tBi*uwitand V. v»-1/. Het A.V.R.O.-tornooi. Nederlandsche vrijwilligers uit Spanje. Worden in ons land geduld. De stormschade aan den Afsluitdijk. Het was zoo erg niet! Auto op onbewaakte overweg gegrepen. Locomotief ontspoord. Berucht inbreker aangehouden Hij werd in het geheele land gezocht. Weer de onbewaakte! Doodelijk ongeval onder Eindhoven. GEMENGD NIEUWS. XWiihUL BLAD- wedstrijd van den SCha SCHAAKKRING ALKMAAR vrijdagavond werd de vierde w neeld voor de schaakcompetitie ^kkring Alkmaar. De S uit Bergen kWam °P ri n S." te Alkmaar. De uitslagen waren als volgt ^''vkaaÏ^Seewald H Schouten-W. Breeuwer ?Arends-J. Schmidt r v. Wezop-J- Dapper A Burgert—P. Vos F AppelJFranken T Kooy-H. v. d. Kamer C Ouwens—A. Roobeek t'm Houtkooper—A. Punt A. Kerkmeer-J. de Ruiter Totaal jb. Hagens-C- Coevert n. v. Leijen—J- Bak r Godijn—D. Min K Brinkhof—H. Timm B. Sleuters—J. Out C MasereeuwW. Bijl j H. BrinkhofJ. Gerdes j p. WillemsP. Noot K streicherJ. Kooy J. TjonkJViester Totaal 7*—V» 0—1 0—1 7» o—i 0—i 1—0 o—i 0—i 1—0 3—7 0—1 1—0 0—1 1—0 0—1 1—0 0—1 1—0 1—0 5l/>41/: Aljechin—Flohr van de baan? De mogelijkheid bestaat, aldus deel den de heeren G. de Clercq en W. Vogt, resp. voorzitter en directeur van de A.V.R.O. in een gistermiddag gehouden persconferentie mede, dat dr. M. Euwe niet buiten Amsterdam speelt in het komende grootmeestertornooi. Zijn werkzaamheden aan het meisjeslyceum vormen voor hem een beletsel op reis te gaan. Alle partijen van Euwe zouden dus te Amsterdam moeten worden ge speeld, hetgeen én voor Euwe zelf, én voor de organisatoren, een minder aan gename oplossing zou beteekenen. Het blijft een feit, dat een schaakmeester, die tijdens een tornooi ook zijn maatschap pelijke verplichtingen moet nakomen, ge handicapt is. Men heeft nog hoop, dat een schikking kan worden getroffen en dat dr. Euwe vrij krijgt en zich geheel aan het tor nooi kan wijden. Wie zal Aljechin uitdagen? De mogelijkheid, dat de match Aljechin Flohr om den wereldtitel doorgaat, schijnt hoe langer hoe kleiner te worden. Zeker heid heeft men niet. Aan den anderen kant is wel zeker, dat Aljechin zich schriftelijk bereid heeft verklaard tegen den winnaar van het A.V.R.O.-tornooi om den wereldtitel te spelen binnen een bepaalde periode en natuurlijk onder nader vast te stellen con dities. Mocht Aljechin zelf één worden, dan zou de tweede aankomende dit recht ver werven. Dat Aljechin hier op ingegaan is, mag volkomen verklaarbaar genoemd wor den, immers de zeven andere deelnemers aan het tornooi, dr. M. Euwe, R. Capablan- ca, S. Flohr, M. Botwinnik, R. Reshevsky, R. Fine en P. Keres, zijn met Aljechin inder daad de allersterkste grootmeesters van de wereld. Omtrent de aapkomst der deelnemers kunnen wij nog het volgende mededeelen. Dr. A. Aljechin komt Woensdag 2 Novem ber aan. Wanneer Capablanca zal arrivee- ren is onbekend. Hij is hoogstwaarschijnlijk naar Europa onderweg. S. Flohr en echtge- noote zijn thans per boot van Tallinn op weg naar Nederland. Paul Keres komt ver moedelijk een dag voor den aanvang van bet tornooi te Amsterdam. Botwinnik, Fine m Reshevsky zijn reeds in ons land. Kolven. 50 SLAGEN WEDSTRIJD. Be uitslag van den gehouden 50 slagen kolfwedstrijd in „De Zeven Groene Boomen" te Binnenwijzend is als volgt: le klasse: 1. H. Visser, Spanbroek, 510 p.; 2- J. Goet, Alkmaar, 490 p.; 3. D. de Smeth, Bovenkarspel 468 p. en A. Houter, Venhui zen, met hetzelfde aantal. 