzak een deken, een overjas en linnengoed, doch stuk voor stuk heeft hij dit verwijderd, tot hij op het laatst nog slechts zijn schrijfmateriaal en fototoestel meedroeg. Gedurende den nacht moeten de man schappen speciale voorzorgen nemen tegen de malariamuggen. Chineezen trekken terug. In een te Tokio uitgegeven communiqué van het hoofdkwartier van het leger wordt gezegd, dat de Chineesche strijdkrachten, die Hankau moesten verdedigen, op alle fronten terugtrekken. Het schijnt, aldus het communiqué, dat de troepen uit Mats- jeng, Soeng-Fou en Ho-Kou-Tsjen, steden, welke gelegen zijn in de Chineesche ver- dedigingsline in de provincie Hoepei, op ongeveer 50 mijlen ten Noord-oosten van Hankau, op Hankau terugtrekken. De beteekenis van Kanton. Kringen te Londen, die goed op de hoog te zijn van den toestand in het Verre Oos ten vreezen, dat de innemig van Kanton door Japansche troepen de kwestie van den spoorweg tusschen Kanton en Kauloen, welke feitelijk Britsch bézit is, aan de orde zal stellen. Kanton was sinds den Engelsch Chi- neeschen oorlog van 1856 nooit door een buitenlandsche mogendheid bezet. Buitenlandsche kringen hebben evenwel steeds staande gehouden, dat Japan Kanton zou moeten innemen, wilde het hopen op een overwinning, daar Kanton niet alleen de voornaamste plaats van aankomst was van uit het buitenland afkomstige munitie, doch tevens de eeriige belangrijke haven, welke China voor den uit- en invoer was overgebleven. Het overgroote deel der China gelaten douane-inkomsten werd te Kanton ontvangen. Bovendien heeft Kanton veel beteekenis als plaats, waar het nationalisme in China zyn bakermat had. 1 Buitenlandsche militaire kringen zijn verbaasd over de snelheid, waarmede de Japanners oprukken. Tsjang-Kai-Sjek naar Europa? Het Japansche ministerie van oorlog te Tokio deelt mede van betrouwbare zijde vernomen te hebben, dat Tsjang-Kai-Sjek zich in verband met den val van Kanton tot de Fransche autoriteiten te Parijs en Hanoi heeft gewend met het verzoek via Fransch Indo-China wapens en munitie te willen leveren, daar de munitie niet meer te Kantan kon worden ontvangen. Het schijnt, aldus wordt aan het bericht toegevoegd, dat Tsjang-Kai-Sjek ook langs den nieuwen weg van Birma naar Joen- nanfoe munitie en Wapenen verwacht. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat de nieuwe Tsjecho-Slowaak- sche voorstellen, die gisteren in Boeda pest ontvangen zijn, nog onbevredigend zijn, hoewel zij een belangrijke voor uitgang in de onderhandelingen genoemd worden. Over het algemeen goedingelichte kringen verklaren, dat begin volgende week de Hongaarsche-Tsjecho-Slowaak- •sche besprekingen zullen worden hervat en wel op neutraal terrein, naar men zegt te Weenen. Von Ribbentrop zou te München dit voor stel hebben gedaan en van de ministers Tisso, Durcansky en Bacinsky een goedkeu rend antwoord hebben ontvangen. Van Hongaarsche zijde zou men evenmin bezwaar maken tegen een hervatting der onderhandelingen op onzijdig terrein. Het blad „Bohemia" verklaart volgens Havas, van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat binnenkort te Praag een staatssecretariaat voor Duitschers inrBphe- men en Moravië zal worden in het leven geroepen, analoog aan de reeds te Bra tislava voor de Duitschers in Slowakije en te Uzhored voor de Duitschers in Sub-Kar- pathisch Rusland- bestaandé. Afgevaardigde Ernst Kundt, de vroegere leider van de Sudeten-'Duitsche delegatie, welke belast was met de onderhandelingen van de vroegere regeering van Hodza en ge wezen president van de parlementaire club der Sudeten-Duitsche partij, zal de leiding van dat secretariaat krijgen. Kundt zal zich van Berlijn, waar hy eeni- ge dagen heeft vertoefd,^ naar Praag be geven. Het „Prager Tageblatt" meent te weten, dat een voorloopige economische overeen komst is gesloten tusschen Tsjecho-Slowa- kije en Polen over het gebied Teschen. Op grond van deze overeenkomst zullen de mijnen en hoogovens in dat gebied kun nen voortgaan met leveringen naar Tsjecho- Slowaaksch grondgebied. Speciaal concentratiekamp. De „Narodni Covinty" bericht, dat de voor zitters van de regeeringspartijen op een con ferentie eenstemmig een voorstel hebben aangenomen om een speciaal concentratie kamp. in te richten vaoij. Duitsche emigran ten en Joden. s Aap de regeering. zal jyprden voorgesteld 'dit kamp op de hoogten.