Glimlachje Twee recente foto's van Prinses Beatrix, genomen door Prins Bernhard. Vliegramp in Australië. 18 dooden. „Weet je wel zeker, Pieter, datje vader de wielen niet zal missen?" 1 bloementeelt, bloembollenteelt, b0 aanleg en onderhoud van tuinen en°k?teelt> sierkunst. n 01(*ni. c. Reeds tuinbouwonderwijs hebb noten en wel als minimum een 2 8e" algemeene tuinbouwcursus met toed^86 volg hebben doorloopen. Deze 1 8e* voorwaarde geldt niet voor candvf18"® voor de richting bloemsierkunst- atrn moeten in het bezit zijn van het dini e wegens het met goed gevolg af P"* examen in bloemschikken en binden 8(1 steld door de Kon. Ned. Mij. voor'Tlge" bouw en Plantkunde en den Kring mist-Winkeliers van de Vereeniging n, Bloemisterij van den eNd. Tuinbouw^!? Nadere inlichtingen kunnen worden v kregen bij de onderscheidene rijkst^" bouwconsulcnten. ln- LANGENDIJK. Veel verbetering komt er niet De toestand in de tuinbouwstreek bl 'ft nog vrijwel steeds dezelfde. Het blijft m t de prijzen der producten niet voor d wind gaan. Toch zijn de tuinders meer we*0 vol goeden moed begonnen met het thuis halen van hun wintervoorraad. De ko wordt wederom in de schuren opgestapeld om daar gedurende de komende maanden met zorg te worden behandeld. Of de» zorg en al deze arbeid beloond zullen worden is een vraag, waarop niemand het antwoord kan geven. Alles hangt nog in de lucht. Nochtans koestert men, evenals andere jaren weer hoop, dat het nu toch eindelijk eens beter zal gaan. Moge deze hoop dit keer eens in vervulling gaan. De noteeringen van de verschillende kool- soorten vertoonden weinig verandering, ju vroege wittekool voor zuurkool kan nor maar steeds niet geheel door den handel, ij dit geval de zuurkoolfabrikanten, worden afgenomen. Er draaiden in de afgeloopen week weer belangrijke hoeveelheden f|> dit product door. De prijs is daardoor steeds gelijk aan den minimumprijs. De Deensche wittekool, welke wordt aangevoerd daardoor ook al geen hooge prijzen maken. I Er werd meestal iets boven 1 per 100 K.G, besteed. Voor gele kool, welke gedurende vrij langen tijd slecht te verkoopen was, werd in de afgeloopen week iets beter be taald, hoewel de prijs nog laag is. De mooiste partijen noteerden te Broek op Langendijk tot 1.80 en 2.20 per 100 K.G. Grootere kool en minder goede kwali teit werd tegen lagere prijzen verhandeld. Voor de roode kool besteedde men hoofd- zakelijk geen hoogere prijzen dan 2.40 en 2.60 per 100 K.G. Zaterdag liepen ze te Broek op tot f 3.10. De minder gevraagde sorteeringen werden verhandeld voor prijzen vanaf f 1.30. Tomaten konden iets beter worden ge plaatst. De aanvoeren hebben weinig meer te beteekenen. Voor A, B en C werd van 812 per 100 K.G. besteed. CC ging van de hand voor 4.404.90 per 100 KG. Bloemkool was heel goedkoop. Het aanbod was gering. Spercieboonen brachten vrijwel onveranderde prijzen op. Uien liep in den loop van de week iets op. In het laatst van de week waren de no teeringen van 2.50—2.90 per 100 K.G., tegen 22.30 in het begin. Peen was goedkooper. Van 1.602.20 werd er voor de groote peen betaald. Druiven noteerden van f 2028 per 100 K.G., naar gelang van de kwaliteit. Zoo af en toe werden partijen andijvie te koop aangeboden. De prijzen, waarvoor ze op de veiling werden afgedrukt, vari eerden van 1—1.70 per 100 krop. De werke'ijke prijs