2e klasse: 1. C. Rolf, Alkmaar, 476 p.; 2. J- Zwagerman, Oosterblokker, 454 p.; 3. C v. Beusekom, Alkmaar, 453 p. 3e klasse: 1. R. Zilver, Binnenwijzend, ^2 p.; 2. K. Palestein, Westwoud, 434 p.; 3. P- Schipper, Koog a. d. Zaan, 402 p. Be moderne Indiaan. Op de vragen van den heer van der Goes van Naters (s.d.a.p.) betreffende toelating in Nederland van door de Spaansche regeering terug te zenden vrijwilligers van Nederlandsche her komst hebben de ministers van justitie en van buitenlandsche zaken als volgt geantwoord: De Nederlandsche regeering heeft haar instemming betuigd met de door de non-in terventie-commissie ontworpen regeling van een aantal kwesties, welke het gewapend conflict in Spanje tusschen een aantal der in die commissie vertegenwoordigde Europee- sche staten had doen rijzen. Een der onder- deelen dezer ontwerp-regeling betrof het vraagstuk van de wijze van terugtrekken der z.g. vrijwilligers uit Spanje. De instemming der Nederlandsche regeering met deze, door alle bij de non-interventie-overeenkomst partij zijnde staten aanvaardè, ontwerp regeling brengt niet mede, dat met be trekking tot de toelating van vrijwilligers van Nederlandsche herkomst met name van degenèn, die de Spaansche nationaliteit hebben verworven die thans zullen terugkeeren op grond van het éénzijdige be sluit van een der in Spanje strijdende par tijen, een door genoemde ontwerp-regeling voorgeschreven gedragslijn zou moeten wor den gevolgd. Intusschen zal de regeering voor zoo ver de eischen van openbare orde en veiligheid van den staat zich daartegen niet verzetten, tegen de toelating van vrijwilligers van Nederlandsche her komst geen bezwaar maken. Op de vragen van den heer van der Waerden (s.d.a.p.) in verband met de beschadiging van den Afsluitdijk der Zuiderzee ten gevolge van den storm van 34 October j.L luidt het antwoord van den minister van Waterstaat: De schade aan den Afsluitdijk van het IJselmeer, ontstaan tijdens den storm van 34 October 1938, heeft zich beperkt tot beschadiging van het binnenbeloop van den dijk beneden den berm, alwaar ongeveer 24.000 M2. glooiing is beschadigd en eenige grond is weggeslagen. Gevaar voor den dijk of voor den op den binnenberm aanwezigen weg heeft niet bestaan. Bij de in uitvoering zijnde werken voor den N. O.-polder, is de schade weinig be langrijk. Deze bepaalt zich in hoofdzaak to de op het zuiden gelegen gedeelten van de tijdelijke verdedigingen aan de polder zijde van den dijk. Aan het gereed zijnde werk, dat na voltooiing van den polder aan den aanval van water zal zijn blootgesteld, is geen schade töegebracht. Ten gevolge van de ontstane schade behoeft geen vertraging in het gereedkomen van de werken te wor den gevreesd. Het gemiddelde peil van het IJsselmeer bedroeg tijdens den storm van 3 tot 4 Oc tober 1938, 0.03—0.04 m. N. A. P., ten ge volge van opwaaiing is toi n te Kornwerder- zand de waterstand opgeloopen tot 1.56 m. N. A. P. Er is geen reden om aan te nemen, dat voor den Afsluitdijk minder gevaar voor stormschade zal bestaan, naarmate, het peil van het IJsselmeer het gewenschte peil van 0.40 m. N. A. P. nadert. Het instellen van dit peil zal ongeveer samenvallen met het sluiten van de bedijking van den N. O.- polder en de gunstige invloed van de ver laging van het peil zal nagenoeg opwegen tegen den nadeeligen invloed van het ver kleinen van het IJsselmeer ten gevolge van het maken van den N.O.