Aqwda &TovADis] AMSTERDAMSCHE BEURS De Nationaal-Socialistische Beweging en de Joden. BAOCK OP LANGENDIJk HEILOO ZIJPE EGMOND AAN ZEE Geen enkele Jood make zich illusies, dat het hier anders zou gaan dan in Duitschland. BERGEN EGMOND A. D. HOEF EGMOND BINNEN WoSsX a UUFi Z-yn gehed aftredcn- SCHAGEN lingen, gesteund worden. Het voostel van het bestuur om 1000 voor de organisatie van de geestelijke volksgezondheid zal wor den gesteund. De heeren Jb. Rutsen en F. Moeijs wer den tot afgevaardigden benoemd; plaats vervangers de heeren C. de Boer Wz. en H. Glas. De heer H. Pastoor te Broek op Langen- dijk werd tot lid der controle-commissie benoemd. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren H. Glas, H. van Zuijlen en G. Yff met groote meerderheid van stemmen her kozen. De obligaties no. 62 en 32 werden uitge loot. Na een korte bespreking van de inzame ling van oud-papier werd de vergadering gesloten. Psychometrische avond. Uitgaande van de Ned. ver. van Spiri tisten „Harmonia" werd Maandagavond in „Concordia" een Psychometrische avond gehouden door mevr. Vink uit Rotterdam, Diverse voorwerpen waren weder ingele verd en aan de hand hiervan werden ex perimenten uitgevoerd. Een en ander werd met belangstelling gevolgd. De opkomst voor dezen avond was niet groot. l Be bijz. vrijw. landstorm bestaat 20 jaar. Naar wij vernemen, is in een bijeen komst van de bijz. vrijwillige landstorm besloten,- het 20-jarig bestaan op eenigs- zins feestelijke wijze te herdenken. Men zal trachten, een der landstormfilms ter be schikking te krijgen. In het programma is tevens opgenomen een geschiedkundig overzicht van den B V. L. in het algemeen en van de plaatselijke afdeeling. Ook zal 'n spreker voor deze herdenkingsbijeenkomst worden aangevraagd. Bestuursvergadering Langend ijker Groenten Centrale. Het bestuur van de Langendijker Groen ten Centrale vergaderde Maandagmiddag in het vergaderlokaal der veiling onder voor zitterschap van den heer H. Schelhaas, bur gemeester, die in zijn openingsrede zijn blijdschap uitdrukte over de rustige om standigheden, waarin men thans vergadert, Spr. ging na, hoe de toestand zou zijn ge weest, als de oorlog niet had kunnen worden afgewend. De export dient noodwendig ver beterd te worden. Spr. noemde de cijfers van den invoer naar Duitschland als voor beeld. Duitschland zal weer evenals voor heen ons afzetgebied moeten worden. De OPOATE VAN NOOROHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIFT N.V. van Dinsdag 25 Oetober 1938. Vorige laatste koers 2.45-3.00 STAATSLEENINGEN. 3~3yt NederL 1938 101V, 101%, 3 Ned.-lndië 1937 99i%« 5)4 DuitschL '30 m. verkl 32'/« 32% BANK-INSTELL1NGEN. "1V« 141% Handel Mij. Cert. v. 250 149 148% Koloniale Bank e 151V, 150-/, Ned. Ind. Handelsbank 131 131% INDUSTR. OND. B1NNENL Alg. Kunstzijde Unie j Cafvé Delit Cert t 42«/u 42'/,' 90 90% NederL Ford 350 360% Philips GloeiL Gem. Bezit 237 232i-3J 144'/,-D Unilever 145'/, INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting 9 42 42% Anaconda 0 30»/,, -| Betbleh. Steel 9 49'S/j, 50-Vi« Cities Service 0 1 7 Generaal Motors 9 3815/ Keunecott Copper 9 37 377,6 Republic Steel 0 15«/is 15f-/» Standard Brands 9 ó'/is 6V» Steel comm. 0 49 49'/» -f U. S. Leather f 5V, 5-1/» CULTUUR MAATSCH. H. V. A. t 4731/t 4721-% Java Cultuur 9 178 180 Ned. Ind. Suiker Unie 9 181 181 Vereen. Vorstenlanden 79 78% MIJNBOUW. 63% Redjang Lebong 163 158 PETROLEUM. 