-yan Moravië in te richten. De Duitsche emigranten en Joden zullen in dit kamp worden ondergebracht totdat een definitieve beslissing omtrent hun lot zal zijn genomen. Het telefoonverkeer voor particulieren met het buitenland, dat sedert het afkondi gen van de mobilisatie was gesperd, is her steld, behalve voor gesprekken met Honga- r'Gisterochtend te tien uur is de minister raad bijeengekomen, ook de leden van de regeeringen van Slowakye en Roethenie woonden de vergadering, waarop' aange legenheden van deze beide landen werden besproken, by. Vrijdagmorgen is een Britsch soldaat gedood door een franctireur in de oude stad. Het was dé tweede doode, dien de Britsche troepen in de laatste 21 uut hebben verloren. Een luitenant werd namelijk bij ongeluk gedood op een pa- trouilletocht nabij Ramalia. Met tusschenpoozen werd geweervuur gegeven door vrijschutters in de oude stad. Deze houden nog stand in de om geving van de moskee. De troepen der regeering beantwoordden het vuur. Bij tusschenpoozen cirkelde een vliegtuig boven de stad, dat het hoofdkwartier in kennis stelde van verdachte bewegin gen. Dertig Arabieren hebben vergunning aan gevraagd om het moskeegebied te Detreden voor het Vrijdagavondgebed. De andere Arabieren worden blijkbaar afgeschrikt door het vooruitzicht in de vuurlinie te ge raken. De leidende sheiks der Omarmoskee heb ben den districtscommissaris een schrijven gezonden, waarin zij het vuren uit de omge ving der moskee afkeuren. Zij bieden aan, wachten te plaatsen bij de deuren der rni- narets, ten einde wanordelijken elementen het binnenkomen te beletten. Voorts ver klaren zij, dat zij er geen bezwaar tegen hebben, dat regeeringstroepen geplaatst v/orden in huizen, die op de moskee uitzien, In een ooggetuigeverslag verhaalt de cor respondent van Reuter die op den Olijfberg is geweest, dat Moskee en Heiligdom er ver' laten uitzagen. De rebellen en anderen hiel den zich echter waarschijnlijk gedekt in de heilige gebouwen en kloosters. Een opstij gende rookzuil duidde aan, dat er brand was in een overbevolkte wijk, waar de brandweer slechts met de grootste moeite kan optreden. De gezondheidsautoriteiten hebben giste ren 10.000 brooden uitgereikt onder'de be woners van.de nog niet bevrijde wijk. ALKMAAR, 22 October. Naar Havas uit Castelgandolfo meldt, heeft de Paus gisteren bij de ontvangst van de leden van het congres voor kerke lijke archeologie een rede gehouden, waar in hij heftig de Vervolgingen heeft gegee- seld, waaraan de kerk in Oostenrijk en Duitschland blootstaat. Deze toespraak is tot dusver niet gepubliceerd, ook niet in uittreksel. Afgaande op inlichtingen van de hoorders, geeft Havas echter den inhoud als volgt weer: eD Paus zeide, dat de vervolgingen in Duitschland en Oostenrijk met een \yaar- lijk opmerkelijke stoutmoedigheid worden voortgezet en steeds duidelijker en ern stiger worden, volgens de getuigenissen, welke men te Rome heeft ontvangen. Deze vervolging roert den Paus diep. Zijn smart is zeer groot, niet alleen als vader der geloovigen, maar ook als mensch, die zoo de menschelijke waardigheid ziet verraden. De Paus zeide, dat de vervolgingen in de valsche beschuldigingen aan het adres van het karainaalspurper en riep uit: „Wat moet gij doen? Doet wat de Paus doet, die optimist blijft. Men moet echter goed den zin van dit optimisme begrijpen. Het geldt slechts de toekomst. Het huidige is, zoo als God gedoogt, dat het zij, zooals Hij gedoogt, dat de menschen het maken, maar de toekomst is handen van God en daarmee in goede