-polder. Zooals blijkt, is van bedreiging van den Afsluitdijk geen sprake geweest. De wenschelijkheid van het treffen van maatregelen om voortaan het ontstaan van schade en het veroorzaken van hinder aan het verkeer bij storm te beperken, is intusschen in studie geno men. Gisteravond omstreeks half acht pas seerde een vrachtauto den onbewaakten spoorwegovergang in den nieuwen weg tusschen Hillegom en Vogelenzang. Juist op de spoorbaan sloeg de motor af. Op hetzelfde oogenblik naderde goe derentrein 4609 uit de richting Haarlem. De bestuurder van de auto wist zich bijtijds in veiligheid te stellen door uit de cabine te springen. De auto werd gegrepen, een paar honderd meter mee gesleurd en vernield. Tengevolge van de botsing ontspoorde bovendien de locomotief. Hierdoor werd het spoor tusschen Voge lenzang en Hillegom versperd. De dienst moest op dit traject over één spoor worden onderhouden, hetgeen een vertraging van een kwartier voor de treinen van Leiden naar Haarlem beteekende. Bijzonderheden. Nader meldt men over dit ongeluk nog het volgende: De vrachtauto met open laadbak, van de firma Verkerk, expediteur van zand en steenen, kwam op den spoorwegovergang in den nieuwen wég tot stilstand, doordat de motor afsloeg. De bestuurder probeerde den wagen van de rails te duwen, doch toen dit niet gelukte, ging hij hulp zoeken bij een bewoner van een zeer nabijgelegen perceel, vlak bij den overweg staande. Voordat beide mannen bij de auto terug waren, zagen zij de lichten opdoemen van de uit de richting Haarlem komende ijl goederentrein 4609, welke met een snelheid van 75 K.M. per uur naderde. De afstand was te kort om nog een waarschuwing te geven en over een lantaarn beschikte geen der beide mannen. Door de zwarte duisternis kon men op de locomotief de gestrande auto niet onderscheiden en met een harden slag greep de goederentrein de vrachtauto in de flank. Verbrijzelde stukken vlogen her en der, de laadbak werd op de buffers meegesleurd en het chassis werd onder de linkerwielen vermorzeld. Driehon derd meter voorbij de plaats des on- heils kwam de trein tot stilstand. De hevige botsing had de eerste as van de locomotief uit de rails gelicht. De zeven goederenwagens, waaruit de trein bestond bleven in het spoor. Weldra waren werkploegen uit Hillegom en Lisse ontboden, die de resten van de vrachtauto uit het werk van de locomotief verwijderden. Daarna spande men alle krachten in om de ontspoorde machine op de baan te krijgen. Hierbij kreeg men as sistentie van de beide uit Amsterdam ge komen ongevallenwagens. Om elf uur was de zware locomotief, die vrij belangrijke schade had opgeloopen, in de rails en sleepte de machine van den on- gevallentrein haar met de goederenwagens naar het emplacement Hillegom. Aangezien de spoorstaven van het ge beurde niet hadden geleden, is kort daarop het verkeer over dubbel spoor hervat. HET WRAK VAN DE „CHRYSSI" WORDT OPGEBLAZEN. Gisteren hebben de hoofdingenieur-direc teur en de hoofdingenieur van den rijks' waterstaat in de directie beneden-rivieren, een onderzoek ingesteld naar het wrak van de „Chryssi". Er is komen vast te staan, dat berging uitgesloten is, het wrak zal zoo spoedig mogelijk met dynamiet worden op geblazen. Deze arbeid zal waarschijnlijk drie maanden in beslag nemen. DE WET OP HET NEDERLANDERSCHAP. De Kamer over een