317% Kon. Petr. s 334 332-% Perlak 751/, 75'/, 29'/, ll»/»-f 107» RUBBERS. Amsterd. Rubber 1 238% 238-J-40 Deli Bat. Rubber 161 165 136 Oostkust 102% 162% Serbadjadi 1141/t 115-% Interc. Rubber t 38/is 38/» SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 116 116 JavaChinaJapan lijn 88% 90%-l Kon. Ned. Stoomboot. 126% 125%-6 Scheepvaart Unie 12 P/4 121 TABAKK) N. 227 286 286 Senembah 266 265 AM ER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 29"/10 29% Sou'hern Pacific 15'/» 15*-»/» Soutbern Railw. Gert.. 13% 13%-% Union Pacific 71»/. 71% Canadian Pac. .11 51/» 57, •rthccltuin. *Exddvidend. jjNotee;it!g per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers K, heden y pCt. WTaSjBUilÊOfiRSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden Ïfew-York 1.83 1-83'/. Londen 8.761/, 8.75'/, Berlijn 73.70 73.68 Parijs 4.90'/» 4.90 Brussel (Belga) 31.12 31.11 Zürich 41.77)4 41.76 Kopenhagen 38.12)4 39.12 Stockholm 45.20 45.15 sOlo 44.05 44.02)4 wittekoolregeling, een prachtige opzet, is niet zoo geloopen als wij verwachtten. In het algemeen kan worden gezegd, dat het met den tuinbouw niet naar wensch gaat. N.a.v. de notulen merekte de heer C. Wa genaar op, dat de hooge invoerrechten welke in Duitschland gelden (8 Mark per 100 K.G.) den invoer In Duitschland vóór 1 Januari zeer belemmeren. De keurlijst over drie maanden vermeldde 29 gevallen. In verband met een van de fa. Rens Slot Bonnet ontvangen brief zal een onder zoek worden ingesteld naar de mogelijkheid om in de veilingbanken telefoonaansluitin gen aan te brengen ten behoeve van de kooplieden. De secretaris bracht verslag uit van een onderhoud met de P.T.T. over de verbinding der veilingen onderling. De oplossing fiier»- voor zou zijn, dat er twee telefoons met een geheim nummer werden aangebracht. Voorgelezen werd een brief van den mi nister van econ. zaken aan de prov. commissie uit de Veilingen in Noordholland, waarin werd medegedeeld, dat de aardappelheffing niet zal worden gerestitueerd. De secretaris, de heer W. Visser, lichtte vervolgens een voorstel van het bestuur toe, om aan degenen, die surplusbollen hebben ingeleverd, een voorschot op deze bollen uit te keeren van 50 Het bestuur van de bloembollenveiling achtte het gewenscht, af te wachten, tot men precies weet, wat moet worden ingeleverd. Dan kan men een voor schot vaststellen. De heer S. de Boer zeide nog, dat de vei ling dit zelf financieren moet. Zij wordt echter geheel veilig gesteld door het Surplus- fonds. De bollenkweekers zullen een rente van 7 moeten betalen over het hun ver leende voorschot. De vergadering ging met het voorstel ac- coord, zoodat, wanneer men weet, hoe de zaken er voor staan, voorschotten kunnen worden uitgekeerd. De omzet in de maand Augustus was vol gens het verslag van het betaalkantoor 70.093,68 (v.j. 74.346,49), in September was de omzet f 95.265,01 (v.j. 102.943,85). Het accountantsrapport gaf aan, dat in de eerste acht maanden van 1938 voor 1.169.013,97 was omgezet; in ditzelfde tijd vak van 1937 901.000 en in 1936 1 828.000, Het bestuur werd na eenige toelichtingen gemachtigd, wanneer de kaspositie het toe laat, een der overkappingen van een nieuwe bedekking te voorzien. De groote overkap ping zal worden gerepareerd. Vervolgens kwam de befaamde kwestie van de andijvie ter sprake. De voorzitter stelde voor de andijviekweekers op een Donderdag avond a.s. te houden vergadering uit te noo- digen. Verscheidene aanwezigen drongen op spoed aan. Ook de