ligt wel iets lager. De omzet van goedgekeurde pootaard- appelen was niet groot deze week. In totaal werd 23000 K.G. verhandeld. De prijzen waren vrijwel onveranderd. JtuMicaiies TWEEDE BLAD. Bijna negen maanden oud is de kleine prinses Beatrix. Zij is opgegroeid in de wieg, maar heeft als elk ander menschenkind, dit domein al spoedig te klein gevonden. Gretige handjes hebben het riet van de wieg lekker vernield. Toen is de box gekomen en met de box de Teddy beer. En nu zit Béatrix eiken dag uren in de box, waarin zij naar hartelust stoeien kan en de gelukkige ouders zullen weldra een verrassing beleven: de kleine meid zal zich spoedig aan de spijlen optrekken en gaan staan! Nu reeds grijpen de knuistjes de spijlen stevig vast, nu reeds zegt Béatrix, helder uit de oogen kijkende: let op, straks ga ik staan! En, lezer, het tweede plaatje is iets heel bizonders. Elke vader en moeder weet, wan neer hun kind het eerst lacht, het eerst „mama" of „papa" riep. En elke vader en moeder weet, wanneer de eerste tandjes door kwamen! Welnu, hier kan het Neder landsche volk d? eerste tand jes zien van zijn kind! Wat is zoo'n koningskind toch eigenlijk een heel ge woon kind, wat is dit koningskind toch eigenlijk een heel gewoon Hollandsch kind 1 De strijd om de bovenste plaats teekent zich in de 2e klasse Centrum steeds meer af. Het blijkt inderdaad dat de Alkmaarders en de club uit Bergen favoriet zijn. Beide clubs gingen op het goede pad voort en hoewel beide een overwinning te noteeren hadden was de strijd verre van gemakkelijk. Beide clubs wonnen met 30, A.F.C. thuis van St. Louis en Berdos in den zwaren uit wedstrijd tegen Oranje-Zwart te Amster dam. Beide ploegen die elkaar nog niet hebben ontmoet zijn hierdoor nog zonder verliespunten. De meest opvallende prestatie werd gele verd door S.V.A. dat zoowaar S.D.E. met een 53-nederlaag naar Wormerveer terug stuurde. Zij boekte hierdoor haar eerste overwinning. Het valt ons van S.D.E. wel wat tegen. N.V.A. en S.V.W. deelden eerlijk de beide punten in den kamp te Amsterdam, hetgeen voor de mannen uit Heerhugowaard een goede prestatie kan genoemd worden. De stand is hier: A.F.C. 5 5 0 0 21—1 10 Berdos 3 3 0 0 17—4 6 S.V.O. 4 2 1 1 7—7 5 S.D.E. 4 2 0 2 17—14 4 St. Louis 4 2 0 2 10—12 4 Oranje-Zwart 5 2 0 3 7—9 4 S.V.A. 5 1 1 3 12—22 3 P.V.C.B. 4 1 0 3 6—13 2 S.V.W. 2 0 1 1 1—2 1 N.V.A. 4 0 1 3 5—16 1 Automobilisme. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. De inschrijving voor den sterrit naar Monte Carlo, het jaarlijksch evenement op automobilistisch gebied, welke het vorig jaar door de Nederlandsche equipe Bak ker-Schut met Ford gewonnen werd, is reeds weer opengesteld. Tot 24 December a.s. kan men bericht van deelneming sturen. De rijders, die uit Palermo vertrekken, zullen het eerst op weg gaan naar het centrum van het spin- neweb, Monte Carlo, op 27 Januari, des middags om 1.23 uur, zullen zij uit Pa lermo starten. Ook ditmaal is Amsterdam weer de stad, van welke uit het laatst vertrokken wordt. Op 20 Januari des morgens om 7.25 uur zal de eerste wagen voor het Amstelhotel naar het warme zuiden ver trekken. Reeds den volgenden dag, den 21sten Januari, moeten alle deelnemers hun wagens in het gesloten wagenpark hebben binnengeloodst. De bekende rallyerijder Cornelius heeft reeds ingeschreven. Hij zal met zijn D. K. W. uit Athene vertrekken. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. Deze vereeniging hield Zondag een trai- ningsrit over 24 K.M. voor de A en B klassers, over 16 K.M. voor de junioren en over 12 K.M. voor veteranen. De A en B-ers startten gelijk en in de eerste ronden vielen al veel slachtoffers wegens koude, zoodat vier renners den rit uitreden: 1. Jan Ottenbros; 2. W. Visser; 3. K. Kusch; 4. J. Ravenstein. In de junioren-klasse wist de Groot wederom als eerste te zegevieren; 2. Jan Hennink; 3. C. Stroomberg. Voor de tweede maal werd een vete ranen-wedstrijd gehouden. Voor dezen wedstrijd was veel belangstelling van ren ners en donateurs en (trices). Deze laat- sten werden per bus van en naar het clubhuis gebracht, waar zij onthaald wer den op koffie en koek. 17 veteranen startten in twee ploegen, de A-ploeg van 30 tot 40 jaar en de B.- ploeg van 40 tot 60 jaar. A-ploeg: 1. Gert Ottenbros; 2. A. de Winder; 3. A. van Zon; 4. Mels Pauw; 5. van der Wardt; 6. L. Dekker; 7. G. Stroomberg Sr.; 8. Jb. Kooij; 9. de Boer. B-klasse: 1. K. Kaandorp; 2. J. Otten bros Sr.; 3. P. Hiemstra; 4. P. de Zeeuw; 5. T. Habich; 6. A. Pieriks; 7. J. C. Zand- voort; 8. H. Hennink. A. S. V. Victrix kan op een welgeslaag den dag terugzien. fucfitiuuut ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was Maan dag: Ibis te Basra, Reiger te Bandoeng, Bui zerd te Rangoon; thuisreis: Oehoe te Jodh- pur en Valk te Athene. Hedenmorgen is de „Pelikaan" van Schiphol naar Indië vertrokken. De gezagvoerder is de heer Tepas. Aan boord bevond zich 303 K.G. goede ren, 373 K.G. briefpost en 42 K.G. pakket- post. Twaalf passagiers hebben voor deze reis geboekt en wel: van Amsterdam naar Jodhpur 1, Calcutta 2, Rangoon 1, Bata via 1 en Sydney 2. Voorts één Marseille Jodhpur, één NapelsCalcutta, één Cal cuttaSingapore, één BangkokPenang, één MedanBatavia, Een Australisch lijnvliegtuig, een Dou- glas, dat te Adelaide was opgestegen, is ir. het Dandenonggebergte, ruim 30 kilometer van Melbourne, neergestort. Veertien passagiers en de uit vier koppen bestaande bemanning zijn om het leven ge komen. Tot de slachtoffers behoort de oud minister van handel Hawker. Men heeft de lijken van zeven slachtoffers buiten hel toe stel gevonden, terwijl elf lichamen, met brandwonden overdekt, in de machine lagen. VLIEGTUIGONGEVALLEN IN ROEMENIE. Tijdens de herfstmanoeuvres van het Roe- meensche leger zijn tot nu toe drie water vliegtuigen verongelukt. Een vliegtuig is neergestort bij Galatz en een ander is Za terdag verongelukt bij een daling op een meer bij Constanza. Gisterochtend neeft de commandant van de vliegtuigenbasis Con stanza zich naar de plaats van h~t ingeluk begeven, doch bij zijn terugkeer is ook zijn watervliegtuig verongelukt. De comman dant en twee andere militairen zijn om het leven gekomen. Nog een militair vliegtuig neer gestort. Bij Constanza is gister nog een militair vliegtuig met vier inzittenden neergestort. Drie der inzittenden, onder wie de comman dant van een eskader watervliegtuigen, kwamen om het leven. In enkele dagen tijds heeft het Roemeen- sche luchtwapen thans tien dooden te be treuren. Men is algemeen van opvatting, dat de aankoop en bouw van vliegtuigen gron dig herzien moet worden. TWEE ITALIAANSCHE TOESTELLEN VERPLETTERD. Zes man om het leven Tekomen Twee