handen, vooral de toe komst van een groote zaak. „Wat ons troost, is, dat wij, in ons leven van tachtig jaren, ons er rekenschap van hebben kunnen geven, dat wij gezien heb ben, dat de groote dingen in handen zijn van God en niet in die van de menschen. De Paus heeft Napoleon III zien rijzen tot de hegemonie en zien vallen, eveneens Bismarck en Wilhelm II. „Wij zullen deze nieuwe zaken nog verder verscherpt zien, deze hegemonie, die er min of meer naar streeft zich over de heele wereld uit te strekken, en wij vragen ons af, wat de voorzienigheid voor ons verborgen houdt". De Paus verklaarde tenslotte met kracht, dat het een leugen is te zeggen, dat de kerk aan politiek doet. „Onze po litiek is die van het algemeen welzijn." Naar Reuter nog meldt, toonde de Paus bij het uitspreken van zijn rede een diepe aandoening. De Tsjechoslowaaksche minister-presi dent Sirovy heeft aan een vertegenwoor diger van het persagentschap Ceteka een verklaring afgelegd over het werk, dat door zijn regeering volbarcht is en over de taak, die haar nog wacht. Hij herin nerde eraan, dat gedurende de drie we ken, sedert begonnen werd met de bezet ting van een deel van het staatsgebied, in den geheelen staat een normale toestand is gehandhaafd volgens de bestaande wet. Het ruilmiddel is thans verzekerd en bin nen zeer korten tijd zal men kunnen te- "rugkeeren tot normale monetaire omstan digheden. De onderhandelingen met Lon den en Parijs ten eindé'financieele hulp te krijgen voor den herbouw en de her nieuwing, bieden vooruitzichten voor een goeden afloop. De aanvaarde taak kan niet tot een goed einde worden gebracht zon der een algeheele moreele hernieuwing. De industrieele, commercieele en land bouwondernemingen moeten eveneens hernieuwd worden, nieuwe spoorwegver bindingen moeten worden aangelegd en groote rendeerende werken worden uit gevoerd. Wij zullen nieuwe wegen gaan, ook bij de organisatie van het werk. Met het oog daarop hebben wij den wensch verwerkelijken, waaraan in de openbare meening reeds lang uitdrukking is gege ven, n.1. om arbeidskampen in te richten irt plaats van werkloozensteun te geven. .Deze zullen morgen beginnen te functio- neeren. Wat onze buitenlandsche politiek betreft is het ons doel zoo spoedig moge lijk tot volledige samenwerking met al onze buren té komen. De dringendste taak is op het oogenblik onze grenzen Vast te stellen en de Europeesehe garanties vast te stellen zooals deze zijn neergelegd in de overeenkomst van Munchen van 30 Sep tember en in de eerste ontwerp van de Westelijke mogendheden van 19 Septem ber. Deze garanties, waaraan Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië moeten deelnemen, zal des te waardevoller zijn en zekerder zijn naarmate onze betrek kingen met onze buren vriendschappelij- ker worden. Deze goede betrekkingen worden ook geëischt door de behoeften van onze volkshuishouding. Wij hebben reeds bewijzen gegeven van onze trouw aan de aanvaarde overeenkomst. Wij heb ben blijk gegeven van onze wil tot het doen van opofferingen voor de zaak van den vrede. Wij mogen dus vertrouwen, dat onze houding en onze ernstige pogingen naar behooren gewaardeerd worden in de eerste plaats door onze buren. - tl Donderdagavond is te Boedapest, naar de correspondent aldaar van de „Daily Telegraph" meldt, een betooging van 30.000 menschen gehouden ten gunste van samenwerking van Hongarije met Polen bij hun gemeenschappelijke eischen tegen over Tsjechoslowakije. Graaf Lubienski, chef van het kabinet, van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, nam aan de betooging deel, evenals leden van de Hongaarsche regeering. De demonstra tie werd gehouden op het Palffyplein om dat daar het standbeeld staat van generaal Bern, bevelhebber der Poolsche legionnai- ren' .rï'0 voor Hongarije vochten in den bevrijdingsoorlog tegen de Habsburgers in 1848 en 1849. Tusschen de vaderlandslievende redê- voeringen in werd er „lang leve Beek", „lang leve