Agenda LAATSTE BERICHTEN. Eoiïo YAËiïs"] ÜMmeet AMSTERDAMSCHE BEURS moogt Uzelf later niets te verwijten hebben! Jijdsdïcifteit tweede blad. ie geld óf je leven! Geef den kinderen nu levertraan. Maar neem de beste levertraan: Jecovitol. Die bevordert o.a. den groei en weert de Engelsche ziekte! BROCADIS-STHEEMAN PHARMACIA Gevaarlijk oud ijzer. - Tusschen een partij oud ijzer, welke op de Doetinchemsche Ijzergieterij zou worden verwerkt, zijn circa 50 c.M. hooge, nog geladen granaten gevon den. In afwachting van technisch personeel van de Hembrug zijn beide gevaarlijke voor werpen op het politiebureau opgeborgen. De koningin maakt een autotocht. - Vergezeld van een hofdame heeft de konin gin gistermiddag een autorit van ruim een uur gemaakt. Enkele minuten voor half vier keerde zij weer op het paleis 't Loo terug. Efficiency tentoonstelling. - Oqder groote belangstelling is vandaag in de Apollohal te Amsterdam de „Efficiency"- tentoonstelling van administratieve hulp middelen voor fabrieks- en kantoororgani satie geopend door dr. ir. M. H. Damme. Jeugdige „joy-rider" gearresteerd. - De recherche te Nijmegen heeft den zestienjari gen J- H. K. aangehouden, die ervan wordt verdacht aldaar onbeheerd staande auto's te hebben gebruikt en daarmede op zijn ma nier tochten door de omgeving te hebben gemaakt. De jongen werd er ook van ver dacht een auto van een garagehouder tegen een boom te hebben gereden, waarbij deze auto zwaar werd beschadigd. Verduistering door winkelbediende. - De Haagsche politie heeft aangehouden den 31-jarigen winkelbediende G. M. H. aldaar ter zake van verduistering in dienstbe trekking. Van 28 Februari tot 10 Juli was H. filiaalhouder van een kruideniersztak en in deze periode heeft de man kans gezien on geveer 1200 in geld en goederen te ver duisteren. Hij heeft bekend. Aankomst Nederland express. - De spe ciale trein met passagiers en post, in aar.- OPGAVE VAN NOOKDHOLLANDSCH LANDBOUWCRFDIET N V. van Maandag 24 October 1938. Vorige koers STAATSLEEN1NGEN. 33K Nederl. 1938 3 Ned-Indië 1937 5H Duitschl. '30 m verkl. 32'/, BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank1421/» Handel Mij Cert. v. 250 150 Kjloniale Bank lóO'/j Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. 1017.s 997, 1313/, Alg Kunstzijde Unie 425/g Calvé Delit Cert00 Nederl. Ford3481/, Philips GloeiL Gem. Bezit 2353/, Unilever 144l/is INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting41 Anaconda §299/js Bethleh. Steel47"V|, Cities Service Generaal Motors 388/s Ken necott Copper 351s/j6| Republic Steel149/i« Standard Brands 6" e. Steel CO03IH. U. S. Leather5 CULTUUR MAATSCH. H. V. A473 Java Cultuur178 Ned. Ind. Suiker Unie 182 Vereen. Vorstenlanden 78 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij.. 61 Va Redjang Lebong 100 PETROLEUM. Dordtsche Petr321 tyj Kon Petr3371/, Perlak75 y, Phillips Oil29'/x Shell Union U9/ic Tide Water 103/6 RUBBERS. Amsterd. Rubber 237 Deli Bat. Rubber 16 Hessa Rubber136 Oostkust 163 Serbadjadi 114 39/i« 115'/, 851/, 1233/, 121V, 232 28b1/, 266 29 156/i6 137io Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKS N. Deli Batavia Oude Deli oenembah AMER. SP09R WEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacitic72 Canadian Pac5Vio tExclaim. 'Exdividend. 