Italiaansche militaire vliegtuigen zijn boven het plaatsje Parezanna met el kander in botsing gekomen en te plettc-r ee- Scn" gekSomednen bemanning ÏOHd: Ml JmH&ÖUW CURSUSSEN VOOR TUINBOUWVAKC NDERWI-iZERS Bij voldoende deelneming zulle;' weder cursussen ter opleiding van tuin bouwvak onderwijzers wbrden geopend. Candidaten voor deze opleiding moeten bii HeVn°0r November 1938 aanmelden bij den inspecteur van den tuinbouw en tumbouwonderwijs: Bezuidenhout- scheweg 30 te s-Gravenhage. Zij miten aan de volgende eischen voldoen- i ViT Januari 1039 den 23-jarigen leeftijd hebben bereikt; b. een goed vakman zijn voor den tak van tuinbouw, waarvoor zij zich opgeven in verband waarmede een bewijs van ten minste vijfjarige praktijk in den beroeps- tuinbouw moet worden overgelegd Deze opleiding is gesplitst in de volgen de richtingen: groententeelt, fruitteelt HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. KARE~ BÓS, alhier, om vergunning tot het oprichten van een accu-laadinrichting met plaatsing daarin van een Dieselmotor van 4 P.K. met een gelijkstroomdynamo van 30 K.W. in het perceel MIENT nr. 7. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten stadhuize, monde ling op DINSDAG 8 NOVEMBER a.s., voormiddags te ELF UUR en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die Be zwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen stukken kennis nemen Alkmaar, 25 October 1938. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. In de derde klasse D behaalde Vrone II in eigen huis de te ver wachten zege; waartoe Schoorl II met flinke cijfers (72) werd geklopt, zoodat de groen-zwarten de leiding behielden. Dirkshorn I bleef eveneens in de run ning, want het bezoekende Alkmaar III werd maar even met 110 gekraakt. Deze groen-witten die nog een klasse ver laagd werden, doen het al bijzonder slecht; kom aan Westerweg-bewoners, nu eens den anderen kant uit! Bergen II blijkt ook wat van plan te zijn, want weer volgde een geweldige zege (101), waartoe het bezoekende Koedijk II werd geslachtofferd. De stand is hier nu: Vrone II 5 4 0 1 37—18 8 Dirkshorn I 5 3 1 1 28— 8 7 M. E. V. O. II 4 2 2 0 14— 8 6 Bergen II 4 2 0 2 27—11 4 D. T. S. III 4 2 0 2 14—14 4 Koedijk II 4 2 0 2 14—19 4 Schoorl II 4 1 0 3 10—19 2 Oudorp II 3 0 1 2 4—18 1 Alkmaar III 3 0 0 3 2—25 0 De vierde klasse D liet slechts de 72-overwinning van Alk- maarsche Boys V tegen het bezoekende Akersloot II zien. De stand is hier: Bergen III 3 3 0 0 15-t- 6 6 N.-Niedorp III 4 3 0 1 25— 7 6 Alkm. Boys V 2 2 0 0 10— 3 4 V. V. S. I 3 1 1 1 5— 6 3 D. T. S. IV. 2 0 1. 1 2—10 1 Dirkshorn II 3 0 0 3 4—12 0 Akersloot II 3 0 0 3 5—22 0 ALKMAAR—OUDORP 2—0. Wanneer wij op dezen wedstrijd terugzien, dan moeten wij constateeren, dat het elftal, dat het meest in den aanval was, het hardste zwoegde en het minst gelukkig was, verloor. Zagen we Alkmaar voor de rust eenige goe de aanvallen doen, waarbij het op fortuin lijke wijze aan een paar doelpunten kwam, na de rust domineerde Oudorp voortdurend voor het Alkmaar-doel, waar de verdedi ging op alle manieren het geluk mee had. Tot tweemaal toe wist een der achterspe lers den bal uit het verlaten doel te trap pen! Direct na den aanvang ontwikkelde zich een snel en open spel aan beide zijden met wederzijdsche aanvallen. Bij een dezer aan vallen kwam de Alkmaar-linksbinnen plot seling voor open doel te staan; zijn schot ging echter hoog over. Na een snellen Oudorp-aanval zette v. 