SAMBO DE OLIFANT 1 HONIG's KEUKENSTROOP Buitenhuid fBituteidand PAc Accoord Londen-Rome weldraverwacht. Kwestie Woensdag aan de orde. Nieuws in 't kort. Voor 216,20's-jaars Glimlachje Familiedrama te Eenrufo" GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. Tlt* De vraag, of het BritschItaliaansche pact thans van kracht kan worden, zal naar en te Londen verwacht Woensdag door kabinet worden besproken, al'dus de plomatieke correspondent van Keuter, yerluidt, is tot dusverre in deze zaak «en beslissing genomen. Wanneer echter Woensdag de' ministers de meening zijn toe gedaan, dat het oogenblik is gekomen om het pact ten uitvoer te leggen, zal met IJalië een datum worden vastgesteld, waar op hét pact van kracht zal worden. Vóór dien datum zal dan het parlement de ge legenheid worden gegeven de zaak te be spreken, volgens de belofte, die door den eersten minister Chamberlain in het Lager huis is gegeven. De senaatsverkiezingen in Frankrijk. Het Fransche ministerie van binnenlandsche zaken deelt omtrent de senaatsverkiezingen de volgende resultaten mede: Republikeinsch democratische unie 27 zetels, links republikeinen 10, onafhankelijk radicalen 9, radicaal socialisten 41, republi- keinsche socialisten 4, rep. soc. unie 3, sfio 4. Verliezen: radicaal socialisten 6, onafhan kelijk radicalen 1, rep. socialisten 4. Winsten: sfio 1, rep. soc. unie 1, rep. dem. unie 9. De versterking der Amerikaansche vloot. - De Amerikaansche minister van ma rine, Swanson, heeft een waarschuwing doen hooren tegen verslapping in het tempo van den vlootbouw totdat de kracht van de vloot voldoende geacht wordt voor de veiligheid der natie. Deze waarschuwing was vervat in een boodschap, die de minister uitgegeven heeft in verband met den vlootdag van Donderdag a.s. Hij zegt daarin o.m. over den tegen- woordigen tijd, dat thans de afstanden steeds kleiner worden, terwijl de internationale spanning toeneemt. Anti-joodsche stemming te Bagdad. - De beweging voor een 'Arabisch Palestina ont aardt te Bagdad in een vijandige gezindheid der bevolking jegens de belangrijke joodsche minderheid. In de afgeloopen week zijn reeds hier en daar aanslagen gepleegd en o.a. zijn twee israëlieten verdwenen. Vannacht is een bom bij een joodsche club naar binnen ge worpen, waarbij drie personen werden ge wond. In de kolonie heerscht groote opwin ding. Verzet tegen toepassing van wet op loonen en werktijden. - Bijna 4.000 arbeiders in Atlanta (V.S.) zijn in verscheidene steden in het Zuiden ontslagen, aangezien hun werkgevers verklaarden, de nieuwe wet op de loonen en werktijden niet te kunnen of willen toepassen. 45-Urige werkweek in Fransche vlieg tuigindustrie. - Op de Fransche nationale conferentie van afgevaardigden van arbei ders en technici in de vliegtuigindustrie is een resolutie aangenomen, welke goedkeurt, dat zoo noodig in de vliegtuigindustrie 45 uur in plaats van 40 uur per week wordt ge werkt. Bom in Duitsch huis te Otmütz ont ploft. - Een primitieve helsche machine is tot ontploffing gekomen in een vleugel van een Duitsche huis te Olmütz (Tsjecho-Slo- wakije). Er is een commissie van onderzoek derwaarts gezonden. Volgens een communi qué van het Tsjechische telegraafagentschap zou deze aanslag in verband staan met de propaganda, die door sommige elementen van de Duitsche bevolking gevoerd wordt en die er naar streeft deze stad door de Duitsche troepen te doen bezetten. Fransch luitenant door Turk doodge schoten. - Naar thans bekend