heer Wagenaar van „Koophandel" zou het eenvoudiger vinden, wanneer de tuinders in de gelegenheid werden gesteld administratief te veilen. Zooals het thans gaat, geeft het veel last. Na eenige discussie besloot men de voor gestelde vergadering met de andijviekwee- kers te houden. De heer Glas, Heerhugowaard, bracht de belangen van de wittekoolverbouwers ter sprake. Tengevolge van de wittekoolregeling is heel wat kool verrot op het land. Wordt daarvoor ook een vergoeding gegeven? De heer S. de Boer vestigde er de aandacht op, dat de tuinders om deze regeling ge vraagd hebben. Door de regeling is de kool iets langer blijven staan en is er ook wel wat bij gegroeid. Als het percentage rot echter zoo groot is, zal er iets aan moeten worden gedaan. Men zal dan echter op de zuivere gege vens moeten afgaan, byv. de cijfers van de inventarisatie met de afgeleverde hoeveel heid vergelijken. Ook de volgende week kan nog wittekool voor deze regeling worden geveild. De heer H. Glas, Broek op Langendijk, oefende eenige critiek uit op de wijze, waar op deze regeling tot stand is gekomen. Het bestuur is er niet in gekend. De heer S. de Boer Kz. herinnerde aan de voortdurende aanvragen om een regeling te verkrijgen naar het voorbeeld van die van 1933. Nu is men daarin geslaagd. Het be stuur achtte zich dan ook gerechtigd, om aan deze zaak mede te werken, daar aan de wenschen der leden tegemoet gekomen werd. Voorts hebben een aantal wittekool- bouwers aangedrongen op het treffen van de regeling. De heer Schaap, vertegenwoordiger dei- vereen. te Ursem, meende, dat de tijd voor hem gekomen was om afscheid te nemen van de L.G.C. Het is voor de leden van zijn ver- eeniging veel gemakkelijker, van de veiling te Avenhorn gebruikt te maken dan van die te Broek. Dit wijzen de omzetcijfers wel uit. Spr. dankte allen voor de ondervonden medewerking. De voorzitter zeide, dat het hem speet, dat Ursem de L.G.C. gaat verlaten. Er is echter niets aan te doen. Hij dankte de afgevaardig den van Ursem voor hetgeen zij in het be lang van de L.G.C. hebben gedaan. De heer S. de Boer zeide, dat de leden van Ursem evengoed nog te Broek kunnen blij ven veilen tegen het hier geldende gewone percentage. Na nog eenige besprekingen van minder belang ging de vergadering in comité ter bespreking van de voor het te stichten par keerterrein gemaakte plannen. Jongeren uit Heiloo hebben het plan op gevat om alhier een afdeeling op te rich ten van de Vrijzinnig-Christelijke Jeugd- centrale. De bedoeling is om jongeren van 1830 jaar van alle vrijzinnig-godsdienstige richtingen te Heiloo met elkaar in contact te brengen, lezingen, avonden met gevarieerd programma, fiets- en wandeltochten te or- ganiseeren, alles voorbereid door een uit de jongeren zelf te kiezen bestuur. Kamp- en marschliederen zullen niet vergeten worden en als er voldoende belangstelling mocht be staan, wordt misschien een kerstspel inge studeerd. De leden ontvangen bovendien een bondsorgaan, met actueele artikelen en goed verzorgde Illustraties. Inlichtingen worden verstrekt door Jannie Greeuw, Boekelermeer B 120 en den heer L. G. Veldt, Laarmanstraat 199. Tentoonstelling. Tot en met 31 Oct. eiken dag 1012, 1.30 6 en 710 uur, in het voormalig politie bureau Langestraat 87, tentoonstelling „Het leven der zee". Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, le hoofdnummer De terugkeer van Arsène Lupin (detect.); 2e hoofdnummer Bokser tegen wil en dank (kom.); hoofdról Wayne Morris. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, 8 uur, Geheime zender L. B. 17 (sens.); in het Hollandsch journaal o.a. Optocht 8 Oct, te Alkmaar. Woensdagmiddag geen matinee, Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer 30 dagen corvee (kom.); hoofdrol Fernandel. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Patriot (rom.-hist.); hoofdrollen Harry Baur en Pierre Renoir. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Dinsdag 25 Oetober. 8 uur, 't Gulden Vlies, wintersportavond N. R. V. 8 uur, kerkeraadskamer Luth. kerk, film en propaganda-avond. Woensdag 26 Oetober. 7.30 uur, Waakt en Bidt, ds. Vunderink over „Het evenwicht der ziel" voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur, dancing Harmonie, optreden Elly Ney voor de Kamermuziekvereeniging, 8 uur, café Central, ledenvergadering Het Witte Kruis. 8 uur, Kapelkerk, prop.-bijeenkomst Evang. Maatschappij; spr. ds. Mulder van Rotterdam (lid H.B.) 8 uur, de Unie, ledenvergadering afd. Roode Kruis. Donderdag 27 Oetober. 8.15 uur, Harmonie, opvoering „George en Margaret" door tooneelgroep „Het Masker" voor Covoto. Niet ten derde mate zou de wereld een I j economische inzinking kunnen weerstaan. Thans zal hel zijn: „erop of eronder". Iedere te nemen maatregel moet dus zijn 5 I volkomen economisch gerechtvaardigd. Geen gegoochel meer me! millioenen of I mllliarden, die niet beslaan of langs den Z Iweg der leening gecreëerd moeten worden. I Geen omvangrijke leeningen meer voor I onproductieve doeleinden of voor kwaad, Iilal chronisch dreigt te worden. Geen jaar- I lijksche belastingverhooging, terwijl de omzet steeds daalt en dus de productie- I mogelijkheid afneemt. Geen blijvenden toestand scheppen van steunuilkeering of arbeid tegen een karig Iloon, naast een productiestelsel, dat hit normale loon uitkeert. 5 Geen welvaart dus of betrekkelijke welvaart I naast pauperisme. Geen langdurige con- ferenties over verlaging van lotbarriires Z of monetaire vraagstukken. IDat alles is het paard achter den wagen spannen. 1 spannen. 1 nidt. 30 30 (14) W. C. SicktHj Feestavonden middenstand. Zaterdagavond werd in „Het Wapen van de Zijpe" te Schagerbrug een filmavond gehouden, uitgaande van den georganiseer- den middenstand en Zondagavond werd een gelijksoortige avond gegeven in lokaal Kossen te St. Maartensbrug. Beide feest avonden kunnen volkomen geslaagd heeten. Er was veel publiek opgekomen. Aan de Middenstandsreizen hebben in 1938 onge veer 1200 menschen "lit Zijpe deelgenomen. Van deze reizen naar het Gooi waren films gemaakt door de fa. Niestadt uit Schagen. Deze films werden op bovenbedoelde avon den afgedraaid en het ligt voor de hand, dat velen nieuwsgierig waren wat deze films te zien gaven. De film, getiteld „Met 1200 klanten van den Zijper Middenstand naar het Gooi op 17, 21 en 24 Aug. 1938", gaf een fraai en duidelijk beeld van bedoelde reizen. Behalve de film van de reizen-1938 werd bovendien afgedraaid de film van de Zij per Middenstandsreizen-1937, welke even eens zeer in den smaak viel. Vervolgens trad op het duo Jack Funy-Dora Schrama, dat op het publiek een uitstekenden indruk heeft gemaakt. Tot slot een geanimeerd bal, zoowel te Schagerbrug als te St. Maar tensbrug. Werkverschaffing goedgekeurd. De minister van Sociale Zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan het onlangs dooi den gemeenteraad aangenomen plan van werkverschaffing, ter verbetering van