8Noteering per 50. x) ex-coupon rolongatie vorige koers heden Vt pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Bi aatste 2.45-3.00 101 l/e VvWio 32>/, 142 149 151'/, 131'/, 350 23/ 145V, 41V, 30u/«r i 49*76-1 'V» 38Va-,6/i6 37-Vu 15»/»-* 6,a/i« 49-1/16 5i/, 4731/, 179 181 7fc3/, 63 163 320 334 75 2 >5/» 1'7.6-I lOVi» 238»/,- i 101 1353/, 1"23/, 114 V, 39/l6 116 883/,-9 12C'/, 1213/, 2854-6J 293/, 157,6 13V, 71V," 5Vl6 -r"-aiiic4gc Stockholm Oslo V jrigb koers heden 1.84 1.83"/i 8.75 y, 8.76 V, 73.67 y, 73.70 4.90 4.90s/« 31.12 31.12 41.76 41.77 y, 39.07 Yi 39.12 K 45.10 45.20 44.00 44.05 sluiting op het M.S. „Marnix van Sint Alde- gonde", zal om 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 26 October om 6.15 te Zevenaar, 9.23 te Amsterdam C.S. Beslaglegging opgeheven. - Zaterdag deed de president van de rechtbank te Mid delburg uitspraak in kort geding betreffen de het beslag op het Spaansche s.s. „Garbi", dat sedert 24 Augustus j.1. in de haven van Vlissingen onder bewaking ligt, omdat op verzoek van de vroegere reederij van het schip revindicatoir beslag is gelegd. Met 400 verdwenen. - De 17-jarige loopknecht T. van R. moest voor zijn patroon op de van Hogenhoucklaan te Den Haag een som van 400 naar een bank brengen. Hij heeft echter met dat geld een uitstapje ge maakt naar Maastricht, waar hij berouw kreeg en zich bij de politie meldde. Geldophaler verdwenen. - De geldop- haler van het Drentsche Prov. Electr. Bedrijf is er vandoor met 3000. Men denkt, dat hij naar Duitschland is gegaan. De tweede flottieljeleider. - Bij de Ne- derlandsche Scheepsbouw Mij. is de kiel ge legd voor den tweeden flottieljeleider, een zusterschip van dep onlangs in dienst ge stelden flottieljeleider Tromp. De kinderverlamming. - Te Groot Am- mers zijn twee gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. De patiënten zijn een zesjarig meisje en een vijfjarig jongentje. Crisis-pablicaiie. INLEVERING VERSCH SPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van Maandag 24 October 1938 tot nader aankondiging te IJmuiden voor haar rekening versch spek zal worden ingenomen bij de N.V. Ijsfabriek en Koel huis „IJsvries" te IJmuiden. De inlevering zal kunnen geschieden 's Dinsdags en 's Donderdags van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. 's-Gravenhage, 22 October 1938. „In weer en wind". Eiken keer is de aflevering van „In weer en wind" een verrassing door vorm én in houd. Wordt aan de uitvoering bizonder veel zorg besteed, de artikelen zijn even zeer onze volle waardeering waard. Ds. J. I. van Schaick maakt een „omme- landsche reis naar Goeree" en vertelt op zijn prettige onderhoudende manier over al wat hij op die toch beleefde. Prachtige foto's verluchtigen dit artikel. J. E. Sluiters schrijft over een vogeloord bij een groote stad, drs. J. J. Smith besluit zijn artikelen over slootgeheimen en B. J. J. R. Walrecht laat ons zien welke prachtige resultaten er met een camera in de natuur voor den liefhebber zijn te bereiken. „Het einde van het broedseizoen", een artikel over boschbessen, over den natuur staat van den mensch, Aquaria en terraria, over paris quadri folia en over Zêta Auri- gaealle belangrijke bijdragen tot een geheel, dat evenals zijn voorgangers, weer met eere genoemd mag worden. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER. AI KMAAKSCHE COURANT. TEL. 3320 Tentoonstelling. Tot en met 31 Oct. eiken dag 1012, 1.3Q —6 en 7—10 uur, in het voormalig politie bureau Langestraat 87, tentoonstelling „Het leven der zee". Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, le hoofdnummer De terugkeer van Arsène Lupin (detect.);2e hoofdnummer Bokser tegen wil en dank (kom.); hoofdrol Wayne Morris. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, 8 uur, Geheime zender L. B. 17 (sens.); in het Hollandsch journaal o.a. Optocht 8 Oct. te Alkmaar. Woensdagmiddag geen matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer 30 dagen corvee (kom.); hoofdrol Fernandel. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Patriot (rom.-hist.); hoofdrollen Harry Baur en Pierre Renoir. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Dinsdag 25 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, wintersportavond N. R. V. 8 uur, kerkeraadskamer Luth. kerk, film en propaganda-avond. Woensdag 26 October. 