Horthy" en „lang leve de Duce" geroepen. Tot de sprekers behoorde de leider van de Hongaarsche jeugdbeweging, die er den nadruk op legde dat Hongarije geen regeling van de Slowaaksch-Hongaarsche kwestie zou aanvaarden waarbij niet de heele reeks steden van Bratislawa tot Ko- sice aan Hongarije zou komen. Dit gebied omvat een groot deel van den industriee- len rijkdom van Slowakije. U In verband met de rede, welke Kennedy, de Amerikaansche ambassadeur te Lon den dezer dagen gehouden heeft, is de verklaring van belang, uitgegaan van het Witte Huis, over het buitenlandsch beleid van de Ver. Staten. Een „vooraanstaand lid van president Roosevelts ambtenaarsfamilie" zei n.1 dezen Woensdag op het Witte Huis, dat Amerika's buitenlandsche politiek defini tief haar open koers Oost-West had prijsgegeven en nu Noord-Zuid koerste. Deze „leider van het regeeringsappa- raat(zooals United Press den zegsman nader aanduidt) gaf te verstaan, dat de buitenlandsche politiek der Ver. Staten voortaan rond een zuiver Amerikaansche spil en volgens Amerikaansche belangen zou draaien en dat men zich niet actief in Europeesehe zaken zou mengen. Het accoord van München schijnt (zoo vervolgte het bericht) het geleidelijk proces van zich losmaken uit Europa's verwikkelingen voor een poosje versneld te hebben. De zegsman op het Witte Huis was van meening, dat het accoord geen langdurigen Europeeschen vrede waar borgde en ook geen regeling van de fun- damenteele kwesties. Het is waarschijnlijk, zei de zegsman, dat men geen plotselinge materieele ver andering in de politiek zal opmerken, hoe wel hij te verstaan gaf, dat het brandpunt dier politiek meer op het Westelijk half rond zou liggen. Een eerste doel van de huidige politiek zal zijn een nauwere samenwerking op het Westelijk halfrond tusschen de Ameri kaansche republieken om hun democrati sche instellingen te verdedigen en te be waren. Daarbuiten zullen de Ver. Staten min of meer de rol van toeschouwer ver vullen. De Ver .Staten zullen moreele aanmoe diging schenken aan mogelijke regionale conferenties, die een vredelievende rege ling nastreven van Europeesehe controver sen, zei de zegsman. Een algemeene inter nationale conferentie was voor het oogen blik onwaarschijnlijk en de Ver. Staten zouden aan zoo'n conferentie niet wenschen deel te nemen. T7-Dec'l°!ficial'.zette verder uiteen, dat de Ver. Staten altijd gepleit hadden voor vre delievende herziening der bestaande ver dragen, overal waar dat raadzaam scheen of waar een der partijen bij het verdrag dat wenschte. e n DetXfr\Sta^n zullen voortgaan met Groot-Britannie samen te werken op eco- nomisch gebied en op handelsterrein, maar nauwe politieke verbindingen zullen niet hebben. In een speciaal blad is het bevel aen n cterd van luitenant generaal Hainine i perbevelhebber, waarbij militaire B0 op* neurs worden aangesteld, die zullB,j ,.Ver" boven de" districtscommissarissen, in het 811 heele land. le- Bij een gevecht tusschen Britsche troe» en politie aan den eenen en een troen, roristen aan den anderen kant, welk vecht volgde op een aanval op een modA*" autobus nabij Jaffa, is een rebel gedood een gewond, terwijl vijf rebellen gevang11 werden genomen. ""WB Rebellen hebben'thans een begin er m gemaakt om niet geëscorteerde tankwae* te gelasten hun benzinevoorraad aan te vn len. Te Gaza, zyn gewapende Arabieren i regeeringsziekenhuis binnengedrongen, r doodden er een vrouw, die verpleegd werd omdat z(j met dolksteken was gewond t den loop van den nacht zijn de rails op <u spoorlijn LyddaJeruzalem over een af stand van een derde mijl opgebroken. Ee» brug werd met ontplofbare stoffen bêscha digd. Te Nabloes wordt ongeregeld door bandieten geschoten. Schildwachten van het hoofdkwartier der brigade beantwoorden het vuur. De graaf van Parijs heeft gisteren een aantal Parijsche journalisten ont. vangen om hun een politieke verklaring te doen. De bespreking geschiedde in een een. voudig buitenhuis in