^cmmciaal Tlieuws fcuieU tn Juiniotuo SMmmewns ."Bucqedijkc Stuud heiloo oude niedorp akersloot oudkarspel Voelt U zich óók wel eens zoo? Ingebruikneming brandweerkazerne en nieuwe motorspuit te Bergen. moderne machines voor drukwerk! bij coster. TWEEDE BLAD. Onze Illustratie moge overdreven zijn toch voelt U zich miserabel, als vingers en papier vol Inkt zitten zoodra U Uw pen hebt gevuld. Ga toch over op Talens' .Elite" flacon. Een vernuftig vulbassln ln den hals voorkomt een besmeurden houder, vuile vingers of ver bogen penpuntenl Boven dien Is de flacon een lust voor het oog en gevuld met den besten Inkt, dien men voor vulpennen kenti Talens. Wie zou nu nog willen morsen? Voor 60 cent hebt U zoo'n nieuwen .Elite" flacon bl) lederen kantoorboekhandelaar. „ELITE" FLACON Zorgt voor een schoonc Boord" Min Uw pen f DE KERK TE WIERINGERWAARD WORDT HERSTELD. Het kerkbestuur te Wieringerwaard alhier heeft de verblijdende mededeeling ontvangen dat door de Synode een bedrag van 1000 beschikbaar is gesteld voor hoognoodige herstellingen aan het kerkge bouw. Wanneer de opbrengst van de kerk- lammeren daarbij wordt gevoegd zal het nog niet heelemaal toereikend zijn, zoodat door het kerkbestuur nog wel een klein bedrag zal moeten worden bijgepast. Gemeenterekening 1937. Verschenen is de gemeenterekening 1937. Als men in aanmerking neemt dat in dit jaar de werkloozenzorg in casu de steun- verleening nog geheel voor rekening van de gemeente was, dan is het verklaarbaar, dat de gemeente de financieele zorgen niet lan ger kon dragen en voor de werkvoorziening de zorg op het rijk heeft afgeschoven. Zwaar belast is de gemeenterekening en den kapi- taaldienst. De gewone rekening begon met een nadeelig saldo van 13.368.19 en ein digde met 'n nadeelig saldo van 17.351.55. De totale ontvangsten en uitgaven zijn 166.310.54. Met uitzondering van de be lasting en den winst van het G.E.B. leveren alle hoofdstukken verlies op. De voornaam ste posten en het nadeelig saldo zullen we de revue laten passeeren. Deze zijn: open bare veiligheid f 8310.03, volksgezondheid 4243.09, openbare werken f 47.884.46, on derwijs 19.727.47, ondersteuning aan werk- loozen 3180.61. Voordeelige hoofdstukken zijn de opbrengst van de belastingen 166.310.68 en winst van het G.E.B. groot 28751.86. Het lijkt ons niet ondienstig om den kapi- taaldienst te bespreken, voor zoover het de inkomsten, uitgaven en saldo betreft. Het eerste cijfer is de inkomst, daarna de uitgave en het laatste het saldo. De hoofdstukken zijn: algemeen beheer 27.400 - 27.429.32 - 29.32; openbare veiligheid 4362.50 - 3000 - 1362.55; openbare wer ken 77.450.15 - 194.563.66 - 115.113.53; eigendommen niet voor den openbaren dienst bestemd 189.441.16 - 241.363.05 - 51.921.89; openbaar uitgebreid lager onder wijs 53.112.50 - 33.694 - 19.418.80; open baar gewoon lager onderwijs 5662.39 - 5501.92 - 160.47, openbaar voorber. lager onderw. 45.310.29 - 56.339.73 - 11.029.44. Deze dienst sluit in inkomsten met 1.030.9505.16, uitgaven 1.190.354 90, na deelig slot 180.346.21. Mond- en klauwzeer. In deze gemeente zijn thans een 60-tal gevallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd. Het hoogtepunt is thans wel bereikt. Teraardebestelling J. van 't Hof. Vrijdagmiddag had alhier op de alg. begraafplaats onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van den heer J. van 't Hof. Aanwezig waren behalve de lamilie, het kerkbestuur, het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank, de