verschillende wegen. Dit plan is begroot op 6500 aan arbeidsloonen en 1000 aan bijkomende kosten. In de arbeidsloonen zal 99 procent subsidie worden verleend, terwijl de bijkomende kosten weder in 5 jaar door de gemeente zullen moeten worden opgebracht. Het plan omvat de verbetering van de van Speyckstraat, de Boulevaid, de Trompenbergstraat, de Emmastraat, de Stationstraat, de Mus- schenbuurt en het Westeinde. De gemeente heeft thans 4 verschillende objecten van werkverschaffing die goedgekeurd zijn, terwijl alleen voor 'tplan tot aanleg van een sportveld in werkverschaffing nog geen goedkeuring verkregen is. Oprichting van een muziekcorps. De plannen tot oprichting van een muziekcorps nemen vasteren vorm aan. Reeds hebben zich een twintigtal deelne mers opgegeven. Het ware ten zeerste te we "schen, dat het genomen initiatief succes zal hebben, daar de gemeente thans by feestelijkheden altijd op anderen is aangewezen, met het gevolg, dat soms de viering moet worden uitgesteld en altijd de kosten van een muziekcorps een be langrijken post vormen op het budget van de Oranjevereeniging e. d. „DOORREIZEN." De Joden maken een moeilijken tijd door. Toen een vijftal jaren geleden Hitler gele genheid kreg zijn theoretische beschouwin gen in daden om te zetten heeft hij zich met ai de felheid welke het nationaal- socialisme kenmerkt tegen het Jodendom ge keerd. Wij weten maar al te goed waartoe dat alles geleid heeft, hoe goed-Duitsche onder danen van hun geboortegrond werden ver dreven, hoe aan hen, die zich staande tracht ten te houden het voorzien in eigen levens onderhoud practisch onmogelijk werd ge maakt. Het Joodsche werkkamp in de Wieringer- meer bewijst hoezeer men zich ook in ons land beijverd heeft dezen van huis en haard verdrevenen de helpende hand toe te ste ken. Naar Palestina werden de Duitsche Joden verwezen, zoogenaamd naar hun eigen land waar zy thuis zouden hooren. Maar men vergat daarbij, dat deze Joden van vader op zoon goede Duitschers waren, dat zij geen ander vaderland dan het hunne wenschten en dat Palestina geenszins de welvarende streek was waar men op de Jo den, als lang weggebleven landgenooten zat te wachten. Het verzet van de Mohammedanen en de krachtige wijze waarop de Engélsche troe pen thans in Jerusalem moeten optreden be wijst voldoende, dat de volgelingen van Mohammed allesbehalve op de vroegere buisger.ooten gesteld blijken. Na Duitschland is Oostenrijk aan de beurt gekomen. Ook daar is de zoogenaamde zuiveringsactie begonnen en heeft de Jood sche bevolking dezelfde droevige ervaring opgedaan als dat in Duitschland het geval was. In Italië waar de Joden jarenlang als gelijkberechtigde staatsburgers hebben ge leefd, is men blijkbaar dermate door het voorbeeld van het bevriende Duitschland beïnvloed, dat men ook hier, zij het met wat minder drastische maatregelen de Joden langzaam maar zeker tot emigratie dwingt. En nu in Holland. Holland is gelukkig nog altijd een demo cratische staat en wij kunnen slechts hopen, dat het dat in de toekomst altijd zal blijven. Wij ondervinden hier den terugslag van de groote gebeurtenissen in het Oosten, wij hebben natuurlijk ook hier de mannen en vrouwen, die niets liever zoudén zien dan dat ook hier eens een dictator met de zweep klapte en alles wat niet op Duitschzn leest geschoeid is, zou reorganiseeren. Wij hebben hier de N.S.B., een vreemde plant op Hollandschen bodem, een plant, die naar wij verwachten, hier niet „aarden" zal, maar die hier toch zoo wortel heeft ge schoten, dat zij niet onopgemerkt zal kun nen blijven. Nederland is van oudsher het asyl voor alle vervolgden en verdrukten geweest en het is volkomen begrijpelijk, dat vele tot emigratie gedwongen Joden naar ons land zijn gekomen. De Staat zal hun toelating moetan rege len, maar het is begrijpelijk, dat velen zich hier reeds gevestigd hebben en dat het per centage Joden onder de bevolking van Ne derland de laatste jaren zal zijn gestegen. Naast deze nieuwe Joodsche bewoners telt ons land er honderdduizenden, die hier al geslachten lang als goede vaderlanders ge leefd en gewerkt hebben, waaronder man nen, die op het gebied van wetenschap en kunst een vooraanstaande plaats innemen. De grieven welke men tegen de Joden heeft, zijn over het algemeen deze, dat zij zich meester maken van belangrijke func ties, zoodat men in tal van plaatsen Am sterdam is in dit opzicht een markante stad door Joden geregeerd wordt. Wij kunnen ons die grieven indenken, maar daartegenover staat, dat elk volk de regeering krijgt die het verdient en wanneer Joden een belangrijke bestuursfunctie be zetten moeten zij daartoe toch door anderen worden gekozen, anderen die willens en we tens deze Joden naar voren brengen en dus óf geen kans zien die plaatsen zelf te bezet ten, óf daarvoor niet voldoende actief zijn gebleken. In het algemeen staat men in Nederland r.:et vijandig tegenover den Jood, maar wij moeten helaas constateeren, dat daarin de laatste jaren eenige verandering schijnt te komen. De voortdurende anti-semietische propa ganda van buiten onze grenzen heeft waar- Gepromoveerd. cl Aïn RJK' Universiteit te Nijmegen slaagde Dinsdag pater S. W. Schotten S C J., vroeger te Bergen, voor todStS raai examen geschiedenis, op de scr.ptie- „de viees voor de Katholieken als poli tieke macht m de Republiek der Vereenii' de Provincies in de 17e eeuw". g" Tegen lintbebouwing. Teneinde lintbebouwing te voorkomen hebben Ged. State» het noilig XB dat alvorens van gemeentewege een ver gunning tot bouwen mag worden afgegeïen' belanghebbende eerst dient over teTEJ5 .een bewijs van Ged. Staten van Noordhoi land, waaruit blijkt dat hpi,„„u^ recht van uitweg heeft verkregen** Dit geldt uit 3en aard der zaak vnn bouwwerken, welke orden opgericht 1™ buiten de bebouwde kom geleden we^' schijnlijk niet nagelaten ook hier een min der gunstige stemming te kweeken. En wat de N.S.B. betreft: men is ook daar langzaam maar zeker den weg van het anti semietisme opgegaan. De tijd dat men daar niet met de Duitsche broeders vergeleken wilde worden, ligt al lang achter ons. In de rede welke Ir. Mussert Zaterdag avond in Amsterdam heeft gehouden heeft hij openlijk bevestigd zoowel Duitsch- als ïtaliaansch gezind te zijn en om te bewijzen, dat hij het met de daar gehuldigde opvat tingen eens is, heeft hij verklaard tegen po litiek Katholicisme en Protestantisme, tegen verwereldlijking van de kerk te zullen strijden. En nu de houding van de N.S.B. tegen over de Joden. Wij zijn niet anti-semietisch is er vroeger betoogd en menigeen heeft daarover ongeloovig de schouders opge haald en verwacht, dat wanneer dit wer kelijk waar mocht zijn het anti-semletis- me niet lang op zich zou laten wachten, om dat het ook volkomen in het nationaal-socia- listisch systeem past. Het heeft inderdaad niet lang op zich laten wachten. De Joden weten nu wat zij van de Mussert-beweging hebben ie ver wachten en