SPORT EN WEDSTRIJDEN. DOUWE EGBERTS S AMBO DE OLIFANT I Jiechtszaken Naar Oostinjen naar de West. JCeck éi School Oub-fioU. JPyptabafe, DENEMARKEN TEGEN NEDERLAND. Strijd met gelijke kaneen. Umgs de N.H.V.B.-velden. Kantongerecht te Alkmaar. DERDE BLAD. ALKMAA RSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 OCTOBER 1938. yoetbaL 4*ï« - De eerste interland-wedstrijd, welke Nederland dit seizoen zal spelen, gaat tegen Denemarken, dat in eigen omge ving, t.w. Kopenhagen, wordt opge zocht. Het is nog vroeg in het seizoen, voor ons Nederlanders eigenlijk nog wat al te vroeg, om de volle aandacht te heb ben by interland-wedstrijden. Dat komt waarschijnlijk, omdat de spelers nog niet hun top-vorm bereikt hebben, doordat er nog te weinig wedstrijden gespeeld zijn. Met Denemarken staat het anders. Daar begint de competitie veel vroeger en daar is men geheel gereed voor den komenden strijd. Waaruit men echter weer niet mag concludeeren, dat Oranje niet gereed is! Verre van dat. Daar gaat geen Nederlandsche oloeg op reis, of zij is getraind en klaar voor den strijd en zoo is ook de huidige Oranje-ploeg gereed, om de Denen een warme kool te stoven. Maar of Oranje zal winnen? Wanneer deze wedstrijd een jaar of twee jaar geleden gespeeld was geworden, zou- dan wij ongetwijfeld gezegd hebben, dat Ne derland een vrij gemakkelijke zege zou gaan boeken. Er is echter sindsdien heel wat ver anderd. Want al zijn achterhoede en midden linie onveranderd gebleven, onze voorhoede is geheel nieuw. Weliswaar hebben de Har der en van der Veen reeds een keer meege speeld in de Oranje-ploeg, maar gerouti neerde internationals zijn het nog lang niet. En de andere drie trekken morgen voor het eerst de Oranje-trui aan. Toch mag het optreden van het jonge quintet met eenig vertrouwen tegemoet worden gezien. In proefelftallen hebben ze alle vijf hun capaciteiten meer dan eens ge toond, de nieuwe midvoor kan schieten en koppen en de overigen kunnen hun manne tje ook staan. Vertrouwen mag men dus hebben in de jonge vijf. 't Gaat er maar om, of ze in een landenwedstrijd het normale spelpeil kun nen benaderen. Lukt dat en lukt de com binatie, dan komen er doelpunten.-Lukt het niet, dan berust deze voorhoede op 'n kleine vergissing, die veroorzaakt werd door gebrek aan routine. Van de Denen is heel weinig bekend. We weten, dat de ploeg vrij stevig speelt, dat de achterhoede en middenlinie goed zijn en dat al net zooals hier de voorhoede een vraagteeken is. Ook daar kan het dus mee- en tegenvallen. ..Zoo op papier zouden we Nederland een kans geven. Onze oude kern kan doelpun ten voorkomen, onze actieve voorhoede moet toch zeker twee doelpunten kunnen maken. Echter, we zullen afwachten. Voor luisteraars mogen we nog even ver melden, dat Han Hollander het tweede ge deelte van den wedstrijd voor de Avro zal uitzenden. Waar de wedstrijd om 12.50 uur Amst. tijd begint, zal dus de uitzending om ongeveer kwart voor twee beginnen. De elftallen zijn: Denemarken Nielsen P. Hansen Glümer Jensen Jörgensen Sörensen K. Hansen Ujdaler Söbirk Christensen Thielsen O de Harder Dumbrtier van Leur de Vroet v. d. Veen v. Heel Anderiessen Paauwe Caldenhove Weber van Male Nederland Scheidsrechter is de Noor Nordbö, terwijl er twee neutrale grensrechters (Zweden) zijo. Nog een flink programma, met eenige belangrijke wedstrijden samengesteld. O.a. Alkmaar I Oudorp I en M. E. V. O. IAlkm. Boys III. Ondanks den interland-wedstrijd Dene markenNederland, is er in Noordholland nog een flink programma samengesteld, waaronder nog menige belangrijke ont moeting. Was het vaak een gewoonte op een der- •elijken dag, nagenoeg 'tgeheele program ma in de morgenuren te doen verwerken, voor thans staan er nog heel wat wedstrij den op den aanvangstijd van 2 uur. Onder deze categorie valt in de eerste klasse A 't treffen van het groen-witte Alkmaar I tegen Oudorp I, een treffen, dat aan den Westerweg zal plaats vinden. De ex-K. N. V. B.