burgemeester en wethouder de Bie, de gemeente-ont vanger, ambt. ter secretarie, leden van het burgerlijk armbestuur en velen, de met den heer van 't Hof in verscchillende ver- eenigingen zitting hadden gehad. De heer Vermeulen deelde breedvoerig mede, als kassier van de Boerenleenbank, hoe de heer van 't Hof als groote kracht bij en na de oprichting van de bank zijn gewaardeerde hulp had verleend en hoe hij als kassier steeds alle medewerking en vriendschap van den heer van 't Hof had ondervonden. Burgemeester van den Heuvel bracht den heer van 't Hof dank voor al hetgeen hij als lid van den raad en als wethouder der gemeente in het belang der gemeente had gedaan en zeide dat de heer van 't Hof voor hem steeds een grooten steun is ge weest, terwijl tevens naar voren kwam dat de heer van 't Hof als voorzitter van het Burgerlijk armbestuur de armen een goed hart toedroeg. Ds. van Mullem sprak in den breede over het kerkelijke leven waar de heer van 't Hof als geloovig mensch in op ging en bracht er dank voor dat deze altijd de man was om wanneer er 'n vacature als predikant ontstond deze plaats weer zoo gauw mogelijk bezet te krijgen. De kerk vooruit te helpen dat was iets waar de heer van 't Hof steeds voor werkte. Veel steun, aldus spr., heb ik als predikant van den heer van 't Hof ontvangen want als oud- Akerslooter was er niemand die beter met de kerkelijke toestanden op de hoogte was dan de heer van 't Hof. Met een kort woord van troost tot de echtgenoote en zoon eindigde spreker. Een familielid dankte de verschillende sprekers en de aanwezigen voor hun be langstelling. Vergadering; N.T.B. De afd. Oudkarspel van den Ned. Tuin- dersbond hield Zaterdagavond in het lokaal van den heer C. Vis te Oudkarspel een ledenvergadering. De voorzitter, de heer N. Kaan, besprak den toestand, welke niet gunstig is. De ont vangsten der tuinders zijn zeer gering ge weest. De afzet der pootaardappelen is ook teleurstellend geweest. Centrale verkoop tegenover de centrale inkoop van Duitsch- land achtte spr. wel gewenscht. Doordat men dit jaar niet met de draaihartigheid te kam pen heeft gehad, zal de oogst van de kool redelijk zijn. Als nu de prijzen niet hoog zijn, heeft men toch nog de kans, dat mid dels de steunverleening, de tuinders wat meer zullen ontvangen dat bij een geringen oogst. Lichtpunten zijn de iets ruimere be talingscontingenten voor Duitschland en de oogst van de kool in Duitschland, welke niet meevalt. Het is zeer noodig, dat de tuinders thans eens betere prijzen krijgen, daar de uiterste grens van het kunnen bereikt is. Bij de mededeelingen werd de aandacht gevestigd op de werkzaamheden van de vaste lasten commissie. De voorzitter gaf den raad, zich tot deze commissie te wenden, daar de lasten, welke op veler bedrijven rus ten, veel te zwaar zijn. De aanvullende steun voor groote en kleine bedrijven vormde een punt dat uit voerige besprekingen uitlokte. Door den steun aan kleine tuinders blijven de men- schen, die in de z.g. A-groep vallen, en de grootere bedrijven van steun verstoken. Ooft de grootere bedrijven, die met arbeiders werken, hebben dringend steun noodig. An- OPVARENDEN VAN EEN JACHT OP HET NIPPERTJE GERED. Een onverwacht radiotelegram, dat de koers van de Duitsche vrachtboot „Schwa- ben" richtte naar een weinig bezochte haven in de Caraïbische Zee, leidde tot de redding van de opvarenden van het als een wrak ronddrijvende Amsterdamsche jacht ,,Ling Dar". Toen