KIJKEN n KOOPEN mCLOECK LAATSTE BERICHTE Qemeettieeadett EGMOND BINNEN OUDORP ONZE STADSRUBRIEK ALKMAARSCHE COURANT Nazi's in het Memel-gebied Memelgebied volgend jaar „vrij'"> HEERHUGOWAARD IONCHCOBUGIEBD). i mi_.-L Alkmaar, Dinsdag. NOG EEN WILDE BUS. Naar wij vernemen, zal ook tus- schen Alkmaar en Egmond aan Zee een wilde busdienst geëxploiteerd worden. Men kan daarmede rijden tegen een lager tarief dan bij den be- staanden vasten dienst van de Naco. Wij weten op het oogenblik niet tegen welke tarieven de nieuwe bus zal rijden, noch hoe de rijtijden zullen zijn. De middenstand van Egmond aan Zee staat tegenover den nieuwen busdienst natuurlijk precies hetzelfde als de Alk- maarsche middenstand tegenover de bus sen naar Amsterdam, misschien iets min der scherp, omdat Egmond aan Zee en Alkmaar zoo dicht bij elkaar liggen, dat 't begrijpelijk was, dat vele Egmonders toch al in Alkmaar kwamen winkelen. Wat -'.eze bus betreft, verwachten wij geen protesten van den Alkmaarschen middenstand, omdat het uitgesloten ge acht mag worden, dat Alkmaarders voor hun inkoopen naar Egmond aan Zee zou den trekken. Intusschen wordt de bus-chaos nog grooter en wie zal voorspellen wat het einde zal zijn? Zullen er straks ook wilde busdiensten op Haarlem, op Bergen, op Den Helder en op andere thans bestaande vaste lijnen verschijnen? Het is voor de exploitanten van deze diensten niet te hopen. Het publiek pro fiteert natuurlijk, van eiken goedkoopen dienst, maar het resultaat is een feilen concurrentiestrijd waarbij tegen onhoud bare prijzen, wordt gereden, waarbij de chauffeurs te lange rijtijden hebben en de zekerheid bestaat, dat de dienst op den duur toch niet gehandhaafd zal kunnen blijven. ONTSLAG VERLEEND EN HERBENOEMD. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 29 October a.s., op verzoek eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst aan den reserve-kapitein der militaire administratie P. W. Groot alhier van het le regiment veldartillerie. Met ingang van denzelfden datum is de heer Groot in deze functie en bij hetzelfde regiment opnieuw benoemd. Er is dus sprake van een beëindigen van dienstbetrekking door het bereiken van de leeftijdsgrens en het opnieuw aangaan van een vTij willige verbintenis. CURSUS INTERNATIONALE - HOOFDPROBLEMEN. Dr. M. van Blankenstein, voorheen bui- tenlandsch correspondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, zal in November voor de Volksuniversiteit een zeer belang rijken cursus houden over de hedendaag- sche internationale problemen, waarvoor, naar wij mogen verwachten, veel belang stelling zal bestaan. Het programma van de V. U. schrijft over dezen cursus: „Deze lezingen zullen een overzicht geven van den stand der voornaamste internationale problemen, zooals zij zich vertoonen op het oogenblik waarop de lezingen zullen gehouden worden. Toch zal het niet het streven zijn de gebeurte nissen in hun bewegelijkheid te volgen, maar veeleer het vaste geraamte van be trekkingen en tegenstellingen tusschen de volken uiteen te zetten. De bedoeling is niet, gelijk in dagbladartikelen, zoo nauw keurig mogelijk te zeggen wat gebeurt, maar veeleer, duidelijk te maken welke drijvende krachten zich door de gebeurte nissen, en in de gebeurtenissen, doen gel den. Europa zal bijzonder uitvoerig daar bij in beschouwing worden genomen, maar ook aan het Verre Oosten zal de aandacht worden geschonken, die het, vooral in Ne derland, en vooral in dezen tijd, verdient". Nadere bijzonderheden vindt men