wordt, is op 25 September te Antiochië een Fransch lui tenant tijdens een woordenwisseling door een Turksch sergeant neergeschoten. Hij over leed korten tijd later. In verband met dit incident werd het Turksche bataljon, dat in deze streek lag, overgeplaatst. Turksche en Fransche autoriteiten hebben een onder- zoek ingesteld en er zullen strafmaatregelen door de Turksche autoriteiten genomen wor den. De zaak wordt verder besproken tus- schen Parijs een Ankara. Spoorwegverkeer met Tsjecho-Slowa- kije hervat. - Officieel wordt te Warschau medegedeeld, dat het spoorwegverkeer tus- schen Polen en Tsjecho-Slowakije, zoowel voor personen als voor goederen, is hervat. Fransch communist in Italië gear resteerd. - De te Marseille woonachtige Fransche communist David Leon, die de functie bekleedt van „Conseiller" van het arrondissement, en Donderdag uit het dorp Isola vertrokken was om lezingen te houden, en daarbij een uitstapje gemaakt had naar de Italiaansche grens, is niet meer terugge zien. Volgens inlichtingen van zijn vrienden te Isola, is hij op Italiaansch gebied gear resteerd, omdat hy geen pas bij zich had. Geen aanslag op Stalin. - Te Moskou wordt verklaard, dat de geruchten over een aanslag op Stalin, welke in het buitenland de ronde deden, geheel onjuist zijn. Staking der bouwvakarbeiders te Lyon geëindigd. - De bouwvakarbeiders te Lyon (Fr.), die sedert twee en een halve maand in staking waren, hebben Zaterdagavond besloten, dat Maandagochtend a.s. overal het werk zal worden hervat. Antisemietische uitspattingen in Polen. - Aan de universiteit van Warschau hebben zich anti-semietische uitspattingen voorge daan. Nationalistische studenten hebben hun joodsche kameraden genoodzaakt aan de linkerzijde van de gehoorzaal plaats te nemen, of anders de zaal te verlaten. Hier- bij is het tot vechtpartijen gekomen. Sir Robert Ludwig Mond overleden. - De Canadeesche nikkelkoning, Sir Robert Mpnd, is Zaterdag te Parijs na een lang durige ziekte op 71-jarigen leeftijd over deden. Sir Robert was de schepper van de moderne nikkelindustrie. Na een schitteren de studie aan Britsche universiteiten en de universiteit van Zürich heeft hy in samen werking met zijn vader, dr. Ludwig Mond nieuwe carboniden ontdekt. De moord op Pejef. - In een officieel communiqué over den moord op den Bul- gaarschen generaal Pejef wordt verklaard, dat de dader iemand is niet goedin het hoofd is en reeds in zijn kinderjaren een misdadigen aanleg heeft getoond. Eenige jaren geleden werd de man veroordeeld wegens het vermoorden van boeren uit zijn dorp. Het onderzoek duurt voort, Sneeuw- en hagelstormen in de Ver. Staten. - Een sneeuw- en hagelstorm, welke zich verplaatste met een snelheid van 50 tot 70 K.M. per uur, heeft Zaterdag boven Min nesota, Wisconsin en Michigan gewoed en verschillende verbindingen onmogelijk ge maakt. Tal van wegen werden beschadigd. Men verkeert in het onzekere omtrent 't lot van zes personen, die sinds Vrijdag vermist worden. De verhouding tusschen Dublin en Ul ster. - In een interview met de Sunday Dispato heeft lord Craigarvon verklaard de eischen van de Valera inzake een vereeni- ging van de beide deelen van Ierland af te moeten wijzen. Iedere poging te dezen aan zien, aldus Craigarvon zou een burgeroor log tot resultaat hebben. Bommen op valencia. - Gisteren ver schenen boven Valencia vijf Savoia-vlieg- tuigen der opstandelingen van Majorco ko mend, boven de wijk Malvarrosa en lieten vijftig bommen vallen. De