voorstel tot wijziging. Blijkens het gehouden afdeelingsonder- zoek over het wetsontwerp tot nadere wij ziging der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap kon men zich vrij alge meen met dit wetsontwerp vereenigen. Sommige leden vestigen er echter de aan dacht op, dat het inhouden van 25 procent van de voor naturalisatie verschuldigde som ingeval het verzoek wordt afgewezen voor vele „kleine luiden", die deze som slechts met groote moeite hebben bijeengebracht, hard kan zijn. Zij stelden daarom de vraag, of het niet mogelijk is, dat degenen, die een verzoek zouden willen indienen, te voren %vorden ingelicht omtrent de geringe kan sen, welke een door hen in te dienen aan vraag zal bieden, althans in die gevallen, waarin al zeer spoedig blijkt, dat een aan vraag zou moeten worden afgewezen. Eenige andere leden merkten naar aan leiding van deze vraag op, dat in de practijk de burgemeester, indien hij zich wendt tot het departement van justitie, zich al spoedig een oordeel kan vormen omtrent de kansen, welke een door een zijner gemeentenaren in te dienen aanvraag om naturalisatie zal bieden. Gisteravond heeft de Zwolsche politie een goeden slag geslagen met de aan houding van den 33^arigen Duitscher Friedrich Wilhelm Haak, die reeds se dert 1932 door tal van politie-autoritei- ten in Nederland werd gezocht. Deze man had er een gewoonte van gemaakt vooral bij artsen en tandartsen in te breken. Hij sloop dan op het spreekuur naar bin nen en sloeg zijn slag. Indien hij buiten de wachtkamer werd aangetroffen excuseerde hij zich en vroeg hij den dokter te spreken. Doordat hij door deze manier van werken niet heeft kunnen voorkomen, dat hij som tijds werd opgemerkt, was zijn signalement vrij nauwkeurig bekend. De meest kenmer kende eigenschap ervan was zijn bovengebit van gouden tanden. In het heele land gezocht. Voor diverse insluipingen en inbraken werd hij gezocht door de politie van Til burg, Haarlem, Groningen, Leeuwarden, Alkmaar, Apeldoorn, Leiden Assen, Nijmegen, Zwolle, Delft, Gouda en Wage- ningen. Desondanks bleef hij zijn duistere practijken rustig uitoefenen. Het vorige jaar is hij te Sneek aangehouden, maar moest hij worden vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs, waarna hij ais ongewenscht vreem deling over de grens is gezet. Voorts heeft zijn geraffineerd optreden ertoe geleid, dat hij in 1936 door de Haagsche rechtbank voorwaardelijk is veroordeeld wegens op lichting, terwijl men er niet achter was met wien precies te doen te hebben. Aangehouden. De directe oorzaak van zijn aanhouding te Zwolle was de volgende: In Augustus van dit jaar is te Z-volle ingebroken bij dr. F. waarbij voor tweeduizend gulden aan juweelen is gestolen. Het stond voor de politie vast, dat H. dit gedaan moest hebben. Gistermiddag werd hij opnieuw in Zwolle gesignaleerd. Hij was n.1. bij een poging tot inbraak in een apotheek terecht gekomen in het laboratorium waar hij tegen een ver raste assistente was opgeloopen en even later werd hij in een typeschool aangetrof fen, waar hij aan den verwonderden leeraar als reden voor zijn aanwezigheid opgaf, dat hy les wilde komen nemen, terwijl hij v/eer vertrokken is, nadat hij een naam en adres had achter gelaten. Toen dit aan de politie bekend werd, heeft de commissaris van politie te Zwolle, de heer G. J. Lettink, terstond alle openbare middelen van ver voer en de