kunnen maar al te duidelijk be grijpen waartoe het tenslotte zou komen als deze politieke groep ook hier eens de macht in handen zou krijgen. Wij zijn zoo heeft Ir. Mussert Zater dagavond gezegd vóór het Nederland- sche volk en dus tegen alle machten die ons volk belagen en uitbuiten, die het zijn ka rakter willen ontnemen en het in slavernij willen brengen. Een paar honderdduizend Joden aldus Mussert nemen langzaam maar zeker onzen bodem in bezit, zij gaan den handel beheerschen en brengen de industrie onder hun macht. Zij willen de opvoeding van onze jeugd beheerschen, rechtspreken over ons volk en uitmaken hoe wij ons moeten gedragen. Hij noemde het een nationaal-sodalis- tische plicht daaraan een einde te maken en wanneer de N.S.B. hier reeds de macht had, zou op deze mededeeling zeker een op somming gevolgd zijn van de maatregelen welke aan het verblijf der Joden in ona land zoo spoedig mogelijk een einde zouden ma ken. Maar de N.S.B. heeft de macht nog niet en dus verklaart Mussert dat zoolang er nog geen Joodsch tehuis is, groot en vrucht baar genoeg om het geheele Joodsche volk daar te hereenigen, ieder ander volk den ze delijken plicht heeft een deel van het Jood sche volk te herbergen, omdat ook de Joden recht op een bestaan hebben. De N.S.B. keert zich tegen het internationale Joden dom, dat hier den baas wil spelen, maar niet tegen de Joden, die hier slechts in goede harmonie een stuk brood willen ver dienen. Maar het zal tot de eerste daden van het N.S.B.-bewind behooren alle Joden, die na 1 Augustus 1914 in ons land zijn gekomen te laten „doorreizen" binnen een redelijken termijn voor verhuizing opdat de overblij vende Joden in ona land rust kunnen vin den. De N.S.B. zal geen Joden meer tot de partij toelaten, maar die er eenmaal zijn zijn er werkelijk nog Joodsche N.S.B.-leden? kunnen het blijven, en deze menschen die liet toch al moeilijker hebben dan de an deren, zal men als volwaardige kameraden moeten respecteeren. Ziezoo, nu weten de Joden waar zij voor- lcopig aan toe zyn. De ruiterlijke verkla ring dat Joodsche N.S.B.-leden het toch al moeilijker hebben dan andere en het beroep op die anderen om hen ongemoeid te laten bewijst wel hoe groot het anti-semietisme in de eigen gelederen is. Nu moeten al de Joden verdwijnen die na 1914 in ons land zijn gekomen. Het is niet moeilijk te voorspellen, dat de rest evenzeer naar Palestina verwezen wordt als Ir. Mussert ooit gelegenheid krijgt zijn theorieën in daden om te zetten. Eén ding is intusschen duidelijk gewor den, namelijk dat, ondanks alle verklarin gen dat de N.S.B. niet anti-semietlach zou zijn, ondanks alle theorieën, dat rustige Jo den recht op een bestaan hebben en hier een goede harmonie een stuk brood moeten ver dienen, de N.S.B. in wezen een anti-Jood- sche party ia en dat er geen enkele waar borg is, dat wanneer Mussert ooit de macht krygt het hier andera zal gaan dan m Duitschland en Oostenrijk gebeurd is. Het bestuur treedt af. nina^H^L86 VWl Cen VerschU van mee- r k b°ezem van het bestuur van de genoemd b^t E«™-»innen. zal kozen wordem °PmeUW beStUUr ge" u». Mond- en klauwzeer. van St*mlnigeValJen' d,t vee tengevolge bedraagt thans 5 *££SÏ neemt daarnaast het aantal herstel-gmU«n «-»n Aangesteld. voorten w'er&ft' ft h?r Dick 0l»°. bouwconsulent en vn r iftn Rübsland- bier, is tot Wrlint. vld\tingsdienst al- Cultuurmaatseh iDnl?nwi1St benoemd b*i de

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10