het Duitsche schip het jacht ver buiten de geregelde scheep vaartroute in het gezicht kreeg, waren de negen opvarenden den hongerdood nabij en ook waren zij aan het laatste restant water toe. De „Schwaben' 'nam het jacht op sleeptouw en bracht het in de haven van Cartagena (Colombia). Op de foto: een reddingsloep van de vrachtboot naast de „Ling Dar", ders zullen de loonen, welke men is overeen gekomen, niet kunnen worden gehandhaafd Het gevolg van een en ander zou tenslotte zjjn, dat de arbeideres op straat komen te staan en de bedrijven zullen versplinteren tot kleine bedrijfjes. Dat de tuinders van 66 jaar en ouder buiten allen steun vallen is zeer betreurenswaardig. Bij de besprekingen kwam o.m. nog naar voren, dat te Warmenhuizen tuinders, die in de A-groep thuis behooren, wel steun ki ij- gen bij arbeid op het eigen bedrijf. Dit werd zeer eigenaardig gevonden, daar de rege lingen toch overal hetzelfde zijn. Men be sloot een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid om ook hier een dergelijke, voor deze A-tuinders van zooveel belang zijr.de regeling te verkrijgen. De heer W. Jonker wilde er op aandrin gen, dat voor de grootere bedrijven een ge lijke regeling werd getroffen als voor de kleine, waarbij dan rekening dient te wor den gehouden met de uit te betalen loonen Eenige sprekers vestigden de aandacht op de gevolgen, welke de invoering van den kleinen tuinderssteun had gehad voor kleine tuinders, die in de A-groep vallen en oudei zijn dan 66 jaar. Deze menschen zijn daar door wel zeer achterop geraakt. De heer P. Volkers stelde voor, aan te dringen op uitbreiding van den kleinen tuinderssteun tot bedrijven van 5 H.A. De heer L. Kalverdijk stelde den eisch van de 100 van den kostprijs op den voor grond. Hij bepleitte een aanvullende steun regeling voor alle bedrijven, in de plaats van den kleinen tuinderssteun en de vaste lasten- commissie, welke hij lapmiddelen noemde. Dat er aan de regeling van den kleinen tuinderssteun wel iets mankeert, blijkt wel uit de mededeeling, dat iemand wiens be drijf onbezwaard is wel voor den steun in aanmerking komt, terwijl iemand, wiens be drijf wel bezwaard is, maar een bedrag op de bank heeft als bedrijfskapitaal, bijv. om kool te koopen voor den winter, er buiten valt. De heer C. Borst vond het gewenscht, dat ter compenseering van misoogsten en den meerderen arbeid welke verricht moet wor den tengevolge van de strenge kwaliteits- eischen, een winst van 20 boven den kost prijs werd gegeven. Het grootste deel van den steun gaat thans naar het bankkapitaal. De voorzitter zeide, dat dit een gevolg was van de wijze, waarop steun is verleend in. de afgeloopen jaren. De regeering heeft steeds lapmiddelen toegepast. Het is wel slecht in den tuinbouw. Uit onze gemeente zjjn in de laatste 6 jaren ongeveer 200 per sonen naar elders vertrokken. Breedvoerige besprekingen werden nog gevoerd over de op de vergadering te Alkmaar naar voren te brengen onderwerpen, waarvoor werden genoemd de verbetering van het distributie- sysyteem, opheffing der aardappelheffing en de te lage richtprijzen voor de produc ten. Medegedeeld werd, dat afwijzend is be schikt op het verzoek, een toeslag te willen verleenen op den kleinen tuinderssteun. Ook werd de aandacht nog gevestigd op het zeer gering bedrag van f 0:15, dat voor een kind van een tuinder als tpeslag wordt gerekend bii den tuinderssteun. Nadat weth. Bakker nog het woord had gevoerd en het voorstel was aangenomen, dat