toegangswegen tot de' stad, als mede de hotels en logementen, laten bewa ken en rechercheurs de stad ingestuurd. Deze maatregelen hebben tot resultaat ge had dat het gisteravond gelukt is, den langgezochte aan te houden, terwijl hij op den Deventerstraatweg liep, op zoek naar een nieuw operatieterrein. De man was in het bezit van een tasch met inbrekerswerk tuigen. H. heeft reeds verschillende Zwol sche inbraken bekend. Hy is thans op het hoofdbureau van politie 'ngesloten. JAARVERGADERING DER C.D.U. Openingsrede van den voorzitter, De Christelijk-Democratische Unie kwam gisteren en heden te Zwolle in algemeene vergadering bijeen. De voorzitter van het algemeen bestuur, de heer R. van der Brug, wees in zijn wel komstwoord op den toenemenden groei en invloed, waarin de C.D.U. zich mag ver heugen. Hierna hield de voorzitter zijn openings rede, getiteld: „In zware tijden". De ernst van de tijdsomstandigheden, al dus spr., drukt op dit congres C.D.U. zijn stempel. De C.D.U. moge momenteel betrekkelijk klein van omvang en invloed zijn, toch is zij de draagster van groote idealen, die ge^ grond zijn in den dienst van God. In antwoord op de meermalen opgewor pen vraag, of de C.D.U. toekomst heeft, wenscht spr. op te merken, dat deze vraag voor den christen-democraat niet de belang rijkste is. „Voor wie weten, dat God hem tot den arbeid roept, is het allerbelangrijkste, dat zij zich hun hooge roeping bewust zijn en in volkomen gehoorzaamheid aan God hun ideaal dienen, d.i. streven naar een radicale omvorming van het wereldleven in de rich ting van de eischen, die het evangelie aan de menschheid stelt". De C.D.U. zal onverzwakt voortgaan met haar getuigenis tegen eiken oorlog en alle oorlogsvoorbereidingen, daarbij geleid door de overtuiging, dat de oorlog maar geen ramp, doch een misdaad van de ergste soort is. Een bedenkelijk verschijnsel noemt spr. het, dat een organisatie als „Kerk en Vrede", wie alle poging tot gezagsondermijning ten eenenmale vreemd is, aan de lijst van ver boden vereenigingen werd toegevoegd. Hierin ziet spr. een poging om alle verzet, tegen den komenden oorlog, ook van chris telijke zijde, te fnuiken. „Eisch van het christelijk beginsel is, dat een einde wordt gemaakt aan de vele on rechtvaardige toestanden welke onzen kapi- talistischen maatschappij vorm kenmerken. De C.D.U. houdt vast aan haar overtuiging, dat alleen radicale omvorming van het wereldleven in staat is duurzame verbete ringen te brengen in een samenleving die momenteel het slachtoffer is van een pro ductiestelsel, dat geen rekening houdt en niet kan houden ook met de eischen van liefde en gerechtigheid welke de grondtoon van het evangelie vormen". WIEGERINCK, MUSCHTER EN CO. Drie van de vier gearresteerden blyven in bewaring. De beide directeuren van de comman ditaire bankvereeniging, B., benevens de directeur van de credietvereeniging „Am sterdam" die gevestigd was in hetzelfde perceel als de commanditaire bankver eeniging, zijn gisteren voor de Raadkamer van de Amsterdamsche rechtbank gehoord. De rechtbank heeft de insluiting van het Huis van bewaring voorloopig voor den tijd van dertig dagen bevolen ten opzichte van de beide directeuren van de comman ditaire bankvereeniging en van den procu ratiehouder B. De vierde gearresteerde, de directeur van de credietvereeniging „Amsterdam", is op vrije voeten gesteld. BIJ SNELVERKEER GEEN