meesten vielen echter in zee. Eenigen troffen de huizen, waarvan er drie vernield werden. Er zijn geen slachtoffers. De Roode Kruis commissie voor Spanje. - De fondsen, waarover op het oogenblik de Roode Kruis-commissie voor Spanje be schikt, staan haar niet toe later dan Februari 1939 te werken. Het lid der commissie Chapuisat héfeft een oproep gepubliceerd, opdat het werk van het Roode Kruis in Spanje onpartijdig kan wor den voortgezet. Chapuisat heeft medege deeld, dat tot nu toe voor 300.000 Zwitser- sche francs aan geneeskundig materiaal naar Spanje is gezonden. DE MOORD OP GRETA GROEN. De subs. officier van justitie in Den Haag, mr. P. R. Blok, deelt, in verband met het verwijt, dat de Haagsche politie wel Ijverig maar onbekwaam is vele moordzaken te ontraadselen, aan ,de pers mede, dat in "het geval van Greta Groen de zelfmoordgedachte niet kan worden losge laten. Moord is evenwel niet uitgesloten en daarom wordt er in die richting nog krachtig gespeurd. Mr. Blok meent, dat men ook de psyche van een verdachte en van getuigen nauwlettend dient na te gaan. Het meisje kan „vroolijk" geweest zijn, maar er zijn aanwijzingen welke dui den op de mogelijkheid van zelfmoord. TEGEN SPOORBOOMEN GEREDEN. Motorrijder had een snelheid van 80 a 90 K.M. Zaterdagavond heeft een motorrijder op den weg tusschen Putten en Nijkerk bij het gehucht Bijsteren den dood gevonden door een botsing in volle vaart tegen de afsluitboomen van den spoorwegovergang in de lijn AmersfoortZwolle. De motorrijder reed in de richting Amersfoort en was met een vaart van naar schatting 80 a 90 kilometer een auto ge passeerd. Met deze groote snelheid nader de hij den spoorwegovergang juist op het oogenblik, dat de overwegwachter de boomen neerliet. Waarschijnlijk heeft het slachtoffer dit te laat opgemerkt met het gevolg, dat zijn motorrijwiel met kracht tegen de boomen botste. De berijder werd een eind weggeslingerd en was op slag dood. De duopassagier kreeg geen ernstig letsel. ONEERLIJKE CHAUFFEUR GEARRESTEERD. De brigadier der rijksveldwacht te Weesp heeft den 36-jarigen chauffeur bij een stoomwasscherij te Weesperkarspel gearresteerd. De aangehoudene moest o.m. regelmatig kwitanties innen. Het geinde geld droeg hij echter niet volledig aan zijn patroon af. Hij beweerde dan dat sommige klanten niet betaald hadden. Tenslotte kwam de verduistering echter toch aan het licht ,doch de patroon mengde de politie niet in de zaak en stelde den chauffeur in de gelegenheid het verduisterde geld ge leidelijk terug te betalen. De man ging echter door met zijn verduisteringen. De patroon ontdekte tenslotte, dat hij opnieuw werd benadeeld en deed aangifte bij de 1 rijksveldwacht, waarna de arrestatie ge- 1 schiedde. GEEN VERLENGING LEERPLICHTWET. Naar Het Volk zegt uit goede bron te hebben vernomen, bestaan er bij de regee ring, in tegenstelling tot andersluidende berichten, zeer beslist geen plannen tot wijziging van den 7-jarigen leerplicht in een 8-jarigen, wat zou neerkomen op een 8-jarigen leerplicht voor het lager onder wijs. Van bevoegde zijde voegt men hieraan toe, dat de ontkenning inzake de wijziging van den 7-jarigen leerplicht in geenen deele beteekent, dat, wanneer de bedrijfs- 'leeftijd verhoogd wordt, niet tegelijker tijd maatregelen zouden worden getroffen om te voorzien in de behoefte aan onder wijs voor kinderen, die daardoor een jaar ten laste van de ouders zouden komen. Deze mededeeling is van beteekenis, omdat dr. Korterrhors| in