7.30 uur, Waakt en Bidt, ds. Vunderink over „Het evenwicht der ziel" voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur, dancing Harmonie, optreden Elly Ney voor de Kamermuziekvereeniging. 8 uur, café Central, ledenvergadering Het Witte Kruis. 8 uur, Kapelkerk, prop.-bij eenkomst Evang. Maatschappij; spr. ds. Mulder van Rotterdam (lid H.B.) Geld toch kan men niet eten noch drinken, J men kan er niet in wonen noch zich er in kleeden, men kan er alleen iets voor koopen. I Het is een hulpmiddel en anders niet, want Z I uiteindelijk gaal het niet om geldbezit, I doch wel om het bezit van „producten".» Zonder geld kan men leven, zonder pro-" I ducten niet. Hel „geld" is thans nog de belemmering om lot welvaart te komen. Wij' zullen nog moeten leer en met „geld" om te gaan /ONGECORRIGEERD). NIEUWE FOKKERVLIEGTUIGEN VOOR DE KONINKLIJKE MARINE. Ter vervanging van verouderd materieel heeft het departement van marine een serie nieuwe 'lesvliegtuigen van het tyype Fokker S. 9 besteld. Nadat reeds een vijftal toestellen van deze serie werd afgeleverd, zijn thans wederom vijf van deze lesvliegtuigen door de marinecommissie, onder leiding van overste J. N. Kramer, overgenomen. Bidt 22-23 iut (13) W. C Sicke.z ONDER ZAND BEDOLVEN. Knaap gestikt. Eenige kinderen hadden Zaterdag op den Wageningschen berg een kuil gegraven van een paar meter diepte. Terwijl zij daarin speelden, stortte plotseling het zand in, waarop de kinderen snel den kuil verlieten. De 13-jarige Hendrik van Kooten wilde ech ter nog eens naar de instorting gaan kijken en begaf zich opnieuw in den kuil. Daarbij deed zich een nieuwe instorting voor, welke den jongen onder het zand bedolf. De andere kinderen, die hierbij stonden, namen van schrik den vlucht en waarschuw den den in de nabijheid wonenden arbei der W. Hulshof, die zich onmiddellijk met zijn zoo naar de plaats van het ongeluk be gaf en het zand snel verwijderde. Eerst na twintig minuten slaagde hij er in den knaap te vinden. De pojitie, die inmiddels ook van het ge beurde op de hoogte was gesteld, kwam spoedig ter plaatse met een zuurstofappa raat. Een dokter, wiens hulp ook was inge roepen, trachtte drie kwartier lang de levensgeesten weer op te wekken, echter tevergeefs. De jongen bleek reeds te zijn overleden. ONJUISTE BELASTINGAANGIFTE. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Holsteijn, heeft heden gecon cludeerd tot verwerping van het cassatie beroep van mr. M. G. J. B. te Delft, die in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage wegens onjuiste belasting aangifte is veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. De Hooge Raad zal op 21 November a.s. arrest wijzen. AMERIKA ANSCHE OORLOGSBODEMS NIET VERPLAATST. Naar te Washington bekend wordt, heeft de Amerikaansche marineleiding te Sjanghai geweigerd acht te slaan op de Japansche waarschuwingen, om de te Hankau en Kanton liggende Amerikaan sche kanonneerbooten te verplaatsen. De marineleiding deelde mede, dat twee U.S.A. kanonneerbooten in Hankau zullen blijven en dat een kanonneerboot voor Kanton zal ankeren, orrA de Amerikaan sche burgers en hun bezittingen in het oorlogsgebied te beschermen, hoewel de Japanneezen luchtaanvallen hebben aan gekondigd. BRANDSTOFFENBIJSLAG. Circulaire van minister Romme aan de gemeentebesturen. Van den minister van sociale zaken is de volgende circulaire aan de gemeente besturen uitgegaan: Ik heb de eer u te berichten, dat in het tijdvak van 30 October 1938 tot en met 15 April 19J9, evenals len vorigen winter, aan ondersteunde en bij een werkverschaf fing geplaatste werkloozen een brandstof- fenbijslag mag worden verstrekt. Deze zal gedurende het tijdvak van 30 October tot en