ALCOHOL! Drankmisbruik oorzaak van ernstig ongeluk. Gistermiddag heeft een bestuurder van een vrachtauto op den Overtoom te Am sterdam een ongeveer twintigjarig meisje aangereden, met gevolg dat zij door den G. G. en G. D. met een hersenschudding naar het Wilhelminagasthuis moest wor den overgebracht. Het meisje reed aan den rechterkant van den weg, tusschen het trottoir en een vluchtheuvel, toen de vrachtauto haar passeerde. Hoewel de rijweg daar dus niet breed is, was er toch voldoende ruimte. Waarschijnlijk is de vrachtauto niet vol doende naar links uitgeweken. Het meisje werd door de auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. De bestuurder van de vrachtauto stopte echter niet, omdat hij, zooals hij later verklaarde, niets van het gebeurde had bemerkt. Omstanders be duidden den chauffeur echter te stoppen. Het bleek, dat de bestuurder sterken drank had gebruikt. HET RAPPORT VAN DE SPELLINGSCOMMISSIE. Weldra meer licht. Van verschillende zijden is reeds meer malen de wensch uitgesproken, kennis te kunnen nemen van het rapport der hoog- leeraren-cómmissie, aan welke in April 1937 door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen werd verzocht, hem over enkele punten van de schrijf wijze der Nederlandsche taal van advies te dienen, o.a. inzake het geslacht en de verbuiging der zelfstandige naamwoorden en de z.g. voornaamwoordelijke aanwij zing. Aan dit verzoek is door het depar tement van onderwijs, waarschijnlijk om „tactische redenen", echter niet voldaan. Wel werd, naar men weet, enkele maanden geleden een nieuwe ministerieele commissie benoemd met ongeveer dezelfde opdracht. Ook uit den boezem dezer nieuwe commissie is thans echter weer het verlangen gerezen de resultaten van het werk van haar voorgangster te leeren kennen. In verband daarmede heeêt de voorzit ter der hoogleerarencommissie, prof. dr. J. van Ginneken (Nijmegen) 'oesloten, de uitvoerige door hem zelf met hulp van Crisis-publicatie, PRIJZEN VARKENS BESTEMD VOOR BACONBEREIDING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 31 October 1938 aan haar te leveren varkens, welke bestemd zyn voor baconbereiding, tot nadere aan* kondiging als volgt zyn vastgesteld: Prijs per kg. geslacht gewicht in centen: Van Van Van Van Van Boven Beneden 50 54 58 75 81 85 Kwaliteit 50 tot tot tot tot tot kg. kg. 53 57 74 80 85 kg kg kg kg kg IA naar 65 69 71 67 63 59 IBIIA kwali- 63 67 69 65 61 57 IC IIB UIA teit 61 65 67 63 59 55 IICIIIB max. 59 63 65 61 57 53 IIIC 55 ct. 57 61 63 59 55 51 CC 55 59 61 57 53 49 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d. i. het warme gewicht verminderd met 2 De le 'eringsvoorwaarden, zooals zij het laatst zijn vermeld in de public rtie d.d. 24 April 1937, zijn ongewijzigd gebleven. 's-Gravenhage, 28 October 1938. STEUNVERGOEDING VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 welke voldoen aan de kwaliteitseischen en in het tijdvak van 24 tot en met 29 October 1938 zijn gedenatureerd door telers of hande laren 2.25 per 100 kg. zal bedragen. 