elders in dit nummer. TOT DEURWAARDER BENOEMD. Bij beschikking van den minister van Justitie is heden benoemd tot onbezoldigd deurwaarder bij het Kantongerecht te Hoor,n ter standplaats Hoorn: J. M. van Schoten, waarnemend deurwaarder bij voormeld gerecht. PEDAGOGISCH CONCERT R.K. LYCEUM. Men schrijft ons: Deze kunstzinnige middag, welke voor de leerlingen en ouders van het R.K. Lyceum ongetwijfeld een onvergetelijke is geweest, werd ingeleid door den rector drs. J. L. Küppers. Spr. stond aanvankelijk wat ge reserveerd tegenover deze muzikale proef, maar kan er intusschen van overtuigd zijn, dat hij een kern van dankbare toehoorders heeft gevormd, welke zijn cultureele be doelingen hebben aangevoeld, en voor honderd procent hebben gewaardeerd. De heer en Cor de Groot (pianist) en Jaap Stotijn (hobo) hebben kans gezien, om binnen een kort tijdsbestek van slechts één uur, de jeugdige luisteraars op weg te hel pen, een goed inzicht in de muzikale kunst te verkrijgen. Zoowel de pianist als de hoboïst gaven ieder op hun beurt een voor leeken begrij pelijke toelichting op het te spelen werk. Stotijn had zelfs een oud Oostersch instru ment medegebracht, waaruit de hobo zich langzamerhand tot op zijn tegenwoordigen vorm heeft ontwikkeld. Allereerst werd uitgevoerd een sonate voor hobo en piano van Handel (16851759). Vervolgens speelde de pianist een aantal Handel-variaties van Joh. Brahms. De hoboïst Stotijn verklaarde geen goed Hol lander te zijn, wanneer hij geen werk van een Nederlandsch componist zou spelen. Spr. koos daarom het speciaal voor hem geschreven concert van Alex Voormolen, hetwelk nog nimmer in het openbaar is uit gevoerd, alleen op de scholen. Tot besluit speelde de pianist de bekende Polonaise As dur van Chopin. De reactie, welke volgde op de vertolking van de eersterangs kun stenaars, door de jeugdige luisteraars en hier ging het toch maar om was verras send. Zij gedroegen zich als geroutineerde concert-bezoekers absoluut correct men kon een speld hooren vallen. Enthousiast applaus vertolkte de dank baarheid van de luisteraars voor het prach tige en artistiek hoogstaande spel van Cor de Groot en Jaap Stotijn. Bij voldoende be langstelling is de bedoeling, elk schooljaar een zestal opvoedende concerten te geven. Men moet wel bedenken, dat het aller beste voor de jeugd is weggelegd, o.a. de violist Goldberd en Lilikrans (piano). Louis v. Tulder, e.a. Dat de jeugd niet alleen voor sport,, maar ook voor geestelijke verheffing uitermate vatbaar en gevoelig is, bewees wel deze „muzikale proef". Daarom, ouders van de Lyceum-leerlingen en allen, die het met de waarachtige cultuur goed meenen, steunt ook in dit opzicht de initiatiefnemers, en men zal er nooit spijt van hebben. Men kan tenslotte alles verliezen, behalve wat met den geest verworven is. VERWARMINGSRADIATOREN BERGER BRANDWEER. De firma de Vries N.V. alhier verzoekt ons nog te willen vermelden, dat de ver warmingsradiatoren onder de beide spuiten in de nieuwe brandweerkazerne te Bergen (over de ingebruikneming waarvan wij gisteren reeds schreven), waar de gemeente architect, de heer Roggeveen, nog in het bizonder de aandacht op vestigde, door haar is geleverd en geplaatst. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER 17—25 OCT. 1938. Nieuwe zaken: Alkmaar: Het Eysinkhuis, Ritsevoort 58, handel in motoren enz. „De Prijsbreker", Magdalenenstraat B 13, Electro-, radiohandel enz. Den Helder: „Heldersche Meubelfabriek „De Ster" N.V., Spoorstraat 111-113-115, fa bricage en verkoop van meubelen. Wij zigingen: Alkmaar: A. A. A. van Wickeren, winkel in sigaren enz.; overgegaan aan mw. C. G. van WickerenBakker. N.V. A. Meiboom's Handel Maatschappij, Gudegracht D 26/38, benoeming procuratie-, houder. Broek op Langendijk: D. de Boër, Scha- penland 358, kappersbedrijf; filiaal gevestigd Heerhugowaard Zd. Koedijk: A. Lugtigheid, Kanaaldijk 41, ex peditiebedrijf; overgegaan aan Abr. Lugtig heid. Opheffingen: Alkmaar: „Het Breihuis", Ridderstraat 12, winkel in wol enz. GESLAAGD. Voor het doctoraal examen rechten slaagde heden aan de universiteit te Leiden de heer N. de Lange te Bergen. VERTROKKEN PERSONEN. J. H. Ringers, N.H., z.b., van Nassaulaan 51, naar Londen. M. E. de Groot, N.H., verpleegster, van Stationsweg 27 naar Amsterdam. P. J. A. van Eijsden, R.K., winkelbediende, van le Landdwarsstraat 9 naar Den Helder. C. M. Jonker, echtg. van D. Hellingman, R.K., z.b., van Leeu wenhoekstraat 5, naar Rotterdam. C. Hartog, geen, monteur en echtg., N.H., van Omval 70 naar Schermerhorn. J. Rijp- ma, N.H., huishoudsetr, van Nic. Beets- kade 51 naar De Bilt. T. Kloosterboer, N.H., hulp i. d. huish., van Heerenstraat 7, naar Nieuwer Amstel. H. A. Gelder blom, geen, chauffeur, en echtg., R.K., en kind, geen, Schermeerstraat 9 van Zaan dam. S. C. J. Klaver, R.K., veehouders knecht, van Heilooërdijk 31, naar Voor hout. J. C. J. Pameijer, N.H., hulp in de huish., van aNsaulaar. 25 naar Zeist. R. Kok, geen, dienstbode, van Paul Kru- gerstraat 8 naar Den Helder. A. Brink, geen, leeraar H.B.S., van Julianastraat 12, naar Leiden. G. J. Struij.s, R.K., ser- geant-capitulant, van Lindenlaan 72 naar Amersfoort. S. E. Treffers, D.G., hulp- predikante, van Westerweg 120 naar Utrecht. L. Roet, handelsreiziger, N.I., en echtg. en dochter, van K. van 't Veer- straat 10 naar Amsterdam. H. Jensma, N.H., chauffeur, en echtg. van Kesterkolk- straat 24 naar Oudorp. M. van Dort, D.G., z.b., en echtg., N.H., en broer, D.G., van Westerweg 10, naar Heiloo. A. Kamps, geen, dienstbode, van Jul. van Stolberglaan 22, naar Amsterdam. INGEKOMEN PERSONEN. A. C. Tiet, R.K., dientbode, van Schagen naar Nieuwesloot 55. H. J. Wijsman, R.K., etaleur, van Haarlem naar Oudegracht 116 A. S. J. Steenhuis, N.H., chauffeur monteur, van Driebergen-Rijsenburg naar Rippingstraat 16. K. Voigt, E.v.L., dienst bode, van Wieringen naar van Evedingen- straat 18. G. Smit, N.H., huishoudster, van Heemskerk naar van Houtenkade 29. A. Winder, R.K., dienstbode, van Limmen naar Stationsweg 60. G. A. Barbuio, R.K., z. b., van Haarlem naar Stationsstraat 28. O. den Oudsten, geen, huishoudster, van Am sterdam naar Koningsweg 40. J. Poland, R.K., chauffeur-monteur, van Nieuwe Nie- dorp naar Bierkade 13. G. Bosma, N.H., z. b., van Heiloo naar Prins Bernhardlaan 10. M. A. F. van Dijk, N.K., leerl.-verpleeg- ster, van Leiden naar van Everdingenstraat 18. C. Postma, geen, z. b., van Den Hel der naar Lindenlaan 127. WILDE BUSDIENST DOOR POLITIE VERBODEN. Nadat in de afgeloopen weken eenige zgn. wilde busdiensten tusschen Haarlem en Amsterdam in kort geding door de recht bank waren verboden, bleek een nieuwe onbekende N.V. te zijn gevormd die een half-uur-dienst reed met het materieel van de verboden diensten. Op de wagens stond vermeld, dat niet de bedoeling voorzat, der Noord-Zuidholl. Tramweg-MÜ. of den spoorwegen schade te berokkenen en daar om was besloten alleen diegenen te vervoe ren, die „van de tram of trein geen gebruik wenschen of kunnen maken". Vanochtend heeft de politie ingegrepen. Zij verbood het publiek aan het vertrek- station in de Kruisstraat te Haarlem in te stappen. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN. Tijdens werkzaamheden der normalisa tie van de Aa onder Gerhert heeft men verschillende hoorns gevonden, welke af komstig z\jn van buffels uit lang vervlogen tijd. Ook vond men geweien van herten van bijzondere grootte. Prof. dr. I. M. van der Vlerk van het Rijksmuseum, afdeeling Geologie te Lei den, zal zich a.s. Zaterdag naar Gemert begeven teneinde deze vondsten te onder zoeken. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ZOUTELANDE. Te Zoutelande heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat. den landbouwer de Visser het leven heeft gekost. Zijn vrouw verkeert in levens gevaar. Het echtpaar de Visser had de gewoonte om vroeg op te staan. Toen buren, die van deze gewoonte op de hoogte waren, in den loop van den ochtend alles bij de familie de Visser gesloten zagen, waarschuwden zij de politie. Hierop liet de burgemeester door een smid de deur openen. In de slaapkamer ontdekte men op den grond het leyenlooze lichaam van de Visser, terwijl zijn vrouw bewusteloos in bed lag. Een direct ontboden geneesheer achtte den toestand van de vrouw levensge vaarlijk. DE SCH. 102 NAAR DE HELLING. Nu men vanochtend vrijwel gereed is ge komen met het lossen van de lading der Sch. 102 en het schip dus zoo goed als ledig is, heeft men het hooger in de bokken ge- heschen om de schade beter te kunnen op nemen. Gebleken is, dat in de logger ter hoogte van het nettenruim een zeer groot gat is ge slagen, in het voorschip bevindt zich even eens een groot lek, zij het van iets gerin gere afmetingen. Het roer is niet meer aan wezig. Hedenmiddag zal men trachten de gaten te dichten, waarna het schip naar de sleep- helling zal worden gesleept. Eerst wanneer men daar het karkas grondig heeft kunnen onderzoeken, zal een beslissing genomen worden of de logger zal worden gerepareerd dan wel gesloopt. VESTIGINGSWET TOEGEPAST OP KAPPERS EN BLOEMISTEN. De vestigingswet kleinbedrijf 1937 is thans "ook toegepast op het kappersbedrijf en op het bloemenverkoopbedrijf. Dit verbod geldt voor den tijd van ten hoogste één jaar, daarna doch eventueel eerder zullen vestigingseischen worder. afgekondigd en dan zal men voor het vesti gen van een inrichting de vergunning be hoeven van de Kamer van Koophandel. Het ligt in de bedoeling bij de vestigings eischen voor het kappersbedrijf onderscheid T. Hooiveld, magazijnbediende, R.K., niet vertrokken naar Amsterdam, doch weer in gekomen aan Oudegracht 142. M. H. Piet, z.b., G.K., van Bussum naar Clarissenbuurt 4. G. Veenstra, los werkman, N.H., en gezin, R.K., van Ede naar Noorderkade, woonwagenpark. B. H. Kremer, grond werker, geen, en gezin, van Hoorn naar Kwakelpad. C. A. Smit, fabrieksarbeider, N.H., Boe zemsingel 34 van Zaandam. Echtg. J. C. A. M. Munninghoff, R.K., en gezin, Dr. Schaepmanstraat 30 van Rotterdam. R. J. H. Smelt, commies N.S., Rem., en gezin, Ro zenstraat 38 van Rotterdam. Wed. E. T. Feenstra Kuiper, z.b., geen, Prins Hendrik straat 52 van den Helder. A. Koning, dienstbode, geen, Laat 162 van Sint Pancras. R. J. Zwaan, leerl. drukker, Rem., Nieu wesloot 79a van Spanbroek. Wed. H. G. van Doornik, R.K., en dochter, Luttik Oudorp 88 van Zaandam. H. M. Pot, z.b., geen, Westerweg 1 van Amsterdam. Wed. C. Musk, N.H., Krelagestraat 1 van Beem- ster. Wed. W. A. P. F. L. Blaeser, z.b., N.H., en zoon, z.b., Regulierslaan 24 van