met 26 November 1938 ten hoogste ƒ1 per week mogen bedragen, van 27 November 1938 tot en met 11 Maart 1939 maxi maal 1.30 per week, terwijl nadien wederom geen hooger bedrag dan wekelijks 1 aan brandstoffenbijslag mag worden toegekend. Voor dezen bijslag komen in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners als mede zij, die den steun voor alleenwonen- den ontvangen. Voorts kan gedurende het in den aanhef dezes vermelde tijdvak aan degenen, die bij anderen een kamer hebben gehuurd zonder huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg voor hun voedsel dragen en voor het verkrijgen van brandstoffen op zichzelf aangewezen zijn mits uw college hiervoor termen aanwezig acht een brandstoffenbijslag worden verstrekt, gelijk aan de helft van dien, welke te uwent aan kostwinners wordt toegekend, mitsdien in vorengenoemde drie tijdvakken tot een maximum van resp. 0.50, 0.65 en 0.50 per week. Laatstbedoelde bijslag mag alleen worden uitgekeerd, indien in de kamer een in bruikbaren toestand ver keerende stookgelegenheid aanwezig is, waarvan ook inderdaad regelmatig ge bruik wordt gemaakt. Aan hen, die bij anderen inwonen en aan vorengenoemde voorwaarden niet voldoen, zooals kostgangers en zgn. slaapgasten, mag geen brandstoffenbijslag worden verstrekt. De toekenning van brandstoffenbijslag aan ondersteunden mag wederom in zoo verre tot gevolg hebben, dat de maxima van de u bekende schalen overschreden worden, dat bij geheele werkloosheid de som van het loon van den ondersteunde, het steunbe drag en den brandstoffenbijslag, ten hoogste bedraagt 95 van het loon, dat de betrok ken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, indien hij niet werkloos of gedeeltelijk werkloos was. Zij, die geen volle week bij de werkver schaffing zijn geplaatst dan wel periodiek zijn tewerkgesteld, kunnen over de dagen c.q. weken, dat zij niet tewerkgesteld zijn (de zgn. wandeldagen of -weken), de helft ontvangen van het bedrag, dat hun aan brandstoffenbijslag zou worden uitgekeerd, indien zij over bedoelde dagen c.q. weken wel tewerkgesteld waren geweest. Ook dezen winter mag, indien bijv. door verstrekking van cokes van de gemeen te-gasfabriek of door aankoop van brand stoffen op groote schaal uitgifte tegen verlaagdeh prijs mogelijk is, aan brandstof fenbijslag, hetzij dat deze in geld dan wel in natura wordt verstrekt, niet meer worden toegekend dan voor een arbeidersgezin noodzakelijk moet worden geacht. Indien de waarde van laatstgenoemde hoeveelheid minder bedraagt dan den maximum-bijslag van 1 of 1,30, dan mag niet bovendien het verschil worden uitge keerd, ook al zou bij uitbetaling van dat verschil het vorenbedoelde percentage niet overschreden worden. In de kosten der verstrekking van den brandstoffenbijslag aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen of bij een gesubsidieerde werkverschaffing zijn ge plaatst, zal uit het werkloosheidssubsidie- fonds eenzelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van steunverleening of in de loonen der werkverschaffing wordt verleend. Omtrent den brandstoffenbijslag, toe te kennen aan kleine boeren en tuinders, ont vangt u bij afzonderlijk schrijven bericht. BOTSINGEN AAN DE HONGAARSCH- TSJECHISCHE GRENS. 