't Voort goed voor, de Jong kopte in, doch de rug van den Alk maar-back Zwart keerde den bal. Na 32 mi nuten spelen was de stand nog 00, toen bij een doelworsteling voor het Oudorp-doel de bal onder Blom doorrolde en Alkmaar de leiding nam. Vlak hierop volgde jveer een Alkmaar-aanval, een schot volgde, Kranen burg en Blom sprongen beiden naar den bal, welke op de doellijn belandde. Mollevanger probeerde hem te bereiken, kreeg hem ook, doch de scheidsrechter constateerde vanaf het middenveld, dat er gedoelpunt was! (20). Nadat Blom nog op zeer goede wijze een strafschop gestopt had, kwam de rust. De tweede helft stond in het teeken van Oudorp. Aanval op aanval ondernam zij op het Alkmaar-doel, doch niets lukte. Een compliment komt den Alkmaar-keeper Mul der toe, die eenige zeer goede safes verricht te. Steeds weer probeerde Oudorp te sco ren, doch Fortuna was zeer tegen haar en het bleef 20. Oudorp kan op een goeden wedstrijd te rugzien en Alkmaar behield de leiding in haar klasse met zeer fraaie doelpuntencij- fers. UIT HET KATHOLIEKE KAMP. Aanvankelijk was de wedstrijd L.S.V.V. U.S.V. vastgesteld, doch dit is later veran derd in L.S.V.V.—R.E.O., terwijl U.S.V. nu bij K.G.B. op bezoek ging. De spanning kon er slechts door verhoogen in deze afdeeling. Immers nu speelden de vier clubs, die strij den om de bovenste plaats, met elkaar wie van hen voorloopig den boventoon zou gaan voeren. En ziet: twee benjamins in deze af deeling werden er de dupe van en alleen H.S.V. verrichtte een prachtige prestatie door W.S.V. in eigen home te verslaan met 21. Zij nam hierdoor de leiding in deze afdeeling. De nieuwe voorhoede van H.S.V. voldeed niet afdoende, alhoewel individueel soms aardig werk werd verricht. Ook de Wormers speelden 'n goede partij. Het was een snelle en faire wedstrijd. L.S.V.V., die algemeen als de a.s. kam pioene in deze afdeeling wordt beschouwd, ging op het goede pad voort en versloeg het aan een inzinking lijdende R.E.O. Aan beide kanten werd lauw gespeeld en zij, die dezen wedstrijd hebben aanschouwd, konden niet den indruk krijgen, dat hier twee rivalen voor de bovenste plaats aan het spelen waren. Hierdoor behield L.S.V.V. echter haar prachtkans en is zij ae eenige club die nog geen verliespupten heeft ge boekt. K.G.B. ging op het goede pad voort. Nu moest het zich eveneens herstellende U.S.V. dit ondervinden. Het is een goede wedstrijd geworden en het beantwoordt volkomen aan de verwachting, dat K.G.B. te sterk was om de onderste plaatk te bezetten. Een verrassing was ongetwijfeld de groote overwinning van Zeevogels op eigen terrein tegen de Valken (72). Het bewijst des te meer dat de Egmonders tot heel wat in staat zijn. De Valken zakte door deze neder laag tot de onderste plaats af. De stand is nu: H.S.V. 4 2 2 0 10—5 6 W.S.V. 5 3 0 2 11—6 6 R.E.O. 5 3 0 2 13—10 6 Zeevogels 4 2 1 1 13—10 5 L.S.V.V. 2 2 0 0 6—2 4 U.S.V. 5 2 0 2 8—8 4 K.G.B. 4 1 1 2 7—10 3 Limmen 3 0 2 1 3—4 2 E.S.V. 3 1 0 2 2—7 2 De Valken 5 1 0 4 7—18 2 Koning Christiaan X begroet het Nederlandsche elftal. Vl.n..r. dr. van Prooye, koning Christiaan, Wcber, Caldenhove, Andericsen, Dumortier, van Male en Kuppen (reserve).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8