Schagen. M. M. Zandbergen, dienstbode, R.K., Rippingstraat 19 van Heiloo. A. J. Wagendrever, smid, R.K., Oudorperdijkje 5 van Heiloo. P. W. Verwer, verpleegster, geen, Wilhelminalaan 11 van Poortugaal. P. Greeuw, assistente in de huish., geen, Prinses Julianalaan 14 van Heiloo. J. C. Vallentin, leerl. verpleegster, R.K., van Everdingenstraat 18 van 's-Gravenhage. P- Dommisse, monteur, N.H., en gezin, Corf- straat 59 van Amsterdam. J. K. de Boer, leeraar-technicus zuivelindustrie, N.H., en echtg., geen, en dochter, N.H., Rembrandt- straat 66 van Grouw. T. Brouwer, dienst bode, N.H., Mr. P. J. Troelstrakade 56 van Terschelling.M. Wever, slager, R.K., Lan- gestraat 32 van Hoogwoud. Wed. H. H. A. de Ruijter, collectrice staatsloterij, W.G., Emmastraat 21 van 's-Gravenhage. J. J. de Swart, slager, R.K., Landstraat 47 van Bergen (N.H.) E. E. N. de Wolf, reiziger, R.K., en gezin, Hofdijkstraat 15 van Leeu warden. Wed. H. E. Bosman, z.b., R.K., Emmastraat 12 van Ouder-Amstel. M. Becker, huishoudster, R.K., Dr. Schaepman- kade 28 van Amsterdam. A. J. Bloot- hoofd, dienstbode, R.K., Snaarmanslaan 78 van Heerhugowaard. A. W. Hettema, op- te maken tusschen dameskappers en heeren kappers. Men zal zich dus kunnen vestigen of als dameskapper, of als heerenkapper, al naar gelang men zich voor het vak be kwaamt. Voldoet men daarentegen aan beide eischen, dan zal men zich als dames- en heerenkapper kunnen vestigen, voor zoover het althans de eischen van vakbekwaam heid betreft. Men weet, dat tevens eischen voor han delskennis en credietwaardigheid worden gesteld. De eischen voor de bloemisterij hebben op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 alleen betrekking op die bloemverkoop- bedrijven, welke over een inrichting be schikken. De bloemenventers vallen dus niet onder dezen maatregel. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Van officiëele zijde meldt men ons, dat de koningin hedenmiddag met hare naaste óm- geving een persoonlijke bespreking heeft gehouden omtrent de drie oproepen, welke verschenen zijn met betrekking tot de mo- reele en geestelijke herbewapening. Daarbij was gelegenheid tot het stellen van vragen. OVERWEGWACHTERES DOOR TREIN GEGREPEN. Korten tijd later overleden. Vanochtend is de 37-jarige overwegwach- teres van wachtpost 28 aan den Oostdijk on der de gemeente Krabbendijke, door een suikerbieténtrein aangereden. De vrouw had even tevoren een pakje overhandigd aan den machinist van een pas- seerenden trein. Toen zij over de lijn terug wilde gaan, merkte zij, vermoedelijk door den mist, den bietentrein niet op. De vrouw werd gegrepen en tachtig meter meergesluerd; nadat door een geneesheer uit Krabbendijke hulp was verleend, is het slachtoffer naar haar woning vervoerd, waar zij een half uur later is overleden. De onge lukkige was moeder van vier kinderen. KORT GEDING TEGEN WILDEN BUSDIENST. De strijd tusschen spoor en tramwegen eenerzijds en de wilde busdiensten ander zijds woedt nog steeds op alle fronten. Tal loos is het aantal korte gedingen, dat door den president van de Amsterdamsche Arrondissements-rechtbank, mr." A. J. van Royen, in behandeling wordt genomen. Vanochtend is gepleit in het kort geding dat de Noord- en Zuidhollandsche Tramweg Mij. aanhangig heeft gemaakt tegen de reisonderneming Reverti te Amsterdam, die een wilden dienst onderhoudt tusschen Am sterdam en Haarlem. De tramwegmaatschappij heeft een nieuwe noot in het geding gebracht. Zij heeft niet slechts de naamlooze vennoot schap gedagvaard, doch