700 a 800 Hongaarsche terroristen gedood? De Daily Herald meldt uit Praag, dat bij geheime vechtpartijen, welke zich in de laat ste paar dagen hebben voorgedaan in Roethenië, de oostelijke provincie van Tsje- cho-Slowakije, tusschen 700 en 800 Hongaar sche terroristen gedood zijn. In officiëele kringen te Praag moeten deze cijfers zijn toegegeven. Bovendien wer den 400 personen gevangen genomen. Een groot aantal één op de tien zijn offi cieren van het Hongaarsche leger. Vele gevangenen hebben verklaard, dat zij waren opgeroepen voor den dienst in het Hongaarsche leger en dat zij toen niet heb ben geweten naar Tsjecho-Slowakije te zul len worden gezonden. Anderen verklaarden in speciale kampen aan de Tsjechisch-Hon- gaarsche grens geoefend te zijn in terro risme. De terroristen droegen geen uniform, doch zij waren gewapend met machinege weren, geweren en handgranaten van dezelf de soort als in het Hongaarsche leger wor den gebruikt. Naar schatting zijn, aldus de correspondent, 13.000 man opgeleid voor terroristische da den in Roethenië en Slowakije. De Tsjechische gendarmerie is versterkt om een zuiveringsactie te kunsen ten uit voer leggen, vooral in het dichtbeboschte ge bied bij Berehovo. EEN NIEUW POOLSCH-DUITSCH VERDRAG? De Illustrovany Kurjer Codzienny te Warschau meldt, dat volgens inlichtingen uit goede bron binnenkort tusschen Duitschland en Polen een nieuw verdrag zou worden gesloten, waarin de Poclsch Duitsche non-agressieverklaring is opge nomen. Dit bericht staat in verband met de g - ruchten, die in Poolsche politieke kringen hardnekkig de ronde doen, en volgens welke het op 6 Januari 1934 gesloten niet- aanvalsverdrag binnenkort voor een pe riode van tien jaar zou worden verlengd, of in anderen vorm zou worden gegoten, dan wel zou worden aangevuld door nauwkeurig omlijnde accoorden voor be paalde andere kwesties, die de belangen der beide landen raken. Ook sluit men in dezelfde kringen de mogelijkheid niet uit, dat het nieuwe lesvliegtuigen van het type Fokker vany Kurjer Codzienny spreekt, be trekking zal hebben op de Danziger kwestie. JAPANSCHE AANVALLEN OP BRITSCHE KANONNEERBOOT. Zes zware Japansche bombardements vliegtuigen hebben een aanval gedaan op de Britsche kanonneerbooten „Sandpiper" te Tsjangsja de hoofdstad van Hoenan. Op de boot werd aanzienlijke schade aangericht, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. Britsch protest. De Britsche marine-autoriteiten hebben bij de Japansche vlootautoriteiten krachtig geprotesteerd tegen den aanval op de kanon neerboot. De Japanneezen hebben uiting ge geven aan hun leedwezen en een onder zoek toegezegd. DE STRIJD TEGEN DE ZWENDEL- BANKEN. Twee en een half jaar tegen bankier geëischt wegens op lichting. De Amsterdamsche rechtbank zette vandaag dé behandeling voort van de strafzaak tegen den 47-jarigen D. van de P., beheerend vennoot van de bankzaak van de Putte en Co. te Amsterdam, ver dacht van zwendelpractijken, van oplich ting en verduistering. De officier van Justitie eischte vandaag in een uitvoerig requisitoir wegens oplich ting een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van de voorloo- pige hechtenis. WAAROM BENESJ NAAR 1 GNDEN GING. Wat wilde Duitschland? De correspondent van de Daily Telegraph te Praag verklaart te heb ben vernomen, dat vrienden van dr. Benesj inlichtingen hadden ontvangen over Duitsche voornemens, welke hun aanleiding gaven er bij den vroegeren president der republiek op aan te ■\JOaaf een vod ts. Is e0"- wc<5* jVten mag dit nooit uit ket 009 oerllezen. \KXlsbackt en geest kracht doen vjaak de uitkomst olnden. JVlaar in. elk geoal is aoodlg, dat ket llckaam fit is. c3£et gebruik oan. lAaisma oan Wkenburg's Leoertraaa kan V. hierbij tot steun zijn. dringen zoo snel mogelijk, doch kalm het land te verlaten. In het geheim heeft dr. Benesj met zijn vrouw het landhuis te Sezimovo Usti verlaten en den nacht van Vrijdag op Zaterdag bij vrienden te Praag doorge bracht. Toen dr. Benesj en zijn vrouw den vol genden dag op het vliegveld van Praag aankwamen, waren daar geen vertegen woordigers der regeering noch politieke leiders aanwezig om afscheid van hem te nemen. O.