een rede te Breda toespélingen heeft gemaaktop plannen, die bij de regeering zouden be staan tot wijziging van de arbeidswet, i n verband waarmee ook een verandering in den leerplicht niet tot de onmogelijkheden zou behooren..De arbeidswet zou dan in dien voege gewijzigd worden, dat de leef tijd van jongens en meisjes, waarop zij tot werkzaamheden in de bedrijven worden toegelaten, met 'één en twee jaar zou wor den verhoogd. Dit zou volgens dr. Koeten- horst vrijkoming beteekenen van ongeveer 60.000 arbeidskrachten. AAN DE GEVOLGEN VAN EEN AANRIJDING OVERLEDEN. De 69-jarige heer J. .Niemeyer, oud rector van het gymnasium in Breda, is Dinsdag j.1. te Princenhage door een auto aangereden. In het ziekenhuis aldaar is hij in den afgeloopen nacht aan de gevolgen daarvan overleden. NEDERLANDSCHE VISSCHERS- SCHEPEN NAAR DE WITTE ZEE. De stoomtrawler IJM. 12 Erin wordt thans gereedgemaakt om als eerste schip in dit seizoen van hier naar de visscherij in het hooge Noorden (Witte Zee) te ver trekken. Het plan is oin acht der grootste en sterkste schepen gedurende eenige maanden aan deze verre visscherij te laten deelnemen. - Om deze vischerij te kunnen uitoefenen, hebben de betrokken reederyen financiee- len steun van de regeering verkregen. MOORDAANSLAG NABIJ BUREN. Dader nog niet gevonden. Naar eerst Zaterdagavond bekend werd, is Vrijdagavond tusschen Geldermalsen en Buren een aanslag gepleegd op den 23- jarigen J. Smit uit Tiel, die met een bak fiets in de omgeving van Geldermalsen boodschappen had bezorgd voor het Tiel- sche filiaal van een groot winkelbedrijf in levensmiddelen en met een bedrag van ruim honderd gulden naar Tiel terug- keérde. Het schot, dat van zeer dicht bij en ver moedelijk van achter een boom op S. werd gelost, trof evenwel geen doel. De naspo- ringer naar den dader, die het waarschijn lijk op het geld had gemunt, bleven tot nu toe nog zonder resultaat. CLEMENS BRENNINKMEYER f Naar wij vernemen'Is te Mettingen in Westfalen (D.), waar hij de laatste jaren zijn „otium cum dignitate" genoot, na een kortstondige ziekte, in den leeftijd van 76 jaar, overleden de heei Clemens Brennink- meyer, met wien een dei1 senioren van de firma C. en A. Brenninkmeyer is heenge gaan. >oT In den loop der tachtiger jaren begon de heer Clertiens Brennihkmeyer zijn loop- ba'an als koopman te Léeuwarden, na eerst te Sneek zijn opleiding te hebben genoten. De firma C. en A. Brenninkmeyer had toen. als manufacturen- en stoffenhandel reeds een zekeren omvang verkregen, maar kwam toch niet boven het karakter eener provinciale zaak uit. Aan hem is het initiatief te danken, dat de zaak werd uitgebreid met den handel in gemaakte dameskleéding. Het behaalde succes leidde ertoe, dat ook in Amsterdam een zaak werd geopend in stoffen en ge maakte dameskleeding, op de plaats, waar thans de Beurspassage verbinding geeft tusschen Nieuwendijk en Damrak en waar de firma, na eerst nog elders op den Nieuwendijk gevestigd te zijn geweest, in latere jaren met haar dameszaak terug keerde in het huidige groote pand. Nadat de Amsterdamsche vestiging der firma C. en A. Brenninkmeyer geconso lideerd was, breidde zij zich in gestadig en ononderbroken tempo over ens land uit. De dadendrang van den thans ontsla pene was hiermede nog niet voldaan. In het jaar 1911 vertrok hij naar Berlijn om in de Duitsche Metropool een zaak in dames-confectie te gaan openen. De moei lijkheden zijn hem daar niet bespaard gebleven vooral toen na slechts drie