ook de beide direc teuren der N.V. Reverti persoonlijk en bovendien de twee verhuurders van de autobussen. Reverti namelijk huurt de bus sen voor haar dienst van een autobusver- huur-onderneming. Nu vraagt de tramweg mij. behalve verbod van den busdienst, op legging van een dwangsom, stopzetting met den sterken arm, bovendien nog een verbod tegen de beide directeuren van de verhuur- inrichting om nog bussen aan wilde diensten te verhuren. Een novum in den strijd tus schen rail- en wegverkeer. Mr. F. A. Kokosky betoogde voor de ver huurders der bussen o.m., dat de president der rechtbank niet zoo maar in kort geding het contract tusschen de verhuurinrichting en den wilden dienst kan ontbinden. Mr. Levenbach wees o.m. op het feit, dat de busdiensten een verklaring hebben aange- zichter rijkswaterstaat, geen, Oudogracht 291 van Heemskerk. J. C. Smit, los-arb., N.H., Hofstraat 6 van Oran (Fr. Af.) L. Gerritsen, z.b., geen, Kennemerpark 23 van Batavia (N.I.) H. G. Gerritsen, z.b., geen, Kennemerpark 3 van Batavia (N.I.) J. Mulder, tuindersknecht, geen, en gezin, Overdiestraat 55 van Hengelo (O.) Een naaikrans. Door een vijftien-tal dames is een naai krans opgericht welke ten doel heeft klee ren enz. te maken ten bate van de missiën in andere landen. Iepenziektc. Het onlangs vanwege het Staatsbosch- beheer ingestelde onderzoek naar boven genoemde ziekte wees uit dat in deze ge meente 63 boomen waren aangetast. Van dit aantal werden er 11 met twee kruisen en 52 met één kruis in den stam gemerkt. Mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer neemt in deze gemeente nog steeds toe en bedraagt thans 47. Negen aangiften van genezing wijzen er echter op dat de ziekte eenigermate begint te wijken. Vier koeien, w.o. drie van denzelfden veehouder, zijn aan de ziekte bezweken. bevat voortdurend berichten, die andere bladen pas den volgenden dag hebben. Dat komt, omdat de de EENIGE STADSKRANT is! plakt, waarin staat, dat alleen de mens,* die niet met de tram willen 0f kim vervoerd zullen worden. nnen, Mr. J. Deerink vond deze verkla uitermate naïef. Temeer wanneer mon deze „verklaring" de conclusie vastkn dat de busdienst geen onrechtmatige H°Pt' begaat. aaad De uitspraak werd vastgesteld op i Noy De jongste mededeeling van Hitl dat Duitschland geen territoriaT' eischen meer heeft in Europa mo volgens een der autoriteiten te Berli door de Litauschen regeering niet ve""* keerd worden uitgelegd. Hij verklaarde, dat de Führer nooit gezegd heeft, dat „de Duitsche regee ring geen belangstelling meer heeft in het lot van aan de Duitsche gTenJr buiten het rijk wonende Duitschers" Integendeel zal alles worden gedaan om te zien, dat hun leven en bestaan worden gewaarborgd. Officieele en politieke kringen te Berlijn hebben met voldoening opgemerkt, dat de Litausche regeering twee wetsontwerpen met betrekking tot de veiligheid van den staat, waartegen de in het Memeiland wo nende Duitschers bezwaren hadden ge." maakt heeft teruggenomen. Memeiland a.s. zomer „vrij?» De Londensche Daily Herald meldt u'it Dantzig, dat de nationaal-socialisten in het Memelgebied op aanraden van afgezanten van Berlijn besloten hebben, de Litausche regeering een aantal vergaande eischen voor te leggen. Dit besluit is genomen in een te Konings- bergen gehouden bespreking. Het is te vreezen, aldus het blad, dat dit de eerste stap zal zijn van een campagne voor de cessie van het Memelland aan Duitschland. De nationaal-socialisten in Memel heb- ben van gedelegeerden van het nationaal- socialistische hoofdkwartier te Berlijn ter conferentie de belofte gekregen, dat zjj den volgenden zomer hun vrijheid zullen krij gen. De eischen, welke dr. Neumann, de „Henlein van Memel" aan de Litausche regeering zal voorleggen, vertoonen vol gens de „Daily Herald" een treffende gelij kenis met de acht punten, welke de Sude- ten-Duitsche leider te Karlsbad heeft ge formuleerd. Vier eischen. Deze eischen zijn: 1. Benoeming van een Duitscher tot hoofd der regeering van Memel. 