aan het prov. bestuur zal worden voor gesteld de arbeidersbonden uit te noodigen, volgde sluiting. DE EXPORT VAN GROVE TUINBOUW PRODUCTEN. De export van grove tuinbouwproduc ten is over het algemeen niet bevredigend geweest. Slechts een paar producten zijn in grootere hoeveelheden over de grens ge gaan. Voornamelijk de uien hebben een be langrijk aandeel in de stijging van het tctaal van den expert in September, welke volgens de gegevens van het Centr. Bureau v. d. Statistiek 37.480 ton ter waarde van 2.984.000 was, bijgedragen. De uitvoer was in September 1937 34.645 ton ter waarde van 2.611.000. De totale hoeveelheid geëxporteerde uien was bijna 5000 ton grooter dan verleden jaar in de zelfde maand. Ook is er heel wat meer peen naar het buitenland verzonden. Van 826 ton ter waarde van 24000 is deze hoeveelheid gestegen tot 2443 ton ter waarde van 116.000. Evenals bij de uien het geval is, kan men bij de peen een zeer belangrijke stijging van de afname door Engeland con- stateeren. Bijna de geheele export van peen is door Engeland afgenomen, n.1. 2408 ton ter waarde van 114.000. Hieruit volgt wel. dat de Nederlandsche tuinbouw aan Enge land een niet te versmaden afnemer heeft. Wanneer men de cijfers bekijkt van het geen naar andere landen wordt verzonden, dan neemt Engeland voor deze producten veruit de eerste plaats in de rij in. De uitvoer van kool heeft in de maand September niet veel te beteekenen gehad. De export van witte kool was ongeveer 7 pCt. lager dan in September 1937. Duitsch land heeft van het totaal van 594 ton slechts 3 ton afgenomen. Een aanzienlijk mindere afname kan worden geconstateerd van Bel gië, waar heen, zooals reeds eenige jaren gebruikelijk is, de witte kool voor zuurkool bereiding in verschen toestand gezonden wordt, daar het invoerrecht op zuurkool zeer hoog is. België nam 120 ton minder af, hetgeen ruim 21 pCt. van de totale in Sept. 1937 beteekent. Zwitserland heeft echter ruim 2 maal zooveel afgenomen als verleden jaar. De uitvoer van gele kool heeft practisch geen beteekenis. 27 ton heeft het C.B. ge noteerd. De export van roode kool is iets toegenomen. Duitschland, dat verleden jaar September 5 ton afnam, heeft in Sept. 1938 40 ton gekocht. Het grootste gedeelte van de roode kool is evenals verleden jaar naar België gegaan. Het slechte resultaat van de export naar Duitschland doet, aldus De Tuinderij, waar- Onze binderij maakt Uw oude boeken als nieuw! Hs. COSTER en Zn. De brandweerkazerne en de nieuwe motor spuit te Bergen zijn Zaterdagmiddag offi cieel in gebruik genomen. De overdracht aan het vrijwillige brandweercorps ge schiedde door den burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen, en werd bijgewoond door de wethouders en verschillende ïaadsleden, den burgemeester van Alkmaar, jhr. mr. F. H. van Kinschot, den burgemeester van Schoorl, baron van Fridagh, den comman dant van de Alkmaarsche brandweer, den heer F. Ringers, den heer Lutjeharms, secretaris van de Alkmaarsche Biandweer en den heer Hamstra, chef van het materieel. Aangezien de officieele overdracht ge volgd werd door een demonstratie van de brandweer op het terrein van de Berger Sportvereeniging, waarbij geëxperimenteerd werd met een schuimkanon, dat bij het blusschen van branden na luchtaanvallen bijzondere diensten kan bewijzen, waren eveneens aanwezig de commandant van den luchtbeschermingsdienst, den heer Ter- wisga en de doktoren Blok en van Gelder. Zooals zich laat begrijpen, stond