jaar de algemeene ontwrichting van den we reldoorlog kwam. Maar wijlen de heer Clemens Brenninkmeyer wist alle moei lijkheden te boven te komen en te Berlijn een hechten grondslag voor de C. en A. te leggen, waarop zich ook daar te lande in de latere jaren snel een groote uitbreiding voltrok. Een groote voldoening was het voorts verzekert 31-jarige de volgende uitkeringen Bij overlijden binnen 34 iaar. 1) 1000,— terstond betaalbaar a) ƒ1000,— gezinsrente per ;aa'P 3) 5000,— op einddatum. Bij leven na 34 jaar: ƒ5000 benevens - 1 000,- bij later overliiHan voor hem, nadat hij zich reeds als actief firmant teruggetrokken had, de voorspoe dige ontwikkeling der zaken van C. en A. in Engeland te mogen zien. Voor zijn personeel was de ontslapene steeds een zeer humaan werkgever, die, ondanks zijn vele beslommeringen, toch altyd nog kans zag zich met bijzonderen zorg voor ieders persoonlijk welzijn te interesseeren. VRAGEN AAN MINISTER STEENBERGHE. Het rykslandbouwproefstation voor veevoederonderzoek. De heer van Rappard (lib.lid der Eerste Kamer, heeft de volgende vragen gesteld aan minister Steenberghe: Ligt het in het voornemen van den minister van economische zaken het rijks- landbouwproeftsation voor veevoeder- onderzoek te Wageningen met ingang van 1 Mei 1939 naar Maastricht over te plaatsen? Zoo ja, vreest de minister niet, dat een overbrenging uit het centrale punt Wage ningen naar een decentraal gelegen plaats als Maastricht niet alleen veel ongerief, ge paard met meerdere kosten, zal veroor zaken, maar ook het nauwe en vruchtbare contact dier instelling met de belangheb benden en met het centrum der landbouw wetenschap in hooge mate zal schaden? Zullen de tarieven voor onderzoek na die overplaatsing verhoogd worden? Zoo ja, is de minister niet van meening, dat tariefverhooging voor het onderzoek van veevoederstoffen een achteruitgang in het aantal monsters met zich zal brengen, hetgeen voor den landbouw in het alge meen zeer te betreuren zou zijn? MISLUKTE OVERVAL TE BEETSTERZWAAG. Vrijdagavond zyn twee met revolvers ge wapende en gemaskerde mannen de woning binnengedrongen van een bejaard, niet on bemiddeld echtpaar aan den vrij eenzamen Postweg, tusschen Beetsterzwaag en Hem- rik. De kerels eischten het geld van de oude menschen. De bewoner greep echter een mestvork, waarop de mannen het- ha zenpad kozen. Na eenigen tijd waarschuw* den de menschen den in de nabijheid wo nenden boschwachter, die daarop het politieapparaat der gemeente Opsterland in werking stelde. De politiehond van den rijksveldwachter Boersma werd gerequi- reerd. Het spoor leidde naar een woonwa gen in Sparjebert. Twee jongemannen zijn hier aangehouden en overgebracht naar het gemeentehuis te Beetsterzwaag. Hoewel zij ontkennen, worden zy toch vastgehou den. „Ik ben nu gerust over de din gen, die bovenop liggen. Ik weet, dat Mulder er op let!" Oude vader met scheermJ ernstig gewond. Vanochtend i§ de 70-jarige H n zijn woning te Eenrum (Gr.) tijdens'J11 familietwist met een scheermes ernT1 gewond. De familieverhouding in het 8 zin van D., dat uit den 70-jarigen zyn 67-jarige vrouw, een 35-jarigen en een 30-jarige dochter bestaat, Was Ji eenigen tijd gespannen. nl Dinsdag j.1. heeft de zoon in verband hiermede de ouderlijke woning verlate en sindsdien heeft de familie niets imZ van hem vernomen. Hierover ontstond vanochtend ruzie tusschen den man en d beide vrouwen. De dochter greep 'm* scheermes en bracht haar vader zes ver wondingen