2. Invoering der Duitsche wetgeving, met inbegrip van de Neurenbergsche wetten. 3. Waarborging van volkomen vrijheid van organisatie voor Duitsche politieke or ganisaties. 4. Zelfbestuur voor de Duitsche bevol king. Het verluidt, dat de Litausche regeering reeds maatregelen bestudeert om den toe stand te regelen. De maatregelen van Litauen. Volgens het Duitsche nieuwsbureau meldt het Litauschen telegraaf-agentschap te Kaunas, dat bij de bespreking over aan vullingen op de wet ter bescherming van den staat in de daarvoor door de Sejm be noemde commissie de noodzakelijkheid is gebleken van essentieele wijzigingen, zoo wel in den inhoud als naar den vorm. De wet zal echter zoo spoedig mogelijk, nog vóór de verkiezingen voor den landdag van Memel worden uitgevaardigd. (Het Memelgebied heeft een oppervlak van 2447 verkante K. M. Het herbergt een bevolking van 140.000 zielen. Op grond van het verdrag van Versailles werd dit ge bied aan Duitschland ontnomen. Terwijl de geallieerden nog over de toekomst van dat gebied spraken, bezetten de Litauers het in 1923. Later werd deze in bezit-neming er kend, doch werd bepaald, dat het Memel- land op zekere hoogte zelfbestuur zou krijgen. Feitelijk heerscht er in dat gebied se dert 1934, toen de nationaal-socialisten de regeering wilden omver werpen, de staat van beleg. Red. A. C.) De raad vergaderde Maandagavond in het gemeentehuis. Burgemeester Sutman Meijer herinnerde aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings* jubileum van de koningin en de gebeurtenis sen, welke zich na dien tijd zoo snel achter elkaar in Europa hebben voorgedaan. De heer A. Langereijs had een bezwaar schrift ingezonden tegen den aanslag in de baatbelasting. Deze reclame was echter te laat ingediend, zoodat B. en W. voorstelden, hem niet ontvankelijk te verklaren. De heer Dekkers vond het gewenscht, dat de heer L. nog gehoord werd. Dit zal geschieden. Verschillende verordeningen zijn door Ged. Staten goedgekeurd. Voorts zonden Ged. Staten bericht van hun goedkeuring op eenige raadsbesluiten. Van den heer A. Dapper .eigenaar van de in de vorige raadsvergadering onbewoon baar verklaarde woning was bericht ontvan gen, dat hij de gewenschte verbeteringen wel aan de woning wenschte te doen aan brengen, als de gemeente zich garant stelde voor de huurpenningen. B. en W. stelden voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter deelde mede, dat de heer Dapper zich later nog weer tot B. en W. heeft gewend met het verzoek om medewer king tot het verkrijgen van de reparatie' steun voor landarbeidershuisjes, waardoor dan een gedeelte door Rijk en Provincie zou worden betaald in de kosten der reparaties. Dit wordt nog onderzocht. Met garantstellen voor de huur wil men echter niet beginnen. De gemeente is geen incasso-bureau. De rekening van het burg. armbestuur, sluitende op een totaal aan ontvangsten van f 14.420,86, uitgaven 14.368,56, batig saW° J 52,30, werd aldus vastgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2