-er, voelt zich in den provincialen bond bijzonder thuis, wat uit de inmiddels behaalde drie overwinningen, af te leiden is. De Oudorpers daarente- ï«n komen ons minder sterk voor dan het v°rige seizoen, ten minste de behaalde prestaties vallen niet binnen de lijn der verwachting, wat tot gevolg heeft, dat de Oudorpers beangstigd dicht in den ge vaarlijken hoek komen te zitten, al weten we wel, dat er nog heel veel gebeuren kan; soms gebeurt het echter te laat! Daarom verwachten we aan den Wes- terweg een hardnekkigen strijd, waarbij ds "«zoekers zich geducht zullen weren, om groen-witte zege! Aan Oudorp, om er an ders over te denken! Van veel belang is tevens het resultaat van O. F. C. I tegen R. C. Z. I Een tweede nederlaag brengt de Zaandamsche racers een heel stuk uit de goede richting, zoodat verwacht mag worden, dat de Zaandam mers er in Oostzaan geweldig op zullen zitten. Maar, de gastheeren zullen er met veel voor voelen, om de eerste neder laag te incasseeren. Ze zullen voldoende op hun qui vive zijn en in elk geval een zwaar bevochten zege behalen en daarbij voorloo- pig nog de leiding behouden. Of Zaandijk II zich van den jongste misstap herstellen zal, nu een bezoek aay Alcmaria IV gebracht moet worden, mee- nen we te moeten betwijfelen. Op het Sportpark liggen maar al te vaak „voet angels en klemmen". In K. V. V. IIIBeemster I, worden mo gelijk de punten gedeeld. De tweede klasse B. De ontmoeting van M. E. V. O. I—Alk- maarsche Boys III zal in de morgenuren plaats vinden. De Mevoanen zijn heel slecht van start gegaan; zij hebben reeds een tweetal nederlagen geaccepteerd en... een nieuwe nederlaag kon de kampioens illusies wel eens geheel te niet doen. De rood-wit geblokten echter, maakten vorige Zondag een leelijk slippertje en ook aan dezen kant zal men niet veel voor puntenverlies voelen. Een reden te meer, om een hardnekkigen strijd te verwachten, die stellig een puntendeeling laat zien. Het leidende Alkmaar II gaat een be zoek brengen aan Ursem I. De benjamins wisselden in de nieuwe afdeeling een overwinning met een nederlaag af en dat maakt onze berekeningen een beetje moei lijker. We verwachten een zwaar bevoch ten Alkmaar-zege. Of,zullen de Ur- semmers de groen-witten den voet dwars zetten? Alcmaria V bezoekt Akersloot I en ook hier kunnen de bezoekers net met de hak ken over de sloot komen. In de tweede klasse D gaat het leidende Krommeniedijker Boys I naar K. V. V. IV en haalt een nieuwe zege binnen. W. F. C. VI, kan Uitgeest II in eigen huis na zeer veel spanning slaan, terwijl we in Z. F. C. VIIK. V. V. IV, een pun tendeeling zien. In de derde klasse D kan Vrone II haar leidende positie hand haven, want verwacht mag worden, dat de Vrone-reserves in eigen huis er Schoorl II onder zullen houden, al geven we toe, dat de duinkanters zich vorige week keurig herstelden. Dirkshorn I kan de mannen uit Sint Pancras op den voet blijven volgen, want we geven hier het bezoekende Alkmaar III niet veel kans. Bergen IIKoedijk II kan een vinnigen strijd worden, waarbij de duinkanters mo gelijk zullen zegevieren, al valt niet te ontkennen, dat de Koedijkers geducht van zich af kunnen bijten. De vierde klasse D laat slechts twee ontmoetingen zien. Nieu we Niedorp III kan opnieuw beslag op de bovenste plaats leggen, door het bezoeken de V. V. S. I te slaan. Alkmaarsche Boys V zal op eigen ter rein wel raad met Akersloot I weten. tot eenige winst te komen en de groen- w'tten hun fraaie positie niet in gevaar gebracht willen zien. Ondanks de activi- eit der bezoekers, verwachten we een UIT HET KATHOLIEKE KAMP. Belangrijke wedstrijden