vooral de demonstratie van de brandweer op het land van de ijsbaan in het teeken van de belang stelling der jeugd, die dan ook waarlijk wat te zien kreeg. De nieuwe spuit werkte met vier krachtige stralen, maar ook de oude motorspuit, die met twee stralen werkte, bleek nog in goede conditie. In vreugdestemming trachtte de Berger jeugd zoo dicht mogelijk de brandende houtmijt te naderen. De politie zorgde er evenwel voor, dat deze jeugdige gasten op behoorlijken afstand bleven. De blussching van een bak van 4x1 M., gevuld met machineolie, was wel iets zeer ongewoons voor Bergen. Met een hoeratje begroette de jeugd de zwarte, snel omhoog stijgende, rook wolken, zijn teleurstelling niet onderdruk kende, dat de waterstralen, die met schuim van het apparaat vermengd waren, de ge weldige vlammen in zoo'n korten tijd over meesterden. Ook het isoleeren van een dak van een schuur met schuim, waardoor de schuur in een sneeuwpak leek gestoken, gaf een pret van belang, evenals de daarop volgende wedstrijd tusschen de manschap pen, die tot taak kregen, door een kachel pijp een vat vol water te spuiten. Hoofdzaak was, dat Zaterdag werd be wezen, dat Bergen voor het blusschen van braftd over uitstekende bluschmiddelen beschikt en over een vrijwilligerscorps, dat bezield is met den wil om zijn taak zoo goed mogelijk te vervullen. Reenen, hield tot den commandant f1' v»n J. Smit, en zijn manschappen heer l'pllrr,rv. De burgemeester, mr. H. een maarschen collega, tot den commanrf" Alk- de Alkmaarsche brandweer en zij 1 vait van Schoorl te hebben gericht Colle& spraak, waarin hy aan de over?6" toe' met Alkmaar voor hulpverleen^ u°akot»ist herinnerde, alsmede aan de samen'J bratl(i met Schoorl en waarby hij hetWerkin? werken met de handbrandspuiton ZWare verleden belichtte en mededeelde i 'n ket de brandweer ingenomen was met IT *eer schaffing van een motorbrandspuit 6 aan" die 600 L. water per minuut leverd*" 1924, aangevuld met een motorbrandspui'tthails een capaciteit van 2000 l. per minuut met trots gewaagde spr. van de tot koming van het vrijwillige brandweeS'anti" en het tot stand komen van een brandt kazerne, met de mogelykheid om dez een uitbreiding van Bergen, eveneens6 breiden. u" te De 'ommandant da„kt De commandant, de heer J. Smit b namens zijn manschappen, het geme^'11 bestuur hartelijk dank voor de beschikk*6" ctollim» iran Hp kazprnp nn i. uaar„ stelling van de kazerne en het materiaal. Spr. verzekerde, dat het nieuWe I corps daardoor in staat zal zijn, in Bergen zijn vele hooge gebouwen, met meer krT op te treden bij eventueele branden en v' verklaarde, dat dit alles voor hem en - manschappen een aansporing zal zyn qJH11 hen opgelegde taak zoo goed mogelijk t vervullen. Ook de heer Smit wierp terugblik in het verleden, waarbij hjj aan herinnerde, hoe de oude commandant de heer C. Meyer, nog 2 jaar de door 1,1' aanschaffen van de motorspuit in 1924 no* dig geworden reorganisatie had metf. gemaakt. Spr. zegde den aanwezigen brand* meester de medewerking van zyn ng.' schappen toe als dit noodig mocht bljfa' en bracht, evenals den burgemeester fa architect Roggeveen dank voor den en inrichting van de brand weering Spr. verzekerde voorts nog de aanwezighuj van den oud-brandmeester, den heer Rsm. pen en van den oud-pypleider, den heer Morsch, die voor deze gelegenheid speciaal van uit den Haag was overgekomen, bij. zonder op prijs te stellen. Dat ook uit zijn mond een woord van welkom tot den com mandant