's-Gravenhage, 28 October 1938. zijn medelid, wijlen prof. dr. Jos. Schrijnen (Nijmegen), geredigeerde wetenschappe lijke en paedagogische verhandeling, die het eindrapport der commissie tot grond slag heeft gestrekt al werd deze daarin tenslotte niet opgenomen, het licht te doen zien. De publicatie van deze verhandeling, waarin naar verder nog kan worden mede- gedeeldd, het advies door de beide ge noemde hoogleeraren aan den minister gegeven, geheel en al is vervat, kan bin nen enkele dagen tegemoet worden gezien. Gisteravond is op den onbewaakten overweg aan de Loostraat te Nuenen, gelegen op slechts enkele minuten afstand van het station Nuenen, doch onder de ge meente Eindhoven, de 35-jarige Verberne, die den overweg per fiets passeerde, door den personentrein, die om 18.15 uur uit Eindhoven naar Helmond vertrok, gegre pen en op slag gedood. Het slachtoffer was werkzaam bij zijn zwager, den heer Vogels te Nuenen en woonde te Maasbree (L.). DOOR AUTO AANGEREDEN. Eén doode, één gewonde. Op den weg van Sittard naar Heerlen, even buiten het gehucht Leyenbroek, is gisterochtend de 61-jarige motorrijder J. A. Matthyssen uit Treebreek, toen hy een voor hem rijdende personenauto van J. A. uit Heerlen wilde passeeren, in aanraking gekomen met dezen wagen, doordat tege lijkertijd van tegenovergestelde zijde een vrachtauto naderde. De motorrijder kwam met den rechter voet in aanraking met de auto, waardoor de motor tegen den grond sloeg. M. kreeg een voetfractuur en verwondingen aan de handen. Zijn op de duo gezeten 60-jarige schoonzuster, mevr. A. NottenDeschen, wonende te Rotterdam, die hij naar huis wilde brengen, kreeg een ernstige hersen schudding. Zij werd naar de woning van M gebracht, waar zij in den laten middag is overleden. BIJ HET OVERSTEKEN GEWOND. Gisteravond is op het Bezuidenhout te Den Haag een voetganger, de 35-jarige V., die onvoorzichtig den ryweg zou overste ken, door een autobus van de H. T. M. aangereden. Met inwendige kneuzingen is de getroffene in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. Koninklijk bezoek aan Groningen. - Men deelt ons van officiëele zijde mede, dat het in de bedoeling ligt van H.M. de konin gin een niet-officiëel bezoek te brengen aan Groningen. Dit bezoek zal plaats vinden op 4 en 5 November a.s. Hare Majesteit zal by die gelegenheid in de academie het raam overdragen, door haar aan de universiteit geschonken. Ook is Hare Majesteit voornemens een ge denksteen te onthullen ter herinnering aan de ingebruikstelling van het op Groningsch gebied gelegen gedeelte van het kanaal GroningenFrieslandIJselmeer en aan dit kanaal den naam van Starkenborghkanaai te geven. Het aanhouden van reservekalveren. - Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zal de termijn voor het aanhouden van reservekalveren worden verlengd tot 1 Fe bruari 1939. Dit houdt in, dat veehouders, die ingevolge hun toewijzing 1938 in de maand October reservekalveren mochten houden, van 1 No vember 1938 tot 1 Februari 1939 desge- wenscht één kalf zonder identiteitsbewijs, mits beneden 250 K.G. zullen kunnen aan houden. Het ligt voorts in de bedoeling, te bepa len, dat van 1 November 1939 tot 1 Januari 1940, géén reserve-kalveren aanwezig zullen mogen zyn. Veehouders, die thans voorne mens zijn reservekalveren op de toewijzing van het volgende jaar te laten schetsen, waartoe tot 1 Februari 1939 gelegenheid zal bestaan, zullen zich dus rekenschap dienen te geven van de gevolgen daarvan voor hun aanfok in 1939. Tevens zal de gewichtsgrens, waarboven andere dan reservekalveren van een identi teitsbewijs moeten zijn voorzien voor het tijdvak van 1 November 1938 tot 1 Januari 1939 worden verhoogd tot 140 K.G.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7