vastgesteld. R.E.O., dat zelf een rust-Zondag heeft, kan tóezien hoe twee concurrenten voor de bo venste plaats het morgen tegen elkaar er zullen afbrengen, n.1. in den wedstrijd te Wormer tusschen W.S.V. en het bezoekende H.S.V. uit Heiloo. W.S.V. verloor haar eerste competitie wedstrijd, maar daarna boekte zij drie over winningen. Vooral op eigen terrein is zy zeer sterk, doch nu Zondag H.S.V. op be zoek komt, zal zij niet zoo heel gemak kelijk haar overwinningenreeks voortzetten. De Heilooërs hebben Zondag een geheel nieuwe opstelling en het lijkt ons toe, dat zy aanvallend even sterker zullen zijn. Voor de onderste plaats strijden K.G.B. en E.S.V. tegen elkaar. Verliest E.S.V. en die mogelijkheid is er nu te Bovenkarspel wordt gespeeld dan zullen zij de roode lantaarn gaan dragen. ZeevogelsDe Valken lijkt ons een strijd tusschen twee gelijkwaardige ploegen, re den waarom wij het op een gelijk spel aan houden. Of komt Zeevogels weer volledig aan den start? Dan is er tenminste nog een kans dat beide punten -in Egmond aan den Hoef blijven. U.S.V. uit Uitgeest gaat op bezoek te N.- Scharwoude en de overwinning die U.S.V. Zondag j.1. op R.E.O. behaalde, doet ons het ergste vreezen voor L.S.V.V. Het staat nu reeds vast, dat het er geweldig zal spannen en dat de bezoekers op een goeden wedstrijd kunnen rekenen. Onze plaatselijke vereeniging A.F.C. ont vangt het Amsterdamsche St. Louis en nu de neutrale veseenigingen alle vry zijn van spelen is het een prachtige gelegenheid vopr de Alkmaarders om dezen wedstrijd eens te gaan zien. A.F.C., wij memoreerden het reeds eerder, beschikt over een zeer sterken en snellen ploeg en ongetwijfeld zal men verbaasd staan over de goede techniek die deze ploeg demonstreert. A.F.C. daaren tegen is aan haar stand verplicht zorg te dragen dat de wedstrijd tegen St. Louis ge wonnen wordt, zoodat een spannende wed strijd wordt verwacht. Berdos gaat naar Amsterdam om aldaar Oranje-Zwart te bekampen. Berdos zal voor het eerst volledig aantreden en alles in het werk stellen zoo dicht mogelijk ach ter A.F.C. te komen. Een misstap mag en behoeft trouwens niet gemaakt te worden, reden waarom wij verwachten dat zij met beide punten naar Bergen zal terugkeeren. ren. De andere runner-up S.D.E. gaat naar het zwakke S.V.A. en alhoewel deze wedstrijd eigenlijk een soort derby is, ge- looven wij toch dat S.D.E. voor de volle winst zal zorg dragen. Ook S.V.W. uit Heerhugowaard geven we een goede kans op de overwinning, trots dat zij N.V.A. in eigen home gaat opzoe ken. Voor S.V.W. is hier een prachtige gele genheid zich van haar eerste nederlaag te herstellen. De derby te Amsterdam tusschen S.V.O. en P.V.C.B. is natuurlijk voor eerstgenoem de. S.V.O. immers blijkt voorloopig de sterkste Amsterdamsche ploeg te zijn. Dammen RAICHENBACH BLIJFT WERELD- KAMPIOEN. Voorlaatste partij remise. In het Parkhotel te Amsterdam is gister avond de voorlaatste partij om het wereld kampioenschap dammen tusschen Keiler en Raichenbach gespeeld. Deze vijftiende partij eindigde in remise, waardoor Raichenbach in totaal zestien pun ten behaalde en daarmede zy'n wereldtitel behield. Keiler heeft thans veertien punten. Vandaag wordt de laatste party te Amster dam gespeeld. SCHAAKKRING ALKMAAR. Vrijdag 21 Oct. j.1. had de derde ont moeting plaats voor de competitie. Aange zien Oppositie van Heiloo Dinsdag 25 Oct. a.s. verhinderd is naar Alkmaar te komen is Alkmaar naar Heiloo gegaan. Jammer was het dat Heiloo maar 9 spelers beschikbaar had. De resultaten waren; Alkmaar. Oppositie P. HoekstraG. Mohr 10 Jb. Wagenaar Czn.H. P. Greuters 01 H. KruiderinkH. de Lange 01 J. B. te BrakeM. de Groot 0—1 P. BlankmanW. de Zwijger 10 R. v. WezopH. de Vries 10 H. BulthuisJ. Zander 10 Jac. BruinJ. Boelhouwer 01 S. Vos—N. D. Otter 