aan hoofd en arm toe. De nafi zakte in elkaar Op het gegil kwamen de buren kijken. Zij waarschuwden direct den veldwachter en een geneesheer. Nadat het slachtoffer de eerste hulp was ver leend, is hij naar het Diakonessenhuig fe Groningen overgebracht. Zijn toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Inmiddels was ook het parket uit Gro- ningen gewaarschuwd, dat een onderzot ter plaatse instelde. Nadat moeder a dochter op het gemeentehuis van Eenran een verhoor was afgenomen, is de dochter aangehouden en naar Groningen overge- bracht. Zij wordt ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. GEDENKZERK VOOR WILLEM KLOOS ONTHULD. In aanwezigheid van eenige Nederlandsche literatoren en vrienden van wylen dr. Wil lem Kloos is Zaterdagmiddag op diens graf op „Nieuw Eik en Duinen" te Den Hasg een gedenkzerk onthuld. Dr. Haighton sprak allereerst over Wil* lem Kloos als een vader niet alleen van de huidige Nederlandsche literatuur, voor wel ke hy als dichter en criticus alles heeft ge daan, maar ook over den dichter als vader voor de jongeren, welke zyn taak hebben overgenomen. Spr. wydde tenslotte enkele woorden aan mevrouw Jeanne Kloos Rey- neke van Stuwe, die zulk een steun voor haar man is geweest. Hy verzocht haar de gedenkzerk te willen onthullen. De éerk is van eenvoudig wit marmer vervaardigd. Erin gebeiteld staan de data van geboorte en overlijden van Willem Kloos, alsmede op een opengeslagen boek de namen van „De nieuwe gids" en van de voornaamste werken van den overledene. De prinses maakte een autorit. - Gister middag heblen prinses Juliana en prins Bernhard een autorit gemaakt en gister avond waren de koningin en de prinses in de jeugddienst van de Evangelische Luthersche Gemeente onder het gehoor van ds. H. J. Jaanus uit Rotterdam. Op heeterdaad betrapt. - Drie recher cheurs van de Centrale recherche te Amster dam hebben Zaterdagavond tweee inbrekers op heeterdaad betreft bij een insluiping in een woning in de Beethovenstraat. Onderweg naar het hoofdbureau probeerde een van beide inbrekers een wapen te trekken. Hij kon echter tijdig overmeesterd worden. De insluiper had het geheele huis doorzocht en èenig geld gestolen. Tuinders opgelicht. - In Naaldwijk zijn tuinders opgelicht door een paar handige knapen, die zoogenaamd handel dreven in teeltvergunningen. De slachtoffers betaalden 15 tot 30 en hoorden niets meer. Diefachtige buitenlanders. - In een hooi berg van een boerenhofstede te Hoofddorp zijn een Duitscher en een Tsjech aange troffen ,die elk een nog nieuw rijwiel btf zich hadden, vermoedelijk gestolen. De veld wachter bracht hen naar zijn huis, vanwaar één, toen de ander in verhoor was, ontsnap te. Hij werd later weer gevonden en toen door de veldwachtersvrouw met een gummi stok in bedwang gehouden. 199. Ze liepen nu de grot in en weer uit, een andere nauwe doorgang vonden ze en daar bleven ze ineens stom verbaasd staan. Voor hen stond een reusachtige olifant van druipsteen. „Hoe is dat zo gekomen?" vroeg Flip verbaasd, maar lange Jan wist er ook geen verkla ring voor te geven. 200. Achter elkaar liepen ze weer door. Het pad steeds moeilijker te begaan en dan gebeurde het vrese lijke. Er lagen overal stenen. „Daar moeten we over heen stelde Jan vast. Jan stapte op een steen en voor ze wisten wat er gebeurde, zakte hij weg. Flip kon J®"1 niet meer bereiken en kon alleen zijn arme vriend steeds dieper zien wegzakken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6