en den waarnemend comman dant voor de Alkmaarsche brandweer werd geuit, lag voor de hand. Nadat de heer Roggeveen de bijzondere aandacht in de kazerne gevestigd had op de verwarmingsradiatoren, die onder de motor- spuiten in kleine kelders geplaatst staan, terwijl de voedingsbrand van deze verwar ming buiten de kazerne is aangebracht, werd in de kazerne den genoodigden een kopje thee aangeboden. De opening van de Brandweerkazerne te Reenen en burgemeester van Kinschot sche Brandweer, da heer Ringers Bergen. In 't midden burgemeester van alsmede de commandant van dc Alkmaar- en de heer Hamstra, chef-materieel. aan deze cijfers ontleend zijn, wel heel duidelijk de gevolgen van de verminderde betalingscontingenten in het derde kwartaal zien. Daar kwam in de laatste helft van de maand nog de internationale spanning, waardoor onz.e geheele export en speciaal die naar Duitschland, voor een goed deel werd stilgelegd. OPLEVING IN DE NEDERLANDSCHE FILMPRODUCTIE. Een nieuwe Neerlandia-film met Lily bouwmeester. Het doel, dat de Neerlandia Filmproductie zich bij haar oprichting heeft gesteld, n.1. om te komen tot een permanente productie van Nederlandsche films, is, dank zij de enthou siaste wijze, waarop het Nederlandsche pu bliek haar eerste film „Vadertje Langbeen" heeft opgenomen thans verwezenlijkt. De voorbereidingen voor de volgende Ne derlandsche film zijn dan ook zóó ver ge vorderd, dat vaststaat, dat zij nog dit jaar en wel in December, zal worden geprodu ceerd, terwijl reeds in Februari 1939 in de theaters van het City-concern te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag de premières zullen worden gegeven. De hoofdrol van de film zal wederom worden vervuld door Lily Bouwmeester, ter wijl de regie weer aan Friedrich Zelnik is toeveretrouwd. De productieleiding js ook ditmaal in handen van Rudolf Meyer: het zelfde drietal derhalve, waaraan ongetwij feld voor het overgroote deel het succes van „Vadertje Langbeen" te danken is Na dere bijzonderheden over deze film zullen binnenkort worden medegedeeld. Het ligt in de bedoeling van de combi natie City-Filmex, de oprichters van de Neer landia Filmproductie Mij., met kracht door te werken aan het gestelde doel. Reeds zijn onderhandelingen gaande over het produc tieprogramma van het komende seizoen. ALKMAAR. GEBOREN: Clasina Trijntje, d. van Dirk Akkermanen Geertje Rijkes. Cornelis Joannes, z. va" Jacobus Schipper en Cornelia Maria ScM" gen. OVERLEDEN: Maartje de Jong, wed. van Arie Komen, 74 jaar. Anthorhus van Zon, gehuwd me- Anna de Boer, 78 jr.ar. Carolina Snijders, gehuwd met Andries Maurits de Wit, jaar. BERGEN (13 tot cn met 20 October). Geboren: Jan, z. v. Bazilius Del^®r en Catharina Bijl. Trijntje Elisabetn. v. Arie Barten en Elisabeth Christina K Adele Willemina Hulda, d. v. Alu®' van Pel en Anna Hulda Henkei. hanna Maria, d. v. Cornelis Admiraal Maria Kraakman. Robert Gcra J z. v. Jozef Herman Marie den Broede Cornelia Afra Maria van 't Hoff. :v Ondertrouwd: Pieter Hen Beeldman en Neeltje Aldus. Hu" Ruiter te Beemster en Antje Douma. Getrouwd: Jan van Locnen^, Maria Maria Koedooder. Gerrit Jan man te Warnsveld en Elisabeth Duin. WIERINGEN (15 t/m 21 Oct) Geboren: Michiel, z. v. A. van ^nais S. P. Paans. Maria Anna, d. V. H- en E. de Wit. Anna, d. v. 3. Oegem8 E. v. d. Woude. htg. Overleden: Jan Kraak, 74 j-, c van A. Sterk. Maartje Wagemaker, jaar, echtg. van Jn. Half weeg. UlV

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8