1—0 5—4 DE STRIJD TEGEN DE WILDE BUSDIENSTEN. Gooische tram in actie. De Gooische tram was weer het onderwerp van bespreking tijdens de korte gedingen, die gisteren voor den president van de Am sterdamsche rechtbank, mr. A. J. van Royen, zijn gehouden. Fel zet de tram den juri- dischen strijd tegen de wilde busdiensten voort. In kort geding eischt zij stopzetting van deze scherp concurreerende diensten, oplegging van eën dwangsom en eventueele stopzetting van de busdiensten met behulp van den sterken arm. De president heeft reeds verschillende soortgelijke vorderingen tegen wilde bus diensten toegewezen, hoofdzakelijk op grond van de overweging, dat het betreffende ar tikel in het R.A.P. wel onverbindend is, doch dat daardoor de wet op de openbare mid delen van vervoer niet buiten werking is ge steld, zoodat een vergunning noodig is. Gisteren had de Gooische tram haar aan val gericht tegen de S. en A. Tours, een dienst van Amsterdam naar Muiden, Bus- sum, Blaricum en Huizen v.v. Een tweede kort geding, eveneens door de Gooische tram aanhangig gemaakt, werd ge houden tegen de Gooi-express. De verdedigers richtten hun aanvallen op de prijzenpolitiek der Gooische tram en be toogden, dat de bussen een andere route dan de tram volgden. De verdediger der Gooi sche tram wees op de schade, die zij van de busdiensten ondervond. De wet eischt een vergunning, die deze maatschappijen niet hebben. Vandaar dat ze verboden moeten worden. De uitspraken werden vastgesteld op 27 October. Kortgeding van de Spoorwegen. Na hun succes bij verschillende rechter lijke instanties zetten ook de Ned. Spoor wegen hun actie tegen de wilde autobussen voort. Zoo kreeg gisterochtend de president van de Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, een kort geding te behandelen, waarbij de Ned. Spoorwegen en de Haagsche Tramweg Maatschappij de te 's-Gravenhage geves tigde autobus-onderneming van de N.V. Stoop wegens onrechtmatige daad in rechte aanspraken en onmiddellijke stopzetting van dat bedrijf eischten met een dwangsom van 250 per rit. De verdediger van de rechten der spoor wegen constateerde, dat de wet op de open bare vervoermiddelen was overtreden. Het Jongens, dat ging opperbest! Vooral als de zeeman zijn pijp stopte met geurige Oud-Hollandsche tabak, Verschaf U wolken van genot met dezelfde geurige melange van K 55 R. A. P. heeft hier niet over te beslissen. De verdediger van den busdienst wees op het „groote sociale belang" van deze zaak. Hij achtte het niet opportuun, nu in de hoofdzaak eenbeslissing in korten tijd te gemoet wordt gezien zaak tegen Somme- ling) thans in kort geding stopzetting te eischen. Of art. 2 R. A. P. verbindend is, wilde de verdediger der spoorwegen in zijn repliek in het midden laten. Wat de wet O. V. betreft, zeide mr. Wijckerheld Bisdom, dat de machtigingswet den wetgever toestaat van de wet O. V. af te wijken voor zoovéél noodig om het nieuwe reglement in te voeren. De machtigingswet, waarop het R. A. P. steunt, stelt de wet O. V. dus niet geheel ter zijde. Wat de opportuniteit van dit kort geding betreft, zeide pleiter, dat noch de straf rechter, noch civiele acties op verkorten ter mijn de spoorwegen afdoende kunnen helpen tegen de groote schade, welke zij thans lijden. Mr. den Beer Portugael voegde hier nog aan toe, dat hij het onderhouden van wilde busdiensten een a-sociale daad noemde, nu toch duidelijk blijkt, dat de wet gever haar niet heeft gewild. De uitspraak werd bepaald op 27 October. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 21 October 1938. Schriftelijke uitspraken: A. W. te Sint Pancras, overtreding van art. 22 der Motor- en Rijwielwet, 10 boete of 6 dagen hechtenis. J. K. te Sint Pancras, overtreding van het Crisiszuivelbesluit, 12 boete of 8 da gen hechtenis met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen vet. J. B. F. M. te Den Helder, overtreding van art. 6 bis van het Motor- en Rijwiel- reglement, 40 boete of 20 dagen hechte nis met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden. Mondelinge uitspraken: Overtredingen van de Motor- en Rijwielwet: W. B. te Anna Paulowna, 1 boete of 1 dag hechtenis. N. P. K. te Warmenhuizen, J. S. te Beets, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. M. Z. te Oudendijk, 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. C. B. te Assendelft, A. B. te Alkmaar, ieder 3 boete of 2 da gen hechtenis. G. H. te Ambt Hardenberg, J. H. te Barsingerhorn, A. M. K. te Koedijk, A. V. te Zwaagdijk, A. W. te Sint Pancras, J. S. te Beemster, C. W. te Alkmaar, Th. B. te Alkmaar, A. B. te Alkmaar, R. v. d. V. te Vriezenveen, C. J. te Schermerhorn, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. G. Z. te Castricum, C. A. te Haarlem, J. H. te Oterleek, J. de G. te Breezand, B. de G. te Koedijk, W. G. te Heerhugowaard, P. J. H. te Groningen, P. J. B. te IJmuiden, ieder ƒ4 boete of 4 dagen hechtenis. M. D. F. te Amsterdam, 3 en 2 boete of 3 en 2 da gen hechtenis. G. D. te Amsterdam, 5 boete of 3 dagen hechtenis. A. J. M. R. te Tilburg, M. K. te Sneek, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. M. Z. te Oudendijk, 8 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van de po litieverordeningen: A. S. te Heemskerk, 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. A. v. O. te Alkmaar, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. G. T. te Am sterdam, M. de G. te Alkmaar, C. V. te Alk maar, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. C. H. te Franekeradeel, 3 en 10 boete of 2 èn 8 dagen hechtenis. Overtredingen van Art. 461 van het Wetboek v. Straf recht (loopen over verboden grond): A. F. L. te Amsterdam, P. N. te Limmen, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van Art. 453 van het Wetboek van Strafrecht (openbare dronkenschap): J. B. te Alkmaar, f 6 boete of 6 dagen hechtenis. N. B. te Uitgeest, 3 dagen hech tenis. Overtreding van de Ar beidswet:' W. V. te Sint Pancras, 2 boete of 2 da gen hechtenis. Overtreding van de Win kelsluitingswet: W. G. B. te Akersloot, 4 boete of 4 da gen hechtenis. Overtredingen van de Jachtwet: J. V. te Egmond aan Zee, 12 boete of 8 dagen hechtenis met bevel tot vernietiging van de inbeslag genomen schop. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Groote Kerk, Alkmaar, 10 uur, ds. War- ners. Kapelkerk, Alkmaar, av. 7 uur (jeugd dienst), ds. van Bruggen, van Amsterdam. Consistoriekamer Groote Kerk, Alkmaar, Donderdagavond 8 uur, bijbellezing, as. Warners. KERKVERIKIEZING TE SCHERMERHORN. Tot leden van het kiescollege van de Ned. herv. gemeente zijn herbenoemd de periodiek aftredenden n.1. mevr. Boeren- donk en de heeren P. Mienis en W. Bol, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Langereis, is benoemd de heer G. Langedijk. 197. Ing en de Arabier bleven verbaasd staan. „Wat is dat allemaal", vroeg de Chinees tenslotte. „Zij hebben dezelfde oren als onze sultan, en dat is een geheimzin nige kwaal", vertelde de Arabier. „Ik ga ze na", riep de man toen, „er is een grote prijs door de dokters uitge loofd voor dengene, die de oplossing brengt". En hij liep zo hard hy kon, maar de jongens waren nergens meer te zien. 1 198. De jongens waren intussen een grot ingevlucht. Het was ditmaal beter geweest met den Arabier mee te gaan, want ze hadden het vast heel goed gekregen. Doch ze konden den Arabier niet verstaan en ze hadden een grote angst weer opgesloten te worden. Even later hoor den ze vlugge voetstappen langs de grot gaan. Maar dan was 't gevaar voorbij. I

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9