een dorpje in Fransch Vexin (Seine-et-Oise) waar de journalisten met groote omzichtigheid werden binnengeleid om de gehein^jj, ding def ontmoeting te verzekeren De graaf van Parijs was kort te%. ren per vliegtuig aangekomen. By fa ontvangst der journalisten verklaarde hy zich te verlaten op hun loyaliteit en vroeg hij hun een volkomen geheimhoa. ding in acht te nemen ten aanzien van de plaats der ontmoeting. „Ik zou u mijn verklaring langs nor. malen weg hebben kunnen doen toeko men. Gij zult de beteekenis van dit bui tengewone gebaar begrijpen en ook waarom ik u deze zelf op het grondge» bied van mijn vaderland wilde voorle zen om haar directer en krachtiger aan alle Franschen te doen toekomen". In zijn verklaring zeide de graaf aller eerst, dat hy er zich van bewust is, zijn stem aan het land te moeten doen hooren. Hij bezweerde de Franschen te luisteren naar deze waarschuwing, die door geenerlei herekeiung wordt bezoedeld. Voortgaande maakte hij een toespeling pij het „dictaat van München, dat een in. jle ge schiedenis van Frankryk weergalooze ver nedering vormt en tot uiting komt in è\n nieuwe verzwakking van Frankrijke Strate gische posities". De graaf was echter van meening, dat de regeering zich niet beter uit de omstandig heden had kunnen redden. Hij sprak voorts over een „weerstandsbluf, die even misda dig zou zyn geweest als de oorlog zelf'. Vervolgens trachtte de graaf bestek op te maken. Volgens hem kon slechts een of fensieve militaire kracht tot instrument die nen aan de Fransche diplomatie, die sedert twintig jaar berustte op wederzijdschen bij stand en op omsingeling van Duitschland. ,.Nu zijn sedert 1925 onze militaire opvattin gen streng defensief. München is slechts de ontknooping van deze onsamenhangend- heid". ïl_| De graaf constateerde, dat Duitschland ziclj wegen geopend heeft naar het Oosten, dat het Russische bondgenootschap niet meer werkt en dat de stoutmoedigste droo- men van het pangermanisme overtroffen zijn. Voor Frankrijk echter bestaat er geen wanhopig geval. Bij zoovele verliezen heb ben wij, aldus de graaf, een adempauze ge wonnen, laten wij die weten te benutten. Ons verlies, evenals ons heil, zijn by ons gelegen in de doeltreffendheid van onze le gers en in de vurigheid van onzen wil. Sommigen berusten in een terugtrekking' achter onze natuurlijke grenzen, in een leven in een gesloten ruimte. Zij gewennen makkelijk aan de gedachte Europa over te laten aan Duitschland. Nooit lieten sterke volken aan tweederangslanden het genot van hun rijk. Wij zouden heel spoedig ge" bracht worden tot een afzien van onze kolo niën, om ons op een gegeven dag te zie® staan tegenover een kolossaal Duitschland, dat twee derden van Europa zou hebben verteerd. Op den weg van den afstand kan me® geen grenzen vinden, want Duitschland, da eeuwiglijk in wording zijnd^ nooit verza digde land en ifèt pangermanisme, die "0°^: durende uitzetting, zullen slecht3 blijven staan voor den muur van de kracht. •Naar de meening van den graaf van P®1® zal Groot-Britannië sléchts de Fransche zaa steunen, voor zoover die van vitaal bela®» is voor Groot-Britannië. Voortgaande wees hij op de noodzakely held van een wederopbouw der moree^^, materieele kracht van Frankrijk. Hij klaarde, dat alleen de monarchie een Con tinuïteit zal brengén zonder welke groo werken het licht niet zien. „Ik bepleit slechts de zaak van FrankriJ ik denk alléén aan mijn land. Wanneer van daag een groep zou optreden, die er aan z° werken, het land veilig te maken in eer voorspoedig in rechtvaardigheid, zonder o ze vrijheden te Onderdrukken uit naam van een totalitaire mystiek, zou die groep zlC" zeer verdienstelijk maken voor het vader land. f Mijn hart en mijn geweten hebben oproep ingegeven. Laat van nu zu af aezen 8an de Franschen en hun bestuurders hu® verantwoordelijkheden op zich nemen moge God Frankrijk redden. God Frankryk", redde

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6