-W." 99 Uitvoering Arb. Tooneelvereeni- ging „Ontwaakt" in het Gulden Vlies. „O. W., zedenspel in drie bedrijven" noemde ds. K. Bakker het product van zijn hand, dat zoo tusschen de jaren 1916'18 verschenen moet zijn, wellicht met het doel te strekken tot leering van degenen, die zich aan het maken van oor logswinst hadden schuldig gemaakt, tot waarschuwing van hen, die óók feitelijk wel graag een beetje van „niet" tot „iet" wilden komen en tot leedvermaak van de menschen, die het niet zouden willen of kunnen en die het daarom wel aardig vonden, dat deze a-sociale bevolkings groep eens flink in het zonnetje werd gezet. Oorlogswinst. Een onderwerp, dat haast aan zijn tweede periode van actualiteit begint. Hetgeen echter niet zal beteekenen, dat het bureau voor auteursrechten het volgend jaar met een nóg voordeeliger saldo zal sluiten, doordat het zedenspel van ds. Bakker door zijn „brandende actualiteit" een nieuwe opvoeringshausse beleeft. Waarmee we alleen maar willen zeggen, dat er sinds 1916 té veel gebeurd is om dit s t u k in dezen vorm nog actueel of zelfs belangrijk te noemenzoo dit ooit het geval heeft kunnen of moeten zijn. Laten we feitelijk maar hopen van niet! En als we dan afzien van alle eventueele hoogere aspiraties van den schrijver, blijft over een verhaal, dat zeker in staat is de aandacht voldoende te boeien. De korte inhoud ervan is als volgt: Slager Jansen richt samen met een con current Meier uit de Dwarsstraat een exportslachterij op, die voor grof geld haar producten levert aan Duitschland. In Maart 1916 is 't eerste millioen er. Jansen's vrouw staat heelemaal onder invloed van haar dochter Lien, wier standsbegrippen evenredig met de toename van vader's kapitaal zijn gegroeid. Jansen zelf is on standvastig en impulsief en weifelt daar door steeds tusschen Lien en haar zusje Marie, die den eenvoud zelf is gebleven, evenais de meid en de knecht van het huis. Arie, de knecht, weet af en toe Jansen flink de waarheid te zeggen, maar helpen doen de verwijten, dat het geld hém in- plaats van hij het geld te pakken heeft, vooralsnog niet. In December 1916 is het tweede millioen voltooid, ze wonen in een mooi huis-met-garage met bijpassende auto-met-een-laag-nummer, de meid wordt gebéid in plaats van geroepen, de lepels liggen met den goeden kant boven, juffrouw Jansen heet nu „mevrouw" en baas Jansen „meneer", de dominee wordt in hun oogen almaar „socialer" en voor de armen hebben ze nauwelijks meer iets over Dan echter komt de ommekeer: meneer van Buren komt met een plan dat 30.000 gulden zal opbrengen, maarde manier waarop die 30.000 hard cash ver diend wordt is minder fraai en Marie en de knecht weten op dit critieke moment een definitieve overwinning te behalen: Jansen komt tot zich zelf, doorziet den schoonen schijn van het O. W.-erschap en zorgt met woord en daad voor den terug keer naar de degelijkheid van vroeger door de „vodden" van de tafel te smijten, zijn vrouw en dochter te gelasten weer iets gewoons aan te trekken, zelf de vrij heid te nemen zijn trijpen pantoffels weer uit de kast te halen, den dominee te laten halen om het aan de armen begane on recht weer goed te maken, meid en knecht aan te zeggen, dat-ie zijn verstand weer terug heeft, Marie haar luitenant te bezor gen en weer eens echt ouderwetsch-gezel- lig aan het pandoeren te slaan. De arbeiderstooneelvereeniging „Ont waakt" heeft dit stuk Zaterdagavond voor een geheel gevulde zaal van het Gulden Vlies ton tooneele gevoerd. In het bizon der noemen we van de medespelenden: den heer J. Teeuwen als slager Jansen, C. Kiewitt als Arie, den knecht en mej. L. Hart uit Koedijk als de dochter Marie. 1 J Aard'9 frre J Maar ten min: kiezen, Aardig is anders! hij laat iste nog terwijl Iemand, die met slechte remmen rijdt, z'n mede weggebruikers rechtstreeks naar het leven staat!

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7